Speurend MUGGEN Nieuws uü de Provincie. SPORT en, SPEL. Smyslov en Reshevsky leiders in Neuhausen* de kwelgeesten van de zomer avond. Aantrekkelijk programma van .Wetenschappelijke Belangen' GEMEENTERADEN Bruinisse krijgt een nieuwe vissershaven Kruiningen en zijn aannemers V lissingen. Zienkzee. Dingdag 8 September 1953 ZEElIV.'Sni DAGBLAD Pagina 2 Z'jj Zjjj Zjjj. Een zoele zomeravond. Vijf mensen staan rustig met elkaar te praten voor een open huisdeur. En wie hen nauwlettend gadeslaat en op al hun gedragingen let, ziet dat nu eens de één, dan weer de ander naar zijn arm of nek grijpt of wel met de hand allerlei rare bewegin gen maakt. Diezelfde zoele zomer avond. Op een bankje in het park zitten twee jongelui, een hij en een zij, geheel opgaande in elkaar, haar .hand in de zijne enenfin. U kent dat. Maar wat is dat? Plots maakt zij zich los, heft haar hand op enpats, daar geeft ze hem een mep. Weg idylle! ,,Wat man keert je, kat, die je bent!" briest hij opspringend. Nog eens dezelfde avond, maar veel later. Ondergetekende ligt in bed, maar kan niet slapen, 't Is zo «.arm. Hé, hij voelt iets op zijn neus. Wacht jou, ik zal je! Langzaam daalt zijn hand neer, vlak bij het d'.'d gekomen (de neus) ineens flink uit te schieten, met dit resultaat, dat die neus een gevoelige tik krijgt. Drie taferelen op één avond in één klein Zeeeuws plaatsje. En zowel die malle bewegingen als die ver stoorde romantiek en die pijnlijke neu» waren gevolgen van pogingen om een mug te doden. Zjjj Zjjj Zjjj. Sommige mensen gaan slapen met alle deuren en ramen dicht, anderen smeren zich in met muggenolie, weer anderen zetten een hor in de venster opening, terwijl een vierde groep het probeert met een schoteltje petroleum te plaatsen voor het open raam. Toch slaan de muggen iedere keer hun slag, toch zie je telkens weer mensen op hun werk verschijnen met èèn of meer bul ten op alle mogelijke plekjes. Die muggen, ze zijn een grote plaag, vooral de steekmug. Want er zijn heel wat muggensoorten, meest moeilijk uit elkaar te houden. Zoals b.v. de dans- muggen, die bij duizenden tegelijk vlak boven het water door elkaar heen krioe len. Die doen ons echter geen kwaad, li aar zoveel te meer de steekmug, dus mug, die ln het bezit is van een, op een fijne vlijmscherpe punt uitlopend steekapparaat, dat gemakkelijk door de menselijke huid heendringt. Na daar mee een kleine verwonding te hebben veroorzaakt, gaat de mug zich volzui gen, tot barstens toe. Want het kan ge beuren, dat hij daarna dagenlang geen kans meer krijgt ook maar één drup pel bloed te nuttigen en daarom neemt hij het er nu van. Sla je een mug dood, dan zie je vaak het bloed eruit komen. Dat is dan al tijd mensenbloed, want zélf hebben deze parasieten, evenals bijna alle in secten, groen bloed. De Wijfjes leggen haar eieren ln een kluitje bij elkaar op het water. De lar ven, die er uitkomen, leven in het wa ter. Aan het achterlijf hebben die een lange adembuis, die ze in normale toe stand boven water uitsteken. Ze han gen dan aan de oppervlakte, met de kop naar beneden. Bij dreigend gevaar dui ken ze onder (de larven van enkele an dere muggensoorten zjjn geheel op het leven in water ingesteld, halen er ook de zuurstof uit en behoeven dus nier steeds aan de oppervlakte te leven). De verpopping geschiedt ook in het water en evenals de larven hangt de pop ook aan de oppervlakte. Nu doet zich het merkwaardige ver schijnsel voor, dat deze poppen Jin tegenstelling tot die van de vlinder bv.) zich ook bewegen. Ook zij duiken bij dreigend gevaar naar de diepte. Hun toestand van schijndood is dus niet zo sprekend. Als alles goed gaat (voor de mug dan altijd, voor ons juist niet!) komt uit elke pop een mug. Zo bevolken elk jaar ontelbare scharen muggen ons land en de hele wereld. Zo worden we elk jaar opnieuw geplaagd door deze kleine kwelgeesten. Vooral ln tropische landen kan dat een ware marteling worden. JOSEPH A. BRUSSB. GOES, 7 September De Ver. voor Algemene Wetenschappelijke Belangen heeft voor het winterseizoen weer een zeer aantrekkelijk programma opge steld, dat op hoog cutureel peil staat. Concert, voordracht, lezing en docu mentaire film zullen ongetwijfeld weer velen goede avonden bezorgen. Op 19 en 20 October a.s. zal de be kende violist Thomas Magyar met vleugelbegeleiding van Willem Hiel- kema concerten geven. Op het pro gramma staan werken van Tartini, van Beethoven, SaintSaëns, Kreisler, Bloch en Ravel. De voordrachtsavon den, die in Februari j.l. waren gepro jecteerd, maar door de ramp niet kon den doorgaan, zijn nu vastgesteld op 26 en 27 November. Dan zal Roosje Driessen o.a. werken brengen van Timmermans, Franken en Bomans. Op 14 en 15 Januari hoopt de heer D. van Sijn de natuurfilm „Gletscherwater" - die hij zelf heeft opgenomen en ook zal toelichten - te vertonen. Mevr. E. J. v. d. Broecke-de Man zal op 16 en 17 Februari 1954 de historische roman „Desiree" bespreken en er fragmen ten uit voordragen. Op 29 Maart ten slotte zal een documentaire film wor den vertoond en wel „Louisiana Sto ry", de avonturen van een jongen in de moerassen van Louisiana. Teneinde contributieverhoging te voorkomen heeft het bestuur zich ge noodzaakt gezien voor het vervolg de afzonderlijke convocatie van iedere le zing of voorstelling na te laten. Op Dinsdag 29 September a.s. zal in „Centraal" de algemene vergadering worden gehouden. Er is enig misverstand ontstaan over de publicatie inzake het herstel van Kruiningen en wel met name over dio alinea waarin gezegd wordt, dat „vele Inwoners hebben toegegeven aan de verzoeken van plaatselijke aannemers om hen toch vooral ln te schakelen, met het gevolg, dat deze aannemers te veel hooi op de vork kregen en het herstel dreigt te stagneren". Hier wordt immers de Krulningse aannemers ln de schoenen geschoven, dat het him schuld is, als het herstel werk niet zo vlot verloopt als het zou moet n verlopen. Niets is echter min- J der waar: eerder is het omgekeerde het geval. Want de Krulnlngers, die het volste vertrouwen hebben in hun aannemers, lopen juist de deur by hen plat en willen vooral door hen gehol pen worden. „Als ik een aannemer van buiten heb gehad en er blijkt later nog iets aan te mankeren, dan is het immers veel moeilijker om er nog verhaal op te krijgen!" zo zei iemand. En het gevolg is dan ook, dat de Krulningse aanne- mers al vele mensen van bulten hebben moeten aantrekken, van Zeeuwsch- Vlaanderen en zelfs van Rotterdam, om al het opgedragen werk tijdig klaar te kunnen krijgen. Zij doen wat zij kun nen, zodat het verwijt, dat men in onze publicatie zou kunnen opmerken, wel zeer onredelijk is. Dit alles is ons na diverse besprekin gen duidelijk geworden. En onze con clusie kan zijn dat, als het werk inder daad minder snel verloopt dan men ge wenst had, dit voor een deel te wijten is aan de klantentrouw tussen de KTul- ningers en hun aannemers. En dat is in een dorpsgemeenschap nog zo'n slechte reden nietVooral dat geeft vertrouwen, dat Kruiningen er weer bovenop zal komen! Provinciale dag Geref. vrouwenverenigingen GOES, 7 September Dinsdag 29 September a.s. zullen de Geref. Vrouwenverenigingen in Zeeland in de „Prins van Oranje" te Goes hun pro vinciale dag houden. In de morgenvergadering, die om 10 uur aanvangt zal mej. N. A. v. d. Griend te Rotterdam een causerie houden over „De Polsslag van ons werk". 's Middags zal -idelburgse ver- ing een deckn. atorium opvoeren, getiteld is „Vrouwengeloofsleven". Ds J. G. Feenstra te Scheveningen hoopt hierna een referaat te houden over „Zekerheid en blijdschap des ge- loofs". Hierna zal een bespreking vol gen. Na ampele bespreking heeft de raad van Bruinisse besloten een kleibekis- ting als noodvoorziening voor de ko mende winter, inplaats van een klei- dam aan te brengen op de havenkade. De coupure aan de Oudestraat zal niet gesloten worden, zoals eerst in de be doeling lag, maar de doorgang zal wel vernauwd worden. De raad is er zich echter van bewust, dat er nog heel wat moet gebeuren, voordat een vol ledige beveiliging tot stand is gebracht. Er waren drie mogelijkheden: alge hele opruiming der gebouwen aan de haven; een nieuwe haven in de Stoof- polder of het leggen van een beveili- gingsdijk, achter de bestaande, annex een nieuwe haven voor de visserssche pen. Het laatste plan werd gekozen als het meest praktisch uitvoerbare. Noor delijk van de bestaande haven is door ir Drok een nieuwe haven geprojec teerd. Verschillende details van het nieuwe havenplan worden nader be keken en zo mogelijk toegelicht. Ook het bestuur van het calamiteu- ze waterschap „Bruinisse" heeft het plan bestudeerd. Op sommige punten heeft dit bestuur nog wensen, waar mee door het gemeentebestuur reke ning zal worden gehouden. Zo wenst men een dijkhoogte van 7.10 meter plus N.A.P. in plaats van 6 meter zo als op de tekening staat aangegeven. De oprit bij de Maaskant moet ge handhaafd blijven, terwijl ook de weg over de dijk naar de Vluchthaven be houden dient te blijven. Hier zal dan een stalen damwand moeten komen van het poldermagazijn naar de nieu we werf van de firma van Duivendijk. In de nieuwe haven is, evenals dat in de oude het geval was, plaats voor 50 vissersschepen. De oude haven zal dan alleen nog worden gebruikt voor aan- en afvoer van producten waarbij er op gewezen wordt dat straks bij een betere outillage het vervoer over de haven zal toenemen, omdat waar schijnlijk een aantal kleine haventjes, ook al in verband met een betere be veiliging, straks niet meer zal func tioneren. In de nieuwe haven komt 'n z.g. middensteiger. Van de noodzakelijkheid van een doorspoelinrichting zoals door de Rijks waterstaat gewenst, is men niet over tuigd. Men denkt deze te kunnen mis sen. raadsbesluit om bouwcredieten te ver strekken voor herbouwgevaUen. Vastgesteld werden de vergoedingen voor het B.L.O. Voor de School met de Bijbel komt deze over 1952 op f 2950.en voor de Chr. ULO-school op f 1668. De Chr. Nat. schoolvereniging verkreeg de medewerking van de raad voor het aanschaffen van schoolmeubilair ten ge volge van de stijging van het aantal leerlingen. Oud-waterbouwkundig ambtenaar van Bruinisse overleden BRUINISSE, 7 Sept. In de ouder dom van bijna 72 jaar overleed in zijn geboorteplaats Kamperland, de heer M. Leendertse, van 1929 tot 1946 wa terbouwkundig ambtenaar van het calamiteuze waterschap Bruinisse. De heer Leendertse, die de laatste jaren een wankele gezondheid genoot bleef ook na zijn pensioenering te Brui nisse woonachtig, waar hij een zeer geacht burger was. Na de Februari ramp keerde hij niet meer terug, doch bleef te Haarlem. Hij was vele jaren diaken in de Ge reformeerde Kerk van Bruinisse. St. Philipsland kiest 28 Oct. zijn gemeenteraad 'S-GRAVENHAGE, 7 Sept. De ge meenteraadsverkiezing in St. Philipsland zal worden gehouden op 28 October aan staande. De candidaatstelling moet op 15 September geschieden. Opening C.O.J.O.-honk Zaterdagavond om 8 uur zal burge meester mr B. Kolff, het nieuwe honk van de Chr. Onthouders Jeugd Orga nisatie, Palingstraat 26, officieel ope nen. Zoals bekend werd „Het Cojo honk", dat ondergebracht was in een kelder aan de Hendrikstraat, bij de Februari- ramp verwoest. Brevet B zweefvliegen De heer A. J. Koster behaalde dezer dagen op het vliegveld Teriet het bre vet B voor zweefvliegen. H.L.O.-proeven De H.L.O.-commissie op Schouwen- Duiveland is na een lange periode van gedwongen rust haar werkzaamheden weer begonnen. Vandaag worden er te Zierikzee weer proeven afgenomen en wel voor athletiek en zwemmen. AXEL Doordat het 2-jarig zoontje van de heer D. in de buurtschap Magrette plot seling de wer overstak, moest de heer G. met zijn volkswagen het knaapje ont wijken, zodat hij in botsing kwam met de wagen van ir. D. uit Terneuzen. Eerst genoemde auto werd zwaar beschadigd. Nieuwe zaak. De fa B. H. Pot, die sinds jaar en dag een meubelzaak in de Kerk- dreef heeft, opende een naar eisen des tijds ingerichte toonzaal in de Weststr., die zodoende steeds meer uitgroeit tot winkelstraat. BRUINISSE Benoeming. Benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. School mejuffrouw Mats v. d. Berg, thans te Rotterdam, geboren te Bruinisse. Bevordering. De heer Jac van der Maas Cz., werkzaam op het gemeente huis te Oosterland werd bevorderd tot eerste ambtenaar. Mevr. M. Lemsom-de Koning is m. i.v. 1 September benoemd tot onder wijzeres aan de Herv. School te He- del (N.-B.) GEERSDIJK Muzirl. d. De Oranje Ver. organi seerde Zaterdag een muziekavond. De mond- en accordeonvereniging „Harmo- nicana" van Wolphaartsdijk en het mu ziekgezelschap „Apollo" van Wissekerke concerteerden op het dorpsplein. Enkele schijnwerpers verlichtten dit plein en de Voorstraat. Na afloop bracht de voorzitter der Oranje vereniging, de heer J. Bosselaar, dank aan de gezelschappen. OOSTBURG Geen bouwcredieten voor herhouw- gevallen In de raadsvergadering van Oostburg werd de heer W. H..Kapsenberg te Sluis, benoemd tot lid van het curatorium van het Koningin Wilhelmina Lyceum, in de plaats van de heer Aernoudts. Ten behoeve van de O.L. school werd besloten om voor f 7200.het pand Schoolstraat 13 aan te kopen. Dit huis zal bestemd worden als dienstwoning voor de concierge. Ged. Staten hadden bericht, dat zij hun goedkeuring onthouden hadden aan het Mosselzaad in droogvallende polder Oosterland BRUINISSE, 7 Sept. In de nu droog vallende polder Oosterland komt men overal mosselzaad tegen. Zoals reeds eerder gemeld, werd ook in de Vier Bannenpolder, nabij de molen van Ouwerkerk en op andere plaat sen, door verschillende vaartuigen verschillende dagen achtereen mossell zaad gevist. De opening van de mosselzaadban- ken op 1 September wettigde wel de verwachting, dat er mosselzaad geval len zou zijn op de daarvoor in aan merking komende plaatsen en banken, doch tot heden is de vangst op de Zeeuwse stromen zelf niet groot. Wel wordt er gevist in de Laagte van Renesse en nabij Scharendijke, doch van een overvloedige zaadval kan niet worden gesproken, tenzij men dezer dagen nog grotere banken ont dekt, iets wat niet zeer waarschijn lijk is. 1. e2e4 2. d2—d4 3. Pbl—08 4. Lel—go 5. Pc3xe4 6. Lg5xf6 7. Pgl—f3 8. Lfl—c4 9. Lc4—b3 e7e6 d7d5 Pg8—f6 d5xe4 Lf8—e7 Le7xf6 Pb8d7 Pd7b6 Lc8— d7 10. Ddle2 Dd8—e7 11. 0—0 0—0 12. Tfl—el Ta8—d8 13. Tal—dl Ld7—a4 14. Lb3xa4 Pb6xa4 15. c2c4 c7c6 16. Dë2—c2 Pa4—b6 17. Dc2b3 De7—c7 Euwe kroop onder de tafels door. Najdorf heeft genoeg van zijn remises* NEUHAUSEN, Maandag. Het candidatentoumooi om de wereldschaak titel stelt èn de organisatoren èn de spelers voor merkwaardige moeilijkheden. De eersten hebben rekening te houden met de godsdienstige overtuiging der spelers. Helaas is het zo, dat geen der spelers bezwaar heeft tegen het spelen op Zondag en dus wordt deze dag misbruikt. Maar er is er wel een die be zwaar maakt tegen het spelen op Zaterdag, n.l. de Amerikaan Reshevsky: men stond hem toe pas na zonsondergang als overeenkomstig het Joodse geloof de sabbat is geëindigd zijn partij tegen Szabo te beginnen. Van geheel andere aard zjjn de moeilijkheden der spelers en 't was drEuwe die dit ondervond. Zaterdagavond bevond h(j zich ergens in de zaal, kijkend bij een ander bord, toen zijn tegenstander Keres een zet deed. Niet dan met groot tijdverlies zou hij zijn bord hebben kunnen bereiken, want de speelruimte is door een lange rij tafels afgesloten. Onze landgenoot koos de kortste weg: hij liet zich neer op handen en voeten en bereikte kruipend zijn plaats! De partij tegen Keres was voor Euwe trouwens niet gemakkelijk. Met zwart spelend was zijn stelling na de opening nu niet bepaald rooskleurig. Keres oefende een sterke druk uit op de da mevleugel en Euwe had heel veel moei te om zijn reserves ln het spel te be trekken. Toen hem dat eindelijk lukte, volgde er een algemene afruil, die tot een vrijwel gelijkstaand toreneindspel leidde. Na 31 zetten besloot men tot remise. De Argentijn Najdorf, niet langer te vreden met zijn remises uit de eerste drie ronden, speelde tegen de Rus Tal- manov een ware meesterpartijop een gegeven ogenblik leek het alsof een bom barstte in de stelling van de Rus en toen na enkele zetten de partij werd af gebroken, bleek Taimanov verloren te staan. Smyslov haalde eveneens een kunststukje uit tegen de Zweed Stahl- berg: door een paardoffer liep hij de stelling van de Zweed overhoop en na 32 zetten moest deze de vlag strijken, Reshevsky bleek in zijn nachtpartij tegen de Hongaar Szabo prachtig op dreef: toen laatstgenoemde eindelijk drie pionnen achterstond gaf hij op. Gelier kon het tegen Boleslavsky niet bolwerken: de partij is afgebroken li. een gewonnen stelling voor laatstge noemde. Ook de partij tussen Gligoric en Petrosian werd afgebroken, hier echter in een vrijwel gelijke stelling. Bronstein en Averbach speelden remise. Na vjjf ronden staan Smyslov en Reshevsky aan de kop; beiden namen ook deel aan 't tournooi in Den Haag, waar Botwinnik wereldkampioen werd. Zy hebben 3>/2 punt. Derde is Averbach met 2/2 punt plus een afgebroken par. ty, waarin h(j echter eerder slechter dan beter staat. Euwe en Bronstein zjjn 4 en 5 met elk 2>/2 punt. Nummer 6 is Boleslavsky met 2 punten, maar als van daag de hangpurtjjen zijn uitgespeelu zal hjj vermoedelijk de derde plaats ne- zetten, want zjjn afgebroken party op tekent een vrijwel zekere winst. 11e. zelfde geldt voor Keres, die ook punten plus een afgebroken party heelt. Najdorf zal gelijk komen met Euwe en dan Stahlberg en Keiler. De meeste anderen hebben nog twee afgebroken partijen. Eenzaam onderaan staat de Rus Kotov (tijdens het toumool in Den Haag wedstrijdleider) met slechts een halve punt. De partij tussen Smyslov (wit) en Stahlberg had het volgende verloop; Laat ten onrechte de volgende ver zwakking toe. Smyslov leidt nu een sterke aanval in. 18. Pe4xf6f g7xf6 19. Db3e3 Kg8—g7 Op Pxc4 volgt 20. Dh6, De7, 21. Tor en wint. 20. Pf3e5 Een zeer fraai paardoffer, dat niet aan genomen mag worden. Óp 20 fxe5 volgt 21. Dg5j, Kh8, 22. Df6j, Kg8, 23. Te4 en wint. 20Dc7e7 21. Pe5g4 Tf8—g8 22. Pg4—h6 Met 22. dh6f, Kh8, 23. Pxf6 kon wit al een pion winnen, maar de tekstzet wint de kwaliteit. Er dreigt in de eer ste plaats Pf5t en wint. 22De7c7 23. Ph6Xg8 Td8xg8 24. b2b3 Kg7—h8 25. De3h6 Tg8—g6 26. Dh6h4 Pb6—d7 27. Tele3 Dc7a5 28. Te3h3 Pd7—f8 29. Th3g3 Da5xa2 30. Tg3xg6 Pf8xg6 31. Dh4Xf6t Kh8—g8 32. Df6—f3 Da2c2 33. Df3d3 Zwart geeft het op. VOETBAL Goes V—Serooskerke I 2—2 GOES, 7 Sept. Het op Initiatief van de Hervormde jeugdraad en in overleg met de voetbalvereniging Goes samengestelde elftal, heeft zich op uit muntende wijze van haar taak gekwe ten, zodat men met optimistische ver wachtingen de komende wedstrijden te gemoet mag zien. Daar de eerste wed strijd tegen Serooskerke I gespeeld moest worden en het Goese elftal met slechts negen spelers op het veld kon verschijnen, was een nederlaag te ver wachten geweest. Het waren aanvankelijk de Seroos- kerkenaren die het veld beheersten, maar toen de Goese spelers wat aan elkaar gewend waren, golfde de wed strijd heen en weer en hadden de backs van Serooskerke grote moeite om* de drie man sterke voorhoede van Goes tegen te houden. Eerst na geruime tijd gelukte het de mldvoor van Serooskerke met een hard, laag schot de stand op 01 te brengen. Slechts tien minuten later zorgde Mey er voor de gelijkmaker 11, maar de gelijk stand was niet van lange duur en met 2—1 voorsprong voor Seroos kerke blies men rust. De tweede helft bracht een meer ver dedigend spel van de Goesenaren. Ei moest nu tegen de wind in gespeeld worden en men spaarde de krachten voor het einde van de wedstrijd. Met succes hanteerden de Seroosker- Ke-elf de buitenspelval, totdat tien mt- nuten voor het einde het onverwachte offensief kwam, waarin Bmallegange na een korte strijd voor het doel kans zag de gelijkmaker te scoren (22). Serooskerke kwam nu verwoed opzet ten en doelman de Nooyer kreeg let terlijk de handen vol, doch het mocht niet meer baten. Krabbendijke I-Wolfaartsdijk 11-2 KRABBENDIJKE, 7 Sept. Zelden heb ben de Krabbendijkenaars zich zo moe ten inspannen en zo verwoed moeten spe len om stand te houden en grotere ne derlaag te voorkomen dan Zaterdag J.L tegen het gepromoveerde Wolfaartsdijk, Niet zo zeer het spel en de productivi teit van deze tweedeklasse kampioenen baarden opzien, maar wel het enthousias me waarmee ze zich van hun taak kwe ten. De 2-1 overwinning, die ze op het eerste elftal van de Zaterdagmiddagcom petitie behaalden geeft geeenszins de ver houdingen weer. Had niet paal en lat een woordje meegesproken en was niet keeper Allewijn in een vorm geweest, zolas hij die vandaag demonstreerde, dan was de overwinning van Wolfaartsdijk zeker veel groter geweest. De anders zo betrouwbare achterhoede, met Tramper in de branding, was vandaag zo trans parant, dat bijna elke aanval van de tegenpartij volledig uitgewerkt kon wor den. Ook de voorhoede van Krabben dijke was niet, wat ze pleegt te zijn. De oorzaak hiervan moet wel gezocht wor den in het feit, dat J. Kriekaard wegens ziekte niet kon mee spelen, waardoor ook de schakel achterhoede-voorhoede volkomen zoek was. Eerst na de rust vielen de doelpunten. Weliswaar nam Krabbendijke de leiding, maar zag deze spoedig teniet gedaan. Dit aanvankelijke succes van Wolfaartsdijk dat levendig voetbal ten beste gaf, soms wel eens een beetje te fors, leidde er toe, dat ook de één spoedig in een twee ver anderd werd op het score-bord. Even als vorig jaar een slecht begin van Krab bendijke, dat kennelijk altijd even tijd nodig heeft om van de vrienschappelijke- wedstrijd-sfeer af te stappen. UITSLAGEN JUNIOREN-COMPETITIE Vlissingen A 1Goes A 1 102 Vlissingen A 2Goes A 2 00; Vlis singen A 3Arnemuiden A 1 01; Zeeuwen A 1R.C.S. A 1 24; Zee- landia A 1Nieuwland A 1 35; Breskens B 1Middelburg B 1 30; Oostburg B 1—R.C.S.B 1 5—1; Middel burg B IIVlissingen B II 8~-3; Zee- landia B IZeeuwen B I I0; Mid delburg B IIIVlissingen B III 01; E.M.M, B I—Walcheren B I 2—1. KORFBAL. Niet „Vios", maar „Vitesse" In ons verslag van de Zeeuwse korf bal-competitie is een zetfoutje geslopen. Naar aanleiding van de overwinning van het Krabbendijkse Vios, heeft onze korf balmedewerker opgemerkt, dat „Vitesse" door de overwinning van „Vios" op „De Poel" z'n kampioenskansen heeft behou den. Inplaats van „Vitesse" heeft de zet ter echter „Vios" gezet. Wij bieden hier voor gaarne onze excuses aan. s-GRAVENPOLDER Collecte. De collecte voor het Kon. Wik h:lminafonds heeft opgebracht f76,73. HOOFDPLAAT Benoeming onderwijzer. De onderwijl zer aan de Chr. School, de heer A. Geer« se, is met ingang van 1 December a.s. benoemd aan de lagere Landbouwhuis- houdschool te Urk. KLEVERSKERKE Concert. In het rustige Kleverskerke gaf het muziekgezelschap „Ons Genoe gen" Zaterdagavond een geslaagd con cert dat zeer veel belangstelling trok. KRUININGEN Onderwijsbenocmingen. B. en W. heb ben het hoofd van de openbare U.L.O.- school, de heer I. Stel, benoemd tot tij delijk hoofd van de openbare lagere school. De heer H. M. P. M. Vos te Roosen daal werd tot tijdelijk ondeiwijzer aan de openbare school benoemd en voorlo pig gedetacheerd te Kapelle. Mej. P. Schroevers te Souburg w..d tot tijdelijke c zrwijzeres aan dezelfde school benoemd. Zij werd voorlopig ge detacheerd te Schore. Openbare lagere school begint weer. De openbare lagere school is gisteren weer begonnen. Voorlopig zal school ge houden worden in het Verenigingsge bouw, dat daartoe is ingericht. De onder wijzer W. J. Catsman, die sinds de Fe- bruari-ramp in Goes is werkzaam ge weest, zal het onderwijs weer verzorgen. O.- EN W .-SOUBURG Buurtvereniging op Reis. Zaterdagmid dag hebben de kinderen uit de buurtver eniging Dedeckerestraat en omgeving per autobus een reisje naar de speeltuin te Hulst gemaakt. Opgetogen keerden de jonge buurtbewoners huiswaarts. SCHARENDIJKE Tot tijdelijk onderwijzeres aan de Chr. School werd benoemd mej. W. J. Tensen te Zwollerkerspel. SCHERPENISSE Ongeval. Het dochtertje van A. Deurioo had het ongeluk bij het spelen te val len. Leek het aanvankelijk dat zij geeu letsel bekomen had, later constateerde dokter Helleman een lichte hersenschud ding. SCHOON D1]KE E.H.B.O.-vergadering. De afdeling van de Kon. Ver. voor E.H.B.O. vergaderde in hotel Zwaan onder voorzitterschap van de heer J. van Baal. Besloten werd op 19 September een demonstratie te geven met medewerking van de afdeling Vlissingen. De districtsvoorzitter hield een lezing over doel, streven en opbouw. SLUIS Aanbesteding. In opdracht van .Ie heer P. Maenhout werd door architect W. Voogd uit Terneuzen een landbouwschuur aanbesteed. De uitslag luidde: Alfr. Bo gaard, Sluis f 47.900; C. Cortvriendt, Sluis f47.990. De begroting van de architect bedroeg f52.530. Co"::!:, ^e collecte voor het II..i. Wil- helminafonds bracht op f72.25. Zilveren jubileum. Vrijdag j.l. herdacht de heer A. Focke het feit dat hij voor 25 jaar in dienst trad bij de S. B. M. In de ochtenduren kwamen de directeur van de maatschappij en de burgemeester van Aardenburg de jubilaris hun felicitaties aanbieden en werd een enveloppe met inhoud aangeboden. Namens het personeel van de maat schappij kreeg hij een rookstel. STAVEN ISSE Ballonnen. De eerste kaarten van de ballonwedstrijd van 31 Augustus zijn ontvangen. Er kwamen er uit Oud-Gastel, Zuid-Limburg, het Rijngebied en het Roergebied in Duitsland. Op 10 Septem ber wordt de uitslag bij de heer G. Heij- boer bekend gemaakt. Nieuwe motorspuit. Uit het vorig raads- verslag heeft men kunnen merken, dat de nieuwe brandspuit een gereviseerde spuit zou zijn. Zo is het echter niet. De motorbrandspuit is. geheel nieuw, maar de motor van de trekker is gereviseerd. Collecte. Van 14 tot 20 September zal een collecte gehouden worden voor chr. T.B.C.-organisat/es. ST. MAARTENSDIJK Succes voor V.Z.O.S.. Op een zangwed* strijd te Oisterwijk hebben het gemengd koor met 344 punten en het mannenkoor met 364 punten tweede prijzen behaald. ST. ANN ALAND Ongevallen. De heer P. van Ameron- gen kwam zodanig te vallen, dat hij enkele ribben dusdanig bezeerde, dat hij zich onder doktersbehandeling moest stellen. De werkman D. Geuze had het ongeluk, bij werkzaamheden op de schor ren zijn pink te breken. Voetbalmatch met muziek. Zaterdag avond speelde W.H.S. 1 een voetbalwed strijd tegen N.E.O. 1 uit Sprang (N.Br.). Het was een zeer pittige partij voetbal, waarbij de thuisclub goed partij gaf te gen het homogene en snelle spel der gas ten. De schotvaardigheid der Sprangse jongens was voortreffelijk. Jammer was dan ook, dat de W.H.S.-voorhoede maar over één snelle speler beschikte, vooral toen de linksbuiten in de tweede helft naar de halflinie verhuisde. Met de rust was $e stand 2-0. In de tweede helft ging het meer gelijk op. Eindstand 1-3 voor N.E.O. Het muziekgezelschap „Acceleran do" zorgde voor de vrolijke noot. VEERE Jeugd samen komst. De Geref. kerk was geheel gevuld, toen de voorzitter dei- plaatselijke J.V. de heer M. J. Karman, de bijeenkomst opende, die ter gelegen heid van de opening van het nieuwe werkseizoen der plaatselijke verenigin gen werd gehouden. De heer Karman wekte jongeren en ouderen op het Jeugdwerk te steunen. De spreker, drs O. Jager van Vrou wenpolder, stond bij de behandeling van hetonderwerp: „Onze persoonlijke ver houding tot God" bij verschillende moei lijkheden in verband met dit onderwerp uitvoerig stil, waarbij hij ook de nadruk legde op het bespreken van deze kwes ties op de jeugdverenigingen. Van de gelegenheid om schriftelijk vra gen te stellen werd veel gebruik gemaakt. VROUWENPOLDER Onderwysbenoeming. Dhr C. Joziasse te Koudekerke is benoemd als onder wijzer aan de chr. Nat. School. Er waren 12 sollicitanten voor deze betrekking. WAARDE Geschenkzending biggen. Door de ge meenschap Garredij!. zijn aan getroffen veehouders 20 biggen verstrekt, die Vrij dag dankbaar in ontvangst werden geno men. Benoeming. Tot onderwijzer aan de chr. school te Terneuzen is benoemd de heer M. Waterman. II ZEN DIJKE Byna verdronken. Bij het spelen kwam het tweejarige knaapje Gustaaf Goos- sens in de goudvissenvijver te vallen. Het hulpgeroep van zijn oudere broertje deed moeder toesnellen. Zij kon het kind tij dig op het droge brengen.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2