EUROPESE VERDRAGEN VOOR ADEN AUER NIET LANGER EEN PROBLEEM Nieuwe premieregelingen voor woning verbetering en woning-splitsing Hotuuetifk dot ik óók tutti! De einduitslag bekend Nieuwe start van Zeeuwse V olkshogeschool PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Met absolute meerderheid in Bondsdag Gelukwensen uit alle werelddelen Toch bereid tot bondgenootschap met de socialisten Dreigement van Arabische Liga Hier is mijn nieuwe abonné: SNIPPER A'i NIEUWSk Weer een subsidie-regeling voor schilderwerk Het thema: „Wat bindt ons in Nederland?" Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 8347; Ter- neuzen: Dij kst raat 26—28 Expl-itatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2575 Abonnementsprijs 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DINSDAG 8 SEPT. 195S Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Gatsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Temeuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiuema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 6.04 u., onder 10.10 u. Maan op 7.23 u., onder Hoogwater Woensdag 9 Sept.: Vlissingen: 2.35 u. 2.07 m., 14.40 2.04 m. Terneuzen: 3.20 u. 2.29 m. 15.39 u. 2.21 m. Wemeldinge: 4.20 u. 1.79 m., 16.33 u. 1.65 m. Zierikzee: 4.11 u. 1.53 m„ 1616 u. 1.38 m. In vrijwel alle Westelijke hoofdste den wordt de overwinning van Adenauer gezien als een overwinning voor de democratie, de Europese een heid en de Westelijke verdediging. Maar van de communistische wereld komt bittere critiek op de uitslag en op de wijze, waarop de verkiezings campagne is geleid. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dulles, verklaarde Maandagavond, na een onderhoud met president Eisenhower, dat de president verheugd is over de overwinning van Adenauer, die „veel groter is, dan we hadden durven hopen". Londen: Premier Churchill heeft bondskanselier Adenauer een felicita tietelegram gestuurd, en ook de Itali aanse premier, Pella, heeft dr Adenau er telegrafisch gelukgewenst. Radio Boedapest verklaarde, dat de Westduitse verkiezingen waren gehou den onder „de grootste terreur, fraude en onderdrukking". Radio-Praag maakte melding van „terreur en geweld". Radio-Oost-Berljgn sprak van een „terreur zonder weerga en open in terventie van Amerikaanse imperialis ten". Reeds in het eerste commentaar op de Westduitse verkiezingen maakte het Oostduitse persbureau A.D.N. de Westduitse communisten verwijten. Hun program was wel goed, maar de communistische partij was niet in staat geweest haar program en haar politie ke lijn aan de grote massa duidelijk te maken. VEERTIEN DODEN BIJ BRAND IN CHICAGO. CHICAGO, 7 Sept. In Chicago is Maandag een oud huis van drie ver diepingen afgebrand, waardoor ten minste veertien personen om het leven zijn gekomen. Onder de slachtoffers bevinden zich zeven kinderen. Men vreest, dat onder de rokende puinhopen nog slachtoffers bedolven liggen. De oorzaak van de brand is on bekend. BONN, 7 September. Met 244 van de 487 zetels heeft Adenauers C.D.U. de absolute meerderheid in de Bondsdag veroverd. Met fakkel optochten hebben vanavond de burgers van Bonn en die van het aan de voet van de Drachenfels gelegen dorpje Rhoendorf, waar Adenauer woont, de Bondskanselier gehuldigd. Zo eindigde een dag van politieke besprekingen, die reeds duidelijk hebben gemaakt op welke wijze de overwinnende Christelijke partij haar aanval op de socialistische posi ties wil voortzetten. Nu de socialisten niet meer over een derde van het aantal bondsdagzetels kunnen beschikken, is hun oppositie tegen de Europese verdragen ten dode gedoemd. Adenauer heeft tenminste op zijn eerste persconferentie al laten doorschemeren, dat, naar zijn mening, de grondwettelijkheid der Europese verdragen geen probleem meer is, nu hij de meerderheid bijeen kan brengen voor wijziging van de grondwet. De kanselier sprak zich opnieuw uit voor een. „bondgenootschap", een gemeenschappelijke buitenlandse po litiek van regering en oppositie, die in de voorgaande jaren nooit bereikt kon worden. Als overwinnaar eiste hij daarbij van de overwonnene, dat deze zijn eisen zou matigen. Het zou van de buitenlandse politiek der Sociaal-De mocraten afhangen of een nieuwe po ging tot contact succes zou kunnen hebben, zo zeide Adenauer. Zijn tegen stander had echter voordien reeds ver klaard, dat hij in het resultaat der stemming geenszins aanleiding zag om van zijn politiek v_n „Duitse eenheid voorop" af te wijken. Van deze kant werd dus nog geen perspectief geo pend. Wel dient echter opgemerkt te worden, dat de verdragsgezmde vleu gel in de S.P.D. zich weer begint te roeren. De socialisten hebben, beroofd van alle middelen tot effectieve oppositie echter nog een laatste steunpunt in de Bondsraad, de vertegenwoordiging der Laender. Hierin hebben nog altijd zes 1 nden met socialistische invloed him afgevaardigden. Reeds tekent zich een komende strijd om deze positie der sociaal democraten af. In vele der landelijke hoofdsteden zijn discussies geopend over de vraag of de landelijke rege ringsploegen geen ingrijpende wijzi gingen zullen moeten ondergaan na het overweldigende succes der 1953 Chr. Democraten 12.440.799 (45,2) Soc. Democraten 7.939.774 (28,8) Vrije Democraten 2.628.146 9,5) Duitse Partjj 897.952 3,3) Vluchtelingenpartij 1.614.474 5,9) Duitse Rijksparty 295.615 1,1) Centrum Partij 217.342 0,8) Communisten 607.413 2,2) Neutralisten 318.323 1,2) 1949 7.359.084 6.943.975 2.829.920 939.934 (31 (29,2) (11,9) 4,2) De einduitslag in stemmencjjfers en percentages luidt voor de belangrijk ste partijen: 1953 1949 winst zetels zetels of verl. C.D.U. (Aden.) 244 139 105 Soc. Demr. 150 131 19 727.505 3,1) 1.361.906 5,7) 48 52 4 27 27 15 17 2 3 10 7 0 15 15 0 38 38 Vrije Demoer. Vluchtelingen Duitse partij Centrum Communisten Andere partijen De oude Bondsdag telde 402 zetels, de nieuwe heeft er thans 487. Een abonné uit Goes schreef ons: „Zeer geachte Familie. Ziehier het resultaat: één nieuwe abonné. Gaarne zag dit nieuwe familielid alle exemplaren van deze week nog toegezonden. Met de familiegroet, S. J. Leenhouts, Goes". Zie, dat is nu helemaal in de stijl van de grote „Zeeuwsch Dagblad-familie". Dat is nu echt geschreven „naar ons hart". Natuurlijk hebben wij aan dit nieuwe familielid di rect de nummers gezonden, die hij nog graag hebben wilde. Hebt U voor Uw nieuwe abonné ook bepaalde wensen deelt U ze ons dan gerust mede. Wij zullen proberen om deze wensen te vervullen. En dat doen wij met z'n allen zo maar uit echte vriendschap voor ons aller „Zeeuwsch Dag blad". U de nieuwe abonné en wij de rest! Als U de nieuwe abonné hebt verzoeken wij vriendelijk het onderstaande omlijnde gedeelte zo vlug mogelijk toe te zenden aan de afdeling abonnementen van „Zeeuwsch Dagblad", Lange Vorststraat 90, Goes. C.D.U. In NeJ-.saksen en H ssen hebben de Christelijke en de Libe rale partij al om een nieuwe land dag en een nieuwe regering geroe pen. In Hessen regeren de socialisten alleen en in Nedersaksen samen met de vluchtelingenpartij. De socialis tische minister-president van Hessen heeft in Frankfort de eisen beslist van de hand gewezen. De christelijke aanval op het twee de socialistische bolwerk het West duitse va'., verbond (D.G.B.) wiens ver- kiezingsoproep om „een betere bonds dag" zo'n fiasco hecl't geleden, is reeds ingezet door dè twee voornaamste lei ders uit de arbeidersvleugel van de C.D.U., de minister-president van Noord-Rijn-Vestfalen, Karl Arnold en de Bondsminister Jakob Kaiser. Adenauer zelf heeft reeds laten door schemeren, dat de D.G.B. een wat voorzichtiger koers moet gaan varen. De sociaal-democratische partij heeft vanavond in félle aanvallen Adenauers overwinning geschilderd als een ge volg van „een persoonscultus, die een bij Goebbels geschoolde propaganda met Adenauer heeft bedreven". Ove rigens noemt de S.P.D. zich „bewaker van de Duitse democratie", die zij in gevaar ziet door „een heerschappij der rechtse partijen". (Zie voorts pag. 3), De Franse maatregelen in Marokko CAIRO, 7 Sept. Het bestuur van de Arabische Liga heeft medegedeeld, dat de Arabische landen de maatrege len, die de Franse autoriteiten in Ma rokko hebben gerimen", niet zuilen erkennen. Het bestuur spreekt de hoop uit, dat de algemene vergadering van de V.N. Frankrijk zal verplichten de nationale aspiraties in Marokko en Tunesië te bevredigen. Zo niet, dan zouden „be paalde maatregelen", die de openbare mening in de Arabische landen eist, onvermijdelijk worden. De politieke commissie van de Liga heeft ook de Arabische delegaties bij de V.N. opdracht gegeven, dat zij elke gelegenheid te baat moeten nemen om de kwestie a de Mau Mau voor de alge ree-.e vergadering te brengen. Naam: Adres: Woonplaats: wenst een week/maand/kwartaal-abonnement*) op „Zeeuwsch Dagblad. Opgegeven door abonné: Woonplaats: Doorhalen wat niet wordt gewenst. FRIESE LANDBOUW ZAL SCHOUWEN NIET VERGETEN. GOES, 7 Sept. Een Friese deputa tie van acht personen, te weten de Friese voedselcommissaris de heer Stienstra en vertegenwoordigers van landbouworganisaties hebben vandaag een bezoek aan Schouwen-Duiveland gebracht. Friesland wil namelijk nog veer reserveren voor dit getroffen eiland en de landbouworganisaties na men derhalve gaarne een uitnodiging van de Zeeuwse Stichting v. d. Land bouw aan om zich eens terdege op Schouwen te oriënteren. In Goes werd het gezelschap verv.'el komd door de voorzitter van de Stich ting v. d. Landbouw, de heer C. de Putter, die vol dankbaarheid gewaagde van de band, die tussen Friesland en Zeeland is ontstaan. Het gezelschap maakte per autobus en in motorvletten een tocht en be zocht daarbij ondermeer Brouwersha ven, Ouwerkerk en Nieuwerkerk. In Zierikzee heeft dr Wagenaar, de 'voorzitter van de werkeommissie der Stichting het woord gevoerd. Namens de Friezen sprak de C.B.T.B.-voorzit- ter, de heer Gerbrandy, die de toezeg' ging deed, dat voor Schouwen nog zo veel mogelijk gedaan zal worden. Dinsdag zal het gezelschap eveneens een bezoek aan Kruiningen brengen. Duke breekt wereldrecord vliegen. TANGMERE, 8 Sept. De Britse piloot Neville Duke, heeft Maandag een nieuw snelheidsrecord gevestigd voor vliegtuigen. Hij bereikte een ge middelde snelheid van 1171 km/u. i i Een waterballet beleefde Rotterdam gisteren op het kruispunt Statenweg- Stadhoudersweg, waar een hoofdwa terleidingbuis sprong en een gat van derig vierkante meter in het wegdek werd geslagen. En na het water het vuur: In Den Haag brandde een zol der-etage uit in een woning aan de Piet Heinstraat. Er woonden daar twee dames, die gered konden worden. Nog een brand en wel in het Veem „De Adelaar" te Schiedam waar het vuur weliswaar snel gedoofd werd maar grote voorraden graan en katoen door het water werden doorweekt. Te Grouw (Fr.) brak brand uit in de hooiopslagplaats van de boerderij van de heer Kerkstra. De boerderij bleef behouden maar de gehele oogst ging verloren. Koningin Juliana heeft gistermiddag op Soestdijk een uit twintig personen bestaande delegatie onvangen van de internationale confe rentie van de Kath. arbeidersjeugd, die op de „Drakenburgh" te Hilversum wordt gehouden. De P.v.d.A. heeft een verklaring uitgegeven bij de aan vang van het nieuwe parlementaire jaar, waarin n.en zich rekenschap geeft van de gevaren en mogelijkheden die de politieke ontwikkeling in ons land inhoudt. -> En tenslotte de stand voor Griekenland: f 147.696,13. Kent U het gironummer van het Rode Kruis? Het is zeven, zeven, zeven. De hertog van Edinburgh en de Zondagsrust. LONGHOPE, (Zuid-West-Engeland) De predikant van het Engelse dorp je Longhope heeft in een kerkelijk blaadje een artikel geschreven, waar in hij er op aandringt dat de aarts bisschop van Canterbury, het hoofd van zijn kerk, eens een „vaderlijk gesprek" zal hebben met de hertog van Edinburgh, om deze te bewegen des Zondags geen sport meer te be oefenen. De predikant wijst er op dat er steeds weer foto's verschijnen van de prins, die genomen zijn bij op een Zondag gespeelde cricket- of polo wedstrijd. In Engeland wordt streng de hand gehouden aan de Zondagsrust. Er wordt op deze dag b.v. geen enkele beroepssport beoefend. De Belgische kapitein Pierlot is van plan een poging te doen om 1247 ton tin te bergen, dat zich in één van de 196 gezonken schepen in het zeegebied ten Westen van Oostende zou bevinden. Een stoet van 30 mannequins trok Maandag door de hoofdstad: de dertig dames, gekleed in kostbaar bont wandelden nl. V/2 km door de stad, op deze stralende najaarsdag. Deze „Bontparade" betekende het eerste optreden naar buiten van de op 1 Juli jl. opgerichte Bontstichting, het overkoepelend orgaan, waarin bijna het gehele bontvak is verenigd, t.w. de Nederlandse Vereniging van Pelterijenfabrikanten, de Bond van Bontbedrijven en de Nederlandse vereniging van bontwerkerijen. De stichting hoopt hierdoor bij het publiek weer belangstelling voor bontkleding op te wekken met het oog op de komende winter. De parade in de Kalverstraat. Op de achtergrond de Munttoren, MET INGANG VAN 1 OCTOBER A.S. (Van onze §-redacteur). UTRECHT, 7 Sept. Op 1 October a.s. zal een nieuwe premie-regeling voor woningverbetering en woningsplitsing van kracht worden. Tevens wordt dan weer een zgn. DUW-subsidie verleend voor woningverbeteringen, die in de periode tussen 1 October en 1 April 1954 worden uitgevoerd. Ook zal deze winter weer subsidie worden verleend op het schilderwerk, dat tussen 15 November en 1 Maart 1954 wordt verricht. Op dit belangrijke complex van maatregelen werd een uitvoerige toelichting gegeven op een persconferentie, die vandaag door het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvsting en dat van Sociale Zaken en Volksgezondheid te Utrecht was belegd. De eerste premie-regeling voor wo ningverbetering en -splitsing liep van 1 Maart tot 31 December 1948. Na die tijd werden nog wel gelden beschik baar gesteld voor woningverbetering uit het zg. „Terlingenfonds", dat ont stond uit het particulier initiatief en dat nauw samenwerkte met het mini sterie van Wederopbouw. In 1951 wer den voor dit doel gelden gefourneerd door dit fonds en het Rijk gezamenlijk. De betekenis van de nieuwe pre mie-regeling, die 1 October a.s. in gaat is dan ook niet zo zeer, dat de huiseigenaars hogere of lagere pre mies krijgen dan voorheen, maar dat de omvang van de premie-verlening veel groter kan worden en dat deze ook voor de toekomst niet min of meer in de lucht hangt, maar wordt gegarandeerd. In de loop van de laatste vijf jaar werden 27.000 wo ningen door verbetering voor min stens 20 jaar behouden of door split sing aan de woningvoorraad toege voegd. Voorwaar een belangrijk re sultaat. Krachtens de nieuwe regeling wor den de premies door de gemeenten uit gekeerd en daar moeten ook de aan vragen worden ingediend en beoor deeld. Het Rijk betaalt de gemeenten twee derden van het uitgekeerde be drag aan premies terug. Vermoedelijk zal hiervoor op de Rijksbegroting on geveer f5 millioen worden uitgetrok ken. De premie. De premie zal bedragen voor wo ningverbetering 50 pCt van de ver- bouwingskosten. In het algemeen mogen deze kosten maximaal f 2800 bedragen, zodat dan f 1400 wordt uit gekeerd. Voor woningsplitsing be draagt de premie 60 pCt van de ver bouwingssom per nieuw verworven woning. De verbouwingssom mag maximaal f 3500.— bedragen, waar bij dan dus f2100.wordt uitge keerd. Indien b.v. uit één groot pa triciërs huis drie woningen worden gemaakt, kan dus voor twee wonin gen premie warden verkregen, daar twee woningen aan de bestaande wo ningvoorraad worden toegevoegd. DUW-subsidie. Naast deze premie kan nog DUW- subsidie worden verleend voor wo ningverbeteringen of splitsingen, die worden uitgevoerd in de periode van 1 October 1953 tot 1 April 1954. Deze subsidie bedraagt een zesde deel van de begrote kosten met een maximum van f700.voor woningverbetering en van f 1000.voor elke nieuw ver kregen woning bij woningsplitsing. Enige deining is ontstaan over de bepaling, dat ter plaatse voldoende werkloze bouwarbeiders bij het Rijks arbeidsbureau ingeschreven moeten staan, wil DUW-subsidie worden ver leend. Dit houdt dus in, dat men voor een zelfde soort werk in de ene plaats wel en in de andere niet voor subsidie in aanmerking kan komen. Deze DUW -regeling is echter gemaakt met het oog op d werk rschaffing aan bouw arbeiders en niet in de eerste plaats met het oog op de woningvoorraad, zo dat deze bepaling onvermijdelijk is. In grote trekken is de DUW-regeling gelijk aan die van het vorige jaar, toen voor de eerste maal zo'n maatregel werd getroffen. Thans kunnen aanvra gen echter tot 15 Januari 1954 worden ingediend. Ook voor reeds behandelde en goedgekeurde aanvragen om de ge wone premie kan nu achteraf nog DUW-subsidie worden aangevraagd, mits het werk pas na 1 October aan vangt. Schildersregeling. De werkloosheid onder de schilders is in de wintermaanden nog steeds zeer groot. Daarom zal ook dit jaar weer subsidie op schilderswerk wor den gegeven, dat tusen 15 November 1953 en 1 Maart 1954 wordt verricht. Deze subsidie bedraagt 20 pCt van de totale kosten. In het vorige wintersei zoen werden 10.000 aanvragen behan deld en werd f2.300.000 aan subsidie uitgekeerd. Vorig jaar werd nogal wat critiek geuit op de vastgestelde minima. Voor buitenwerk moeten de totale kosten n.l. minstens f 225.bedragen en voor binnenwerk f 600.Opgemerkt werd, dat kleine patroons en kleine huiseige naars zodoende niet van de regeling profiteren. Van de zijde van het de partement werd er echter op gewezen, dat als ook kleinere werken bij de re geling zouden worden betrokken, het uitvoeringsapparaat zo duur zou wor den, dat de regeling geen voordeel meer zou betekenen. Men is al zo ver gegaan, dat ook twee gecombineerde werken, die samen boven het mini mum komen, worden gesubsidiëerd. Voor het platteland is van belang, dat onder de regelingen ook vallen het vervangen van w.c.'s met faecaliën tonnen door closets. Hiervoor wordt f25.premie gegeven krachtens de Rijksregeling en nog een DUW-subsi die van een zesde der kosten met een maximum van f 90.Van belang is ook, dat al dit werk door de kleinere onderhouds-aannemers kan worden verricht in welke sector de werkloos heid het grootst is. Zo hebben deze re gelingen drieërlei resultaat, n.l. ver groting en conservering van de wo ningvoorraad, bestrijding van de werkloosheid en de sociale verheffing van vele gezinnen. OP 24, 25 EN 26 SEPTEMBER A.S. IN „HEDENESSE": MIDDELBURG, Sept. Na een lange tijd, waarin het scheen, dat de Volkshogeschool in Zeeland was ingeslapen, kan nu melding worden gemaakt van nieuwe activiteiten, die zullen bestaan in een driedaagse cursus en een algemene ledenvergadering. De eerste zal op Dondrdag 24, Vrijdag 25 en Zaterdag 26 September a.s. in het vormingscentrum „Hedenesse" worden ge houden en de laatste vindt Zaterdagmiddag 25 September a.s. plaats in de koffiekamer van het P.Z.E.M.-gebouw te Middelburg. De commissie van voor bereiding voor de Zeeuwse Volkshogeschool is er, na besprekingen met het hoofdbestuur der Ver. tot Stichting van Volkshogescholen in Nederland, in geslaagd zich voor de opbouw van het werk in Zeeland gedurende een be paalde periode in het jaar de medewerking te verzekeren van ir H. J. Lugt- meijer, met wie de deelnemers tijdens de cursusdagen zullen kennismaken. Zoals men zich zal herinneren was reeds in Februari j.l. een cursus „ge pland" en wel in het Jeugdcentrum te Domburg. Alle voorbereidingen waren gereed, maar tengevolge van de ramp kon het werk toen geen doorgang vin den. Het voorlopige bestuur staat ech ter, en terecht, op het standpunt, dat voortzetting van het Volkshogeschool- werk, dat enige jaren geleden moei zaam op gang was gebracht, van groot belang is en daarom wil het de cursus nu op „Hedenesse" in West-Zeeuwsch- Vlaanderen laten doorgaan. Het thema zal zijn: „Wat bindt ons in Nederland?" Ir Lugtmeijer zal daar over spreken. De voorzitter van het voorlopig bestuur, mr J. F. G. Schlin- gemann, die Donderdagmiddag de cur sus officieel zal openen, hoopt Vrij dagmiddag te spreken over het ondci- werp: „Mogelijkheden en vooruitzich ten voor Zeeland". De dagen zullen onder leiding staan van de heer en mevrouw dr H. G. W. van der Wielen. Over het onderwerp „De Volkshogeschool in binnen- en ouitenland" zal dr v. d. Wielen Vrij dagmorgen spreken. Natuurlijk is er op alle inleidingen een ruime gelegen heid tot discussie, die voor een, 8e* riselte onder 1 Jing zal staan van ir Lugtmeyer. Mevrouw Huijsman Griep, de presidente van de Eond van Plattelandsvrouwen in Zeeland, zal Vrijdag een cultu' avond verzorgen. In de ledenvergadering op Zaterdag middag zal dr v. d. Wielen spreken over het Volks:, o.cscnooi werk in het algemeen en zal ook gesproken wor„en over de toekomst .uiten voor Zee land. Tenslotte 1 hier een ueiin.tief bestuur, a.gcm.en bestuur en raad van toezicht moeien u o, „en l .kozen

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1