msL ndrukken uit H.-Guinea Niemand wil oorlog, maar..., er zijn grenzen H MSN:»!#'» H. ALGRA, I Vluchtelingen offerden voor Nederland* Enquête over de huurverhoging* door lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Weer mannen op bodem van een grot* Is het de moeite waard 1 Ec kaart» De mensen* Woensdag 19 Augustus 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Balans van zeven wonderlijke maanden ET STAAT WEL VAST dat de met Mij niet vergadert, die ver- komende periode belangrijk (strooit!" Dit is de grote antithese, de gaat worden. Zo belangrijk misschien dat (naar de mens gespro ken) beslist zal worden of deze gene ratie nog in vrede zal kunnen voort leven dan wel of zij opnieuw aan de vernietiging van een wereldoorlog zal worden prijs gegeven. Want zoals het onder mensen gaat: wanneer twee te genstanders pogingen doen om zich met elkaar te verzoenen, dan komt er óf een verzoening tot stand óf de breuk wordt onherroepelijk zo gaat het immers ook onder de volkeren. In de eerste zeven wonderlijke maanden van het jaar 1953 is Rusland een „vre desoffensief" begonnen welke oog merken Malenkof en de zijnen daar mee nastreven laten we voor het ogenblik in het midden. Laten we de vredeswil der Westelijken voor het ogenblik als vaststaand aannemen, dan heeft men hier twee tegenstanders die zich met elkaar willen verzoenen. De eerste gebaren zijn al gemaakt: het bestand op Korea, de verzachtende maatregelen in vele landen achter het ijzeren gordijn met de daarbij behO' rende „zelfbeschuldigingen", de Rus sische toenadering tot Israël, Joego slavië, Turkije, het gebaar ten aan zien van Oostenrijk om de bezettings- kosten zelf te gaan betalen, de voor stellen in zake de hereniging van Duitsland het zjjn alle symptomen die er op wijzen, dat er verandering in de lucht zit. Er staat een vredescon ferentie over Korea voor de deur, waar voor het eerst het rode China naar buiten zal optreden en als gelijkbe rechtigde om een tafel zal zitten met de Westelijken en er zijn plannen in de maak voor een conferentie „op het hoogste niveau", hoofdzakelijk door Churchill gepropageerd en door Mos kou niet zonder meer van de hand ge wezen. Er zit verandering in de lucht. Twee tegenstanders proberen zich met elkaar te verzoenen. Het ein de van de „koude oorlog" is in zicht. maar het is de vraag of deze periode zal worden gevolgd door een tijdperk van vrede of door een zo „hete" oor log als de wereld nooit beleefd heeft. Gegeven dit alles heeft het zin in enkele artikelen de situ atie van dit ogenblik onder ogen te zien. Niet om hierdoor tot een gerust stellende of schrikaanjagende conclu sie te geraken Gode zij dank we ten wij dat niet de mens de wereld bestuurt en dat zonder de wil van on ze Hemelse Vader geen haar van ons hoofd vallen kan.Maar het is goed van tijd tot tijd de balans op te ma ken en te zien hoe de zaken er bij staan. Gewoonlijk doet een krant dit aan het einde van een jaar wij ge loven echter dat het thans een ge schikter ogenblik is. Allereerst dient men dan antwoord te zoeken op de vraag welke „zeker heden" de wereld van vandaag te zien geeft. Kan men op de balans bepaalde posten schrijven van welke men zeker weet dat ze goed zijn en dat ze niet in waarde zullen veranderen? Laten we dit proberen. Dan is het eerste punt dat men moet constateren dit, dat de wereld te ver delen is in drie partijen, drie blokken: het Westelijke blok, het communisti sche blok en het middenblok, waartoe we voor het gemak maar alles reke nen dat niet tot de beide eerstgenoem de partijen gerekend kan worden, dus zowel sterk anti-communistische Zuid- Amerikaanse staten b.v. als het met het communisme spelende Perzië van Mossadeq. Een tweede zekerheid is, dat geen van deze blokken de oorlog wil. Is dit ten aanzien van het communistische blok erg optimistisch gedacht? Wij ge loven het niet. Wij geloven niet dat het Russische volk de oorlog wil en evenmin geloven wq dat Malenkof of welke Sowjetleider dan ook de oorlog wil. Wij geloven dat evenmin als de uitspraak dat Foster Dulles, de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, op een oorlog aanstuurt al lijkt het soms of hij roekeloos met de gevaren speelt. Oorlog terwille van de oorlog wil niemand maar zeker is het (en dat is de derde zekerheid) dat elk der partijen een bepaalde grens getrokken heeft: wordt die grens door de te genstander overschreden, dan is elk van de partijen tot de oorlog bereid en ook wel degelijk in staat. Vooral deze laatste zekerheid dient men zich goed te realiseren, want dit voorkomt het maken van jdomme illusies en zij bevat tevens de sleutel naar de zo ge- .wenste vrede. IS ER NOG EEN ANDERE ZEKER HEID? Zij lijkt er te zijn en zij lijkt gelegen te zijn in de reeds enige malen herhaalde uitspraak van Malenkof dat er geen geschil in de wereld bestaat dat niet door onderhandelingen in der minne kan worden geschikt. Is dit waar? Neen, het is niet waar! Wij kennen de Bijbelse uitspraak: „Wie niet met Mjj is die is tegen Mij en wie kloof die niet door praten en onder handelen en zelfs niet door wapenge weld kan worden overbrugd. Heeft dit iets met de huidige we reldsituatie te maken? Is dit niet het geestelijke met het politieke vermen gen? In geen geval! Omdat de Bijbel niet maar „een geestelijk boek" is zonder veel practische betekenis! In de Westelijke wereld, hoe ver die he laas ook van het Christendom is af gedwaald, worden nog altijd waarden beleden, die ons heilig zijn. Wij willen vrij zijn om God te dienen en Hem de hoogste eer te geven, die Hem toe komt. Wij willen vrij zijn om in die verhouding tot onze naasten te leven, die God van ons eist. En als het com munisme die waarden niet wil erken nen en die vrijheden niet wenst te ge ven, dan gaapt er een kloof die nooit te overbruggen is. Hier brengen on derhandelingen geen baat: het is de botsing tussen ideologieën. Een dode lijke botsing omdat het Christendom èn communisme wereldaspiraties heb ben. Het einde kan slechts de totale overwinning van het een en de totale vernietiging van het ander zijn. Laat men het goed zien: het is deze strijd, die uiteindelijk de wereldsitu atie van vandaag bepaalt. Moet het Christendom met geweld van wapens aan de communistische landen worden opgelegd? Neen! En zoals gezegd: wij geloven ook niet dat het communisme thans die weg van geweld wil bewan delen. Maar wel is zeker dat zowel de communisten als de Westelijken vol gens deze theologische botsing hun grens bepaald hebben en ook moeten bepalen: de grens die niet zonder oor log kan worden overschreden. Welke zijn die grenzen voor elk der drie blokken. In het vervolg zullen wij trachten hierop een antwoord te vinden. De gift van Espelkamp. DEN HAAG, 18 Aug. Bij de vele blijken van medeleven die na de waters noodramp door kerken in het buiten land gegeven werden, was er een, waar op weinig de aandacht is gevallen en wel van het vluchtelingenkamp Espelkamp in Duitsland. Espelkamp-Mittelwald is een nederzet ting van Oost-Duitse vluchtelingen niet ver van Bielefeld. Oude munitie-opslag plaatsen zijn tot huizen, winkels en fa brieken verbouwd en vormen nu de kern, waarom heen de mensen zelf een nieuwe nederzetting bouwen. Op het ogenblik wonen er 3500 vluchtelingen, die sinds 1947 regelmatig zijn aangekomen. Espel kamp is ontstaan door samenwerking van de Duitse kerken, de Wereldraad van Kerken en een Zweedse predikant. Op het ogenblik is men zo ver, dat de industrieën, die in de nieuw gebouwde fabrieken zijn gevestigd werk geven aan 1500 mannen en vrouwen. Zodra het bericht van de ramp in Nederland bekend werd in Espelkamp wilden de burgerlijke autoriteiten en de kerkelijke leiding iets doen om te hel pen. Er werd een inzameling georgani seerd, waarbij men van huis tot huis ging. De collecte bracht 1116 mark op. Giften dus van mensen, die zelf alles hadden verloren en die bezield zijn door de vaste wil om een nieuw leven te be ginnen en langzamerhand weer een eigen bestaan op te bouwen. De gift van Espelkamp aan Neder land, al is zij niet groot, zegt veel. Zij wijst er op, iat er mensen zijn, die iets geleerd hebben uit hun grote ellende. Zij laat -'-n, dat er vluchtelingen zijn, die het een voorrecht achten iets van hun bezit op te offeren opdat zij die lijden getroost mogen worden door de steun en gemeenschap van hen, die zelf ook geholpen zijn. Rusland en de conferentie over Korea. NEW YORK, 18 Aug. Engeland en Amerika zijn het eens geworden over de kwestie der Russische deelneming aan de politieke conferentie voor Korea. Na een vergadering van de zestien landen met troepen in Korea is meege deeld, dat beide landen een resolutie zul len steunen, in te dienen door Australië en Nieuw-Zeeland op de Algemene Ver gadering van de V.N., waarin wordt aan bevolen de S.U. aan de conferentie te doen deelnemen, mits de andere zijde (de communisten) het wenst. AMSTERDAM, 18 Aug. Meer dan de helft van het Nederlandse publiek is ervan overtuigd dat het door de aange kondigde huurverhoging er financieel slechter aan toe zal zijn, de door de re gering voorgestelde compensatiemaatre gelen daarbij in aanmerking genomen, aldus het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie. Vorige maand heeft het genoemde in stituut over de komende huurverhoging een enquete gehouden. De ondervraagde mennen en vrouwen uit alle lagen van de bevolking werd eerst het samenstel van voorgestelde maatregelen in herin nering gebracht. De enqueteurs en en- quetrices herinnerden aan de aangekon digde huurverhoging, die op 1 Januari volgend jaar zal ingaan. Maar tevens ves tigden zij de aandacht op de ontlastings maatregelen, die zijn voorgesteld, zoals bepaalde belasting-verlagingen, afschaf fing van andere belastingen, verhoging van kinderaftrek e.d. Alvorens de defi nitieve vraag te stellen wezen zij er ver der ook nog op dat de huurverhoging het leven dus duurder zal maken, maar de andere maatregelen een compenseren de werking zullen hebben. Tenslotte kwam dan de vraag: „Wat verwacht u: Zult u door dit stal maatregelen na 1 Januari beter of slech ter af zijn?" 53 antwoordt: Na 1 Januari zal ik slechter af zijn. 13 beter af, 26 geen verschil, 8 geen oordeel. m Abraham Lincoln werd geboren in 1809 in een armoedige pioniershut in Kentucky. Daar had hij hard werken, volharden en ontberen geleerd. Op 25-jarige leeftijd werd hij al lid van de volksvertegenwoordiging van de staat Illinois. Door zelfstudie werkte hij zich op tot jurist en begon daarna zijn practijk als advocaat. In 1847 werd hij lid van het Congres in Washington. Lincoln streed voor de belangen van de een- 1 Z*Z*.voudige handwerkslieden. „Het is altijd nog zo gegaan, zo zei hij, dat er mensen zijn die zonder zich in te spannen een goede toekomst weten te ver schaffen. Dat is niet in de haak." Op de kiezersver gaderingen, die aan de verkiezing van een president voorafgingen, had Lincoln een zware tegenstander aan de democraat Douglas. Zoals bekend vertoeft een commissie van Nederlandse parlementariërs op het ogenblik in Nieuw-Guinea om de daar heersende toestanden eens met eigen ogen te kunnen aanschouwen en aldus een beter gefundeerd oordeel te hebben wanneer in Tweede en Eerste Kamer over dit Nederlandse ge biedsdeel gesproken wordt en belangrijke besluiten genomen dienen te worden. Een der deelnemers is de heer H. Algra, voor de Anti-Revolution- naire partij, lid van de Eerste Kamer en tevens hoofdredacteur van het Friesch Dagblad. Van tijd tot tijd geeft de heer Algra in hoofdartikelen in dit blad zijn indruk ken weer en dank zij de samenwerking die er tussen ons en de Friese collega's bestaat, zijn wij gerechtigd deze artikelen over te nemen. Hieronder volgen drie beschouwingen die in de laatste dagen van de vorige week verschenen zijn in de komende periode (de commissie keert in het begin van September terug) zullen er meer'--", voegen. De Pasja's en Kaias van i..aro,CKO hebben na een bespreking, die meer dan vier uren duurde, Beharafa tot „Iman" uitgeroepen. De lei ders van deze omwenteling in Marokko zijn Hadj Thami El Glaoei, Pasja van Marrakesj en de sjerief El Katani. De foto toont de Pasja van Marrakesj (rechts), de sjerief El Katani en Kaid Hadj Moham med, leider van Marchand tijdens een diner, dat werd gegeven ten huize van Hadj Mohammed (links.) Ingezonden Mededeling (adv.) Goede reputatie blijft gehandhaafd! Moderne, verzorgde vrouw, toch prima huisvrouw! De Nederlandse vrouw is over de ge hele wereld bekend als een zeer goede en nette huisvrouw en terecht, maar daarvoor is ze dan ook vaak van vroeg tot laat in de weer. Gelukkig komen de moderne wetenschap en techniek haar in zoverre te hulp, dat er steeds nieuwe methoden en middelen worden uitgevonden om het huishoudelijk werk wat eenvoudiger en minder tijd rovend te maken. Zo is er thans het nieuwe afwasmiddel, de Castella Vaat- was. Duizenden en duizenden huis vrouwen hebben reeds vol blijdschap ondervonden, hoe bij gebruik van dit nieuwste product van de Castella-fa- brieken de dagelijkse afwas in een mi nimum van tijd gedaan is, terwijl zon der enige inspanning en zelfs zonder afdrogen haar glaswerk, borden, kop jes enz. helder en schoon uit het ac tieve schuim van Castella Vaatwas te voorschijn komen (een lepel geeft teilen vol sop). En dit niet alleen, maar ook zal zij tot haar vreugde constateren, dat haar handen door het schuim van Castella Vaatwas (per pak 25 ct.) absoluut niet ruw worden, maar integendeel gaaf en zacht als fluweel. Mede dank zij Castella Vaat was kan zij thans zonder nadeel voor haar uiterlijk, haar reputatie van „pri ma" huisvrouw met geringe moeite handhaven! PARIJS, 18 Aug. De expeditie van grotonderzoekers in de grot van Pierre- Saint-Martin staat voor een grote moei lijkheid. Het bleek namelijk niet moge lijk de drie mannen, die zich op de bo dem van de grot bevinden, Levi, Casteret en dr Mayrey, met behulp van een kabel uit de grot te helpen. De kabel kan men namelijk door natuurlijke belemmerin gen in de schacht, die naar de plaats leidt waar het drietal zich bevindt, niet ver genoeg laten zakken. Twee andere leden van de expeditie, Letrone en Trethart, daalden in de schacht af om te pogen de kabel tot op de bodem te laten zakken. HULPACTIE AARDBEVING GRIEKENLAND, AMSTERDAM, 17 Aug. In Am sterdam is opgericht een „comité hulp aardbeving Griekenland", waarin o.a. zitting heeft genomen mr A. J. d'Ailly, burgemeester van Amsterdam. Het comité schrijft: „Het Nederlandsche Roode Kruis heeft reeds een lofwaardig initiatief genomen om de nood van Griekenland te helpen lenigen. Onder verwijzing naar de mogelijkheid, die het Neder landsche Roode Kruis geopend heeft, kunnen bovendien bijdragen gestort worden op de rekening „Comité hulp aardbeving Griekenland" bij de Hol- landsche Bank-Unie N.V., kantoor Am sterdam, postgirorekening no. 42650. Aan de verzamelde bedragen zal, in overleg met H. M. Koningin Frede- rika van Griekenland, de meest doel matige bestemming worden gegeven". Oerwoud, moerassen, ontoeganke lijke bergen, die tot ver boven de sneeuwgrens reiken, hoger dan de Alpen; is dit Nieuw-Guinea wel de moeite waard, om er zoveel drukte over te maken, zoveel millioe- nen aan te besteden en onze aanspra ken zo hardnekkig te handhaven te gen de eisen van Soekarno? Het is geen wonder, dat die vraag soms wordt gesteld, j Moeten wij in die stormhoek van de wereld nog een stuk rijksgebied be houden, dat aan onze schatkist voor- 1 lopig hoge eisen zal blijven stellen, en dat ook in strategische verband, in betrekking tot de verdediging van de Grote 'Oceaan, tot»belangrjjke conse quenties zal voeren? Wie met Nieuw-Guinea te maken krijgt, wordt getroffen door de ge weldige omvang van de vraagstukken, die hier aan de orde komen. Het 'n groot eiland, het op een na grootste eiland van de wereld. Het Nederland se deel heeft een oppervlakte van 415.000 vierk. km. Wanneer iemand niet genoeg aan dit cijfer heeft, moet hij maar eens met Nederland verge lijken: ons land heeft een oppervlakte van 33.000 vierk. km. Het spreekt vanzelf, dat daardoor de afstanden enorm zijn. En het ver voer is een vraagstuk op zicfi zelf. Veel moet nog gedaan worden door het vliegtuig. Er zijn plaatsen, waar zelfs de groenten en het fruit per vliegtuig worden aangevoerd. De kolo nie Manokwari voorziet op deze wijze plaatsen, die op enorme afstanden liggen, dagelijks van verse groenten. Wegen zijn er bijna niet. Tussen de kustplaatsen wordt het verkeer ook per schip onderhouden, en het gouvernement beschikt thans over coasters, die een belangrijke taak beginnen te vervullen. De K.P.M. heeft daarnaast een belangrijke func tie, maar de medewerkers van deze particuliere maatschappij gaf soms weinig stof tot roemen. Er is hoop, dat het nu geleidelijk beter zal wor den. Zo liggen de zaken, en dan is het geen wonder, dat sommigen vragen: is het de moeite waard? Vandaag zouden wij willen vol staan met een antwoord, dat slechts op één kant van het vraagstuk let. Nieuw-Guinea wordt het nationale proefstuk in een nieuwe periode. Het oude koloniale tijdvak is voorbij. Is de Nederlandse natie in staat, om in een nieuw tijdperk, in de tweede helft van de twintigste eeuw, zoveel initia tief, zoveel pionierschap en zoveel roepingsbesef te bewijzen, dat zij het waard is, om aan zo'n land met zulke moeilijkheden te bewijzen, wat zij kan? Ons volk wordt vergiftigd met tel kens herhaalde slagzinnen over een uitgedoofde vulkaan, een overbevolk te boerderij aan de Noordzee, en der gelijke meer. Ons volk wordt nog meer verdorven door het eeuwige ge praat oyer bestaanszekerheid en vaste betrekkingen. Daarom is het aantal sollicitanten zo ontzaglijk hoog, als ergens een koster of een portier wordt gevraagd. Nu ligt Nieuw-Guinea daar met zijn donkere geheimen, zijn grote moeilijk heden. Alle berichten zeggen: het zal niet gemakkelijk zijn. Maar alle be richten zijn meteen een appèl op het Nederlandse volk. Zij luiden vertaald aldus: wat zijt gij, Nederlandse natie, tegenwoordig nog waard? Is dit wat voor u, of gaat gij liever over tot de orde van de dag: de huurcompensatie en de T.T.-races, de ontknikking en de braderieën? Wie wei eens wat meer heeft ge lezen over de Vesuvius, is mis schien getroffen door 't reit, dat de boeren hun bedrijven na 'n ver schrikkelijke uitbarsting toch weer snel opschuiven in de richting van de gevaarlijke krater. Op de buitenstaan der maakt dat licht de indruk van roekeloosheid óf van fatalisme. De nuchtere werkelijkheid is evenwel, dat de boeren bij ervaring weten: ner gens vindt men vruchtbaarder gron den dan op de hellingen van de vulka nen, waar de lava verweert. Java en Sumatra zijn bij uitstek vulcanische gebieden en het is geen wonder, dat de hellingen van de vulkanen daar op intensieve wijze worden geëxploiteerd. Nieuw Guinea heeft weinig of geen vulkanische gebieden. De berghellin gen zijn steil en zonder plantengroei. Zelfs in de lagere, bosrijke gedeelten wordt nog veel grond weggespoeld. Het mag wel als uitgesloten worden beschouwd, dat daar veel vruchtbare gronden worden aangetroffen. Maar hoe is het in de rest van dit uitge strekte gebied? De reiziger, die er overheen vliegt, ziet niets dan een eindeloze groene, vaak golvende vlak te. Het is net, alsof, uit de hoogte ge zien, alles met boerenkool is bedekt. Wat betekent die boerenkool? Is het een bos op een zandige bodem, of op klei? Is de ondergrond moerassig of niet? Zolang men dat niet weet, is er geen sprake van, dat er een goed plan kan worden gemaakt. Een plan, waarbij de beste en meest geschikte stukken worden uitgezocht, voor rijstcultuur, voor bosbouw, enz. Gaat men het hier en daar maar eens proberen, dan is dat een roekeloze en onverantwoorde lijke politiek. Alles is er dus aan ge legen, dat het eiland eerst in kaart wordt gebracht een gebied twaalf keer zo groot als Nederland. Natuur lijk vallen verschillende gedeelten uit, bv. het woeste hooggebergte, voor een deel met eeuwige sneeuw bedekt. En nu komen we op een heel be langrijk punt. De Nederlanders zijn zeer deskundig op het gebied van de luchtkartering. Heel het te onderzoe ken gebied wordt uit de lucht gefoto grafeerd. Telkens twee foto's, die sa men door een stereoscoop moeten wor den bekeken. En nu gebeurt het bijna ongelooflijkeop de laboratoria te Delft, onder leiding van prof. Scher merhorn, worden er nu kaarten ge tekend, kaarten in vele kleuren. Hier is de eerste kaart: de vegetatiekaart, waarop de begroeiing is aangegeven: heuvelachtig bosland, nipapalmen, mangrove, moerasvegetatie enz. Maar de tweede kaart is nog merk waardiger. Dat is een kaart van de grondsoorten:: jonge zeeklei, okergele tertiaire zanden, veen, enz. Dat wordt allemaal uit de foto's gehaald met be hulp van steekproeven in het terrein. De landbouwdeskundigen, die in Nieuw-Guinea aan 't werk zijn, heb ben deze gekleurde kaarten bij zich en ze schrijven enthousiast, dat het klopt. Ze kunnen met die kaarten wer ken. Maar nu komt er nog een derde deskundige deze kaarten bekijken, 'n geoloog. Hij haalt er uit wat hij moet weten over de opbouw van de bodem. Waar liggen bv. de gebieden, waar men olie kan boren? Hij leest de syn- clinalen en anticlinalen van deze kaar- af. Hij vindt er in elk geval zyn uit gangspunt. Er is één grote moeilijkheid. Er kan alleen maar worden gefotografeerd, als de lucht helder is, zonder nevel sluiers en wolken. Dat is op Nieuw- Guinea, regenland bij uitnemendheid, maar zelden het geval. Vele dagen kan er helemaal niets worden uitgericht. Zo wordt er gewerkt aan de kaart van Nieuw-Guinea, die de basis moet z(jn voor allerlei verdere plannen op het gebied van ontginning en mijn bouw. De eerste Papoea hoofdagent van politie. Belangrijker dan de grond zijn de mensen. En Nieuw-Guinea is het land van de Papoea's. Voorzover mensen het recht hebben van mijn en dijn te spreken wij zijn immers al len rentmeesters kunnen de Pa poea's zeggen, dat Nieuw-Guinea him land is. Daarom is elke politiek te veroor delen, die hen zou maken tot vreem delingen in hun eigen land, zoals dat met de Indianen in Noord-Amerika is gegaan, en met vele volken in het ge bied van de Pacific. De Nederlanders hebben zich tot taak gesteld, Nieuw- Guinea zo tot ontwikkeling te bren gen en de bevolking zo op te voeden, dat de Papoea niet wordt uitgescha keld. Juist andersom, dat hij voortdu rend meer wordt ingeschakeld; dat hij hoe langer hoe meer leert het zelf te doen en zijn eigen verantwoorde lijkheid te dragen. De Papoea heeft een behoorlijk in tellect en een vrijmoedige aanleg. Hij is allerminst kruiper j*. Maar hij houdt van nature niet van geregeld wer ken. Waarom zou hij ook? Er is maar weinig werk nodig, om voor voldoende voedsel te zorgen en wat is er verder nog aan de hand? Heel weinig. Waar voor zal hij zich dan druk maken. Schertsend, maar met een ondertoon van ernst, heeft iemand opgemerkt, dat de Papoea niet eerder in de nood zaak komt te verkeren om geregeld te werken, dan wanneer zijn vrouw ge regeld bepaalde eisen aan het leven gaat stellen en die weet door te zet ten. Nu is de Papoea op drie manieren met het Westen in aanraking geko men. Eerst door de Zending en de mis sie. Er is net een gedenkboek versche nen over het zendingswerk. Wie meer van Nieuw-Guinea en zijn bevolking wil weten, moet dat gedenkboek le zen. De Zending heeft ontzaglijk veel gedaan, grote offers gebracht en de bevolking op allerlei gebied vooruit geholpen. Maar het was altijd om de mens te doen, om hem te helpen be vrijden uit de maq^it der duisternis en hem Christus te leren kennen. Maar nu zitten er ook grote Wes terse ondernemingen, met name olie ondernemingen. Die hebben belang bij de Papoea's. Die kunnen koelies ge bruiken. Er wordt goed voor deze koe lies gezorgd, vooral op medisch gebied; de maatschappij wil graag een laag percentage zieken. De verdiensten zijn goed. Maar de maatschappij heeft er niet de minste behoefte aan, dat de Papoea zich zelfstandig gaat voelen, zich gaat organiseren, zelf gaat mee spreken over zijn sociale positie. De maatschappij heeft het goed met hen voor en weet wel, hoeveel vrij heid en zelfstandigheid hij kan ver dragen. Er zijn natuurlijk leidende figuren bij de maatschappij, die on derling verschillen in hun visie op de inboorling, de koelie. Maar het Wes terse bedrijf als zodanig is altijd weer geneigd, een koelie alleen te zien als een nuttige werkkracht, waar goed op gepast moet worden. Dan is het als derde het gouverne ment, dat zich hoe langer hoe meer met de inheemse maatschappij gaat bemoeien, het werk van de zending en de missie steunt, de maatschappijen ruimte geeft, om de bodemschatten van het land te ontginnen, en daarbij voortdurend verschillende belangen tegen elkaar moeten afwegen. De zending en de missie, de onder nemingen en de ambtenaren, zij zijn allemaal bezig met een groot en ge varieerd werk, waarbij de Papoea wordt meegevoerd en de vraag al ern stiger wordt: als een bevrijde Ooster ling of als een gevangene van het Westen?

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3