ADENAUER HOUDT VOORLOPIG HET BUITENLANDS BELEID IN HANDEN Koninklijk Paar in Amsterdam gearriveerd Baileybrug bij Kruiningen weggerold PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Bonn bereidt Europees offensiefvoor Von Brentano genoemd als zijn opvolger Proef met „een vol waardige waterstof bom" 1 KX«M, start als eerste in Christchurch-race Uitstekend con cert te Vlissingen Herstel in ramp gebied geroemd In October verkeersbrug over gat in Rijksweg k SNIPPER A', i iiii NIEUWS k Rilland droeg burgemeester De Goffau ten grave Haluudifk doe ik- éék twee!! Hier is mijn nieuwe abonné: Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2430, bü geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammenssh-aat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie "347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26—28 Expl- 'tatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG, No. 2577 Abonnementsprij; 0.44 per week, 1.85 p. maand, f 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord DONDERDAG 10 SEPT. 1953 Hooldredacteur: 3. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruinlngen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds 3. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tbolen; R. Zuiuema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 6.07 u., onder 19.06 u. Maan op 9.42 u., onder 19.28 u. Hoogwater Vrijdag 11 Sept.: Vlissingen: 3.34 u. 2.09 m., 15.41 u. 2.00 m. Terneuzen: 3.59 u. 2.23 m., 16.10 u. 2.14 m. Wemeldinge: 5.21 u. 1.78 m., 17.31 u. 1.63 m. Zierikzee: 5.10 u. 1.53 m., 17,14 u. 1.38 m. (Van de correspondent van het A.N.P.). BONN, 9 Sept. De Westduitse Bondsrepubliek zal voorlopig twee minis ters van Buitenlandse Zaken krijgen. Dr Adenauer heeft vandaag aangekon digd dat hij zal vasthouden aan zijn vroegere voornemen, om de teugels van het buitenlandse beleid in handen te houden, totdat de Europese verdragen van kracht zullen zijn. Aangenomen kan worden, dat Von Brentano dr Adenauer zal opvolgen zodra deze een einde aan zijn dubbele functie wenst te maken. Von Brentano, tot dusver leider van de C.E.U.-fractie in de Bonds dag, heeft aangekondigd, dat vanuit Bonn zoiets als een Europees offen sief te wachten is. De overwinning van Adenauer moest volgens hem worden gezien als een appèl aan de Europese volken, in de eerste plaats IN 1954: BALTIMORE, 9 Sept. De Ver enigde Staten zullen misschien vol gend jaar „een volwaardige waterstof bom" tot ontploffing brengen, aldus schrijft het Amerikaanse blad „Balti more Sun" Woensdag. In de laatste tijd heeft men, aldus het blad, de experimentele waterstof bom, die in November van het vorig jaar door de Amerikanen tot ontplof fing werd gebracht, kunnen verbete ren. De proef zou weer op Bikini worden genomen. De Amerikaanse commissie voor de atoomenergie wilde geen commentaar geven op het bericht in de „Baltimore Sun". 's-GRAVENHAGE, 9 Sept. DC-6a Liftmaster van de K.L.M. zal op 8 Oc tober van de Hertog van Gloucester persoonlijk het startsein krijgen in de Londen-Christchurch i.ee. De KJL.M.- machine zal als eerste starten in deze luchtrace, waarin thans de handicap klasse het eerste vertrekt en niet de snelheidsklasse. Gezagvoerder Ilooper zal een brief van minister Drees meenemen voor de premier van Nieuw-Zeeland, Sydney Holland en voorts een brief van de burgemeester van Lutjegast (gem. Grootegac';), de plaats waar de ont dekker van Niei.w-Zeeland Abel Tas man, werd geboren, voor de burgerva der van Christchurch. In de bemanning van het toestel is een verandering gekomen. In de plaats van de heer W. F. J. Tieleman zal de heer J. Boomsma, 33 jaar, die sinds 1935 bij de K.L.M. werkzaam is, als tweede boordwerktuigkundig- de vlucht meemaken. (Van onze muziekredacteur). VLISSINGEN, 9 September. Van avond concerteerden in de Jacobskerk Adolf Eberhard, viool, en Piet Broerse, orgel. Zij gaven een programma, be staande uit werken van de Baroktijd, dat, wat samenstelling betreft, uitste kend voldeed en dat de schoonheid van deze muziek volledig tot zijn recht deed komen. De violist, die concert meester is van het orkest van Sankt Gallen in Zwitserland en die zijn op leiding genoot in Bologna in Italië, is, voor zijn ontwikkeling wel in de ba kermat van de vioolkunst geweest. Vele beroemde viool virtuozen, o.a, Paganini, kwamen immers ook uit N.- Italië. Men kon dus heel wat verwach ten en hierin werden we niet teleur gesteld. Eberhard beheerst zijn instrument volkomen, zijn soepele techniek en fraaie toon waren bewonderenswaar dig. Accoustisch leent de kerk zich hiervoor fok bijzonder. Vooral in de vioolsonate van Handel werd zijn kun stenaarsschap fraai gedemonstreerd. Ook de bekende aria op de G-snaar (Bach) het Largo van Veracini en La Folia (thema met variaties van Co relli), met een zeer virtuoze cadens, werden bijzonder warm en met grote technische vaardigheid uitgevoerd. De begeleiding van Piet Broerse was correct, met eenvoudige maar welge kozen registratie en deed de viool uit stekend uitkomen. Van de orgelwerken, die hij speelde, Fantasie en Fuga van J. S. Bach, or gelkoralen van Buxtehude, Zachow en Walther en het eerste deel van Han dels orgelconcert in F, waren de orgel koralen zeer bijzonder. Met name Buxtehude werd stijlvol gespeeld. Het Allergro uit het orgel concert van Handel vormde een prach tig slot. De bravoure, die Handel zo eigen is, werd hier uitstekend vertolkt en vormde, wat techniek en opvating be treft, een juweeltje. De belangstelling voor dit uitsteken de concert was verheugend groot, iets wat in Vlissingen reeds meer was op te merken. Waar de belangstelling voor orgelconcerten in de meeste plaatsen kwijnt, was het een verade ming hier het tegendeel op te merken. B. aan Frankrijk, om de politiek der Europese samenwerking voort te zetten. W.-Duitsland zal binnenkort een nieuw initiatief in de Saarkwes- tie nemen, deelde hij mede. Bonn stelt overigens alles in het werk om de hier en daar in het buiten land bestaande vrees weg te nemen, als zou het Duitse streven naar nation nale eenheid gevaren voor Europa in houden. De Bondskanselier, professor Hallstein en dr Von Brentano I -bi cn llen nog eens nadruk gelegd op de Duitse over tuiging, dat dit doel slechts met vreed zame middelen mocht worden bereikt. Dr Adenauer zelf heeft olie laten gie ten op zijn verklaring, dat voortaan in- plaats van over Duitse hereniging ge sproken moest worden over „bevrij ding der Oostduitse gebieden". NIEUWE ECONOMISCHE POLITIEK. Minister Erhard, de West-Duitse mi nister van Economische Zaken, heeft verklaard, dat het zijn eerste doel zal zijn in de volgende vier jaren een krachtige economische expansie te doen ontplooien. Professor Erhard die in het tweede Kabinet-Adenauer eco nomische zaken wel zal blijven behe- r wil door een grote belastingver laging, de bevolking veel grotere fi nanciële vrijheden laten. Hierdoor zullen niet alleen grote economische reserves vrijkomen, dpi zal ook de levensstandaard van alle burgers verbeterd kunnen worden. De mogelijkheid van een grondige belas tingverlaging zal volgens Erhard moe ten worden geschapen door sterke uit breiding der productie, waartoe hij ook bereid zou zijn toevlucht te nemen tot „niet conventionele middelen". In het bijzonder zal de verhoogde productie gericht moeten worden op de consump tie der grote massa,-die volgens Erhard ook zal moeten worden ingeschakeld in het meer luxe verbruik. Buitenlandse landbouwdeskundigen bezochten het rampgebied, 's-GRAVENHAGE, 9 Sept. Het algemeen bestuur van het verbond van Europese landbouw heeft op uitnodi ging van de twintig bij het verbond aangesloten Nederlandse organisaties van Maandag tot Woensdag in Scheve- ningen vergaderd ter voorbereiding van de vijfde algemene vergadering van het verbond, die van 4 tot 11 Oc tober in Sevilla (Spanje) zal wórden gehouden. De Nederlandse leden van hét ver bond hadden hun algemeen bestuur naar ons land uitgenodigd als blijk van erkentelijkheid voor zijn stimulerend optreden bij de hulpverlening. Dit algemeen bestuur onder leiding van Graf von Andlau uit Straatsburg heeft een excursie gemaakt naar het rampgebied, welke excursie was geor ganiseerd door de Z.L.M. De Provin ciale Zeeuwse Voedselcommissaris ir J. D. Dorst leidde de deelnemers rond. Tijdens een diner waar ook minis ter Mansholt aanzat, heeft Graf von Andlau een rede gehouden. In deze rede roemde hij het snelle herstel maar nog meer de „taaiheid" van de bevolking. NA 47 JAAR BEGRAVEN. HEILIGENBLUT, Karinthië, 9 Sept. Vandaag is hier het stof felijk overschot van de berggids Kajetan Schweighofen hegraven; die 47 jaar geleden in een scheur van een Gletscher op de Grosz Glockner viel en omkwam. Dezer dagen heeft de gletscher, die lang zaam naar beneden zakt, het lijk van Schweighofer teruggegeven. Het zag er uit of de dood zojuist was ingetreden. Vele vroegere vrienden van de verongelukte, die nu tussen de 70 en 80 jaar oi>) zijn, volgden de baar. AMSTERDAM, 9 Sept. De Koningin en de Prins z|jn in Amsterdam. Heel jeugdig Diemen was vanmiddag uitgelopen naar de Driesprong van de Middenweg, Gooiseweg en Hartveldse weg de grens van de hoofdstad waar, klokslag half drie, het Koninklijk Paar met gevolg in twee auto's arriveerde en waar burgemeester mr A. J. d'Ailly en hoofdcommissaris kolo nel H. A. J. Kaasjager, de koninklijke gasten welkom heetten. De inspectie van de erewacht van het Studenten-weerbaarheidscorps Voordat Koningin en Prins naar het Paleis op de Dam vertrokken, bezoch te t zij de tentoonstelling „De Gouden Poort" in het Raigebouw, waar H. M. zich uitvoerig liet voorlichten over hetgeen de volkstuinders in georgani seerd verband tot stand weten te bren gen. Voor het paleis stond een ere wacht van de studenten schietvereni ging opgesteld en stond de menigte r als van ouds rijen dik. Des avonds hebben Koning, Prins en Pririses'Beatrix in de Stadsschouw burg de galavoorstelling bijgewoond van „Het. leven, een droom"; In de DE DIJKGRAAF KWAM NET EVEN TE LAAT KRUININGEN, 10 September. Vandaag verdwijnt uit het droog gevallen landschap rond het geteisterde Kruiningen een beeld, waar mee men reeds vertrouwd was geraakt: de baileybrug over het gat in de Rijksweg. Het B-112 pontonniersbataljon uit Keizersveer., dat de brug destijds heeft gelegd heeft Woensdag het gevaarte op „rolletjes" gezet en weggesleept om het vandaag geheel te demonteren, werd de brug omhoog gevijzeld en op rollen gezet. Vervolgens werd er aan de Westkant een „neus" tegenaan ge bouwd, een lichte constructie, die ge maakt wordt om het gelieel in even wicht te krijgen. De gehele brug be stond uit 23 velden van 3 meter en de neus werd een halve bruglengte plus een veld lang. Het gat in de weg, dat 12 m diep is, is inmiddels met zand gedicht. De hoofdwaterleidingbuis, die eerst over de brug was gelegd ligt nu weer in „vaste bodem". In October komen de pontonniers echter nog een keer terug en dan om over het gat, dat dan nog verder gedicht zal zijn, doch waarin men een duiker gaat bouwen, een ver keersbrug met dubbel rijdek van der tig meter lengte neer te leggen. Dan zal het niet lang meer duren, of de weg zal weer voor het verkeer worden opengesteld. Wie zou denken, dat het heel wat voeten in de aarde heeft om zo'n ge vaarte als de 120 ton wegende bailey brug weg te halen, vergist zich. Met zestig man knapte luitenant Van Geld het karwei in enkele uren op. Vier zware G.M.C.'s en zestig paar stevige knuisten, duwden het gevaarte naar de Oostelijke oever van het gat. Voordat men dit echter kon doen Iets l.aws van de K.I.M.: voor het vervoer van levende vissen heeft men plastic „zakken" in gebruik genomen waarin de spartelende passagiers ge riefelijk worden overgebracht. Zo kan men het meemaken, dat men op een goede dag van de postbode een plastic zakje in handen gestopt krijgt met de mededelingen „Alstublieft, hier zijn de bestelde visjes uit het Verre Oosten. —Een moderne huwelijksreis maakt vandaag een Rotterdams paar. Van de Heliport te Rotterdam vertrekt voor het eerst een bruidspaar per helicop ter naar Brussel. Aan de Franse Oceaankust is een groep van elf vis sers op een verlaten eiland door de vloed verrast en verdronken. Er hing een dichte mist. In Australië is een wetsontwerp ingediend, dat voorziet in een verlaging van de inkomstenbelas ting met 12,5 pCt. In het Deense stadje Middelfart hebben de vrouwen gevochten om 500 ouderwetse hoedjes waarvan sommigen dateerden van 1900. Binnen twee uur was de winke lier uitverkocht. Geen wonder trou wens; de hoedjes kostten.... een kwartje! Om 5.20 uur precies blies luitenant Van Geld op zijn fluitje en konden de G.M.C.'s gaan trekken. Het was een machtig gezicht de zware kolos eerst langzaam en nadien steeds sneller weg te zien rollen. Even kwam een spannend moment toen de hele brug op de oostelijke oeverrollen kwam te rusten. Het wil dan wel eens gebeuren, dat zo'n ge vaarte naar de verkeerde kant over slaat en in het water kiept. Maar ge lukkig' ging alles goed. Dijkgraaf Glerum, die nog „even" naar het dorp terug ging, moest bij zijn terugkeer tenminste tot zijn te leurstelling constateren, dat men tij dens zijn afwezigheid het gevaarte al had weggerold. Hij stond er echt even van te kijken. ACTIE TEGEN FRANSE BELASTINGONTDUIKERS. PARIJS, 9 Sept. De Franse mi nister van Financiën, Edgar Faure, heeft Woensdag het begin aangekon digd van de „operatie-goed-leven" ge richt tegen gefortuneerde Fransen, die er jachten, auto's en villa's op na hou den doch aan de belasting een inkemen van 300.000 franc per jaar of zelfs in het geheel geen inkomen opgeven. O.m. is gebleken, aldus het Franse ministerie van Financiën, dat een in gezetene van Nice, die geen inkomen opgaf, twee villa's en een Cadillac be zit. De betrokkene is nu aangeslagen voor een inkomen van 7 millioon franc per jaar. RILLAND-BATH, 9 Sept. Hedenmiddag is het stoffelijk overschot van de bij de ramp omgekomen burgemeester van Rilland-Bath, de heer J. A. de Goffau, herbegraven op de algemene begraafplaats bij Rilland-Bath. In Maart was hij tijdelijk begraven op de begraafplaats te Krabbendijke. Het stoffelijk overschot stond opgebaard in de Ned. Herv. kerk, waar ds C. den Engelse de rouwdienst leidde en sprak naar aanleiding van het vierde vers van Ps. 23 „Al ging ik ook in een dal der schaduw des doods". Aan het einde van de dienst werd staande gezongen het eerste en het laatste vers van gez. 282. een goede chef verloren te hebben. Een zwager van de overledene, de heer Vos uit Den Haag, bracht de vele aanwezigen dank voor de laatste eer aan de overledene bewezen en sprak een speciaal woord van dank tot de loco-burgemeester, wethouder D. Bu- tijn. Hierna eindigde ds Den Engelse met het Onze Vader. Onder de vele belangstellenden merkten we naast genoemde sprekers nog op de burgemeester van Krabben dijke, de heer J. Vader, de burgemees ter van Woensdrecht, de oud-burge meester van Rilland-Bath, mr P. A. Schwartz, burgemeester van Maassluis en voorts de predikanten ds H. Aalbers en ds J. S. Hartjes, resp. Ned. Herv. predikanten te Amsterdam en Vlissin gen, ds A. G. Baayen, Geref predikant te Rilland-Bath, de pater-overste van het capucijnerklooster te Rilland-Bath, vertegenwoordigers van verschillende besturen op het terrein van school- en maatschappelijk leven, de officier der Rijkspolitie, de heer W. H. Ballegoye. de Jong Na de herdenkingsdienst begaf, de stoet zich naar de begraafplaats. De kist, die bedekt was met een groot aantal kransen, werd naar de begraaf plaats gedragen door de raadsleden. Aan de groeve sprak allereerst ds T. den Engelse, woorden van troost. Jhr mr A. F. C. de Casembroot, com missaris der Koningin in Zeeland, noemde de overledene een goed bur gervader, die veel voor zijn geboorte plaats heeft gedaan. Ook tot mevr. de wed. De Goffau sprak hij woorden van troost. Verder spraken de nieuwe burge meester van Rilland-Bath, de heer J. C. W. Jobse, burgemeester A. C. Wil- lemsen van Yerseke, die het woord voerde namens de Vereniging van bur gemeesters en secretarissen in Oost- Zuid-Beveland en herinnerde aan de prettige omgang. Wijlen de heer De Goffau was een goede collega en een zeer medelevend mens. Gemeentesecretaris J. A. Kou man sprak namens het gemeenteper- soneel. „Wij zullen U nooit vergeten", zo zei de heer Kouman, die erop wees pauze onderhielden de Koninklijke gasten zich ondermeer met de schrij ver Gerard den Brabander, die het Spaanse stuk van Don Pedro Calderon de la Barca in het Nederlands heeft bewerkt. DRIE HOOGLERAREN BENOEMD. APELDOORN, 9 Sept. De Gene rale Synode der Chr. Geref. Kerken heeft vanavond drie hoogleraren aan de Theol. school te Apeldoorn benoemd wegens het a.s. emeritaat wan de pro- fesoren L. H. v. d. Meiden en J. J. v. d. Schuit en het besluit van de vorige synode het aantal docenten te Apel doorn opnieuw op vier te brengen. De synode benoemde tot hoogleraar in bet Oude Testament dr B. J. Oosterhoff, Chr. Geref. predikant te Utrecht-C., ds W. Kremer te Apeldoorn tot hoogle raar in het Nieuwe Testament en tot hoogleraar in de dogmatiek drs J. van C nderen, Chr. Geref. predikant te Zutphen. DE BILT ZEGT: Herfst. Weersverwachting geldig tot vanavond Zwaar bewolkt met enkele buien, maar ook verspreide opklaringen. Ma tige tot krachtige, aan de kust nu en dan harde Noordwestelijke wind. Iets 1 .uder dan gisteren. Gereformeerde Kerken brachten f 1.250.000 bijeen voor het rampgebied. Van onze §-redacteur). UTRECHT, 9 Sept. Door de Gere formeerde Kerken werd in totaal f 1.250.000 bijeengebracht ten bate van de slachtoffers van de overstromings ramp. Hiervan werd f 556.000 afgedra gen aan het Nationaal Rampenfonds terwijl de rest met volledige instem ming van dit fonds is of zal worden aangewend voor het herstel van het Gereformeerde kerkelijke en diaconale leven in de getroffen gebieden. Dit werd medegedeeld in de rede, waarmee vandaag de in de Wcsterkerk te Arnhem gehouden 62ste Centrale Diaconale Conferentie van de Geref. Kerken geopend verd. De rede was opgesteld door de voorzitter, dr J. W. Noteboom te Voorburg, doch werd voorgelezen docr de vice-voorzitter, de heer J. de Vries te Amsterdam, die ook de conferentie leidde daar dr No teboom plotseling verhinderd Was. Voor deze offervaardigheid past een woord van hartelijke dank aan de ge meenteleden en tevens aan de zuster kerken in Amerika, Canada en Zuid- Afrika, die som n een half millioen bijeen brachten, aldus de heer De Vries. POOLSE TOLK IN KOREA VRAAGT ASYL. SEOEL, 9 Sept. Een Poolse tolk, verbonden aan een der neutrale in- spectiegroepen die tc-zicht houden op de krijgsgevangenen, die niet willen repatriëren, heeft aan de Amerikanen, asyl gevraagd, even voordat een vlieg tuig de groep naar Noord-Korea zou brengen. Hij is in bescherming geno men, aldus wordt gemeld in een com muniqué van de V.N. Aardige brieven ontvangen wij als antwoord op ons schrijven aan de abonné's op „Zeeuwsch Dagblad" en als reactie op dit dagelijks praatje onder het motto: „Natuurlijk doe ik óók mee". Het blijkt ons wel hoe zeer het „Zeeuwsch Dagblad" als dagelijkse vriend in huis wordt gewaardeerd. En deze brieven gaan meestal verge zeld van de opgave van een nieuwe abonné. Nu zijn er, die dan meteen vragen de krant gratis te zenden tot 1 October. Och, dat doen wij natuurlijk en het behoeft niet eens ge vraagd te worden. Alle nieuwe abonné's, die zich nu mel den ontvangen vanaf 15 September het blad gratis. Zi) gaan pas betalen per 1 October. Dan geven wij de kwar taalkwitantie af. Die twee weken gratis de krant, och, dat hoort zo in deze maand-van-vriendschap voor de krant. De liefde, in dit geval de vriendschap moet nooit van één kant komen. Dan is het niet echt! Als U de nieuwe abonné hebt verzoeken wij vriendelijk het onderstaande omlijnde gedeelte zo vlug mogelijk toe te zenden aan de afdeling abonnementen van „Zeeuwsch Dagblad". Lange Vorststraat 90, Goes. Naam: Adres: Woonplaats: wenst Dagblad. een week/maand/kwartaal-abonnement*) op „Ifaeuwsch Opgegeven door abonné: Woonplaats: Doorhalen wat niet wordt gewenst.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1