ZO IS ADENAUER GENEENÏEN NIEUWE ZEER ONTEVREDEN OVER FINANCIËLE REGELING. de taupe de man, die weer een toekomst voor zijn land opbouwt. Morgen valt in West-Duitsland de beslissing* Eerste etappe van vliegeropleiding in Amerika ten einde* C.D.U. 36 - S.P.D. 30 pCt der stemmen. Onbeschaamd. Amerika's schuld. Tweemaal ontslagen als burgemeester de laatste maal door de Engelsen wegens onbekwaamheid. Nijverheidsdagen in dc provincie. Adres aan de Tweede Kamer Bijna dc helft der gemeenten kan de be groting niet meer sluitend krijgen. Zaterdag 5 September 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Onder Het Amerikaanse blad „Chicago Tri bune", nog berucht uit de tijd van de R.T.C. om zijn anti-Nederlandse hou ding, is zich gaan bemoeien met Nieuw-Guinea. Het heeft een planne tje voor dit grote land opgesteld, n.l. dat zowel het Nederlandse als het Australische de.el behoren te worden opengesteld voor kolonisatie en ont wikkeling op grote schaal door Ja pan. Het blad heeft er twee redenen voor: het ziet er een middel in om de Japanse problemen van overbevolking en het tekort aan landbouwgronden op te lossen, en in de tweede plaats wil het zo voorkomen „dat Nederland en Australië weer de oude imperia listische weg gaan bewandelen" In een hoofdartikel schrijft het blad dan verder: „Het is kenmerkend voor het im perialisme, dat Nederland en Austra lië door de Ver. Staten gered van onderdrukking voldoende van hun angst moeten zijn genezen om weer de oude, imperialistische weg te gaan bewandelen. Zij staan blijk baar onverschillig tegenover het feit, dat hun heerschappij over Nieuw- Guinea dit potentieel rijke en pro ductieve gebied steriel maakt. Hun belang is het te houden wat zij heb ben, ofschoon dat slechts het voor recht van een vrek is". En het blad besluit: „De druk die eens in Japan leidde tot armoede en oorlog, zou kunnen worden weggenomen indien Japan zou worden toegestaan Nieuw- Guinea te koloniseren en tot ont wikkeling te brengen. Blijkbaar ge ven de koloniale eigenaars er de voorkeur aan stil te zitten in de verwachting, dat er weer een Ame rikaanse redding zal komen indien het tot een uitbarsting komt". Om vele redenen is dit artikel een onbeschaamd stuk. Onbeschaamd in de eerste plaats tegenover de nagedach tenis van die Amerikanen, die hun leven gegeven hebben om Nieuw-Gui nea van de Japanse bezetters te be vrijden de redenering van de „Chi cago Tribune" volgend, hebben zij ge streden voor een onrechtvaardige zaak Onbeschaamd ook om de wijze waarop nu bondgenoten worden ge kleineerd. Nederland en ook Australië zijn Amerika grote dank verschuldigd, Inderdaad. Maar laat men de zaak zui ver stellen: Amerika vocht in de oor log niet voor Nederland of voor Australië, zijn soldaten sneuvelden niet als „redders van onze gebieden" Amerika vocht voor zijn eigen be staan zoals ook Nederland en Austra lië voor hun eigen bestaan vochten. Omdat men dezelfde belangen had, daarom is men samengegaan. De ver waande toon, die de „Chicago Tribu ne" nu meent te moeten aanslaan, is ver bezijden de werkelijkheid. Het wordt tijd de zaken eens om te draaien: we zijn aan Amerika veel dank verschuldigd, maar omgekeerd heeft Amerika zware schulden jegens Nederland en jegens de Indonesische volkeren. Dank zij Amerika, dat men sen die met de Japanners ook Ame- rika's vijanden samenspanden, in het zadel hielp, hebben vele volkeren van deze archipel hun vrijheidsverian- gen in rook zien opgaan en zijn de betrekkingen tussen Nederland en In donesië dusdanig verslechterd, dat er voor beide landen niets dan onheil uit is voortgekomen en waarschijnlijk nog zal voortkomen. Economisch gaat het in Indonesië ieder jaar slechter en het Irian-geschreeuw van Soekarno is niet meer in staat de ontevredenheid over de gang van zaken te overstemmen slechts een groep van profiterende ambtenaren (geen kleine groep) en de avonturiers (een nog groter groep) schreeuwt van harte met de president mee. En wat Nederland betreft: lang zaam maar zeker verspeelt het zijn in dit land geïnvesteerde milliardenkapi- taal. En nu komt juist een Amerikaan, die in dit hele Indische drama een sinistere rol heeft gespeeld, ons ver wijten dat wij niet voldoende kapitaal hebben om Nieuw-Guinea tot bloei te brengen! Allereerst: wat weet deze Amerikaan van dit „potentieel rijke en productieve gebied" af? Kent hij die rijkdommen en weet hij of ze eco nomisch exploiteerbaar zijn? Vermoe delijk weet hij er niets van af en praat hij maar wat in het wilde weg, omdat het in sommige Amerikaanse kringen nu eenmaal „bon ton" is om over „im perialisme" te praten! En als Neder land niet over de middelen beschikte om Nieuw-Guinea te exploiteren, hoe zal Japan dat dan kunnen? Verliezer van de oorlog die nog niet in staat is herstelbetalingen te verrichten aan al diegenen die onder hun oorlogswaan zin hebben geleden? Als het iets zou kunnen doen zou het met Amerikaans kapitaal moeten zijn! Is dat misschien de bedoeling van de „Chicago Tribune"? Steekt hier het „dollarimperialisme" achter? Dan is dit stuk niet alleen onbeschaamd, maar ook van een kwaadaardige h uichelachtigheidl Zeeuwse cadet zette zijn beste beentje voor. (Van onze parlementaire redacteur) Adenauer. De naam van deze 77-jarige Bondskanse lier zegt de Duitser en de buitenlander wat. Hij is de man, die direct na zijn verkiezing in 1949 zijn opwachting moest maken bij de drie geallieerde Hoge Commissarissen op de Petersberg, in de onmiddellijke omgeving van Bonn. Men had hem gezegd dat hij niet op de loper mocht lopen: de overwinnaars hadden dal bevolen. En nu, nauwelijks vier jaar later, heeft hij het vertrouwen van Europa gewonnen. Het moge dan zijn, dat hij de internationale omstandigheden mee had, maar vast staat, dat de Duitse bondskanselier de eenheid van Europa niet maar voor de goede vorm voorstaat, maar dat hij dit doet met zijn gehele hart. Adenauer is een man met een enorm doorzettingsvermogen en met een enorme energie. Men kan onmogelijk zeggen, dat hij een oude man is. Met twee, drie treden tegelijk rent hij de hoge trap naar zijn huis op. De staatssecretaris dr Lenz, nog maar 50 jaar oud, kon hem eens onmogelijk bijhouden. De 77-jarige draaide zich om, schudde het hoofd en zei: ,Is dat nu de jeugd van Duitsland?" Voor dc „wings" en de „vink". SAN ANTONIO, Texas (USIS) Albert Meerholz uit Vlissingen, Ha vendorp 776, zal zich in de toekomst niet meer laten verrassen door de ele mentaire theorie van de militaire vlie gerij, want die heeft hij thans onder de knie. Dezer dagen is hij namelijk op „Lackland Air Force Base" te San Antonio in de staat Texas geslaagd voor het examen, dat de afsluiting vormt van het eerste gedeelte van zijn opleiding tot vlieger in de Verenigde Staten, die in totaal veertien tot zes tien maanden in beslag zal nemen. Gedurende de volgende periode van zijn training zal hij zich in de lucht moeten bedienen van de theoretische ervaring, die hij op de grond heeft op gedaan. NOG NEGEN MAANDEN. Meerholz, die op 9 September 1927 is geboren en dus binnenkort zijn 26ste verjaaardag zal vieren, is op 4 Mei van dit jaar als reserve-sergeant in opleiding vlieger bij de Nederlandse luchtstrijdkrachten per vliegtuig naar De slagvaardigheid van de bondskan selier is bekend. Hij is niet een rede naar zoals vele Duitsers dat plegen te z(jn en zoals wij ons nog maar al te goed uit de jaren 19401945 herinne ren. Integendeel, Adenauer spreekt vrij langzaam en zelfs eentonig. Hij is niet de volksredenaar bij uitstek. Maar hij imponeert zijn gehoor, door hetgeen dat hij zegt en door zijn onnavolgbare humor. Eens zeide hij in de Bondsdag, dat ook de socialisten nog wel iets verstandigs kunnen zeggen. Een lid der S.P.D. had dit verkeerd verstaan en protesteerde heftig. „Dit is een be lediging van onze hele fractie", zo riep hjj uit. Maar de rijzige kanselier voel de zich niet geroepen om het misver stand uit de weg te helpen. „Ik heb U ook niet bedoeld", zo luidde het vernie tigende antwoord. Adenauer is de man, die de humor in de Duitse politiek brengt. Toen hij in 1949 zjjn Kabinet voorstelde aan de Bondsdag, interrumpeerde de commu nist Kenner: „Waar biyft de Minister van Oorlog?" „Wy zyu hier niet in de Russische zone", zo antwoordde Aden auer. „Op een goede dag wordt U nog eens generaal", vervolgde de commu nist. Adenauer: „Dan moet U eindeiyk voor my in de houding staan". Op deze wyze slaat de 77-jarige zich meester lijk door het debat heen. Dagindeling. De Minister-President van West- Duitsland zit niet om werk verlegen. Dat is duidelijk. Maar zijn leeftijd belet hem niet om al dit werk te doen. Iedere ochtend om 6 uur staat hij op. Dan leest hy eerst de ochtendbladen en om 7 uur komt de eerste koerier. Na zijn secretaresse aan het werk gezet te hebben, komt om half negen zijn auto voorrijden en begint het dagelijks werk op het departement. Zijn dag duurt tot elf uur 's avonds. Mocht hy eerder thuis zijn, dan laat hij zijn pick up draaien, die altijd een goed concert geeft. En heeft hy nog meer tijd, dan wijdt hy zich aan zyn grootste hobby, zijn rozentuin, die hijzelf heeft aange legd en ontworpen. Adenauer was voor de eerste we reldoorlog tot 1933 burgemeester van Keulen. De nazi's maakten hem dat verder onmogelijk. Het drama wil, dat hij in 1945, toen hij weer enige tijd burgemeester van deze grote stad was, door de Engelse commandant voor de tweede maal werd afgezet. Nu niet gelukkig wegens zyn politieke houding, maar wegens on bekwaamheid Op het verkiezingspad. Ondanks deze minder prettige erva ring is hij immer de grote verdediger van de democratie in Duitsland ge bleven. En nu maakt hij zich op om zich te laten herkiezen tot Bondskan selier. Het programma, dat hij daar voor afwerkt, is reeds een bewijs, dat hij geen oude man is. Op 15 Aug. een spreekbeurt in Frankfort, 16 Aug. in Hildeshelm, 19 Aug. in Bad Godesberg, 20 Aug. Keulen, 22 Aug. Braunschweig, 23 Aug. Dieburg, Erbach en Heppen- heim, 25 Aug. Wuppertal, 2 Aug. Kiel, 29 Aug. Bremen, 2 Sept. Hagen, s Sept. Essen en tenslotte op 4 Sept. in Bonn. Een zwaarbeladen programma. In een tijd, waarin de Russen alles doen om tegenacties te ontketenen, teneinde de S.P.D. aan de macht te krijgen. Ook die tegenacties vergen tyd. Maar op iedere vergadering heeft Audenauer iets nieuws te vertellen. De Russische nota's worden practlseh a la minute gecommentarieerd. Neen, Adenauer maakt het zichzelf niet gemakkelijk. Een gehoor van 10 a 20.000 mensen is voor hem geen zeldzaamheid. Dat kosfc veel inspanning. Tot felle interrupties en stormachtige byval komt het tijdens zyn redevoeringen niet gauw. Daarvoor spreekt hy te vlak. Maar als hy dan clndelyk, zonder een zweem van moe heid, zyn plaats Inneemt, dan duren de toejuichingen minuten lang. „Duitsland kiest Adenauer". Een 77-jarige man, die voorzitter is van een der grote partijen in Duitsland, die Bondskanselier is en tegelijk het departement van Buitenlandse Zaken op grootse wijze onder zyn leiding heeft, het is nauwelijks te geloven. Hij is een man, scherp als een mes. De tegenstan ders weten dat. Maar een groot deel van het Duitse volk voelt, dat hij bijna het ongelooflijke heeft gepresteerd: Duitsland is uit het puin herrezen. Dat is zijn werk. Of we het prettig vinden of niet. Zijn reis naar Amerika is een doorslaggevend succes geworden. Vriend en vyand is er zeker van, dat als de verkiezingen vlak na deze reis zouden zijn gehouden, dat dan de C.D.U. in het geheel geen angst be hoefde te hebben. Maar ook nu moet hy het zyn, die de C.D.U. de overwin ning brengt. Vandaar de propaganda: Duitsland kiest Adenauer. Het is een naam, die spreekt. In 1949 werd hy met slechts één stem meerderheid tot Bondskanselier gekozen. Er is geen twyfel aan of zijn aanhang is thans beduidend groter. Volgens regelmatige publieke opinie onderzoeken verklaarden in Juli 1953 49 pet. van de ondervraagden zich met Adenauers politiek te kunnen vereni gen, terwijl dit percentage in Decem ber 1952 slechts 30 pet. zou bedragen. In ieder geval staat het vast, dat Aden auer de grootste troefkaart der C.D.U. is. Nog eenmaal Schumacher. De grote tegenstander, de S.P.D., kan daar niet tegen op. Het doet droevig aan als men op de socialis tische verkiezingsblljetten het por tret van Schumacher tegenkomt met de waarschuwing: „Schumacher maant: stemt S.P.D." Zo wordt nog eenmaal de grote socialistische poli ticus, te vroeg overleden, ten tonele gevoerd. Maar grote Indruk kan dat niet ma ken. De S.P.D. heeft geen Adenauer. Zy heeft slechts de traditie op de hand. De S.P.D. is een oude partij; de C.D.U. is een jonge partij. De oude party heeft reeds in het verleden een grote rol in Duitslands politiek gespeeld; de C.D.U. leeft bij de gratie van Adenauer. Hij is de man, die protestanten en rooms-ka- tholieken in één party bij elkaar weet te houden. En zolang dat lukt, blijft de C.D.U. kansen houden. Maar zodra de "tleko ver!—""t-rihg tus.-cn belde confessies komt, dan is de S.P.D. on getwijfeld weer de leidende party. Betrouwbaar stuurman. Van Adenauer wordt veel stuurmans kunst gevraagd. Niet alleen ln de bui tenlandse politiek, maar ook ln de par tijpolitiek. Want, zoals het vaak gaat, men heeft rechter- en linkervleugels en men heeft ook mensen zij het dat het er weinig zijn die de party willen delen ln twee confessies. Maar Adenauer heeft het roer ste vig in handen. En overigens zal hij de komende weken beslist goed sla pen. Hij is een laconiek man. Na de vorige verkiezingen is hij tamelijk vroeg naar bed gegaan. Toen de jour nalisten hem vroegen waar hij de ver kiezingsuitslagen had gehoord, ant woordde hij, dat hij niets had gehoord. „Waarom zal ik mij opwinden voor iets, dat ik 's ochtends in de kranten kan lezen?" Dit is Adenauer ten voeten uit. Een kalm, rustig man, die niet van zijn stuk te brengen is. En zo'n man heeft Duits land nodig. Vooral omdat de democra tie bij hem in goede handen is. Gallup meent: BONN, 4 Sept. Gallup-on- derzoekingen die hier overi gens met de nodige voorzichtig heid worden beschouwd geven dr Adenauers partij de kans om bij de morgen te houden ver kiezingen ongeveer 36 procent der stemmen te verwerven. De sociaal-democraten zouden vol gens deze cijfers op 30 procent kunnen rekenen. Als derde par tij zou zich de liberale kunnen handhaven met ongeveer 10 pro cent, gevolgd door de vluchte- lingenpartij met zeven en de Duitse partij met vijf procent. Vijftien procent der stemmen zouden volgens de schattingen ten deel vallen aan de extremis tische en neutralistische partijen, waarvan slechts de partij van Heinemann een kans op zetels gegeven wordt. Deze schattingen zijn gebaseerd op cijfers, die be gin Augustus verzameld zijn, toen de verkiezingsstrijd in feite nog beginnen moest. Veruit de mees te kiezers bleken toen hun keu ze echter reeds te hebben ge maakt en slechts vijf procent bleek nog in twijfel te verkeren. de Verenigde Staten vertrokken om er, in het kader van het Programma voor Wederzijdse Militaire Bijstand (M.D.A.P.) tot volwaardig vlieger te worden opgeleid. Wanneer de Zeeuwsecadet mid den 1954 zijn brevet met de daarbij behorende zilveren „wings" van de Amerikaanse luchtmacht en de be geerde „vink" der Nederlandse luchtstrijdkrachten in ontvangst zal nemen, zal hij, behalve zyn thans beëindigde „preflight" training op de vliegbasis „Lackland", ook zijn „primary"- van ongeveer drie en zijn „basic"-opleiding van zes maan den op andere bases in de Verenig de Staten achter de rug hebben. Daarna zal hij elders in Amerika nog deelnemen aan meer gespeciali seerde, enige maanden durende ge vechtsoefeningen om ten slotte als volleerd vlieger de terugreis naaf Nederland te aanvaarden. Ingezonden Mededeling (adv.) DEN HAAG, 4 Sept. In de loop van Ce- ze herfst zullen op initiatief van de con tactgroep opvoering productiviteit en met instemming en ruime medewerking valt een groot aantal provinciale organisaties in verschillende delen van Nederland een vijftal z.g. nijverheidsdagen worden gehouden. De bedoeling van deze nijverheids dagen is een groep van leiders uit mid delgrote en kleinere bedrijven onder het motto „twee weten meer dan een" ia eigen sfeer en met een minimum aan tijdverlies de gelegenheid te geven vatt een aantal recente practijkervaringen en nieuwe moeilijkheden kennis te nemen, die voor het efficiënt beheer van hun onderneming van waarde kunnen blijken. Tijdens deze aanstaande conferentie, die als regel door de commissaris van de koningin in de gastvrijheid verlenende provincie worden geopend, zal de aan dacht worden gevestigd op onderwerpen als „problemen en voordelen van combi natievorming voor middelgrote en kiel- nere bedrijven", „wetenschappelijk speur, werk voor een groep van bedrijven" en „hoe blijven wij bij met de vaklitera tuur". In de middaguren wordt een causerie gewijd aan de waarde van een goed opge zette boekhouding o.a. in verband met credietwaardigheid en een juiste kost prijsberekening, terwijl aan het slot de commerciële problemen van het bedrijf worden aangesneden in een voordracht onder de titel, „wat kan de handel doen (en niet doen) voor het middelgrote en kleinere bedrijf". Eisenhower heeft een nieuwe „raad ter coördinering van operaties" ingesteld ter versterking van de beveiligingsprogram ma's van de V.S. in de wereldstryd. HET BUNDESHAUS, de zetel van de Bondsdag is een gebouwencomplex waaraan de typisch Duitse protserigheid van vroeger vreemd is. Een nieu we architectuur, beeld van wat zich heden ten dage in Duitsland voltrekt. In het gebouw op de achtergrond vergaderen de Kamers, vóór de bureau- ruimten. DEN HAAG, 3 September. De Tweede Kamer heeft op het ogenblik een wetsontwerp in studie, waarbij de financiële verhouding tussen het Rijk en de gemeenten voor de jaren 1953 tot 1955 geregeld wordt. Op dit ont werp heeft de Vereniging van Nederlandse Gemeenten in een adres aan de Kamer thans haar visie gegeven. Het is een zeer groot stuk met vele technische details de conclusie is echter dat er vrijwel geen goeds in dit ontwerp te bespeuren is. „Wij zouden graag met een nieuw ontwerp geko men zijn aldus heet het in het adres maar de vereniging ziet in dat een zodanig ingewikkelde en moeilijk te volbrengen werkzaamheid niet op korte termijn tot stand te brengen is, temeer daar ook de commissie-Oud er niet in geslaagd is haar eigen idealen op korte termijn te verwezenlijken. Noodgedwongen nemen wij dan ook maar het ontwerp als uitgangspunt, maar wij blijven ervan overtuigd dat binnen afzienbare tijd voorstellen moe ten worden gedaan, welke een einde maken aan de zeer onbevredigende situatie van thans." Het adres op de voet te volgen is nutteloos, daar het onmogelijk is in kort bestek deze materie helder uit een te zetten en de verlangens der ge meenten recht te doen wedervaren. Sprekend is echter, wanneer in het adres de verhoudingen tussen inkom sten en uitgaven van Rijk en gemeen ten vóór en na de oorlog naast elkaar worden gezet. In de jaren 1937/1939 beliepen de gemeentelijke uitgaven 15 tot 17 pet. van het nationale inkomen (tegen marktprijzen), terwijl de Rijksuitga ven 12 tot 13 pet. beliepen. In 1948 (het laatste jaar waarvan rekenings- cljfers ter beschikking staan) gaven de gemeenten 7.8 pet. uit tegen het Rijk 18.2 pet.! Nu is men er zich wel van bewust dat de defensie-uitgaven en dergelijke de Rijksuitgaven aanzienlijk hebben doen toenemen en dat de gemeente uitgaven op sommige punten zijn ge daald: in de plattelandsgemeenten ko men de politie-uitgaven b.v. niet meer geheel ten koste van de gemeentelijke budgetten de heel voorzichtig ge formuleerde conclusie bijft echter, dat „deze gegevens het vermoeden schep ten achter zijn gebleven en als gevolg daarvan tevens de uitgaven." Interessant is ook de mededeling, dat de vereniging in het najaar van 1952 een eenvoudige enquête heeft ingesteld, waarbij bleek dat van de rond 700 gemeenten bijna 300 geen kans zagen de begroting 1953 slui tend te krijgen, zelfs niet bij ver hoogde uitkering van 116 pet. van de nieuwe algemene uitkering. Uit de gegevens bleek dat vooral op het gebied van de openbare werken (straten, bruggen, riolering), het onderwijs en de maatschappelijke voorzorg de oorzaken van deze te korten zijn gelegen. Met grote bezorgdheid vraagt men zich ook af hoe men de voorgestelde salarisherzieningen van het overheids personeel zal moeten financieren. De in uitzicht gestelde geringe verhoging der uitkeringen zou alleen al daardoor teniet gedaan worden. DE WENSEN. Voor insiders geven wij volledig heidshalve de 10 wensen die aan het slot van dit adres naar voren worden gebracht. 1. De huidige regeling, die door het 'pen, dat de gemeentelijke inkomsten wetsontwerp weer met twee jaar wordt verlengd, voldoet niet meer aan de re delijke eisen; aan deze onbevredigen de situatie dient zo spoedig mogeijlt een einde te komen. 2. In de wet wordt volgens een be paalde rekening een bedrag per inwo ner uitgerekend dat de gemeente ont vangt in het gemeentefonds. Dit be drag is aan bepaalde grenzen gebon den en gevraagd wordt nu deze gren zen te verhogen. 3. Voor de gemeenten met minder dan 5000 inwoners dient een regeling in het leven te worden geroepen, dip voorziet in een extra-uitkering, welke verband houdt met de hoogte van de jaarwedden. 4. In de wet wordt de mogelijkheid geopend in bijzondere gevallen de uitkering aan een gemeente te verho gen; aangedrongen wordt van deze mo gelijkheid een ruim gebruik te maken. 5. De wet opent de mogelijkheid tot een na-uitkering, die echter dit in tegenstelling tot de voor stellen van de commissie-Oud op 3.3 pet. is be paald. Voorgesteld wordt deze op 5 pet. te stellen. 6. Verschillende gemeenten hebben gebruik gemaakt van de mogelijkheid tot herclassificatie in de personele be lasting, zonder te weten, dat zij zich zelf hierdoor van inkomsten beroof den. In het adres wordt nu aangedron gen deze nadelige gevolgen wég te ne men. 7. Gevraagd wordt een verbetering van de grondslag der belastinguitke ring. 8. De compensatiemaatregelen we gens afschaffing van de ondernemings belasting dienen herzien te Worden. 9. De Rijkscommissie van advies voor de gemeentefinanciën dient te worden veranderd in een raad van advies met grotere bevoegdheden. 10. Het aantal van het gemeente fonds in de opbrengst van de daartoe aangewezen Rijksbelasting dient te worden verhoogd.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3