de loupe Politieke vluchtelingen worden naar Berlijn geholpen BHHaiiKrjBazaizi-i VTRIGLEY DE SLUIKER Toestanden als in onze bezettingstijd 136. Chr» Bond van Schoen winkeliers vertoont een verheugende groei Engeland wordt niet toegelaten tot de ANZUS Bommen met radio-actief stof Mode „Vakbladen" Oost-Duitsland heeft zijn escape-line Relaas van een ontsnapte En toch*;* Overleg duurt echter voort Elfde wegverkeersdag K*N.A*C* Zaterdag 12 September 1953. ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Onder September is de maand van mode shows: in steeds meer steden en dorpen van ons lieve vaderland laten lieftallige mannequins (onder wie minstens één „grote maat"!) aan steeds meer bezoek sters zien welke mogelijkheden op kledinggebied voor de vrouw die „bij" wil zijn, zijn weggelegd. Zijn de organi satoren van de show „couturiers" (een Frans woord, dus dit zijn „deftige' kleermakers!), dan wordt er niet op de prijs gelet, dan gaat het alleen om het exclusieve (lees: om iets anders te heb ben dan een ander!) zijn zij daaren tegen mensen die het van het grote publiek moeten hebben, dan komen er modellen, die de Nederlandse vrouw kan dragen zonder dat ze zich „voor gek" voelt lopen en aan de andere kant zo, dat ze zich niet „een antiekje" voelt. Zo af en toe gaat er een schok door die modewereld als Je een of andere toonaangevende Parijzenaar met iets nieuws komt: met een nieuwe „lijn", met lange rokken of kortere rokken of heel korte rokken. Dan is het alsof iemand een steen in het water heeft gegooid: heftige beroering op de plaats waar die steen gevallen is en langzaam rimpelen de golfjes weg in het wijde wateroppervlak. Maar ieder waterdrop peltje wordt erdoor beroerd en zo maakt haast wel iedere vrouw vroeger of later een keuze of ze ook aan die „gekkigheid" zal gaan meedoen of niet. De steen laat niemand onberoerd! Dit alles, dit vrouwelijke gevoel voor kleding en vooral voor veranderingen in kleding, is waarschijnlijk welhaast zo oud als de wereld. Het is een ge volg van het vrouw-zijn: de vrouw die zich niet voor haar kleding, haar uiter lijk interesseert is geen echte vrouw, is niet compleet! En dat ondernemende lieden of ze nu „couturiers" zijn of gewoon maar winkeliers uit deze vrouwelijke eigenschap munt trachten te slaan, is zeer belangrijk en zelfs wel verheugend, want het heeft economi sche voordelen en.ook de man heeft er behagen in, ook al zal hij het in de meeste gevallen moeten betalen! Er zijn er meer die uit dat „vrouwe lijke" munt trachten te slaan en lang niet zonder succes: de exploitanten van vrouwenbladen, die „vakbladen" met duizend-en-een naai- en breipatroon- tjes, met een kookrubriek en allerlei andere goede raadgevingen waarmee een huisvrouw haar voordeel kan doen. Met voor de rest vele bladzijden ver halen over een „zij" en een „hij" en de vele moeilijkheden die overwonnen moeten worden voor en aleer ze „el kaar hebben" en daarmee is het dan wel bekeken. Niemand zal met reden kunnen be weren dat er in dit alles iets verkeerds steekt; integendeel: het is een niet te loochenen feit, dat menige vrouw, door die raadgevingen geleerd en door de vele patroontjes tot zelfdoen aangezet, vele guldens bespaart. Mannen kunnen over dit alles hun schouders ophalen en het allemaal „onbenullig" noemen, maar de millioenenoplage die deze „vakbladen" tezamen hebben bewijst wel dat zij zich op dit punt wat te veel door hun „mannelijke meerderwaardig heidsgevoel" laten leiden! (Bijzondere correspondentie.) BERLIJN, September. De Oostduitse vaderlanders, die van com munisme niets en van vrijheid alles willen weten, hebben heel in het geheim een zeer goed werkende organisatie opgebouwd. Een organi satie, die in alle stilte werkend en in eenvoud verricht vrij veel lijkt op een mengeling van onze L. O, in de tijden van de Duitse be zetting, de „escape line" voor geallieerde piloten door de onderdrukte gebieden en de „ondergrondse weg", die de Amerikanen in de tijd van de slavernij hadden voor het brengen van ontsnapte slaven naar hef; ook voor hen vrije Noorden. Het bestaan van deze „ondergrondse" in Oost-Duitsland is dezer dagen aan het licht gekomen Hit de verhalen van een ontsnapte gevan gene, die in Berlijn aankwam en er in tegenstelling tot vele andere vluchtelingen behoorlijk verzorgd uitzag. Het terrein dat ik hierboven betre den heb is een uiterst gevaarlijk terrein ik ben mij daar terdege van bewust! Desondanks ga ik verder, ga ik con clusies trekken Gisteren schreef één onzer mei»-,s over de familie De- mas tot die familie behoren vele mannen, maar.ik ben er wel zeker van dat de vrouwen in die familie ver re in de meerderheid zijn. Inderdaad, er zijn vele mannen die nooit verder k ;men met hun belangstelling dan voor J- dingen van hun dagelijks werk en voor hun dam- of schaakclub of hun aquariumvereniging 's avonds. Goede en mooie hobbies daar niet van! Maar deze mannen onderscheiden zich in niets van die vrouwen, die opgaan in hun vakbladen zonder ooit nog tot andere lectuur te komen en die weken lang over niets anders meer kunnen praten dan over de modeshow die zij gezien hebben! In dit alles ligt het enorme gevaar van de vervlakking, misschien het ken merk- van onze tijd. Modeshows en kookrubrieken, het dagelijks werk en de schaakclub het zijn belangrijke stukken van ons leven en ze bepalen voor een groot deel de dagelijkse gang van zaken. Maar als we nooit verder zien, nooit hoger zienwat is het dan bedroevend met ons gesteld. In deze maand wordt ook in vele kerken het Heilig Avondmaal gevierd. „Een iegelijk onderzoeke zichzelve!" zo wordt ons voorgehouden. En in die lan ge zondenrij vindt men ook de afgode rij. Is het niet zo dat we ons het meest van alles hieraan bezondigen, dat we van het dagelijks leven onze afgod ma ken? Een industriële- en handelsdelega tie uit Engeland, die onder leiding stc -id van Harry L. Dowsett, heeft uit Moskou een bestelling meegebracht van schepen tot een bedrag van meer dan 10 millioen pond sterling. Deze man deed ons een heel ver haal, waaruit bleek dat hij twee jaar geleden al in Berlijn geweest was als leider van een groep der communis tische „Freie Deutsche Jugend". In 1951 was hij afgevaardigd naar het grote communistische Jeugdfestival en van die gelegenheid had ook hij ge profiteerd om een kijkje in het Wes ten te nemen. „Als ik toen gedaan had, wat ik in een eerste opwelling wilde, dan was ik nooit terug gegaan", vertelt hij, „maar ik was toen nog niet zo ver en ging dus terug naar mijn dorp in Oost-Duitsland. Ik had mij wat ellen de kunnen besparen". Hij was namelijk nog maar amper in zijn woonplaats terug of hij had er al spijt van niet te zijn gebleven en steeds meer begon hij te twijfelen aan de communistische beginselen, zowel wat Duitsland als wat de hele wereld betreft. Het duurde niet lang of ook uit zijn houding bleek, dat hij geen overtuigde communist, doch veeleer het tegendeel was. De volgende fase in zijn ontwikke ling kwam niet van hemzelf, maar was even onvermijdelijk: bezoek en arres tatie door de veiligheidspolitie. Het gerechtshof te Guestrow in Mecklen burg veroordeelde hem tot vijf jaar dwangarbeid. Het eerste jaar van zijn straf on derging hij in de strafgevangenis van Buetzow-Dreibergen, daarna werd hij overgebracht naar het werkkamp Glo- we, dat in een van de rest der wereld afgesloten gebied op het eiland Rü- gen ligt. Na de opstand van 17 Juni in Berlijn werden de werkzaamheden in Glowe gestaakt en onze zegsman werd met honderden andere dwangarbei ders overgeplaatst naar een kamp in Fürstenbërg aan de Oder. De weg naar de vrijheid. Dit kamp, waaruit hjj later zou ont snappen, onderscheidde zicli in niets van de meeste kampen in de Sowjet- zöne: hogeomheiningen van prikkel draad, wachttorens, schijnwerpers en zwaar bewapende wachten van de Volkspolitie. Kortom, men vervange het woord Volkspolitie door S.S. en ieder, die weieens in een concentratiekamp der Nazi's verbleef, weet genoeg. Onze zegsman besloot omstreeks half Juli, samen met vier anderen, de benen te nemen. Toen de plannen ech ter vrijwel gereed voor uitvoering waren, trokken twee van hen zich nog terug; een tegenslag, vooral ook om dat men er niet helemaal zeker van kon zijn dat die twee de hele zaak niet zouden verraden. Dat is niet gebeurd en op een donkere avond, toen zij nog laat met een groep buiten het kamp moesten werken, namen zij de vlucht. Ze liepen, zo hard ze konden, onge veer vijftien kilometer door de koren velden en door moerassige weiden, tot zij bij een spoorbaan ontdekt werden. Op het bevel „Sta of ik schiet" van de politieman verspreidden zij zich en verloren elkaar uit het oog. Van de twee anderen heeft men nooit meer iets gehoord. Twee nachten zwierf onze vriend doelloos en met een steeds kleiner wordende hoop door het land, toen kon hij het van honger en uitputting niet langer volhouden en iiet zich langs de weg vallen vlak b\j een dorp. Aan een boerenjongen, die voorbjj kwam vroeg hy om hulp en de jongen bracht hem prompt naar huis. Dat was het begin van de ketting, die hem ten slotte veilig en wel in Berlijn zou bren gen. Deze mensen konden natuurlijk aan zijn nu totaal verscheurde gevange niskleren heel best zien wat voor vlees ze in de kuip hadden. Niemand even wel sprak daarover en niemand vroeg waarheen hij wilde. Hij kreeg te eten, men gaf hem andere kleren en een plaats om te slapen. Dagenlang is hij zo in dit boerengezin gebleven. Op zekere dag evenwel werd hq naar een ander gezin gebracht, waar hy geld kreeg en op weer een ander adres, waar hij werd „afgeleverd", daar kreeg hy ook het identiteitsbewys van een jongeman, die vrij veel op hem leek. Toen zette men hem met zijn pas, een nieuw pak en een zak vol eten op een trein naar Berlijn. In Bernau moest de trein een kwartier wachten voor controle door de politie. De poli tieman wierp een haastige blik op het identiteitsbewys van onze vriend en zei dat het in orde was. Zo kwant hij in Berlijn. Vrij, einde lijk vrij. En overal in de Russische zóne van Duitsland krommen de boe ren hun ruggen over het werk op het land, slaan de timmerlui hun spijkers, doet de dokter zijn ziekenbezoek en gaat de dominee op huisbezoek. En zij allen, wat ze verder ook mogen doen, werken onverdroten en zwijgend voort aan de ketting met de vele 'schakels, de ketting die hulp brengt aan anderen, reizigers op de weg naar de vrijheid. De weg naar de vrijheid, die ook zijzelf eens hopen te gaan. Nadruk verboden. IOC Union Pacific maakte vooral gebruik van de IJJt diensten der landverhuizers uit Ierland en van soldaten uit de burgeroorlog. Central Pacific im porteerde scheepsladingen Chinese koelies. Op deze wijze kwamen Oost en West samen op 10 Mei 1869 bij Ogden in Utah. De laatste dwarslegger was van ma honiehout en de laatste bout van zuiver goud. ■uil In verband met deze grote werken werd er veel gezwendeld. De omkoperij nam een gro te omvang aan. Er werden enorme vermogens ver gaard waardoor een ware Pacific-koorts uitbrak. Wat er in de daarop volgende 5 a 6 jaar gebeurde laat zich moeilijk beschrijven. In 1875 waren er niet minder dan 5 Pacific-lijnen dwars door het vasteland. iiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiii Autobanden met zeer lange levensduur voorspeld. CHICAGO, 11 September. Dr John Blake, een rubberchemicus, heeft gisteren in het jaarcongres van het Amerikaanse chemische genootschap voorspeld, dat er in de toekomst auto banden zullen worden vervaardigd, die een even lange levensduur hebben als automobielen. Bepaalde materialen moeten nog worden gevonden, doch volgens dr Blake zal het niet lang meer duren, dat automobilisten hun banden niet meer behoeven te ver nieuwen. Hij voorspelde ook, dat er autoban den zullen worden vervaardigd in kleuren, die harmaniëren met die van de auto. Deze gekleurde banden zullen even sterk zqn als de bestaande zwar te banden. Bezoldigd secretaris aangesteld Bedrijfschap schept ruimte voor goede uitoefening van ondernemingsfunctie (Van onze Utrechtse redacteur). UTRECHT, 11 September. Op de gisteren te Utrecht gehouden alg. vergadering van de Bond van Cchr. Schoenwinkeliers in Nederland bleek, dat deze organisatie zich de laatste tjjd in een gezondé groei mag verheugen. De bond beschikt thans ook over een bezoldigde secretaris, want de vergadering hechtte haar goedkeuring aan de benoeming van de heer J. van Dijk te Dokkum in deze functie. De secreta ris is inmiddels naar Leiden verhuisd, waar het bondskantoor nu gevestigd is. In zün openingswoord wees de voor zitter, de heer Jac. de Vos te Rotterdam, op de grotet tegenstelling tussen een zui- Ingezonden Mededeling (adv.) SANAPIRIN jaagt kou J_ en pijn uit Uw body TP Ministers der aangesloten landen bijeen WASHINGTON, 11 September. De ministers van Buitenlandse Zaken van Australië, Nieuw-Zce- land en de Verenigde Staten heb ben Donderdagavond bekendge maakt, dat zij besloten hebben de „A.N.Z.U.S.", het verdedigings- De traditionele wegverkeersdag van de K.N.A.C., het is reeds de elfde die door de Automobiel Club wordt georga niseerd, zal dit jaar op 23 October a.s. worden gehouden. Evenals het vorig jaar vindt de bijeenkomst, welke een gehele dag zal duren fn het Kurhaus te Sohevenlngen plaats. Mr J. Algera, minister van Verkeer en Waterstaat, heeft zich bereid ver klaard de conferentie te openen, waar na in de morgenuren twee sprekers aan het woord zullen komen, t.w. Ir. A. G. Maris, directeur-generaal van de Rykswaterstaat, die als onderwerp voor zyn voordracht heeft gekozen: „Het Nederlandse wegennet in de toekomst", en de hoofdcommissaris van Politie van Rotterdam, de heer H. M. C. A. Staal, die de verhouding tussen politie en weggebruiker nader zal belichten. Na de lunchpauze zullen referaten worden gehouden door: mr. F. P. E. Bloemarts, vice-president van de Ar rondissementsrechtbank en president van de Verkeerskamer van deze recht bank, met als onderwerp: „Zijn by de rechtbanken verkeerskamers nodig of wenselijk?", door de heer H. van Poel geest, voozitter van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Die ren en voorzitter van het Comité „Die ren in het wegverkeer", wiens voor dracht de naam van dit Comité tot titel draagt en tenslotte zal prof. Jhr. Dr. D. M. J. van Lennep, directeur van de Nederlandse Stichting voor Psycho techniek de „Psychologische analyse van de chauffeurssituatie" behandelen. Na elke voordracht zal er gelegenheid tot debatteren zyn. Na afloop van het debat over laatstgenoemde voordracht zal de Procureur Generaal bq het Ge rechtshof te 's-Gravenhage, mr D. J. van Gilse, zoals onlangs reeds werd bericht, de prijzen uitreiken voor oe door de K.N.A.C. ingestelde „Steden verkeersveiligheids competitie". Ingezonden Mededeling (adv.). verdrag voor de Stille Oceaan, niet uit te breiden, door Engeland of een ander land hierbij toe te laten. In een communique, dat aan het einde van de bijeenkomst van de raad der Anzus door de drie ministers werd uitgegeven, wordt gezegd, dat de raad zijn bereidheid heeft bevestigd elke maatregel te overwegen, die de ver dediging van het betrokken gebied ten goede zou komen. Men had echter unaniem besloten, dat uitbreiding van het aantal leden hiertoe noch direct noch materieel zou bijdragen. De mi nisters hadden een open oog voor het ïeit, dat elk van. de drie bij de Anzus aangesloten landen Australië, Nieuw-Zeeland, Amerika nog an dere betrekkingen en verantwoorde lijkheden heeft, en zij erkenden de belangrijke belangen van andere lan den in de Stille Oceaan. „Alle over eenkomsten en betrekkingen met an dere landen vormen tezamen een ern stige waarschuwing voor iedere even tuele aanvaller, en vertegenwoordi gen de groeiende basis voor een duur zame vrede in de Stille Oceaan", aldus het communique. WERELDSITUATIE BESPROKEN. Voorts wordt gezegd, dat de minis ters de algehele wereldsituatie uitge breid hebben besproken, waarbij zij vooral de aandacht besteedden aan ge bieden, die door het „communistische imperialisme" worden bedreigd. Spe ciale aandacht werd besteed aan de toestand in Korea en Indo-China. De drie ministers bevestigden eerder uit gegeven verklaringen, dat zq onder de huidige omstandigheden communis tisch China niet kunnen erkennen en tegen toelating van dat land tot de Verenigde Naties zouden zijn. Verder vermeldt het communique, dat het al gemene doel van de Anzus is het ver sterken van de politieke en militaire betrekkingen tussen de drie landen en het zoeken naar de meest doeltref fende middelen voor hun gemeen schappelijke verdediging. Zy moet naar hem toe, hoe dan ook. Misschien mag zy hem spreken alvo rensneen, zy moet er niet aan denken„O, Heere, laat het zover niet komen, red hem". Zq weet de gevolgen wel: de doodstraf, in elk geval opsluiting in de sombere gevan genis van St. Omer in Frankrqk, waar honderden gevangenen zich moeten be vindenMisschien kan oom Ver- woldenee, wat zou die kunnen?... Het is te laaten tochje kunt nooit wetenMisschien is hy nog te reddenHaar gedachten vliegen heen en weer, heen en weerHet is een chaos in haar hoofdAlleen één ding weet zq: ik moet er heen en dan zullen wij verder zien Nog geen half uur na het vertrek van Nardus sluit zij haar huisje dicht. Met Albert op de arm en Geertje aan de hand gaat zq resoluut op weg, eerst naar de boerderq van Maris, waar zq dienstbode is geweest. Om te vragen, of de beide kinderen daar mogen blijven tot zij terug keert Na een uur lopen ongeveer bereikt zq de hoeve, waar men op de hoogte blqkt te, zqn. Het grote nieuws is de ganse contreien doorgegaan; je staat er verbaasd over, hoe het mogelqk is, dat men tot in de verste hoeken van het Land van Cadzand in enkele uren weet wat er die nacht is voorgevallen. Boer Maris en de boerin weten ook de namen van de dode en gewonde slui- kers. Zq weten eveneens, dat Frits Zij- Ier in Sluis is opgesloten. Geen ogen blik is Hanna Verwolde uit de gedach ten van de boerinEn dan staat zq daar in levende lijve in de haar zo vertrouwde omgeving! Maar natuurlqk mogen de kinderen daar blqven! Er zal goed voor hen ge zorgd worden! Zq kan wel een paar weken wegblijven, als het nodig is. Maar wat is Hanna eigeniyk van plan? En dan praat de gewezen boerin van „Overduin". Och, het is eigenlqk min of meer wartaal. Zij weet niet, wat zij wil. Ze wil alleen naar haar man; in elk geval wil zq In Sluis zijn zolang hy daar is. Misschien mag hq bezoek ontvangenmisschien och, zq weet het niet. „En hoe wil je dan in Sluis komen?" vraagt de boer, die diep medelijden heeft met de vroegere dienstbode, die er kind in huis was Ja, zq moet natuurlqk gaan lopen. nen. tranen terug dringen. Maar dan ver mant zq zich en neemt plaats in het wagentje, waarin Kees haar naar Sluis brengen zal. Zij kent de knecht door en door. Maar toch wordt onderweg bijna niet gesproken. Kees eerbiedigt haar smart en neemt met een kort woord afscheid van haar, als hij haar bij de herberg „De gouden leeuw" afzet. Want hij gaat een pint bier drinken, maar Hanna loopt onmiddellijk Sluis bin- FEUILLETON Aflevering 15 Vrij bewerkt naar P. VISSER Jzn Geen sprake van." beslist de boer. „Kees!" roept hij dan naar buiten. „Ja, boer?" „De ruin inspannen. Jq brengt vrouw Zqler naar Sluis." „Dat is te veel, boer. Nee „Kees brengt je naar Sluis. Zeker niet bq de Maire afzetten?" Hanna is volkomen helder nu; helder en besluitvaardig. „Neen, niet bij oom Verwolde. Men moet niet weten „Goed begrepen, Hanna. Die mag officieel van niets weten. Kees moet je in „De gouden leeuw" maar afzet ten. En dan zie je maar verder. God zy met je." Het afscheid valt de kinderen niet zwaar: in een oogwenk zqn zq thuis op de boerderq. En moeder komt gauw terugHanna heeft er meer Het is nog volop dag. Zij beseft, dat het niet verstandig zou zijn, als zij de klopper zou laten vallen op de zware deur van het Mairehuis: allicht was er iemand, die haar zag. Daarom slaat zij een steegje in, dat naar de achterzijde van de grote woning voert. Als de tuindeur open isde Maere zal wel zwijgen. Zij treft het: de tuindeur is open en weldra loopt zij door de tuin, om haar oom opeens gewaar te worden. Hij staat bij een bloembed. Op het ge luid van naderende voetstappen kijkt hij op. „Nicht Hanna!" Met uitgestoken hand loopt hij haar tegemoet. Hij ziet de spanning op haar gelaat. Het grote verdriet is er af te lezen. „Kom binnen, meid. En neem een moeite mee. Met kracht moet zq haar verfrissing. Je zult wel moe zqn. Hoe kom je hier en waar zijn je kinde ren?" Met stokkende stem vertelt Hanna „Ik weet, dat je man er bq is. Hij had beter gedaan, zich afzijdig te houden van die kerels. Maar ja, dat is niet gebeurd. En nu is hij hier op gesloten. Het staat er niet best met hem voor, kind. Dat begrijp je zeker wel?" Hanna knikt. Zij laat haar tranen de vrqe loop en snikt nu erbarmelijk. Tot in het diepst van zijn ziel is Maire Verwolde met het lot van zijn neef en nicht begaan. In stilte ver vloekt hij de Fransen, de gare kapi tein Dumancheau het meest. Maar hij is nuchter genoeg om te beseffen, dat hij daarmee in elk geval nu niet ver der komt. „En wat kom je nu in Sluis doen, nicht?" „Ik zou Willen proberen, hem te redden of anders met hem sterven." „Neem mij niet kwalijk, maar dat is onmogelijk. Ik zou niet weten, hoe. En met hem sterven, dat zeg je in 'n opwelling, die je wel vergeven kan worden, maar die onzinnig is. Ik meen, dat je twee kinderen hebt. Wou je die opeens vader- en moederloos maken? Nee, nee, dat is te gek om los te lopen. Ik zie geen kans, je man vrij te krqgen. Kapitein Dumancheau ver trouwt mij niet. Ik kan niet bemidde len. Je man is op heterdaad betrapt. Er is geen enkele verontschuldiging." „Kan ik Frits dan niet bezoeken, oom?" „Dat wordt niet toegestaan. Over een paar dagen, misschien nog eerder, wordt het vonnis geveld. Men maakt er korte metten mee." Een ogenblik heerst er zwijgen in het grote vertrek. Dan opeens ver breekt de Maire, die intensief heeft zitten nadenken, de stilte. (Wordt vervolgd). ver economische en een Christelijke or ganisatie. In de eerste plaats gaat het alleen om materiële belangen, de tweede streeft of behoort althans te streven naar de verwerkelqking van het gebod Gods, ook in het maatschappelijk leven. Een contributie-verhoging werd aan vaard en tot bestuurslid werden gekozen de heren H. Steenwijk te Heerenveen en H. Kroes Jr te Zutphen. Vertegenwoordi gers van de R.K. en algemente zuster organisaties, de Chr. Bond van Schoen makerspatroons, de Vakgroep en de Vak opleiding brachten elk in een kort woord de beste wensen van hun op drachtgevers over. De heer P. H. de Boer, directeur van de vakopleiding, wees hier bij op de noodzaak tot intensieve propa ganda voor de vrije organisaties onder da jeugdige gediplomeerden. Het jongeren- element ontbreekt te veel in de bonden. De secretaris van de Vakgroep, de heer A. C. Reedijk, vroeg ernstige bezinning op de vraag, wat er gebeuren moet ala op 15 Febr. a.s. de Vakgroep verdwqnt en bet Bedrijfschap er nog niet is. Een oplossing moet worden gevonden om de thans door de vakgroep gefinancierde en onder auspiciën van de vrije organisaties werkende belangrijke zaken als de op leiding, het toezicht op de naleving van de vestigingswet e.d. in stand te houden. DENKEN IN GELD. In zijn referaat over „Denken in geld", waarschuwde drs J. K. van Dijk te Den Haag de schoenwinkeliers voor de ge woonte van vele kleine zakenlieden om bij het bekijken van de bedrijfsresultaten alleen op geldsbedragen te letten. Geld Is geen constante waardemeter en vooral in tijden van stijgende prijzen wordt vaak te weinig met de vervangingswaarde van de artikelen gerekend en als winst aan gezien wat slechts schijnwinst is. Helaas geeft de fiscus^ het verkeerde voorbeeld door ook schijnwinst weg te belasten en vaak niet of te weinig met de vervan- ginswaarde te rekenen maar dit moet voor de middenstander slechts een aan sporing zijn om zich hier geen rad voor de ogen te dragen. Het assortiment en dé bestaansmogelijkheden van zijn zaak Jo pen anders gevaar. Mr J, P. I. van der Wilde, secretaris van de Chr. Middenstansbond, sprak over de betekenis van de P.B.O. in het al gemeen en van het komende Bedrijfschap voor de detailhandel in schoenen in hei bijzonder. Hij kenschetste het bedrijf schap als een orgaan, dat een rechtssfeer en evenwicht schept in de bedrijfstak en dat de ondernemer de gelegenheid biedt om zijn functie naar behoren uit ta oefenen door het tegengaan van allerlei misstanden. Een goed functionnerend be drijfschap kan behoorlijke arbeidsvoor waarden, gezonde concurrentieverhou dingen en een behoorlijke beloning van de ondernemer waarborgen. De onderne mer zal echter zelfstandig moeten blijven beslissen over aard en omvang van da productie en de vraag of dit orgaan ook niet kan zorgen dat bq de vestiging van nieuwe bedrijven het behoefte-element wordt ingeschakeld werd door spr. dan ook met klem ontkennend beantwoord. Op de vragen, of de P.B.O. niet kan leiden tot staatsabsulutisme of tot over heersing van de werknemersbonden ant woordde de referent, dat dit zeker niet behoeft te gebeuren daar de organisaties een basis van samenwerking gevonden moeten hebben voor een bedrqfsorgaan kan worden ingesteld. Tenslotte zal onze invloed des te groter worden in deze or ganen naarmate wij onze eigen Chr. or ganisaties sterker maken en uitbouwen, aldus mr Van der Wilde. TUCSON, 11 September. De Amerikaanse bodemdeskundige dr Fuller, heeft Donderdag te Tucson in Arizona melding gemaakt vein onderzoekingen op het gebied van eenvoudige bommen met radio actief stof. Deze bommen zouden het leven in het gehele land in ge vaar kunnen brengen. Dr Fuller zeide in de afgelopen twee en een half jaar de leiding te hebben gehad bij het onderzoek van het ele ment strontium, dit onderzoek werd verricht voor de commissie voor atoomenergie. Een bom met radio-actief stof. ge maakt van strontium, lean oogsten 't af gr°,te Wfte/massa's besmet- ten. Als radio-actief strontium door middel van besmet water in het men selqk of dierlijk lichaam kom?, hoopt het zich op in de beenderen en dit jan*r dood tengevolge hebben, adus dr Fuller. Planten nemen strontium op door de bladeren of de wortels.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3