Weer schone straten in Kruiningen en... de koffie is klaar! Nieuws uit de Provincie. I I Haar legio zijn nog de moeilijkheden. Het eerste huwelijk na de ramp. Stichting „Schouwen-Duiveland besprak vervoersproblemen» BAAYENS UW OPTICIEN JAN SMITS GELOOFT ER BAR WEINIG VAN Optimisme en tegenslag „Commando-wisseling" op Hedenesse. Moet tram plaats maken voor bus Niemand blijve achter' Ouwerkerk in de aether. Diploma zwemmen. Goes. laterdeg 5 September 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Fagina 2 CADSAND, 4 September Nadat Wika van Vliet vier jaar als directeur van het vormingscentrum „Hedenesse" te Cadzand heeft gewerkt, i§ thans het moment aangebroken, dat hij dit werk verwisselen gaat voor arbeid onder de buitenkerkelijken te Arnhem. Gedu rende de afgelopen vier jaar heeft hij het vormingscentrum en het werk zeer zien uitbreiden. Het is moeilijk pre cies in cijfers uit te drukken, hoezeer dit is geschied, vast staat dat Hedenesse een begrip is geworden niet alleen in Zeeuwsch-Vlaanderen, maar ook vér daarbuiten, getuige de conferenties waarvoor deelnemers uit geheel Zee land en zelfs uit Gent en Brugge kwa men. Van de meest eenvoudige tot de moeilijkste problemen zijn hier be sproken. Eveneens vertrekt Wika de Ronden. Zij werkte twee jaar in de buitendienst" en besteedde vele uren aan het goed functionneren van het jeugdwerk in de verschillende plaat sen. Ook haar werk is ongetwijfeld van groot belang geweest voor West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Na het vertrek van beide Wika's zal het werk worden voortgezet door Wika I. Westerval, die daarbij geassisteerd zal worden door een aantal predikan ten uit West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Het vormings-, verhuur- en jeugd werk zal onveranderd worden voort gezet, waarbij zal kunnen worden ge bouwd op de rijke ervaring, die men voordien heeft mogen opdoen. Wika Westerval woont te Oostburg en heeft drie jaar gewerkt in Beverwijk, waar hij speciaal belast was met het jeugdwerk in de streek rondom de hoogovenbedrijven. KRUININGEN, 2 September. Door de Berghoekstraat bromt traag een tractor en schuift met korte rukjes de laatste slikhopen ter zijde. Een vrachtwagen wordt ermee volgeladen en verdwijnt. Dan spetteren zilver glinsterende waterstralen en klinkt het schuren van bezems. ,,Daar gaat de laatste rommel", grijnst vergenoegd een man in beslikte overall. „We kunnen d'r weer van eten Ja, het raakt weer langzamerhand wat schoner. Waar men een maand geleden nog met laarzen door de drek baggerde, kan men nu weer zonder moeite fietsen. Het meest optimistische beeld zagen we in de Burg. Elenbaasstraat. Het café naast de „Uitkijk" had weer een zitje buiten gemaakt en naast de ingang prijkte het bord met de aanlokkelijke woorden: ,,De koffie is klaar". Herstel in vier fasen. Ja, er hangen hier en daar al weer hagelwitte gordijntjes achter spiegelen de vensterruiten. Maar helaas is er nog meer puin! En grote plassen water waar uit moddergasbellen opstijgen en traag openbarsten! Op de eerste verdieping van het ge meentehuis zetelt de herstelcommissie in de figuur van de heer De Visser, die onnoemlijk veel aan het hoofd heeft, maar desalniettemin tijd vond wat óver het werk dezer commissie te vertellen. En er is al heel wat werk verzet. Begonnen met het verstrekken van kleding - de eerste fase, die thans is afgewikkeld - zette de commissie al haar krachten in om voldoende aannemers en installateurs te vinden om het herstel der woningen zo spoedig mogelijk gereed te krijgen. Eigenaars van woningen werden aange schreven en 75% verklaarde zich bereid met de diverse aannemers in zee te gaan. Helaas is alles niet zo verlopen, als men zich had gedacht. Vele Inwoners hebben toegegeven aan de verzoeken van plaatselijke aannemers om hen toch voor al in te schakelen met het gevolg, dat deze aannemers te veel hooi op de vork kregen en het herstel dreigt te stagne- De derde fase, het schoonmaken van het dorp is goed verlopen. Geloof gerust, dat de herstelcommissie misschien hier over wel erg met de handen in het haar heeft gezeten. De heer De Visser gaf dit openlijk toe. De Heide Mij bracht red ding. Op het allerlaatste moment, n.l. Dinsdags voor de dichting van het Veer havengat kreeg men de ingeving haar hulp te verzoeken. „Het was magnifiek" aldus dhr De Visser. „Dezelfde dag, dat het gat dicht ging, reden de eerste auto's met slik het dorp uit." Naast de Heidemij werkten er ook de hulpploegen. Kruiningen is dankbaar voor de geboden hulp van Pax Christi, de Internationale Vrijwillige Hulpdiénst, het R.K. Werkcentrum, het Leger des Heils en andere ploegen, zoals het Chr. Lyceum. Samen met de commissie werkt de maatschappelijk werkster mej. F. van Waes, bij wie de aanmelding van vrou welijke hulp binnenkwam. Zij is thans bezig met de uitdeling van de kampeer uitrustingen. Een lastig en vaak ondank baar werk, waarbij veel van de enquetri- ces afhangt. Agrarisch herstel. Thans is de herstelcommissie bezig met de vierde en tevens slotfase: het herstel van het agTarisch leven. De Rijksdienst voor Landbouwherstel heeft een verzoek gericht tot het gemeen- bestuur om een commissie van advies In het leven te roepen. De herstelcommissie wil thans een agrarische subcommissie gaan vormen. Noemen we tenslotte nog de „kleine karweitjes" zoals het uitzenden van kin deren, het vervoer van vee en de orga nisatie van het alarmsysteem. Weer licht Zo gaat het herstel in Kruiningen voort. De P.Z.E.M. heeft thans een derde ge deelte van het dorp weer spanning ge bracht. Het nood-agregaat heeft voor het laatst gedraaid, doch zal voorlopig nog blijven staan. De schade aan het onder grondse net is gelukkig niet tegengeval len. De huisaansluitingen daarentegen moeten stuk voor stuk worden ver nieuwd. De terugkeer van de inwoners is nog niet geregeld. De mensen begrijpen ge lukkig de moeilijkheden. Degenen waar zij geëvacueerd zijn helaas vaak niet. „Die en die is terug, gaan jullie ook nog niet?" luidt dan de onredelijke vraag, die oen bevel betekent. Onder deze „dwang" zijn er mensen te ruggekeerd, vaak samenwonend in een nog vochtige, niet geheel herstelde wo ning. Anderen zouden wel willen terug keren, moeten het echter nalaten omdat zij in het dorp nog niets kunnen doen. Rijksweg in October gereed? An de Rijksweg wordt thans hard ge werkt. Men wil half October de verbin ding weer gereed hebben. Het gat in de Rijksweg wordt thans met zand gevuld. De ene vrachtauto na de andere stort zijn lading in het gat dat zestig meter breed en tien meter diep is en waar, doordat het zand regelmatig uitvloeit, nog heel wat kubieke meters in zullen ver dwijnen. En dan is daar tenslotte nog de Veer haven. Achter het sluitcaisson heeft men reeds een machtige zandwal gespoten, tonen de eerste zware ldeihopen de vorm van de toekomstige haven en zijn de eerste stalen platen voor de havandam de grond ingedreven.. Veel moet nog in en om Kruiningen worden hersteld. Voor hetgeen echter reeds is verricht kan men zeker dank baar zijn. -i. KRUININGEN, 3 Sept. Voor het eerst na de ramp werd vandaag in Kruiningen een huwelijk voltrok ken. De raadszaal, waar anders de jonge paartjes elkaar de hand rei ken, is thans ingenomen door de ta xateurs van de wederopbouw en dus was de gehavende burgemeesters kamer enigszins voor de plechtig heid in gericht. Het bruidspaar: Mej. J. A. van IJzerloo uit Kruiningen en de heer A. Harthoorn uit 's Graven polder, werd door de gemeentese Cretans, de heer J. Blok, in de echt verbonden en laatsgenoemde had zeker reden het bijzonder karakter dezer huwelijksvoltrekking te me moreren. Voor de ingang van het gemeente huis posteerden vele dorpsgenoten, die de dweil en de bezem voor dit bijzondere ogenblik in de steek had den gelaten. Ds W. C. van Burgeier, de Ned. Herv: predikant, die het kerkelijk huwelijk sloot, wees in zijn preek op de genade van God, die het mo gelijk heejt gemaakt in dit kerkge bouw, waar de sporen der verwoes- ting nog aanwezig zijn, weer een. hu welijk te sluiten. Het eerste hiitóe- lijk na de ramp; het leven herneémt zijn loop. j tt R.T. M.-directeur gaf uiteenzetting. ZIERIKZEE, 4 September. Het bespreken van de vervoersproblemen op Schouwen en Duiveland was in de deze week gehouden vergadering van de Stichting „Nieuw Schouwen-Duiveland" het voornaamste punt van de agenda. Hiertoe waren ter vergadering aanwezig de directeur van de R.T.M., dr W. H. van Zuylen en ir De Jongh, gedelegeerd commissaris van de R.T.M. De voorzitter, notaris P. Heering, releveerde de hulp van de R.T.M. in de eerste rampdagen en sprak daarover zijn erkentelijkheid uit. Verder was ter vergadering aanwezig, de heer J. A. Pieterse, secretaris penningmeester van de Schade-enquête-commissie voor de provincie Zeeland, die verschillende vragen, o.a. over de verdeling van kampeeruitrustingen, het taxeren van de rampschade en bedrijfsschade en de vorderingen van de taxatie, beantwoord heeft. Op de vraag van de voorzitter of in de herfst de verbinding met de Westhoek zon der risico en zonder al te grote stagnatie zal zijn, heèft dr Van Zuylen geantwoord, dat men momenteel onder zeer moeilijke omstan digheden moet werken. „U hebt geen flauw idee, sprak de heer Van Zuylen, hoe moei lijk het is om boten te krijgen". Hij heeft ook in Duitsland al geprobeerd om zee waardige boten te krijgen voor de dienst op Burghsluis. MOEILIJK PARKET. Door de mislukking by Ouwerkerk, zo vervolgde dr van Zuylen, verkeren we in een moeiiyk parket en zyn weer geplaatst voor een nieuwe situatie. De diensten in de provincie moeten ge schieden met zware boten. „De Zijpe" is zeewaardig, maar de „Flandria" zal het niet volhouden met de winter". HAVEN BURGHSLUIS. Bij de Waterstaat werd aangedrongen om meer ruimte in de haven te Burghsluis. Ver voer over de Langendijk is in de winter niet mogelijk met bussen. De heer Stevense is van mening, dat over een maand het vervoer met bussen over de Langendijk minder risico zal geven dan het varen met de Flandria. Men is bezig om een baileybrug te leggen. Wat de minister betreft, deze laat dijk herstel voorgaan. Aan het verzoek om een boot te laten varen op Zondagmorgen, is voldaan. De strandbussen gaven een finan ciële strop. Dat de R.T.M. en de Provincie beiden gebruik moeten maken van één pon ton, geeft vertraging en de onmogelijkheid om op tijd te varen. De heer M. Doeleman stelde voor om de „Grevelingen" te laten varen tussen Anna Jacoba Polder en Zierikzee. Dr Van Zuy len was van mening, dat de „Zandkreek" mee moet gaan varen, daar deze meestal in de haven ligt. Als de „Grevelingen" inge legd wordt, vervalt de „Van Heyden", zo werd medegedeeld. De heer Doeleman stelde ook voor om te laten varen in de Val. De busdienst op Dreischor heeft geen levensvatbaarheid, vol gens dr Van Zuylen. De heer A. M. Geluk ■wees er in dit verband op, dat het meer malen gebeurt, dat de mensen te Noord- gouwe moeten blijven staan, omdat de bus vol is en zou gaarne een bus ingelegd zien voor schoolkinderen, die aansluiting geeft op Zierikzee. Dr Van Zuylen antwoordde, dat er een voorziening zal worden getroffen. Verder werd bepleit een busdienst op Maandagmorgen vanuit de Westhoek voor de schoolkinderen. NOGMAALS BOOTDIENSTEN. Nogmaals kwam men in de vergadering terug op de bootdiensten. Men vond het onbegrijpelijk, dat de „Ojsterschelde" niet terugkomt. Het autoverkeer zou daar zeer mee gebaat zijn en de „Zandkreek" zou drie keer kunnen varen. In de toekomst zal de „Moerdijk" de dienst Zijpe—A.J.-Polder gaan onderhou den. De heer Doeleman vond vooral de eerste vaart om 5.50 uur wat laat voor het fruit- vervoer. TRAM OF BUS. Uitvoerig werd besproken het voor en tegen van het weer laten rijden van de tram of het inleggen van bussen. Dr Van Zuylen betoogde, dat het vervoer per bus in de rest van het eiland voordelen biedt door de aan wezigheid van spoorwegstations. De over gang van tram naar bus brengt echter ta riefsverhoging met zich mee. Op Schouwen- Duiveland zouden twaalf bussen nodig zijn. En als de tram opgeheven wordt zou het bietenvervoer een apart probleem vormen. Dr Van Zuylen zegde toe geen overhaaste beslissingen te nemen. „Als de minister meent, dat er hier inplaats van de tram een bus moet ko men, dan gaan we daarmee accoord. Men bedenke evenwel, dat bjj de Prov. diensten de tekorten aangevuld wor den. Billpk zou het zjjn als dit ook by de R.T.M. het geval zou zyn". RAMPSCHADE. Uit een uiteenzetting, die de heer Pieterse gaf bleek, dat het rampschade-bureau 2963 formulieren heeft behandeld. Brouwensha- ven, Dreischor en Bruinisse zijn afgewik keld, te Zierikzee is men bijna klaar (behal ve de geëvacueerden). Voor de bedrijfs schade wordt de enquête voorbereid. Aan voorschotten op de huisraadschade en afge werkte posten is reeds f 3.000.000 uitge keerd en aan voorschotten op de bedrijfs- uitrusting en voorraden f 1.500.000. Begin October zal te Goes het be volkingsonderzoek op longtuberculose plaats vinden. Een dergelijk massaal on derzoek vond ook twee jaar geleden plaats en velen hebben toen gehoor gegeven aan de oproep. Vanaf Maan dag a.s. tot en met Zaterdag 19 Sep tember zullen tal van huisbezoeksters en -bezoekers in deze gemeente rond gaan en noteren wanneer men in het Medisch Centrum aan de Beatrixlaan, waar het onderzoek zal plaats vinden, kan verschijnen. Donderdagavond heb ben zij van de voorzitter van de com missie, de heer dr Doeleman en de propagandist dezer commissie, de heer Nieuwenhuijze, op een instructie-bij- eenkomst toelichtingen ontvangen, over de te volgen werkwijze. Dr Doele man wees hierbij op het grote belang van een dergelijk onderzoek. Zeer re cente gevallen van T.B.C. in deze ge meente, waarbij tien kinderen werden besmet, bewijzen toch wel het grote nut van onderzoek. Niets staat deel neming in de weg. Van de ongeveer 109.000 personen, die twee jaar ge leden niet aan het onderzoek deel namen, meldde zich later ruim een honderdtal, dat aan longtuberculose lijdende was. Een duidelijk bewijs, hoe noodzakelijk het is, dat de weigeraars van toen, zich thans dienen aan te melden. Wij wekken daarom onze lezers op, zich bewust te zijn van de verant woordelijkheid jegens gezin en omge ving. Onderlinge hulpverlening bij brand op Walcheren. MIDDELBURG, 3 Sept. In de maande lijkse vergadering der Ver. van Burge meesters en Secretarissen op Walcheren, welke onder voorzitterschap van burge meester J. L. Dregmans in het Badhotel te Domburg werd gehouden, is gesproken over de definitieve regeling der onder linge hulpverlening bij brand in de Wal- cherse gemeenten. Na de vergadering werd een bezoek gebracht aan het nieuwe recreatieterrein en de nieuwe badcabines. OUWERKERK. - 4 September - Don- derdag heeft een groep Canadese, Noorse en Australische radioreporters een bezoek gebracht aan het zwaar geteisterde Ouwer kerk. Zijn zullen in hun landen voor Radio Nederland Wereldomroep een radio-repor tage verzorgen. De excursie stond onder leiding van de heer Metselaar van de Dienst Dijkherstel te Zierikzee. Een der Canadezen voerde een vraaggesprek met een ingeze tene. AARDENBURG, 4 Sept. Van wege de Kon. Nederlandse Zwembond werden in het gemeentelijk zwembad te Aardenburg examens- afgenomen voor de diploma's 1 (eenvoudig zwem men), 2 (gevorderd zwemmen) en 3 (reddend zwemmen). In totaal slaagden 64 personen waar van voor diploma 1, 39; diploma 2, 22 en diploma 3, 3. Voor diploma 1 slaagden: R. Schou ten, C. Gijsel, A. Cambier, G. Lippens, A. Lippens, J. de Clerck, J. Puijen- broek, S. Spinnewijft, J. van de Voor de, W. de Maree, Th. Lannoye, J. Ver planke, B. Schellekens, H. Henry, T. van Luijk, R. Lannoye, H. Simpelaar en J. van Dongen Jr. allen uit Aar denburg; R. Aers, M. Aers, I. Robijn, P. de Jong, T. Hoorweg, M. Manhave, A. van Veen, J. de Visser, H. Baan en F. ten Broeke, allen uit Oostburg; F. Roedts, R. Lampaert, G. Rootsaert, Y. de Taeye, L. Rootsaert, G. Lampaert, T. de Roover, R. Pijfferoen, allen uit Eede; B. Bouman en W. van der Have uit Oosterland en A. Onderdonck uit Heille. Voor diploma 2 slaagden: T. Lip pens, G. Dierick, J. Ie Grand, T. Jonck- heere, A. Cambier, F. van Dongen, J. de Groot, W. Lucieer, B. Schellekens, J. van de Voorde, J. Verplanke en W. de Maree, allen uit Aardenburg; F. ten Broeke, T. Hoorweg, B. Karreman en J. de Visser uit Oostburg; O. Rootsaert, H. Vermeire, H. de Croock, L. Root saert en Y. de Taeye allen uit Eede en W. van der Have uit Oosterland. Voor diploma 3 slaagden: A. Ver meire, R. Sierens en A. de Kraker, al len uit Aardenburg. „Hosanna" concerteert vanavond. Hedenavond geeft „Hosanna" di rigent Adr. Kousemaker een con cert op de grote markt. Het programma luidt als volgt: I. Koraal. 2. Mars „Karl Küpfer"; Th. Furter. 3. Ouverture joyeuse; Kèler Béla. 4. Fantasie „Nelly"; Carel Bouman. 5. Wals „Cur le lac Léman"; (L. Langlois. 6. Mars „Souvenir de Driebergen' (L. Langlois. 7. Marcia semplice; Adr. Kousemaker. 8. Ouverture „La dame de Trefle" (L. Langlois. 9. a. Morgenhymne, b. Rêverie. 10. Wals „Die Helgolander" (Ed. Kiesler. 11. Mars „Flying Dutchmen still going strong"; L. Houet. 12. Koraal. AARDENBURG Druk bezoek aan het zwembad. Het ge meentelijk zwembad bereikte gedurende de afgelopen maand een record toeloop. Niet minder dan 6685 personen bezochten gedurende Augustus het bad, waarvan de vrouwen en meisjes met 3850 een rui me voorsprong hadden. Het grootste aan tal bezoekers per dag was 505. ARNEMUIDEN L. Puljpe overleden. Öp Overduin te Oostkapelle is op 86-ja"rige leeftijd over leden de heer L. Puijpe, die vroeger nog verschuilende jaren lid was van de ge meenteraad en ook enkele jaren het wet houdersschap en diverse andere be- stuurs functies bekleedde. De teraardebestelling vind Maandag a.s. plaats op de algemene begraafplaats te Arnemuiden. Diefstal. Door de politie werd verbali- seerd een persoon, die uit een kappers salon alhier, een doos sigaren ontvreem de. Hij legde een volledige bekentenis af. BORSSELE Benoeming. De le ambtenaar ter secre tarie de heer J. Kakebeeke is met in gang van 16 October a.s. benoemd tot commies ter secretarie in Zoetermeer. HOEDEKENSKERKE Collecte. De coUecte voor de kanker bestrijding heeft alhier f 75,82 opgebracht, KLOET IN GE Bloemententoonstelling. De vereniging van Oud-leerlingen van land- en tuin- bouwwintercursussen houdt op 18 en 19 Sept. a.s. in de garage van de heer W. v. d. Endt te Goes, een bloemententoonstel ling. Er worden grote inzendingen ver wacht van snijplanten en kamerplanten; tevens mag ter opluistering fruit worden ingezonden. Aan deze tentoonstelling zul len voorts enkele attracties zijn verbon- den. Het ligt in de bedoeling dat „Excel sior" 's-Zaterdagsavonds een concert zal geven. ILUWVL'.ET Collecten. De collecte voor de kanker bestrijding heeft alhier ruim f 170.- opge bracht. De A.V.O.-collecte bracht f 25.45 ST. ANN ALAND Verkiezing Ambtsdragers. Onder lei- dingvan ds F. J. Dieleman uit Yerseke werd Woensdagavond in het Kerkge bouw der Gereformeerde Gemeente een ledenvergadering gehouden. Als oUder- hngen werden gekozen de heren Johs Elenbaas en M. van de Klooster en als diaken de heer Mars. van Beek Sr. SCHERPEN1SSE Rectificatie. Door de namen misleid is het door ons (niet door onze correspon- dent, die in deze geen blaam betreft!) ge geven commentaar op wethoudersverkie zingen onjuist gebleken. De naam van der Werf heeft ons parten gespeeld. De situatie is zo dat de beide zittende wet houders, de heren J. v. d. Jagt en D xUeppe, herkozen zijn. De heer van der Jagt volgde in April j.l. de toen over leden wethouder P. v. d." Werf in diens lunctie op. In zoverre zijn er dus thans geen veranderingen gekomen. Wel is het Jf. v. d. A.-raadslid, de heer L. v d Werf (geen Wethouder zoals wij meldden) niet in de raad teruggekeerd. Hij is vervangen dooi de heer M. IJzerman. Voor deze edging;6 lc ®ev^nS onze verontschul- tóT. PHIL1PSLAND Reis ouden van'dagen. Op Maandag 7 September zullen de ouden van dagen uit deze gemeente met auto's een bezoek brengen aan Loon op Zand. Door de me dewerking van de landbouwers uit deze gemeente die zich met hun auto beschik- oaar stelden, was het mogelijk om dit reisje voor de oudjes te organiseren. ■JVEM ELDIN GE Zwemdiploma's uitgereikt. Door de heer S. J. Klompe, consulent lichamelijke opvoeding te Goes en mej. F. Prins, in- structrice te Wemeldinge is het examen afgenomen ter verkrijging van het sehool- zwemdiploma, waarvoor de navolgende candidaten slaagden: Diploma A. Meisjes: L. Franje, W. Traas, F. Schouwenaar, A. Hoogesteger. N. Hoekman, M. Weststrate, C. de Klerk W. Bout, M. v. d. Borght, A. Durinck, C. Augusteijn, li. y, d. Brand, A. Hoogstrate, A. Kole, L. Minhanrd, K. de Koeijer, M. v. Stee, M. de Rooij, J, v. Noorden. Diploma A. Jongens: hm Glas, Kees den Boer, Kees de Jonge, W. Karelse, R Karelse, Leo Sinke, W. de Koeijer, J de Koeijer, J. Stomp, J. Adriaans^ W. Giis- sel. Diploma B. Meisjes: J. Dagevos, J. Buij- ze, A. de Mul, L. Meyaard, S. Molenwijk C. Molenwijk, N. Beenhakker. .„DiP1.9ma B- Jongens: de Zeeuw, K. Westdijk, A. Schrier, L. Koeman. Van de 46 candidaten staagden er 41, resp. afkomstig van de scholen Wemel dinge, Yerseke, Hansweert, Kapelle en Schore. YERSEKE Mosselzaad. De mösselzaadvisserij op de wilde banken, die met 1 September 'is ge opend, heeft tot heden nog niet veel op geleverd. Voor de Zeeuwse mosselcul tuur is dit zeer teleurstellend. Oesterverzending. De oesterverzending is nog onverwachts begonnen. De nazo mer die tot Woensdag vrij warm was, is niet bevorderlijk geweest voor de ex port. De orders waren dan ook maar klein, met weinig nabestelling. De kwa liteit is echter, gezien de tijd van 't jaar, niet slecht. De groei van de grote oesters is zeer matig, voor de kleinere soorten be ter. De sterfte is aanzienlijk. Ingezonden Mededeling (Adv.) LANGE VORSTSTRAAT 106 GOES TEL. 2159 Internationale Jaarbeurs te Gent, BRUSSEL, 4 Sept. Van 12 tot 26 Sept. wordt te Gent de 8ste internationale Jaar beurs gehouden waaraan 16 landen zullen deelnemen. De tentoonstellingsoppervlak- te beslaat 52.000 vierkante meter. Erfenis van 80 millioen Amerikaanse dollars In. Nieuw-Vosmeer, het dorpje aan de Eendracht, waar eens de voor vaderen van de Roosevelt's woonden, is men dezer dagen uit het dage lijkse doen geraakt. Er woont daar namelijk in de Voorstraat een aan nemer, die Jan Smits heet en deze doodgewone timmerman maakt een grote kans om een slordige 80 millioen harde Amerikaanse dollars te erven, als.... men tenminste de verhalen mag geloven. Jan Smits begint zo zachtjesaan een beroemdheid te worden in de streken rond Nieuw-Vosmeer, ja, zelfs in West Brabant gaat het ge rucht als een lopend vuurtje. Als men de Dorpsstraat binnenrijdt en vraagt „Waar woont Jan Smits?", dan wordt direct de wedervraag gesteld: „O, die man, die die millioen gaat trekken", en dan wordt prompt het huis aangewezen, waar de toekomstige Croesus woont. Smits zelf is een doodnuchter man en al die praatjes laten hem Siberisch. „Ach, we hebben een week of zo geleden een brief gekregen, zo vertelt hij ons, „afkomstig van een familielid, dat naar de erfgenamen of afkomst vroeg van m'n vrouw's vader". Smits' vrouw is een kleindochter van een zekere Gullink, een oude baas, die als erfgenaam wordt gezocht. Deze man werd in 1836 geboren en stierf in 1913. „Nu schijnt er, aldus de timmerman-aannemer, een erfgenaam te zijn, die in 1902 in Amerika gestorven is en die een groot kapitaal heeft achtergelaten. En naar erfgenamen van deze, waartoe deze Gul- link en familie zou kunnen behoren, wordt nu gezocht. In de brief, die ik ontvangen heb, zegt Smits een beetje smalend, wordt ook over een bedrag van 80 millioen dollar gerept, maar er leven nog heel wat familieleden in de Westhoek. Ir Zevenbergen, in Hoeven en in Roosen daal, waar zelfs nog een dochter van deze Gullink woont, een mensje van tegen de negentig, tante Pietje." „Maar ik zal er geen spijker minder om slaan, zelfs geer pruim min der voor achter m'n kiezen steken. Ener is ook nog niemand ge weest, die mij er al een voorschot op heeft willen geven. Eigenlijk gezegd, geloof ik er bar weinig van", zegt onze gastheer, als we hem bij de deur de hand drukken. Of dit nu weer een nieuwe erfeniskwestie is, valt nog niet te zeggen, maar dat de rustige bewoners van Nieuw-Vosmeer weer stof hebben om over te praten, staat als een paal boven water. Waar zijn ^Mrroni;e schePen 7 GROTE VAART. ALMKERK 3 Gibraltar/n. Duinkerken. ARKELDIJK 4 Hoek van Holland. BOISSEvAlN 5 Rio de Janeiro. DONGEDIJK 2 Los Angeles. JAGERSFONTEIN 3 205 m. N. Kp. Blan co. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT 3 Thv Djeddah n. Suez. GROOTE BEER 3 v. Rotterdam n. New York. KOTA INTEN 4 te Penay. MAASDAM 3 820 m. Valentia n. South ampton. RIJNDAM 3 680 m. O. Kp Race n. New York. WATERMAN 3 360 m. O.N.O. Sombrero eil. n. Curasao. DE HAVEN VAN VLISSINGEN. Aangekomen 3 Sept. CAPRI v. Antwer pen; PAMIR v. Antwerpen; JACOBA v. Antwerpen. 4 Sept. AMAZONE v. Ant werpen. Vertrokken 3 Sept. FALKVIK n. Bre men; JORINA n. St Nazair; BEEKBER GEN n. Malta; JACOBA n. Fullham. Gepasseerd naar Antwerpen 4 Sept. SCHIE v. Granton; VOLHARDING v. Schoureham. Gepasseerd van Antwerpen 3 Sept. CAPRI n. Londen; AKKRUMDIJK n. Southampton; SWAALOW n. Londen; VROUWENPOLDER n. Rotterdam; NOORDSTAD n. Rotterdam .4 Sept. BLOEMFONTEIN n. Amterdam; DUI- VENDIJK n. Rotterdam; MUPHRID M. n. Zee; JACOBA CHATARINA n. Zee. Officiële Publicatiën Taakverdeling Burgemeester en Wethouders. B. en W. van Middelburg brengen ter openbare kennis: Dat ze hun werkzaamheden als volgt hebben verdeeld: Wethouder Kögeler: financiën, onder wijs en grondbedrijf; Wethouder Berenpas, sociale- en perso neelszaken; Wethouder van 't Westende, gemeente werken, reinigings en ontsmettingsdienst, dienst herbouw en brandweer; Wethouder Schorer, gas - waterleiding en electriciteitsbedrijf, slachthuis - Keu ringsdienst, kunstzaken en juridische za ken: De burgemeester neemt behalve de hem bij de wet opgedragen aangelegen heden (Politie en Bescherming Bevol king) Volksgezondheid en Economische Zaken voor zijn rekening. II. Dat de zaken rakende de woon ruimteverdeling bij toerbeurt door alle leden van het college zullen worden be handeld, waartoe steeds, uitsluitend op Woensdag van 1112 uur ten stadhuizc spreekuur zal worden gehouden. III. Dat de burgemeester bij afwezig heid zal worden vervangen door de wet houders in de volgorde als hiervoor ge plaatst. Middelburg, 3 Sept. 1953.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2