N.E.S.B-LEIDERS BLIJVEN IN ARREST Van markt en veiling Verweer van de andere kopstukken Reserve grensbewa king oefende» Navo-vlootoefening „Mariner" Koningin spreekt Ned* jongeren toe KERK C7- Dr Th* Ruys overleden Ernstige aanrijding bij IJzendijke DE BEURS NOTEERDE GISTEREN Mr J. A. E. Rink tc Middelburg eervol ontslagen Bruinisse cn de her verkaveling Muziek-festival in de regen SCHEEPSTIJDINGEN Dinsdag 1 September 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 Uitspraak Amsterdamse Rechtbank AMSTERDAM, 31 Aug. Een voltallige Kamer van de Amsterdamse Rechtbank heelt vanochtend ln Raadkamer een bevel tot voorlopige hechtenis uitgevaardigd tegen de algemeen leider der N.E.S.B., de 81-jarige Paul van Tienen uit Amsterdam, en tegen de landelijk leider, mr J. A. Wolthuis uit Groningen. Dit bevel is 30 dagen van kracht en kan een onbepaald aantal keren met die termijn worden verlengd. Naar bekend had de rechter-commissaris mr B. van der Waerden, reeds een bevel tot bewaring uitgevaardigd, dat echter slechts 6 dagen van kracht Is en maar eenmaal kan worden verlengd. De derde leider van deze beweging, die gelijktijdig met van Tienen en mr Wolthuis op Zaterdag 22 Augustus was gearresteerd, de 29-jarige werkgroeps leider van Amsterdam A. M. Kruit, is na vier dagen in verzekering te zjjn ge weest de vorige week door de rechter-commissaris in voorlopige vrijheid ge steld. „Ongeacht de arrestatie van de he ren van Tienen en mr Wolthuis en de beslissing, die de rechtbank thans genomen heeft om hen in voorlopige hechtenis te nemen, gaan alle activi teiten der Nationaal-Europese Sociale Beweging onverminderd door", aldus luidde de officiële commentaar van de plaatsvervangende leider* dezer be weging vanmiddag. Namens de werkleider van de afde ling Vlaanderen, Guido Louwers en de plaatsvervangend werkleider in Nederland, A. M. Kruit, werd daaraan nog de volgende verklaring toege voegd: „Immers, onze beweging ls in genen dele een voorzetting of navolging van enigerlei natlonaal-socialistische orga nisatie en ziet derhalve de uitspraak ln het proces tegen haar leiders met ver trouwen tegemoet, zulks afgezien van de vraag of het staatsnoodrecht, ver vat ln de Londense besluiten, van toe passing kan zjjn. De beslissing, die de Rechtbank van ochtend heeft genomen, kan aan dit vertrouwen niets af doen. Het ls betreurenswaardig, dat sub jectieve perscommentaren het grote publiek onvoldoende hebben gewe zen op de omstandigheid, dat de so- KAATSHEUVEL, 31 Aug. De mobilisatie-oefening van de reserve grensbewaking Brabant oefening „Stuifzand" is Zaterdag te Kaatsheuvel beëindigd. De troepen, die Vrijdag avond, na door koeriers opgeroepen te zjjn in Eindhoven mobiliseerden, kon den in de late avond van Zaterdag te vreden het uniform uittrekken. De oommandant in de eerste afdeling, ma joor W. Hilsman, verklaarde tegenover ons, dat negentig procent van de vrij willigers aan de oproep gehoor had gegeven. De commandant van de Koninklijke Marechaussee, kolonel Kist, en de com mandant van de reserve-grensbewa king, luitenant-kolonel van Geldrop, sloegen Zaterdag geruime tijd de oefe ningen gade. De vrijwilligers uit Eind hoven en omgeving vormden de .aan gevallen partij, uit Tilburg kwamen ae aanvallers. Na zware gevechten, die d,e gehele dag in de omgeving van Kaatsheuvel en Loop-op-Zand duur den, zegevierden de Oost-Brabanders echter. De oefeningen werden gehou den onder commando van vrijwillig kader. Over de resultaten en de stem ming onder de troepen was men zeer tevreden. Naar wij vernemen zullen in ons land in totaal zes compagnieën van de re serve-grensbewaking worden gevormd, die ook wel als hulp-marechaussees worden betiteld. De vrijwilligers wor den gedurende enkele uren per week opgeleid en zullen in oorlogstijd wor den gebruikt, o.a. voor de strijd tegen parachutisten en infiltranten, tegen de zgn. vijfde colonne en voor het be waken van krijgsgevangenen, militaire depots e.d. DEN HAAG, 31 Aug. Gedurende dp Navo vlootoefening „Mariner" die 18 September begint zal een onder zeeboot bestrjjdings smaldeel, bestaan de uit vliegdekschepen en begelei dende kleine oorlogsschepen worden ingezet voor de bescherming van de zeewegen. Hierbij zal de nadruk val len op het gebruik van verkennings- en aanvalsvliegtuigen van vliegdek schepen en van de wal. Teneinde de uitwisselbaarheid en de mogelijkheden tot samenwerking van de maritieme luchtstrijdkrachten te be oeven zal een squadron van de Brit- kustverdedigingsluchtmacht opere ren van een basis in de Verenigde Sta ten. Een squadron van de Amerikaanse marine zal worden gebaseerd in En geland. Een Canadees maritiem vlieg tuigsquadron zal aanvankelijk van Canada, doch nadien van Engeland uit opereren. Vliegtuigen van de Neder landse marine luchtvaartdienst zullen op Britse vliegdekschepen worden in gedeeld. De nieuwste vindingen op het ge bied van onderzeebestrijding zullen bij de oefeningen worden toegepast. ciale beweging in Nederland optreedt als vertegenwoordigster der Europese Sociale Beweging van Malmö. Reeds alleen uit hoofde van het feit, dat zjj zich richt naar de conventies van laatstgenoemde die niet de gering ste gemeenschap hebben met partij politieke programma's, welke dan ook en waar dan ook, van voor of tijdens de periode 1939—1945 bltfkt duide lijk, dat de sociale beweging een strikt legale organisatie is en zal blij ven. Verschillende buitenlandse functio narissen der N.E.S.B. hebben inmid dels reeds aangeboden bij het komen de proces in deze zin te getuigen. On der hen bevindt zich o.a. dr Per Eng- dahl, voorzitter van het secretariaat der Europese Sociale Beweging te Malmö. ZIN IN EEN EI Het is te begrijpen dat Pieter zijn hooikarretje op de weg liet staan en over het gras naar de moppe rende kip toeliep. „Wat vertel jij allemaal?" lachte hij terwijl hij zich op zijn knieën liet zakken. „Ben je ontevreden?" „Meer dan dat!" tokte de kip. „Wat alle andere kippen op de wereld er van den ken kan me .weinig schelen maar ik zeg' altijd maar: voor wat hoort wat. Ik wil best eieren leggen, maar dan wéns ik ook een fatsoenlijke, kippige behandeling. Die baas van mij doet de hele dag niets anders dan achter me aan rennen. Eieren moet hij hebben'. Eieren om ze te verkopen en om rijk te worden. Hij haalt ze al weg voordat ze fatsoenlijk gelegd zijn. Maar voldoende voer; Ho maar!! Een be hoorlijk hok??-niets er van!! en daarom heb ik het op een kippenren gezet en ga niet meer terug. Ik wil een andere, een betere baas die weet wat een behoorlijke kip toekomt! „Nou, dat's eèn mooi verhaal!" sprak Pieter „ik zou zeggen ga maar zover met ons mee, mischien vinden we wel een geschikte boer". „Juist!" kakelde de kip blij. „Jij bent een beste. Heb je zin in een eitje? Ik heb er zojuist twee ge legd!' „Nee, dank je!" lachte de jongen. „Wacht, ik zal je met eitjes en al even op mijn hooiberg zetten. Let op, daar gaat ie eentweehoepla!!" Even later wandelde Pieter verder. Hij zong en floot dat het een lieve lust was. De kip zat tevreden tokkend op het hooikarretje en keek zijn ogen uit en Karolus pikte links en rechts plukjes hooi van de weg. Willem van de Wall overleden. DEN HAAG, 31 Aug. Naar de „New York Times" meedeelt, is op 66- jarige leeftijd na een ziekte van ver scheidene maanden overleden de mu sicus dr Willem yan de Wall. Dr van de Wall werd in Amsterdam geboren en studeerde muziek aan het koninklijk conservatorium voor., mu ziek te 's-Gravenhage. Na zijn studies in Duitsland be kroond te hebben, ging hij in 1910 naar de Verenigde Staten, waar hij in 1918 genaturaliseerd werd. Van 1910 tot 1919 speelde dr van de Wall. als harpist mee in de Metropolitan opera, het New-Yorks Symphonieorkest en de Marine Kapel van de Verenigde Staten. Dr van de Wall heeft een theorie op gesteld over de genezende uitwerking van de muziek op geestelijk gestoor den. C.H. EN A.R. WERKEN SAMEN IN DELFT DBLFT, 31 Aug. De anti-revoiu- tionnaire en de Chr.-Historische frac ties in de gemeenteraad te Delft heb ben besloten in de komende raadspe riode welke op 1 September aanvangt, als één formatie in de raad op te tre den. Als voorzitter van de Prot.-Chr. raadsfractie zal fungeren de lijstaan voerder van de C.H.U. in Delft de heer D. P. Kok, arts.' Da prot.-Chr. Raadsfractie is voornemens de lijst aanvoerder van de A.R.-partij de heer P. C. Elfferich candidaat te stellen voor een wethouderszetel. Thans heeft Delft twee P. v. d. A.- en twee R.K.- wethouders. Aangezien de K.V.P, bij de laatste raadsverkiezingen een zetel verloren zag gaan en de P. v. d. A. twee zetels won, verwacht men in po litieke kringen dat de K.V.P. een wet houderszetel zal moeten afstaan aan de Prot.-Chr. groepering. Een bommenwerper van heit type „Lancaster" van de Canadese lucht macht, die sedert een week werd ver mist, is Zondag door een andere „Lan caster" 300 kilometer ten Noordwesten van Churchill in Manitoba gevonden. Be bemanning van acht koppen was in leven. AMSTERDAM, 31 Aug. H. Mi de Koningin zal ter gelegenheid van haar officiële bezoek aan de hoofdstad op Zaterdag 12 September het woord richten, tot de Nederlandse jongeren. Dit zal geschieden in de Koopmansbeurs aan het Damrak tussen 19 en 21 uur. Opdat een zo rijk en volledig mogelijk geschakeerde groep van Nederlandse jongeren in de leeftijd van 17 tot 25 jaar ln zo groot mogelijk aantal aan wezig zal kunnen zijn, heeft de Neder landse Jeugd Gemeenschap overleg ge pleegd met het Gereformeerd Jeugd centrum, de Nederlandse Studenten, raad, de Nederlandse Jongerenraad en de Nederlandse Sportorganisaties (N. O. C.). Bovendien zullen uit iedere pro vincie vijftig jongens een meisjes, zo veel mogelijk uit de bestaande geeste lijke groeperingen en maatschappelijke stromingen gekozen, worden aangewe. zen door dé Commissarissen der Konin. gin. Ook zal een aantal jeugdige mili tairen en verpleegsters deelnemen, ln totaal zullen ongeveer 2000 jongeren worden uitgenodigd. De toespraak van de Koningin zal omlijst worden door een vlaggengroet, een tweetal korte declamaties en het optreden van de zang- en muziekgroep „Het Nederlandse Lied", onder leiding van Renske Nieweg, welke groep te vens leiding zal geven aan de samen zang. Tilburgse weverij krijgt proeforder van de Sowjet-Unie. TILBURG, 31 Ang. Een textielwe- verij te Tilburg (Mutsaers en Van Pop- pel N.V.) heeft een proeforder gekre gen voor het leveren van wollen kam- garen stoffen ter waarde van f 1.000.000 aan de Sowjet-Unie. De heer van Poppel, een der direc teuren,'vertelde, dat hij sinds Jüli j.l. heeft onderhandeld met de Russische handelsdelegatie in Amsterdam. „Er. was veel concurrentie van buitenland se firma's", zo zei hij, „maar medé dank zij de medewerking van het mi-: nisterie van Economische Zaken heb ben wij Zaterdag j.l. het contract kun-, nen tekenen". Srei Amerikaanse industrie leverde 10.000 vliegtuigen. WASHINGTON, 31 Aug. De Ameri kaanse vliegtuigindustrie heeft meege deeld, dat zij tot dusver 10.000 straalvlieg tuigen en 40.000 straalmotoren aan ;.de Amerikaanse luchtmacht heeft gelevérd. Ook voor de marine en de bondgenoten waren verscheidene duizenden straal-1 vliegtuigen vervaardigd. Twaalf grote fa brieken bouwen thans twaalf verschil lende typen straaltoestellen. «m -Spending Dr Th. Ruys, predikant van de Geref. Kerk te Lisse is in de ouderdom van 63 jaar overleden. Hij moest in het begin van dit jaar ter observatie worden opge nomen in het Diaconessenhuis te Haar lem in verband met een longziekte, waar voor operatief ingrijpen noodzakelijk werd geacht. De thans overledene studeerde aan de V.U. te Amsterdam en promoveerde daar op 12 Dec. 1919 tot doctor in de theologie op een proefschrift over „Petrus Dathe- nus". Hij deed op 26 Sept. 1920 zijn intre de als predikant van de Geref, Kerk van Lisse, die hij dus bijna 33 jaar heeft ge diend. Dr Ruys heeft vele jaren de Geref. Kerken gediend als archivaris en als eerste quaestor van de generale zendings- deputaten en stond bekend om de grote accuratesse, waarmede hij zich van deze beide functies kweet. Ds J. L. DE WAGEMAKER OVERLEDEN. Te Mechelen (Limb.), waar hij met va- cantie vertoefde, is, 68 jaar oud, overle den ds J. L. de Wagemaker, die de Doopsgez. Gemeente van Den lipLands meer heeft gediend van 1915 tot aan zijn emeritering in 1951. Hij was ook werk zaam als catecheet te Bussum en al assi stent-bibliothecaris van de bibliotheek van de Doopsgezinde Broederschap in de Singelkerk te Amsterdam. Voor zijn hulp verlening tijdens de watersnood in Jan. 1916 ontving hij een onderscheiding. Ds De Wagemaker was in heel het Westland een geziene figuur. Beroepingswerk. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Katwijk aan Zee (toez.) J. J. Poldervaartte Nijverdal; beroe pen te Veen (N.-Br.) H. Goedhart te Middelharnis; te Ede P. J. F. Lamens te Elspeet-, te Hooskarspel J. Boick te 't Zandt. Bedankt voor Veenendaal (toez.) P. Bouw te Ridderkerk; voor Wagenin- geh (vac. J. H. van de Wal) H. A. La- brie te Den Ham (O.). Beroepbaarstelling I. J. Wisse, vica ris te Axel. Aangenomen de benoeming tot vi caris Warfhuizen H. de Wolf, cand. te Utrecht. Geref. Kerken. Aangenomen naar Assen G. P. Hart veld te Bodegraven; naar Ten Post L. F. A. Böttinger cand. te Rotterdam, die bedankte voor Wateringen. Bedankt voor Makkum J. M. Vla ming te Echten; voor Nederhorst Den Berg O. van Noort te Nieuwendijk (N.-Br.); voor Doorn A. Broek te Onstwedde. Dr Pels licht gewond. IJZENDIJKE, 29 Aug. Vanmid dag had op de weg IJzendijke-Philip- fine een ernstige aanrijding plaats. Dr éls uit Terneuzen kwam met zijn personenwagen uit richting IJzen- djjke gereden. Bij de Verlaatbrug kwam de heer P. de W. uit IJzendijke de Verlaatbrug afgereden. Een aan rijding was onvermijdelijk. De auto van Dr P. reed na de botsing tegen een betonpaal en kwam vervolgens tegen een boom tot stilstand. Een mede-inzittende bij dr P. de heer P. V. uit Hoofdplaat werd ernstig gewond en moest naar het ziekenhuis te Oost burg worden overgebracht. De heer de W. kwam met de schrik vrij. Beide auto's werden zwaar beschadigd. Dr Pels werd licht gewond. Gemeentebestuur vein Hulst bracht bezoek aan Poortvliet! POORTVLIET, 31 AUG. De raadsleden van Hulst hebben onder leiding van bur gemeester B. Truffino een bezoek ge bracht aan de gemeente Poortvliet, waar SLOTKOERSEN AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS medegedeeld door de AMSTERDAMSCHE BANK N.V.. GOES. Nederland 1947 98% 98% Dollarlening 1947 95% 95% Invest. Certif. 99 98# Ned. 1962/64 cum 99# 99% Grootboek 1946 97% 97# 3# K. Olie 1950 118# 117% Cult. H. Ind. Bk 70# 71 Nat. Handelsbk 120# 116#exd A.K.U. 169# 168 Ned. Handel Mij 159# 159 Bergh's Jurg. 275# - Berkei's Patent Calvé Delft Fokker Gelder Zonen Kon. Hoogovens Ned. Ford Ned. Kabelfabr. Philips' Gloeil. Do 6 cum. pref. wd. Unilever Wilton- Fijenoord Biliton I rubr. Biliton II rubr, 220 220 Dordtsche Petr. 304# 303# Dito, pref. 313# 310 Kon. Olie 324# 322# 106# 106% 128# 128# 125# 128# 160% 161# 179 178# 218# 219 223 222# 176# 175 147 147 193 193 178# 179# Dito, onderaand. A'dam Rubber Deli Bat. Rubber Oost Java Rubber Moeara Enim Kendeng Lemboe De Oostkust Serbadjadi Holl. Am. lijn IC. J. Ch. Paketvrt Kon. Boot Kon. Paketvrt Kon. Rott. Lloyd Ned. Sch. Unie Ommeren's Sch.vrt St.v. Mij Ned. H.V.A. Java Cult. N.I.S.U. Vorstenlanden Deli Bat. Mij Deli Mij Senembah Müller Co. Amsterd. Bank Escompto Bank Overzeese Gas Borneo Sumatra 322 139L 34L 70 324 97# 137 34 538 70 123# 46# 46#B 134% 135% 113# 114# 131 131 120# 119# 126 126# 128# 128# 157# 157# 136# 136# 106# 106% 57# 57 84 84 21# 21# 158 159% 98% 98# 84 85 178# 178 169# 169# 65% 65# 92% 93 126# 126# Am. Radiator Rotterd. Bank Twentsche Bank Internatio Am. Smelting Anaconda Copper Bethl. Steel Chrysler Ford Canada General Motors Hudson Motor Intern. Nickel Kennecott Nesh Kelvinator Rep. Steel Stand. Brands North. Am. Co nip. U.S. Steel Cities Service Cont. Oil Midcont. Oil Philips Oil Shell Union Tide Water Baltimore Miss. K. Texas Pennsylvania New York Centi 14% 14% 164 164% 166 167 151# 151 31 30% 33% 33# 48% 48% 63# 65L 57# 57% 11% 12 39# 39% 63# 63 19% 20 45# 45% 27# 27% 19% 36# 36# 83 80 53% 52# 60 59# 51# 51% 73 75# 21# 21% 22ë - 2om m 23Ü ÜJexd ze door burgemeester van Doorn en de raadsleden werden ontvangen. Burge meester van Doorn uitte zijn erkentelijk heid voor dit bezoek en bracht dank aan de gemeente Hulst voor de medewerkiiig, die b(j de ramp werd ondervonden. Ook wethouder Krijger sprak enige woorden van dank en verzocht deze over te wil len brengen aan de bewoners van Hulst. Burgemeester Truffino zei met genoegen naar Poortvliet gekomen te zijn. Hü bood- namens de raad een door de heer De Mooter te Hulst vervaardigde gedenk plaat aan als herinnering aan het ge beurde in Februari j.l. en sprak de hoop uit, dat deze plaat een plaatsje zou krij gen in het gemeentehuls van Poortvliet. In de tweede helft van September zgi de gemeente Hulst een 100-tal kinderen uit Poortvliet ontvangen en deze temid den van de Hulster jeugd een prettige dag aanbieden. 's-GRAVENHAGE, 31 Aug, Bij K.B. is op zjjn verzoek met ingang van 1 November a-s. aan mr J. A. E. Rink eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van griffier der Arrondis sementsrechtbank te Middelburg, on der dankbetuiging voor de door hem in rechterlijke betrekkingen bewezen diensten. 1 Weekend Hervormde Mannen- organisatie „In Dienst der Kerk' VLISSINGEN, 31 Aug. Zaterdag en Zondag hielden de Zeeuwse afde lingen een zeer geslaagde conferentie op „Hedenesse", het Herv: Jeugdcen trum te Cadzand. Ondanks het ruwe weer waren zeer velen aanwezig, ook verscheidene dames. Zelfs uit Brugge waren enige Protestanten, waaronder ds van der Schoot, gekomen. De lei ding berustte bij ds Durkstra van 't Zandt, die Zaterdagavond het ónder- werp behandelde: „Onze plaats in de Gemeente". Ds Odé van Goes leidde de Zondagmorgendienst. Na kerktijd was er koffie en werd de preek door de verschillende discussiegroepen na der besproken, 's Middags sprak ds de Graaf van Nieuwvliet over: „De zorg voor elkander" en ds Wagener had als onderwerp: „Het leiden van een ver gadering". Uit de geanimeerde discus sies bleek ten zeerste dat voor de aan wezigen dit een hoogtepunt vormde voor hun geestelijk leven. BRUINISSE, 31 Aug. De herver kaveling ligt vele landbouwers in Bruinisse wat zwaar öp de maag, om dat Bruinisse niet om herverkaveling heeft gevraagd. Men verwacht in Bruinisse eindelijk wel goede resulta ten, maar men is bang dat in de naaste toekomst toch veel nadeel zal worden ondervonden, terwijl de. kosten groter zullen zijn. Een aantal kleine landbouwers kwam Vrijdagavond in Het Centrum bjjeen, om met elkaar de eventuele ge volgen van de herverkaveling te be spreken. Reeds in een onlangs gehou den door het waterschap Bruinisse be legde vergadering, werd door kleine boeren de vrees uitgesproken dat met hun belangen niet voldoende rekening zou worden gehouden. Besloten werd zoveel mogelijk sa men te werken en de aanwezigen die gezamenlijk 120 H.A. land vertegen woordigden zullen aanvragen, deze 120 H.A. zoveel mogelijk in een aan eengesloten kavel te mogen ontvan gen, gelegen tussen Vluchthaven en Oude Dijk. Een bestuur werd gevormd bestaande uit de heren F. van den Berg, A. Bal Cz, Jac. de Jonge, W. Okkerse en L. van den Ouden. Grote drukte in de bramenpluk Na de aardbeien en de frambozen zijn thans als laatste producten van de klein- fruitkweker, de bramen aan de beurt om geplukt te worden. Speciaal in de om geving van Kapelle-Biezelinge heeft de bramencultuur de laatste jaren grote op gang gemaakt en op het ogenblik is het volop pluktijd voor dit product. De stand van het gewas is over het algemeen goed. Dagelijks worden er op de veiling in Kapelle meer dan 10 ton bramen aange voerd die worden gekocht door de bin nenlandse conservenfabrieken. Ook de prijs is dit jaar weer zeer bevredigend. Er werd begonnen met een prijs van 50 cent per kg. en thans wordt reeds 75 ct. per kg betaald. Hierdoor geeft de bra menteelt goede financiële uitkomsten en worden de hoge kosten die de teelt met zich meebrengt ruimschoots gedekt. Het vorig jaar was de middenprijs van alle in Kapelle-Biezelinge geveilde bra men f 51,86 per 100 kg. Het laat zich dus wel aanzien dat de middenprijs dit jaar hoger zal liggen. Nabetalingen voor frambozen en zwarte bessen In het afgelopen seizoen hebben voor frambozen en zwarte bessen minimum- prijsregelingen gegolden, welke voor de kwekers niet bijzonder gunstig waren. Men hield rekening met bijzondere risi co's en om dat te dekken werden boven de normale heffingen opslagheffingen ge legd om het grote risico te dekken. Thans is gebleken dat een en ander is meege vallen en het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland heeft daarom het besluit genomen de opslag heffing op frambozen en zwarte bessen aan de telers terug te betalen. Dit houdt in, dat de kwekers 2 cent per kg. terug krijgen voor de frambozen welke zij aan de veiling hebben geleverd en 5 cent per kg. voor de in het afgelopen seizoen geleverde zwarte bessen. Bij doordraai van frambozen werd geen vergoeding uitbetaald en het blijkt nu mogelijk te zijn voor de doorgedraaide farmbozen de volledige vergoeding van 55 cent per kg. uit te betalen. Boven dien zal over de doorgedraaide afwij kende frambozen nog 15 cent per kg. worden uitbetaald. Bij doordraai van zwarte bessen werdin het afgelopen seizoen 40 cent per kg. vergoed. Thans is het mogelijk dezé vergoeding voor doorgedraaide zwarte, besen te verhogen tot 55 cent per kg„ zijnde het maximum dat indertijd iri uitzicht werd gesteld. Deze uitbetalingen zullen zeer binnenkort plaats vinden. TERNEUZEN, 29 Aug. Hoewel het in het begin van de middag zich liet aanzien dat het weer totale spel breker van het festival zou worden, stelden zich om 3 uur 14 verschillende muziekkorpsen op om ter inleiding van het festival een mars door de stad te maken. Het was een fleurig zicht om de verschillende al of niet geüni formeerde korpsen achter elkaar te zien marcheren en het ontbrak deze muzikanten dan ook zeker niet aan belangstelling. Een tegenvaller was het evenwel dat het ging regenen. Velen gingen doornat naar huis. Zo tussen de buien door stonden nog wel groepjes mensen te luisteren, maar veel was het niet. Zelfs het 90 man sterke muziekkorps uit Breda, dat werkelijk voortreffelijk speelde, zag de rijen van luisteraars en muziekliefhebbers gedund door de neervallende regen. Het festival was goed georganiseerd. VEEMARKT. ROTTERDAM, 31 Aug. Aanvoer in totaal 1860. Vette koeien en ossen 1262; Varkens 598. Vette koeien 2.62—2.72, 2.50—2.62, 2.20 2.32; Varkens (lev. gew.) 2.Q2, 1.98, 1.94. AARDAPPELBEURS. ROTTERDAM, 31 Aug. Klei-aardappe- len 35 mm opwaarts: Eigenheimers 12.50 13; Bintjes 10.5011. Erijzen berekend per 100 kg. en op de handelsvoorwaar- den vastgesteld voor de "verkoop van consumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. GRAANBEURS. ROTTERDAM, 37 Aug. Binnenland se granen officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam. Voedergranen van de nieuwe oogst: Tarwe prima kwaliteit tot f 26.35; op vochtconditie tot £26.10; Zomergerst gezonde -deorsneekwaliteit tot f23.75, zware iets daarboven; Rogge loco f21.75, op termijn f21.25; Haver onge punte f22.25. Betere kwaliteit daarboven. Peulvruchten rustig weinig vraag Groene erwten tot f49; Schokkers goed prijshoudend tot f63. TERNEUZEN. 31 Aug. Sla 6.40— 10.10 per 100 st. Bloemkool A 2433; C 1317; Groene komkommers B 14, C 811; Witte komkommers B 812, C 8; Meloenen 1140 per st. Eerste lingen 9; Bintjes 9.9012; Andijvie 5 16; Stoksnijbonen 37; Princ. bonen 3954, afw. 20; Pronkbonen 1220 Kroten 1118; Sav. kooi 1320; Witte kool 4; Peen 514; Prei 811; Toma ten A 2034, C 2022; Uien 45; Fruit: A->p 'en James Grieve fabr. 12 —18; Manks Codhn A 24.80—26.10, BC 21—22.80, A grof 24.10—25.40, Hl 21— 22.30, H II 1415.30, K 10.70—15, fabr. 4.707; Zigeunerin K 2233; Zoete appelen K 1520, fabr. 38; Overige soorten appelen 511; Peren: Clapps Favou-ite A 24.70—26, A 25—26.30, BC 23.90—25.20, H grof 22 20—23.50, I 19.20—20.80, H II 15.40—16.70, K 9.7015, fabr. 415; Triomph de Vien ne K 2834; Jutten 22; Overige soor ten peren 717; Pruimen: Belle de Louvain H 9125, fabr. 10; Reine Cl. d'AItha II 24—26, fabr. 3—12; Victo ria H 20—22, fabr. 3—18. MIDDELBURG, 31 Augustus Aardappelen: Blauwe Eigenheimers Bonk 10; Groot 1011; Koopmans Blauwe Bonk 711; Meerlanders Bonk 8; Meerlanders Groot 9; Bintjes Bon ken 1011; Bintjes Groot 7—10; Eer stelingen Groot 810; Furore Groot 7; Drielingen 36; Kriel 3. Aanvoer aardappelen 25 ton. GOES, 31 Augustus Exportveiling Zigeunerin A 29.90; BC 28.3028.40; C 25; I grof 28.10; I 26.30; II 16.40; Manks Godlin A 27.30—27.80; BC 23.50 —23.90; I grof 25.70; I 21.10—21.20; II 1313.10; James Grieve I grof 36; I 33; II 21; Clapp's Favourite A 29.30; BC 29; I grof 28; I 26—27; II 20.55—23; Triomphe de Vienne A 4648; BC 44 —46; I grof 44; I 40—43; II 30—32; Br. 'd Amanlis I grof 17; I 15; Seign 'd Esperen A 25; I grof 24; I 2223; II 5; Br. Lebrun I grof 25; I 23.25; Jutten I 2840; Br. de Mérode I 24—25; II 17; Bon. Chr. Williams I 35; Gewone veiling: Zigeunerin 821; Manks God lin 616; James Grieve 1127; Clapp's Favourite 618; Bi', 'd Aman lis 7—11; Br. de Mérode 69; Seign 'd Esperen 516; Tr. de Vienne 19— 37. Pruimen: Reine Victoria JY24; Belle de Louvain 1018; Reine Clau de 'd Althann 823; Jefferson 9—22; Reine Cl. Verte 29—34; Kirkus 24—25; Meloenen 63. KAPELLE-BIEZELINGE e.o., 31 Augustus Appelen: Zigeunerin A 30.95; BC 29.10; I gr. 28.60—29.70; I f. 26.80; II 17.10; K 18; fabr. 10.85; Manks Godlin A 27.80; BC 23—23.70; I gr. 26.20; I f. 21.80; II 12.20—15; K 14.20—16.70; fabr. 8.30; James Grieve A 40,10—40.25 BC 38.80—39.10; I gr. 36.70; I f. 34.60; II 21.90; K 18.80; fabr. 13.30; Jacq Lebei I gr. 18.10; I f. 18.20 —18.30; II 9.30—10.45; K 14.20; fabr. 8.308.90; Duch Oldenburgh I grof 24.60; I f. 23.20; K 15; Peren: Tr. de Vienne A 48—52.70; BC 46—46.70; I gr. 43.40—44.80; I f. 41.30—42; K 31; fabr. 17.30; Clapp's Favorite A 29.60; BC 27.10—27,50; I gr. 27.70; I f. 27; II 21.10; K 18.90—20.80; fabr. 13.20— 13.60; Br. Lebrun I gr. 26.60; I f. 25.10; K 1480; fabr. 10.90; Seign 'd Esperen A 26—27.20; BC 23.40; I gr. 23.50; I f. 20.25; II 10; K 11.20—10.95; fabr. 7.30 Tomaten 20—28; en Snijbonen 3339. Earley Victoria I 15.60; II 8.20; fabr, 6.70; Godlin Kc-wick I 16.20; II 7; K 13.20; fabr. 5.20; peren: Br. de Mérode I gr. 24; I f. 22.30; II 9.10; K 10; fabr. 7.10; Diversen: Bramen (industrie) 78 1078.20; Blocveiling pruimen: Rei ne Victoria II 10.20—10.50; Belle de Louvain II 6.40—5.90; Dubb. Prinsse- bonen II 25.30. Verpakt fruit: Tr. de Vienne AA 50; A 53. KRABENDIJKE e.o., 31 Augustus Exportveiling: Manks Godlin AA 27.10; A 26.10; B 24.30; C 19.30—25.50; BC 22.80—24.70; I gr. 25.20—25.40; H I 21.3022.30; H II 15.1015.30; James Grieve A 38.50; B 36.90; BC 36.10; C 33.20; I gr. 37.10; H I 33.20; H II 21.40; Zigeunerin A 26; B 24; C 20; I gr. 21; H II 12; Clapp's Favourite AA 26; A 26.30; BC 25.20; I gr. 23.50—23.70 H I 20.80; H II 16.70; Gewone veiling: Ja mes Grieve verpakt 41—44; los 10— 27; Zigeunerin 11; Mank Godlin verp. 2730; los 314; Clapp's Favourite 623; Triomphe de Vienne verpakt 4957; Bramen 1132. ST. ANNALAND, 31 Aug. Bintjes bonken 10.71—10.76; gewane 10.4111; Eigenheimers bonken 9.51; gewone 12.0i 12.44; drielingen 6.05; Alles per 100 kg. Aanvoer 60 ton. SCHERPENISSE, 31'Aug. Bintjes gew. 10.02; Eigenheimers gew. 10.32— 12.14. Aanvoer 20 ton. VISMIJN VEERE, 31 Augustus 2665 kg ex portgarnalen 198302; 68 kg Bot 32 58; 145 kg Rog 115—218; 37 kg Rog 3132; 3,5 kg Kreeft 612956; 4,5 kg Paling 127—183. GROTE VAART. ABBEKERK 31 te Rangoon. ALMDIJK 30 LissabonHavanna. ANNENKERK 31 te Suez. ARNEDiJK 29 RotterdamNew York. AVEKDIJK 29 Philadelphia-New Orleans. BLOEMFONTEIN 29 FinisterreSouth ampton. BLOMIVLERSDIJK 30 Antwepen—New York. HEEMSKERK 30 te Djibouti. INDRAPOEKA 30 QuessantRotterdam. JAGERSFONTEIN 30 Z.W. Quessant. JOHAN VAN OLDENBARiMEVELT 30 SocotraSuez. LEOFOLDSKERK 29 te Rotterdam. LEUVEKERK 31 te Bombay. MEERKERK 30 Port SaidGenua. MOLENKERK 30 Beyrouth—Genua. NIEUW AMSTERDAM 29 Southampton- New York. RIJNDAM 30 Le HavreSouthampton. SLOTERDIJK 30 te Hamburg. i'ABINTA 30 te New Orlean. VEEM DAM 30 te Le Havre. WATERMAN 30 FloresCurasao. WILLEM RUYS 29 PerimColombo. WONOSAKl- 30 HamburgAntwerpen. ZUIDERKRUIS 30 te Southampton. BREDA 29 te Cristobal. LOEMERivERK 31 GibraltarGenua. WEö'l'ERDAM 31 te Rotterdam. DE HAVEN VAN VLISSINGEN. Aangekomen 30 Aug. MADO v. Ant werpen; MARY WARD v. Antwerpen; RIA v. Antwerpen; DANHOLM v. Ant werpen; BRUAY v. Gent; LYDIA v. Ant werpen. 29 Aug. DUNAVON v. Wemel- dinge. Vertrokken 31 Aug. AGNETE KURE n. Zeebrugge. Gepasseerd naar Antwerpen. 29 Aug. PAMiR v. Caen; MUPHRlD N. v. Port Talbot; EXPRESS v. Osiende; AGINA v. Greensmouth; BARENDKECHT v. Rot terdam. 30 Aug. LUCAS M. V. Hull; AK- KRUMDIJK v. Rotterdam; DELTA v. Londen; VITESSE v. Londen; NANJO v. Lnoden;OLYVE v. Londen; BRINDA v. Goole 31 Aug. ARENDSKERK v. Bilbao; BREM v. Rotterdam; LINDEKERKE v. Rotterdam; Swallow v. Parijs n. Gent. Gepasseerd van Antwerpen 29 Aug. AL JA n. Middesbro; PRINS WILLEM IV n. Hamburg; AALSUM n. Rotterdam 30 Aug. VLIER 11. Lnsabon; GLASHA VEN n. Kopenhagen; LEUVEHAVEN n. Ko penhagen; WEsTEKSCRELDE n. Oporto. 31 Aug. ALNA'i'lE n. Rotterdam; BLOM- mersdIjk n. New York.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 5