COEBER0H SCHENKT de louee DOLLARS STROMEN SAOEDI-ARABIE BINNEN DE SLUIKER JONG GELEERD, OUD GEDAAN Melk als middel tegen malaria Onder Van alles wat en tezamen niets! Vele Arabische landen vroegen al om leningen. Fransman wist alles van Nederland» Veel belangstelling voor buitenlandse reizen» Kamerleden zien Nederlands burgerluchtvaart. Dulles ontkent meningsverschil met Eisenhower „De Nederlandse emigranten maken het uitstekend"* Zigeuners mochten niet confereren» Djakarta hoopt op overwinning van Australische arbeiderspartij» Woensdag 9 September 1953. ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 De Partij van de Arbeid heeft ons weer verblijd met een communiqué, waarin het bestuur „zich rekenschap geeft van de gevaren en mogelijkhe den, die de politieke ontwikkeling in ons land inhoudt". Vermoedelijk is het de bedoeling geweest van Evert Ver meer, die het schrijven als waarne mend voorzitter heeft ondertekend, duidelijk uiteen te zetten, welke koers de partij in het komende parlemen taire jaar gaat varen. Waar hij ook in geslaagd is, niet daarin! Het is een communiqué geworden waarin over van alles en nog wat gesproken wordt, maar aan het eind is men nog niets wijzer: men heeft alleen maar wat socialistische algemeenheden gelezen, die men allang wist! Natuurlijk begint men met zichzelf op de borst te slaan en een schop te geven naar de confessionele partijen. „Wij zijn de progressieven zo heet het en wij streven naar een sociaal rechtvaardig beleid!" En als U soms dacht dat er ook andere partijen naar sociale rechtvaardigheid zoeken, dan bent U mis: „Zoals de afgelopen jaren duidelijk is gebleken, leidt het vast houden aan partijvorming op con fessionele grondslag tot onvruchtbare vleugelstrijd en onmacht tot politieke vormgeving. Zonder verdere doorwer king van de doorbraak daarom geen voortzetting van het vooruitstrevend regeringsbeleid!" Dat is dan dat! Met de confessionele partijen is afgerekend en nu gaat de P. v. d. A. even de lijnen van sociale rechtvaardigheid uitstippelen. Daar gaan we dan! Geconstateerd wordt dat da natio nale volkshuishouding een overschot aan inkomsten heeft. Dat geld moet besteed worden en wel in de eerste plaats ter verbetering in het harde lot van die talrijke groep van sociaal- zwakken, die nog steeds op de grens van het bestaansminimum leeft. En dan volgt deze zin: „Bovendien is het nodig erop te wijzen, dat uitbreiding der productie zonder uitbreiding van het verbruik zal kunnen leiden tot een afzetcrisis, tot werkloosheid en tot nieuwe ontreddering". Tussen twee haakjes: hoe men de werkloos heid van thans, gevolg van zoveel ja ren „progressief beleid", denkt op te loeien daarover rept Evert Vermeer niet! Maar we gaan verder: er staat een huurverhoging op stapel en een aan tal wetsontwerpen moet behandeld worden, waardoor de lasten van het bedrijfsleven enigermate zullen wor (Jen verlicht. Alles goed en wel, maar we moeten ook denken aan het levens peil van de loontrekkenden en van hen die van pensioenen, sociale uitke ringen cf kleine renten leven. Kijk, het Is toch maar gelukkig dat we een Evert Vermeer hebben, want daaraan hadden die „confessionele vleugelru ziemakers" nu werkelijk niet gedacht, Dank zij het communiqué realiseren we ons ineens dat er een probleem „lonen/prijzen" bestaat. Dank Evert Over de juistheid van de maatregel dat leraren en onderwijzers thans ho gere salarissen ontvangen, laat het communiqué zich niet uit. Maar wel wordt het aangegrepen om tot een „democratisering van ons onderwijs" op te roepen. „Als de gemeenschap 'n groter deel der opleidingskosten voor haar rekening neemt kunnen de las ten der middengroepen verder wor den verlicht (waar slaat dat „verder' op, Evert?) en kunnen tegelijk de voordelen der intellectuele vorming aan het gehele volk ten goede komen". Waar de gemeenschap dat van moet betalen wordt niet gezegd; waarschijn lijk ook uit dat overschot aan inkom sten op onze nationale huishouding. Nu komt de economische paragraaf. En dan voorop: geen verder uiteen lopen der inkomens (over de voorge stelde verhoging van de inkomens der Kamerleden wordt gemakshalve niet gerept!). En natuurlijk moet de over heid de baas blijven in zake productie en lonen. Anders komt de arbeids- vrede in gevaar. Ter illustratie van dit dreigement wordt naar Frankrijk verwezen, waardoor men blijk geeft van de Franse crisis niets te begrijpen! Vervolgens gaan we weer dat over schot aan nationaal inkomen verdelen: ditmaal is de „cultuur" aan de beurt. Ter opvoering van de productiviteit ia uitbouw onzer cultuur nodig, zo wordt betoogd. Volkomen juist: maar goed geoutilleerde fabrieken, die de concurrentie met het buitenland kun nen volhouden, zijn toch in de eerste plaats nodig, Evert! En dat kan alleen als je de ondernemers niet tot het hemd toe uitkleedt. Want zij moeten die fabrieken op poten zetten, tenzij, Evert, tenzijje die lieden maar van de kaart wilt vegen, omdat ze toch veel te hoge inkomens hebben. Tenzij je al die fabrieken maar wilt nationaliseren en die directeuren en andere „geldwolven" vervangen door ambtenaren. Maar waarom zoeken we dan geen aansluiting bij de Sowjet- republieken, Evert? Dan zijn we in eens daar waar je ons naar toedrijft: in het paradijs van Karl Marx! Koning Ibn Saoed sloot overeenkomst met Amerikanen. DJIDDAH, SAOEDI-ARABIE, 8 September De welstand van Koning Ibn Saoed van Saoedi-Arabie is, sinds de overeenkomst die hij met de Amerikaanse oliemaatschappij „Aramco" heeft gesloten, zeer gestegen. In de overeenkomst is nl. bepaald, dat de winsten, gemaakt met de in Saoedi- Arabie gevestigde „Aramco"-bedrijven, voor de helft aan dit land ten goede zullen komen. De dollarstroom, die sindsdien het land binnenkomt, heeft er voorts toe bijgedragen het aanzien van deze hoofdzakelijk uit woestijn be staande Arabische staat aanzienlijk te verhogen. Velé Arabische landen hebben Tbn Saoed reeds, via daartoe speciaal afgevaardigde missies, om le ningen verzocht. Zo zou de Syrische dictator, brigade generaal Sjisjakli, de koning om een lening tot een bedrag van 25.000.000 dollar hebben gevraagd. De vorst zou hebben geantwoord het verzoek over een jaar mits hij dan nog zou re geren te herhalen. Arabische en Mohammedaanse lei ders doen hun best Koning Ibn Saoed ter wille te zijn, hopend hem aldus gunstig te stemmen tegenover een ver zoek om een lening. Onder degenen, die de vorst in zijn woestijnhoofdstad Rijaad hebben be zocht, bevinden zich, behalve de Sy rische dictator, president Naguib van Egypte, president Sjamoen van Liba non en de gouverneur-generaal van Pakistan, Ghoelam Mohammed. AAN DE ZIJDE VAN HET WESTEN Ibn Saoed, die tot voor enige jaren door de Arabische leiders werd be schouwd als een vorst van een stuk woestijnland, die slechts in geringe mate invloed zou kunnen oefenen op het politieke aanzicht van het Midden- Oosten, is een krachtig voorvechter der Arabische zaak. Hjj heeft niette min de zijde van het Westen gekozen en hij staat bekend als voorstander van het Westerse denkbeeld tot een verdedigingsorganisatie voor het Mid den-Oosten te komen. De koning zond zijn oudste zoons hij moet er 37 en evenveel of meer dochters bezitten naar de hoofdste den der Arabische staten, met de op dracht na te gaan hoe men in rege ringskringen aldaar staat tegenover de noodzaak om zijn strategisch belang rijk en rijk aan olievelden zijnde ge bied te beschermen tegen een aanval door de Sowjet-Unie. In ruil voor steun in deze biedt Ibn Saoed leningen aan, terwijl hij voorts heeft toegezegd, bij instem ming met zijn denkbeelden, zijn in vloed bij de Amerikanen die weer de hunne bij de Britten zou- AMSTERDAM, 8 Sept. De 58-jarige Fransman Delgove heeft kans gezien als enige van de ruim 1500 inzenders alle 25 vragen, die op Nederland betrekking had den en die in de vorm van een prijsvraag werden gesteld door de persattaché van de Nederlandse ambassade te Parijs, goed te beantwoorden. Hij verdiende daarmee een vijfdaags verblijf in Amsterdam, waaraan op verzoek van het Amsterdam se gemeentebestuur nog enkele dagen worden vastgeknoopt. „Het was heel eenvoudig" vond de Fransman, toen hij op Schiphol de pers te woord stond, „veel wist ik zelf al over uw land dat ik van mijn 13e jaar vaak bezocht heb. En wat ik niet wist zocht ik op in „Nouvelles de Hollande", het inlichtingenblad van de Nederlandse am bassade, of in publicaties van de A.N.V. V. Wat nog ontbrak kon ik in handboe ken vinden". De heer Delgove is een groot vriend van Nederland, die aan de prijsvraag meedeed uit sympathie voor ons land. Die sympathie bewees hij ook in de rampdagen, toen hij 18 millioen frans bij eenbracht voor de slachtoffers. Hij stu deerde rechten en litteratuur aan de Pa- rijse Universiteit en vertaalde vele wer ken uit het Engels in het Frans. In ons land trad hij vele malen op als spreker, den moeten aanwenden te zullen gebruiken om bemiddeling der Ver. Staten te verkrijgen bij het regelen van de nog niet opgeloste geschillen tussen de Arabische staten ener- en bepaalde Westerse mogendheden anderzijds. Kortgeleden heeft de koning 20.000.000 dollar ter beschikking gesteld van het „Fonds voor hulpverlening aan uit Pa lestina gevluchte Arabieren". LIVERPOOL, 7 September. Door proe ven op ratten en apen zijn geleerden tot de ontdekking gekomen, dat malaria kan worden onderdrukt, door het slachtoffer op een melkdieet te stellen. Dit werd Maandag bekendgemaakt op de jaarlijkse bijeenkomst van de Britse vereniging voor de vooruitgang van de wetenschap. Professor Maegraith uit Li verpool zei, dat het dieet „waarschijnlijk op mensen hetzelfde effect zal hebben". In Pseudo-vogelpest op Noord-V eluwe OLDEBROEK, 8 September deze gemeente is wederom een geval van pseudo-vogelpest geconstateerd, thans onder de pluimveestapel van de landbouwer M. Kroes te Wezep. Alle op het bedrijf aanwezige kippen ten getale van 165 zijn afgemaakt. Balans N.C.R.V. 's-GRAVENHAGE, 7 September. Nu het zomerseizoen bijna ten einde is, heeft de Nederlands Christelijke Reis Vereni ging een voorlopige balans opgemaakt. Hieruit blijkt, dat het aantal reizen' met ruim 30 pet en het aantal reis deelnemers met ruim 12 pet is gestegen. Zwitserland bleek het meest in trek te zijn. Naar dit land werden 70 reizen georganiseerd, waaraan 1478 leden deel namen; na Zwitserland volgt Oostenrijk met 33 reizen en 643 deelnemers en op de vierde plaats Frankrijk met 12 reizen en 243 deelnemers. De belangstelling voor Nederland is ook bij de Ned. Chr. Reis Vereniging da lende. Werden vorig jaar nog 12 reizen met 229 deelnemers gehouden, dit jaar waren deze cijfers resp. 8 en 156. Het ledental van de N.C.R.V. heeft de 12.500 bereikt. 's-GRAVENHAGE, 7 September. Op initiatief van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart zal een aantal Tweede Ka merleden, dat zich voor het vlïegwezen interesseert, o.a. de leden van de vaste commissie en de begrotingscommissie voor Verkeer en Waterstaat, een bezoek brengen aan enkele belangrijke lucht vaartbedrijven en instellingen. Op Zaterdag 12 September bezoeken de kamerleden de Rijksluchtvaartschool en de nationale luchtvaartschool op Ypen- burg en het zweefvliegcentrum der K.N. V.V.L. te Teriet. Op het zweefvliegcen trum zullen alle kamerleden die dit wen sen, een instructievlucht kunnen mee maken. Woensdag 16 September zal een bezoek worden gebracht aan de luchthaven Schiphol, de K.L.M.-installaties, de afde ling luchtverkeersbeveiliging van de R. L.D. aldaar, de Fokkerfabrieken en het nationaal luchtvaart laboratorium te Am sterdam. De K.L.M, was te duur WILLEMSTAD, 5 September De president van Nicaragua zal niet, zoals was gemeld, gebruik maken van een vliegtuig van de K.L.M. voor een reis door Zuid-Amerika. De aanbieding van de Pan American Airways bleek aan zienlijk goedkoper te zijn, zodat de pre sident besloten heeft met een vliegtuig van deze maatschappij te reizen. HIJ WERD NIET ONTBODEN DENVER (Colorado), 7 Sept. De Amerikaanse minister van Buitenland se Zaken, John Foster Dalles, heeft ontkend, dat er tussen hem en Eisen hower een meningsverschil zou be staan. Hij bezocht vandaag Eisen hower. Niet omdat hij door deze zou zijn ontboden, naar aanleiding van zo genaamde „niet-gewenste verklarin gen", die Dulles zou hebben afgelegd, doch eenvoudig om verscheidene on derwerpen te bespreken. Het onderhoud met Eisenhower was zijn eigen initiatief zei Dulles. Behalve over de Duitse verkiezingen had hij met de president over de volgende on derwerpen gesproken: 1. Korea „en de stappen, die gedaan worden om tot een politieke confe rentie te komen, die naar wij ho pen de vereniging van Korea zal brengen". 2. Indo-China en de toestand aldaar „in het bijzonder met betrekking tot het nieuwe Franse program voor het verlenen van onafhanke lijkheid aan de drie verbonden sta ten". 3. „Het oplaaien van het geschil om Triëst". Dulles zeide, dat de am bassadeurs van de V.S., Engeland en Frankrijk zowel in Belgrado als in Rome pogingen in het werk stel len om de crisis te verminderen. 4. De aanstaande bijeenkomst van de Pacificraad, waarvan Australië, Nieuw-Zeeland en de V.S. deel uit maken. 5. Perzië „en de nauwere betrekkin gen, die zich hopenlijk zowel poli tiek als economisch onder het nieu we bewind zullen ontwikkelen". 6. De algemene vergadering der V.N., die 14 September begint, en voor namelijk het program van de Ame rikaanse delegatie. 7. Toekomstige diplomatieke benoe mingen en bezoeken van vertegen woordigers van buitenlandse rege ringen aan de V.S. Leon Marchal opvolger van Jacques Camille Paris? PARIJS, 7 September. De Franse rege ring heeft Leon Marchal voorgedragen voor de post van secretaris-generaal van de Raad van Europa. Marchal is direc teur van de afdeling Afrika en nabije Oosten van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken. De post van secretaris-generaal is va cant sedert de dood van Jacques Camille Paris, die in Juli bij een auto-ongeval om het leven kwam. Ingezonden Mededeling (adv.) In liet kader van de jeesten, die te Bailleul worden gegeven naar aanleiding van het honderdjarig bestaan van het „Comité Flamand de France" is er een tentoonstelling van kantwerk ingericht. De organisatoren hebben het idee gehad één dag per week het kantklossen te laten demonstreren. Zij kozen hiervoor de oudste en de jongste Franqaise, die zich met kantklossen ophoudt. Hier ziet U hen tijdens een demonstratie: Mevrouw Octavie Sujjys-Delmotte, 90 jaar, uit Meteren en de kleine Renée Minne uit Bailleul, 6 jaar Minister Suurhoff terug uit Canada): Typische mislukkingen nergens aangetroffen. SCHIPHOL, 8 Sept. „Ik zal met grote gerustheid doorgaan met het be vorderen van Nederlandse emigratie naar Canada". Dit verklaarde de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff, vanochtend op Schiphol, waar hjj zojuist was teruggekeerd van een drieweekse oriëntatiereis in Zuid-Ontario, Montreal, Manitoba, Saskatchaven en Alberta. De positie van onze circa 80.000 emigranten in Canada is uitstekend en echte typische misluk kingen heb ik nergens aangetroffen", zo vervolgde de minister. „Na de eerste harde moeilijke jaren komen de meesten er goed doorheen. En laat ons toch bedenken, dat emigra tie voor Nederland niet alleen verlies is, maar ook regelrechte winst. Nederland se beschuit, Nederlandse sigaren, om een paar voor de hand liggende artike len te noemen, zijn met onze emigran ten Canada binnengekomen. Niet te vergeten ook de „hagelslag". De handel heeft dit al beseft, maar er kan nog veel meer in dit opzicht worden bereikt. Ik moet hier nog eens grondig mijn gedachten over laten gaan". „Wjj hebben In Canada", aldus de mi nister „een deksels goede naam, die me de te danken is aan onze emigratiepoli- tiek, een veel meer omvattende politiek dan die van de meeste andere landen. De Canadezen willen, dat de nieuwko mers goede Canadese burgers worden, maar stellen wel degelijk prijs op de „invoer" van goede Nederlandse eigen schappen en verlangen volstrekt geen volkomen assimilatie. Bijna alle Neder landse kerkgenootschappen zijn er ver tegenwoordigd". VEEL MEDEWERKING „Op mfln reis ik bezocht behalve de genoemde plaatsen o.a. nog Ottawa, Regina, Toronto, Winnipeg en Leth- bridge heb ik veel medewerking on dervonden van de Canadese Settlement Service en van talrijke autoriteiten. Voor veel van de afstanden, die ik moest afleggen, zijn mij auto's ter be schikking gesteld. Ik heb emigranten bezocht, werk zaam in industrie en landbouw, maar GONZAGA, 8 September Zigeu ners uit vele landen waren van plan te Gonzaga, in Noord-Italië, een inter nationale bijeenkomst te houden voor het kiezen voor het eerst van een „wereldzigeunerleider". De bijeenkomst had drie dagen moeten duren, maar zij werd door de Italiaanse politie verbo den. „Het is al erg genoeg, dat wij ge regeld door zigeuners bezocht worden, maar een tijdelijke versterking van hun gelederen met duizenden uit alle de len der wereld is teveel van het goede", aldus motiveerde de politieleiding van Gonzaga het verbod. De aanvoerder luistert evenwel niet meer. Hij is in voile actie. Staat er al iemand op de uitkijk?" vraagt hij, in het algemeen. Ja wel", antwoord een sterk ge spierde zeeman. „Jaap Renkel staat met de nachtkijker op de duintop, en Ik verwed er 'n pond beste Javatabak onder, als hij het „Zeepaard" niet op een afstand van twee mijl ziet aanko-. enm". .Staan er wachtposten op de weg en aan de linkerkant van „Overduin"? ,Ja, ja, er is voor alles gezorgd, Knijp", zegt Teun. „Je kunt gerust zijn. Ik ben er zeker van, dat het wak kere „Zeepaard" een lading zal bren gen, zoals wij nog nooit hebben gehad. Maar is er niets, om op de afloop der onderneming een glaasje te pakken? Een oorlam zal onze verkleumde lede maten goed doen en ze wat leniger maken om straks de karwei op te vat ten". „Nou, over een kwartier gaat de maan onder. Nog net tijd om een kleine opwekking te nemen. Kijk eens in de mand, Teun maar haast je, want de lucht betrekt en straks is het zo donker, dat je moeite zult hebben, de mand te vinden. Nu, kameraden, op een goede afloop en gebuurschap met Engeland!" De sterke drank wordt naar binnen geslagen. Ze worden vrolijk en opge wekt. Alleen Frits Zijier weigert hard nekkig, mede te drinken. Hij houdt zich wat afzijdig, wat hem menige schimpscheut van de anderen, inzon derheid van „Stompe Teun", bezorgt. Hij is mismoedig gestemd en hij weet niet waarom. Het is immers de laatste keer dat hij meedoet? Hij voelt het als een opluchting: met deze bende kan hij toch niet samenwerken, afgezien nog van gevaren, er aan verbonden. En hij ziet vóór zich, het blijde ge zicht van Hanna, toen hij haar, bij zijn vertrek, nogmaals de plechtige verzekering heeft gegeven, dat het deze nacht de laatste maal zou zijn. Ongeveer een half uur later komt Jaap Renkel behoedzaam van de duin top naar beneden en rapporteert, dat het „Zeepaard" in zicht is. Een kort, gedempt bevel van Roe lof Knijp en de bende begeeft zich in alle stilte naar het strand. Zwijgend en luisterend staan ze een moment la- afgeladen boot worden zichtbaar. Met die evenwel in de duisternis weet te een korte groet stappen de zeelui op het strand en, onder diepe stilte, geen woord wordt er gewisseld, neemt het lossen een aanvang. In een ongelooflijk korte tijd wor den de balen en kisten voorlopig op het strand gezet, waarna de boot ge ruisloos verdwijnt, om nieuwe vracht te halen. En dan wordt door de slui- kers, met vereende krachten, de waar over het duin naar de kelder van FEUILLETON Aflevering 12 Vrij bewerkt naar P. VISSER Jzn ter aan de steeds in beweging zijnde zee. Opeens vertoont zich op het brede watervlak een flikkerend licht, enkele seconden maar. Dan verdwijnt het weer om enkele tellen later op dezelf de wijze terug te keren. Het is zulk een flauw licht, dat alleen zij, die het verwachten, het kunnen zien. „Even terugseinen", fluistert Roelof Knijp. Ziezo, de posities zijn bepaald. De lui van het schip weten, waar zij lan den kunnen. „Stompe Teun" gaat languit op het strand liggen; dat is de enige manier, om te kunnen horen, dat er een boot nadert. Want er wordt uitermate be hoedzaam geroeid. Bovendien zijn de roeispanen met doeken omwonden. „De boot is op komst", zegt Teun, opstaande. De spanning is nu op het hoogst. Nog even en de contouren van de „Overduin" gebracht. Roelof Knijp geeft, als steeds, aanwijzingen. Tot hij opeens opmerkzaam wordt: er is een gestalte in zijn buurt, die hij niet kan thuisbrengen. Fluis terend deelt hij 't „Stompe Teun" mee die onmiddellijk op de man afstevent. Hij pakt hem in de borst en wil hem diens hoofddeksel afrukken. „Vriend of vijand?", sist Teun, de man als in een ijzeren greep houdend en hem een pistool op de borst zettend. Maar de vreemdeling is voor geen klein geruchtje vervaard: hij slaat zonder een woord te zeggen, het pistool uit Teun's vuist en geeft hem zulk een krachtige stoot, dat de slui- ker van het duin aftolt, onder het sla ken van een rauwe vloek. Dan gaat de vreemdeling ijlings op de vlucht, achtervolgd door enkele op merkzaam geworden sluikers, van wie een een schot lost op de vreemdeling, ontkomen. De echo van het Schot weerklinkt van duintop tot duintop. Het wordt ook gehoord door de lui in de boot, die ijlings naar het schip roeien, we-' tend, dat zij niet behoeven terug te keren, want dat er iets verkeerd is gegaan. De duintoppen beginnen als het wa re te leven: overal springen mannen op. Er worden fakkels aangestoken, die schril en onheilspellend het ter rein verlichten. „En avance!" commandeert de schallende stem van kapitein Duman- cheau, wiens list gelukt is: men heeft gemeend, dat de troep soldaten en douanen naar het Noorden was ge togen, doch langs een omweg was de kapitein naar de „Hille" gegaan, en kele uren geduldig wachtend om zijn slag te kunnen slaan. „Mannen, wij zijn verraden!" roept Roelof Knijp. „Ieder zoeke een goed heenkomen". Als hij dan bespeurt, dat dit niet meer mogelijk is, omdat zij van alle zijden zijn ingesloten, veran dert hij zijn bevel: „Proberen, ons er doorheen te slaan. Laten we over de „Suikerkop" heentrekken, misschien is daar nog een uitweg. Ieder zij op zijn qui-vive!" Het is alles tevergeefs. Inderdaad gelukt het hen, hollend langs de „Sui kerkop" te komen, maar ook daar vinden zij de weg door soldaten ver sperd: de Franse kapitein heeft zijn maatregelen goed genomen. „Daar, daar zijn zij het zwakst. Slaan wij ons er doorheen!" roept Roelof Knijp. „Halt! In naam van de Keizer! Geeft TJ over of ge zijt mannen des doods!" schreeuwt kapitein Duman- cheau. „Kom en haal ons!" antwoordt Knijp, zijn pistool afvurend. (Wordt vervolgd). ook middenstanders ja zeker, er be gint zich duidelijk een middenstand te ontwikkelen. Mijn bezoeken kwamen volkomen onverwacht, dus heb ik de meest zuivere indrukken kunnen op doen. De meesten ontdekten pas bij het afscheid wie ik was". „Zoals gezegd", besloot minister Suurhoff, „ik ben zeer tevreden. Eén uit velen: een textielhandelaar uit Vroomshoop bleek een huis te bezit ten. Zijn gehele gezin had werk, des morgens bracht de Dutch baker Hollandse koekjeshij was „thuis" en het ging hem ook goed. Ook de verstandhouding met de omgeving heb ik uitstekend bevonden. Evenals de grote hulpvaardigheid va n Cana dese „buren", die dikwijls op grote afstand wonen. Mijn reis is stellig voor dit deel van de Nederlandse be langen bijzonder nuttig geweest. Visserij geschil tussen Japan en Zuid-Korea TOKIO, 7 September. De regering van Zuid-Korea heeft alle Japanse vissers schepen in de Koreaanse wateren laten meedelen, dat zij met geweld zullen wor den verwijderd als zij Maandag te mid dernacht niet uit eigen beweging zijn vertrokken. In Japanse visserijkringen schat men het aantal Japanse vissersschepen dat op het ogenblik vist binnen de zogenaamde Rhee-lijn, op 400. Deze lijn is in de herfst van het vorig jaar eenzijdig door Zuid- Korea vastgesteld op 60 zeemijlen uit de Koreaanse kust. Frankrijk vraagt Amerikaanse dollarhulp voor Indo-China. PARIJS, 8 Sept. Uit betrouwbare bron te Parijs is Maandag vernomen, dat Frankrijk aan de V.S. een extra hulp van ongeveer 200 millioen dollar heeft gevraagd voor Indo-China. Deze extra hulp zou zijn bedoeld voor het opvoeren van het tempo bij het oefenen en uitrusten van plaatse lijke Indochinese strijdkrachten aan de vooravond van het verwachte herfst offensief dei Vietminhtroepen, aldus verklaarden regeringsfunctionarissen te Parijs. Het Amerikaanse Congres heeft Frankrijk reeds 400 millioen dollar toegewezen voor 1953'54. DJAKARTA, 8 Sept. De Indone sische regering ziet met belangstel ling de in April a.s. te houden alge mene verkiezingen in Australië tege moet. Zij koestert de hoop, dat de ar beiderspartij de overwinning zal we ten te behalen, aangezien naar haar mening hierdoor de realisering van de Indonesische aanspraken op West- Nieuw-Guinea een stap nader zal worden gebracht, zo meldt „Merde- ka" uit Djakarta. Internationale politieke waarnemers zijn echter van oordeel, dat een even tuele machtswisseling in Australië van geen invloed zal zijn op de Australi sche houding, aangezie deze meer ge baseerd is op strategische dan op po litieke overwegingen, zo wordt daar aan toegevoegd. De Indonesische regering verwacht thans een rapport van de nieuwe am bassadeur in Australië, mr Tamzil, omtrent de Australische publieke opinie ten aanzien van de Indonesi sche claim, teneinde aan de hand hier van een tegenstap te kunnen onder nemen tegen de activiteiten van mi nister Luns in Australië en te trachten de Australische sympathie voor de In donesische aanspraak te winnen. Recordvlucht over de Atlantische Oceaan. TAMPA, 6 September Luitenant kolonel Klose van de Amerikaanse lucht macht is Zaterdag in 9 uur en 7 minuten over de Atlantische oceaan gevlogen van Engeland naar de Ver. Staten. Hij brak hiermee het record voor de Oost-West- vlucht over de oceaan, dat daags tevoren was gevestigd door kolonel Mccov, deze maakte de vlucht in 9 uur en 13 minuten

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3