Tienduizenden Kikcejoes legden eed van trouw aan Mau Mau af Een weerzinwekkende ceremonie in een geheimzinnige sfeer. In een enorme badkuip wordt de Velsener tunnel gebouwd Ontdekkingstocht door Afrika (XI) Mau Mau* zJ Van de financiën zal het afhangen, of het werk in 1958 zal zijn voltooid FEUILLETON. Se gAcrte. ubeAwLCuAtitig,. Woensdag 19 Augustus 1953 Pagina 4 (Van onze correspondent Alfred van Sprang) HET cén-ogige stamhoofd met de revolver schietklaar in een leren draagstel over de linkerschouder roert bedachtzaam in zijn koffie op de vestingachtige politiepost ergens in het binnenland. «Veel Mau Mau hier „Ja...." geeft hij direct toe. En hij kan het weten want hij leeft midden tussen hen in en de Mau Mau heeft al verscheidene malen geprobeerd hem te vermoorden. «Hebben veel mensen de eed afgelegd.1" «O, jaheel veel zelfs." Van de meer dan een millioen Kikoejoes in Kenya heeft de meer derheid de Mau Mau eed afgelegd. In het begin was het vrijwillig. De laatste tijd dwingt men de mensen er toe, om een sterkere greep op hen te hebben. Van degenen die gedwongen zijn, grepen velen echter de gelegenheid aan om zich weer van die eed te ontlasten. Een van hen is Moekoendi: een oude Kikoejoe, die al heel lang op een Britse boerderij in deze streek werkt en niets van de Mau Mau wil weten. Nu de» eed ongedaan gemaakt is wil hij wel iets over de ceremonie vertellen. Uit angst dat de Mau Mau hem wegens zijn on trouw zal vermoorden durft hij echter niet zijn ware naam te geven. Het was avond. Moekoendi was aan het eten in zijn kleine hut van bruine aarde met een puntdak van stroo. Plot seling ging de deur open en drie mannen uit zijn buurt stapten binnen. „Jambogroetten ze. Moekoendi beantwoordde de groet. „Kom meebevalen ze kortaf. Moekoendi keek hen verbaasd aan. „Waarom „Dat zul je wel zien Op dat ogenblik voelde hij al dat het lets met de Mau Mau te maken moest hebben. Hij durfde echter verder niets te vragen. Gedwee sloot hij zich bij de drie mannen aan. Zij leidden hem diep het bamboebos in. Op een open plek was een primitieve hut gebouwd. Daar duwden ze hem in. Eerst kon hij niets zien. De enige verlichting bestond uit een walmend oliepitje. Toen zijn ogen een beetje aan de duisternis gewend wa ren zag hij dat er zeker dertig mannen in dekens gehuld langs de wanden ge hurkt zaten. In het midden van de hut was een soort erepoort opgericht van takken met schapenogen erop geprikt en bananenbladeren. Ervoor stond een uitgeholde bananenstam tot de rand toe gevuld met bloed. In een hoek zat een man met een baard in een militair uniform. Moekoendi begreep direct dat het een bijeenkomst was voor het afne men van de Mau Mau eed. In angsti ge spanning hurkte hij bij de andere mannen neer. Aframmeling. De man met de baard stond op. Hij begon een toespraak in het Kikoe joes te houden. Daarin wees hij op de plicht van iedere Kikoejoe om zich aan te sluiten bij de Mau Mau teneinde op die manier mee te helpen de verderfe lijke Westerse invloed tot staan te bren gen en de Westerlingen uit Kenya te verdrijven. „Is er iemand onder jullie die geen lid van de Mau Mau wil worden....?" vroeg hij. Het bleef stil. „Zeg het maar gerust...." drong hij aan. „Ja ikzei Moekoendi schuchter. De drie mannen die hem van huis ge haald hadden grepen hem ruw beet en sleepten hem naar voren. Daar begon nen ze hem uit volle macht met hun vuisten te bewerken. Toen Moekoendi in elkaar zakte schopten ze hem in zijn buik en zijn gezicht. „Stopbeval de man in uniform. Het drietal hees Moekoendi tussen hen In overeind. Hij zag er verschrikkelijk toegetakeld uit. „Wil je lid worden....?" vroeg de lei der. „Ja...." stamelde Moekoendi nauwe lijks hoorbaar. „Dat is goed Toen de man met de baard zich daar na tot de anderen in de hut richtte om te vragen of er nog meer waren die be zwaar hadden om zich bij de Mau Mau aan te sluiten, gaf niemand antwoord. Aarde en bloed. De ceremonie begon nu. De man in de militaire uniform ver dween achter een afscherming in de hut en de toekomstige leden van de Mau Mau werden twee aan twee door bewa kers met scherpe pangas naar binnen geleid. Moekoendi en een oude man wa ren het laatst aan de beurt. Het was practisch donker binnen. Een stem be- In de hal van het Outspan Hotel zitten twee Engelsen aan de five o'clock tea met elkaar te praten. Een derde komt van buiten en buigt zich naar hen over. „Heb je 't slechte nieuws al ge hoordvraagt hij. „Nee....", schrikken de twee. Ook ik spits mijn oren. Een paar dagen geleden is er in deze buurt een oude planter op beestachtige wijze vermoord door een Mau Mau bende. Misschien is er wel weer Iets dergelijks gebeurd. „Het is 119 voor 6onthult de nieuwkomer. „Wat....!" reageren beiden. „Verschrikkelijk hè „Ontzettend Het duurt even voor ik realiseer, dat het slechte nieuws niets te ma ken heeft met de activiteit van de Mau Mau, maar betrekking heeft op de cricketwedstrijd tussen Enge land en Australië, waarin de Engel sen zes wickets voor slechts hon derd en negentien runs verloren hebben. Niets karakteriseert de mentaliteit van de Britten hier scherper dan een dergelijke con versatie. In een politiepost in de buurt van Nyeri bestudeert het één-ogige stam hoofd Elided (derde van links) met officieren van leger en politie een Afrikaanse bestuursambtenaar de si tuatie in zijn district, waarin de Mau Mau nog geregeld eedsafleggingen or ganiseert. val hen alles van hun lichaam te ver wijderen wat uit het Westen afkomstig was. Moekoendi trok zijn schoenen uit en legde zijn broekriem, horloge en me talen muntstukken op de vloer. Daarna moest hij knielen voor de oude medi cijnman. Een van diens assistenten gaf hem een schepje aarde in zijn linker hand en een bananenblad met een meng sel van aarde en geitenbloed in de rech terhand. Een krans van bananenblade ren werd boven zijn hoofd gehouden. „Ben je bereid de eed af te leggen?" vroeg de medicijnman. „Jaantwoordde Moekoendi. „Herhaal dan wat ik zeg De medicijnman las daarna langzaam de zeven delen van de eed voor. En Moekoendi herhaalde ze woord voor woord: Ik zal geen land aan Europeanen verkopen. Ik zal geen zendingsscholen bezoeken. Ik zal niet tot het Christen dom toetreden. Ik zal niet weigeren om Europeanen te vermoorden als mij dat opgedragen wordt. Ik zal vuur wapenen van de Europeanen stelen. Ik zal de Europeanen uit Kenya drij ven. Ik zal de geheimen van de Mau Mau niet aan Europeanen onthullen. Zeven sneden. De medicijnman gat een bevel. Een van de assistenten bracht hem een scherpe priem. Daarmee prikte hij ze ven keer in de duimen van de twee mannen voor hem. „Zuig eikaars bloed en beloof trouw aan elkaar en aan ons allemaal...." Ze gehoorzaamden. De medicijnman overhandigde hun nu een kom met geitenbloed en beval hen er zeven slokken van te nemen. Moe koendi walgde ervan. Daarna moest hij zeven happen uit een rauw schapenhart nemen. Uit angst voor een nieuwe af rammeling deed hij ook dat. maar dat maakte voor de Mau Mau wei nig uit. Tenslotte had hij de eed afgelegd en daarmee had hij zich verbonden de bevelen van de organisatie te gehoorza men. En evenals de andere Kikoejoes was Moekoendi er heilig van overtuigd, dat dood en verderf zijn lot zouden zijn als hij zich niet aan deze eed zou hou den. Daarom leefde hij voortdurend in angst dat de Mau Mau hem opdracht zou geven het Britse echtpaar van de boerderij waar hij werkte te vermoor den. Uit zichzelf zou hij er niet aan denken hun iets in de weg te leggen. Hij was al twintig jaar in hun dienst en zij waren altijd goed voor hem geweest. Maar als de Mau Mau het van hem eiste was er geen ontkomen aan. En in stilte hoopte hij, dat de baas geen van de revolvers of geweren op de boerderij zou laten slingeren als de dag daar was dat de Mau Mau hem zou bevelen de vuurwa penen van zijn werkgever te stelen. Het was een moeilijke tijd voor Moekoendi. maar hij durfde er vanwege de eed en de strenge straffen welke op een over treding gesteld waren niet met zijn baas over te spreken. Tot hij er achter kwam dat er een mo gelijkheid was om weer van die ver schrikkelijke eed ontlast te worden. Hij greep die gelegenheid onmiddellijk aan. Schapenpolen De ceremonie leek veel op de eerste. Het was ook in een hut op een open plek in het bos. Er was ook een medi cijnman. En een ietwat geheimzinnige sfeer. Maar de organisatie ging nu van de overheid uit. En inplaats van de ruwe bewakers met pangas en simis was er nu leger en politie om de Mau Mau op een afstand te houden. Moe koendi moest voor de medicijnman knie len. „Wil je ontlast worden van de Mau Mau eedvroeg die. „Jaantwoordde Moekoendi. De medicijnman doopte een bosje twijgen in een pot water en sprenkelde dat drie keer over zijn hoofd. Daarna nam hij de twee gekruiste voorpoten van een schaap en stak die eveneens in het water. Moekoendi moest er het wa ter van aflikken, terwijl hij viermaal achter elkaar zei: Deze medicijnman zal mij verlossen van de boze geesten. De medicijnman hield ondertussen de maag van een gewurgd offerschaap boven zijn hoofd. Tenslotte moest hij onder een boog van bananenbladeren doorkruipen en hardop zeggen: Ik ben nu bevrijd van de Mau Mau eed en heb er geen angst meer voor. Daarmee was de plechtige ceremonie voorbij. Vrij, tot.... Moekoendi is weer vrij. De druk van de dreigende eed is van hein afgenomen. Hij hoeft nu niet meer bang te zijn voor de opdrachten van de Mau Mau. Er kan hem niets gebeuren als hij ze niet ten uitvoer brengt. Tot de Mau Mau er echter komt dat hij zich van de eed heeft laten ontlasten. Dan kunnen ze hem vermoorden. Of ze zullen hem dwingen opnieuw de eed af te leggen. Moekoendi zal dat ook doen. Maar bij de eerste de beste gelegen heid zal hij er zich ook weer van laten bevrijden. Net zolang tot de Mau Mau uitgeroeid is. Of hijzelf als een van de vele slachtoffers er van door zijn eigen stamgenoten afgeslacht is De politie inspecteert regelmatig de Afrikaanse dorpen om te kijken of er zich geen Mau Mauers verschuilen en of de bevolking geen voedsel aan de benden verstrekt. op.. zei de „Licht je rechterarm medicijnman. Met een scheermes gaf hij zeven diepe sneden in het vlees onder de okstel. En daarmee was Moekoendi officeel en voor eeuwig opgenomen in de Mau Mau. De man met de baard wees hem vervolgens op de plichten van een Mau Mau-er. En hij waarschuwde hem ervoor dat elke overtreding streng gestraft zou worden, in de meeste gevallen met de dood. Toen moest hij een som van vijf-en-der- tig gulden aan lidmaatschapskosten be talen. Natuurlijk had hij zoveel geld niet bij zich. De man met de baard nam hem alles af wat hij in zijn zak had en droeg hem op de rest binnen een week bij hem te brengen. Daarna mocht hij tenslotte vertrekken Angstige tijd. Moekoendi was nu een Mau Mau-er. Weliswaar was hij het tegen zijn zin „ALARM"-COLPORTEURS AANGEHOUDEN. HAARLEM, 17 Aug. Zaterdag middag zijn zes Amsterdammers aan gekomen, die begonnen te colporteren met het blad „Alarm", orgaan van de nieuwe Europese Sociale Beweging. 50 exemplaren werden in beslag ge nomen en de zes kregen een proces verbaal. r CAMBODJA KRIJGT GROTERE ONAFHANKELIJKHEID. PNOM PENH, 17 Aug. Frankrijk heeft ermede ingestemd onmiddellijk alle bevoegdheden op het gebied van het leger, de politie en de rechtsspraak aan Cambodja over te dragen. Dit is medegedeeld in het Franse antwoord op de nota van de Cambodjaanse re gering van 22 Juli, waarin grotere on afhankelijkheid werd geëist. Ook is het voorstel aanvaard om een gemengde Frans-Cambodjaanse com missie, in te stellen, die de overdracht van andere bevoegdheden zal be spreken. De ponten kannen nog niet verdwijnen (Van één onzer redacteuren). VELSEN, Augustus. Vier ponten slepen onafgebroken fietsen, personenauto's, vrachtwagens en bussen over het Noordzeekanaal bij Velsen. En altijd staat er een file auto's te wachten, vijf, zes rijen dik soms. Het kan al lang niet meer, dit vervoer per pont. Maar het gebeurt elke dag nog, dat politieagenten het verkeer in goede banen houden en dat automobilisten zitten te mopperen over het tijdverlies. Automobilisten niet alleen uit Noord-Holland, maar uit vele delen van het land. De eerste jaren zal het verkeer zich nog moeten behelpen met de ponten, die al sinds jaren ontoereikend zijn. Maar het eind van het gemopper is in zicht. Als alles goed gaat vooral finan cieel goed gaat zal 't in 1958 gebeurd zijn. Dan stuift het wegverkeer onder het Noordzeekanaal door, evenals de treinen. Alleen de fietsers zullen de pont nog no dig hebben. Die zal echter wat verlegd worden, dichter naar de spoorbrug toe. Aan de Velsener tunnel wordt nu ruim een jaar gewerkt. Het is een gigantische onderneming, die zich geheel in een open bouwput afspeelt. Die bouwput is 25 me ter diep. Een kraan met een arm van 43 meter lang, laat materiaal in de put zak ken. Het werkvolk neemt het aan, maar de buizen zijn dan maar heel dunne streepjes meer en de arbeiders een ver zameling mieren. De kuip heeft een mid dellijn van 63 meter. ANDEKS DAN IN ROTTERDAM. Nederland heeft al eerder een tunnel van grote lengte gebouwd in Rotetrdam. De methode was toen heel anders. De Maas was wel zo breed, dat men gebruik kon maken van zinkstukken. Op gezette tijden werd er een stuk tunnel neerge laten in een sleuf, die door de Maasbo dem was getrokken. De stukken tunnel hadden waterdichte schotten. Toen het geheel klaar was, werden de schotten verwijderd en was doorgang mogelijk. In Velsen moet het anders. Het Noord zeekanaal is daar vrij smal. Met opzet heeft men het daar destijds niet verbreed. De tunnelbouw hing toen al in de lucht. Het recept voor Velsen lijkt ook al een voudig. Eerst wordt in de bouwput een stuk tunnel geheel gereed gemaakt. Dan wordt het Noordzeekanaal daarover heengelegd. Het water krijgt dus een nieuwe bedding. De oude bedding zal worden drooggelegd. En dan komt het tweede stuk tunnel aan de beurt. Op den duur wordt ook het oude Noordzeekanaal in gebruik genomen. Dan heeft het ka naal dus zijn gewenste breedte Maar dan ligt er ook een tunnel onderdoor. Maar waarom moet er nu zo'n enorme bouwput komen? Voor de hele tunnel is dat ook niet nodig. Een gedeelte is al ge reed. Men kan er doorheen wandelen. Het is gewoon in de diepte gemaakt, zon der het lawaai van een bouwput. Maar de fantastische kuip van 63 meter middellijn was ergens anders voor nodig. Tussen de kuip en het Noordzeekanaal is maar een wal van twaalf meter breed te. En daarom moet er een extra-beveili ging komen om de druk van het kanaal water te weerstaan. Dat kan alleen met een gigantische badkuip. Over enkele jaren zal het Noordzeekanaal ten Zuiden van de bouwput stromen. Dan wordt dit stuk tunnel een eiland in het kanaal. En van daaruit zal naar het Noorden ge werkt moeten worden. VOOR TREINEN EN AUTO'S, Er komt een spoorweg- en een auto tunnel. De treinen krijgen een enkele ko ker, waarin dubbel spoor komt te liggen. De helling is 1 op 60. Dat betekent dus dat de tunnel op elke zestig meter een meter stijgt of daalt. Het gesloten gedeel te spoorwegtunnel wordt meer dan twee kilometer lang. Met de open stukken mee wordt die 3200 meter. Het wegverkeer zal zich van vijf ko kers bedienen. Twee daarvan zijn recht streeks voor het verkeer: tweemaal een eenrichtingsweg van zeven meter breed. Tussen de twee kokers in en aan weers zijden komen smalle kokers voor ven tilatie, dienstleidingen en voor controle. Het gesloten deel van de autotunnel wordt 768 meter lang. Wanneer men op en afrit meerekent, wordt het totaal van deze tunnel 1.644. De helling is 1 op 281A meter. Toch is de Velser tunnel geen snufje van de laatste paar jaar. In 1941 was men er al mee bezig. Een jaar later werden verdere werkzaamheden door de bezet ters verboden. Na de bevrijding bleken de gereedgekomen fragmenten al verou derd te zijn. Men is vorig jaar opnieuw begonnen. Over de totale onkosten wordt alleen maar binnenskamers gepraat. Het zal trouwens van de financiering afhan gen, of het werk op de gestelde tijd vol tooid zal zijn. „SPELEND" NAAR HET NIEUWE VADERLAND. 's-GRAVENHAGE, 17 Aug. In de komende veertien dagen zullen Neder landse muzikanten zich naar een nieuw vaderland kunnen „spelen". Zestig musici uit ons land zullen plaat sen kunnen vinden bij Canadese mili taire muziekcorpsen. Het aantal sol licitanten bedraagt thans 300. Van deze driehonderd hebben ne gentig reeds een oproep voor een audiëntie ontvangen in 't gebouw van de Haagse dierentuin. De anderen zullen in de komende twee weken in de gelegenheid worden gesteld hun muzikaliteit en vaardigheid te demon streren voor het hoofd van de afdeling muziek van het Canadese leger, ma joor M. M. Scott. door J. BRANDENBURG. 140, Zo redeneren de mensen, die de Wet kennen. Zo praten vooral de Farizeërs, die druk bezig zijn1 om de lichte indrukken, die al de ge ruchten om het Kind van Josef en Maria hebben veroorzaakt, weg te vagen met de schare te verwijzen naar de Wet van de Profeten. Maar in het huis van Isboseth wordt andere taal gesproken. Wanneer Jacob verslag gedaan heeft van zijn wonderlijke ervaringen met het Kind, zegt Anna, de profetes: Simeon is gestorven, kort nadat hij de Christus gezien heeft. Zijn gebed was, thans heen te mogen gaan in vrede, nadat zijn ogen de Zaligheid aanschouwd hadden. Dat gebed is verhoord. Mijn gebed is om eveneens thans te mogen heengaan. De Schriften zijn vervuld. De Koning, Die beloofd was, is geboren. Hij is de Christus, de Zaligmaker, waarvan de Profeten gesproken hebben. Wie in Hem gelooft, zal zalig worden Ze zegt het met diepe overtuiging en er is niemand, die haar weer spreekt. Ook Ozias niet, die het heel moeilijk heeft gehad om zijn geloof aan wat zijn gestorven meester beleed, los te laten. Hij kan niet meer twijfelen, na alles wat zijn zwager Jacob heeft verteld, al zijn er dan nog heel veel vragen. En er zijn er meer, die geloven, maar het zijn er weinigen. Benaja blijft prediken op en om het Tempelplein, maar er is meer spot en hoon dan een heilbegerig vragen. Hij staat op een morgen, terwijl heel Jeruzalem Paasfeest viert, in een grote kring van toehoorders te prediken. Jacob is onder zijn gehoor. Er zijn ook Rabijnen, die luisteren, want zij hebben opdracht van de Farizeërs op de woorden van Benaja te letten. Hij moet opnieuw ge vangen worden genomen en voorgoed worden belet zijn dwaze stellin gen onder het volk te verbreiden. Hij brengt onrust onder de schare. Eén van de Rabijnen schreeuwt hem toe: Jouw Messias is een zwak kind van een weggelopen timmerman uit Galilea. Bewijs eens, dat de Schriften ons zulk een Messias geprofe teerd hebben?, Er valt een stilte onder de menigte, want ieder wil graag een duidelijk antwoord op deze stellige vraag. Benaja kijkt de vrager een ogenblik scherp aan en dan steekt hij de wijsvinger omhoog en zegt: Kent gij de Schriften niet? Weet gij niet, wat de profeet Jesaja ons zegt? En wat zegt de profeet Jesaja dan wel, bedrieger? zegt de Rabbi en zich tot de schare wendend, die al meer opdringt rondom Benaja: Luister jullie goed, wat antwoord hij hierop te geven heeft. Hij heeft de strikvraag goed gesteld. Jesaja profeteert ons: Wie heeft onze prediking geloofd en aan wie is de arm des Heren geopenbaard Want hij is als een rijsje voor zijn aangezicht opgeschoten en als een wortel uit een dorre aarde: Hij had geen gedaante noch heerlijkheid: als wij Hem aanzagen, zo was er geen gestalte, dat wij Hem zouden begeerd hebben Er 'is een ogenblik stilte op het Tempelplein. Benaja heeft met dit antwoord indruk gemaakt. De Rabbi grijnst en stelt de volgende vraag: En geloof jij, dat Jesjaja dat allemaal zegt met het oog op het Kind van die Jozef en Maria, waar jij het altijd over hebt? Dat geloof ik! Jesaja leert ons, dat we geen grote verwachting mogen koesteren van een Messias, die als een groot aards koning in Jeruzalem zal heersen: Hij zal ook niet uit voorname ouders geboren worden. Het staat duidelijk in de Schriften, als gij maar geloven yjjj' De Rabbi heeft genoeg gehoord. Er zijn getuigen voldoende. Dit woord zal beslissen over Benaja voor het Sanhedrin, zo gauw de feesten zijn afgelopen. De schare verspreidt zich. Slechts weinigen blijven verder luisteren naar het woord van Benaja. Bovendien wordt de aandacht afgeleid door iets anders. De menigte wijst naar de tinne des Tempels, boven de tempelpoort, waar enkele jongelieden iets aan het uitvoeren zijn. De schare verstomt voor een ogenblik, want daar gaat iets onge hoords gebeuren. Met zware bijlen hakken zij op de gouden arend, die koning Herodes boven de Tempelpoort heeft laten aanbrengen. Nu de schare stil geworden is, zijn de bijlslagen goed te horen. Nog eer de Romeinse wacht in de gelegenheid is de jongelui in hechtenis te nemen is het werk al gebeurd. Met een doffe slag valt het zware beeldhouwwerk op de stenen vloer. Er stijgt dan een oorverdovend gejuich op onder de opeengehoopte massa. De gouden arend was reeds jaren een gruwel in de ogen van het Joodse volk, omdat het een schending van de Tempel betekende. Immers verbood de Wet een gelijkenis te maken van mens of dier aan de Tempel?

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 4