Nieuws uit de Provincie. Dr Pels nam afscheid van Wv-Zeeuwsch-Vlaanderen Kinderpsyche voorwerp van onderzoek Zuster Walles te Oostburg naai afscheid Uurverbinding Ant- werpen-Roosendaal. Verbinding Antwerpen-Gent- Oostburg-Cadzand. Prov. Wafcrstaatsdiensf wordt gewijzigd Herstelwerkzaamheden aan de zee weringen begin October voltooid „Prinses Juliana" te Baarland bestaat 40 jaar Vlissingen. Grote deelname voor 15 en 25 km wandeltochten* ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 „Hartelijk dankl" OOSTBU.IG, 29 Augustus. Daar dokter K. Pels per 1 September a.s. een benoeming heeft aanvaard te Utrecht, hadden de scholen in samen werking met de gemeentebesturen van VVest-Zeeuwsch-Vlaanderen op initia tief van de hoofden der drie Oostburg- se lagere scholen hem tc Oostburg een afsclieidsmiddag bereid. Onder leiding van het oudste aan wezige schoolhoofd, de heer H. H. de Lozanne, was vanmiddag een groot ge zelschap in de bovenzaal van de R.K. lagere school te Oostburg bijeen. Als spreker voor deze gelegenheid was door het comité aangezocht de heer A. Hoolhorst, Rector van het Ko ningin Wilhelmina Lyceum te Oost burg. Hij zou zijn rede kunnen samen- Robijn te IJzendijke namens het N.O.V. en de Ouderverenigingen der openbare scholen en de heer D. Geuze te Oostburg namens de Scholen met den Bijbel. Deze laatste spreker wees op de tact, die dr Pels getoond heeft te bezitten ten aanzien van ouders, die gewetens bezwaren tegen een schoolartsonder- zoek hadden en wenste de heer en mevr. Pels Gods zegen toe op hun ver dere levensweg. Nadat de voorzitter ook de nieuw benoemde schoolarts, dokter Timmer te Cadzand had toegesproken, nam dr Pels het woord. Een belangrijke pe riode van zijn leven is thans afgeslo ten en veel aangename ervaringen heeft hij in zijn Z.-Vlaamse practijk opgedaan. Wat tot stand is gebracht, is te danken aan de samenwerking, die er IuoriiivtLi clufi uv odiütnt vv vizv. c.i. altijd was: met de personelen der Dank! Hij noemde dr Pels de vriend van alle functionarissen bij het onderwijs, maar bovenal van honderden kinde ren. Op medisch-hygiënisch gebied is de laatste 50 jaren heel wat veranderd. Aan het begin van deze periode zag men de dokter alleen bij merkbare ziekte, wat nare gevolgen had vooral bij minder gegoede kinderen. De eer ste wereldoorlog schoof de hygiëni sche verzorging sterk naar voren, maar velen kwa.-ien in opstand tegen hun eigen welzijn. Dit was nog zo in deze streek, toen dr Pels 7 jaar geleden hier zijn in trede deed. Maar door zijn fijne tact is het geneeskundig onderzoek voor de jeugd een genot geworden inplaats van c i corvee. Volgens spreker moet een schoolarts een uitstekend medicus zijn, doch moet bovendien hebben een feeling om gebreken te vinden, waar van de patiënt zelf onbewust is. Niet alleen heeft dr Pels aan deze eisen voldaan, ma-., hij heeft ook de kinder psyche tot voorwerp van zijn onder zoek gemaakt en heeft hiervoor aan de universiteit te Gent met lof het licen tiaat voor psijchologie behaald. Dr Pels kwam als een onbekende en gaat als een vriend. Na deze toespraak werden dr en mevr. Pels verschillende huldeblijken aangeboden. In haar woord van dank zei mevr. Pels, dat z'j nog steeds niet sympa thiek staat tegenover het besluit van haar man, uit Z.-Vlaanderen te ver trekken. TOESPRAKEN. Hierna volgden toespraken van bur gemeester Van Hootegem te Sluis na mens de gemeentebesturen en de „Kruis"-verenigingen; burgemeester Hoekzema namens de Schooltandart sendienst; deken Lievegoed namens de R.K. schoolbesturen, de heer A. A, I eenhouts te Middelburg als inspec teur van het lager onderwijs; de heer OOSTBURG, 29 Aug. Na een 22- jarige diensttijd als wijkverpleegster heeft zuster WaUes afscheid genomen wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd. Het bestuur van de afdeling Oostburg van het Groene Kruis had daartoe een bijeenkomst belegd in een -aal van hotel „De Een hoorn". De vergadering was druk be zocht. De Voorzitter der afdeling, Notaris Mijs, releveerde, dat zuster Walles veel moeilijke jaren in Oostburg had doorgebracht. Hij wees in het bijzon der op de tij van de bevrijding toon zij onder de moeilijkste omstandig heden werkte in het noodziekenhuis te St.-Anna ter Muiden. Namens het be stuur werden haar een lederen brie ventas, een reisklokje en een bloem stuk aangeboden. Van de vereniging van ouden van dagen nam zij bloemen in ontvangst, benevens een enveloppe met inhoud. Op deze samenkomst werd verder het woord gevoerd door burgemeester Hoekzema namens het gemeentebe stuur; door de Heer P. Risseeuw te Schoondijke namens de afdeling van het Groene Kruis aldaar; door zuster Fuykschot namens het provinciale be stuur; door dokter De Bruijckere na mens de plaatselijke artsen; Mej. Buijck namens de afdeling van het Wit-Gele Kruis en door de heer Ever wijn namens de afdeling Zuidzande. Allen brachten dank voor de eenvoud, waarmede zij haar taak had verricht. Ten smtte bracht zuster Walles haar dank uit voor de ontvangen hulde blijken. Zij zal haar dienst verlaten, maar Oostburg niet. Met ingang van 1 September treedt haar opvolgster in dienst, zr J. ,de Jonge. EERSTE STEENLEGGING GROENE KRUISGEBOUW TE OOSTBURG. OOSTBURG, 29 Aug. Hedenavond had de eerste steenlegging plaats voor het gebouw voor het Groene Kruis en het Ziekenfonds. Door de regen was de belangstelling niet groot. De voorzitter, notaris Mijs, sprak de wens uit, dat het nieuwe gebouw mag voldoen aan de verwachtingen, dit de vereniging ervan koestert en reikte mevrouw M. E. Hoekzema-Den Herder een smaakvol versierde troffel toe. De ze dankte voor de eer, die haar als hei. enige vrouwelijke bestuurslid ten deel viel. Zij sprak de wens uit, dat het werk van het Groene Kruis door dit gebouw bevorderd mag worden tot nut van de bevolking en tot bloei van de vereniging. Daarna verrichtte zij de symbolische handeling en onthulde zij de gedenksteen, die reeds in de hal was aangebracht. Het gezelschap, dat daarna de nieuw bouw bezichtigde, werd getrorren door de prachtige opzet. Het zal bevatten een vracht- en kleedkamer voor zuige lingen en kleuters, een behandei-.ujs- kamer, een kantoor voor het Zieken- fon is en daarboven het woonnuis voor de „..verpleegster. De architect is Ir Buclus en de aann...ier dc heer chns- ce.u-a te Oostouig. scholen, overheidsinstanties, school besturen, moeders en vooral ook de jeugd zelve. Slechts één naam wil hij daarbij noemen: die van zijn vrouw, die hem steeds terzijde heeft gestaan. BRUSSEL, 31 Aug. Ten einde de spoorwegverbindingen tussen België en Nederland uit te breiden, zal de treindienst op de lijn Antwerpen Roosendaal vanaf 4 October e.k. ge wijzigd worden. Tussen Roosendaal en Antwerpen en omgekeerd zullen ieder uur directe motorrtreinen rijden. Die treinen zul len te Antwerpen de aansluiting ver zekeren met de directe electrische trei nen van de lijn AntwerpenBrussel, - rekening houdend met de nodige tijd voor de douaneformaliteiten, zul len zij te Roosendaal aansluiting ge ven op de directe treinen naar en uit Amsterdam en Tilburg. De locale verbindingen zullen hier bij eveneens baat hebben, daar deze treinen zullen stoppen te Kapellen en Essen, en afwisselend ook te Heide of Kalmthout. Paarden- en Veeverzekeringsmij „D.E.L." te Zierikzee vergaderde ZIERIKZEE, 31 AUG. Vorige week vergaderde de Paarden- en Veeverzeke ringsmij „D.E.L." in het „Huis van Nas sau" onder voorzitterschap van de heer L. J. v. Gastel, vice-voorzitter. Deze wijd de enige woorden aan de nagedachtenis van de overleden directeur de heer A. J. Steendijk. Jaarverslag en rekening 1952- 1953 werden goedgekeurd. Het afgelopen jaar was zeer gunstig. De jaarpremie be droeg voor paarden ep rundvee f 1.80 per f 100.verzekerd kapitaal. Drie leden kwamen om bij de stormramp. Van het vee kwam een groot gedeelte om en ook moest veel vee naar elders worden afge voerd. Het verzekerd kapitaal liep sterk terug; voor paarden van 560 mille op 160 mille en het rundvee van 550 mille op f 95.000. Voor 18 paarden werd een scha deloosstelling uitbetaald van f 12.640. voor 13 stuks rundvee f 7125.De af tredende bestuursleden de heren P. L. Krepel, J. L. Kuijper, C. v. Oeveren en C. J. v. Schelven, werden herkozen. De tijdelijke elders ondergebrachte dieren zullen in „D.E.L." worden gehouden. ST. MARGRIETE, 29 Aug. Vlak over de grens van West-Zeeuwsch- Vlaanderen heeft men in België kort geleden een zes meter brede betonweg aangelegd van St. Jan in Ererno naar de grote autobaan van Eekloo en Gent. De Belgische gemeente St. Margrlete zal in de naaste toekomst deze weg doortrekken met een asfaltdek van vijf meter breed. De bedoeling Is hiermede een begin te maken van een grote ver bindingsweg naar de W.-Zeeuwsch- Vlaamse kust. Steeds meer Belgen wensen van deze route naar de Neder landse kust en het veer Breskens-Vlis- singen gebruik te maken. Gebleken ls dat de weg Brussel-Gent-Knocke op topdagen het verkeer haast niet kan verwerken. Voor de gemeente St. Mar- griete betekent deze wegenaanleg, dat het nu geheel geïsoleerde plaatsje vlak bij de grote snelwegen aan de verge telheid zal worden ontrukt. Tot nu toe ls het grenskantoor te St. Margrlete slechts een hulpkantoor- tje. Als enige schakel in deze verbin ding fungeert thans de slechte steen weg van St. Margrlete vla Bakkers- dam naar Oostburg. De burgemeester van St. Margrlete wil thans met mede werking van de W.-Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten een oplossing zoeken om ook deze weg aan te passen aan het moderne verkeer, terwijl ook het wa terschap „Het Vrije van Sluis" moge lijk daarvoor kan worden geïnteres seerd. MIDDELBURG, 31 Aug. Ged. Staten van Zeeland besloten in ver band met de uitbreiding van de werk zaamheden van de Prov. Waterstaats dienst de inrichting van deze dienst te wijzigen. Met ingang van 1 Jan. 1954 wordt nu gevormd de ingenieursdienst kring Middelburg, welke zal omvatten Wal cheren, West Zeeuwsch-Vlaanderen (met uitzondering van de wegen van het Provinciaal Wegenplan) en alge mene zaken. De bestaande ingenieurs- dienstkring Terneuzen wordt gewij zigd en zal omvatten Oost Zeeuwsch- Vlaanderen, met inbegrip van het ge bied van de bedijkte Braakman, en de wegen van het Prov. Wegenplan ge legen in West Zeeuwsch-Vlaanderen. Verder zal met ingang van 1 Septem ber 1953 een wijziging intreden in de districten van de technisch-(hoofd) ambtenaren te Goes en op Noord-Be veland. Het gebied gelegen op Zuid- Beveland ten Noorden van de Zuide lijke begrenzing van de polders Schenge, De Perponcher en de cala- miteuze Wilhelmina, met uitzonde ring van de provinciale wegen Veer- dam WolfaartsdijkRijksweg door Zuid-Beveland en GoesKatse Veer, zal worden toegevoegd aan het dis trict van de technisch-ambtenaar op Noord-Beveland. Oost-Zuid-Bevelandse gladiolen- telers te Waarde bijeen. WAARDE, 29 Augustus. De gladio lentelersvereniging „Oost Zuid-Beveland" kwam vandaag in jaarvergadering te Waarde bijeen. Uit de diverse verslagen bleek, dat het verlopen seizoen minder goed was geweest voor de teelt van gla diolen. De prijzen waren laag en het natte jaargetijde had een goede teelt te gengewerkt. Het drogen der bollen heeft drie weken langer geduurd, dan men oor spronkelijk had gedacht. De exploitatie kosten ware i hierdoor aanmerkelijk ge stegen, zodat er een tekort was ontstaan van f 1000. Ter compensatie van dit te kort werd besloten de kosten van drogen, sorteren en pellen met 2.25 pet. per kg. te verhogen. Verder werden de verschillende moge lijkheden en moeilijkheden van de teelt van gladiolen besproken. Tot bestuurslid in de vacature H. Schrier werd tenslotte gekozen de heer M. Oudesluis. Breede Watering vergaderde GOES, 81 Aug. Tjjdens de hedenmiddag in „De Prins van Oranje" ge houden vergadering van het waterschap „De Breede Watering bewesten Yerseke", heeft de voorzitter P. J. J. Dekker medegedeeld, dat het herstel van de zeewering aan de Westzijde van Wemeldinge is opgedragen aan de fa J. D. Janse te Kloetinge voor f 33.021.en dat het werk aan de Oost zijde is gegund aan de fa A. Otte Zn te Nieuwdorp voor f 19.600.Het vernieuwen en verhogen van de dijkmuui1 te Kattendijke kon, wegens hel to lang uitblijven van de vereiste vergunning niet worden uitgevoerd. Het ligt ln de bedoeling dit werk In het komende voorjaar uit te voeren. De herstelwerkzaamheden aan fle zeeweringen, uitgezonderd het kram werk aan de binnenbelopen, zal om streeks October gereed komen. De werkzaamheden zijn geheel volgens plein verlopen. Men ls thans bezig met het teren der wegen. Daarna zul len alle arbeidskrachten worden in gezet op de wegen en afvoerkanalen. Thans ls reeds ln uitvoering het ma chinaal delven van een watergang ln de Poel vanaf de Grote Dijk tot het Poelse Bos en voorts zal dezer da gen een begin worden gemaakt met een waterleiding vanaf het Reiger- bos tot de Groene weg in de Poel. Tenslotte deelde de heer Dekker mee, dat de ombouw van het gemaal te Kattendijke uitstekend voldoet. DE AGENDA. De agenda werd uiterst vlot afge werkt; de diverse voorstellen gingen aan de lopende band onder de hamer door. Voordat men ze behandelde, heeft de voorzitter de hoofdambtenaren dank gebracht voor de uitvoerige sa menstelling van het jaarverslag. De re kening 1952/53 werd vastgesteld met een batig slot van f 188.451,68. Namens de financiële commissie heeft de heer Wisse rapport uitgebracht. Besloten werd aan ambtenaren een vacantieuit- kering van 2 pet. van de jaarwedde en een ramptoelage, over de periode van 1 Febr. tot 30 Maart j.l. toe te kennen. In verband met eventuele gevallen van langdurige ziekte of ongevallen wer den de ambtenaren-voorschriften ge wijzigd. HET SNELV ERVOER. Tjjdens de rondvraag heeft de heer Bujjsrogge gevraagd naar de mogelijk heden om actie te voeren tot vergoo ding var schade aan de wegen door het snelvervoer De voorzitter wees erop, dat dli vraagstuk zowel door de Zeeuwse pol der- en waterschapsbond als door de Unie van Waterschapsbonden ls be sproken; voorts, dat de Commis-Oua een subcommissie wegen beieiema BAARLAND, 1 September. Van daag viert het Fanfarecorps „Prinses Juliana" te Baarland haar 40-jarig ju bileum. Deze vereniging werd op 1 September 1913 met 13 werkende le den opgericht. De eerste beginselen der muziek werden hun door hun eer ste dirigent, de heer J. J. Hoogvliet, bijgebracht. Het corps had zich al spoe dig een plaats in de harten der bur gerij weten te verwerven, wat bleek uit de geldelijke steun, die steeds werd ondervonden. Het corps kan na deze 40 jaar met trots een nieuw jubileum tegemoet gaan: het is n.l. van de 4e afd. Fan fare opgeklommen naar de afd. Uit muntendheid. Al zijn er dan ook ver schillende ups en downs geweest, toch is 't voor een kleine plaats als Baar land een vooiTeeht om een dergelijk corps te mogen bezitten. Dit jubileum zal op een passende wijze eind September worden gevierd, v'an de 14 oprichters zijn er nog elf personen in leven. heeft, die reeds een rapport hierover heeft opgesteld. Het was hem bovendien bekend, dal minister Algera bezig is met de samen stelling van een nieuwe commissie, die o.m. vraagstukken betreffende de wa terschappen zal gaan bestuderen. De heer Buijsrogge kreeg voorts van de technisch ambtenaar, de heer Been hakker, uitvoerige voorlichting over het aanbrengen van stuwdammen in at leidingen ter verbetering van het wa terpeil. Het blijkt een werk te zijn, dai de volledige aandacht opeist. Maar dat het van betekenis kan worden is reeds bewezen. Oud-burgemeester Sandee van Kloetinge informeerde tenslotte naar de subsidie-verlening aan de ring- lijn. Voorzitter Dekker vertelde, dat het waterschap hieraan tot 1970 is ge bonden, maar dat het subsidie, groot f 4600.-— thans nog betaald wordt voor het gedeelte rtnglijn Goes-watersehap 's-Gravenpolder. Hierna werd de ver gadering gesloten. Belangen van gerepatriëerden te Vlissingen. VLISSINGEN, 29 Aug. Vanmid dag had in het Havendorp te Vlissin gen een vergadering plaats van gere patriëerden. De vergadering stond on der leiding van het dag. bestuur der Belangenvereniging van Gerepatriëer den te Goes. Door de leden van dit dag. bestuur werd een uiteenzetting gegeven van de redenen welke aanleiding gaven tot oprichten der vereniging te Goes en van het doel en streven der vereni ging. Hierna had een geanimeerd debat plaats, waarbij met algemene stemmen besloten werd ook te Vlissingen een zustervereniging op te richten. Het bestuur werd als volgt samen gesteld: voorzitter: R. H. E. Salzmann; seer. M. F. v. d. Wyst; penningmeester M. Voorneman. Besloten werd, dat het dag. bestuur iedere week in Vlissingen een spreek uur zou houden, om het de leden gere- patrieerden te Vlissingen woonachtig gemakkelijker te maken met het be stuur in contact te komen. JUBILEUM BIJ DE P.Z.E.M. MIDDELBURG, 29 Augustus Vandaag vierde de heer J. Minnaar, te Middelburg, Klerk le klas op de afdeling Voorlichting bij-de N.V. P.Z. E.M. zijn zilveren dienstjubileum. Des morgens werd de jubilaris met zijn echtgenote en kinderen ontvangen in de koffiekamer van het kantoor, waar hij-in aanwezigheid van het te Middel burg werkzaam zijnde personeel, in hartelijke bewoordingen werd toege sproken door de directeur der P.Z.E. M., ir Michielsen, die hem prees als een ambtenaar in de goede betekenis van het woord, iemand die zijn taak verricht met gehele inzet van- zijn per soon. Spreker uitte zijn waardering en dank voor alles wat de jubilaris voor het bedrijf heeft gedaan en overhan digde hem de gebruikelijke enveloppe met inhoud. De voorzitter van de Per soneelsvereniging, de heer C. v. Hoek, sprak zijn dank uit voor wat de heer Minnaar, op wie nooit tevergeefs een beroep werd gedaan, voor de Perso neelsvereniging tot stand heeft ge bracht, zulks onder aanbieding van kistje sigaren. De chef van de afdeling Voorlichting, de heer A. H. Donze, bracht daarna de gelukwensen van het gehele personeel over. Spreker dankte de jubilaris voor zijn gro:e werkkracht en de ambitie, waarmode hij steeds zijn werk verricht en de prettige sfeer, die hij steeds om zich heen weet te scheppen. Namens het personeel bood hij de heer Minnaar een fraaie stoel en mevrouw Minnaar een bloemstuk aan. De jubilaris dankte al len voor de hem gebrachte hulde en aangeboden geschenken. „St. Caecilia" bestaat 60 jaar De Katholieke harmonie „St Caecilia" die werd opgericht in Juni 1893 viert dit jaar haar 60-jarig bestaan. „Het opgroeien en voortbestaan in deze 60 jaar is niet zonder moeilijkheden ge gaan - aldus de secretaris van „St Caeci lia" de heer Tuinder. De eerste wereld oorlog bracht de vereniging bijna tot slui ting en de tweede tot onderduiken. Maar in 1945 was „St Caecilia" weer op haar post om het bevrijdingsfeest mee te vie ren. Als dank voor de tot nu toe ontvangen hulp en waardering gaf deze harmonie Zaterdagavond een concert op het Bella- mypark. Een taptoe op het Beursplein en rondwandeling door de stad besloten deze muzikale tractatie. Sluiting van de pensions „Zilverpool" en „De Starter" Aangezien de woongelegenheid te Vlis singen weer vrij normaal is, heeft de Kon. Mij „De Schelde" besloten de pensions „Zilverpool" en „De Starter", die gedacht waren als een tijdelijke woongelegenheid met ingang van 1 October a.s. te sluiten. Motorrijder uit Tholen aangereden. BERGEN OP ZOOM, 30 Augustus. Zondagmorgen werd op de overweg nabij de Wouwseweg te Bergen op Zoom de heer J. uit Tholen, die met zijn verloofde op de duo per motor vanuit de stad kwam gereden, aange reden door een luxe auto. Deze wagen kwam van de richting Wouw gereden en de bestuurder wilde de Parellelweg inrijden, doch verleende geen voor rang aan de motorrijder. Deze werd van de motor afgeslingerd waarbij hij een hersenschudding en een hoofd wonde bekwam. Hij werd bij omwo nenden binnen gedragen en door dr Bruijnzeel verbonden. Daarna werd hij per ambulance-auto naar Tholen ver voerd. De duorijdster bekwam enkele schaafwonden. Het sportfestijn van „Vrederust" Als slot t „Hoe het weeuwtje uit het Hof van Holland gevrijd werd". BERGEN OP ZOOM, 29 AugVandaag werd het sportfeest, ter gelegen heid van het twintigjarig bestaan der voetbalvereniging „Vrederust", voort gezet. Gisteren werd de dag hoofdzahe lijk gevuld met voetbalwedstrijden, vandaag waren er diverse sporten, die de aandacht van de vele toeschouwers trokken.Er werd geivolleyballed, geturnd en er was een fraai openluchtspel te zien. De hoofdschotel van deze keurig opgediende sportdag werd gevuld door door de 15 en 25 km wandeltochten. Het was jammer, dat de regen ook hier zo nu en dan als spelbreker optrad. De stemming bleef er ondanks de nattig heid toch in. Hiervoor zorgde zeker voor een groot deel de harmonie „Eupho- nia", die regelmatig rondwandelingen over de inrichting maakte. Allereerst werd een volleyball-wea- de gestelde tijd. de finish. Alle deelne- strfjd gespeeld tussen de teams van de brigade der Kon. Marechaussee uit Bergen op Zoom en de gemeentepolitie uit Roosendaal. De strijd ging over vijf games, waarvan de Marechaussees er drie wisten te winnen. Uit handen van de voorzitter der sportvereniging „Vre derust", dokter Zitman, mocht de aan voerder der Marechaussees een prach tige herinneringszuil met een embleem, waarop het hoofdgebouw der inricHUng stond, in ontvangst nemen. DE WANDELTOCHTEN. 's Middags werden de 15 en 25 km wandeltochten gehouden. Hieraan werd deelgenomen door een groep van de in richting, bestaande uit een dertigtal dames en heren, onder leiding van broeder Van Fessen en zuster Tevel, een groep van „De Krabben" uit Ber gen op Zoom, een 13-tal zusters van Vrederust", onder leiding van zuster Geertsen, een vijftal lopers van ae wandelsportvereniging Kruiningen en een zestigtal Individuele lopers. Het parcours liep over de inrichting, langs het hertenkamp, naar Bergen op Zoom en vla bos en hel ln de omgeving weer naar de inrichting. Onder Plndorp werden de deelnemers verrast door een fikse bui regen. Dit kon de stemming der deelnemers echter niet temperen, want alle deelnemers bereikten binnen mers mochten een insigne ln ontvangst nemen, terwijl de groepen ook nog een bekertje of zuiltje kregen. HET WEEUWTJE. Vervolgens heeft de gymnastiekver eniging „Genie" te Bergen op Zoom demonstraties ten beste gegeven op het sportveld. Jammer genoeg was ook hier de regen spelbreker. Ondanks het min der goede weer wilde men toch des avonds voor de patiënten de demon straties turnen, de klompendans en het openluchtspel door laten gaan. Al werd het dan heel laat, alles kreeg toch een vlot verloop. De dames van „Genie" hadden met hun diverse nummers veei succes, evenals de klompen-dansers. Het slot was het openluohtspel van J. Potgieter: „Hoe het weeuwtje uit het Hof van Holland gevrijd werd." Dit blijspel ln vier bedrijven werd vlot ver tolkt en de spelers hebben de aanwe zigen er een genotvolle avond mee be zorgd. Wedvlucht. De P.V. „De Witpen" hield een wedvlucht met 26 jonge duiven van uit Moezeroen, afstand 96 km. Uitslag: 1, 2, 3, 4 en 5. D. v. d. Poel, Oudelande; 6. Gebr. Maat, Ellewoutsdijk. Het Britse oorlogsschip „Fleetwood" brengt tot 2 September een bezoek aan Rotterdam. Gunning. Het leggen van een gedeelte Westerstraat werd gegund aan de fa F. Duinhouwer te Goes, voor de som van f 13.940.—. KAPELLE Kerkconcert. Op het orgel van de Ned. Herv. Kerk heeft de organist van deze kerk, de heer Gommert de Kok uit Goes Zaterdagavond met medewerking van drie zijner leerlingen een uitstekend ge slaagd kerkconcert gegeven. Het concert werd geopend door de heer de Kok met Koraalpartita van Pa chelbel. Hierna volgden een drietal klei nere werkjes van Moszkowski en Shand. Vooral de Partita van Pachelbel deed de schoonheid van dit soort composities op dit orgel ten volle uitkomen. De heren Iz. Ruissen te Kattendijke, M. Snoep te Biezelinge en L. Manneke te Kruiningen, leerlingen van de heer de Kok speelden hierna achtereenvolgens werken van Pachelbel, Bach en Simon. Ook werd een grote Koraalpartita van de heer de Kok uitgevoerd. Het was de eerste keer dat deze nog jeugdige organisten als zodanig optraden, maar niettemin kan van een uitstekend geslaagd geheel worden gesproken. Vol gens muziekkenners was de voordrach: in de meeste werken uitstekend en ook de techniek dwong in vele gevallen be wondering af. Dit concert was voor de heer de Kok in zekere zin een experiment, maar dc algemene opinie was dat het ten volle is geslaagd. NIEUWDORP Oudste inwoonster gestorven. Zaterdap, j.l. is de oudste inwoonster Catharine Verschiere, wed. van A. Polderdijk, in de ouderdom van ruim 94 jaar overleden. OOSTBURG Ongeval. Zaterdagmiddag botste de motorrijder H. te Oostburg op de Kroon- wijsingel tegen een uit een zijstraat ko mende auto op. De motorrijder kwam te vallen. Hij had o.m. een gapende hoofd wonde, die zich nogal ernstig liet aan zien en werd ter nader onderzoek naai het ziekenhuis gebracht. De motor weru zwaar beschadigd. O- EN W.-SOUBURG Ringrljderij. Zaterdagmiddag werd op het terrein achter de Julianaschool doe. de Souburgse Ringrijders door 26 perso nen de Ring gereden. Mede met het on gunstige weer moest het ringrijden ruim een uur vroeger gestaakt worden dai aanvankelijk de bedoeling was. Aanta, gereden beurten 40. le prijs: P. de Visser, 24 ringen; 2e A W. Bakker, 23 r.; 3e, 4e, 5e en 6e resc M. Jansen, J. Brasser, J. Cevaal, J. Wiele- maker, 21 r.; 7e J. de Rijke, 19 r.; 8e, 9 10e en 11e resp. Joh. de Witte, C. Stroi. W. Bosschaart, L. Jobse, 18 r.; 12e M. Fi- lius, 14 r. le beker geschonken door Souburgs- Oranje ver. P. de Visser met 4 r. in -. beurten winnaar; 2e beker geschonke door de heer Bosschaart, winnaar V. Bosschaart met 4 r. in 4 beurten; 3e be ker gechonken door de fa de Jong, win naar M. Filius, met 3 r. in 4 beurten. De pollepel werd gewonnen door Wielemaker. Prijs van de meeste volg De inwoners, voornamelijk Polen werden derhalve verzocht naar een ander pension ringen werd gewonnen door Joh. om te zien. Witte, met 7 ringen, ARNEMU1DEN Paard op hol. In de Molenweg sloeg een paard, dat voor een schillenwagen stond, doordat het schrok van de molen, op hol. Het dier rende met de wagen ach ter zich de Singel en spoorbaan over, het Wegeling en Kraaijenhol door, om ten slotte bij de Arnebrug tot stilstand te komen. Ongelukken deden zich niet voor. AXEL Oprichting Studentenclub. Onder de naam „De Commeren" is een vereniging opgericht van jongelui uit Axel, die el ders studeren. De nieuwe club telt reeds 15 leden. Het bestuur is als volgt samen gesteld: W. J. de Putter, voorzitter; E. A, de Kort, secretaris; J. Schieman, pen ningmeester. Opbrengst collecte. De collecte voor „Kinderzorg" leverde in het tweede kwartaal f 129,72 op. Opening tennisbaan en clubhuis. De baan en het clubhuis der „Lawn Tennis Club Axel", gelegen in de bosrijke om geving nabij de Kinderdijk, zijn Zater dagmiddag officieel geopend. Als eerste spreker dankte dr A. H. v. d. Lee voor de totstandkoming van het clubhuis, het geen voor een behoorlijke outillage van een tennisbaan onontbeerlijk is. De plaatsvervangend voorzitter, de heer A, v. d. Linden, schetste dr en mevr. v. d. Lee als de promotors van deze club en dankte verder diegenen, welke door financiële steun de bouw van dit clubhuis mogelijk hebben ge maakt. Nadat de juniore Annemieke Ver- cauteren de vlag had gehesen, sprak burgemeester van Oeveren, die o.m. zei- de, dat het gemeentebestuur, gezien de behoefte, alle mogelijke steun had ver leend aan de totstandkoming van de ten nisbaan. Namens de zustervereniging „Animo" uit Terneuzen overhandigde de heer J. Jurry een wandbord in Delftsblauw en een asbak. Na een dankwoord van de heer v. d. Linden volgden vriendschappelijke wed strijden tussen „L.T.C.-Axel" en „Animo". BOR3SELE Niet Ellewoutsdijk. Boven een gemeen teraadsvergadering van de gemeenteraad Borssele is abusievelijk een verkeerde plaatsnaam terecht gekomen, n.l. Elle woutsdijk. Uit het verloop van het ver slag is 't de lezers wel duidelijk gewor den dan het niet Ellewoutsdijk maar Borssele betreft. Wij bieden hiervoor on ze excuses aan. BRESKENS Vismijn. Aanvoer 2429 Aug. 3785 kg. Export garnalen f 2.801.19; 20 kg. Han dels garnalen 1.301.16; 689 kg. Bot 0.36- 0.16; 60 kg. Rog 0.38—0.20; 382 kg. Schar 0.64—0.33; 1153 kg. Schol 0.55—0.39; 2113 kg. Tong 2.200.65. ELLEWOUTSDIJK Aangespoeld hout verkocht. Het hout dat tijdens de stormnacht aanspoelde en opgeslagen lag aan de Nieuwe Dijk, is bij opbod verkocht. Het hoogste bod f 78. werd gedaan door de Gebr. Oosthoek. GRIJPSKERKE Jeugdclubs op reis. De C.J.M.V. en M. V. hielden onder leiding van hun predi kant ds van Winterswijk een geslaagde autobus-tocht naar Boulogne. De heenreis liep langs de kust van Bel gië en Frankrijk, waar de verschil lende bad- en havenplaatsen werden be wonderd, terwijl de route vervolgens zó genomen werd, dat men van het schil derachtige heuvellandschap kon genieten. Mede dank zij het prachtige weer, lieten de prachtige panorama's een onvergete lijke indruk achter. HEINKENSZAND Auto van de dijk. Bij het passeren van een tegenligger geraakte een bestelwagen bestuurd door de heer M. v, d. G. uit Driewegen, op de Nieuwlandse dijk van de weg en kwam na enige malen over de kop te zijn geslagen onder aan de dijk terecht. Wonder boven wonder kwam de be stuurder er met lichte verwondingen af. De auto werd vrij ernstig gehavend. Fietsenrallye. Zaterdag j.l. werd doo de meisjes en jongens van de Gere. jeugdclubs een fietsenrallye gehoudei Zestien jongens en 8 meisjes hebben e. aan deelgenomen. Er werd in zes grot pen van vier man gereden. De afstan bedroeg 40 km. Deze moest aan de han van een schema worden gereden. De vol gende route moest worden afgelegd: Ge ref. Kerk-Kanaalstraat, Souburg, Mid delburg, Gapinge, Oranjezon, Oostkapel le. Grijpskerke, Souburg, Middelburg Gapinge, Oranjezon, Oostkapelle, Grijps kerke, Souburg. De eerste groep startte om 1.30 uur. De volgende groepen start ten met een tussentijd van 5 minuten. D. eerste groep meldde zich om 5 uur aai. de finish, de laatste om 5.20 uur. OUD-VOSSEMEER Overdracht wandschildering. Door de in gezetenen van deze gemeente is een geld bedrag bijeen gebracht ter aanbiedin- van een wandschildering voor het nieu we gemeentehuis. Deze wandschildering, voorstellende de zeeslag op het Slaak te,, tijde van de Spaanse overheersing, en uit gevoerd door de kunstschilder Schippe. te Ossendrecht, geboortig uit Zeeland, za hedenavond om 7 uur aan het gemeen tebestuur worden overgedragen. POORTVLIET Ouden van dagen op reis. De ouden vai dagen hebben eind vorige week een tri] rond Walcheren gemaakt. Een bezoe,. werd gebracht aan Goes, Middelburg Vlissingen en diverse andere gemeente., in Walcheren. Te Veere werd de boter ham genuttigd. Te 8.30 uur kwamen di 40 oudjes weer terug in hun gemeente, waar ze door de muziekvereniging „Kuns. naar Kracht" werden begroet. Bij di markt heeft de burgemeester een dank woord gesproken tot de organisatoren eu de chauffeurs van de 14 gratis beschik baar gestelde auto's. RETRANCHEMEN T De wegen naar Knocke. Ongetwijfeld zou het verkeer naar en van België in de kuststrook nog sterk toenemen, in dien er betere wegen waren. De weg van Knocke naar Retranchement is welis waar goed berijdbaar, doch voldoet niet meer aan de eisen van het moderne ver keer, waar de breedte slechts 3 meter is. Van Belgische zijde is al jaren ge leden verbetering toegezegd, doch er ge beurt niets. Ook het pad bij het Zwin, dat door fietsers zo zeer op prijs wordt gesteld, is voor verbetering vatbaar. RILLAND-BA T H Schoolkinderen terug-. Zaterdagmiddag keerden de ruim 200 schoolkinderen terug van hun vacantiereis. De adoptiegemeen te Zaandam heeft ervoor gezorgd, dat de leerlingen van alle scholen een prach tige tijd hadden. De kinderen waren vol lof over deze trip. Elke dag gingen ze vanuit Zaandam naar de buurtgemeenten op bezoek o.a. naar Volendam, Alkmaar en Amterdam. „Rillandia" ontving de jeugd met muziek. Vele ouders en be langstellenden stonden bij het Gemeente huis de terugkeer af te wachten. ST. ANN ALAND Lelijke val. Een jongetje uit Bergen op Zoom, dat met de mestwagen was ko men meerijden naar de veehouder M. A. Anthonisse onder Sint-Annaland speelde aldaar op de schuurzolder en viel door een hooigat naar beneden. Met een ver splinterde voet werd hij opgenomen en naar het Algemeen Burger Gasthuis ge bracht. ST. MAARTENSDIJK Succes voor „De Lofstem". De zang vereniging „De Lofstem" behaalde onder leiding van haar directeur, de heer J. Ge luk, op een zangconcours te Putten een le prijs met 323 punten. VROUWENPOLDER Laatste evangelisatie-samenkomst. Op de laatste evangelisatie-samenkomst in dit seizoen heeft gesproken ds J. de Boer over „De Kerk nu". Aan het eind van de samenkomst heeft de predikant allen, die meegewerkt hebben deze samenkomsten mogelijk te maken, dank gebracht. Tot slot zong een kwartet enkele liederen en werd gezamenlijk Gez. 135 gezongen.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2