DE SLUIKER Foster Dulles waarschuwt Rood-China. 130. Voorproefje v?n verkiezinaen. Efficiency en onderwijs* Wrak van „Flying Enterprise bevat nog een groot vermogen* Eisenhower wil Perzië helpen* Interventie in Indo-China zou ernstige gevolgen kunnen hebben. Dokkum bestaat 1200 jaar in 1954. Amenkaans-Chinese oefeningen. Donderdag 3 September 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagfna 3 Waardering voor de Franse inspanningen. ST. LOUIS, 2 September. John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft vandaag communistisch China gewaarschuwd, dat elke gewapende interventie van communistisch China in de Indochinese oorlog ernstige gevolgen zou hebben, die wel licht niet tot Indo-China beperkt zouden blijven. In een rede voor het Amerikaans legioen te St. Louis zei Dulles deze verklaring slechts af te leggen in het belang van de vrede en in de hoop een nieuwe misrekening van een aanvaller te voorkomen. Hij voegde hieraan toe, dat de Ver. Staten het zouden toejuichen, als de. a.s. politieke conferentie zou leiden tot herstel van de vrede in Indio-China, alhoewel de conferentie in de eerste plaats over Korea gaat. Dulles zei, dat de Amerikanen te weinig de Franse inspanningen en op offeringen in Indo-China hadden ge waardeerd. Het program voor onaf hankelijkheid van dat gebied, recht vaardigde volgens hem grotere Ame rikaanse steun, mits deze steun een krachtige en beslissende krachtsin spanning verzekeren zou. Over de pojitieke conferentie inzake Korea verklaarde de minister opnieuw, dat de Ver. Staten overleg zullen plegen met Zuid-Korea en de andere bevriende landen, als na drie maan den geen werkelijke vorderingen zou den zijn gemaakt. Als men dan tot de conclusie kwam, dat verder onderhan delen geen nut heeft, zouden de Ver. Staten zich, naar Dulles verwachtte, terugtrekken. Hij achtte het dwaas heid om te trachten te voorspellen, wat het resultaat van de politieke con ferentie zou zijn. Wij zijn voorstan ders van een Verenigd Korea voor vrije Koreanen, zo zei Dulles. Hij leg de de nadruk op het belang van een waarschuwing vooraf aan eventuele aanvallers, dat hun acties zouden lei den tot een grote oorlog. De verklaring van de zestien lan den met troepen in Korea dat niet- uitgelokte communistische agressie in Korea zou leiden tot hervatting van de strijd, die dan waarschijnlijk niet tot Korea beperkt zou blijven maakte het duidelijk, aldus Dulles, dat de communisten niet meer kunnen rekenen op een vrije wijkplaats in Mandsjoerije, als zij de oorlog in Ko rea zouden hervatten. Ook het Ame- rikaans-Zuidkoreaanse verdrag van wederzijdse bijstand hield volgens hem een duidelijke waarschuwing vooraf in. Dulles achtte het dan ook onwaar schijnlijk, dat Zuid-Korea opnieuw zou komen bloot te staan aan niet-uit- gelokte aanvallen. Voorts verklaarde Foster Dulles dat de Koreaanse bestandsovereenkomst het belangrijke beginsel had gevestigd van het recht van vijandelijke krijgs gevangenen op politiek asyl. „De Sowjet-leiders vrezen, dat veel van hun soldaten en vliegers, als zij een grote aanvalsoorlog zouden beginnen, van de gelegenheid gebruik zouden maken om te deserteren en zich krijgsgevangen te geven. Dergelijke deserties komen zelfs nu voor", zo zei hij. Dulles besloot: „Ditmaal zullen geen krijgsgevangenen die de vrijheid wen sen, terug worden gezonden in gevan genschap (zoals in de tweede wereld oorlog). Als gevolg daarvan zullen van nu af aan de rode legers minder betrouwbaar zijn ais middelen van agressie. Zo hebben wij dus ook op deze manier de kansen van de vrede vergroot", aldus minister Dulles. Nederlandse vrijgelaten krijgs gevangenen komen tkuis. 's GRAVENHAGE, 2 Sept. De twee Nederlanders, sergeant J. N. Plant en de soldaat G. van Leeuwen, behorende tot het Nederlandse de tachement van de Verenigde Naties, die 25 Augustus j.l. uit krijgsgevan genschap zijn vrijgelaten, zijn gister avond met het lijntoestel van de K.L. M. uit Tokio vertrokken. BRIT DOODGESCHOTEN IN SUEZ-KANAALZONE. MOASCAR, 1 Sept. Een Britse burger-employe van de BAF. in de Suez-kanaalzöne is doodgeschoten en de auto, welke hij bestuurde, is gestolen, aldus is van officiële Britse zijde mede gedeeld. Men vond het lijk langs de weg in de buurt van het hoofdkwartier van de R.A.F. in Ismailia. De Egyptische po litie zoekt met de Britse militaire poli tie naar de dader(s). Herdenking van Bonifatius. DOKKUM, 2 September Het jaar 1954 zal voor het oude Friese vesting stadje Dokkum een belangrijk jaar zijn. Dan is het namelijk 1200 jaar ge leden, dat de zendeling Bonifatius de 6e Juni bij Dokkum werd vermoord. Hoewel dit feit op zichzelf de Frie zen in het algemeen en de Dokkumers in het bijzonder niet tot ere strekt, met het verstrijken van de tijd. heeft zich. ook in Dokkufn het civilisatie proces voltrokken en de blaam, die de geschiedenis op het oude stedeke heeft geworpen, treft niet meer de huidige bewoners. In latere jaren heb ben de Dokkumers zich trouwens vol doende van die blaam gezuiverd door met de Haarlemmers ter kruisvaart te trekken naar Damiate. In 1954 evenwel zal de waardering voor Bonifatius zijn hoogtepunt be reiken in de vorm van een grote Bonifatiusherdenking, die thans reeds wordt voorbereid. De Friese predikant -componist Bernard Smilde en de dichter Fedde Schurer werken aan de samenstelling van een speciale canta te, welke aan de Bonifatiusherdenking grote luister zal bijzetten. Naast de religieuze herdenking van Bonifatius echter zal in 1954 tevens het 1200-jarig bestaan van de stad Dokkum worden gevierd, waarvoor grote festiviteiten worden voorbereid. Een belangrijke stap ter voorbereiding van de feestelijkheden is geweest de oprichting van een Dokkumer belan gen gemeenschap, een orgaan, waarin alle plaatselijke verenigingen, corpo raties en groepen, verdeeld in secto ren, zijn ondergebracht. 10Q waren de negers vrij verklaard, maar IZ 7. slechts in 6 staten kregen zij dadelijk kies recht. In 1870 werd echter plotseling aan alle negers het kiesrecht verleend. Daar deze in sommige der Zuidelijke staten 70 der bevolking uitmaakten, na men de aristocraten daar hun toevlucht tot illegale middelen om hun overmacht te handhaven. In 1867 was er voor dit doel in Tenessee een geheime organisatie gesticht, de Ku Klux Klan, en deze breidde zich nu uit over alle Zuidelijke staten. De naam is waarschijnlijk ontleend aan het 3 Griekse woord Kuclos, dat ring of cirkel betekent. Bijna alle aanzienlijke inwoners der Zuidelijke staten hadden contact met K.K.K. ■IIIII1III1HUilig Plannen voor „Bijbeldroppings'1 opgeschort. LONDEN, 2 Sept. De Londense „Daily Mirror" heeft vandaag in een hoofdartikel de Amerikaanse autori teiten gelukgewenst met het besluit om plannen op te schorten, die voor zagen in het afwerpen uit de lucht van bijbels boven communistische landen. Het gevolg van dergelijke bombar dementen had, naar de „Daily Mirror" verklaarde, wellicht kunnen zijn, dat de Russen boven Wallstreet luxe edi ties zouden gaan afwerpen van „Das- Kapital", „het zwaarste van alle boe ken". De hulp voor Griekenland. DEN HAAG, 2 Sept. Op gironum mer 777 van het hoofdbestuur van het „Nederlandsche Roode Kruis" is tot gisteravond voor de hulpverlening aan de slachtoffers van de aardbevings ramp op de Ionische eilanden een be drag gestort van f 124.124,82, eergiste ren luidde de stand f 119.374,35. MANILLA, 2 Sept. Het hoofd kwartier van de Amerikaanse zee strijdkrachten op de Philippijnen heeft gisteren bekendgemaakt, dat er grote oefeningen worden gehouden in het gebied van Formosa, waaraan door de Amerikaanse zevende vloot en Chi nees-nationalistische strijdkrachten wordt deelgenomen. Ook waren met Amerikaanse atoom- bommenwerpers van het type B-36 'n week lang oefeningen gehouden, waar bij aanvalsvluchten werden onderno men tegen doelen in Japan en andere delen van het Verre Oosten. De vlootoefeningen waren georgani seerd door de Amerikaanse militaire missie op Formosa. Het hoofdkwartier deelde niet mede, hoelang zij nog zul len duren. Het vlaggeschip van de zevende vloot, de „New Jersey" kruiste al se dert twee dagen in de Straat van For mosa tussen het eiland Formosa en het Chinese vasteland. De politieke conferentie over Korea. WASHINGTON, 1 Sept. De zes tien landen met troepen in Korea heb ben vandaag op een bijeenkomst te Was hington besloten, dat Ameriika zich met de communisten in verbinding zal stel len om tot vaststelling van plaats en t(jd van de politieke conferentie over Korea te komen. Een der diplomaten die de bespre king heeft bijgewoond, zei dat 15 Oc tober als datum en Genève, San Fran cisco of Honoloeole als in aanmerking komende plaatsen van vergadering zul len worden voorgesteld aan de Noor delijken. Amerika, zo zei hij, zal via een neutraal land (Zweden) dit voor stel doen. SE PREMIER VRAAGT ONTSLAG. BAGDAD, 2 Sept. De premier van Irak, Jamil Madfai, heeft gisteren zijn ontslag ingediend bij koning Faisal. De premier zou de leiding van het Kabinet niet op zich willen houden zonder steun van de meerderheid van het parlement, terwijl ook zijn gezond heid te wensen overlaat. Hij vormde in Mei j.l. een nieuw Kabinet, toen koning Faisal aan de troon kwam. MEISJE REDT HAAR VADER. DETROIT, 1 September. De ze venjarige Annette Kuzdal heeft, on danks het feit dat zij zelf niet kan zwemmen, haar vader van een wisse verdrinkingsdood gered. De laatste, een man van 48 jaar, kreeg tijdens het baden in de Detroit-rivier een hart aanval. Annette, die haar vader in ge vaar zag verkeren, waadde door het ondiepe water naar hem toe en wist zijn hoofd vijf minuten lang boven wa ter te houden totdat hulp kwam op dagen. Kuzdal is hersteld. Zweden, Noorwegen, Denemarken en IJsland zuilen tijdens de komende alge mene vergadering der V.N. aandringen op toelating van Peking-China tot de V.N., aldus blijkt uit een communique van de ministers van Buitenlandse Za ken, die twee dagen in Stockholm heb ben beraadslaagd. Rapport aan de Staten-Generaal DEN HAAG, 2 Sept. Het vorige jaar hebben de minister van Onderwijs, I' Kunsten en Wetenschappen en de mi nister zonder portefeuille, in het bijzon der belast met de opvoering van de productiviteit, een commissie ingesteld, met de opdracht advies uit te brengen inzake de wijze waarop de efficlency- gedachte meer dan tot dusverre by het onderwijs en in het bijzonder bij het ho ger onderwijs, naar voren kan wofden gebracht. Deze commissie heeft onlangs haar werkzaamheden beëindigd en een uit voerig rapport aan de desbetreffende bewindslieden overhandigd. Dit rapport is thans door de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen mede namens zijn ambtgenoot voor de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie aan de beide Kamers der Staten-Generaal toegezonden. In dit rapport geeft de commissie al lereerst aan, hoe het bestaande econo misch en technisch hoger onderwijs en het middelbaar technisch onderwijs kunnen worden gericht op vraagstuk ken, die met een doelmatige bedrijfs leiding en bedrijfsorganisatie verband houden. Voorts geeft zij in overweging apai- te opleidingen te creëren voor organi satie-deskundigen en organisatie-assi stenten. Tenslotte is een van de belangrijkste adviezen het organiseren van nascho lingscursussen zowel voor universitair als middelbaar afgestudeerden met dien verstande, dat deze cursussen voor beide categorieën dienen te worden ge organiseerd door hoger onderwys-in- stellingen en/of para-universitaire in stituten. De commissie vestigt er nadrukke lijk de aandacht op, dat de geestelijke instelling en het verantwoordelijkheids besef het laatste ook in sociale zin als een wezenlijke voorwaarde moet worden gezien voor de vervulling van functies op het gebied van leiding en organisatie, niet in het minst, omdat hiervan voor een goed deel de alge meen-maatschappelijke efficiency af hankelijk ls. ft Aanstaande Zondag zuuui in Duilsiand ver^eznigen worden gu..„„..en. Toch zijn thans de eerste stemmen al uitgebracht. Dat zijn de stemmen van de reizigers naar het buitenland, die op de verkiezingsdag niet aanwezig zul len zijn. Zy konden reeds van tevoren hun stem uitbrengen op plaatsen in de Westduitse Bondsrepubliek, voornamelijk op de vliegvelden, in de havensteden en op de grote stations. Het kieslokaal in het hoofdstation van Frankfurt, waar reeds 50 personen, 3'/i uur na de openstelling hadden gestemd. Verlichting van straf voor Duitse oorlogsmisdadigers. BONN, 2 Sept. De drie Westelijke hoge commissarissen in Duitsland heb ben Dlndsdag de oprichting gelast van drie Duits-geallieerde raden een voor elk van de drie Westelijke zones voor clementie en vrijlating op ere woord van Duitse oorlogsmisdadigers die in geallieerde gevangenissen hun straf uitzitten. De taak van de raden zal bestaan in het doen van aanbevelingen voor vrijlating of strafvermindering, zonder dat de geldigheid van de rechterlijke uitspraken in het geding mag worden gebracht. Men is van plan later een raad met uitgebreidere bevoegdheden in het le ven te roepen. Uniek in de geschiedenis. Carlsen wist van niets» BRUSSEL, 1 Sept. De mysterieuze lading van de „Flying Enterprise" houdt nog steeds de gemoederen in België bezig. Het blijkt thans dat ds Engelse en Amerikaanse bankbiljetten, die zich aan boord van het schip be vonden, een waarde vertegenwoordigden van meer dan een millioen gulden. Een groot gedeelte hiervan is thans gered. Onder de bankbiljetten bevond zich merkwaardigerwijze ook een party Duitse marken met het jaartal 1920, die nog slechts een antiquarische waarde hebben. Op verscheidene kisten staat het woord „dynamiet". Vermoedelijk zijn het ook deze kisten, die na het vergaan van de „Flying Enterprise" aanleiding zijn geweest tot het gerucht dat het vaartuig wapenen en zelfs geheime wa penen vervoerd zou hebben. In een gro te half geopende kist bevinden zich collecties gebruikte postzegels, die door het water volkomen verkleurd zijn. Schrijfmachines en volkauto's, die eveneens uit het wrak naar boven wer den gebracht, zijn onmiddellijk weer in zee geworpen, omdat zij nog slechts oud-roest waren. HUIDIGE EIGENAAR. De geborgen goederen zijn thans eigendom van de verzekeringsmaat schappijen, waarbij de eigenaar van het schip de lading had verzekerd. Een groot gedeelte van de waarde der ge redde goederen en bankbiljetten zal na tuurlijk eigendom worden van de ber gingsmaatschappij die de „Rostro" in dienst heeft. Er blijkt in België nog een wet te bestaan uit de tijd van Ka- rel V op grond waarvan bergingsmaat- schappijen 50 procent ontvangen van de waarde der geborgen goederen. FRASER, 2 Sept. President Eisen hower heeft generaal Zahedi, de Per zische premier, op 26 Augustus mee gedeeld, dat Perzische verzoeken om hulp in sympathieke overweging zou den worden genomen en dat de Ver. Staten bereid zijn Perzia te helpen bij het bereiken van de gestelde doelen. Hij verklaarde voorts in deze bood schap, die vandaag voor publicatie werd vrijgegeven, dat hij de Ameri kaanse ambassadeur in Teheran, Hen derson, opdracht had gegeven bespre kingen te voeren met de Perzische premier. Eisenhowers boodschap was een antwoord op een schrijven van pre mier Zahedi, waarin deze verklaarde, dat Perzië onmiddellijk financiële hulp nodig had om uit de economische en financiële chaos te komen. Gistermorgen is het Nederlandse schip „Eos" in aanvaring gekomen met het 227 ton metende Deense schip „Mars". De boeg van de „Eos" raakte het Deense schip midscheeps, waardoor de „Maris" in tweeën brak en binnen enkele minu ten gezonken was. De sluikers in deze contreien den ken er evenwel niet aan, hun bedrijf te staken. Zij gaan rustig door, met veel beleid en tact en zij gnuiven, als zij de gehate Fransozen weer een poets gebakken hebben. Hanna praat er niet meer over. Zij verneemt natuurlijk wel, dat de be waking verscherpt is en zij hoopt in haar hart, dat de kerels gepakt zullen worden, zodat de kelder van „Over- duin" geen dienst meer behoeft te doen. Wat er in werkelijkheid gaat ge beuren, heeft zij in de verste verte niet vermoed. Óp de een of andere wijze moet er verraad gepleegd zijn of er is onop zettelijk gepraat, in elk geval: de Franse douanen hebben er lucht van gekregen, dat de boerderij „Overduin" niet zuiver is. In het vroege voorjaar van 1811 is er weer een slag geslagen. Als het ware onder het oog der Fransen is een schip leeggehaald en de kelder van „Overduin zit weer vol. Enkele dagen later komen et tien Franse douanen te paard, onder lei ding van kapitein Dumancheau het erf op rijden. Als gids fungeert Peer Vlamink uit Sluis, die bekend staat als een dikke vriend van de Fransen. Hanna verbleekt, als zij het gezel schap naderen ziet. Zij voorvoelt: het lot van Frits is bezegeld.... Zij wil nog naar hem toegaan, om hem te zeggen, dat hij verdwijnen moet, maar daarvoor is het reeds te laat. Peer Vlamink loept de schuur in, waar hij de schim van de boer heeft gezien, on middellijk gevolgd door de kapitein en twee douaneDeambten. „Zijier, de kapitein wil de hoeve doorzoeken", zegt Vlamink. Waarom?" vraagt Frits, die niet op zijn gemak is: er ligt nog verboden koopwaar in de kelder, alles is nog niet weggehaald.... „Dat zal jij het beste wel weten, maat", bijt de „Nederlander" hem toe. De kapitein geeft tekenen van on geduld. Hij pakt Frits bij de schou der en zegt: „Laat mij je kelder zien". De boer haalt de schouders op; hij verstaat geen Frans. Maar Vlamink vertaalt de zin en.... dan weet Frits, dat hij verloren isHij houdt zich goed, maar zijn hart bonst en schreit, niet om de zaak, maar om Hanna en de kinderen. Frits de keuken binnen, waar Hanna en het oudste kind, het meisje, zijn. Hanna heeft alles al begrepen. Het ontroerde gezicht van haar man ver telt tenslotte alles. „Ik.... moet.... mee", hakkelt hij „Ik weet niet, wat ze met mij zullen doen. „God zij met je. Frits. Ik zal voor je bidden". Geen enkel verwijt komt over haar lippen. FEUILLETON Aflevering Vrij bewerkt naar P. VISSER Jtn Natuurlijk wordt onmiddellijk wat in de ogen der Fransen een misdaad ls ontdekt: de kelder ligt half vol kolo niale waren! De kapitein grijnst. „Het is zo dui delijk mogelijk", zegt hij en zich tot Vlamink richtend: „Deze boer moet één van zijn paarden zadelen en met ons naar Sluis rijden". Met een gewapende douane naast zich voldoet Frits aan het bevel. Het stuit hem tegen de borst een gunst te vragen via Vlamink die vent kan hij wel wégkijken maar.... Hanna en de kinderen! „Mag ik afscheid nemen van mijn vrouw en kinderen?" „Dat is niet nodig", meent Vlamink, maar hij durft toch niet nalaten, het verzoek te vertalen. En dan blijkt de Fransman hoffelijker te zijn dan de landgenoot: hij geeft een kort bevel en vergezeld van twee douanen gaat Hy neemt afscheid van haar en het kind. „Kus Albert van mij", zegt hij nog met verstikte stem. Enkele tellen later verlaat een klei ne ruiterstoet „Overduin", in het mid den de gearresteerde boer. Vijf doua nen blijven op de boerderij achter, om de waren te bewaken. In het dorp, wdar de mensen de stoet aangapen en alles begrijpen zonder te weten, ziet Frits Roelof Knijp lopen. Hij kijkt hem strak aan. De sluiker knikt, schier onmerkbaar. Nog diezelfde dag zijn alle sluikers gewaarschuwd. Wat de Franse kapi tein in stilte heeft gehoopt, namelijk dat de sluikers die nacht de waren zouden komen halen, zodat zij gemak kelijk te vangen zouden zijn geweest, gebeurt niet. Roelof Knijp weet wel, dat hij de balen en de kisten kwijt is. Maar dat liever dan het hachje er bij inschieten. Om Frits Zijler bekommert hij zich niet. Waar gehakt wordt, val len spaandersDe sluikers zijn voorlopig van het toneel verdwenen. Met ongelofelijke vlugheid wordt de zaak-Zijier berecht. Een verhoor om hem een bekentenis te ontlokken is overbodig. Zijn schuld is zonneklaar, Maar hij is medeplichtige in de tweede of derde graad. Wie zijn de eigenlijke sluikers? Als hij de namen meedeelt, zo wordt hem beloofd, dan zal zyn straf zeer gering zyn. Eenmaal gaat de kapitein zelfs zover, hem volledige kwijtschelding van straf te beloven, als hij maar praten wil. Doch Frits Zyler, die goed behandeld wordt, dat zal hij altijd moeten erkennen, is geen verrader. Hy zwijgt In alle talen; noemt geen enkele naam. Dan volgt snel de berechting. Hij komt vrij met een boete. Maar die is zo duizelingwekkend hoog, dat er niet de minste mogelijkheid is, die te be talen. Als vrij man komt hy terecht bij neef Jacob, de zoon van de Maire. die van het geval op de hoogte is, evenals de Maire zelf. Jacob praat met zijn vader. Zij wikken en wegen, doch zien geen kans, hem te helpen. De Maire, die niet rept van familierela ties, tracht de kapitein, die het groot ste aandeel in het vonnis heeft, wat milder te stemmen, maar deze is niet te vermurwen: hier en daar en gun- der, de vent mag bly zijn, dat hij er nog zo genadig af komt! Als vrij man komt Frits thuis. Dat is wel een blijdschap. Maar die wordt versomberd door de hoge boete, die binnen een week betaald moet wor den. Enkele vrienden willen hem hel pen, doch met elkaar is dat bedrag slechts een druppel aan de emmer. De kapitein heeft een voorbeeld willen stellen ende schrik zit er inder daad in. Want ieder begrijpt wel, wat de gevolgen zijn, als de boete niet be taald wordt. (Wordt vervolgd). Eén lokaal van de Douanediensten te Osjende is geheel bespannen met dunne touwtjes waaraan honderden effecten te drogen hangen, die af komstig zijn uit het schip. Het zijn Zwitserse, Cubaanse en Duitse waar depapieren, die alles bij elkaar een waar fortuin vertegenwoordigen. NA ACHTTIEN MAANDEN. De heer Hamilton Mack, de directeur van de Antwerpse Verzekeringsfirma, die in opdracht van de andere verzeke ringsmaatschappijen het toezicht heeft over de geredde lading, wees er op, dat het door een Belgisch-Italiaanse sa menwerking voor het eerst in de ge schiedenis van de zeeverzekering mo gelijk is geworden, achttien maanden na het vergaan van een schip, een zo aanzienlijke schat aan de zee te ont rukken. Er moet zich thans nog voor een waarde van vyf millioen Belgische franks aan bankbiljetten In het schip bevinden. In het byzonder ontbreekt nog een pakket inhoudende 100.000 dol lars. De heer Hellinckx, directeur van de verzekeringsmaatschappij „Concordo" verklaarde dat kapitein Carlsen niet wist van de inhoud der postzakken, evenmin als de Zwitserse posterijen. Volgens de heer Hellinckx betrof het hier louter een bankoperatie waarbij geen particulieren waren betrokken. Zwitserse banken zonden de bankbil jetten aan Amerikaanse banken. De werkzaamheden zullen nog twee dagen voortgezet worden. SQe Radio* bberiql onö VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1953. HILVERSUM I. (402 m.) NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws en weerberichten. 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Bariton en piano. 11.30 Gram. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Gram. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 Dubbelkwart. 13.40 Gram. 14.00 ld. 15.14 Voordr. 15.35 Gram. 16.00 Tuinb. praatje. 16.15 Renaissance-kwart. 16.40 Gram. 17.00 Lichte muz. 17.30 Gram. 17.45 Friese uitz. 18.00 Gram. 18.15 Promenade-ork. en soL 19.00 Nws en weerber. 19.10 Regeringsuit zending: Verklaring en toelichting. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Vocaal ens. 21.00 „Om papa's principe", hoorsp. 22.10 Herinneringen aan Steravonden in het afgelopen winterseizoen. 22.30 Viool en piano. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws en S.O.S.-ber. 23.15 Het Evangelie in Esperanto. 23.3024.00 Gram. HILVERSUM U. (298 m.) VARA: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram, 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de kleuters. VPRO: 10.00 „Kinderen en Mensen", caus. 10.05 Morgenwyding. VARA: 10.20 Orgel en zang. 10.45 Fluit en piano. 11.00 Voordr. 11.20 Gram. AV RO: 12.00 Musette-muz. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Sport. 12.48 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Med. en voor de huisvrouw. 13.25 Dansmuz. 14.00 Voor de huisvrouw. 14.20 Fluit, klarinet en piano. 14.50 Voor dracht. 15.10 Orgelconc. 15.30 Metropole- ork. VARA: 16.00 Gram. 16.30 Muzikale caus. 17.10 Voor de jeugd. 17.40 Roemeens ork. 18.00 Nws. 18.15 Felicitaties. 18.45 „Waar het om gaat", vraaggesprek. 19.00 Dameskoor. 19.15 Viool en Hammondor gel. VPRO: 19.30 „Wat wi) Vrijzinnige Protestanten geloven", caus. 19.50 Ber. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.15 Zang en piano. 20.30 „Wereldfederalisten in Ko penhagen bijeen.". 20.40 „Verdraagzaam heid", caus. VARA: 21.00 Cabaret. 21.30 „Duizend jaar Muiden", klankb. 21.50 Gram. 22.05 Buitenl. weekoverz. 22.20 Lichte muz. VPRO: 22.40 „Vandaag", caus. 22.45 Avondwyding. VARA: 23.00 Nws. 23.1524.00 Kamerork. BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 12.00 Koorconc. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Orgelspel. 14.00, 14.45 en 15.30 Gram. 16.00 Omr. ork. 17.00 Nws. 17.10 Dansmuz. 18.00 Zang en piano. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Kinderweelde. 20.05 Zang en piano. 20.15 Gemengd, koor, Omr. koor en Symph. ork. 21.45 Kunstkaleidoscoop. 22.00 Nws. 22.10 Kron. v. Oud-Strijders. 22.15 Gram. 22.55—23.00 Nws. NCRV TELEVISIE PROGRAMMA. 20.1521.45 1. Journ. 2. „Hoe lopen ze erbij?", 'n collectie exotische schoenen. 3. „Uitvindingen van deze tijd", film, 4. Weerber. 5. Marionettenspel. 6. Dagslui ting.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3