Indonesië wil: „actieve buitenlandse politiek" «S3EEL FP Van markt en veiling Aanspraken op Nieuw-Guinea blijven gehandhaafd In Dwingeloo wil men geen radio-telescoop* Regeringsverklaring in het parlement KERK ah. dine DE BEURS NOTEERDE GISTEREN 94 94% im 49% m 19% m 37 19% 19% 83 81% Mi 73% m Koopman kocht koper voor goud Uitspraak kort geding tussen hondenschool en weekblad Woensdag 26 Augustus 1953 '-rUvVSCH DAGBLAD Pagina 5 DJAKARTA, 25 Augustus. De Indonesische regering is van plan het land niet langer een neutrale positie te laten innemen, doch diplo- ti:':c betrekkingen aan te knopen o.m. met Rusland en Japan. Voorts streeJt zij naar een herziening van de betrekkingen met Nederland, waarbij het Uniebestuur zou moeten worden vervangen. Bovendien worden de aanspraken op Nieuw-Guinea onverkort gehandhaafd. Het grootste struikelblok bij de vorming van een nieuwe regering, de z.g. „ijskast artikelen", zullen apart aan het parlement worden voorgelegd. Dit heeft de nieuwe premier, Ali Sastroamidjojo, vanmor gen het Indonesische parlement meegedeeld in een regeringsverklaring, waarin het program voor de komende jaren werd uiteengezet. min IkiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiii iinm klllllU De premier begon met te verklaren, dat de verhoudingen tussen Neder land en Indonesië, die thans nog ge baseerd zijn op op het Uniestatuut, moeten worden herzien tot normale verhoudingen. Voorts dient de herbe schouwing van andere overeenkom sten van de R.T.C. te worden bespoe digd en zullen overeenkomsten, die voor Indonesië nadelig zijn, geanu- leerd dienen te worden. De Unieband, aldus de premier, is nu reeds sinds December 1949 beproefd, maar hij is nooit soepel geweest. Daarom achtte de premier het wenselijk haar te wij zigen in een normale internationale verhouding, waarbij samenwerking mogelijk is in de sfeer van onafhan kelijkheid en souvereiniteit. Intussen moeten de overblijfselen van de koloniale tijd, die nog kunnen worden gevonden op economisch en financieel gebied, zo spoedig moge lijk worden geliquideerd. „Indien bei de partijen", zo vervolgde hij, „de we gen erkennen voor verbetering van de betrekkingen tussen beide landen, die vroeger leefden, als koloniserend en gekoloniseerd volk, kan een regeling an de problemen verwacht worden i een sfeer van vrede en wederzijds begrip". NIEUW-GUINEA. Over Nieuw-Guinea zegt de rege ringsverklaring o.a. dat West-Irian een bijzondere kwestie vormt. Zij krijgt daarom een speciale plaats in het program van het kabinet. „De na tionale claim op dat gebied is geba seerd op het feit, dat het gebied his torisch, juridisch en politiek één is met het Indonesische vaderland. Sinds de proclamatie van de onafhankelijk heid wordt met het gebied van de re publiek Indonesia het voormalige Ne- derlands-Indië bedoeld", aldus de ver klaring van de premier. „De huidige regering", zo vervolgde hij, „houdt strak vast aan de eis op het gebied Van West-Irian. Zij stelt zich tot taak het gebied op vredige wijze tot: Indo nesië te doen terugkeren". DE „IJSKAST ZAKEN". Ten aanzien van de zogenaamde „ijskast artikelen", die bij de kabinets formatie zulk een grote rol hebben gespeeld, zei Ali Sastroamidjojo dat deze zullen worden voorgelegd aan 't parlement. De minister-president noemde deze artikelen in de volgende volgorde: ten eerste het uitwisselen van de diplo matieke betrekkingen met de Sowjet- Unie: de motie-Rondonowu, die door het parlement is aangenomen en waar in de opening van een Indonesische ambassade wordt geëist. Ten tweede de betrekkingen tussen Indonesië en Japan. Gepoogd zal worden zo spoe dig mogelijk normale betrekkingen met Japan te vestigien door te zoeken naar een stevige basis, welke de In donesische staat ten voordeel zal Strekken. Ten derde: de landverdeling fil Oost-Sumatra. Er zal een staats commissie worden ingesteld om ver betering in de landverdeling van Oost-Sumatra aan te brengen, waarbij zowel de belangen van het volk als de staat in beschouwing zullen worden genomen. bronnen en dat de huidige toestand daarbij werd veronachtzaamd. Aange zien de regering op dit ogenblik verant woordelijk is voor de toestand, waarin de oliebronnen zjjn, is het noodzakelijk om stappen te nemen, die inhoud geven aan de verantwoordelijkheid van de re gering". In de regeringsverklaring wordt voorts uitvoerig ingegaan op de on veiligheid. Voor de bestrijding hier van liggen plannen gereed. Ook voor de algemene verkiezingen liggen plan nen klaar en hiervoor zullen commis sies worden gevormd. De regering heeft een tijdstabel opgesteld voor de verkiezingen, welke een periode van ongeveer 16 maanden bestrijkt, te re kenen vanaf Januari volgend jaar. Nieuwe bevelhebber A.A.F.C.E. naar Nederland. 's GRAVENHAGE, 25 Aug. Air chief marshal sir Basil Edward Embry, die begin Augustus generaal Lauris Norstad is opgevolgd als bevelhebber van alle geallieerde luchtstrijdkrach ten in Centraal Europa, zal morgen zijn eerste bezoek in die functie aan Nederland brengen. Hij zal besprekin gen voeren met de minister van Oor log Ir C. Staf en de chef van de lucht machtstaf luitenant-generaal vlieger I. A. Aler. Sir Basil, die in de loop van de morgen op Soesterberg aankomt, wordt vergezeld doorcommodore waarnemer G. R. Wartena, sous chef voor administratieve aangelegenheden bij A.A.F.C.E. BEN JIJ JUUL? Hijgend rende de vader van Juul de kamer binnen. „Wat is er aan de hand!" riep hij zenuwachtig. „Toch niets ernstigs hoop ik?" Uilebuil had niet verwacht dat de man er zo gauw al zou wezen. Hij kreeg een vuurrood gezicht en stotterde: „Ikik weet het niet meneer, hijhij ddoet zo vreemd ik vond het maar beter U te roepen! Maar Uilebuil werd overstemd door een schaterlach uit het bed. „Dag Pa!" juichte_ Juul. „Hoe is het er mee? ik heb reuze plezier. Ik weet niet wat me overkomen is, maar er is maar één Pieter en maar één Karolus!" Meneer Katoen wist absoluut niet wat hij hoorde. „Als je me nou!" sprak hij. „Ben JIJ mijn zoon Juul? En je lacht? en je hebt plezier? en je zit niet meer zo vervelend te rijmen!" „Natuurlijk ben ik Uw zoon!" lachte Juul, terwijl hij het natte lapje, dat Uilebuil met zo veel zorg op zijn voorhoofd had ge legd, met een'klap tegen het plafond slingerde. „Ik ga met U mee naar huis, daar heb ik lol in Sprakeloos staarde meneer Katoen de herboren jongen aan maar toen draaide hij zich eensklaps om en viel om de nek van de sprakeloze meneer Uilebuil. „Ongelooflijk!" stamelde hij. „Mijn zoon is totaal veranderd! Ik dacht wel dat U het klaar zou spelen. Maar tóch is dit een wonder. U is de beste, de nobelste, edelste en grootste man die er bestaat, kortom U is een Uilebuil! Duizend maal dank!" Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Chaam, M. G. L. den Boer, cand. te Amsterdam;'te Wijckel (toez.), D. Kramer te Roden; te Goudriaan en te Ottoland (toez.), H. N. van Hensbergen te Schalkwijk; te Werkendam (2e pred. plaats), G. Zonneberg, vicaris aldaar; te 's-Gre- velduin-Capelle, P. Bouw te Ridder kerk; te Zandvoort, R. H, Oldeman, laatstelijk pred. te Santpoort en wo nende te Heemstede; teKollum (toez.), P. J. de Ridder te Ruinen, die dit beroep aannam; tot pred. voor buiten gewone werkzaamheden (gevangenis- pred.), J. H. Warners te Utrecht, voorheen werkzaam in Indonesië. Aangenomen de benoeming tot hulpprediker te Baardwijk en Drunen, Da. Doustra, cand. te Koudum; de benoeming tot vicaris te Huissen (Gld.), W. L. Dekker, cand. te Castri- cum. Geref. Kerken. Beroepen te Oenkerk, S. de Vries te Sellingen. Aangenomen naar Maassluis, H. Vollenhoven te Leerdam. Bedankt voor Klazinaveen, W. Feen- stra te Dokkum. Geref. Gemeenten. Tweetal te Vlaardingen, I'. J. Die- leman te Yerseke en J. W. Kerstèii te Genemuiden. Raad nam een motie aan. Plaatsing zou funest zijn voor landbouw en toeristenbezoek. I, '13VJT 1 b 1 »Ct ■■ij MEPPEL, 25 Augustus. Met grote meerderheid heeft de raad der ge meente Dwingeloo zich in een motie uitgesproken tegen plannen, die han gende zouden zijn om in het gebied van deze gemeente een z.g. radio-spfegel te plaatsen voor het registreren van de radiostraling, die door hemellichamen wordt uitgezonden. Op de heide tussen Dwingeloo en Ruinen zou deze radio-spiegel-telescoop verrijzen, de grootste van Europa, met een middellijn van 25 meter bevestigd aan een toren van 30 meter hoogte. Reeds geruime tijd waren besprekingen gaande over de plaats van het apparaat. Bekend is, dat de gevoeligheid van deze installatie zo groot is, dat tot in grote omtrek motoren ook van bromfietsen geweerd zullen moeten worden. Motoren van landbouwtrek kers, die in dat gebied worden gebruik t, zullen moeten worden afgeschermd. DE OLIE. Ten vierde: de oliebronnen in Noord- Sumatra. Gezien het feit, dat Indo nesië nog steeds buitenlands kapitaal ftodig heeft en om die reden een poli- Pek van buitenlandse investering jrolgt, welke de belangen van de staat Beschermt en aan de buitenlandse on dernemingen de mogelijkheid geeft feit activiteit, moeten er plannen tot nationalisatie gemaakt worden, welke Si overeenstemming zijn met de no den en vermogens van de staat. Mr Ali Sastroamidjojo vervolgde: „De kwestie van oliebronnen in Noord- Sumatra zal voorlopig worden aange houden. Intussen zal de regering on middellijk stappen nemen om de pro- duat.e te behouden. Afgezien van de kv.e of de bronnen moeten worden teruggegeven aan de concessiehouders of niet, staat de regering voor het feit, dat de bronnen zich thans in staat van Verwaarlozing bevinden. Deze toestand is een gevolg van het feit, dat tot op heden alleen aandacht is geschonken aan de toekomstige status van de olie- Ter raadsvergadering werden de ge ruchten ter sprake gebracht door de r D. G. Heering (P. v. d. A.), die ere inlichtingen vroeg. De burge meester, de heer W. A. Stork, zei evenwel, dat hij algehele geheimhou ding moest bewaren. De heer Heering zei grote nadelen te vrezen voor de landbouw en het vreemdelingenver keer, de beide kurken, waarop Dwin geloo thans drijft. Wordt de radio- spiegel in Dwingeloo geplaatst, dan zal een gedeelte van de weg van Lhee naar Hoogeveen moeten worden om gelegd. De heer Heering zei niet in te zien, waarom men deze aangelegen heid zo angstvallig geheim houdt. Er zijn geen militaire geheimen mee ge moeid. De telescoop zal een „dode hoek" in de gemeente scheppen, waar niets mag gebeuren. De beslissing van hogerhand zal spoedig afkomen en dan is het te laat. Spr. vroeg daarom B. en W. dadelijk tegen de plaatsing van de telescoop te protesteren. Wethouder J. Bijker antwoordde, dat zulks een gebrek aan vertrouwen zou zijn jegens het Provinciale bestuur en de burgemeester, die wel op de hoogte zijn en zich achter de plannen hebben geschaard. WAAROM GEHEIMZINNIG? De heer Heering zei van oordeel te zjjn, dat veeleer sprake is van een gebrek aan vertrouwen in de raad, die geheel buiten deze zaak wordt ge houden. Spr. vroeg openbaarheid in deze kwestie. Waarom al deze ge heimzinnigheid, zo zei hjj. Het kan best zijn, dat de raad een ander in zicht heeft dan het Provinciale be stuur. SLOTKOERSEN AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS medegedeeld door de AMSTERDAMSCHE BANK N.V., GOES. Nederland 1947 Dolarlening 1947 Invest. Certif. „yo Nederl. 1962/64 cum. 99% 99% Grootboek 1946 9797% 3H Kon. Olie '50 12054 119J-S Cult. H. I Bk 72 71% Nat. Handelsbank 120% 119 Ned. Handel Mij A.K.U Bergh's Jurg. Berkei's Patent Calvé Delft Fokker Gelder Zonen Kon. Ir oogovens Ned. Ford Ned. Kabelfabr. Philip's Gloeil. Do 6 cum. pref. 146# 147 194 193 183# 184 98# 98# 95# 95# 99 159# 159# 171# 170 276 276# 107 107 128 129# 134# 133 161 161 177# 180 218# 220 223 244 173# 173# cnilcver VViiton -Fijcnoord Biliton vi rubr, Biliton II rubr. Dordtsche Petr. Dito, pref. Kon. Olie 222 220 310 308# 316# 314# 329# 326# Dito, onderaand. 329# 326# Moeara Enim 545 543 A'dam Rubber 95 94# Bandar Rubber 96# 97 Deli Bat. Rubber 139 139B Kendeng Leniboe 71 71# Oost Java Rubber 33# 34 De Oostkust 122 Serbadjadi 45 46 Holl. Am. Lijn 135# 135# K. Java Ch. Paketv. 115 Kon. Boot 131# 131 Kon. Paketvaart 120# 119# Kon. Rott. Lloyd 126# 126# Ned. Sch. Unie 130# 129# Ommeren's Schvrt 157# 158 Stv. Mij Nederland 136# 136# H.V.A. 108# 106# Java Cult. 59# 58# N.I.S.U. 84 84 Vorstenlanden 23 22 Deli Bat. Mij 158# Deli Mij 98# 98# SenembacH Müller Co. Amsterd. Bank Escompto Bank Rotterd. Bank 85# 85# 177# 177# 1701 170# 65# 65# 164# 165 Twentsche Bank Overzeese Gas Borneo Sumatra Internatio Am. Radiator Am. Smelting Anaconda Copper Bethl. Steel Chrysler Ford Canada General Motors Hudson Motor Intern. Nickel Kennecott Nash Kelvinator Rep. Steel U.S. Steel North. Am. Comp. Cities Service Cont. Oil Midcont. Oil Shell Union Tide Water Baltimore Miss K. Téxas. Neto' York Centr. Pennsylvania Canadian Pac. 165 165 127% 132% 151 14% 1454 32'/, 31 32% 51% 65B 645411 38% 58 11% U% 40% 4059 6.5% 63% 52 75 22 2354 21% 20% 2% 24% MOTIE. De heer Heering stelde hierna voor een motie aan te nemen, waarin er de aandacht op wordt gevestigd dat dé plaatsing van een radio-spiegelteles- coop in het Lheeder- of Dwingelder- veld, mochten de geruchten juist zijn, grote nadelen met zich zou brengen voor de landbouw en omdat als ge volg van de verlegging van een ge deelte van de weg LheeHoogeveen, de aldaar gelegen cultnurgrond, toch ai reeds beperkt door het heidereser- vaat van de vereniging tot behoud van natuurmonumenten in Nederland, nog weer meer zou worden versnipperd. Voorts voor het vreemdelingenver keer, omdat het heidereservaat, dat jaarlijks tal van bezoekers trekt, zou worden bedorven door een toren van 30 meter hoogte met een radiospiegel van 25 meter, door het plaatsen van gebouwen en door allerlei verkeersbe- lemmeringen en voor het bezoek met auto's, motoren en bromfietsen aan het heidereservaat en de bossen. In de motie wordt voorts gezegd, dat het nationale plan en de streek plannen de gemeente Dwingeloo de bestemming hebben gegeven van land bouw en recreatiegebied, zodat het voor de inwoners van de gemeente niet mogelijk is in een andere bedrijfstak een bestaan te zoeken. B. en W. werd verzocht met spoed en met aandrang de minister van Wederopbouw en het bestuur van de stichting, die het on derzoek naar de radiostraling van zon en Melkweg onderneemt, te verzoeken de radio-spiegeltelescoop elders in ons land te plaatsen, waar dit met minder bezwaren gepaard zal gaan. De gemeenteraad van Dwingeloo nam de motie aan met acht stemmen voor en twee stemmen blanco. Ook een van de beide wethouders stemde voor. De motie zou tevens ter kennis worden gebracht van G.S. van Drente, de gemeentebesturen van Ruinen en Hoogeveen, de Stichting voor de Land bouw en de Prov. V.V.V. 's-GRAVENHAGE, 25 Augustus. De Haagse koopman C. H. is dezer dagen slachtoffer geworden van een geraffineerde oplichterstruc. Aange lokt door een transactie in goud be taalde hij twee onbekende personen f 23.500.Het tweetal overhandigde een hoeveelheid „goud". Na onderzoek bleek het koper te zijn. Een van de mannen behoort tot een grote inter nationale oplichtersbende. Volgens het relaas van de koopman H. vervoegden zich op 21 Augustus j.l. twee mannen aan zijn woning. Zij noemden zich Walther en Friedmann. Het tweetal vertelde in slecht Duits met een zwaar accent (vermoedelijk Pools) te zijn gestuurd door een goe de kennis van H. Walther en Fried mann zeiden voornemens te zijn een klein vaartuig te kopen, dat zij in de vaart wilden brengen op Israël. Te genover H. gaven zij te kennen dat zij de benodigde gelden niet bezaten, doch wel te beschikken over voldoen de goud eri diamanten. Zij toonden H. vijf plaatjes goud. Het tweetal ver telde 14% kg. goud te bezitten. H., die de transactie betreffende het goud wel wilde aangaan, liet de vijf plaatjes on derzoeken. Het bleek 18-karaats goud te zijn. H. heeft toen bij zijn bank relatie f23.500 opgenomen. De over dracht van goud en geld geschiedde gisteren. H. ontving de 14% kg. goud minus de vijf plaatjes, die hij reeds had ontvangen en overhandigde f23.500. H. heeft de goudvoorraad daarna naar een juwelier gebracht, die tot grote, schrik van de koopman con stateerde dat de gehele voorraad, be halve de vijf plaatjes (waarde f 2.75 per plaatje) uit koper bestond. Het tweetal-is-natuurlijk niet meer .terug gekomen voor de diamanten. Bij on- derroek - is- gebleken, dat de zich noe mende Friedmann staat gesignaleerd -als Leib Feldmann, geboren te Minsk- Mossaweck (Polen) 1 Mei 1903, alias Blaufarló, Legg, Blofard, Leiber, Roo- selt. Hij behoort tot een grote interna tionale oplichtersbende die reeds en kele jaren in Europa opereert. Indonesische millioenenorder voor scheepsbouw. DJAKARTA, 25 Aug. De vice- voorzitter van de Japanse scheeps- bouwvereniging, de heer Doko, be vindt zich thans te Djakarta met het oog op het voornemen van Indonesië om een order van 300 rupiah voor de scheepsbouw te plaatsen. De Japanse consul-generaal bood Maandag te zij ner ere een koud buffet aan, waarbij vele Indonesische scheepvaartautori- teiten aanwezig waren. Daarbü wer den films over de Japanse scheeps bouw vertoond. Het voornemen van de Indonesische regering om een fnil- lioenenorder te plaatsen is ook bekend gemaakt in 'Nederland, Duitsland en Italië. President verleent geen tussenkomst. AMSTERDAM, 25 Augustus. De president van de rechtbank te Am sterdam, mr H. J. Hütschler, heeft vanmorgen geweigerd zijn tussen komst te verlenen in een kort geding, dat de eerste Nederlandse Honden school (de heer J. Toman) te Duiven drecht, als eisende partij, aanhangig had gemaakt tegen een uitgeversmaat schappij te Amsterdam (N.V. Uitge versmaatschappij Bonaventura - Else vlers Weekblad), en de journalist, die in het weekblad een ondertekend ar tikel had geplaatst over de honden school (M. Reckman), als gedaagde partijen. De eisende partij had gesteld, dat door het bewuste artikel, dat tot op schrift droeg „een concentratiekamp voor dieren", aanzienlijke schade was toegebracht, en dat de publicatie als onrechtmatige daad kon worden be schouwd. De president overwoog in zijn von nis, dat hij niet kon beoordelen of de informaties van de journalist juist zijn geweest, evenmin of de door de eisen de partij geuite beweringen juist zijn, en dat hij derhalve ook niet kon be oordelen of de publicatie onrechtmatig is geweest. De raadsman van de hondenschool, mr M. A. Kagenaar, die gevraagd had, aan het weekblad een verbod op te leggen om zich te onthouden van pu blicatie in welke vorm dan ook over de hondenschool, deelde mede, "dat hij voornemens is in hoger beroep te gaan. VEEMARKT. ROTTERDAM, 25 Aug. Aanvoer in totaal 3040 (4789). Vette koeien en ossen 650; Gebruiksvee 858 (159); Vet te kalveren 120; Graskalveren 191 (79) Nuchtere kalveren 288; Varkens 187; Biggen 204; Paarden 120; Veulens 112; Schapen of lammeren 290; Bokken of geiten 20. Prijzen: Vette koeien 265 275, 250—265, 220—235; Vette kalve ren 250—260, 240—250, 220—240; Gras kalveren 350, 300, 200; Nuchtere kal veren 62, 57, 52; Biggen 52, 48, 42; Slachtpaarden 195, 185 175; Veulens 410, 360, 250; Schapen 95, 85, 80; Lam meren 75, 70, 60; Kalfkoeien 1050, 925, 825; Melkkoeien 1050, 925, 825; Vare koeien 725, 625, 575; Pinken 525, 475, 375. MIDDELBURG, 24 Aug. Aardappelen: Blauwe Eigenheimers grote 413; Koop- mans Blauwe grote 13; Aardappelen drie lingen 4—7. Aanvoer 20 ton. Bintjes bon- 11—12. grote 3—11. Fruit. Appels: Benonie BC 34, II 26 28; Early Victoria II 19, I 19; Zigeunerin II 19, K 21—23; Mank's Codlin K 15; Ja mes Grieve I 35, K 2124; Appels val en kroet 1923. Suikermeloenen 3562; Ananasmeloenen (Oranje) 4459; Net- meloenen 3153; Tomaten 826; Bramen per doos 20; Bramen per kg. 81; Perziken per stuk 330. Peren: Dr. Julius Guyot 20; Précose de Trévoux II 1518; Clapp's Favourite I 16—23, II 16—17, K 17—21; Jutten BC 41, I 33; Peren val en kroet 1114. Pruimen: Witte Wijnpruimen 2933; Reine Victoria 36—39; Reine Claude d' Ouillins 4143; Czarpruimen 28; Was hington 31; Belle de Louvain 2040; Dubb. Boerewitte 3743: Druiven: Black Alicant 84; Franken- thaler 82—103. Groenten: Bloemkool A 1843, B 829, C 816; Snijbonen 2647; Prönkbonen 1228; Dubb. Prinsessenbonen 3753; Rentegevers 54; Rabarber 25; Andijvie 517; Sla per stuk 411; Prei 1826; Postelein 1130; Spinazie 15—45; Uien per kg. 811; Zilveruien 36; Komkom mers A 814, B 8—10, C 8—9, kg. krom 12—13; Augurken A 93—114, B 77—87; C 2564, D, E en bommen 5^43; Rode kool 618; Savoyekool 614; Wittekool 56; Bospeen 1321; Boskroten 5—8; Kroten per kg. 511; Bosuien 49. GOES, 24 Aug. Export-Veiling. Early Victoria I grof 18.40, I 18.40, II 9.50; Coo- lin Keswiek I 14.00; Zigeunerin A 35.70, BC 35.20, I grof 31.10—33.10, C 34.60, I 28.60—29.60; Mank's Codlin A 32.10, BC 26.80—28.50, I grof 26.30—26.40, I 23—24, II 13; James Grieve A 50; Precose de Trev. A 26, BC 20, I 20, II 10; Clapp's Fa vourite A 30.50, BC24.70—24.80, I grof 28.20, I 23.70—24.70, 18.80—19.70; Br. 'd Amanlis A 19, BC 17.80—18.20, I grof 19, I 18.50, II 11.50; Br. d. Merode I 18, II 10. Verpakt fruit: Zigeunerin A 43—44, B 42, C. 40; Mank's Codlin AA 38. Gewone veiling: Codlin Keswick 812; Zigeunerin 931; Manks Codlin 818; Jac. Lebel 1118; Clapp's 823; Washing ton 12—35; Belle de Louvain 1334; Dub. Précose de Trev. 8.0017.00; Clapp's Fa vourite 4.0018.00; Bramen 60.30. BERGEN OP ZOOM, 24 Aug. Groente en fruit veiling: Andijvie 513; Sla 2% 8%; Bloemkool AA 36—50, A 17—44, B 15—35, C 15—22; Bospeen 21—24; Was- peen 1327; Savoye kool 618; Prei 23; Kroten 1113; Staakprinsessen 4463; Stamboon dubbele prinsessen 3044; •Snijbonen 2034; Komkommers 918; Tomaten 20—29; Witte kool 1115; Rode kool 16; Spinazie 1823; Reine Victoria 1538; Reine Claudes 1661; Belle de Louvain 15-30; Washington 2124; Eier- pruim 26; M. Hattive 1725; Boeren wit te 1941; James Grieve 2432; Zigeune- rinne 22—36; Max. Codlin 1627; E. Vic toria 1117; Transparant de Cronsel 17— 20; Claps 15—27; Jutte 1923; Triumph de Vienne 3134; Kasperzik 21; Meloe nen 2869. ST. ANNALAND, 25 Aug. Bintjes bonken 13.34, gewone 12.60; Eigenh. bonken 12.30, gewone 1616.28, voer £90. Alles per 100 kg. Aanvoer 12 ton. SCHERPENISSE, 25 Aug. Bintjes bonken 11, gewone 12.20; Eigenh. gew. 15.2515.41. Alles per 100 kg. Aan voer 5 ton. THOLEN, 25 Aug. Bintjes bon ken 13.50, gew. 11.7012.91, kriel 3.77; Witte Eigenh. bonken 10.92, gew. 14.62 15.30, poters 8; Blauwe Eigenh. 13.61 14.46. Aanvoer 20 ton. VISMIJN, VEERE, 24 Aug. 2318 kg. export gar nalen 130210; 62 kg. bot 31—58; 76 kg. tong 102226; 4% kg. kreeft 7.258.76; 296 kg. rog 2021; 255 kg. visiever 27— 123; 5 kg. paling 158217. GOES, 25 Aug. Exportveiling. Perzikappel I 32, II 11.90—19.20, Zi geunerin A 38.20, B/C 36.2036.70, C 35.20, I grof 35.40, I 31.10—32.70, II 25.90—26.30, Manks Codlin A 30.70 —32, B/C' 27.10—27.30, I grof 28.30, I 26.30, James Grieve A 50.65, B/C 46.10—46.20, I grof 46, I 41, Clapps Favorite A 31.30—31.80, B/C 28—28.50, I grof 28.50, I 28.20—29, II 24.10— 24.80, Br. d'Amanlis I grof 22, I 20.05, II 13.30, Br. de Mérode I grof 20, I 21.60, I 10.05, Jutten I 30.50, Dubb. Pr. bonen A I 40, A II 32.30—32.80, Bonne Louise (per stuk) 1116, Tri- umphe de Vienne (per stuk) 2327. Verpakt fruit: Zigeunerin A 4247, B 39—44, C 3840, James. Grieve A 53—57. Gewone veiling: Zigeunerin 1127, Manks Codlin 8—19, Codlin Keswick 914, James Grieve 3035, Calpp's Favorite- 923, Pree. de Trévoux 9 18, Jutten 830, Druiven 7888, Per ziken 1719, Bramen 4056, Was hington I 26—35, II 18—24, Grof 28 EX-KERKVOOGD UIT GROESBEEK VEROORDEELD. ARNHEM, 25 Aug. Vanmorgen heeft de Arnhemse rechtbank de Groesbeekse kweker en ex-kerkvoogd C. P. van Z. veroordeeld tot een ge vangenisstraf van een jaar en vier maanden met aftrek van voorarrest wegens verduisteringen ten nadele van de Ned. Herv. gemeente te Groesbeek, van een christelijke charitatieve in stelling en van het Oranje comité ter plaatse, die tezamen een f 60.000 be liepen. Tegen hem was twaalf maan den gevangenisstraf geëist, waarvan vijf voorwaardelijk. Familieberichten uit andere bladen. Geboren: Maria M. G., d.v. Fam. W. Steenbakkerv. d. Waart, Heinkenszand; Adrienne, d.v. Fam. Dutilh-van Schelle, Rotterdam; Magdalena C„ d.v. Fam. G. TelkampVeldhuyzen van Santen, Hil- legom. Overleden: J. de Voogd, geb. Anemaet, 49 j., Vlissingen; H. Kiekebelt, 50 j., Zaandam; M. Woljte, geb. Paerels, 74 j., •Amsterdam. Boerewitte 18—39; Reine Victoria 2747; 31, Belle de Louvain I 2225, II 1218, grof 2024, Dubb. Boerewitte I 2930, II 11, grof 24, Reine Victoria I 31—41, II 14—28, grof 31—37, Jef ferson I 2629, II 10, grof 22, Reine Claude d'Althonn I 3236, grof 37. Jefferson 3240; Kirkus 2941. Groenten: Komkommers 814; Krop sla 811; Bloemkool 1648; Tomaten 16 36; Gr. Savoye kool 1317; Rode kool 811; Dubb. Prinsessenbonen 2738 Stoksnijbonen 28.00; Rentegevers 4052 Pronkbonen 2629; Bintjes 813; An dijvie 1820; Kroten 1011; Wortelen Uien 3; Augurken 40145; Postelein 28—31. EIERMARKT. GOES, 25 Aug. Handelarenprijs per stuk. Kipeieren 15; Poeleieren 10 Kalkoeneieren 18 en Ganseieren 22. KAPELLE, 24 Aug. Appelen: Zigeune rin A 37.20, BC 34.50—35.20, H I gr. 33.30, H I fijn 29.30, HII 24.40, Keuken 21.90, Fabriek 13.70; Mank's Codlin A 29.90, BC 28.00, H I gr. 26.80, H I fijn 24.00, Keuken 20.30, Fabriek 12.10; James Grieve A 50.00, H I gr. 49.10, Keuken 24.00; Jack Lebel H I gr. 18.40, H I fijn 18.40—18.60, H II 9.30 9.60, Keuken 13.9014.00, Fabriek 6.50 Codlin Keswick H I 17.20, H II 8.60—9.00, Keuken 13.80, Fabriek 5.908.00; Early Victoria H I 17.80—18.10, H II 7.90, Keu ken 13.50. Peren: Clapp's Favourite A 31.30, BC 25.20—25.50, H I gr. 27.30, H I fijn 24.70— 24.80, H II 19.70—20.10, Keuken 17.50— 18.50, Fabriek 12.80—13.80; Beurre de Merode H I gr. 21.40, H I fijn 21.40, H II 8.70—9.10, Keuken 9.10, Fabriek 5.40— 5.60; Dr Julius Gyot H I gr. 30.05, H I fijn 27.60, H II 7.90; Juttenpeer A 54.10, B 43.40—48.80, H I 32.30—37.70, H II 19.80. Diversen: Bramen 71.2072.30; Dubb. Prinsessenbonen I 32.3033.10, II 23.50. Blocveiling van pruimen: Belle de Lou vain II' '12.50—13.60; Reine Victoria II 12.30, gescheurd 7.10. Gewone veiling: Bramen 6793; Drui ven '79—83; Vijgen 78%; Moerbeien 85; Pruimen: Belle de Louvain 20—31; Rei ne Victoria 2451; Reine Cl. d' Ouilins 25—43; Reine Cl. .Verte 5255; Monsi eur Haitive 2237; Reine Cl. Conducta 27; Wijnpruimen 24—36; Boere Witte 29 40; Reine Cl. d' Althan 2531; Jefferson 3438. Appels en Peren: Clapp's Favourite 12 30; Juttenpeer 26—35; Beurre de. Mero de 38; Précose de Trévoux 6—15; Beur re de Amanlis 1118; Early Victoria 11; N.H. Suikerpeer 5—9; James Grieve 33; Manks Codlin 24. Groenten veiling: Bloe .'4 831; Sa voye kool 2021; Rode i-p„l 814; An dijvie 8; Snijbonen 2349; Tomaten 20— 32; Uien 5%; Komkommers 811; Prei 19; Augurken 57; Stokprinsessen 29. KRABBENDIJKE, 24 Aug. Exportvei ling: Mank's Codlin A 31.10, B 29.90, BC 24.60, C 24.10, I gr. 28.20, H I 24.90; Zi geunerin A 35.00. BC 33.00, I gr. 26.00, I I 26.00; James.Grieve AA 53.70, A 55.10; gr. 61.00; Clapp's Favourite B 24.00, BC 22.30, C 21.00, I gr. 25.00, H I 21.00, H II 17.00 Gewone veiling: Mank's Codlin verp. 24.0036.00, los 4 0017.00; Zigeunerin .0021.00; James Grieve 19.00—38.00; EIERMARKT. Prijs voor verse kippeneieren f2.73 per kg. Voor vuilschalige en gewassen eieren wordt 2 ct. per stuk minder uitbetaald. KAPELLE, 25 Aug. Exportvei ling. Appelen: Zigeunerin A 36.10, B/C 34.20, I gr. 32.50, I fijn 32.50, II 24.30—25.30, K 22.30, fabr. 13.10, Manks Codlin A 29.80, B/C 28.20, I gr. 26.20, I fijn 25.30, K 16.30—16.50, fabr. 10.50—12.10, James Grieve A 49.40, B/C 43.10—43.50, I gr. 42.20, I fijn 38.20, K 26.50—30.65, fabr. 14.40 18.70, Jacq. Lebel I gr. 18.80, I fijn 19.30, II 9.80, K 13.10, fabr. 7.70, Ear ly Victoria I 17, II 10.05, Gravenstei- ner I gr. 22, I fijn 18.2019.90. Peren: Clapp's Favorite A 30.60, B/C 26.10—26.70, I gr. 27.10, I fijn 26.10, II 21.80—22.10, K 17.70—18.30, fabr. 12—13.10, Br. de Mérode I gr. 19.70, I fijn 19.60, II 9.70, K 10.10, fabr. 8.70 8.80. Diversen: Bramen industrie 67.9068, Dubb. Princessebonen I 33, II 25.50, afw. 21.10. Gewone veiling: Bramen 4055, Frambozen 1.18, Vijgen 12%. Prui men: Reine Victoria 1631, Belle de Louvain 1329, R. Cl. d'Ouillin 8 20, R. Cl. d'Althann 14—29, R. Cl. Verte 48, Boere Witte 1420, Jeffer son 1222. Blockveilmg pruimen: Belle de Louvain II 9.4011.20, Reine Victoria II 12.80, gesch. 3.50, fabr. 3. Appelc en peren: Juttepeer 2253, Clapp's Favorite 1123, Br. d'Aman lis 78, James Grieve 2231, Pré cose de Trévoux 13, Manks Codlin 12 16, Codlin Keswick 13. KRABBENDIJKE, 25 Aug. Ex portveiling. Zigeunerin AA 35.90, A 37.20, B 35.30, B/C 34, C 32, I gr. 31.30, H I 30.90, H II 24.60, James Grieve A 51—53.10, B 45.30—45.70, B/C 42—42.30, C 38.20, I gr. 43, H I 41.50, Manks Codlin A 31.50, B 28.40, B/C 25.20, C 23.20, I gr. 27.90, H I 22.10, Br. d'Amanlis I gr. 18.40, H I 17.30,' H II 14, Gewone veili Zigeunerin verp. 3145, los 3—23, James G tieve verp. 55—57, los 26—35, Manks Codlin 7— 36, Clapps Favourite 728, Juttepeer 32, Br. d'Amanlis 615.40, Duchesse 'Oldenburg 16, Dubb. Pr. bonen 31, Reine Victoria 3541.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 5