AANZIENLI|KE DALINGEN VAN INVESTERINGEN Vestigingswet kleinbedrijf: belemmert rationalisatie vooral r- VREDESCONFEREN1 iE KAN SPOEDIG BEGINNEN in de provincie Wethouder van Oorschot te Vlissingen nam afscheid TRIOMF EN TEGENSLAG Mij „Zeeland komt niet terug Begrotingstekort 1954 van Middelburg f 180*000 PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Mr Milius over Nederlands economie Alfred van Sprang op jacht op de Mau Algemene Vergadering was uitgepraat ïn Korea sneuvelden ongeveer 300 Nederlanders Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, TeL 243G, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 7347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26—28 Expl-'tatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWbCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2567 Abonnementsprijs 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord ZATERDAG 29 AUG. 195S Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, 'Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kvvekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Maandag: Zon op 5.49 u. onder 19.31 u. Maan op 22.11 u. onder 15.05 u. Hoogwater Maandag 31 Aug.: Vlissingen: 6.28 u. 1.85 m., 18.48 u. 1.72 m. Terneuzen: 6.57 u. 2.05 m., 19.17 u. 1.93 m. Wemeldinge: 8.06 u. 1.67 m., 20.21 u. 1.55 m. Zierikzee: 7.47 u. 1.47 m„ 20.02 u. 1.36 m. UTRECHT, 28 Augustus. Het streven van handel en industrie naar grotere rationalisatie zal zijn stempel drukken op de Najaarsbeurs, die 1 .September a.s. zal wor den geopend. De afzet stuit op moeilijkheden. Dit heeft grote invloed op de investeringen. Vergelijkt men de in 1952 tot stand gekomen in vesteringen met die van 1951, dan kan in tal van bedrijfstakken van een aanzienlijke daling worden gesproken. De vooruitzichten voor dit jaar zijn evenmin zeer gunstig, zodat met een daling moet worden reke ning gehouden. Een uitzondering vormen de metaalnijverheid en de chemische industrie, waarin aanzienlijke investeringen zullen ge schieden. Ook in de kringen van de detailhandel gaan stemmen op die wijzen op een streven naar grotere rationalisatie. Men stuit daarbij op de vesti gingswet kleinbedrijf welke in tal van kringen tot critiek aanleiding geeft en waarvan voorstellen tot herziening van een aantal bepalingen in studie zijn genomen. Aldus heeft mr J. Milius, directeur der Jaarbeurs, betoogd in zijn be schouwing over de Nederlandse economische omstandigheden, die hij van daag hield naar aanleiding van de opening van de Jaarbeurs te Utrecht 1 September a.s. Als directe reactie op Korea zal, aldus mr Milius, in de komende maanden noch een aanzienlijk^ da ling, noch een stijging van de goe- derenprijzen kunnen worden ver wacht. Onmiskenbaar valt los hiervan op langere termijn echter een daling van het prijzenpeil op te merken sedert de toppen in het voorjaar van 1951. Deze ontwikkeling is voor ons land van grote betekenis door de gunstiger ruilvoet. De loonfactor zal nu een re latief belangrijker rol gaan spelen bij het bepalen van de eindprijs. Naar aanleiding hiervan vestigde mr Milius de aandacht op de betekenis van de recente verklaring van de werk geversbonden inzake de loonpolitiek. Een differentiatie in de lonen zal mede een middel kunnen zijn tot ver hoging van de arbeidsproductiviteit en dus de rationalisatie kunnen bevor deren. Hoewel men streeft naar grotere liberalisatie van het handelsverkeer, worden de mogelijkheden van uit voer niet vergroot. Op de buitenlandse markten moet onze industrie aan een steeds scher pere concurrentie van Duitsland en Japan het hoofd bieden. De Benelux-gedachte heeft helaas haar verwezenlijking nog niet gevon den. De onlangs opgestelde protocol len bieden volgens Milius, evenwel elementen die goede mogelijkheden inhouden tot versterking van het ge meenschappelijke economische poten tieel. Investeringen. Met ingang van 1952 is de investe ringsactiviteit verflauwd. Aan de hand van uitgewerkte gegevens ver kregen door een enquête onder een groot aantal Nederlandse onderne mingen, stelde mr Milius vast, dat, uitgaande van 1951 als basisjaar, in 1952 tal van bedrijfstakken van een aanzienlijke daling van de gereali seerde investeringen kon worden ge sproken. Aangenomen, dat de moeilijkheden van afzet en rendement in onvermin derde kracht aanhouden, moet in 1953 in tal van bedrijfstakken op een ver dere daling van de investeringen worden gerekend, meent de heer Milius. *Of de geschatte bedragen in 1953 inderdaad zullen worden geïnvesteerd, hangt natuurlijk van tal van fac toren af. Wil men de investeringen weer op peil brengen of verhogen dan is verlaging van de belastingen on- vermijdlijk. Wat het georganiseerde bedrijfsleven en de Kamers van Koophandel in deze hebben betoogd zowel wat het fiscale beleid als dat der exportbevordering betreft, spreekt een voldoende duidelijke taal. Moge het antwoord van de regering niet teleurstellen maar 'n royale handreiking blijken in te houden. Stuit de afzet op moeilijkheden en loopt het rendement der invéstingen terug, dan ontstaat automatisch gro tere aandacht voor de vraagstukken van rationalisatie. Ook in de commerciële sector doet zich de behoefte aan grotere doel matigheid voor. De detailhandel heeft Diep in dé dichte bamboebossen aan de voet van het Aberdare- gebergte bevindt zich een grote Mau Mau-schuilplaats, compleet met een hospitaal voor gewon den. Een duizend mannen, som migen vergezeld van hun gezin nen leven er onder uiterst primi tieve en moeilijke omstandigheden in hutten van boomstammen en bladeren. Als ze ergens voedsel kunnen stelen hebben ze iets te eten. Anders lijden ze honger. Daar enkele van de leiders in het kamp leven heeft men uitgebreide beschermingsmaatregelen geno men. Overal bevinden zich wacht posten, deels uitgerust met op het leger buitgemaakte automatische wapenen. Het is dan ook prac- tisch uitgesloten om het kamp ongemerkt te benaderen. Het Britse hoofdkwartier in Nairobi heeft niettemin besloten om dit kamp te overvallen. De A-com pagnie van de 4the King's Afri can Rifles (een bataljon neger troepen uit de aangrenzende Britse kolonie Oeganda) is met deze lastige opdracht belast. Al fred van Sprang is met hen mee gegaan om een ooggetuigeverslag te kunnen geven van deze typi sche operatie tegen de Mau Mau. Zie pagina 3. NA EEN RAADSLIDMAATSCHAP VAN 34 JAREN VLISSINGEN, 28 Aug. Het groot ste gedeelte der laatste vergadering van de oude gemeenteraad was ge wijd aan het afscheid van de wethou der van Sociale Zaken, de heer L. P. van Oorschot. Nog niet vaak zal de raadzaal zo vol zijn geweest. Er wa ren familieleden van de scheidende politicus, hoofden van dienst, ambte naren, partijgenoten en oud-raads leden. Alle sprekers hebben hun gro te waardering uitgesproken voor het werk van de „gemeenschapsmens" Van Oorschot. Nadat burgemeester mr B. Kolff 'n afscheidswoord had gesproken tot de scheidende raadsleden De Baare (K.V.P.) en Theune (V.V.D.), herin- ,_.rde hij eraan, dat de heer Van Oorschot 34 jaar raadslid van Vlissin gen en bijna 9 jaar wethouder is ge weest. Heel vaak trad hij op als bur gemeester, éénmaal zelfs voor 8 maanden. De burgemeester betreurde het heengaan van de wethouder, met wie in het college altijd een prettige sa menwerking bestond. Als belangrijke resultaten van zijn werk noemde hij het bureau van sociale zaken en de volkscredietbank, alsmede de rege ling der huisraadschade van de slacht offers van de watersnoodramp. Mr Kolff bood mevrouw Van Oorschot bloemen aan en haar man ontving namens de raad vier delen ,uit de reeks „De schoonheid van ons land". Als oudste raadslid sprak de heer J. Marijs over het grote vertrouwen, dat velen in de heer Van Oorschot stelden, een vertrouwen, dat nooit werd beschaamd. Daarna kwam de wethouder zelf aan het woord. Hij verklaarde nooit zichzelf te hebben gezocht, maar al tijd het oog te hebben gehouden op het dienen van de medemens, hetgeen hij het mooiste en h-t grootste van iemands leven noemde. Hij dankte voor de grote vriendschap, ook van politieke tegenstanders. Hij wenste Vlissingen geluk met een burgemees ter, die ook het dienen in zijn hart heeft geschreven, dankte hem voor zijn tegemoetkomende houding en ook voor het vertrohwen van de wethou ders, de raadsleden, de secretaris en de ambtenaren, van wie hij een bloem stuk had ontvangen. Zijn laatste wens was een spoedige totstandkoming van het tehuis voor de bejaarden. Na de sluiting van de raadszitting heeft de heer J. L. Verhagen een persoonlijk woord tot de heer Van Oorschot gesproken. Hij roemde diens eerlijkheid, rechtschapenheid en be- wogendheid en bood hem een kist sigaren aan. De heer W. de Ridder sprak als oud-raadslid en als be stuurslid der Woningbouwver. „Ge meenschappelijk Belang". Een zoon van de wethouder, de heer G. van Oorschot uit Amsterdam, schetste op geestige wijze de politieke activiteit van zijn vader, waarna mevr. van Oorschot een kort dankwoord sprak. zijn kosten aanzienlijk zien toenemen en grotere lasten en risico's moeten aanvaarden. Mr Milius acht het met het oog hierop van groot belang ken nis te nemen van de ontwikkeling in de Verenigde Staten op het gebied van de concentratie in de levensmid delenbranche. Toepassing in Nederland is niet goed mogelijk door de vestigingswet klein bedrijf 1937, welke voor bovengenoem de branchevervaging een belemme ring vormt. Voorr.l in de provincie wordt het bezwaar geuit, dat de formulering van de eis van vakdiploma's te vee. is afgestemd op de grote steden en te weinig rekening houdt met de klei nere plaatsen waar de detaillist arti kelen uit verscheidene branches ver koopt. Het accent van de eisen moet verlegd worden op verkoopkunde, pu bliciteit, financiering, voorraadbehee en dergelijke. NEW YORK, 28 Augustus. De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft het debat'over de regeling van de politieke conferentie over Korea beëindigd. Een Russisch voorstel om er nog een tijdje over door te praten, werd met 36 stemmen tegen, elf voor en twaalf onthoudingen verworpen. Alle zestien landen, die aan de oorlog in Korea hebben-deelgenomen kunnen zich op de conferentie doen vertegenwoordigen. De besprekingen op de conferentie zullen uiter lijk 28 October beginnen. De Amerikaanse Regering zal contact op nemen met de tegenpartij om de datum nader te bepalen. De kwestie betreffende de deel name van India was spoedig van de der de vlag van de Verenigde Naties hebben gediend. Het totaal der Ne derlandse slachtoffers is ongeveer 300 man. De voorzitter der Algemene Ver gadering de Canadees Lester Paerson, vertolkte tenslotte de gevoelens van velen, toen hij zei, dat thans het moeilijkste werk moet beginnen, na melijk het slagen van een vredes conferentie, die de weg moet banen naar vrede in Azië en de gehele wereld. GOES, 28 Aug. De afgelopen week is zeer belangrijk geweest voor het dijkherstel in Zeeland en in het bijzonder op Schouwen en Duiveland. Het beste worden de laatste dagen in de geschiedenis van het redden van Schouwen- Duiveland van het water geken merkt door twee woorden: triomf en tegenslag. Triomferend was het ïluitconcert van de vele boten toen Donderdag avond om tien minuten over half zeven de ringdijk rond het gat bij Schelphoek werd gesloten. Onze foto (hiernaast) toont juist het moment van sluiting. Op de achtergrond zien we het nog verdronken Serooskerke. "De vreugde- echter om dit succes werd getemperd door de herhaalde lijke tegenslagen, die men ondervond bij de dichtingswerkzaamheden bfj Ouwerkerk. Onze foto boven toqpt echter hoe de Rijkswaterstaat niet bij de pakken is gaan neerzitten. Drie grote kranen zijn bij het Westelijke gat bezig perskaden van klei te bou wen. Tussen deze kaden wordt zand gespoten en gebruik gemaakt van de gebroken caissons, die tijdens de laat ste dichtingswerkzaamheden sneu velden. DE BILT ZEGT: DE BILT, 28 Aug. Veel bewol king met tijdelijk regen of motregen. Overwegend matige wind hoofdzake lijk tussen West en Zuid. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. baan. De Indische vertegenwoordiger Menon verklaarde n.l. dat zijn land er geen prijs meer op stelde aan de conferentie deel te nemen. Over deze kwestie behoefde dus niet meer ge debatteerd en gestemd te worden. De Vergadering nam nog een reso lutie aan, waarin hulde werd gebracht aan de Geallieerde gevallenen, die in de strijd tegen de aanvallers zijn ge sneuveld. Wysjinsky stemde tegen deze resolutie, omdat deze een ver- Wrongen beeld van de historische werkelijkheid gaf. Zuid-Korea en niet Noord-Korea was volgens hem de aan valler geweest. „De gevallenen in Korea roepen ons uit hun graven toe de strijd, VLISSINGEN, 28 Aug. De minis ter van Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera, is na ernstige bestude ring van het vraagstuk tot de slot som gekomen, dat uit een oogpunt van exploitatieuitkomsten voor de Stoomvaartmaatschappij „Zeeland" Hoek van Holland gehandhaafd dient te worden als afvaarthaven van de bootdienst op Engeland. Deze mede deling deed burgemeester mr B. Kolff vanmiddag in de Vlissingse raad. Hij voegde daaraan toe, dat eerst van morgen een brief van de minister over deze zaak was ontvangen, zodat het college van B. en W. nog niet in de gelegenheid was geweest te onder zoeken welke stappen thans dienen te worden gedaan. Hiermede is dus eindelijk naar het zich laat aanzien de definitieve beslissing omtrent een voor Vlissin gen en Zeeland brandend probleem gevallen. De Mij „Zeeland" zal niet waarin zij zijn gevallen, niet op te geven", aldus zei de Australische af gevaardigde Sir Percy Spender tij dens het debat over de Koreaanse strijders. De Nederlandse afgevaardigde, de heer von Balluseck, voegde hieraan toe, dat de in bloed en mensenlevens betaalde tol een offer is, dat op held haftige wijze werd gebracht om de .vrijheid in stand te houden. Hij deelde verder mee, dat onge veer 3200 Nederlanders en Surinaam se vrijwilligers met onderscheiding on naar de Scheldestad terugkeren, on danks de zeer vele verzoeken en be togen van het gemeentebestuur en tal van Zeeuwse instanties. In 1946 was terugkeer naar Vlis singen niet mogelijk vanwege de slechte toestand, waarin de haven zich tengevolge van de oorlogsvernielingen bevond. Toen de haven in orde was, werd het gebrek aan woningen voor het „Zeeland"-personeel als reden voor het niet terugkeren gebruikt. Maar steeds werd er van regerings zijde op gewezen (tussen het Rijk en de maatschappij bestaat een nauwe overeenkomst), dat bij het nemen van de uiteindelijke beslissing niet alleen economische overwegingen een rol zouden spelen. Voorjaar 1948 leek een voor Vlissingen gunstig besluit te zijn genomen. Maar opnieuw kwam er een kink in de kabel, zodat in de raad zelfs het woord „sabotage" (door de ,,Zeeland"-directie) viel. In April 1952 deelde minister Wemmers in de Eerste Kamer medé, dat hij niet van plan was de rederij te dwingen een lijn, die met verlies werkte, te ex ploiteren. Een commissie wenste hij niet, wel een bespreking met de di rectie, Ged. Staten en het gemeente bestuur. Zijn opvolger, minister Al gera, voerde in Maart j.l. deze bespre kingen. Nu is dan het pleit beslecht. Of er nog iets aan te veranderen zal zijn? De kans is wel verdwijnend klein. FINANCIËLE MISERE DUURT VOORT MIDDELBURG, 28 Aug. Reeds thans hebben B. en W. de raad de gemeentebegroting voor 1954 aangeboden. Zij hebben geen kans gezien haar sluitend te krijgen. De gewone dienst levert een nadelig saldo op van f 180.000.ondanks het feit, dat zij de inkomsten zo hoog mogelijk hebben opgevoerd en de uitgaven zo krap mogelijk hebben geraamd. Hun conclusie is, dat de financiële moeilijkheden nog niet tot het verleden be horen, al kan met genoegen worden vastgesteld, dat het in de afgelopen jaren is gelukt tal van noodzakelijke voorzieningen tot stand te brengen. B. en W. spreken de hoop uit, dat het Rijk Middelburg in deze financiële nood zal bijstaan en het in staat zal stelten tot een redelijke voorziening in de behoeften "er gemeentelijke huishouding. Ged. Staten hebben vol ledig begrip voor de moeilijkheden, zo zegt het college, en zij zullen de gemeente met kracht ter zijde staan bij de pogingen tot het verkrijgen van een verhoogde algemene uitkering. B. en W. delen ook mede, dat het begrotingstekort over 1953, dat op f 77.009.werd geraamd, aanmerkelijk groter zal zijn, n.l. f 163.000.aangezien er f 21.000.bijkomt van de B.B., f 20.000.voor het Wegschap Walcheren en f 45.000.voor maatschappe lijke zorg. Rooskleurig is de financiële situatie der Zeeuwse hoofdstad dus allerminst. Aan inkomsten van de gewone dienst wordt een bedrag van f 1.949.925,97 geraamd en aan uitgaven f2.129.925,97. Het nadelige slot van de kapitaal- dienst wordt becijferd op f 4.795.841,70, n.l. aan nadelige saldi f 23.661.763,32 en aan batige saldi f 18.865.921,62. Geen enkel nieuw kapitaalswerk is voor 1954 geraamd. Dit betekent «niet, dat er geen kapitaals werken op. het programma staan. Er is voor in 1954 in uitvoering ko mende werken aan kapitaalslasten ge raamd f 30.000.hetgeen neerkomt op een bedrag van ca. f 440.000. aan uit te voeren werken. Urgent zijn de verbreding en verlegging van de Langevielebinnenbrug, de Konings- brug, de Spijkerbrug en de Dokbrug, terwijl voorzieningen voor de huis vesting van het Gymnasium zeer noodzakelijk zijn. B. en W. hebben op de begroting f 5000.uitgetrokken voor het vreem delingenverkeer, dat steeds toeneemt en nog verder dient te: worden ge stimuleerd. Dit kan h.i. plaatsvinden door jaarlijks zekere attracties te or-1 ganiseren; de aandacht van grote ver enigingen en organisaties in woord en geschrift voor het houden van con gressen op Middelburg te vestigen; de stad in de belangstelling te plaat sen van binnen- en buitenlandse reis ondernemingen en haar gedurende het seizoen een gezellig aanzien te geven door b.v. een feestverlichting. B. en W. leggen er steeds de na druk op, dat zij, die van het vreem delingenverkeer financieel voordeel hebben, ook bereid moeten zijn daar voor kosten te maken. Men moet het niet uitsluitend noch in hoofdzaak van de gemeente verwachten. Niettemin heeft de gemeente naar het oordeel van het college hier een taak. Een taak, die echter alleen maar geld kost en de gemeente practisch geen financieel voordeel oplevert. B. en W. willen de aanstelling van een ambtenaar, die met de genoemde werkzaamheden en b.v. ook met sportaangelegenheöen kan worden belast. Daarvoor achten zij een be drag van f5000.nodig. Voor de net volgend jaar te orga niseren feestelijkheden, die aanvan kelijk zouden plaatsvinden in 1953, maar door Je ramp niet konden door gaan,, is een bedrag van f 15.000. .litgetrokken.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1