SCHAAKWERELD IN SPANNING over het komende candidatentournooi in Zwitserland. DE SLUIKER Wie mag de strijd aanbinden met Botwinnik De 9 Russen (van de 15 deelnemers) hebben de beste kansen in deze 2 maanden durende strijd. Marokkaanse kwestie naar de Veiligheids raad? „Vrederust" organiseert twee sportdagen. Twee Nederlanders in Korea vrijgelaten Kamers van Koophandel hebben bezwaren tegen ontwerp-bedrijfsvergunningenwet Dondudag 27 Augustus 19jJ. ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 (Van een speciale A.N.P.-verslaggever.) NEUHAUSEN, 25 Augustus. In de laatste jaren worden er schaaktournooien aan de lopende band gehouden. Elk land. elke pro vincie, ja zelfs elke stad van enige omvang heeft zijn kampioenswed strijden. Maar toch zijn er slechts enkele wedstrijden, die boven het regionale belang uitkomen, en tournooien waarvoor de gehele schaak wereld zich interesseert zijn uitzonderingen. Tot die uitzonderingen behoort het candidatentournooi, dat een dezer dagen in Zwitserland begint, en dat bijna twee maanden lang de aandacht van een ieder, die wel eens schaakstukken in de hand heeft gehad, gespannen zal houden. Waarom juist dit tournool een zo grote belangstelling zal afdwingen? Beeds drie jaar lang zün er overal ter wereld selec tiewedstrijden gehouden. Eerst- landelijk, vervolgens zijn de sterksten onderge bracht in zonale tournooien, en tenslotte zijn de hoogst geplaatsten daarvan te recht gekomen in het interzonale tour- nooi, dat vorig jaar te Stockholm werd gehouden. De acht sterksten uit Stock holm hebben het recht gekregen aan dit candidatentournooi deel te nemen. Het zijn: Alexandre Kotov, Mare Tai- roanov, Tigran Petrosjan, Ewfim Geiler, Yuri Averbach, (allen uit Rusland). Gi- déon Stahlberg (Zweden), Laszlo Szabo (Hongarije) en Svetozar Gligoric (Zuid- slavië). De vijf hoogst geklasseerden uit het vorige candidatentournooi (Boeda pest 1950'. den dit recht reeds auto matisch v.t.st.,. Het zijn de Russen David Bronstein, Isaac Boleslavsky, Vas- sili Smyslov en Paul Keres en de Argen tijn Miguel Najdorf. Di- EUV7E .ouer inzinking heen. Voorts besloot de F.I.D.E. om ook de oude rechten van de ex-wereldkampi oen Dr Max Euwe (Nederland) en die van Samuël Reshevsky (V.S.) te er kennen, zodat er dus in totaal vijftien grootmeesters zullen aantreden. De winnaar van dit dubbelrondige tour- nooi, zal het volgend jaar een twee kamp mogen spelen tegen Dr Michaël Botwinnik, met het wereldkampioen schap als inzet. Russen hébben de beste kansen. Aangezien negen van de vijftien deelnemers Russen zijn, ligt de veronder stelling voor de hand, dat dit tournooi een Russische aangelegenheid zal worden. Daar komt nog bij, dat de Russen ge woonlijk vergezeld zijn van een groot aantal meesters van naam, die hun strij dende landgenoten daadwerkelijk kun- nen bijstaan met het analyseren van af gebroken partijen, het uitwerken van nieuwtjes in de opening, enz., enz. Na- tuurlijk is dat ook aan de andere deel nemers toegestaan, maar zij kunnen daar bij niet putten uit een dergelijke omvang rijk arsenaal van experts. Veelal zullen zij derhalve een secondant hebben, die in speelsterkte aanmerkelijk zwakker is, of geheel en al op zich zelf zijn aange wezen. Het is duidelijk, dat vooral dit laatste een ernstige handicap betekent voor de betrokken speler. Van de Russische deelnemers moet men Bronstein en Keres als favorieten be schouwen. Bronstein is aan dergelijke zware wedstrijden gewend, en het is al meer dan eens gebleken, dat hij pas op volle toeren begint te draaien als de an deren vermoeid beginnen te geraken. Keres is een tijdlang slecht op dreef ge weest, maar de wijze, waarop hij enkele weken geleden het kampioenschap van Estland op zijn naam bracht (18 punten alt 19 partijen), bewijst wel, dat hij deze inzinking thans te boven is. Smyslov, Kotov en Boleslavsky hebben al meerdere malen getoond, dat zij stuk voor stuk tot grote dingen in staat zijn. len verrassing van één van hen is dus lang niet denkbeeldig. wat de jongere meesters Gelier, Aver bach, Petrosjan en Taimanov zullen pres teren, Is uiterst moeilijk te voorspel len. Vermoedelijk zal geen van deze spe lers het tournooi winnen, want zij heb ben nog niet de ervaring en de hardheid, die zo kenmerkend is voor de stijl van hun reeds eerder genoemde landgenoten. Maar zij zijn allen buitengewoon gebrand op een eervol resultaat; daarbij hebben zy het voordeel van hun leeftijd, wat spe ciaal in de tweede helft van de wedstrijd van doorslaggevende betekenis kan zijn. Want het is wel zeker, dat de bijko mende factoren, zoals uithoudingsver mogen, strijdlust en eerzucht, een niet te onderschatten invloed zullen hebben op het verloop van het tournooi. Dit te meer, omdat men de zuivere schaak capaciteiten van alle deelnemers veilig op één lijn kan stellen. Komst van Reshevsky onzeker. De vraag dringt zich op, wie van de overige meesters het de Russen het las tigst zal maken, en wie eventueel In staat geacht moet worden om als eerste door de finish te gaan. De Amerikanen hebben hun hoop ge vestigd op Reshevsky, maar volgens de laatste berichten zal deze hoop wel ijdel blijken te zijn. Het deelnemen van Re shevsky ls n.l. hoogst onzeker. Dat is buitengewoon jammer, want het spel van Reshevsky is een trekpleister op zichzelf. Zijn grote koelbloedigheid in nijpende tijdnood, en de wijze waarop hij combina ties te voorschijn tovert, hebben al heel veel toeschouwers in verrukking ge bracht „Ik word wereldkampioen", heeft Naj dorf gezegd, toen hij na de oorlog met groot succes optrad in verschillende Eu ropese tournooien. Zal hij deze, voorspel ling thans waar maken? De Argentijnen zijn w van overtuigd, dat hy er toe in staat is, maar de resultaten van hun fa voriet in de laatste tijd behaald, recht vaardigen dit optimisme niet. Hij verloor twee maal een match tegen Reshevsky. en in het laatste tournooi te Mar del Plata moest hy de eer laten aan de Zuid- slaviër Gligoric. Zal Gligoric dan de eer ophouden van de Westerse wereld? Hij is nog slecht: 30 jaar, is zeer ambitieus en is bovendiei blijkens zijn spel in een tweetal Zuid- Amerikaanse tournooien, in een buiten gewoon goede vorm. Als hij zijn vrees voor zijn Russische collega's van zich ai weet te zetten, moet Gligoric inderdaad tot grote dingen in staat worden geacht. De Hongaar Szabo is voor niemand bang. Hij kan van iedere deelnemer win nen, maar hij neemt vaak juist te veel risico en dat kan men zich tegen deze grootmeesters niet permiteren. Wij gelo ven dan ook niet, dat hij boven de mid denmoot zal uitkomen. Dezelfde verwachtingen hebben wij van de Zweed Stahlberg, hoewel diens spel heel wat degelijker is dan van de Hongaar. Stahlberg is de enige der deel nemers, die tijdens een tournooi geen spe ciale regels in acht neemt.' Dat betekent, dat hij niets aan zijn gewone dieet ver andert. Zorgt Euwe voor de ver rassing Onze landgenoot Dr Euwe heeft in de jaren 1947 en 1948 een ongewoon diepe inzinking gehad, en tijdens deze depressie heeft hij deelgenomen aan de wedstrijd om het wereldkampioenschap. Zijn rcsul- iaat was voor velen een grote teleurstel- Ung; voor hem zelf wel het meest. Slechts langzaam wist hij zich te herstellen, en thans is het zover, dat men kan zeggen, dat de Nederlander zijn oude kracht te rug heeft. Indien Dr Euwe goed op dreef 's, zoals bijvoorbeeld enkele maanden leden in Mt. Pelerin, dan kan hij zeker de bovenste helft eindigen, en moge- ijk nog voor een verrassing zorgen. Dr Euwe heeft verscheidene malen in Zwitserland gespeeld, en het is opmer kelijk dat hij daar nog nooit een slechte beurt heeft gemaakt. Blijkbaar inspireert de Zwitserse lucht hem, en dat kan vol doende tegenwicht betekenen voor het feit, dat onze landgenoot de oudste der dee1- - is. NEW YORK, 26 Aug. De voor zitter van de Aziatisch-Afrikaanse groep en vertegenwoordiger van Syrië bij de Verenigde Naties, Farid Zeined- dine, heeft Dinsdagavond op een pers conferentie verklaard, dat de leden van zijn groep de volgende twee punten op de agenda van de Veiligheidsraad geplaatst willen zien bij de behande ling van de Marokkaanse kwestie: 1. Zij willen doen uit komen, dat de Marokkaanse kwestie niet als een bin nenlandse aangelegenheid van Frank rijk kan worden beschouwd, daar de Frans-Marokkaanse betrekkingen in internationale verdragen zijn vastge legd. 2. Zij willen aantonen, dat de toe stand in Marokko een bedreiging van de vrede inhoudt, daar, zo zeggen zij, de houding van Frankrijk wraakge voelens kan opwekken bij talloze lan den en hun mogelijkheden bij het me dewerken voor de verdediging van de vrije wereld kan verkleinen. MIGUEL NAJDORF .ik word wereldkampioen. Ingezonden Mededoling (Adv.) Evacué's uit Delft naar Zierikzee en Middelburg. DELFT, 26 Aug. Na de ramp van 1 Februari werden in Delft vele eva cué's ondergebracht. Reeds na onge- véer drie weken begon hun aantal vrij snel terug te lopen, doch een klein aantal bleef nog in de tijdelijke huis vesting te Delft. Vandaag zullen ook deze laatste evacué's, ongeveer twin tig in getal, Delft verlaten. Voor het ene deel vinden zij onderdak in Mid delburg en voor het andere deel in noodwoningen in Zierikzee. PAUL KERES ..sterkste der Russen?. De Amerikaanse expeditie die zich tot taak had gesteld de hoogste nog niet bedwongen top van de Himalaja de Mount Godwin Austin, te beklim men, heeft haar pogingen opgegeven, aldus werd Woensdag te Skardoe in Kasjmir vernomen. Dit was de eerste poging sedert vijftien jaar om de 8605 meter hoge berg te beklimmen. Ter gelegenheid van het vierde lustrum van de voetbalve re niging. Zaterdag 25 km lange wandeltocht. BERGEN OP ZOOM, 27 Aug. Dit jaar bestaat de voetbalver eniging „Vrederust" te Bergen op Zoom twintig jaar. Ter gelegenheid van dit vierde lustrum is een groots programma samengesteld verdeeld over twee sportdagen, waaraan ook de andere sportverenigingen van de inrichting hun medewerking ver lenen. Morgenochtend om 10 uur begint de opening van het feest met een rond wandeling over het stichtingsterrein door de muziekvereniging „Euphönia". Om 10.30 staat er een gecostumeerde voetbalwedstrijd op het programma. In de middaguren worden twee voet balwedstrijden gespeeld. Van 2—4 uur Vreugde in Dokkum en Valkenburg. •s-GRAVENHAGE, 6 Aug. Giste ren rijn bjj de uitwisseling van krijgs gevangenen in Korea twee Nederland se militairen, die op de dag voor het bestand door de Noordelijken waren gevangen genomen, vrijgelaten. Het zijn korporaal Jan Nteolaas Plant uit Dokkum en soldaat Gerard van Leeuwen uit Valkenburg (Z.-H.). Belden gingen eerst in het begin van dtt jaar als vrijwilliger naar Korea. „BABY"-STRAALMOTOR. LONDEN, 26 Aug. Een Engelse fabriek voor vliegtuigmotoren heeft een „baby straalmotor" geconstrueerd, voor gebruik in hefschroefvliegtuigen. De „Saro" motor is 120 centimeter lang en heeft een doorsnede van slechts 15 centimeter. Volgens een woordvoerder van de fabriek kan vrijwel elke brand stof voor de motor worden gebruikt en zijn de kosten zeer laag. Vijf van deze motoren zouden een ge wicht'van ruim 4500 kilo kunnen ophef fen. In de radio-rubriek van de R.V.D. „Verklaring en Toelichting" zal de directeur-generaal der P.T.T., de heer L. Neher, morgenavond van 19.10 tot 19.20 uur een causerie houden over het onderwerp „Het herstel van P.T.T, in het rampgebied". is er een wedstrijd tussen de spelers van „Vrederust" en van 6.309 uur een wedstrijd tussen voetbalveren! ging „Vrederust" en de stichting „Maasoord". Zaterdag zal er een wedstrijd wor den gespeeld door twee volleyball- teams, nl. dat van de Brigade der Kon. Marechaussee uit Bergen op Zoom en van de gemeentepolitie uit Roosen daal. Die dag zal ook de wandeltocht georganiseerd door de gezamenlijke sportverenigingen worden gehouden. VERRASSING. „Vrederust" is op zichzelf reeds een klein dorp met uitgestrekte bossen en v/eilanden. Op dit mooie stukje grond leven twaalfhonderd mensen, waar el ke dag opnieuw voor gezorgd wordt. Twaalf paviljoenen met diverse dienst gebouwen verrezen op de inrichting en het is alles de moeite waard om van dichtbij te zien. Daarom is de route van het 25 km lange traject, dat nog een verrassing is, uitgestippeld over het terrein van de inrichting. De wandelsport „VLUG" heeft de gehele organisatie van Meze wandel tocht op zich genomen. De start is vanaf het ontspanningslokaal der in richting naast het hoofdgebouw. Als herinnering ontvangen de deel nemers een fraai insigne met het hoofdgebouw als motief. Om 3 uur is Zaterdagmiddag voor de patiënten een gemeenschappelijke ontspanningsdag waaraan de muziek vereniging „Euphönia" weer mede werking verleend. Om 7.45 uur is er op het terrein „De Holle Kies" een gymnastiekde- monstratie door de dames van de Chr. gymnastiekvereniging G.E.N.I.E. uit Bergen op Zoom. Om 8.30 uur is de opvoering van het openluchtspel „Hoe het weeuwtje uit het „Hof van Holland" gevrijd werd, een blijspel in vier taferelen naar de novelle van H. J. Potgieter, Ingezonden Mededeling (adv.) Wat is „overproductie"? Geen beperkingen bij rendementsverbetering of volle benutting der technische capaciteit? 's-GRAVENHAGE, 26 Aug. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Westelijk Noord-Brabant heeft mede namens een dertigtal andere Ka mers hl Nederland een adres gericht aan de Tweede Kamer betreffende de ontwerpen Bedrijfsvergunningenwet en Bedrijfsvergunningenwet buitengewone omstandigheden. Volgens deze ontwerpen kan het uitoefenen van een bedrijf gebonden «or den aan een ministeriële beschikking. Hiervoor zijn een drietal gronden aan te wijzen, n.l. overcapaciteit, bevordering van de industrialisatie en ontwik keling van de internationale verplichtingen. Het is in het bijzonder tegen de eer- te voorkomen. Met nadruk wordt er ste grond overcapaciteit, die bestaat of dreigt dat zich bezwaren doen ge voelen. In het adres wordt gezegd, dat het gevaar niet denkbeeldig is, aat op deze grond tot sluiting van bedrijfstak ken zal worden overgegaan zonder dat dit stringent zal zijn. De voorgestelde waarborgen, zoals o.m. het horen van de Soc. Econ. Raad en de beperkte werkingsduur, zullen niet kunnen ver hinderen, dat voorbereiding en uitwer king van de te nemen maatregel door ambtelijke instanties zullen geschieden. Daardoor bestaat het gevaar, dat het tegenhouden van een niet noodzakelijke sluitingsregel niet mogeljjk zal zjjn, in dien een ambtelijke instantie van plan is zo'n maatregel te nemen. WAT IS „OVERCAPACITEIT"? Een nog ernstiger wegend bezwaar is het, dat het ontwerp noch de Memo rie van Toelichting een omschrijving geven van het begrip „overproductie". De Memorie van Toelichting erkent, dat het vaak uitermate moeilijk ls een teveel aan productiecapaciteit vast te stellen en dat in het verleden vele ma len een nieuwe vestiging In een over bezette bedrijfstak een prikkel was tot het vinden van nieuwe afzetgebieden. De Kamers van Koophandel willen deze uiteenzetting wel onderschrijven, doch zouden daar graag aan toevoegen, dat het handhaven van de sluitings- grond „overcapaciteit" gevaren in zich houdt, die men juist met de bestrijding van een ongezond kartelwezen tracht HOOFDSTUK I, Een stevige Noord-Wester jaagt vanuit de Noordzee over de duinen het Land van Cadzand in en giert om en over de hoeve „Overduin", gelegen aan de voet van de Hille, de hoogste duintop. Het is aardedonker. Geen ster schittert aan het firmament. De wind, die soms tot stormkracht aanzwelt, huilt akelig. De torenklok van het na bijgelegen dorp heeft, met flarden, ne gen slagen doen doorklinken naar de boerderij. De hoeve ligt eenzaam aan de voet van het duin. Het is een wonderlijk bouwsel, dat geheel uit de toon valt bij de andere hofsteden in deze land streek. Het is namelijk een oud he renhuis het kan wel een kasteel van een ridder uit de Middeleeuwen zijn geweest dat tot een boerderij is verbouwd. Er behoefde niet veel aan veranderd te worden. De schuren waren er en de stallen. Alleen het wo ninggedeelte is verkleind en gewij zigd. Eenzaam en verlaten ligt „Over duin". Nergens is enig licht te beken nen. Alleen het gerucht, dat het vee in de stallen maakt, verraadt, dat de hoeve bewoond is. In eerr groot vertrek, dat als keu ken en bakhuis dienst doet, zitten twee mannen en een min of meer be jaarde vrouw. In de hoge schouw flik kert een flink vuur van hout en turf. De vrouw staat op. „Ik wens de mannen welterusten en een zalig uiteinde". „Van 't zelfde, Maartje". De dienstbode heeft een kaars aan gestoken en stapt de keuken uit. De boer schuift dichter by het vuur. De andere man, veel jonger, stopt een pijp. De tabak wordt schaarser in het land, maar er is toch nog. En in de kelders van „Overduin" hebben Zijler en zyn zoon wat voorraad, niet alleen van tabak. Die kelders zijn ook een bewijs, dat „Overduin" niet een ge wone boerdery is. Welke hofstede in deze contreien heeft zulke enorme ge welven? De boer heeft het zich wel eens afgevraagd, waartoe die kelders vroeger toch wel gediend mochten hebben! Met één oogopslag is te zien, dat hier vader en zoon by elkaar zitten. Zy lyken op elkaar als twee druppels water op elkaar gelyken. Zij zyn bei den welgeschapen en fors gebouwd, hebben donker haar (alleen dat van de de steden van Vlaanderen en Holland moet bittere armoede worden gele den. Hier op het platteland heeft men daarvan geen last. Albert Zyier is 'n welgestelde boer. En zo zyn er velen in het Land van Cadzand. Materieel is 1805 een best jaar ge weest. Het is de vraag, of dit zo zal blijven. De tijden worden al hache- lyker. Je kunt nooit weten, wat er nog gaat gebeuren. Momenteel denken vader en zoon daar evenwel niet aan. Toen de lente van 1805 aanbrak heeft een rouwstoet „Overduin" ver- FEUILLETON Aflevering 1 Vrij bewerkt naar P. VISSER Jzn oudere man begint aan de slapen te gryzen), helder blauwe ogen en een korte, gekrulde ringbaard, onder de kin weggeschoren. Ze spreken voorhands geen woord, vader en zoon. Het enige geluid, dat vernomën wordt, is het knetteren van het hout in de schouw en het gehuil van de wind. Op deze Oudejaarsavond zyn bei den diep in gedachten. Sentimenteel zyn deze boeren niet. Maar een Oude jaarsavond is toch altyd ,iets anders dan een gewone avond. Op beider gelaat ligt een trek van weemoed. Die kan niet veroorzaakt worden door het feit, dat het afge lopen jaar 1805 een uitstekend oogstjaar geweest. Er waaien wel eens geruchten door de contreien: in laten: met plechtige schreden, onder zeer zwaar klokgebeiér, heel lang durig, want de vrouw van een- boer werd begraven, heeft die stoet de boerin van „Overduin" gebracht naar het kerkhof, aangelegd rondom de kerk van het dorp. Zij liet achter haar man, Albert Zyler en haar enige zoon Frits, drie en twintig jaar. Het is dat verscheiden in het af gelopen jaar, dat de vader bezighoudt en hem weemoedig stemt. De zoon denkt er allicht ook aan hy heeft ontzaggelyk veel van zyn moeder ge houden en zy was de laatste tyd van haar leven zyn voorspraak by vader, die van geen toegeven wilde weten maar hy zit nog met dat andere pro bleem, waarin hy geen oplossing ziet, zolang De zwygzaamheid wordt opeens ver broken. ,,'t Is te hopen, dat het het volgend jaar beter wordt", zegt de oude. „Gelóóf je het?" is de wedervraag van de zoon. „Neen, ik geloof het niet. Maar je kunt het nooit weten". ,,'t Wordt erger", voorspelt de zoon. Zonder woorden hebben ze elkaar begrepen: zy doelen op de staatkun dige toestand. Met veel bombarie en gejuich zijn in 1795 de Fransen bin nengehaald. De verhalen gingen het Land van Cadzand door: in de steden heeft een uitgelaten menigte om de Vryheidsboom gedanst en gewaagd van Vrijheid, Gelykheid en Broeder schap. Men heeft de Stadhouder het land uitgejaagd. Op een dobberende visserspink heeft de zwakke Willem V van Oranje de baren der Noordzee opgezocht, op Engeland aan. Hy heeft de duinen van Scheveningen geleide- lyk zien wegzinken, allicht niet ver moedend, dat hy ze nooit zou weerzien. Deze contreien zyn niet bepaald be roerd door het gebeuren, dat Holland op zyn grondvesten deed daveren. Alleen geruchten en verhalen deden de ronde. Men wist alleen, dat de Ne derlanden nu de Bataafse Republiek heten en dat de Fransen invloed op het bestuur hadden. Men vernam ver der in de loop der jaren, dat de geest drift sinds lang bekoeld was. Men had meer dan genoeg van de Vryheid, Ge lykheid en Broederschap. Maar er was geen enkel lichtpunt, in de Repu bliek niet en in Europa niet. Als schijnbaar oppermachtig heerser troon de Napoleon, die gans het wereld deel aan z'n voeten wilde zien liggen. „Je kon wel eens gelyk hebben, wie zal het zeggen?" antwoordde de vader weer op de laatste opmerking van zyn zoon. „Dan zullen wy er ook wel mee te maken krygen". verder op gewezen, dat vele van onze grote en zelfs grootste ondernemingen zijn voortgekomen uit het Initiatief van kleine ondernemers, die niet afhanke lijk waren van' een vergunningsstelsel toen zij hun Initiatief ontplooiden. Der gelijke initiatieven lopen gevaar in de toekomst verstrikt te worden in het bijzonder wanneer een sluitingsmaat regel op grond van overcapaciteit zou bestaan. Men meent dan ook, dat het hanteren van een dergelijke sluitings- grond grote bezwaren met zich zal brengen. INDUSTRIALISATIE. De tweede slultlngsgrond, die samen hangt met de verdere Industrialisatie van ons land en die gehanteerd zou kunnen worden ter stimulering van één of meer ondernemingen in bedrijfstak ken, die nog niet of niet noemenswaard in Nederland zjjn vertegenwoordigd, zal geen bezwaarlijke gevolgen hebben, indien er slechts schaars gebruik van wordt gemaakt. Hetzelfde geldt voor de sluitingsmaatregel op economisch gebied. Wel menen de Kamers van Koophan del, dat een verdere uitbreiding van het aantal slultingsgronden niet in het be lang van het bedrijfsleven is. Voorts wil men in de wet een bepa- ling opgenomen zien, dat aan vergro ting van de omvang van een bedrijf geen beperkingen zullen worden opge legd, wanneer sprake ls van rende- mentsverbeterlng of volle benutting der technische capaciteit. GEEN TAAKT Het heeft de Kamers bevreemd, dat in de gehele wet nergens aan hen een taak is toebedacht. Het zou naar hun oordeel wenselijk zijn, dat, indien het voornemen bestaat een slultlngsmaat- regel slechts regionaal toe te passen, de betrokken Kamer(s) van Koophan del en Fabrieken worden geraadpleegd. Ook bij eventuele verzoeken tot hev verkrijgen van een vergunning of uit breiding en bij het behandelen van eeu beroep of afwijzing van een -,oek, zouden de betrokken Kamers .jsten worden ingeschakeld. TWEE TON VOOR KANKERINSTITUUT. AMSTERDAM, 6 Aug. Het „Ko ningin Wilhelminafonds" heeft f 200.000 ter beschikking gesteld voor het „Ne derlands Kankerinstituut" te Amster dam voor de uitbreiding van werk ruimte. Met dit bedrag zal een laatste uitbreidingsmogeiykheld op de zolder van het Antonie van Leeuwenhoekhuis worden benut. Britse atoomgeleerde met verlof gestuurd. LONDEN, 26 Aug. Een Britse atoom geleerde van Russische afkomst, die werkzaam was bil het Britse centrum voor atoomonderzoek te Harwell, is voor een jaar met verlof gestuurd, aldus heeft het ministerie van bevoorrading hekend- gemaakt. De geleerde, dr Davison, heeft aange nomen voor de universiteit te Birming ham te gaan werken. Volgens de „Daily Express" is Davi son met verlof gestuurd, omdat men het te riskant vindt hem in het atoomcen trum te houden, daar zijn ouders nog steeds in Rusland zijn. Een woordvoerder van het betrokken ministerie wilde niet bevestigen, dat dit de reden was van de maatregel van zijn ministerie.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 4