„OPERATIE LINEA RECTA"- tot opheffing van Zeelands isolement Strijd in Zuid-Molukken duurt onverminderd voort Mislukte moordaanslag op Sultan van Marokko Koningin bezocht het blin deninstituut hotuudijk doe ik éék mee!! PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Departement Zeeland van Nijverheid en Handel lanceert Weg Noord-Zuid en afsluiting der zeegaten Verbod tot voeren van politieke activiteit overtreden Konijnenziekte ook in Zeeland geconstateerd Huil volgt Clark op Dader door lijfwacht neergeschoten Ook Van Gogh-expositie, weeshuis en bejaar dentehuis met bezoek vereerd Hier is mijn nieuwe abonné: Uitgave: :ing „Zeeuwseh Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. SO, Tri. 2430, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammenss+raat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie "347; Ter- n juzen: Dijkstra at 2628 Expl- 'tatie: Oos^trbasn Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2579 Abonnementsprijs 0.44 per week, f 1.85 p. maand, f5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEÏDE ZATERDAG 12 SEPT. 1953 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. P. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiuema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Maandag: Zon op 6.12 u., onder 18.59. Maan op 13.16 u., onder 20.40 uur. Hoogwater Maandag 14 Sept.: Vlissingen: 5.04 u. 1.83 m., 17.15 u. 1.78 m. Terneuzen: 5.30 u. 1.09 m., 17.43 u. 1.95 m. Wemel- dinge: .6.46 u. 1.61 m., 18.55 u. 1.55 m. Zierikzee: 6.28 u. 1.38 m., 18.36 u. 1.34 m. MIDDELBURG, 11 Sept. „OPERATIE LINEA RECTA". Tot opheffing van Zeelands isolement. Ziedaar het motto, waaronder het Departement Zèe- land van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel een grootse actie wil starten om de publieke opinie in het gehele land te vormen tot de reali sering van twee enorme projecten, n.l. een grote ontsluitingsweg Noord-Zuid door Zeeland en de afsluiting of stuwing van alle zeegaten. Bij dat laatste wordt ook de situatie van de Wester-Schelde in het geding gebracht. Het bestuur van het Departement stelt zich voor, in samenwerking met en met steun van bet Hoofdbestuur der Nederlandse Maatschappij, in het voorjaar van 1954 een groot congres te beleggen, waarop deskundigen van nationale en internationale faam alle aspecten van het vraagstuk zullen belichten. Affiches, waarvoor de heer A. G. Wagensveld een ontwerp heeft gemaakt, zullen door heel Nederland worden verspreid en verder stelt men zich voor de oprichting van een actiecomité en een werkgroep, bestaande uit vertegen woordigers van niet-ambtelijke instellingen, alsmede een comité van aan beveling met representatieve personen. Dit nieuws voor Zeeland werd van daag wereldkundig gemaakt tijdens een lunchbijeenkomst van het Depar tement in „De Eendracht", waar de voorzitter, de heer D. F. P. Hoegen, een korte uiteenzetting gaf en de leden hun visie op de voorstellen die aan het Hoofdbestuur zullen worden voorgelegd gaven. De heer Hoegen weer er eerst op, dat de problemen, die de watersnood in Zeeland veroorzaakte, de welvaart en de veiligheid van dit gewest en van heel Nederland raken. Er is hier niet uitsluitend sprake van een Zeeuwse kwestie. Behandeling ervan dient als een landelijk belang te worden gezien. Zeeland is, aldus de heer Hoegen, sedert het met Holland eeuwenlang de belangrijkste bijdrage leverde tot de welvaart van ons land, geleidelijk aan tot een vergeten hoek geworden. Oor log en watersnood vestigden nu weer de aandacht op deze provincie. Zover het bestuur dat kan beoorde len, bestaat er echter gegronde angst, •lat er met het oog op de veiligheid geen afdoende maatregelen genomen zullen worden en dat het probleem niet van alle kanten wordt bekeken. Het meeste vertrouwen geeft de door minister Witte ingestelde Planologi sche Commissie voor het rampgebied, al bestaat de vrees, dat deze zich tot de planologische aspecten zal beper ken en ook voor de internationale con sequenties halt zal maken. BAAT VOOR HEEL HET LAND. Meer bezwaar bestaat er nog tegen het feit, dat de door minister Algera ingestelde Deltacommissie een be perkte opdracht heeft, zodat deze on mogelijk alle belangen kan behartigen. Met name voelt het bestuur de behoef te ook de situatie van de Wester- Schelde in de studie te betrekken en vooral ook de algemene economische eisen van Zeeland te belichten. Men moet leren inzien, dat geheel Neder land gebaat is bij een oplevend en vei lig Zeeland. Daarom moet de aandacht gevestigd worden op de primaire noodzaak Zee land uit zijn practisch en psycholo gisch isolement te verlossen én op het feit, dat dit alleen mogelijk is, indien als urgent wordt gesteld een grote ver- dingsweg, zowel voor motor- als trein verkeer, zonder veren of onderbrekin gen, van Rotterdam over Middelburg en Vlissingen naar Zeeuwseh-Vlaande ren en België. NORMALISATIE W.-SCHELDE. In het belang van de Benelux dient ook de normalisatie van de Wester-Schelde en aansluitende vaarwegen in de studie te worden betrokken. Het belangrijke industriegebied van Zeeuwsch-Vlaanderen zal zich in de toekomst niet uitsluitend op België moeten oriënteren, maar zal ook voor Nederland open moeten komen te staan. De slechte verkeerssituatie in Zeeland is oorzaak dat niet alleen de industriële ontwikkeling en het bevol- kirigsverloop achterblijft, maar nog erger, dat de vroegere bloei van de handel verschrompelt, bestaande in dustrieën naar elders worden overge plaatst, zelfs een scheepvaartmaat schappij uit een van nature gunstig scheepvaartcentrum. CO-ORDINATIE. Teneinde momenteel bestaande ac tiviteiten te coördineren is een actie comité noodzakelijk, dat bestaan kan uit vertegenwoordigers van Nijver heid en Handel, de beide Kamers van Koophandel in Zeeland, de mid denstandsorganisaties, de vakbewe ging, het onderwijs, de pers, het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genoot schap, de Stichting voor de Land bouw, de Ver. voor Zeeuwse Visse- Kruiningen kreeg moderne brandweertrekker Tevens patrouillewagen! KRUININGEN, 12 Sept. De brandweer van Kruiningen is Vrijdag door de collega's uit Apeldoorn detl - tief uit de brand geholpen. De bra, weercommandant van Apeldoorn, de heer K. Tiethof, heeft samen met de voorzitter van het comité „Apeldoorn Helpt Kruiningen" een trekker over gedragen aan waarnemend burgemees ter P. A. H. Polderman, welke trekker het brandweermateriaal van Kruinin gen moet completeren. Enige tijd geleden werd reeds de brandspuit geheel gereviseerd terug gebracht. De trekker, welke gisteren werd overgedragen, is geheel naar de eisen des tijds ingericht. Zij beschikt over een zend- en ontvang-installatie, die contact kan maken met eenzelfde in stallatie in het gemeentehuis, zodat zij tevens dienst kan doen als patrouille wagen langs de dijken. Nadat er vele welgemeende dank woorden waren gesproken, werd de ïgen meteen in dienst genomen. rij belangen, Horeca en V.V.V., de Ver. van Ned. Gemeenten en de ver voersorganisaties. Adviseurs van de uit dit comité gevormde werkgroep zullen zijn de directëuren van de P.P.D. en het E.T.I. Alle werken (weg en afsluiting zee gaten) zouden binnen 50 jaar gereed moeten zijn, maar voor een belangrijk deel wordt aan 25 jaar gedacht, aldus de voorzitter, die er tenslotte op wees, dat het project een pendant is van de Zuiderzeewerken. DE DISCUSSIE. Tijdens de bespreking heeft aller eerst ir C. A. L. Horstmann opgemerkt, dat z.i. het vraagstuk in Zeeland door de ontsluiting van de eilanden moei lijker ligt dan b.v. in Brabant, omdat in Zeeland o.m. geen godsdienstige eenheid bestaat. De invloeden op de geestelijke en morele volksgezondheid zullen groot zijn en daarom achtte hij het gewenst ook personen uit deze sec tor van het leven in het actiecomité op te nemen. Verder vond ir Horstmann het vreemd dat hij nog nooit een antwoord had gekregen op zijn vragen omtrent de noodzaak van een dergelijk pro ject. Is de veiligheid nu zó gering en is het inderdaad niet zo, dat een der gelijke vloed zich maar eens in de 500 jaar voordoet? En wat de andere kant betreft: Zeeland heeft zeer weinig werklozen en de moraliteit der bevol king is gelukkig hoog. Ir J. D. Dorst was voorstander van een nationale actie. Hij vreesde, dat, wanneer zij zuiver provinciaal wordt gehouden, de beschuldiging van „fan- tasterjj" al vlug zal worden gehoord. Bovendien gaat het om zulke exorbi tant hoge bedragen, dat men de zaak landelijk dient te bekijken. Daarom wenste hjj een landelijke vereniging in de geest van de vroegere Zuiderzee- vereniging, die zeldzaam nuttig werk heeft verricht. Dan zullen ook de „kop stukken" van Nederland zich ervoor gaan interesseren. EEN NATIONALE ACTIE. Ir M. de Vink zei, dat beide aspec ten (veiligheid en welvaart) een na tionale zaak zijn, die echter voor Zee land van het allergrootste belang moet worden genoemd. Hier moet het initia tief worden genomen en de beweging moet uitgroeien tot een nationale actie. Men moet ervan uitgaan, dat de plannen der Deltacommissie zullen doorgaan. Ontsluiting van Zeeland brengt vele mogelijkheden, maar niet minder moeilijkheden: andere menta liteit, verdwijnen van oestercultuur enz. De Planologische Commissie be studeert al deze vraagstukken, ook die van morele aard. Het is niet juist, als men nu in Zee land zou zeggen: „We wachten, tot al les grondig is bestudeerd en dan gaan wij beginnen". Men moet de publieke mening rijp maken en daarbij de ge gevens, die van officiële zijde zeker verstrekt zullen worden, gebruiken. OP LEVEN EN DOOD. Ir L. G. H. M. van Gooi stelde het zó: de zaak is voor Zeeland een vraag van leven of dood. Niet wij moeten uitmaken, of afsluiting der zeearmen technisch mogelijk is. Wij moeten Ne derland de vraag stellen, of het zo nog langer kan. Zowel de veiligheid als de welvaart is in het geding. Zeeland heeft geen mogelijkheden. Komt er geen weg, dan kunnen wij onze pro vincie afschrijven. Wordt Zeeland niet veilig om te leven en te werken, dan moeten wij het ontruimen. Wij moeten nu onze tanden laten zien zeggen, dat wij het niet langer nemen. Hier moet dezelfde welvaart en veiligheid komen als in andere provincies. Het vertrek- overschot is groot. En al kan men heus wel gelukkig zijn in een economisch minder welvarend land, wij hebben de plicht de toekomstmogelijkheden voor onze kinderen zo hoog mogelijk op te voeren. Tenslotte aanvaardde men unaniem een motie van de heer W. Berdenis van Berlekom, waarbij het bestuur werd gemachtigd, gehoord de standpunten der leden, de hele materie uitvoerig met het Hoofdbestuur te bespreken en zich naar de mening van dit Hoofdbe stuur te richten. Ir MANUSAMA VERKLAART: DEN HAAG, 11 September. De minister van Defensie van de Republiek der Zuid-Molukken, ir Manusama, die vandaag uit Nieuw Guinea met zijn echtgenote en de heren Naulohy, Tahapary en Pattipeiluhuh, op Schiphol is gearriveerd, heeft zich niets aangetrokken van het verbod van de minister van Justitie en tijdens een persconferentie verklaard, dat, in tegenstelling met wat de Republiek Indonesië beweert, de strijd in de Zuid-Molukken onver minderd voortduurt. Toen de Ambonnezen vanochtend op Schiphol arriveerden werden de aan wezige persfotografen en verslagge vers op honderd meter afstand gehou den en werd verboden hen te benade ren. In ons blad van 9 September heb ben we de voorgeschiedenis gepubli ceerd. Volgens officiële mededelin gen hebben de betrokkenen, nadat hun op Nw-Guinea asyl was verleend zich niet van politieke activiteit ont houden. In verband daarmee zag de overheid van Nw-Guinea zich ver plicht hen in verzekerde bewaring te stellen. Aangezien hun voortgezet verblijf op Nw-Guinea echter „be zwaarlijk en ongewenst" was gewor den, besloot de Nederlandse regering hen naar ons land over te brengen, waar zij zich eveneens van politieke activiteit moeten onthouden. Tijdens de persconferentie, zei ir Manusama, dat hij zich ervan bewust C.O.P.-TENTOONSTELLING IN O.Z.-VLAANDEREN. MIDDELBURG, 11 Sept. Op 23 en 24 September a.s. zal in Oost Z. Vlaanderen de Contactgroep Opvoe ring Productiviteit een varende ten toonstelling organiseren op verzoek van dé Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaanderen. De 23e zal prof. Dresden tijdens een lunchbijeenkomst in Hotel „Rotterdam" te Terneuzen (die om 12 uur begint) een inleiding hou den. was het verbod van de minister van Justitie te overtreden. In het gesprek ontkende hij voorts, dat dr Soumikol dood zou zijn. Op 17 Juni 1952 is hij, op last van zijn regering naar Nieuw- Guinea gegaan om te trachten de V.S., de Ver. Naties, de Veiligheidsraad en de Nederlandse regering te bewegen de Republiek der Zuid-Molukken te erkennen. Nadat hem op Nw-Guinea asyl was verleend heeft hij zich bewust niet onthouden van politieke activieit en wel, omdat de belofte aan zijn regering hem zwaarder woog. Gevraagd naar zijn toekomstplannen antwoordde hij, dat hij gaarne overleg met de Nederlandse regering zou wil len plegen. Hij durft hier echter thans niet meer op te rekenen. Eerste slachtoffers op Walcheren. SEROOSKERKE (W.), 11 Sep tember. De landbouwer S. te Serooskerke ontdekte vandaag tot zijn schrik, dat drie van zijn veer tien konijnen waren gestorven. Een inspecteur van de Veeartsenijkun- dige Dienst uit Breda, die werd ontboden, constateerde, dat de die ren aan de gevreesde konijnen ziekte „myxomatose" zijn over leden. DENVER, 11 Sept. President Eisenhower heeft de 58-jarige onder stafchef John Huil benoemd tot op volger van generaal Mark Clark, als opperbevelhebber der Amerikaanse strijdkrachten in het Verre Oosten. HEI-DENDAAD VOORKOMT RAMP. WENEN, 11 Sept. In het Oosten rijkse aardoliegebied heeft een opzich ter, een zekere Wilhelm Wallisch, door heldhaftig optreden een ramp voorko men. Toen hij n.l. ontdekte, dat door een breuk in een leiding uitstromend gas in brand was geraakt, wierp hij zich op de breuk, waaruit een vlam van tien meter hoog spoot, op deze manier de vlam met zijn lichaam verstikkend. De opzichter is met ernstige brand wonden overdekt in een ziekenhuis op genomen. Bromfietsbónd bepleit uitstel verplicht rijwielpadgebruik. 's-GRAVENHAGE, II Sept. In aansluiting op zijn reeds gepubliceer de standpunt, acht de Nederlandse bromfietsbond het urgent, dat de bromfietser weer even vrij in zijn keu ze van rijbaan wordt, als dit voor de regeling van 1 Augustus jl. het geval was en dat de verplichting aan brom fietsers, om op de rijwielpaden te rij den, dient te worden uitgesteld. Het ligt in het voornemen van het bondsbestuur zich hiervoor tot de re gering te wenden. Richtprijs voor bacon met 5 cent per kg verlaagd. 's-GRAVENHAGE, II Sept. Na dat in Mei van dit jaar de richtprijs voor baconvarkens met 4 cent per kg kon worden verlaagd, heeft de daling in de prijzen voor geïmporteerde vee voedergrondstoffen zich in die mate voortgezet, dat wederom een verlaging van de kostprijs van de slachtvarkens is ingetreden. Overeenkomstig hier mede heeft minister Mansholt besloten met ingang van 14 September 1953 de richtprijs voor de baconvarkens met 5 cent per kg te verlagen en op f 2.29 per kg geslacht gewicht vast te stellen. De prijsontwikkeling voor het var kensvlees op de wereldmarkten maakt het voorts mogelijk, de regeling voor de prijsuitslag voor baconvarkens met ingang van dezelfde datum tijdelijk buiten werking te stellen, zodat de overnameprijs voorlopig gelijk is aan de nieuwe richtprijs. VIJF MILLIOEN AAN KASGELD VOOR POLDER WALCHEREN MIDDELBURG, 11 Sept. Het da genlij ks bestuur van de polder Wal cheren heeft de algemene vergadering machtiging gevraagd zowel voor 1953 als voor 1954 een bedrag van 5 mil- lioen te mogen opnemen aan kasgeld. In zijn toelichting zegt het bestuur, dat, hoewel reeds f 479.000.aan voor schotten van het Rijk werd ontvangen, het zich laat aanzien, dat met de af wikkeling der financiering geruime tijd gemoeid zal zijn, mede in verband met het feit, dat het merendeel der uitgevoerde en nog uit te voeren wer ken naast herstel ook verbetering en verzwaring der zeewering inhouden en hier geval voor geval zal worden be slist, of en zo ja tot welk bedrag het Rijk in de kosten van verbetering en verzwaring zal bijdragen. RABAT, 12 Sept. Een automobilist heeft Vrijdagmiddag getracht de Sultan van Marokko te doden door deze met zijn auto omver te rijden. De Sultan, die te paard op de weg was naar de Moskee van Toearga, werd bij de botsing ten val gebracht, doch bleef ongedeerd. De aanslagpleger is ter plaatse door de lijfwacht doodgeschoten. Meer vrijheid voor Sowjet-troepen in Duitsland. BERLIJN, 11 September. De be velhebber van de Sowjetrussische strijdkrachten in Duitsland, generaal Gretsjko, heeft bekend gemaakt, dat de officieren en manschappen van 't Sowjetrussische leger voortaan tot 23.00 uur de stad mogen ingaan. Zij mogen de café's bezoeken, en het ver bod om daar alcoholhoudende dran ken te gebruiken is ingetrokken. De officieren, die in de stad uitgaan, zijn niet meer met revolvers gewapend. Volgens ooggetuigen reed de auto met grote snelheid in op de stoet van Sultan Sidi Moelai Mohammed Ben Arafa, die omgeven was door zijn lijf wacht en ministers. Een sergeant van de „zwarte garde" van de Sultan wist op de treeplank van de auto te sprin gen en het portier van de wagen te openen. Nadat het paard van de Sultan was aangereden, sleepte de sergeant de be stuurder, die trachtte een dolk te trek ken, uit de auto, De automobilist werd door de lijfwacht van de Sultan ter plaatse neergeschoten. De sergeant werd hierbij licht gewond. Er ontstond paniek onder de toe schouwers, doch de Sultan zelf bleef kalm en zette, zonder naar de aanslag pleger om te kijken, te voet de tocht naar de Moskee voort, waar hij voor de eerste maal sedert hij de vorige maand de afgezette Sultan Mohammed Ben Joessef opvolgde, de gebeden leidde. De doodgeschoten automobilist had geen papieren bij zich en kon niet on middellijk worden geïdentificeerd. La ter bleek dat het een 28-jarige huis schilder AUal Ben Abdallah uit Rabat is. Hij was gehuwd en vader van een kind. Hij had geen medeplichtigen, aldus de politie. Het Franse bestuur in Ma rokko overweegt geen speciale veilig heidsmaatregelen, aldus Reuter. AMSTERDAM, 11 Sept. Ook van daag hebben Koningin Juliana en Prins Bernhard verscheidene instellin gen bezocht. Samen brachten zij he denmorgen een bezoek aan de Van Gogh-expositie in het Stedelijk muse um, die zoals bekend, wordt gehouden ter herdenking van Van Gogh's 100ste geboortedag. De directeur jhr Sand- berg leidde de Koninklijke gasten rond. De Koningin maakte gebruik van een gehoorapparaat waarmee bezoe kers een „draadloze" rondleiding kun nen volgen. De Koningin bezocht des morgens voorts het geleidehondeninstituut van het Kon. Ned. Geleidehondenfonds, waar H.M. zich uitvoerig liet voorlich ten en o.m. kennis maakte met de blinde instructeur D. Peters, die zijn hond „Esto" opmerkelijke staaltjes van vernuft liet verrichten. Des middags bracht onze vorstin een bezoek aan het R.K.-jongensweeshuis en het te huis voor bejaarden van de Ver. voor Chr. Maatschappelijke Arbeid, „Ko ning Willemshuis" in de Jordaan. In het jongensweeshuis' speelde de Koningin met de kinderen „In Holland staat een huis" en in de leeszaal van het tehuis voor bejaarden dronk zij H. M. de Koningin maakt kennis met de blinde instructeur D. Pe ters en zijn hond „Esto". gezellig een kopje thee, gezeten naast de 78-jarige Gerard Nadat zij in het gastenboek, waarin ook de namen voorkomen van Koning Willem II, Koningin Wilhelmina en Koningin-moeder Emma, haar handte kening had gezet reed de vorstin, na gewuifd door de Jordaanbewoners naar het paleis. De Prins bezocht het instituut voor kernphysisch onderzoek. DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig tot heden avond: Veel bewolking met slechts af en toe een bui. Matige tot krachtige, voor al langs de kust nu en dan harde Noordwestelijke wind. Tamelijk koud. t y-taat werkelijk goed. Elke dag bezorgt die goeie i V T »tante P°st" ons verrassingen in de vorm van nieuwe abonné's. En dat zijn dan abonné's van abonné's. Dat klinkt wat vreemd enmisschien begrijpt U dat niet. Tèch is het niet vreemd. Want die nieuwe abonné's komen van hen, die reeds lang op „Zeeuwseh Dagblad" geabonneerd zijn en die nu in deze maand-van- vriendschap voor „Zeeuwseh Dagblad" hun vriend schapsdaad tonen door een nieuwe abonné op te geven. Ziet U wel, 't is helemaal niet vreemd. Integendeel, 't is helemaal écht. Want uit louter vriendschap, uit louter medeleven, zorgden zü voor die nieuwe abonné. Of dii moeilijk is: zorgen voor zo'n nieuwe abonné? Welnee, in een half uurtje kunt Ge dat fiksen. Waarom zou een an dere abonné dat wel kunnen en U niet? Nee, dat is geen lastig karwei. Weet Uhet is de vriendschap, die het doet. Zie, daér ligt het. Als U de nieuwe abonné hebt verzoeken wij vriendelijk het onderstaande omlijnde gedeelte zo vlug mogelijk toe te zenden aan de' afdeling abonnementen van „Zeeuwseh Dagblad", Lange Vorststraat 90, Goes. Naam: Adres: Woonplaats: wenst een week/maand/kwartaal-abonnement*) op „Zeeuwseh Dagblad. Opgegeven door abonné: Woonplaats: Doorhalen wat niet wordt gewenst.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1