SPORT rn SPEL, Nieuws mi de Provincie. Nieuwe brandweerkazerne voor Middelburg* Echtpaar Theune-Taal te Middel burg gaat platina bruiloft vieren* Februari, fatale maand voor de Zeeuwse voetbalsport* Sociale studieweek in Zwitserland voor bestuurders van de C* M* B* Technisch hoofdopzichter Blok natn afscheid, Hogere hondenbelasting in Middelburg. Prof. Price concerteert te Vlissingen. Ir Th. Heyblom neemt afscheid Middelburg Vlissingen Wo«nsdag 26 Augustus 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Eind van de lijdensweg in zicht Gebouw zal, met garage reinigingsdienst, aan Rotterdamsekaai verrijzen. MIDDELBURG, 24 Augustus. B. en W. hebben de raad een voorstel doen toekomen met betrekking tot de bouw van een reinigingsgarage en een brandweerkazerne op het terrein van het voormalige Oostindisch Huis tussen de Rotterdamsekaai en de Breestraat. Reeds eind Januari 1951 verleende de laad een crediet van f 140.000.voor de brandweerkazerne, maar aangezien Qed. Staten het besluit niet goedkeurden, omdat de begroting van 1951 Ae exploitatielasten niet kon dragen, moest het besluit eind Maart 1952 Worden ingetrokken. Thans, nu de begrotingspositie gunstiger is, volgt dit nieuwe voorstel, waarmede in totaal een bedrag van f 320.300.is gemoeid, h.l. f 304.300.voor de bouw van f 16.000.voor de Inrichting. Het ziet er thans dus wel naar uit, dat er een eind gaat komen aan de lange lijdensweg met de nieuwe brand weerkazerne. Reeds in Juni 1947 drong de hoofdinspecteur van het Brand- Weerwezen op de bouw aan. De hui dige toestand kan onmogelijk besten digd worden. De gehuurde ruimten aan de Sint Jansstraat zijn te klein en ten mogelijkheid tot het geven van goede instructies ontbreekt. Een vlot uitrukken wordt door de ligging van de kazerne aan een nauwe straat zeer bemoeilijkt. Controle op de kleding is vrijwel onmogelijk omdat een behoor lijke bergruimte ontbreekt. EERSTE PLAN. Het eerste plan dateerde uit begin 1948. Toen verleende de raad een cre diet van 4 ton voor de reorganisatie van de reinigingsdienst en daarin was «en bedrag van f 120.000,begrepen Voor de aankoop van een deel van het Iclein-industrieterrein en het bouwen Jaarop van dienstgebouwen en twee ienstwoningen. Intussen is dit plan Van de baan geraakt, toen een beter terrein aan de Rotterdamsekaai werd gevonden. Men kan hier volstaan met $en reinigingsgarage en een brand weerkazerne, aangezien het personeel zo nodig een woning kan betrek ken van de nieuwbouw aan de Bree straat. De reinigingsgarage wordt gebouwd ter vervanging van de door oorlogs geweld verloren gegane dienstgebou wen. Er zal dan een einde komen aan de primitieve stalling van het rollend materieel van de reinigingsdienst in de voormalige paardenstal aan het Oud Arnemuids voetpad. WAT ER KOMT. Het nieuwe complex zal gelijkvloers bestaan uit een garage voor de reini gingsdienst, een garage voor de brand weer, een stalling voor kleine wagens, een werkplaats, een magazijn, een ka mertje voor de wacht, een kamertje voor de brandweercommandant, een wasruimte, een kleedkamer, een kan toortje, ec.i opslagplaats voor olie, banden, enz., alsmede een opslagplaats voor strooizout. Op de eerste verdie ping bevinden zich een instructiezaal, een slaapzaal voor de wacht en een magazijn. Verder is er een slangen- droogtoren ontworpen, die tevens dienst kan doen als springtoren. DE KOSTEN. Van het totale bedrag ad f329.300, is f 128.720,- (aankoop grond f 3.500,-, bouw- en inrichtingskosten f 125.220) nodig voor de reinigingsgarage en f 191.580,- (aankoop grond f 3.750,- en f 187.830,- voor bouw en inrichting) voor de brandweerkazerne. De exploi tatiekosten per jaar ramen B. en W. op f 9.100,- voor de reinigingsgarage en f 11.300,- voor de brandweerkazer ne. Zij vragen ten slotte een crediet van f 191.580,- voor de bouw van de kazerne. BRUINISSE, 25 Augustus. Ten huize van de heer J. P. du Cloo, Rijks havenmeester te Zijpe heeft de heer S. W. Blok, technisch Hoofdopzichter van de Rijkswaterstaat te Zierikzee, die per 1 September in gelijke betrek king te Leeuwarden is benoemd, af scheid genomen van opzichter en kan- tonni.rs en verder personeel van de Waterstaat op Schouwen-Duiveland. Deze dag stond wel in het teken van de mutaties van deze dienst, want on der de aanwezigen bevonden zich ook de heren Van Vossen en Lijk, resp. op zichter te Bruinisse en te Renesse. De heer Van Vossen gaat de Rijksdienst verlaten, om in het particuliere be drijf van zijn vader een bestaan te vin den en de heer Lijk gaat zijn studie te Delft vervolgen. De heer Du Cloo roemde in zijn speech tot de scheidende Hoofdopzich ter gericht, de prettige samenwerking tussen de heer Blok en zijn onderge schikten. Naast de verhouding, die er nu eenmaal zijn moet tussen de chef en zijn personeel, was hier toch in de loop der jaren een vriendschapsband gegroeid. Hij hoopte, dat de verhou dingen met de nieuwe technisch op zichter de heer Vreugdenhil, eveneens aanwezig, dezelfde prettige samenwer king zou vertonen. Aan de heer Blok werd als aandenken een ets van Zie rikzee aangeboden, terwijl de heer Vreugdenhil evenals mevrouw Blok bloemen werden aangeboden. Ook tot de komende opzichter en de scheiden de functionarissen werden over en weer hartelijke woorden van waarde ring en goede wensen voor de toe komst gewisseld. Ingezonden Mededeling (Adv! M Al ET, BtDOSN. in SIAAIWARENFABRIEKEN IS ZEVENBERG EN MIDDELBURG, 24 Aug. Als de raad er mede accoord gaat zullen de Middel burgers per 1 Januari a.s. aanmerkelijk meer belasting voor hun bonden moeten gaan betalen. B. en W. bebben een nieu we, 19 artikelen tellende, verordening ontworpen, waarvan het belangrijkste wel is, dat de belasting voor een hond f 15. per jaar zal bedragen. Die hond moet dan ouder zijn dan twee maanden. Wordt de viervoeter uitsluitend gehouden ten dienste van de landbouw of enige tak van nijverheid of ter bewaking van gebou wen en erven (met vaartuigen en woon wagens), dan is maar f 7.50 verschuldigd, Voor honden in kennels bedraagt de ma ximumbelasting voor elke kennel afzon derlijk f 60.per jaar. In enkele gevallen behoeft geen belas ting te worden betaald. Dit is het geval voor honden (boven het getal van twee), die door kooplieden in honden worden verhandeld, maar dan mogen de dieren niet op de openbare weg komen. Ook zijn vrijgesteld honden, die aan een politie ambtenaar van gemeente of Rijk toebe horen en voor welke de. Kon. Ned. Poli tiehondenvereniging een diploma heeft uitgereikt, maar hierbij geldt de bepaling dat de eigenaar zich verbonden moet heb ben zijn hond te allen tijde voor politie doeleinden ter beschikking van de com- paissaris van politie te stellen. Honden, waarvoor een behoorlijk geldend diplo ma van het Hoofdcomité van het Ned, Rode Kruis of van de Ned. Ver. van Rode Kruishonden is uitgereikt, zijn ook be lastingvrij. Dat geldt eveneens voor blin dengeleidehonden en voor viervoeters, die in erkende hondenasyls aanwezig zijn, maar weer niet voor honden, die daar ter bewaring zijn gegeven. Ook iemand, die korter dan een maand in de stad blijft, hoeft niets te betalen voor zijn hond. In uitzonderlijke gevallen kunnen B en W. de hondenbelasting geheel of ge deeltelijk kwijtschelden, na advies van de Dienst voor Maatschappelijke Zorg. Vóór 1 Februari moet aangifte zijn ge daan en de penning zijn ontvangen. Die penning mag niet voor een andere hond worden gebruikt. Vindt de politie een hond zonder penning en weet zij niet, Wie de eigenaar is, dan neemt zij het dier mee - als ze daartoe de kans ziet! - houdt het ten hoogste drie etmalen in be waring en berekent één gulden per et maal en per hond, als. de eigenaar zich meldt. Overtredingen der verordening kunnen worden gestraft met 2 maanden hechtenis of f 300.geldboete. GEMEENTE MIDDELBURG KAN HUIS KWIJT VOOR 5000.-. Maar een ander wil er 6500.— voor geven. MIDDELBURG, 24 Aug. De gemeente verkeert thans in de mogelijkheid een pand aan de Dam (no. 59) te verkopen aan de heer T. Zandstra. B. en W. willen hiertoe overgaan, omdat het gebouw (dat momenteel bij de reinigingsdients in ge bruik is) voor de gemeente niet van gro te betekenis is en er meermalen vanuit de raad is aangedrongen op verkoop van dergelijke voor de dienst niet noodzake lijke panden. Het college werd het met de adspirant koper eens over een prijs van f 5000.De commissie van bijstand adviseerde echter niet onverdeeld gun stig, magr, zo zeggen B. en W.: „Wij ach ten ons moreel gebonden ons voorlopige besluit aan u voor te leggen". Nu doet zich echter het feit voor („ge heel buiten onze verwachting", zegt het college), dat de heer J. Bliek een schrif telijk bod van f 6500.— heeft gedaan. B. en W. houden echter aan het eerste vast en de raad zal nu maar moeten uit maken, chij B. en W. op deze weg wil volgen. P.V. „De Witpen" te Oudelande. De P.V. „De Witpen" te Oudelande nam met 79 duiven deel aan een wed vlucht uit Bretaul. Uitslag: 1. Gebr. Maat, Ellewoutsdijk; 2. F. J. Paulusse, Ellewoutsdijk; 3. 4. en 10. L. Lavooij, Baarland; 5. 6. en 9. D. v. d. Poel, Oudelande; 7. P. J. Murre, Baarland en 8. G. Remijnse, Oudelande. Vijf gulden in de week voor een heel gezin. In Veere klonk op 29 Augustus 1883 het ja-woord. MIDDELBURG, 25 Augustus. Adriaan Theune was 22 jaar en Catharina Taal was nog maar 17, toen zij op 29 Augustus 1883 voor de ambtenaar van de burgerlijke stand in Veere verschenen en elkaar het ja-woord gaven. Hij, op 18 April 1861 in Serooskerke geboren en zij, die op 19 Maart 1866 in Domburg het levenslicht aanschouwde, hebben dat ja-woord Zaterdag a.s. 70 jaar achter zich liggen. En dat gaan zij samen herdenken en vieren in hun huis aan de Gortstraat. „Zoiets gebeurt ook niet zo vaak, hè?" zei het oudje, dat haar gehele leven de Walcherse dracht is trouw gebleven en dat ons in de achterkamer van het huis, waar een dochter moeder en vader verzorgt, ontving. Zij is een beetje doof, maar, op haar 87e jaar, nog volkomen helder. Haar man konden we niet te spreken krijgen, want die was op zijn dagelijkse „buitenverblijf", de Buitenhof achter het Stadhuis op de Markt, waar oude bekenden ook komeu en waar het gesprek heus wel eens over „die goeie ouwe tjjd" zal gaan. Het bruidspaar uit 1883 heeft het le ven heus niet alleen maar zonneschijn gebracht. Het is altijd hard sjouwen geweest om zelf rond te komen en de kinderen een behoorlijke opvoeding te geven. Vader Theune is het grootste deel van zijn leven landarbeider ge weest. Dat leverde hem vijf harde gul dens in een week op. En al waê in die tijd het leven heel wat goedkoper, zul ke grote sprongen kon je daar nu ook weer niet mee maken. Het werd wat beter, toen hij paar denknecht werd, want dat leverde hem veertig cent meer op per week en vrij aardappelland. Een jaar of tien is Theune nog op de oude blikfabriek in Vlissingen geweest en als hij langs het postkantoor in Middelburg liep in de tijd, dat hij nog verder dan de Markt kon komen, was hij altijd een beetje trots, want hij was opperman op het bouwwerk van dit postkantoor. En dat is toch al wel enkele tientallen jaren geleden. ALLEMAAL ZOVEEL GELD! Nee, de „platina bruid" heeft heus de halve centen wel eens om moeten keren, voordat zij ze uitgaf en ze zegt: „Als je dat tegenwoordig ziet, dan zeg je tegen jezelf: hoe ben ik er altijd gekomen. Nu hebben ze allemaal zoveel geld!" Zodra de kinderen van school waren, moesten ze gaan verdie nen. De eerste tijd van hun huwelijk woonden ze in Veere. Toen kwamen ze naar Middelburg. Lang hebben ze gewoond in een huisje aan de Vlissing- se Molenstraat. Oorlogsgeweld en inundatie maakten dat onbewoonbaar en toen zijn ze bij hun dochter in de Gortstraat ingetrokken. Uit hun hu welijk zijn tien kinderen geboren, vier jongens en zes meisjes. Nu zijn er nog vier kinderen overgebleven, één man en drie vrouwen. En wie dat even zich realiseert zal misschien in de verte iets kunnen begrijpen van het leed, dat deze oude mensen in hun beproefde leven hebben gekend. Zij hebben zes kinderen en vijf achterkleinkinderen. NOG ZONDER BRIL! Opoe Theune komt al lange tijd niet meer buiten. Maar binnen beweegt zij zich nog goed. ,,'kLees de krant nog zonder bril, al zijn mijn ogen de laat ste twee jaar wel achteruitgegaan, 'k Heb wel een brii en die helpt ook wel, maar die is zo lastig met mijn muts", vertrouwt zij ons toe. Haar man kan weinig meer lezen. Roken doet hü al jaren niet meer. Maar een pruimpje smaak hem nog best! De hele dag op een stoel zitten is niks voor hem. En al is hij dan de laatste jaren genoodzaakt een stok mee te nemen, dat kuiertje naar de Markt zal hij zo lang mogelijk probe ren vol te houden. Hoogleraar en beiaardier. VLISSINGEN, 25 Aug. Van 1 tot 5 Sep tember a.s. vertoeft de in beiaardkringen zeer bekende professor dr Percival Price, hoogleraar en beiaardier aan de univer siteit van Ann Arbor, Michigan, U.S.A., voorheen beiaardier van het parlements gebouw te Ottawa (Canada) in ons land. Professor Price heeft zich bereid ver klaard op 5 September tusen 20 en 21 uur een concert te geven op de beiaard van de St Jacobstoren. Ht programma luidt als volgt: 1. Bewerkingen van instrumentale wer ken: a. J. S. Bach, „Glockenspiel „Toc cata" Presto; b. Josef Haydn, Andante Symphonie m. paukenslag; c. Frederic Chopin, Meno mosso uit Scherzo op. 39; d. Claude Debussy, Clair de lune. 2. Bewerkingen van vocale werken: a. Franz Schubert, Serenade; b. Johannes Brahms, Sappische Ode; c. Benjamin Britten, „There is no rose" A ceremony of carols. 3. Beiaardcomposities: a. J. C. Menotti, Prelude; b. Percival Pri ce, Fantasie (quasi una sonata breve). 4. Keuze uit opera's: a. W. A. Mozart, „Ein Madchen oder Weibchen" uit de Zauberflöte; b. Hector Berlioz, „Serenade de Mephistopheles" uit de Damnation de Faust; c. Guiseppe Ver di, „Caro nome", uit de Rigoletto. 5. Variaties op Volksmelodieën. a. J. J. Viotta, De Zilvervloot; b. Iersch, The last rose of Summer; c. Duitsch, Muss i denn; d. Mexicaansch, La Golon- drina; e. Engelsch, The vicar of Bray. Jaarverslag K. N.V. B. afdeling Zeeland. Jeugdleiderscursus in vergevorderd stadium; verbetering in toestand van velden en kleedgebouwen. GOES, 25 Augustus. „Door de watersnood van 1 Februari 1953 werd ook de Zeeuwse voetbalsport zwaar getroffen. Deze fatale datum zal geboek staafd blijven ais een zwarte bladzijde in de geschiedenis van het Zeeuwse voetbal", aldus het jaarverslag van de secretaris van de K.N.V.B. afd. Zee land, de heer J. Bom. Zeven leden (zes leden van „S.Y.O.W.K." te Ouwer- kerk en de doelverdediger van Kortgene) van de afdeling verloren door de ramp het leven. Verschillende verenigingen verloren veel materiaal en hun velden werden overstroomd. Een aantal verenigingen kon als gevolg van de ramp niet meer aan de lopende competitie deelnemen. Enkele zijn later wel weer gaan spelen. Wat de Zaterdagmiddagcompetitie betreft kon alleen „Mevo", Zierikzee niet meer deelnemen. Het ledental bedroeg bij het einde van het hondsjaar totaal 8102, 734 leden hiervan nemen deel aan de Zomer avondvoetbalcompetitie. D. i. een kleine vermeerdering sinds het vorige seizoen, hoofdzakelijk een gevolg van de uitbreiding van de zomeravond voetbal. Het aantal aangesloten verenigingen was 81. De vereniging „D.S.W." te Wa terlandkerkje werd wegens wanbeta ling geroyeerd, „Sluis" besloot tot deelname aan een vreemde competitie in België en „Wissekerke" werd ont- MIDDELBURG, 25 Aug. Maandag a.s. zal de hoofdingenieur-directeur der Rijkswaterstaat in Zeeland, ir Th. Heyblom, die zoals bekend benoemd is als hoofd van de directie Noord-Hol land der R.W.S., afscheid nemen. 's Morgens wordt er in het gebouw van de Rijkswaterstaat aan het Koor kerkhof een bijeenkomst gehouden met het personeel, waarna er 's mid dags van drie tot vijf uur voor ieder die dit wenst gelegenheid is om af scheid van ir Heyblom te nemen. De raad zal Dinsdag vergaderen. De gemeenteraad zal - voor het eerst in de nieuwe samenstelling - Dinsdag middag om 2 uur vergaderen. Een voor naam agendapunt is de verkiezing van wethouders. Allereerst zal de raad zich hebben uit te spreken over de vraag, of er weer vier wethouders moeten komen. Na de verkiezing zullen in niet minder dan 18 commissies nieuwe leden moeten worden aangewezen. In deze vergadering zal de gemeente begroting c.a. voor 1954 reeds worden aangeboden, B. en W. stellen voor deze in een binnenkort te houden afzonderlij ke vergadering te behandelen. Edisonweg krijgt een klinkerdek. B. en W. heben de raad voorgesteld over te gaan tot het aanbrengen van een klinkerdek op de Edisonweg en daartoe een crediet van f 52.000te verlenen. Alle verkeer tussen Keersluisbrug en spoorwegovergang maakt van deze weg gebruik en dit had tot gevolg, dat de puinfundering geheel is ingereden, zodat tot definitieve verharding moet worden overgegaan. Een klinkerbestrating is het beste, omdat dan ev. verzakkingen ge makkelijk verholpen kunnen worden. De weg krijgt een vijf meter brede rijbaan met aan weerszijden een fietspad van een meter. Het bestaande tegelpad wordt voor de voetgangers bestemd. Met de P.Z.E.M. zijn onderhandelingen gaande over de verlichting van de weg. Gasgeysers voor woningen langs Schuitvaartgracht, De woningbouwvereniging „Sint Wil- lebrord" heeft B. en W. verzocht haar een lening te verstrekken van f 10.000.— voor de aanschaf en de plaatsing van gasgey sers in de 48 momenteel in aanbouw zijn de woningwetwoningen langs de Schuit vaartgracht. B. en W. stellen nu de raad voor dit verzoek in te willigen en voor de lening een rente van 4% te vragen. Het Eiland krijgt een beter aanzien. Nu het wederopbouwplan „Eiland" door de minister van Wederopbouw is goedgekeurd, het plan voor de bouw van 68 woningen met 2 winkels in uitvoering is en ook plannen voor particuliere bouw op de kop van het Eiland in voorberei ding zijn, is het noodzakelijk, dat wordt overgegaan tot de aanleg van straten, rioleringen en trottoirs, aansluitend op de reeds voltooide toegangsweg naar dit stadsdeel. B. en W. vragen nu de raad De heer Z, C. Ie Clercq uit Vlissingen ter aarde bestelt Onder grote belangstelling werd het stoffelijk overschot van de heer Z. C. Ie Clercq ter aarde besteld. De heer le Clercq was van 1945 tot 1951 voorzitter van de afd. Vlissingen van de vakgroep café's der Bedrijfshoreca en lid van het hoofdbestuur van die vakgroep. Verder was hij bestuurslid van de gewes telijke afd. Zeeland der Bedrijfshoreca. In 1950 werd hij voorzitter van de afd. Vlissingen van de Ned. Bond van Hotel- Café en Restauranthouders. Hij is 47 jaar lid geweest van de Harmonie „Ons Ge noegen" waarvan vele jaren als secreta ris. In de laatste functie was hij een van de grote krachten die „Ons Genoegen" hebben gemaakt tot wat het nu is. Aan de groeve werd het woord gevoerd door de voorzitter der vereniging, de heer F. Naerebout, die zei dat het vele werk, dat de heer le Clercq voor „Ons Genoegen" had gedaan altijd in herin nering zou blijven. De heer L. P. van Oorschot wees er op, dat de overledene altijd heeft gewerkt om het culturele peil op te voeren. Hij had een groot idealisme, dat volgens spreker één van de mooiste eigenschap pen is, die een mens met zich kon dra gen. Aan het eind van de plechtigheid dankte een broer voor de getoonde be langstelling. Hoog bezoek voor „De jacht in de Kunst". IJZENDIJKE, 25 Aug. De directeur van het Stedelijk Museum te Amster dam, jhr Santberg heeft met z'n echtge note een bezoek gebracht aan de expo sitie „De Jacht in de Kunst". Ter ver welkoming was het dagelijks bestuur aanwezig. Burgemeester van IJzendijke, jhr L.E.D.S. von Bönninghausen tot He- rinckhave, maakte van deze gelegenheid gebruik om jhr Santberg dank te bren gen voor z'n medewerking aan deze ten toonstelling. Op uitnodiging van de Unesco. De heer P. Meliefste uit Middelburg gaat mee als enige Zeeuw. MIDDELBURG, 25 Augustus. In de week van 7 tot 12 September zullen 25 leden van de Bondsraad van de Christelijke Metaalbewerkers Bond op uitnodiging van de Unesco een z.g. sociale studieweek in Zwitserland bij wonen. Tot de deelnemers behoort als enige Zeeuw de heer P. Meliefste, voorzitter van de afdeling Middelburg van de C.M.B. en voorzitter van de Chr. Besturenbond. De heer Meliefste heeft van het hoofdbestuur van deze Bond het verzoek ontvangen om, samen met de heren C. Groen uit Amster dam en K. J. van Otterloo uit Schiedam, een rapport over deze week voor de Unesco samen te stellen. De organisatie van de studieweek is in handen gelegd van het Zwitserse christelijke vakverbond, de Schweizerischer Ver band Evangelischer Arbeiter und Angestellter. Op Zaterdag 5 September a.s. ver- cretaris van de S.V.E.A., de heer E. trekt het gezelschap met een. touring- car uit Utrecht. Die dag rijdt men tot Heidelberg, waar wordt overnacht en de Zondag wordt doorgebracht. Aan de Zwitserse grens zal Maandagmor gen de hoofdbestuurder van de S.V. E.A., de heer Lutz, de groep ontvan gen en haar verder de gehele week als gids dienen. Nadat men de waterval len van Schaffhausen bekeken heeft, gaat de tocht naar Wallisellen, een voorstad van Zurich, waar in Hotel Linde men zijn intrek zal nemen. Maandagavond is er een begroetings samenkomst die door het Zwitserse Christelijke vakverbond wordt be legd. Dinsdagmorgen wordt Zürich en omgeving (o.a. het vliegveld) beke ken en 's middags is er een excursie naar de grote machinefabriek Oerli- kon in Zürich. 's Avonds houdt de se- Schmid, een lezing over de sociale positie van de metaalarbeider in Zwit serland. De Woensdag is gereserveerd voor ontspanning. Op Donderdag gaan de vakbonds bestuurders een rondvaart maken op het Vierwoudstedenmeer en ev. een tocht met de tandradbaan naar de top van de Pilatus. 's Avonds gaat men luisteren naar een lezing over het werk van de Unesco door de Unesco- vertegenwoordiger in Zwitserland, de heer C. H. C. Flugi van Aspermont. Vrijdagmorgen is er een wande ling en 's middags een tocht naar So- lothurn, waar de grote horloge-indu strie van de Roamer Watch Comp. wordt bezichtigd. Dan rijdt men door naar Metz, waar de nacht wordt door gebracht, om de volgende dag via Luxemburg naar Utrecht terug te ke ren. de nodige credieten ten laste van de wederopbouwrekening. Geen geld voor letterdozen. Het R.K. kerk- en. schoolbestuur heeft de raad medewerking gevraagd voor de aanschaf van een filmprojector, de ver duistering van één leslokaal voor film vertoningen en de aanschaf van 50 letter dozen, die het bestuur noodzakelijk acht ter vernieuwing van het onderwijs in lezen B. en W. stellen de raad voor eerst genoemde verzoeken in te willigen, maar het laatste verzoek af te wijzen, mede op advies van de inspecteur van het lager onderwijs, die, hoezeer ook persoonlijk overtuigd van het nut der nieuwe metho de, van mening is, dat de aanvrage de normale eisen voor het lager onderwijs overschrijdt. Onderwijsbenoeming. De heer J. J. G. van Ryssel is benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de O.L. school te Cappelle a. d. IJsel. AARDENBURG Arbeiösjubileum. Bij de landbouwer- vlasser Cam. van Bellegem te Eede vier de de arbeider P. Schoonbaert zijn zil veren jubileum. De werkgever had ge zorgd, dat dit feit niet ongemerkt voorbij ging. Na het werk werd. aan de jubilaris en het voltallige personeel een wafel maaltijd aangeboden, terwijl daarna al len onder het genot van een verversing gemoedeijk bijeen bleven. Herbouw toren Sint Baafskerk. Vanwe ge de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk zijn plannen gemaakt om binnen afzien bare tijd de toren der Sint Baafskerk op nieuw op te bouwen. De vereiste stukken zijn reeds doorgezonden aan de Advies commissie van Monumentenzorg in Den Haag. Nu de kerk grotendeels is hersteld door Monumentenzorg zal de algehele restauratie met de herbouw van de toren haar bekroning vinden. Tijdens de be schieting in September-October 1944 werd de toren zwaar beschadigd en tij dens de storm van 28 December 1945 stortte de toren in. Alleen het onderstuk bleef staan en werd van een nooddak voorzien. BRUINISSE Vergadering Weegbrugvereniging. On dervoorzitterschap van de heer P. L. Kre- pel vergaderde de Weegbrugvereniging te Bruinisse. De heer Krepel kon in zijn openingswoord wijzen, dat bij het snelle herstel, dat men overal in Bruinisse waarnam, de weegbrug niet achterbleef, maar ondanks de geleden schade, snel weer hersteld werd, waardoor gebruik van de weegbrug weer mogelijk is. De aftredende bestuursleden de heren P. L. Krepel en J. Goudzwaard werden her kozen. Nieuwe verwarming. De leden der Ge- ref. Gemeente te Bruinisse besloten in een daartoe belegde vergadering de elec- trische verwarming van het kerkgebouw te vervangen door een centrale verwar ming. HEINKENSZAND Doelschieten. Op de liggende wip bij de Wed. Hoondert werden wedstrijden gehouden met de handboog. Meeste pun ten: M. Steenblok te Kwadendamme. De meeste rozen: C. de Jonge, Hein- kenszand; Opvolgende punten: M. G. Gle- rum, Ierseke; Opvolgende rozen: W. Geijs, Heinkenszand; Meeste vieren: A. Rijk Jz., Heinkenszand; Meeste drieën: P. J. Rijk, Heinkenszand; Opvolgende vieren: L. Geus, Kwadendamme; Meeste tweeën: A. Ridderhof, Ierseke; Opvolgen de drieën: C. Geus, Kwadendamme: Meeste enen: A. Rijk Dz„ Heinkenszand; Opvolgende tweeën: J. Merau, Kwaden damme; Opvolgende enen: M. Verbeek, Kwadendamme. HOEK Groene Kruis-vergadering. In de ver gadering van „Het Groene Kruis", die onder leiding stond van burgemeester Hanssens, werden de aftredende be stuursleden, de heren Jac. Dregmans en Jac. den Hamer bij acclamatie herkozen. Als nieuwe bestuursleden werden geko zen de heren F. van Es en P. W. Jansen. De begroting 1953 werd aangenomen met als eindbedrag f 8625.Hierin in ver werkt een contributieverhoging tot f 7.50 per jaar. Getracht zal worden te komen tot aflossen van de geleende gelden. De vereniging telt ruim 600 leden. KLOETINGE „Ons Genoegen" speelt. In het kader van de uitwisseling zal de muziekvereni ging „Ons Genoegen" te Kapelle, Zater dag a.s. te 8 uur in de tent alhier een concert geven. Gecombineerd concert. Ter gelegenheid van de verjaardag van H.K.H. Prinses Wilhelmina zullen de zangvereniging „Het Hervormd Kerkkoor" en de mu ziekvereniging „Excelsior", Maandag avond concerteren; aanvang 8 uur. ST. ANN ALAND Gemeenteraad. Vanmiddag om 3 uur zal de raad van St. Annaland in open bare vergadering bijeenkomen. De agen da vermeldt o.a. de volgende punten: voorstel tot het verbouwen van het oude gemeentehuis en tot aankoop motor brandspuit, aanbieding gemeentebegro ting 1954 en begroting wezen-armen. IJZENDIJKE Raad. Morgenavond hoopt de raad van IJzendijke in openbare vergadering bij een te komen. In deze vergadering zal afscheid genomen worden van twee raadsleden, die niet meer in de raad te rugkeren. bonden wegens gebrek aan spelers. De vereniging „V.S.V." te Vrouwen polder zal niet deelnemen aan de a.s. competitie, daar deze vereniging na een 2 jarig bestaan zal ontbonden wor den. Van de voorgenomen oprichting van verenigingen te Bruinisse en Oos- terland zal voorlopig weinig komen. Grijpskerke kampt nog steeds met gebrek aan een terrein en te weinig spelers. Te Nieuw-Namen en Sluis zijn clubs in oprichting. Bij het Bedrijfs- en Zomeravond voetbal zijn 33 verenigingen aangeslo ten (uitbreiding van 8 verenigingen). Aan het jaarlijks schoolvoetbaltour- nooi werd door 36 scholen deelgeno men. Cursussen. De amateur-clubleiderscursussen en jeugdtraining, aldus het jaarver slag, zijn in volle gang. Onder lei ding van bonds-oefenmeester Piet Meertens wordt bij toerbeurt elke Zaterdagmiddag geoefend in ver schillende districten en wel te Axel, Goes, Oostburg, Vlissingen en Zie rikzee. Het afdelingsbestuur hoopt, dat deze cursussen de verwachte resultaten zullen opbrengen. Ook voor de jeugd zal de jeugdtraining van nut kunnen zijn en de verenigingen zullen er hun voordeel mee kunnen doen. Het wordt echter betreurd, dat er toch nog verenigingen zijn, die het nut van deze cursussen niet hebben inge zien. Zo moest in W.-Z.-Vlaanderen de cursus zelfs wegens gebrek aan be langstelling worden opgeheven. De voorbereidingen voor het houden van een jeugdleiderscursus zijn in verge vorderd stadium gekomen. Binnenkort zal met deze cursus onder leiding van de jeugdcommissie een aanvang kun nen worden genomen. De verlies- en winstrekening sluit met een batig slot van f 49,24. Aan de Zaterdagmiddagcompetitie werd deel genomen door 51 senioren- en 58 ju nioren-elftallen. Er werden 775 wed strijden gespeeld. Een wedstrijd van de competitie werd niet meer ge speeld, in de juniorencompetitie 12 wedstrijden. Uit het verslag van de strafcommis- sie bleek, dat 40 spelers van de afde ling moesten worden geschorst. De strafcommissie was genoodzaakt 15 waarschuwingen te geven, terwijl de scheidsrechters 32 keer een speler moesten waarschuwen. Twaalf per sonen werden vrijgesproken. Velden en kleedgebouwen. De hoofdconsul maakt melding van enige verbetering in de toestand van de velden en kleedgebouwen. Wat de toekomst betreft laat hij optimistische geluiden horen, gezien de plannen, die in meerdere gemeenten in voorberei ding of studie zijn". Waar zijn H S onze schepen*} DE GROTE VAART. ALMKERK 25 Port Said/Genua. ANDIJK 24 te Vera Cruz. APPINGEDIJK 24 te Tampa. ARNEDIJK 24 te Rotterdam. ARENDSDIJK 24 te Tampa. DALERDIJK 25 te Curagao. DIEMERDIJK 24 Cristobal/Antwerpen. EEMDIJK 24 te Houston. GROOTE BEER 24 Belle Isle/Rotterdam. INDRAPOERA 24 te Genua. JAGERSFONTEIN 24 Vlissingen/Amster- dam. LAAGKERK 24 Le Havre/Rotterdam. LAURENSKERK 25 te Port Said. NIEUW AMSTERDAM 25 te Southamp ton. NOORDAM 24 Landsend/New York. SIBAJAK 24 te Rotterdam. SOESTDIJK 25 te Antwerpen. VEENDAM 24 Kp Race/Southampton. AMERSKERK 24 te Hongkong. AAGTEKERK 24 Sabang/Singapore. BLOEMFONTEIN 24 Dakar/Teneriffe. BOSCHFONTEIN 24 te Antwerpen. HEEMSKERK 24 Port Said/Suez. JOHAN VAN OLDEBARNEVELT 24 Pa- dang/Suez. LEUVEKERK 25 te Karachi verw. LIEVE VROUWEKERK 24 te Bombay. MAASDAM 24 Kp Race/New York. MARIEKERK 24 te Tanga. MEERKERK 24 te Aden. WILLEM RUYS 24 Kp Bon/Port Said. ZUIDERKRUIS 24 Dakar/Las Palmas. DE HAVEN VAN VLISSINGEN. Aangekomen 24 Aug. ANSGARITOR v. Hamburg; ALJA v. Barri; BURSA v. Stettin; THURINGEN v. Antwerpen; JURGEN v. Antwerpen. 25 Aug. DELTA v. Antwerpen; KRAUTSAND v. Duis burg; JUMIEGES v. Gent; PRES. EMIE- LE MARCESCHE v. Antwerpen. Vertrokken 24 Aug. MARY n. Hans- weert; ANSGARITOR n. Santos; BURSA n. Antwerpen. 25 Aug. JUMIEGES n. Toniey Charante; PRES. EMIELE MAR CESCHE n. Loriënt. Gepasseerd naar Antwerpen 24 Aug. ASTRA v. Greensmouth; AALSUM v. Bremen; SOESTDIJK v. Rotterdam; DELFT v. Duinkerken. Gepasseerd van Antwerpen 24 Aug. CONDOR n. Strooth v. Terneuzen; AR NEDIJK n. Rotterdam; JAGERSFON TEIN n. Amsterdam; BERNARD V n. Liverpool; PARAMOUTH n. Spijke. 25 AUG. NOORDZEE n. Dublin; CATHARI NA S. n. Saderne.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2