RUSLAND WIL NIET PRATEN OVER VREDESVERDRAG MET OOSTENRIJK „Zuid-Slavië wil Triëst annexeren", roept Italië Prov. Waterstaat gereed met ontwaterings plan van Schouwen MOSSADEQ MOET VOOR DE RECHTER VERSCHIJNEN PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Nota aan de Westelijke Grote Drie overhandigd Zal de kwestie aangesneden worden op de viermogendhedenconferentie over Duitsland 31 Augustus Communisten willen Westduitse ver kiezingen verstoren Noodrem bracht uitkomst In strijd met grondwet gehandeld Demonstratie bij parlements- zitting te Djakarta Er moei 200 millioen kubieke meter water worden geloosd Zonder tegenslagen kan na 37 dagen pompen de grond droogvallen Sprekende cijfers Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 80, Tel. 2430, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 7347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26—28 Expl- itatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG, No. 2568 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m, Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MAANDAG 31 AUG. 1953 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMI1 Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuioema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 5.50 u., onder 19.20 u. Maan op 23.08 u., onder 16.08 u. Hoogwater Dinsdag 1 Sept.: Vlissingen: 7.27 u. 1.56 m., 20.02 u. 1.44 m. Terneuzen: 7.55 u. 1.77 m., 20.26 u. 1.64 m. Wemeldinge: 8.56 u. 1.47 m., 21.22 u. 1.39 m. Zierikzee: 8.36 u. 1.30 m., 21.05 u. 1.23 m. DIJ HET OUDER WORDEN welt wel eens de weemoed op in het hart. Weemoed om wat achter ligt en dat nooit weerom komt. Wee moed omdat we niet meer dat alles kunnen doen, waarop we toen zo trots waren. Want ouder worden, oud wor den is moeilijk, omdat het zo moeilijk is los te laten Vandaag is het 31 Augustus, voor de meesten van ons vanouds de Konin ginnedag. De dag waarop we als kin deren met een sjerp omliepen of met een oranje strik in het haar en waarop we naar een fe;stterrein gingen om vlaggetjes te steken, te gillen van de lach bij het zaklopen en waarop we ranja kregen. De dag waarop we als grote mensen ons blij en trots voelden omdat de jarige Koningin onze Konin gin was. Een vrouw immers waarop we altijd trots hebben kunnen zijn, van het moment dat zjj aan de rege ring kwam tot het ogenblik waarop zij de regeermacht aan haar dochter over' droeg. Heel die lange periode met zijn donkerten, zijn oorlogen en zijn crises Vandaag is het geen Koninginne dag vandaag is het „slechts" de verjaardag van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Wilhelmina, een oud geworden vrouw, die zich vrijwel te ruggetrokken heeft uit het openbare leven. Een vrouw die ongetwijfeld ook wel eens de weemoed in haar hart moet voelen opwellen; weemoed om die heel mooie periode die onherroe pelijk voorbij is! Een vrouw die met al die energie, die haar altijd geken merkt heeft, heeft losgelaten, volko men en radicaal.maar die ook nog wel eens de pijn hiervan zal voelen, want zij is ook maar een mens! I_r ET LEVEN VAN KONINGIN WILHELMINA, is te allen tijde een voorbeeld geweest voor ons allen, haar onderdanen. En voor zovele an deren die in hoogheid gezeten zijn. We mogen dankbaar constateren dat het leven van Prinses Wilhelmina niet minder een voorbeeld is. Want dit kunnen wij van haar leren: dat ouder worden, oud worden niet gepaard hoeft te gaan met verbittering omdat men los moet laten; en met nauw ver holen afgunst op de jongeren die het anders doen dan wij het misschien ge daan zouden hebben. Wat Prinses Wil helmina ons leert is dat ook de'ouder dom een eigen taak heeft: het doorge ven aan de jongeren van de wijsheid, de levenservaring en de soms na een leven van harde strijd veroverde le vensrust; het door eigen voorbeeld doen zien dat het ouder worden ook levensverdieping betekent. Toen op 1 Februari de ramp ons volk trof, was Prinses Wilhelmina op 3 Fe bruari bij ons. En ze kwam niet met lege handen: handen vol troost en be moediging deelde zij uit aan hen die juist dat op dat ogenblik het meest nodig hadden. Want wat maalde men op dat ogenblik om het materiële, nu er zoveel rouw en droefheid was! Juist toen leerde deze vrouw ons de taak èn de schoonheid van de ouderdom: zij kon die troost geven. Uit de diepte van haar levenservaring, maar bovenal uit de diepte van haar innig Godsvertrou wen. Want ook daarin is Prinses Wilhel mina ons ten voorbeeld. In een lang en moeilijk leven als regerend vorstin heeft zij. steeds op God vertrouwd. En zij heeft ervaren dat dat vertrouwen nooit en nooit beschaamd wordt! Dat aan ons allen door te geven ziet zij thans als haar taak. „Leven met Chris tus!" dat is het waartoe zij ons op roept. En dan ook: leven als christe nen. Niet als de priester of de Leviet maar als de Samaritaan! Christus die nen door de medemens te dienen. Zo als zijzelf altijd haar volk gediend heeft met voorbijgaan van zichzelf. DIJ HET OUDER WORDEN welt wel eens de weemoed op. Maar bij weemoed alleen mag het niet blijven: de nieuwe taak, de taak van de ouder dom wacht en moet evengoed vervuld worden als al dat werk dat men in de kracht van zijn leven gepresteerd heeft. Onze Prinses Wilhelmina gaat ons in deze voor. Late God haar nog vele jaren in ons midden opdat wij al len die roepstem mogen horen en ver staan en opdat wij allen nog uit haar voorbeeld kunnen leren. Tr. LONDEN, 30 Augustus De Sowjet-Unie heeft een Westelijke uitnodiging om Maandag a.s. besprekingen te Londen te voeren over de kwestie van een staatsverdrag met Oostenrijk verworpen. In een nota, die Vrijdag te Moskou werd overhandigd aan de Amerikaanse, Britse en Franse ambassadeurs, werd verklaard, dat de jongste Westelijke nota over Oostenrijk, niet bevredigend was voor de Sowjet-Unie. In deze Westelijke nota werd opnieuw niet verklaard, dat de Westelijken bereid zijn terug te keren tot bespreking van het ontwerpverdrag met Oostenrijk, waar over in 1949 reeds in grote trekken overeenstemming was bereikt, aldus het Sowjet-antwoord. Tevens werd niet het verkorte Westelijke ontwerpverdrag teruggenomen, zo voegde de nota hieraan toe. (Dit verkorte verdrag werd door Amerika, Engeland en Frankrijk voorgesteld als een poging om de impasse te door breken, waarin de besprekingen over het oorspronkelijke ontwerp (van 1949) waren geraakt. Intrekking van het verkorte verdrag werd in de jongste Westelijke nota af hankelijk gesteld van bepaalde voor waarden, hetgeen volgens de Sowj et- nota slechts kan leiden tot nieuwe verwikkelingen en uitstel. De Sowjet- Unie verklaarde dan ook daarmee niet te kunnen instemmen. Voorts werd in de Sowjet-nota ver klaard, dat de plaatsvervangers van de ministers van Buitenlandse Zaken van Amerika, Engeland, Frankrijk en de Sowjet-Unie, die zijn belast met het opstellen van een staatsverdrag, geen permanent orgaan vormen en dat bij eenroeping van een conferentie van deze plaatsvervangers tot de bevoegd heden van de ministers van Buiten landse Zaken van de vier mogendhe den behoort. De voor Maandag voor gestelde conferentie was echter niet van de vier ministers uitgegaan. De Sowjet-Unie herhaalde voorts haar verklaring dat mogelijke succes sen bij pogingen om het Duitse vraag stuk te regelen oplossing van de kwes tie-Oostenrijk zouden kunnen verge makkelijken. Vrijdag werd tevens in Moskou de Oostenrijkse ambassadeur een Russi sche nota overhandigd. Hierin vroeg de Sowjet-Unie om een definitief ant woord op de vraag, of de Oostenrijkse regering het verkorte verdrag blijft steunen of niet en of zij terugkeer tot het oorspronkelijke ontwerpverdrag onmogelijk acht, zoals zij in 1952 ver klaarde. REACTIE De drie Westelijke mogendheden zul len opnieuw trachten de instemming van de Sowjet-Unie te verkrijgen met een Oostenrijks onafhanlcelijkiieidsver- drag wanneer de ministers van Bui tenlandse Zaken van de Grote Vier in October bijeenkomen, zo wordt in amb telijke kringen te Washington ver klaard. Ambtenaren van het departement van Buitenlandse Zaken zijn van mening, dat het Russische excuus voor het niet-bijwonen van de bij eenkomst der plaatsvervangersc te Londen een duidelijke aanwijzing is voor het feit, dat de Russen thans niet bereid zijn him positie in Oos tenrijk op te geven en hun bezet tingstroepen terug te trekken. De Russische besehuldiging dat Amerika niet bereid zou zijn van het verkorte verdrag met Oostenrijk af te stappen, heeft te Washington verba zing gewekt. Een woordvoerder van het State Department zei, dat de drie Westelijke mogendheden reeds beslo ten hadden het verkorte verdrag in te trekken als de Sowjet-Unie bereid was de Londense vergadering van -plaats vervangers bij te wonen en geen kwes ties te berde bracht, die de zaak niet raakten. De Russische uitspraak dat een regeling van het Duitse vraagstuk de oplossing van de Oostenrijkse kwestie zou vergemakkelijken, wordt te Washington uitgelegd als te be tekenen, dat de Russen een vredes- 's-GRAVENHAGE, 29 Augustus, -r- Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben per 1 Januari 1954 benoemd tot hoofdingenieur van de Provinciale Waterstaat van Zeeland ir J. A. Hof wegen, thans districtsingenieur te Ter- neuzen. In massa naar het Westen. ZE WAREN GESTUURD HAMBURG, 30 Augustas. De afgelopen drie dagen zijn in de Westduitse Bondsrepubliek meer dan 2000 leden van de communis tische jeugd- en vakbond uit Oost- Duitsland gearresteerd, toen zij pro beerden op illegale wijze West- Duitsland binnen te komen. Zij had den valse verblijfsvergunningen en communistisch propagandamateriaal bij zich en waren naar het Westen gestuurd om daar als agitators en propagandisten aan de verkiezings strijd deel te nemen. De arrestaties begonnen Vrijdag toen douaniers bij de grens te Helmstedt ontdekten, dat zich Oostduitsers in de trein bevonden, die vervalste papieren bij zich hadden. Trein na trein werd daarop grondig uitgekamd met het re sultaat dat steeds meer communisten die met grote plannen de reis hadden aanvaard, met al hun leuzen en pam fletten konden-inpakken. Een aantal van hen is al teruggezonden, doch alle gevallen worden nauwkeurig onder zocht. Bovendien zijn bü het doorzoe ken van de treinen diverse malen gro te geldsbedragen gevonden. Enkele communisten verklaarden onder dwang te hebben gehandeld.... verdrag met Duitsland als voor waarde stellen voor een verdrag met Oostenrijk. De Amerikanen hebben steeds op het standpunt ge staan, dat beide problemen afzon derlijk behandeld dienen te worden. BERGEN OP ZOOM, 29 Augustus. - Een moeder uit Kruiningen ging gis teren met haar vier spruiten met de dieseltrein op reis. Nu is het zo, dat men in een coupé van een stoomtrein gemakkelijk een oogje op zijn. spruit kan houden. In een dieseltrein, waar de veelal beweeglijke wezentjes van achter naar voren kunnen lopen, gaat dat niet zo eenvoudig. Toen de trein, waarin zich de Krui- ningse familie bevond, in Bergen op Zoom stopte, icas een lid van het kroost, een meisje van een jaar of vier, de coupé kwijt geraakt en met enkele andere passagiers het perron opge stapt. Moeder en de rest van het kla vertje vier waren daar echter niet. Bet schreeuwen stond het meisje na der dan het lachen. Dit werd nog erger toen de trein zich in beioeging zette en zij alleen op het perron ach ter moest blijven. Ze begreep, dat haar moeder nog in de trein moest zijn en rende de rijdende trein achterna. Het gevolg was, dat ze onder de aoielen zou zijn geraakt als een reiziger, die de klein dame had gadegeslagen, niet aan de noodrem had getrokken. Toen de trein tot stilstand kwam kon de kleine weer onder moeders hoede wor den gesteld. De trein had een minuut of tien vertraging. NOG EENMAAL IN HET OPENBAAR TEHERAN, 30 Augustus. De oud-premier van Perzië, Mossadeq, zal nog eenmaal gelegenheid krij gen in het openbaar te verschijnen. Hij kan dan Vermoedelijk zijn tra nen weer vrij laten vloeien en zal op de hem eigen manier wel probe ren te redden, wat er nog te redden valt. Mossadeq, zo is vandaag in Teheran verklaard, zal krachtens de wet op de staat van beleg door een militaire rechtbank worden berecht. Hij zal voor dit college verantwoor ding moeten afleggen van zijn d|- den, daar hem ten laste wordt ge legd, dat hij activiteiten heeft ont plooid, die in strijd zijn met de grondwet. De regering' Mossadeq, zo is verder bekend gemaakt, was sedert 13 Augus tus j.l. onwettig. Op die dag is bij de creet van de Sjah generaal Zahedi tot eerste minister benoemd. Toen Mos sadeq ondanks het decreet de macht bleef uitoefenen, was hij niet meer dan een burger, die zich tegen de wettige regering verzette. ARRESTATIE. In Perzië duren de arrestaties van aanhangers van Mossadeq voort. Vol gens geruchten zou de oud-minister DJAKARTA, 29 Aug. De Vrij dagavond gehouden zitting van het Indonesische parlement werd, na aan vankelijk eerst te zijn geschorst, later door de-voorzitter, mr Sartono, geslo ten, toen sympatliiserenden van de Masjumi, die in grote getale de publie ke tribune bezetten, herhaaldelijk luid applaudlseerden, als sprekers van hun party aan het woord waren. Mr Sar tono had eerst het publiek verzocht, zich van applaus te onthouden. Toen daarna weer werd geapplaudiseerd, schorste hy de vergadering, en tenslot te sloot hy de vergadering, toen het publiek inplaats van het parlementsge bouw te verlaten, zich rond de verga derzaal bleef ophouden. Sprekers van de Masjumi waren de heren Moh. Natslr en Zalnal Abldin. Natsir zei in zijn rede, dat de rege ringsverklaring geen enkel perspectlei biedt, doch slechts schone beloften doet. Hij vroeg, hoe nu het standpunt van de regering ls ten aanzien van de opening van een ambassade in Moskon, aangezien geen duidelijke riohtdatum door de regering is gesteld. Ook noem de hij de voorgestelde afwikkeling van de grondenkwestie in Noord-Sumatra vaag. Hij gaf uiting aan zijn teleur stelling over wat genoemd wordt het „laatste commando" en over de uitla ting van de president, dat „Indien no dig, de wapens zullen spreken." „Heeft men dan sedert 1950 de wapens niet la ten spreken?" zo vroeg Natslr. „Zelfs bommen en mortieren heeft men lgten spreken, echter zonder herstel van ae veiligheid als resultaat. Daarom die nen wij de zaken dieper te bezien", al dus spreker. Verklaring van generaal Gruenther KOPENHAGEN, 29 AUG. Generaal Al fred Gruenther, opperbevelhebber der NAVO-strijdkrachten in Europa, die thans een bezoek aan Denemarken brengt, verklaarde Vrijdag te Kopenha gen onder meer: „De in de afgelopen drie jaar in Europa opgebouwde NAVO-strijd- macht is nu zo sterk, dat zij niet meer door de Sowjet-Rüssische strijdkrachten in Oost-Europa verslagen zou kunnen worden. Indien de Russen thans zouden pogen het Westen aan te vallen, zouden zij eerst versterkingen uit andere dan Oosteuropese gebieden moeten aanvoe ren". Generaal Gruenther zal Dinsdag a.s. weer naar arijs vertrekken. TITO WEET ER NIETS VAN Steen des aanstoots op de Balkan brengt gemoederen weer in opstand. BELGRADO-ROME, 36 Augustus Een storm van verontwaardiging is dit weekeinde door Zuid-Slavië en Italië gegaan. In Italië werd de storm ver oorzaakt door berichten, als zou Zuid-Slavië de kwestie-Triëst moe zijn en overgaan tot het inlijven van de zóne B van het omstreden gebied, dat door de Zuidslaven mede wordt bestuurd. In het land van maarschalk Tito evenwel is men verontwaardigd over het feit, dat er niets van waar zou zijn. Als men de officiële Zuidslavische woordvoerder mag geloven, dan weet de re gering niets van de plannen om een deel van Triëst te annexeren. Het gerucht is de wereld ingestuurd door Italiaanse kranten, die met het bericht kwamen, dat het semi-officiële Zuid-Slavische persbureau „Joego van Buitenlandse Zaken, Fatemi, van wie destijds werd gezegd, dat hij door het publiek was vermoord, Zaterdag zijn vrouw hebben opgebeld en haar meegedeeld, dat hij zich ^schuil houdt op een plaats waar men hem toch niet kon vinden. De Sjah zal Zaterdag op verzoek van de godsdienstige leiders een politieke amnestie afkondigen, die voor velen zal gelden. press" Vrijdag zou hebben verklaard, „dat Zuid-Slavië zijn geduld had ver loren en zou kunnen overgaan tot an nexatie van de zóne B, het door dit land bestuurde gebied van Triëst. Deze annexatie zou een antwoord beteke nen op de inlijving van de zóne A door de Italianen". Zoals bekend is al jaren lang de ha venstad Triëst een steen des aanstoots tussen beide landen. Na de oorlog werd het gebied bezet gehouden door Amerikaanse en Britse troepen, doch vorig jaar werd zóne A aan Italië en zóne B aan Zuid-Slavië toegewezen, waardoor beide landen zeggenschap kregen in het bestuur van hun zóne. TROEPEN ER HEEN? De Italiaanse pers schijnt nog hefti ger te keer te gaan dan de politici. Zondag kwamen zij tenminste met be richten, dat Italië grote troepenver sterkingen naar het gebied bij Triëst zal dirigeren. Ambtenaren van het ministerie van Defensie wilden dit bericht niet be vestigen, doch verklaarden, dat de troepenbewegingen deel uitmaken van de oefeningen, die momenteel gehou den worden. Verder wordt de zaak in diplomatieke kringen druk besproken en ook de Britse ambassadeur en de zaakgelastigden van Amerika en Frankrijk kwamen voor eén bespre king met de Italiaanse premier Pella bijeen. HOOFDEN KOEL. Het enige, dat er aan de hand is, blijkt een aantal hervormingen op fi nancieel en economisch gebied te zijn, die voor de zóne B van Triëst door de Zuid-Slavische regering van kracht zijn verklaard. In Amerikaanse diplomatieke krin gen had men weinig commentaar. Men sprak de hoop uit, dat men de hoofden in beide landen koel zou houden. In Londen was men dezelfde mening toe gedaan en verwachtte men, dat de zaak met een sisser zou aflopen. De Duitse krijgsgevangenen en burgers in de Sowjet-Unie BONN, 29 AUG. Een Duitse delegatie heeft Vrijdag bij de speciale commissie der Verenigde Naties te Genève, die zich bezig houdt met uit de tweede wereld oorlog stammende vraagstukken betref fende krijgsgevangenen, een rapport in gediend. Hierbij' hoort een lijst met de namen van 117.529 Duitse krijgsgevangenen, die nog niet naar hun land zijn teruggezon den. Vermeld wordt, dat zich hiervan 102.958 in de Sowjet-Unie bevinden. Op de tweede lijst zijn de namen van 1.272.896 in de tweede wereldoorlog ver miste krijgsgevangenen vermeld. Een groot gedeelte hiervan zou zich nog in krijgsgevangenschap bevinden. Tenslotte wordt in het rapport mede gedeeld dat tenminste 750.000 Duitse bur gers naar de Sowjet-Unie zijn overge bracht. Hiervan zouden er 134.000 nog in leven zijn. MIDDELBURG, 29 Augustus De Provinciale Waterstaat van Zeeland zal, zodra de dijk bij Schelphoek waterdicht is, beginnen met het droogpompen van het Waterschap Schouwen, een oppervlakte van globaal 9.000 ha. De voorbereidingen tot de uitvoering van dit immense werk zijn al vele weken aan de gang en het plan ligt kant en klaar gereed. Gemalen en pompen wor den in hoog tempo in orde gebracht om de naar globale schatting 200 millioen kubieke meter zeewater zo vlug mogelijk van het eiland weg te pompen. Naar een eveneens globale schatting kan dit werk na 37 dagen gereed zijn. Niet minder dan 32 pompen, met een capaciteit variërend van 50 tot 400 kubieke meter water per minuut, zullen worden ingeschakeld, samen met drie sluizen, die elk 1000 kubieke meter per minuut kunnen verwerken. Ook het plan voor de droogmaling van de Vierbannenpolder is gereed. Hier komen 10 pompen, terwijl gerekend mag worden, dat 42 dagen na de definitieve dichting van het gat bij Ouwerkerk dit gebied droog kan vallen. 50 m3 per minuut elk. „DEN OSSE". Bij Den Osse, aan het uiterste punt je in het Noorden van Schouwen, is Werkspoor al enige tijd aan de gang met het plaatsen van twee zeer grote pompen, die elk 400 m3 water per mi nuut kunnen lozen. De buizen hebben een doorsnee van 1.85 meter en elke pomp, waarvoor een betonplaat van 1 meter dik wordt gelegd en stalen damwanden worden neergezet, weegt niet minder dan 30 ton. Deze kolossen zijn o.m. gebruikt bij de droogmaling van de Wieringermeer en zij zijn door de Directie Bruggen van Rijkswater staat in gereedheid gehouden voor Schouwen. EEN BAILEYBRUG. Het gevolg van de plaatsing van de ze pompen zou zijn de aansluiting van de enige verbindingsweg met Weste lijk Schouwen. Al enige maanden ge leden is dit probleem bekeken en dank zij de bemiddeling van de Commissa ris der Koningin is Oorlog bereid ge vonden bier de pontoniers een Bailey brug van 110 meter lengte te laten leg gen. Over een goede week moet de brug er liggen. Die zal lopen over het buitendijkse gedeelte bij het gemaal Den Osse, krijgt een landhoofd van zand aan de Westelijke kant en een op rit aan de Baileybrug aan de Oostzijde Aan de andere kant van het eiland, bij de Burghsluis, verrijzen op de dijk 12 pompen met een capaciteit van 50 m3 per minuut elk. Bij Flauwers ko men er zelfs 14 van dezelfde capaci teit. Hierbij stond men voor een eigenaardige moeilijkheid. Het was n.l. uitgesloten deze pompen op de dijk te plaatsen, omdat die slecht was. Aan gezien hier het allerlaagste gedeelte van Schouwen ligt, moest er wat op vonden worden. Men heeft daarom, toen Schelphoek nog open was, vier oude bootjes naar binnen gelegd, zo dat straks de pompen op de scheepjes in werking kunnen worden gesteld. De kans is groot, dat, wanneer het eerste water zal zijn weggepompt, de pompen nog te hoog zullen blijken te staan. Het is de bedoeling, dat dan verderop in het land andere pompen zullen wor den geplaatst, welke via een vaart het water over de zeedijk kunnen afvoe ren. Hevelen van het water over de zeedijken bleek op Schouwen niet mogelijk te zijn .Daarvoor ligt het eiland te laag en bovendien was het ondoenlijk het vele materieel hier voor naar allerlei plaatsen aan te voeren. De droogmaking van Schouwen ver eist een fantastische organisatie. De gemiddelde waterstand op het eiland ligt op 80 cm boven N.A.P. Schouwen zelf ligt gemiddeld 1.20 meter beneden dit peil en dat wil dus zeggen, dat er een „schijf" water van niet minder dan twee meter moet worden wegge pompt. Een hoeveelheid van 200 mil lioen kubieke meter moet worden ver werkt en wanneer men weet dat er in 1 m3 zeewater 25 gram zout zit, dan leert een kleine berekening dat er in totaal 5 millioen kg zout van het eiland moet verdwijnen. Van meet af heeft men op het stand punt gestaan, dat het eiland zo snel mogelijk na het dichten der dijken moest worden drooggemaakt. Dat heeft dit grote voordeel, dat de winterregens dan op de grond hun ontziltende in vloed kunnen uitoefenen en dat er het volgende jaar nog een oogst mag wor den verwacht ,een oogst, die naar ruwe schattingen van landbouwdeskundigen een opbrengst van vijf millioen gulden kan opleveren. Iedere dag betekent dus winst. DRIE GEMALEN. Een groot nadeel is, dat alle gemalen van Schouwen zijn uitgevallen, door dat zij óf onder water of buitendijks (b.v. het gemaal Schelphoek) zijn ko men te liggen. Drie bestaande sluizen konden in orde wo.n gemaakt en daarmede is men dan ook al ver ge vorderd. In de eerste plaats betreft dit de Westhavensluis van Zierikzee, die al ongeveer 20 jaar niet meer is ge bruikt, maar nu weer open wordt ge maakt, en verder zijn het de Jonge- sluis en de Prummelsluis, tussen Zie rikzee en Flauwers, waarvan de be schadiging zover is hersteld, dat zij in gebruik kunnen worden gesteld. In to taal kunnen deze drie sluizen 3000 m3 per minuut naar buiten gooien. DE „NEPTUNUS". In het havenkanaal van Zierikzee ligt de grote pompboot „Neptunus", die gratis beschikbaar is gesteld door de Provinciale Gelderse Electriciteits Mij. en die door Wilton Feyenoord in orde wordt gemaakt. Deze enorme boot, die in Gelderland werd gebruikt voor wa tervoorziening bij lage rivierwater standen, kan 400 m3 water per minuut verwerken en heeft het voordeel, dat hij permanent kan doorwerken, aange zien de buiskoppelingen flexibel zijn en het schip dus met het tij op en neer kan gaan. Verder komen er op de dijk tussen Zierikzee en de „Neptunus" drie elec- trische pompen met een capaciteit van Hier is de berekening van de 37 dagen voor het droogvallen van Schouwen. Eerst geven wij de ca paciteit der pompen, Burghsluis: 12 van 50 m3 per minuut of 600 m3, Flauwers 14 van 50 of 700 m3, Den Osse 2 van 400 of 800 m3, Zie rikzee 3 van 50 of 150 m3, „Nep tunus" 1 van 400 is 400 m3. To taal 2650 m3 per minuut. Daarbij komen de drie gemalen, die met elkaar 3000 m3 per minuut kun- lozen. In totaal wordt het dus 5650 m3 per minuut. Per uur is dat 339.000 m3. Nazien van pom pen, tijverschillen enz. maken, dat niet 24 uur doorgewerkt kan wor den. Per etmaal mag 16 uur wor den gerekend. Dat maakt dus ruim 5,'4 millioen kubieke meter. In de polder is 200 millioen kub. meter water aanwezig. Na ongeveer 37 agen kan dit deel van het eiland, wanneer zich geen tegenslagen (uitvallen van pompen of gema- Dat er heel wat nodig is om straks de pompen aan het werk te houden, ligt voor de hand. Enkele cijfers geven daarvan een indruk. De pompen bij de Burghsluis b.v. „drinken" niet min der dan 4000 liter per etmaal. Bij Flauwers worden grote tanks voor de pompen opgesteld. Een speciale leidiny wordt aangelegd naar tankboten. Die leiding zal 1200 meter lang zijn en die bij Burghsluis 1 kilometer. De twee pompen hij Den Osse verbruiken per dag 3000 liter dieselolie. Maatschappijen ais de Esso en de Shell verlenen haar volle medewer king van deze aanvoer. OOSTER- EN SIRJANSLAND. Al drie weken zijn drie pompen aan 't werk om de Ooster- en Sirjansland- polder van het water te bevrijden. Zti produceren elk 50m3 per minuut. Eén staat aan de Noordkant en twee in het Zuiden, bij het sluisje van Viane. Deze polder ligt het hoogst van het hele eiland. De weg erin ligt droog tot aan de Rampaartsedijk. Aangezien deze echter nog erg zwak is en aan de an dere kant van de dijk de nog ge- inundeerde Vierbannenpolder ligt, is het niet verantwoord de Oosterland- en Sirjanspolder geheel droog te ma len. Zoals gezegd kan met het droogma ken van de Vierbannenpolder pas be gonnen worden, als Ouwerkerk water dicht is. De gemalen in deze polder zijn ook alle uitgevallen. Aan de Noordkant, links en rechts van het ge maal van Stevensslnis, komen twee pompen, de één van 400 m3 per mi nuut en de ander van 190 m3. Ver wacht mag worden, dat het gemaal zelf binnenkort als een hevel kan worden gebruikt. Aan de Zuidkant van de pol der komen 8 pompen van 50 m3 per len b.v.) voordoen, droog vallen. DE BILT ZEGT: Perioden met zonneschijn. Overwegend droog weer met perio den met zonneschijn, maar later op de dag in het Westen van het land kans op lichte reg n. Matige tot krachtige en aan de Waddenlcust tijdelijk harde wind tussen West en Zuidwest. Onge veer dezelfde temperaturen als giste ren.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1