DIJKDICHTING BIJ OUWERKERK ZONDAGMIDDAG MISLUKT VOORTDURENDE ONRUST IN TEHERAN N*E*S*B*-leiders achter slot en grendel Rusland verleent Oost-Duitsland vele faciliteiten en voorrechten Wijziging Handvest der Ver, Naties PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Reeks van bittere tegenslagen Ondanks verzakken van dijkhoofden, het wegglijden van caissons in het water zette men vannacht toch door kSHIPPER v Vi NIEUWS' DE SJAH IS TERUG VADER EN VIER KINDEREN VERDRONKEN Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26—28 Expl- itatie Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG, No. 2562, Abonnementsprijs 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MAANDAG 24 AUG. 1953 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEÏDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Krulningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek. Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiuema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 5.39 u., onder 19.44 u. Maan op 19.40 u., onder 6.24 u. Hoogwater Dinsdag 25 Aug.: Vlissingen: 1.53 u. 2.27 m., 14.08 u. 2.25 m. Terneuzen: 2.23 u. 2.44 m., 14.40 u. 2.42 m. Wemeldinge: з.43 u. 1.92 m., 16.07 u. 1.81 m. Zierikzee: 3.34 u. 1.65 m., 15.51 1.54 m. GOES, 23 Augustus. Tijdens het weekeinde heeft de Rijkswater staat bij Ouwerkerk op Schouwen-Duiveland met pech te kampen ge had. Het lag in de bedoeling om Zaterdag de ringdijk, die buiten over de schorren om de gaten in de zeedijken voor Ouwerkerk wordt gelegd, aan de Westkant te sluiten. Het stormachtige weer was er de oorzaak van, dat deze sluiting niet kon doorgaan. Zaterdagmiddag om 5 uur verzakten door de sterke stroom de dijkhoofden van het te dichten gat. Mede hierdoor moestook de tweede poging vanmiddag om drie uur om het Westelijke gat te sluiten als mislukt worden be schouwd. Een aantal om drie uur vanmiddag in serie geplaatste cais sons om het gat af te sluiten zijn bovendien tengevolge van verzak king in het water gegleden. Vannacht wordt met man en macht ver der gewerkt om alsnog het gat te sluiten. Het was Zaterdagmorgen om streeks elf uur, dat een sterke Noordwestelijke wind op de Ooster- schelde stond. Het woelige water was een grote belemmering voorde dichtingswerkzaamheden. De des kundigen zagen zich genoodzaakt de moeilijke beslissing te nemen het werk een etmaal uit te stellen, we tend dat door dit uitstel de sterke stroom kans zou krijgen het werk veel schade te berokkenen. Wat men gevreesd had gebeurde echter spoedig. Zaterdagmiddag om streeks vijf uur waren door de sterke stroom het Westelijk en Oostelijk dijk- hoofd verzakt en gedeeltelijk in de diepte verdwenen. Men zet door. Toch werd vanmiddag om drie uur een poging ondernomen om het gat te sluiten. Daartoe plaatste men twee series aan elkaar gekoppelde caissons. Elke serie was 55 m. lang. Het aan brengen was zeer moeilijk, maar men slaagde erin de elementen op de juis te plaats te brengen. Alleen gelukte het niet door de verzakking van de dijkhoofden het gat geheel te sluiten Met geweld kolkte het water door de resterende openingen. Toen trad tot overmaat van ramp een /erzakking op in het dijktrace, waar de elementen van caissons waren geplaatst. Het was ongeveer drie uur. Het half uur, dat toen volgde, was zeer spannend. Wat zouden caissons gaan doen? Zou de verzakking zich voortzetten? Wat zouden de caissons gaan doen? Steeds schever kwamen de caissons te liggen en tegen half vier gleden twee caissons van het eerste elemen en een caisson van het tweede ele ment in het water. De operatie wa aanvankelijk mislukt. Dit keer ha het water in het beslissend ein< gevecht een ronde gewonnen. De moed niet opgegeve Maar Waterstaat gaf de moed n op. Vannachht gaat de hete st verder. Getracht zal worden h dijkgat met een derde element (44 m. lang) alsnog te blokkeren. Op levn en dood wordt vannacht ver der gevochten. Om twaalf uur van nacht was de toestand zodanig, d. verbinding was gemaakt tussen c dijkskoppen en de delen van elementen, die 's middags wel geplaatst, die waren blijven ste Zandzuigers zijn druk bezig n storten. Men zet alles op alles om niet al leen het Westelijke dijkgat zo snel mogelijk te dichten maar ook in de komende dagen het Oostelijke gat, waardoor de definitieve afsluiting /an de Vierbannenpolder een feit wordt. Prof. Thijsse van het waterloop kundig laboratorium te Delft, die deze mislukte poging bijwoonde, verklaar de dat de situatie zeker niet hope loos is. Deskundigen verwachtten, nadat de poging vanmiddag om 3 uur was mis lukt, dat de gelukkige omstandigheid zich zou voordoen, dat de gezonken caissons met de opgezonken drempel een goede basis kunnen vormen voor een itenen of aarde wal. Is dit niet het geval, dan is het niet onmogelijk, dat een nieuwe drempel moet worden gelegd achter het gat in de polder. Dit zal dan betekenen, dat het werk bij Ouwerkerk een maand vertraagd zal worden. Nederlandse justitie grijpt in ZIJ ZIJN LID VAN EEN VERBODEN ORGANISATIE. AMSTERDAM, 22 Aug. Drie leiders van de Nationale Europese Sociale Beweging (N.E.S.B.) zijn vanmiddag gearresteerd. In de hoofdstad, waar de Amsterdamse recherche tegen het middaguur met vier aparte groepen vrijwel gelijktijdig invallen op vier adressen uit voerde, werden de 31-jarige algemeenleider der N.E.S.B., Paul van Tienen, op zijn kantoor aan de Koninginneweg 177, en de 29-jarige werkgroepleider A. M. Kruit te zijnen kantore, Nicolaas Maesstraat 64, in arrest gesteld. Iets later werd in zijn woning aan de P. Camper singel 211 te Groningen door de Groningse recherche op verzoek van de Officier van Justitie te Amsterdam als derde arrestant aangehou den de landelijk leider der beweging, mr J. Wolthuis, oprichter van de stichting Oud-politieke delinquenten. Zuid-Korea tegen deelneming van India aan politieke conferentie. NEW YORK, 22 Augustus De Zuidkoreaanse waarnemer bij de Ver. Naties, kolonel Ben Limb, heeft van daag verklaard, dat Zuid-Korea niet zal toestaan, dat India deelneemt aan de komende politieke conferentie over Korea. Op al deze adressen ging èen lang durige huiszoeking vooraf. Talrijke bescheiden van de beweging werden in beslag genomen. Hetzelfde ge schiedde op nog twee andere adressen in de hoofdstad waar de recherche een huiszoeking deed: op het woon adres van de gearresteerde werk- jroepsleider Kruit, Runstraat 9 (drie loog), en in een woning aan de Allard hersonstraat van een vrouwelijk lid ier beweging, mej. Grijseels, die voor e partij het uitvoeren van admini- tratieve bezigheden op zich had ge- omen. Het optreden tegen de leic'ing dezer -olitieke partij, waarvan de algemeen aider Paul van Tienen kort geleden jeft aangekondigd, dat zij in 1956 aan 3 Kamerverkiezingen zou deelne- en, staat onder leiding van de in dit ar bij de Amsterdamse rechtbank noemde officier van justitie mr F. llander. Naar men zich zal herinneren is de ,litie reeds eerder tegen deze nog ige partij opgetreden, toen een aan- leden in Amsterdam en een week er in Haarlem in kortstondige hech- lis werden genomen, omdat zij col- rleerden met het door de N E.S.B. gegeven blad „Alarm". In Haarlem „ovond zich onder deze gearresteerde colporteurs toevallig ook de leider Paul van Tienen. De nieuwe partij vertoont n.I. vol gens het openbaar ministerie niet al leen in de naam, doch ook in haar doelstellingen overeenkomst met de voormalige N.S.B. van Mussert. Paul van Tienen zelf heeft bovendien als SS-er aan het Oostfront gevochten en mr J. Wolthuis was tijdens de bezet ting Vrederechter te Arnhem. De justitie baseert de verrichte ar restaties op de volgende gronden: Bij het Koninklijk Besluit E 102 van de voormalige Nederlandse regering in Londen, daterend van 1944, werden de N.S.B., alsmede de daaraan ver wante en andere nationaal-socialisti- sehe en fascistische organisaties ont bonden. In Art. 2 van dit K.B. werd voorts wettelijk vastgesteld, dat „alle organisaties, die het streven van de N.S.B. of een der verwante organisa ties trachten voort te zetten, aange merkt worden als verenigingen strij dig met de openbare orde en mitsdien als bij de wet verboden". Dit K.B. is nog steeds van kracht. „De justitie stelt zich voorlopig op het standpunt, dat gezien het'K.B. E 102 van Londen de beweging van Paul van Tienen als een verboden ver eniging moet worden beschouwd", al dus verklaarde de officier van justi tie mr F. Hollander vanmiddag na de arrestatie. Nu stelt Art. 140 van het Wetboek van Strafrecht „deelneming aan- een verboden vereniging" strafbaar met een gevangenisstraf van ten hoogste één jaar of een geldboete van 300. De drie leiders der N.E.S.B. zijn dus op grond van dit artikel in voorlopige hechtenis genomen. Smokkelbergplaats in touringcar. HEERLEN, 22 Aug. De chauf feur vqn een Valkenburgse touring car werd gisteren te Vaals betrapt op een poging om koffie naar Duitsland te smokkelen. Hij had zes k.g. van deze smokkelwaar verborgen in een geheime bergplaats, welke onder een bank was aangebracht. De touringcar is met het oog hierop door de douane verbeurd verklaard. Zij was met toe risten uit Valkenburg op weg naar Duitsland. Deze toeristen konden la ter hun reis vervolgen met een an dere bus uit Valkenburg. Koningin Juliana heeft een bezoek gebracht aan de internationale ten toonstelling 1953 „Schoenen, Leder, Mode" te Waalwijk. Tijdens de rondgang over de tentoonstelling werden H. M. door de heer J. J. M. A. Klyberg (links) en door de Burgemeester van Waalwijk, J. L. P. M. Teijssen, schoentjes en tasjes aangeboden. Doordat de rivier Mapocko waaraan Santiago is gelegen, buiten haar oevers is getreden zijn meer dan 10.000 men sen dakloos. De Amerikaanse lucht macht heeft vliegers van straaljagers verboden boven dichtbevolkte gebie den de geluidsbarrière te doorbreken. Het doorbreken van de geluidsbarrière gaat met harde knallen gepaard, die de bevolking opschrikken. De laat ste twee dagen is Noord-Italië door hevige stormen geteisterd, waardoor zes personen om het leven zijn ge komen. Vijftig personen moeten in een ziekenhuis worden opgenomen en ruim 100 mensen waren Zondagavond dakloos. Zondagmiddag is in Litt- feld, nabij Siegen, een luchtballon neergestort. De vier inzittenden zijn om het leven gekomen. 50 MENSEN OP FORMOSA VERDRONKEN. TAIPEH (Formosa), 22 Aug. Vol gens vertraagde berichten zijn vijftig mensen in het binnenland van For mosa verdronken. Een wervelstorm met een snelheid van 140 km per uur, die de vorige Zondag over Formosa ging, heeft overstromingen in drie dorpen veroorzaakt. Ongeveer 4.000 mensen, die vijf dagen lang geïsoleerd zijn, zijn thans gered. Pantserwagens en militairen in Teheran hebben Vrijdagmorgen in gegrepen bij enkele betogingen voor Mossadeq, welke in wijken van het centrum door enkele hon- d~-den personen op touw gezet waren. Ünze foto laat zien hoe de militairen aanhangers van Mossa deq wegvoeren. DIPLOMATIEKE MISSIES WORDEN AMBASSADES. LONDEN, 23 Aug. De Sowjet-Unie heeft besloten na 1 Januari 1954 Oost-Duitsland en Polen geen herstelbetalingen meer te laten verrichten, aldus is gisteravond bekend gemaakt in een communiqué, dat werd uitge geven door vertegenwoordigers van de Russische en de Oostduitse rege ringen na besprekingen in Moskou. Deze besprekingen werden o.m. bijge woond door premier Malenkof van de Sowjet-Unie een premier Grotewohl van Oost-Duitsland. Verder werd o.m. besloten, dat de Sowjet-ondernemingen in Oost-Duits land zonder betaling zullen worden overgedragen aan Oost-Duitsland en dat de Oostduitse bijdrage aan het onderhoud van Sowjet-troepen op Oost duits gebied zullen worden verminderd tot een som, die niet meer be draagt dan vijf procent van de inkomsten op de Oostduitse begroting. Ook zal Oost-Duitsland worden bevrijd van betaling van uitstaande schulden met betrekking tot Russische bezettingsosten die sedert 1945 zjjn opgelopen en alle andere-na-ooriogse staatsschulden aan da Sowjet-Unie. De Sowjet-Unie heeft Oost-Duits land een crediet van 485 millioen roe bel verleend. Er zullen maatregelen worden ge nomen in vastgestelde orde ter vrij lating van Duitse oorlogsmisdadigers, veroordeeld wegens misdrijven gedu rende de oorlog. Versterking en verdere ontwikke ling van de vriendschappelijke be trekkingen tussen beide landen zul len de wederzijdse diplomatieke mis sies tot ambassades worden verheven en ambassadeurs zullen worden uit gewisseld. vend en democratisch Duitsland en de Sowjet-Unie zag het als haar plicht om Oost-Duitsland alle mogelijke steun en bijstand te verlenen. Malenkof bracht een dronk uit op de vriendschap van het Russische en het Duitse volk in het belang van de vrede in de gehele wereld. Grotewohl heeft op zijn beurt Malenkof in een rede voor alles be dankt. TEHERAN, 22 Aug. Voor zijn aankomst in Teheran heeft de Sjali van Perzië in een vraaggesprek mee gedeeld, dat hij zal beginnen met eeü vergaande politiek van sociale hervor ming. De Sjah zeide andermaal eën deel van zijn vermogen te zullen vera delen. Boeren zullen op zeer gunstige voorwaarden stukken land van vfji zes of acht hectare kunnen kopen. Het geld zal worden gedeponeerd op de boerenleenbanken. Over de naasting van de installatfy van de Brits-Perzische oliemaatschap pij, zeide de Sjah, dat de olie genaast is en genaast zal blijven. De Sjah heeft na zijn terugkeer in Teheran in een radiorede, die vijf mi nuten duurde, zijn aanhangers dank gebracht voor hun inspanningen eii offers. Kort na aankomst van de deelde Zahedi mede, dat hij zijn Ka binet had gevormd. Hijzelf zou tijde lijk de portefeuille van Binnenlandse Zaken beheren. Aanhangers van Mossadeq hebben de politiekazerne te Seminom m Midden-Perzië bezet. Tijdens een gemeenschappelijk diner heeft Malenkof in een rede gewaar schuwd vc jr herleving van 't Duitse r ilitarisme, dat de doodgraver van 't Duitse volk was geworden. „Geen ca mouflage kan de werkelijke pogingen van de groep-Adenauer verbergen, die koers zet naar herleving van milita risme in West-Duitsland. Met dit doel voor ogen hebben de Duitse milita risten West-Duitsland met handen en voeten gebonden aan het agressieve wapen van het Noordatlantisch blok", aldus Malenkof. De regering-Adenauer wil geen vreedzame oplossing van de Duitse kwestie en zet aan tot oorlog. Oost- Duitsland zou volgens de premier een historische rol kunnen spelen bij het bereiken van een verenigd, vredelie- DE PROEVEN MET ATOOM WAPENEN IN AUSTRALIË. SYDNEY, 22 Aug. De Londense correspondent van het Australische blad „Sydney Sunday Herald" heeft gemeld, dat waarschijnlijk in de eer ste week van October de Britten in Australië proeven zullen nemen met drie nieuwe atoomwapenen, die uit militair oogpunt veel belangrijker zijn dan de waterstofbom. De uitwerking van deze nieuwe wapenen zou veel geringer zijn dan die van de waterstofbom, maar zij waren voor militair gebruik geschikt omdat men de uitwerking zeer nauw keurig kon bepalen. Als plaats van de proeven wordt het proefterrein te Woomera ge noemd. Tien functionarissen van de Britse regering zijn Zaterdag per vliegtuig uit Londen naar Australië vertrokken, waarschijnlijk in verband met de Britse atoomproeven in October. Vol gen' 3 maand zullen nog ongeveer 150 deskundigen naar Australië gaan. Hun passage werd geboekt door het mi nisterie van Bevoorrading, waaronder de dienst voor het Britse atoomonder zoek ressorteert. Ook de Britse mi nister van Bevoorrading zelf, Duncan Sandys, zal zich naar Australië be geven. Een wc dvoerder van het ministe rie zeide geen commentaar te hebben op de berichten in de Australische pers over drie nieuwe atoomwapenen. TRAGISCH ONGEVAL TE RAALTE. ECHTPAAR BIJ ZUID DEVENTER, 23 Aug. - Van avond omstreeks zeven uur, is te Raalte (Ov.) een vreselijk ongeluk gebeurd, waarbij een vader en vier van zijn kinderen zijn verdronken, doordat de door de vader bestuurde vrachtauto in het Overijsselse ka naal is gereden. De voerman E. uit Raalte reed met zijn vrachtauto nabij de zuivelfabriek „De Hoop" langs genoemd kanaal. Plotseling is het voertuig daar door onbekende oorzaak in het water ge kanteld. In de cabine van de vracht auto zaten tezamen met de bestuurder drie van diens kinderen, twee jon gens en een meisje. Achter, in de open laadbak, zaten nog een dochtertje van de bestuurder en een nichtje uit Deventer. Dit nicht je kon door toegeschoten huJp nog uit het water worden getaald en is gered. De andere inzittenden zijn verdron ken. Onmiddellijk na het ongeink werd de brandweer gealarmeerd, die teza men met E.H.B.O.-heipsters, artsen, R.K.-geestelijken en zusters van het R.K.-ziekenhuis te Raalte reddings pogingen ondernam. Een familielid van van E. had de wagen zien kan telen in het water en men wist uit diens aanwijzingen dat zich vier per sonen in de cabine moesten bevinden. Dit bleek toen de wagen was opge haald juist te zijn. Men vond de lijken van de vader en van drie van de kin deren het eerst. Later dregde men nog het stoffelijk overschot op van het dochtertje dat achterop de auto had gezeten. Zaterdagmorgen is bij Zuidlaren uit het kanaal een echtpaar opgedregd, dat 's avonds tevoren per fiets te water was geraakt. Het ongeluk ge- -LAREN OPGEDREGD. beurde, doordat de sturen in elkaar waren geraakt. Nederlands initiatief. NEW YORK, 22 Augustus Neder land heeft bij de Verenigde Naties een voorstel ingediend om een wijziging van het Handvest in studie te nemen. Deze herziening, zo stelt men zich voor, zal worden behandeld op een in 1955 te houden algemene conferen tie ter herziening van het Handvest. Het is niet onwaarschijnlijk, dat men op deze conferentie zal trachten het veto-recht van de grote mogendheden te wijzigen, zodat ook de kleinere lan den meer aan bod komen. De permanente vertegenwoordiger van de Nederlandse regering bij de Verenigde Naties, de heer D. J. von Balluseck, heeft verzocht het voorstel te plaatsen op de agenda van de ko mende zitting van de algemene ver gadering der Ver. Naties in Septem ber. DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig tot van avond: DE BILT, 23 Augustus Veel be wolking met plaatselijk wat regen maar ook verspreide opklaringen. Ma tige, nu en dan vrij krachtige wind tussen Zuid en Zuidwest. Iets warmer dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1