MIDDELBURG KRIJGT VEEMARKT EN NIEUWE BRANDWEERKAZERNE GEMEENTERADEN Nieuwe raad zette flink in Hondenbelasting zal worden verhoogd Nieuwe afdeling N.C.B, Ie Breskens voorlichtingsavond landbouwvereniging. Nieuws uü de Provincie. Ook Spierpijn 1 1-7:1 E Middelburg. Vlissingen Toren Ie Baarland wordt souburg. gerestaureerd Straatverlichting wordt uit gebreid Alle winkels tot 7 uur open, Burgemeester Van der Maas herstellende Tholen. Hogere uitkering aan arm lastigen» 7 erneuzen. Zierikzee. Donderdag 3 September 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 MIDDELBURG, 1 Sept. De nieuwe raad heeft er al direct een flink tempo in gezet. In een raadsvergadering, die ruim 7>y2 uur duurde, heeft hij enkele belangrijke besluiten genomen, waarvan moeten wor den genoemd de stichting van een veemarkt en de bouw van een reini gingsgarage met brandweerkazerne. Met het voorstel tot verhoging van de hondenbelasting was zeer veel tijd gemoeid, maar het slot van het liedje was, dat een hond met ingang van 1 Januari a.s. niet meer 10, doch 15,— zal kosten. Het eerste punt, waarover discussie ontstond, was het voorstel tot vast stelling van een verordening over de organisatie van het brandweerwezen. De heer M. Wattel (A.R.) vond, dat er zoveel rangen zijn, dat er een animo siteit onder de brandweermensen moet ontstaan en een jacht naar promotie, hetgeen wel eens tot gevolg zou kun nen hebben, dat sommigen gaan vin den, dat zij werk beneden hun rang moeten verrichten. Schrap een hele boel rangen en geef de mensen een be hoorlijke beloning. Dat is belangrijker dan een streep, zo vond dit raadslid. Burgemeester Bolkestein achtte het helemaal niet erg, als de eerzucht ge prikkeld wordt. Bij een brandweer moet nu eenmaal iets van het militaire systeem zijn en bovendien mogen pro motiekansen niet ontbreken. Tenslotte moet er een zekere reserve aan men sen zijn. Het voorstel werd met de stem van de heer Wattel tegen aange nomen. Naar aanleiding van een nota van een lid der commissie van financiën hadden B. en W. hun voorstel tot ver hoging der hondenbelasting en de ver ordening daarop gewijzigd. Het P. v. d. A.-lid Hubregtse vond de verhoging niet erg: wie zich de luxe van een hond permitteren wil, moet er wat voor over hebben. Ernstige bezwaren had hij echter tegen een bedrag van 7.50 voor gebruikshonden. De heer Schenk (V.V.D.) was tegen verhoging. Geen enkele gemeente vraagt 15. Nu kan men wel zeggen: B. en W. kunnen ontheffing verlenen, maar wie gaat naar Sociale Zaken? Ook de heer Wattel had bezwaren. Hü vond de verhoging te drastisch. Wel was hij voorstander van een hoger ta rief voor nieuw aan te schaffen honden. De heer Baars (C.H.) wilde wel eens weten, wie het toezicht op de naleving der verordening zal hebben, nu de po litie het niet mag doen. Volgens wethou der Kögeler was ^aanleiding tot het voorstel een opmerking van Ged. Staten, dat het Middelburgse tarief aanmerke lijk lager is dan dat in andere gemeen ten. Overigens is de voorgestelde verho ging nu weer niet zo, dat iemand er door in moeilijheden zal komen. Dan is er altijd nog de mogelijkheid van ontheffing. De wijze van toezicht is bij B. en W. in studie. Eenvoudig is deze zaak niet. De wethouder verklaarde, dat men zich niet kan voorstellen hoe veel schade loslopende honden in de stad aanrichten. Een amendement Schenk om de belasting op 10.te handhaven, werd met 136 stemmen verworpen. DE VEEMARKT, Toen kwam de instelling van een veemarkt op de Vismarkt aan de orde. Be heer Meliefste (A.R.) wenste deze markt iedere week, omdat anders de handel in stalletjes, die B. en W. niet wensen, blijft bestaan. Een laadbrug van 500,is niet nodig, want iedere veewagen heeft zo'n ding. Wel zullen er hokken nodig zijn voor varkens, kalveren, kippen enz., terwijl ook voor oudere stieren hokken niet gemist kunnen worden. De heer Geers (Arb.) wilde ook een hoger bedrag uittrekken voor de inrichting en stelde voor in de marktcommissie vertegenwoordigers van de varkens- en de pluimveehan- del te benoemen. De heer Breel (Arb.) drong aan op goede propaganda voor de markt en de heer Wattel toonde zich niet erg optimistisch over het sla gen. De veehandel speelt zich tegen woordig grotendeels in coöperatief verband af, vaak zonder dat het vee op de markt komt. Als de stalletjes met radicaal worden opgeruimd, zal de markt niet slagen. Maar is dat eer ste billijk? zo vroeg hij. Tenslotte wil de de beer Wattel ook paarden toe laten. ERNSTIGE POGING. Burgemeester Bolkestein wees erop, dat wat B. en W. willen een ernstige poging is en dat zij allerminst succes kunnen garanderen. Daarom willen zjj de markt zo eenvoudig mogelijk opzet ten. Is er kans op slagen, dan worden ongetwijfeld nieuwe credieten gevraagd. Inderdaad moeten er boxen komen, ter wijl een laadbrug niet nodig zal zjjn. Eigen personeel der gemeente zal toe zicht houden. Paarden zag de burge meester er liever niet: het is beter de jaarlijkse paardenmarkt op het Molen water intact te houden. DE BRANDWEERKAZERNE. Over de bouw van een nieuwe reinigingsgarage en brandweerkazerne werd niet zoveel gezegd. De heer Hoek was enigszins bevreesd, dat Ged. Sta ten het besluit, gezien de financiële consequenties voor de gemeenten, niet zullen goedkeuren. Dat zou dan de tweede maal zijn. Wethouder Kögeler stond op het standpunt, dat de raad heeft te beslissen over de vraag, of iets al dan niet noodzakelijk is. Men mag niet op de stoel van Ged. Staten gaan zitten. B. en W. leden een nederlaag, door dat hun voorstel tot verkoop van het pand Dam 59 voor f 5000.aan de heer T. Zandstra met 163 stemmen werd verworpen. Zoals bekend hadden B. en W., nadat zij de heer Zandstra een toe zegging hadden gedaan, een bod van 6500.van de heer J. Bliek ontvan gen. Het advies der commissie van fi nanciën was nu het voorstel van B. en W. te verwerpen, omdat de raad niet moreel gebonden was. De heer Kaland had de zaak onder zocht en kwam tot een waarde van 7500.tot 8000.Hjj stelde voor het pand door een deskundige te laten taxeren en, indien deze hoger dan 6500.zou zijn, het huis bij inschrij ving te verkopen. De heer Schenk kwam met het voorstel B. en W. op te dragen de onderhandelingen met de heer Zandstra voort te zetten en door beide partijen een taxateur te doen benoemen. Tegen die taxateurs had de heer Hoek overwegende bezwaren. De heer v. Loo (Arb.) vond uitschakeling van de heer Bliek volkomen onjuist. Wethouder Kögeler deelde mede, dat B. en W. aanvankelijk f 5000.veel te laag vonden, maar dat zjj, na het pand bekeken te hebben, concludeerden, dat dit bedrag hoog genoeg was. Hjj wilde de heer Zandstra nu vragen, of hjj voor f6500 nog gegadigde !s, omdat B. en W. tegenover hem als eerste adspirant- koper moreel gebonden zijn. Benoeming van taxateurs vond hü verkeerd: dan is de gemeente moreel gebonden aan hun conclusies. Nadat de heren Kaland en Geers tegen een ev. uitschakeling van de heer Biièk hadden geprotesteerd, vond stemming plaats met het genoemde resultaat. B. en W. zullen nu met een ander voor stel komen. BRESKENS, 1 Sept. In Breskens is een nieuwe afdeling opgericht van de Ned. Chr. Bouwarbeidersbond. Als secretaris-penningmeester is benoemd de heer A. Baden, Boulevard 59 te Breskens. Tevens is deze benoemd als Plaatselijk Vertegenwoordiger van de Stichting Sociaal Fonds voor de Bouw nijverheid. Hierdoor zijn de in Bres kens en omgeving wonende bouwar beiders in de gelegenheid hun vaoan- tiebons voor vacantie-, feest- en snip perdagen in Breskens in te wisselen en tevens kunnen zij bij genoemd adres bij werkloosheid uitkering krachtens de Werkloosheidswet aanvragen. WAARDE, 2 Sept. Te Waarde werd voor de getroffen landbouwers een voorlichtingsavond gehouden, waarop de heer Van Hasselt van de Landbouwvoorlichtingsdienst gespro ken heeft over de behandeling van ge ïnundeerde gronden. Spr behandelde de bewerking van de zoute grond en adviseerde zo voorzichtig mogelijk met de ploeg om te gaan en niet dieper te ploegen dan 10 cm, i.v.m. structuur- bederf. De gips moet in droge grond ingezaaid worden. Ook over de inzaai van het volgend.} jaar gaf de heer Van Hasselt een uit eenzetting. Het bouwschema luidt: een derde van het bedrijf inzaaien met wintertarwe, een derde met gerst en een derde met andere gewassen, zoals suikerbieten, vlas en op lichtere grond wat aardappelen en uien. Ingezonden Mededeling (adv.) en rheumatische pijnen 1 wrijft U wee met. Toelatingsexamen Chr. H.B.S. Voor het tweede en laatste toela tingsexamen slaagden vier candidaten. Een candidaat moest worden afgewe- in. De geslaagden zijn: Ankie Koeyers, Riet Murre, Antoinette Nijenhuis en Anje van Wouwe. Middelburgs Muziekcorps concerteert Vrijdag. Het Middelburgs muziekcorps zal Vrijdagavond om 8 uur onder leiding van zijn dirigent A. Kousemaker een concert geven op het Molenwater. Het programma omvat de volgende punten: 1. Enthousiasme, mars, Alph. Dreissen 2. La chauve souris, ouverture Joh. Strauss 3. Czardas an den Geist der Woiwoden L. Grosmann 4. Kabouterfeest O. Köpping-Meijns 5. Marche des petits soldats L. Ganne PAUZE 6. Ijzer en staal, mars D. Muller 7. Bandietenstreken, ouverture F. v. Suppé 8. Gold und Silber, wals Fr. Lehar 9. Regina, ouverture Rossini 10. Met zwaard en lans, mars H. Starke. Prof. Price concerteert vanavond. De bekende professor dr Percival Price, hoogleraar en beiaardier aan de universiteit van Ann Arbor, Michigan, U.S.A., zal niet op Zaterdag a.s. maar hedenavond tussen 8 en 9 uur con certeren op de beiaard van de St. Jacobstoren. Drie raadsleden zeggen vertrouwen in B. en W. op Na de verkiezingen van de wethouders van de gemeente Baarland heeft het raadslid de Vriend verklaard zjjn ver trouwen niet in B. en W. kunnen stellen. Ook de heren van 't Westende en Beu lens sloten zich bij de woorden van de heer de Vriend aan. De heer Elenbaas sprak als zijn mening uit, dat bij de ver kiezing van wethouders volkomen recht was gehandeld. Er was een mededeling binnengekomen, dat zo spoedig mogeljjk overgegaan kan worden tot restauratie van de toren. De burgemeester deelde verder mee, dat van de adoptiegemeenten mondeling bericht is ontvangen, dat men uit een drie afdelingen bestaande houten gebouw tje kan kopen voor f 1700.Het ge bouw kan dienst doen als kleedgelegen heid voor het sportterrein. De Raad gaat er mee accoord het gebouwtje te kopen. Na uitvoerige besprekingen over de N.V. Bouwkas Noord Nederland wordt besloten hiertoe te treden. In de vergadering wijst de heer de Vriend er tenslotte nog op, dat' het nu wel eens tijd wordt de schade aan het verenigingsgebouw te herstellen. KINDERFEEST TE KAPELLE. KAPELLE, 1 Sept. Gistermiddag en -avond was het feest in Kapeile. Kapelse middenstandsactie KAMIi had n.l. een kinderfeest georganiseerd, 's Middags begon het met spelen op het gemeentelijk sportterrein en 's avonds volgde een grote lampion-optocht, waar door er tot laat in de avond een gezel lige drukte op het dorp heerste. Aan het feest werd medewerking verleend door de muziekvereniging „Ons Genoegen" en het tambour en pijper corps „Jonge Kracht". De spelen op het sportterrein ston den onder leiding van de heer J. P. Herselman. Ongeveer 400 kinderen na men er aan deel. De heer Herselman sprak een welkomstwoord, waarna het Wilhelmus werd gezongen. De uitslag van de verschillende spe len is: Meisjes 7-8 jaar, vlaggen lopen: 1. Wilma Bierens, 2. Elsje Snoek. Ballen lopen: 1. Adrie de Jager, 2. Nelly Dom misse. Meisjes 9-10 jaar, schoenen in de zak: 1. Jannie Huissoon, 2. Matty Schipper. Bal stuiten: 1. Andrie Zuid- weg. 2. Els Gijzel. Meisjes 11-12 jaar, bushels rollen: 1. Annie Zuidweg, 2. Corrie Rouw. Blinde vink: 1. Janny Schipper, 2. Marie Bom. Meisjes 13-14 jaar, kinderwagenrace: 1. Nelleke Son- ke. 2. Jannie Verhage. Stoelendans: 1. Nelly Heng dijk. 2. Nelleke Sonke. Jon gens 7-8 jaar, vlaggen lopen: 1. Daan Coomans, 2. Jan Rottier. Ballen lopen: 1. Gerard Leys. 2. Ko Koole. Jongens 9 -10 jaar, schoenen in de zak: 1. Finus Everdijk. 2. Engel Sinke. Zaklopen: 1. Adrie Goeree, 2. Finus Eversdijk. Jon gens 11-12 jaar, bushels rollen: 1. Kees Boey, 2. Jan Kloosterman. Hindernis lopen: 1. Bram van Sluys, 2. Henk Hoogstrate. Jongens 13-14 jaar, bus- lels dragen: 1. Adrie Fraanje, 2. Jaap I.okerse. Wielrennen: 1. Adrie Fraanje, 2. Piet Brouwer. BRESKENS. In de raadsvergadering van Bres kens werden tot leden van de huisves tingscommissie benoemd Th. P. Cam- bier, C. D. de Feijter, F. G. M. Goet- hals en Mw M. Niermans-Gossije, L. I. Bruijnooge en D. J. Ornée. Aan het bestuur van de „School met de Bijbel" wordt financiële medewer king verleend voor de aanschaffing van 20 schoolbanken en enige lees- en leerboeken. De kosten hiervan worden geraamd op f 1600. Op verzoek van het Interparochiëel Sociaal Charitatief Centrum van het Dekenaat Aardenburg en de Classicale Commissie Gezinszorg, uitgaande van de Diaconieën der Ned. Hervormde kerk in W.Z.-Vlaanderen, wordt in de kosten van het maatschappelijk werk in W. Z.-Vlaanderen een bijdrage ver leend van f 0.27 per inwoner, wat voor Breskens neerkomt op ongeveer f 940. Voor de uitbreiding der straatver lichting aan de Dorpsstraat en het Spuiplein werd een extra crediet van 9000.uitgetrokken. Bij de rondvraag wees de heer Seuss op de verkeersperikelen, welke voor komen bij de inrit van de „Ventweg" aan het Spuiplein. Hij zou deze inrit willen verleggen naar het postkantoor. De heer de Feijter achtte een parkeer verbod voor de Rijksweg-zijde van de Ventweg meer op zijn plaats. De heer van Oostenbrugge vroeg de aandacht voor het plaatsen van toilet ten op het Rijkshaventerrein nabij de aanlegplaats van de Provinciale boot. De voorzitter zei toe hierover con tact met het Provinciaal bestuur te zullen opnemen. In de raadsvergadering van Souburg ontstond een brede discussie over het voorstel het sluitingsuur van alle winkels op 19 uur te bepalen. De heer A. W. Bauff (Arb.) was er tegen uit een oog punt van het welzijn der winkelbedien den en ook der winkeliers. De heer J. Sinke (C.H.) was van tegengestelde me ning: de meerderheid der winkeliers wil het. De heer M. Ufkens (Midd. partij) vond het veel beter, dat de winkels lan ger open zijn, om te voorkomen, dat de Souburgers, die in Vlissingen of Middel burg werken, daar kopen, omdat de win kels in Souburg na hun terugkeer geslo ten zijn. De burgemeester wees erop, dat het resultaat der gehouden enquête aanlei ding was tot het voorstel. Persoonlijk be treurde hij het, dat personeel en gezins leden een uur langer In touw moeten zijn. Er is echter geen enkele verplichtintp tot 7 uur de zaak open te houden. De 6e- drijfsgenoten zullen zelf de koppen bij elkaar moeten steken. Met de stemmen van de heren Bauff en Pierens (Arb.) tegen werd het voorstel aanvaard. Bij het voorstel tot verhoging van de prijs voor verkoop van rioolslib vroegen de heren J. Sinke (C.H.) en P. den Boer (Arb.), waarom alleen met de C.B.T.B. is onderhandeld en niet met de Z.L1I.- afdeling en of iédere burger slib zal kun nen kopen. Burgemeester Stemerding deelde mede, dat B. en W. de slib aan derden zullen verkopen, in dit gevalvoor het eerste jaar aan de afd. C.B.T.B., die als ver koopkantoor zal optreden. Deze mag er een percentage van 15 op leggen, een ze ker niet overmatige winSt, waarbij men moet bedenken, dat de C.B.T.B. steeds kleinere hoeveelheden zal verkopen. Voor de gemeente is dit de gemakkelijkste op lossing. Zij is dan ook verlost van het pro bleem, dat zij plotseling met een grote hoeveelheid slib zit en geen afnemers kan vinden. De Z.L.M. en een particulier had den geen interesse. De heer B. Kdole (A.R.) deed de toezegging, dat de C.B.T. B. iedere gegadigde op gelijke wijze- aan slib zal helpen. Het voorstel tot vaststelling van een vacantieregeling voor kapperszaken ont lokte de heer G. J. Janse (C.H.) de op merking, dat het eigenaardig aandoet, dat 60% der belanghebbenden ervoor is. In totaal zijn er maar 5 kapperszaken! De burgemeester antwoordde, dat de oor zaak hiervan gelegen is in het feit, dat de kappers zelf niet tót een oplossing zijn gekomen. Tijdens de rondvraag bracht de heer S. Leenhouts (Arb.) de ergerlijke bal dadigheid der Souburgse jeugd ter spra ke. Bomen worden vernield, ruiten wor den ingegooid enz. „Het ontneemt ons de lust bijna om nog iets te maken, dat de gemeente verfraait", zo verzuchtte de burgemeester, die erop wees, dat er door de politie niet voldoende straatdienst kan worden verricht. De grote oorzaak ligt bij de ouders, bij de opvoeding der kin deren. THOLEN. Verheugd over bouw tehuis voor ouden van dagen. In de raadsvergadering van Tholen werd benoemd in de adviescommissie woningbouw de heer Gelderblom, in de raad van aandeelhouders „Water leiding Mij. Tholen" de heer J. M. Berrevoets. Naar aanleiding van een wijziging in de gemeentebegroting 1953 deelde de voorzitter mee, dat deze wordt veroorzaakt doordat de diaconiën geen bijdragen meer wor den verleend en alles dus voor reke ning van de gemeente komt. Aan de orde kwam vervolgens de garantie rente en aflossing geldlening ten behoeve van de stichting van een Tehuis voor Ouden van Dagen. De voorzitter zei verheugd te zijn, dat deze zolang verwachte inrichting er zal komen; in het bijzonder dat dit tehuis in deze gemeente zal worden gebouwd. Hierna besluit de raad tot garantie voor een bedrag in lening van f 61.000 en in rekening-courant f 18550. NISSE. De heer Mol 25 jaar raadslid, In de raadsvergadering van Nisse heeft de voorzitter, burgemeester J. D. Jansen, na de nieuwe raad, verwel komd te hebben, het oudste raadslid, de heer J. Mol, die morgen 25 jaar raadslid is, toegesproken. De heer Mol heeft de voorzitter hierna dank ge bracht voor de tot hem gerichte woor den. Tot afgevaardigde en plaatsvervan gend afgevaardigde naar de vergade ring van de N.V. Waterleiding Mij Zuid-Beveland werden resp. gekozen de heren J. D. Jansen en-Iz. Jansen. 's-GRA VENPOLDER. Gemeenterekening vastgesteld. Donderdagmorgen kwam de Raad van 's-Gravenpolder bijeen. De ge meenterekening over het jaar 1951 werd voorlopig vastgesteld. Het batig saldo van de gewone dienst bedroeg 25.335,28 en het nadelig saldo op de kapitaaldienst f 58.156,54. Aan de agenda werd toegevoegd op voorstel van de voorzitter de verbete ring van de Langeweg. Besloten werd een crediet van 34.500,voor deze verbetering beschikbaar te stellen. Bij de rondvraag werd door de heer 't Hof de aandacht gevraagd voor de buitenwegen, in het bijzonder de Lan ge Mairedijk. Tevens werden inlich tingen gevraagd over de riolering van de Raadhuisstraat en de herstrating van de Bosseweide. WISSEKERKE. In de raadsvergadering van Wissekerke, deelde de voorzitter, wethouder L. J. Hoveijn mee, dat burgemeester Van der Maas uit het ziekenhuis is ontslagen en binnenkort zjjn ambtbezigheden hoopt te hervatten. Zonder hoofdelijke stemming werd be sloten de volgende gelden beschikbaar te stellen: f 845,60 voor de Geref. school te Kamperland voor twee kachels en een tafel; f 433,50 voor de Chr. U.L.O.-school te Wissekerke voor vijf schoolbanken; plm. f 2000.voor de Chr. school te Wis sekerke voor school meubilair en f 700,75 voor de Geref. School te Geersdijk voor de aanschaf van leermiddelen, die bij de ramp verloren gingen. Na een uiteenzetting van de heer Valk, directeur van de Centrale Dienst Beve- landen, werd besloten toe te treden tot de Noord-Nederlandse Bouwspaarkas. Het uitbreidingsplan voor Kamperland werd vastgesteld. Het voorstel van B. en W. om zo lang het nieuwe schoolgebouw voor de Chr. U.L.O.-school niet gereed is, het gymna stieklokaal der L.O.-school daartoe tijde lijk te splitsen in twee leslokalen en deze als zodanig beschikbear te stellen voor het U.L.O.-onderwijs werd aangenomen. De heren Zuydweg, Dingemanse en Bu- straan vonden de huurprijs (f100.ta melijk aan de hoge kant. In de rondvraag vroeg de heer Wester- weele of er ook aandacht wordt besteed aan de modder, die zich in de brandput ten te Kamperland bevindt. De voorzitter zei, dat dit niet zo'n vaart zal lopen, maar er zal aandacht aan besteed worden. De heer Westerweele maakte ook aan merkingen op de wijze, waarop het bag- gerwerk in de haven van Kamperland gebeurt. De heer Felius drong aan op de be spoediging van de werkzaamheden aan de Prov. weg. Op een vraag van de heer Leendertse deelde de voorzitter mee, dat er nog geen definitieve plaats voor de U.L.O.-school is. ARNEMUIDEN. Voor het laatst kwam Maandagmiddag de raad in oude samenstelling bijeen. Acht bewoners van de Singel hadden zich met een verzoek tot de raad gewend om deze Straat vanaf de Molenweg tot de Hazenbergseweg te verbeteren. Besloten werd het gedeelte Singel vanaf de Mo lenweg tot de spoorwegovergang van een klinkerbestrating te voorzien. Een aantal bewoners van de Burge meester Landsheerweg verzocht te wor den verlost van water overlast. Dit ver zoek werd aangehouden, omdat gewacht moet worden op het advies van de Cen trale Dienst voor Bouw- en Woningtoe zicht. De legesverordening werd gewijzigd. Voor het gebruik van de loper op de trap bij trouwpartijen zal f 2.50 verschuldigd zijn. De kosten van een bewijs van Neder landerschap werden van f 1.op f 2.50 gebracht. De gemeente kocht een stuk grond aan de Zuidwal (tussen Groene Kruisgebouw en garage van ds van Veldhuijzen) be stemd voor woningbouw. Nu de nieuwe financiële regeling tus sen Rijk en gemeente van kracht is ge worden, blijkt dit de gemeente een be hoorlijk bedrag extra op te leveren. Besloten werd thans over te gaan tot verbetering van de normen voor het ver lenen van steun aan armlastigen. Ver moedelijk zal de nieuwe regeling op 1 October as. ingaan. Verder kreeg de Be waarschool een extra subsidie van f 500.- waardoor het jaarlijks subsidiebedrag van de gemeente op f 22.— per leerling werd gebracht. Aan de heer M. Dieleman werd een stuk grond in erfpacht gegeven naast de begraafplaats. De heer Dieleman zal er een huis bouwen. Tenslotte sprak de voorzitter woorden van dank tot de scheidende raadsleden, de heren Polderdijk, Seheele en Schuit. Hij dankte hen, speciaal de heer Polder dijk, die wethouder is geweest, voor de prettige samenwerking. Alle raadsleden spraken eveneens hun scheidende colle ga's toe, waarvoor zij dankzegden, YERSEKE. Vierstraat wordt in orde gebracht. De raad van Yerseke heeft beslo ten het in orde brengen van de Vier straat onderhands aan te besteden. Alvorens hiertoe te besluiten gaven de raadsleden B. en W. in overweging midden in de straat een rotonde, een soort vluchtheuvel voor de voetgan- Verkoping. Ten overstaan van notaris E. D. v. d. Velde werd voor de erven wijlen Math, Geuze, publiek geveild, het woon-winkelhuis met werkplaats aan de Kerkstraat alhier. Hoogste bieder was de heer L. C. de Jonge voor f 5900, afgemijnd door dezelfde voor f 6600 met ruim f300 kosten en 5% procent registratiekosten. Gunning werd voor lopig aangehouden. Oosterverzending. De eerste oesters werden Dinsdag morgen uit Tholen verzonden. De kwaliteit is vrij goed. Beschadigd. Door een auto van de firma Jamin werd de stoep van de pastorie eter Geref. kerk en van B. Krijger ernstig beschadigd. Nieuw schoolhoofd verwelkomd. Dinsdag j.l. werden op de eerste schooldag alle kinderen van de lagere chr. school aan de Jozinastraat naar het gymnastieklokaal gedirigeerd, ter begroeting van het nieuwe hoofd, de heer J. v. d. Hengel Nadat de voorzit ter van de schoolvereniging, de heer J. Jansen, het nieuwe hoofd had toe gesproken, sprak deze enkele woorden van dank voor deze verkregen functie en sprak tevens de hoop uit in de toe komst op prettige wijze te kunnen werken. Jammer dat het scheidende hoofd, de heer P. Lankamp, die zovele jaren de school als zodanig gediend heeft en deswege allerwegen erkente lijkheid ondervond, niet aanwezig was, doch het bij het einde van het vorige leerjaar ontvangen cadeau en de hou ding der leerlingen en oud-leerlingen, zullen de heer Lankamp deze school wel nooit doen vergeten. 40 jaar petroleumbezorger. Dinsdag mocht de heer S. Zoeter de dag herdenken dat hjj 40 jaren gele den in dienst trad als petroleumbezor ger bij de Oliemaatschappij „Esso-Ne derland". Feitelijk werkt hij al lan ger „in de olie" want op 21 Januari 1907 trad hjj in dienst als koetsiers jongen te Bruinisse bij de vertegen woordiger van de Maatschappij „De Automaat". Na een korte onderbreking kwam hjj weer terug bij „De Auto maat" om op 1 September 1913 in vast dienstverband bij „Esso-Nederland" te treden. „Simon" is overal op Schouwen Duiveland een geziene figuur, die, on geacht de weersomstandigheden er steeds op uittrok om z'n klanten te be dienen met een grap of een kwinkslag op de koop toe. Het jubileum is voor Zoeter niet on opgemerkt voorbijgegaan. Talrijke bloemstukken w.o. een mooie bloemen mand van „Esso-Nederland", brieven en kaartjes mocht hjj ontvangen en Dinsdagmorgen kwamen burgemeester Schuurbeque Boeije en secretaris Mul der hem feliciteren. De burgemeester deelde hierbij mede dat het H. M. de Koningin behaagd heeft Zoeter de ere- médaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau toe te ken nen, welke onderscheiding hij hem op de borst speldde. Namens de „Esso-Nederland" sprak de heer Everaars uit Goes, chef-depöt- houder, de jubilaris op hartelijke wij ze toe en overhandigde hem namens de maatschappij een enveloppe met inhoud. Hij was van mening dat de heer Z. in al die jaren wel 3 millioen liter petroleum heeft verschonken, d.i. een trein van tankwagens van 2 km. lengte vol. 's Avonds bracht het harmoniegezel schap „Kunst en Eer", o.l.v. de heer P. H. J. Everwijn onder zeer grote be langstelling de heer Zoeter ijverig werkend lid een serenade. ANNA JACOBAPOLDER Benoeming. De heer H. Bossers, is met ingang van heden aangesteld als ambte naar op het kantoor van de P.T.T. te Am sterdam. ARNEMUIDEN Ergerlijke baldadigheid. De burgemees ter liet per omroeper bekend maken, dat met grote ergernis, was kennis genomen van het feit, dat van de in aanbouw zijn de woningen aan de Zuidwal een groot stuk metselwerk was vernield. Een beroep op de ouders werd gedaan om hun kinderen voor dergelijke wanda den te waarschuwen. BRUINISSE Amsterdamse Folitiekapei. De Amster damse politiekapel onder leiding van de heer Johan Pinkse hield Dinsdag een uit voering in het kader van de actie Am sterdam helpt Schouwen-Duiveland. Tevoren was in Hotel „Storm" voor het uit ongeveer 50 personen bestaande ge zelschap een warme lunch geserveerd, waarbij burgemeester Michaëlis het ge zelschap verwelkomde. Na een mars door het dorp werd op een daartoe in alle haast gebouwde mu ziektent aan de Korte Ring een uitvoe ring gegeven, die honderden luisteraars trok. Zowel voor de Bruinisser bevolking als voor de evacuees van Oosterland en voor de hier gestationeerde dijkwerkers was deze uitvoering een evenement. Tot slot heeft burgemeester Michaëlis de heer Pinkse en zijn mannen bedankt. GAPINGE Vergadering af dl „Vrederust", In een vergadering van de afd. Gapinge van de Vereniging tot Chr. Verzorging van Gees- tes- en Zenuwzieken in Zeeland „Vrede rust" werden tot afgevaardigden naar de jaarvergadering benoemd de heren A. Wondergem en J. Joosse. Beide heren kregen mandaat inzake de bestuursver kiezing. De propagandist, de heer F. Boon, heeft op deze vergadering enkele mededelingen gedaan over de te voeren propaganda, over de zwakzinnigenzorg en het personeelprobleem. HE1NKENSZAND Examens. Voor het examen sterk- stroommonteur V.E.V. slaagde te Rotter dam de heer A. P. Meijaard te Nieuw- dorp. HOEDEKEN SKERKE Overzicht Coöp. Boerenleenbank. Tot 31 Aug. werd bij de Spaarbank ingelegd f 694.898,06 (v. jr f 591.907,02). Het saldo van de Spaarbank bedroeg op 31 Aug. f 1.796.980,03 (v. jr f 1.543.982,12). Tot 31 Augustus kwamen er 107 nieuwe spaar ders bij. Het ledental steeg met 13. gers, te plaatsen. De voorzitter vrees de, dat dit niet gemakkelijk zal gaan. Men hoopt nog deze maand met het werk klaar te komen. Voorts werd met 9 stemmen voor en 2 stemmen tegen (de heren Van Boven en Pikaar) besloten deel te ne men aan een bouwspaarkas. 's-H. ABTSKERKE Tuinbouwcursus. Het ligt in de bedoe ling deze winter een algemene tweejari ge tuinbouwcursus te organiseren, indien daarvoor voldoende belangstelling be staat. Deze cursus zal te 's-Heer Abtsker- ke of een van de omliggende gemeenten worden gehouden onder leiding van de heer J. Hofstee te Hoedekenskerke. KAMPERLAND Twee auto's op elkaar. Dinsdagmorgen zijn twee met klei beladen auto's, die achter elkaar in de Molenweg reden, te gen elkaar opgebotst. De achterste auto, bestuurd door de heer J. de Haze werd zwaar beschadigd. De voorste auto, be stuurd door de heer M. Leendertse liep geen schade op. Huisbrandje. Bij de heer Jac. Riemens aan de Spuidijk viel een brandend petro leumstel om. Het gevolg was dat ver scheidene kledingstukken vlam vatten. Omwonende buren wisten de brand spoe dig te blussen. KLOETINGE Tuinfeest. Zaterdagavond a.s. zal „Ex celsior" een tuinfeest houden in de speel tuin van café „De Tol". Er zal geconcer teerd worden door „Excelsior" en na af loop trekking der loterij. B(jen. Dezer dagen was de zoon van de landbouwer N. aan 't ploegen. Toen hij langs de sloot kwam stoorde hij een „Bijenfamilie" die direct belust waren op wraak. N. vluchtte weg en kwam in zijn bed terecht. De dokter kwam er nog bij te pas. ST. LAURENS Vergadering afd. „Vrederust". In de vergadering van de aid. „Vrederust" werd tot bestuurslid herkozen de heer A. Francke Jzn. en gekozen in de plaats van de heer P. Pieterse, die zich niet meer herkiesbaar stelde, de heer C. Wisse Lzn. De voorzitter dankte de heer Pieterse voor alles wat hij als bestuurslid sedert de oprichting der afdeling had gedaan. Afgevaardigd werden naar de jaar vergadering op 16 September de heren J. Hillebrand, J. v. d. Broeke, J. Cor- bijn en J. M. Houterman. Secundus de heer P. Boon Sr. Bij de rondvraag kwam in t bijzonder het schreiend tekort aan verpleegsters ter sprake, waardoor soms Zeeuwse pa tiënten niet meer kunnen worden opge nomen. Het bestuur werd in overweging gegeven deze of volgende winter weer een spreker te laten optreden. 25 jaar in de verpleging. Zuster P. Boon afkomstig van St Laurens, thans wijkverpleegster te Monnickendam, vier de op 1 September een dubbel jubileum 25 jaar in de verpleging resp. in „Vre derust" Bergen op Zoom, „Bethesda" Vlissingen, „Moederheil" Breda en „Eu- dokia" Rotterdam en de laatste 1214 jr als wijkverpleegster in Monnickendam. Uit vele bloemen en geschenken bleek de grote waardering voor haar arbeid. NIEUW DORP Collecte. Te Nieuwdorp heeft de collec- tet ten bate van de Kankerbestrijding opgebracht ,de somma van f 182,95. NISSE Kinderfeest. Dezer dagen kwam het bestuur van de Oranjevereniging van Nisse met de besturen van de buurtver enigingen bijeen. Er werd besloten op 12 Sept. a.s. een kinderfeest te houden, een feest waaraan schoolkinderen en niet schoolgaande kinderen beneden 14 jaar kunnen deelnemen. SCHERPENISSE Collecte. De huis-aan-huis collecte voor het blinden-instituut „Barthimeüs" te Zeist bracht f 68.66 op. SLUISKIL Op hol. Dinsdag sloeg het paard van de melkhandelaar de Regt in de Middenstr. op hol. Een schoolkind dat meereed, werd van dë wagen geslingerd en liep een aan tal verwondingen op. Gelukkig liep alles verder goed af en kon het paard een eind verder tot stilstand worden gebracht. SCHOONDIJKE Gunning. De bouw van de R.K. Lagere School is gegund aan P. E. Barra, aan nemer te Oostburg voor 1 51.312. VEERE Geslaagd. Aan de modevak- en Kunst nijverheidsschool „ENSAID" is geslaagd voor het examen lingerie, mej. J. de Nood. WISSENKERKE Opbrengst collecte. De collecte ten bate van het Koningin Wilhelminafonds voor de kankerbestrijding heeft f 70,82 opge bracht. YERSEKE Tijdelijke benoeming. Benoemd tot tij delijk onderwijzeres aan de Chr. ULO- school mevr. Bjgaa. Is—Loen.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2