Nieuws uit de Provincie. Terneuzen wil bevrachtings commissariaat niet missen* Focus en Focus Veilig gaan 60-jarig bestaan herdenken. Euwe thans op de zevende plaats. Kerkdienst bij eb Nat* Reserve oefent in groter verband Zeeuws-Vlaamse K. v. K. protesteert. Nieuwe lijndiensten Auto Mij Zeeland Kerk-restauratie tc Brouwershaven Wedvluchten Wit won 5 partijen, zwart 13! Nutsspaarbanken Middelburg en Vlissingen. De watersnood vroeg 1795 mensenlevens Middelburg. Goes. 7 holen. Woensdag 9 September 1953. ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Verbaasd en verontwaardigd I „Overplaatsing betekent degradatie van de haven van Terneuzen." TERNEIJZEN, 8 September Zowel in Terneuzen, als in de Zeeuws- Vlaamse kanaalzone, waar vele industrieën zijn gevestigd, is grote ont stemming ontstaan naar aanleiding van het voornemen van bet departement van Verkeer en Waterstaat, om het sinds 1933 in Terneuzen gevestigde be vrachtingscommissariaat voor de binnen-scheepvaart te verplaatsen naar Middelburg. Dit zou geschieden met het oog op de toekomstige samenvoe ging van de rijksverkeersinspectie en de Bevrachtingscommissariaten. Niet alleen met verbazing, doch ook met verontwaardiging, zo verklaarde men in Zeeuws-Vlaamse kringen, die nauw bij de binnenvaart zijn betrok ken, werd van dit voornemen kennis genomen. Men ziet in uitvoering daarvan niet alleen een degradatie van de haven van Terneuzen, die men in deze kringen nog steeds het binnenscheepvaartcentrum van Zeeland noemt en waar nog slechts een agentschap van het commissariaat zou overblijven, doch evenzeer een miskenning van de belangrijkheid van het voornaamste Zeeuwse industriegebied, dat, voor wat betreft het vervoer te water in Zee land, een vooraanstaande plaats inneemt. Er werd op gewezen, dat de statis tieken uitwijzen, dat in geheel Zee land gedurende 1952 via het commis sariaat en de agentschappen in totaal 3927 binnenvaartuigen met 604.550 ton werden bevracht. Terneuzen nam hier van 2221 schepen met 419.489 ton voor haar rekening. In Middelburg daaren tegen, waarheen men het commissari aat thans wil overbrengen, werden ge durende dat jaar slechts 282 schepen met 48.220 ton bevracht. EENHOOFDIGE LEIDING Verder wijst men er op, dat in dien genoemde samenvoeging door moet gaan, het verkeer te water er recht op heeft dat de concentratie van de bevoegdheden in die distric ten of provincies, waar het verkeer te water een overwegende rol speelt, bijv. Zeeland geschiedt in een persoon, die volledig op de hoogte is van het vervoer te water en dat de eenhoofdige leiding daar wordt ge vestigd, waar zich het centrum van dit veruit belangrijkste Zeeuwse vervoer, in casu Terneuzen, bevindt. Ook voor wat betreft de vaststelling van de noteringen voor het bevrach ten door de z.g. noteringscommissie zoals er bij elk bevrachtingscommis sariaat één is ingesteld verwacht men, bij een verdwijnen van het com missariaat uit Terneuzen, moeilijkhe den bij het vaststellen dezer noterin gen, namelijk houdt de commissie, waarin zowel de binnenvaart als de handel vertegenwoordigd zijn, niet al- ZIERIKZEE, 8 September Zondag is voor het eerst sinds 25 Januari te Nieuwerkerk een godsdienstoefening gehouden en wel in de Ned. Hern, kerk, waar voorging de plaatselijke predikant, ds G. Westerhof. Ter gelegenheid van deze eerste „dienst" werd ook de klok weer geluid. Alle inwoners van het dorp, man nen, vrouwen en kinderen nan ver schillende gezindten, benevens en kele personen, die per boot waren gekomen, waren bijeen. Ds Westerhof preekte voor de les senaar nan de dirigent der muziek vereniging en de gemeentezang werd begeleid door het huisorgel van de dominee, dat gedienstige handen hadden overgebracht. Het ligt in de bedoeling nu regelmatig des Zon dags een godsdienstoefening te hou den, doch de aanvangstijden zijn af hankelijk van de waterstand. De consistoriekamer loopt bij hoog water niet onder, maar het is wel gewenst hoge laarzen aan te trek ken. Twee uur voor en twee uur na hoog water kan men er droogvoets komen. Alleen de dichting van het gat bij Ouwerkerk kan hier uitkomst bren gen. GOES, 8 Sept. Oefende de Nat. Reserve in Zeeland tot nu toe betrek kelijk alleen maar in klein verband, In het zg. klasseverband, momenteel «ijn er oefeningen gaande, die veel groter van opzet zijn. In Clinge wordt deze week nl. een oefening gehouden in compagnie-verband. Woensdag en Donderdag zal de com pagnie Hontenisse de strijd aanbinden met leerlingen van de C.O.A.K.-school te Middelburg. De reservisten zullen hierbij een aanvallende rol vervullen terwijl de C.O.A.K.-mensen zich als een parachutisten-eenheid in het ter rein zullen ophouden. In de week van 21-26 September a.s. ligt het in de bedoeling op Walcheren te oefenen met twee compagnieën, nl. Middelburg en Goes. Als vijand zullen dan commando's fungeren. Mochten deze militairen niet beschikbaar zijn, dan zal wederom een beroep worden gedaan op de C.O.A.K.-school of een ander onderdeel. Een aanvankelijk op gezette oefening op Schouwen moest vanwege de omstandigheden op dat eiland afgelast worden. Het doel van deze oefeningen in gro ter verband is het onderling contact van de verschillende klassen en hun commandanten te verstevigen en het geleerde als „een geheel" in de prac- lijk te beoefenen. Wat de opkomst betreft in Zeeuwsch- V laanderen kon men niet ontevreden zijn, daar 90 van de 120 reservisten onder de wapenen waren gekomen. „Nijverheid en Handel" en de afsluiting der zeearmen, MIDDELBURG, 7 Sept. Het be stuur van het Departement Zeeland der Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel zal Vrijdag a.s. weer een lunchbij eenkomst beleggen en wel in Restaurant „De Eendracht" te Middel burg. Het wil daar een voorstel aan het Hoofdbestuur in discussie brengen, dat betrekking heeft op de te volgen gedragslijn met betrekking tot het Zeeuwse standpunt ten aanzien van de afsluiting der zeearmen en alles wat daarmede verband houdt, een onder werp, dat in de laatste jaarvergadering uitvoerig aan de orde is geweest. Over deze materie heeft het bestuur enige tijd geleden een bespreking gehad met een aantal autoriteiten en belangheb benden. leen rekening met de behoeften van het binnenlands verkeer, doch ook met de activiteit van het internationaal vervoer te water. BUITENLANDSE CONCURRENTIE Tenslotte wijst men er nog op, dat Terneuzen, dat tijdens de laatste jaren haar positie als zeehaven aan merkelijk wist te verbeteren en dat voor wat de vrachttarieven betreft, steeds beducht moet zijn voor bui tenlandse concurrentie, onmogelijk kan toestaan, dat de leiding en het controle-apparaat voor de binnen scheepvaart voor Zeeland, aan deze havenplaats ontnomen wordt. Telegram aan de minister GOES, 8 Sept. Het bestuur van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuws-Vlaande ren heeft naar aanleiding van het voornemen om het bevrachtings commissariaat voor de binnen scheepvaart te Tereuzen, over te brengen naar Middelburg, een tele gram gezonden aan de Minister van Verkeer en Waterstaat. Hierin wordt krachtig tegen de overplaat sing geprotesteerd. SPRAKELOOS Generaal Franje keek de boer lang aan en krabde toen eens achter zijn oren. „Nee", zei hij. „Daar is me niets van bekend. Dus U denkt dat ik er met een halve hooiberg vandoor ben? Is dat de dank voor al datgene dat ik in de loop van mijn leven ook voor Uw land heb ge daan?" „Nee, meneer de hoge Piet!" stotterde de boer. „Generaal!!' verbeterde Franje. „Nee, meneer de generaal," vervolgde de boer. „Maar ik vind het zo vreemd dat juist voorbij Uw huis geen sprietje hooi meer te vinden is!" „Ho," riep Pieter nu ineens. „Wat hoor ik daar zeggen? Zoekt U hooi? Dat heb ik!" „Jij?!" riepen de Generaal en de boer in koor. „Ja, ik!" vervolgde Pieter. „Ik zal het U tonen als U even met me mee loopt!" Nieuwsgierig liepen de beide mannen achter Pieter en Karolus aan naar de schuur. Pieter trok de deuren open en toonde het volgeladen wagentje dat de hele schuur vulde. „Nee maar, dat's kras!" „Tut-tutkalmeerde Pieter. „Ka rolus en ik hebben het alleen maar keurig voor U bij elkaar geraapt. U is slordig met Uw hooi, dat moet ik zeggen, maar als U nog even wacht dan krijgt U alle» terug, want er ligt een goede vriend van me boven op de berg en daar moet ik even mee praten!" Pieter plaatste een laddertje tegen het hooi, klom naar boven, keek over de rand enstond sprakeloos Opbrengst collecte voor de kankerbestrij ding 's-HEER ARENDSKERKE, 8 Septem ber. De collecte voor de kankerbestrij ding heeft te 's-Heer Arendskerke opge bracht f 204,81; te 's-Heer Hendrikskin deren 1 105,30; te Lewedorp 1 59,65; te Nieuwdorp f 182,95. MILITAIRE BESTELWAGEN DUIKELDE KRUININGEN, 8 September Door nog onbekende oorzaak is even voor de middag een militaire bestelwagen van de Rijksweg bij Kruiningen, nabij de Zanddijk, op z'n kop in de sloot te recht gekomen. De chauffeur, die hier bij verwondingen opliep, is in het zie kenhuis opgenomen. Twee burger-in zittenden liepen behoudens enkele schrammetjes, geen verwondingen op. GOES, 8 Sept. De Auto Mjj Zee land heeft van de minister van Ver keer en Waterstaat toestemming ont vangen om met ingang van 4 October a.s. diensten in te leggen op de vol gende trajecten: GoesWolfaartsdijk- se Veer, Zak van Zuid-BevelandMid delburg, Rilland—Bergen op Zoom. Deze diensten zullen gereden worden van Maandag tot en met Zaterdag, ter wijl de dienst GoesWolfaartsdijkse Veer tevens des Zondags vier maal zal plaats hebben. ZIERIKZEE, 8 Sept. Naar is ko men vast te staan zal de Ned. Herv. kerk te Brouwershaven, na de gehele drooglegging van Schouwen, grondig ge restaureerd dienen te worden, om het monumentale gebouw, dat door het wa ter inwendig veel heeft geleden, voor verder verval te behoeden. De kansen daarvoor zijn aanwezig, want van Rijkswege is een regeling ge troffen, die voor 90 pet. in de restau ratiekosten tegemoet komt. De ge meente moet dan zorg dragen voor de resterende 10 pet. Zoals bekend hebben leden van de internationale schoonmaakploeg gedu rende de maand Augustus de kerk een flinke schoonmaakbeurt gegeven. Thans worden ook weer godsdienst oefeningen in de kerk gehouden. Stroomde voordien hij vloed het water tot een hoogte van 1% meter binnen, thans staat het gebouw geheel droog. P.V. „De Reisduif", St. Philipsland De P.V. „De Reisduif", nam deel aan een wedvlucht uit Venlo; afstand 142 km, De uitslag was: 1. M. Geuze; 2. J. C. Ver wijs; 3. Reijngoudt; 4. H. Deurloo. Snel heid eerste duif 736 m. per minuut. Tnoezonden Mededeling (Adv.) HAXET, BEDDEN. EN STAAIWAR EN FA B Rl EK EN IE ZEVENBERGEN Van brillenwinkel tot bedrijf met internationale contacten. Bedrijf speelde belangrijke rol op het gebied der arbeidsbescherming. MIDDELBURG, 7 September Een Zeeuwse industrie, die haar produc ten exporteert naar alle werelddelen, gaat op 23 September a.s. haar zestig jarig bestaan vieren. Het is de firma Focus en de daaruit ontstane N.V. Focus Veilig te Middelburg, welke reeds voor tienduizenden werkers in handel en industrie talrijke beveiligingsmiddelen heeft afgeleverd en die daarmede op het gebied van de arbeidsbescherming haar sporen ruimschoots heeft verdiend. Over de gehele wereld is thans bekend de UNO-werkbril, die door Focus Veilig wordt vervaardigd en in de handel gebracht. Het is in 1893 maar klein begonnen, Mei '40 verwoestte 't bombardement het n.l. met een bescheiden brillenwinkel en een instrumentmakerij. Thans bezit de fa Focus twee zeer moderne en uit stekend geoutilleerde optiek- en in strumentenwinkels in onze provincie, die uiteraard voornamelijk van locale betekenis zijn. De N.V. Focus Veilig daarentegen geniet internationale be kendheid door haar beveiligingsmid delen. De grondleggers van het bedrijf stelden zich van meet af op het standpunt, dat nieuwe ideeën en uitvindingen dienden te worden toe gepast en mede door hard werken, slaagden zij erin binnen korte tijd zodanige bekendheid te verkrijgen, dat de toenmalige directeur van de Kon. Mij „De Schelde", de heer Jan Smit, opdracht gaf tot het ontwer pen van een veiligheidsbril voor zijn arbeiders. Dit was het begin van de „Veilig"-afdeling, die weldra het moederbedrijf in bekendheid en omvang zou overtreffen. MEER OPDRACHTEN De „Scheidebril" genoot n.l. al spoe dig zo'n grote populariteit, dat ook van andere zijden opdrachten voor veiligheidsbrillen werden ontvangen, o.m. van de Staatsmijnen in Limburg, aan welk bedrijf duizenden „Vosse- naer-brillen" zo genoemd naar de destijds daar werkzame oogarts en pionier op veiligheidsgebied dr Vosse- naer werden geleverd. Tijdens de eerste wereldoorlog moest de uitvoer van brillen naar Duitsland worden stopgezet, maar deze tijd werd nuttig gebruikt, n.l. voor het ontwer pen en vervaardigen van veiligheids artikelen voor andere doeleinden. In gehele bedrijf, maar na de herbouw nam het werk op elk gebied toe. PRODUCTIE VERVEELVOUDIGD In het jaar 1950 werd Focus Veilig een N.V. en werd de productie, mede door het intensief bewerken van de binnen- en de buitenlandse markt, een veelvoud van de voor-oorlogse. Mo menteel vervaardigt men een grote verscheidenheid van industriële be veiligingsmiddelen zoals las- en werk- brillen, stofmaskers, laskappen, veilig heidshelmen enz., welke alle aan de hoogste eisen voldoen. Voortdurend wordt, in nauw overleg o.a. met de Arbeidsinspectie in ons land het Ame rikaanse National Safety Council, ge werkt aan het ontwerpen en het ver beteren van deze voor de industrie zo belangrijke hulpmiddelen. Op ver schillende artikelen, zoals de UNO- werkbril, een volledig geïsoleerde en opklapbare lashelm enz., werd octrooi verleend. Het jubileum zal op 23 September a.s. worden gevierd met een receptie in Hotel „De Burg". Bestuursleden voor proefstation voor de fruitteelt te Goes 's-GR.t-VE..H AGE, 8 September. De hoofdafdeling tuinbouw van de Stichting voor de Landbouw heeft voorgedragen als bestuursleden van het in oprichting zijnde Proefstation voor de Fruitteelt in de volle grond te Goes de heren Jos. A. M. v. d. Veen te Zeeland (N. Br.) en J. Boot te Schellinkhout. Bij deze voor dracht, zo wordt meaegedeeld, is reke ning gehouden met de fruitteeltgebieden, waaruit de door het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen en de N.F.O. voor te dragen bestuursleden voortkomen. Najdorf als Julius Caesar (Van een speciale verslaggever). NEUHAUSEN, Dinsdagochtend Vier van de zes afgebroken partyen uit de 4e en 5e ronde zijn niet voortgezet. Zo heeft Taimanov eindelijk zijn partij tegen Najdorf opgegeven. Wel liepen er al eerder geruchten, dat de Rus van verdere strijd had afgezien, maar deze waren van alle grond ontbloot. Waar om hjj het niet direct deed is niemand duidelijk geworden, want hjj heeft geen zet meer gedaan. Najdorf moet zich gevoeld hebben als indertijd Jnllus Caesar, want ook hij kwam, zag en overwon. Gligoric heeft zijn onderbroken duel tegen Averbach met enkele krachtige zetten in zijn voordeel beslist. Meer voeten in de aarde had de her vatting van de strijd tussen Stahlberg en Keres. De Rus was in het bezit van een gezonde pluspion maar om dit voordeel te realiseren moest hij met zijn Koning dwars door het kruisvuur van schaakjes marcheren. Hij bracht het Dame-eindspel tot een goed einde en na 67 zetten capituleerde Stahlberg. VOOR- EN NADELEN VAN SPELEN MET WIT. Over het voordeel van het spelen met wit is al veel geschreven. Statis tisch staat wel vast, dat er met wit inderdaad meer partijen gewonnen wor den dan met zwart. Des te merkwaar diger doet het resultaat aan van de eerste vijf ronden van het candidaten- tournooi. Tegenover de vijf winstpartijen met wit behaald, staan er n.l. niet minder dan dertien op zwart's reke ning, terwijl 17 partijen in remise ein digden. Zonder voorbarige gevolgtrek- MIDDELBURG, 7 September Het tegoed bij het begin van de Nutsspaar- bank Middelburg 9.222.428) is toe genomen met 121.655. De inleg be droeg over de maand Augustus 1953 361.315. Er werd voor f 239.660 te rugbetaald, zodat het tegoed op het eind der maand werd 9.344.083. Het tegoed bij het begin bij het bij kantoor te Oostburg is vermeerderd met 26.875. Het tegoed op het eind werd 1.290.108. Tijdens de zitdagen te Oostkapelle werd 8.315 ingelegd en terugbetaald 7.130. B(j het schoolsparen werd voor 1.711 meer terugbetaald dan inge legd. Het aantal rekeningen is opge lopen tot 1352. Te Middelburg en te Oostburg wer den resp. 11 en 4 baby-boekjes afge geven. Er zijn 820 spaarbusjes in omloop. Het aantal ledigingen bedroeg 63; het gespaarde bedrag 1.139. Er werden voor 550.000 aan effec ten aangekocht en verkocht; afgelost voor 9.990. Het eindbedrag der liquiditeitsposi tie bedroeg 887.779. VLISSINGEN Ook bij de Vlissingse Nutsspaarbank werd meer ingelegd dan terugbetaald. De inleg bedroeg 382.475; de terug betaling 250.255. Het tegoed op het einde werd 9.422.962. De inleg bij het schoolsparen be droeg f 886.70. Er werden 215 spaar busjes geledigd met een gespaard be drag van 3.797. Er zijn momenteel 1990 busjes in omloop. Het tegoed bij het begin van het hoofdkantoor 6.572.795 bleek op het einde der maand vermeerderd te zijn met f 26.750. Er werd f 205.354 inge legd en terugbetaald 178.603. De inleg op het bijkantoor Soubourg bedroeg 18.780, de terugbetaling 10.663. Het tegoed op het einde werd zodoende 492.034. Het bijkantoor Goes noteerde een vermeerdere inleg van 60.711. Er werd 99.103 ingelegd en terugbe taald 38.392. Het bijkantoor te Wolfaartsdijk no teerde eveneens een vermeerderde in leg Inleg 23.691; terugbetaling f 6.032; tegoed op het einde f 377.537. Het tegoed b$ het begin van het bijkantoor te Ternuzen 194.600, werd vermeerderd met f 20.321. Zaamslag en Axel noteerden een verminderde inleg van resp. 2.982 en 215. In de vorige maand werd voor 999 effecten verkocht c.q. afgelost. Het tr taal der liquiditeitspositie be droeg f 1.300.526. kingen te maken, wijzen deze cijfers toch wel in een bepaalde richting; met wit nemen de grootmeesters te veel risico, en daardoor biedt iiet spelen met de zwarte stukken bepaal de voordelen. In het bijzonder vooi hen, die zich koelbloedig weten te verdedigen. Over de kansen der deelnemers valt nog weinig te zeggen. Daarvoor zijn de verschillen te gering. Van een bij zonder overwicht der Russen is tot dus ver nog niets gebleken. Verheugend is het in vorm komen van Reshevsky, die na een aarzelend begin naar voren is gesprongen. In Amerika wordt Reshevs ky de kampioen van de Westerse we reld genoemd, maar hij is er zelf van overtuigd, dat hij ook de Russen kan verslaan. Een handicap voor hem is, dat hij nog steeds geen secondant ter be schikking heeft, maar misschien komt daar binnenkort verandering in. Er is n.l. kans, dat Byrne naar Zwitserland komt, de man die het vorig jaar in de zgn. schaakolympiade in Helsinki o.a. Bronstein, Eliskases en Pirc versloeg. Dr Euwe is na zyn schitterende start wat terug gevallen. Hij is echter in een goede vorm en vol goede moed op een eervol resultaat. DE STAND: De stand luidt na de vijfde ronde; I. en 2. Smyslov en Reshevsky 3% pnt (uit 5 partijen); 3. Boleslavsky 3 pnt (4); 4. Keres 3 pnt (5); 5. en 6. Gligoric en Najdorf 2% pnt (4)7, 8, 9. Euwe, Averbach en Bronstein 2)4 pnt (5); 10, II, 12. Stahlberg, Petrosian en Gelier 2 pnt (5); 13 Taimanov 1)4 pnt (5); 15. Kotov 14 pnt (4). Zomeravondvoetbal V.S.T. I KAMPIOEN In het rayon Vlissingen van de Zo meravondvoetbalcompetitie is V.S.T. I door een 52 overwinning op Coal 52 I kampioen geworden. De overige uitslagen van de in de loop van vorige week gespeelde wed strijden luidden; V.S.T. II—V.A.W. II 1—8; V.A.W. I G.P.C. 9—1; Coal 52 II—B.S.C. 0—8. Nog 164 personen worden vermist 's-GRAVENHAGE, 8 Sept. Volgens het Informatiebureau van het Nederlandse Rode Kruis be draagt het totale aantal slachtoffers van de overstromingsramp thans 1795. Het is zeker, dat hierbij geen doublures voorkomen. Het Informa tiebureau heeft vandaag de 100ste lijst van slachtoffers uitgegeven. Nog 164 personen worden vermist. Een aantal van hen zal waar schijnlijk nog wel gevonden worden, maar de kans is groot dat velen van deze slachtoffers door het water in zee zijn gevoerd of onder door de storm, de stroming- en of de herstelwerkzaamheden opgeworpen zand en grond zijn bedolven. Van de 164 nog vermisten zijn inmid dels 32 slachtoffers geborgen, doch de zen konden nog niet geïdentificeerd worden. De Rijkspolitie verricht de identificaties. Na 1 Februari heeft het Informatie bureau, zo vertelde de directeur, de heer J. van de Vosse, ongeveer 55.000 vra gen over de inwoners van het rampge bied ter beantwoording gehad. In de eerste weken na de overstroming werk ten er 80 mensen overdag en 75 des avonds. Zij registreerden de slachtoffers en de aanvragen, noteerden de adressen van geëvacueerden en deelden deze aan de aanvragers mee. De vragen kwamen uit Nederland, maar ook uit den vreem de. Honderden telex-aanvragen kwa men via het Hoge Commissariaat der Nederlanden uit Indonesië. Ook moes ten vele tientallen telexberichten, tele grammen en brieven uit de gehele we reld op korte termijn beantwoord wor den. Het informatiebureau kon beschikken over de adressen, die bij de centrale re gistratie van geëvacueerden, gehou den door de Rijksinspectie van het Be volkingsregister, aanwezig waren. Acht eigen informateurs reisden in het wa- tersnoodgebied rond voor het verzame len van gegevens over de slachtoffers. De door Rijks- en gemeentepolitie ver strekte gegevens droegen bij tot het verkrijgen van een volledig overzicht. Een scherpe controle op dit werk was nodig, omdat in de chaos van de eerste weken na de ramp de mogelijk heid tot het maken van vergissingen, die veel persoonlijk leed zouden ver oorzaken, zeer groot was. Officiële Publication DRANKWET. Burgemeester en wethouders van Mid delburg brengen ter openbare kennis, dat door J. M. Vogel een verlof B Is ge vraagd voor het terras van het clubhuis, behorende bij de tennisbanen achter het Zanddorp. Binnen twee weke na heden kunnen schriftelijke bezwaren tégen inwilliging van dit verzoek bij hun College worden ingediend. Middelburg, 4 September 1953. Laatste Molenwater Concert Vrijdagavond zal door het Middelburg: Muziekkorps een concert worden ge- gev enop het Molenwater des avonds 8 uur. Dirigent is de heer Adriaan Kousemaker. Het programma luidt als volgt; 1. Jubelklanken, mars (E. Uebel); 2. Ouverture „Tancrède" (Rossini); 3. Fantasie over motieven uit de opera „Les Saltimbanques" (L. Ganne); 4. Glühwürmchen-idyll (P. Lincke); 5. The great little army, mars (K. J. Alford). Pauze. 6. Sons of the brave, mars (Bidgood); 7. Mondnacht auf der Alster, wals O! (Fetras); 8. Souvernir, ouverture melodique (Alph. Dreissen); 9. Espana, wals (E. Waldteufel); 10. Meco 1940, mars (Joh. H. Caro); 11. Wilhelmus. Tweede Coaster te Goes Door de Firma Faasse te Goes is aan gekocht de C daster „Marja", Het schip wordt omgebouwd tot zandzui ger. Opbrengst collecte De collecte ten behoeve van de kan kerbestrijding heeft 336,49 opge bracht. UZEND1JKE Naturalisatie. Een wetsontwerp is inge diend tot naturalisatie van J. C. van de Winckel., alhier. KAPELLE Concours Handboog-sociëteit. De hand boog sociëteit „Willem Teil", organiseerde een concours op de staande wip. De uit slag is als volgt: Hoofdvogel: Jac. de Baar, „Willem Teil", Ovezande; le Zij- Vögel: P. Vermeulen, „Batavieren", Goes; 2e zijvogel: C. Lous, „Edele Handboog", Öudelande; le Hoofdkal: P. Vermeulen, „Batavieren", Goes; 2e hoofdkal: C. West- dijk, „Zeelandia", Ovezande; le Kleine kal: L. de Haas, „Batavieren", Goes; 2e kleine kal: H. A. Mol, „Willem Teil,', Kapelle; Meeste kleine vogels: P. Meeuw- se, „Juliana", Öudelande; le klep; C. Raas, „Willem Teil", Ovezande; 2e klep: A. Goethuls, Westdorpe; 3e klep: H. Drie- dijk, „Doel naar Hoger", Wolfaartsdijk. Collecte. Op 11 en 12 Sept. a.s. zal in in deze gemeente een collecte worden ge houden voor het verzorgings-, opvoe- dings- en reclasseringswerk van de ver eniging „Het Hoogeland". KLOETINGE Voetbalterrein afgekeurd. Het nieuwe sportveld, dat verleden jaar werd ge opend, mag gedurende een jaar niet be speeld worden. De Ned. Heide Mij heeft dit besluit genomen, omdat het terrein niet goed onderhouden is. Het veld zal geëgaliseerd en weer opnieuw ingezaaid worden, terwijl ook de omheining ver beterd zal worden. De voetbalvereniging „Kloetinge" is hierdoor gedupeerd, maar heeft inmiddels toestemming gekregen om de competitiewedstrijden op het sport veld aan de M. A. de Ruyterlaan te Goes te mogen spelen. POORTVLIET Nat. Reserve. De nog niet zo lang ge leden samengestelde drumband van de Nat. Reserve in Zeeland zal Zaterdag a.s. een bezoek brengen aan deze ge meente. RENESSE Reuzenzonnebloem. In de tuin van de heer St. van den Hoek, staat een zonne bloem, die uitgegroeid is tot een hoogte van niet minder dan 3(4 meter. Wel een bijzonderheid op het eiland, waar nu bij na alles kaal is. ST. ANN ALAND Rectificatie. ïn ons nummer van giste ren zijn drie berichtjes ballonwedstrijd van 31 Aug. j.l., Nieuwe motorspuit en een t.b.c.-collecte van St Annaland onder de plaatsnaam Stavenisse terecht gekomen. Redactie en zetterij beloven plechtig beterschap. Provinciale schietwedstrijden. Zaterdag 12 en Zaterdag 19 September ztilleh op de schietbaan aan het zgn. „Dominees dijkje" te Sint-Annaland provinciale schietwedstrijden worden gehouden, die uitgeschreven zijn door de plaatselijke schietvereniging „Prinses Juliana". Ver schillende verenigingen uit de provincie hebben reeds hun medewerking toege zegd. VËERE Vismjjn. 3248 kg. export garnalen 77 159; 278 kg. Handelsgarnalen 81—86; 42 kg. Bot 34—58; 35 kg. Tong 88—197; 127 kg. Rog 12—42; 5 kg. onges. vis 47—51; 4 kg. onges. Lever 106121; 2)4 kg. Paling 197.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2