SPORT en. SPEL. Speurend in Zeelands natuur. Nieuws uit de Provincie. De kleine Strandloper WEK DE GAL IN UW LEVER OP Meerderheid der vergadering vóór herverkaveling Gemeenteraden Raadslid bezorgci over wederopbouw Kind viel in teil kokend water Muziekfeest „Mozart" te Yerske Krabbendijke bindt strijd aan met Goes Zeehoad heeft goede kansen voor tweede plaats Kruiningse kinderen genieten van een heerlijke vacantie Door ds W. C. v. Burgeier Scheldezwemwedsfrijd te Bergen op Zoom AANBESTEDING Wiener Sangerknaben naar Goes. Goes. Middelburg. Zievikzee. Toeslag herstel kosten in rampgebieden Woensdag 19 Augustus 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Causerie over herverkaveling te Bruinisse Sommigen spraken van een nieuwe ramp BRUINISSE, 18 Aug. In hotel Storm te Bruinisse heeft het hoofd van de Rijksdienst voor Landbouwherstel op Schouwen-Duiveland, Ir Eelkema, een cau serie gehouden over de komende herverkaveling van het eiland Schouwen-Duive land. Allereerst zette spr. het verschil tussen herverkaveling en ruilverkaveling uiteen. Door herverkaveling wil men een betere productie bereiken. Om dit te bereiken gaat men waterlopen en wegen verbeteren en wordt de indeling van de percelen gewijzigd. Ingesteld wordt een herverkavelingscommissie, bestaande uit verschillende personen, die het vertrouwen van de betrokken landbouwers genie ten, aangevuld met een ambtelijk element; dit laatste in tegenstelling met de ruil verkavelingsc ommissie. De herverkavelingcommissie is evenals de agrarische commissie een adviserend college, waarmee op verschillende pun ten oveTeg wordt gepleegd. De uitvoe ring geschiedt door het Bureau van Uit voering. De eerste administratieve maatregel is het aanleggen van een Lijst van Recht hebbenden, waarop ieders rechten zijn omschreven. De schatting van de gron den in de polder geschiedt door een daar toe te benoemen speciale schattingscom missie. Op een wenszitting van de herverka- velingscommissie wordt ieder in de ge legenheid gesteld, zijn wensen betreffen de de herverkaveling kenbaar te maken. Een commissie van beroep bestaande uit vertegenwoordigers uit de streek, niet direct betrokkenen, maar wel vertrou wensmensen staat open voor hen; die menen niet tevreden te kunnen zijn. UITVLOEISEL. Een uitvloeisel van de herverkaveling is de sanering, daartoe zullen enkele be drijven moeten verdwijnen, dat wil zeg gen dat zij op basis van vrijwilligheid emigreren naar het buitenland of de Braakman of de Noord-Oostpolder. Met de daardoor vrij gekomen grond, worden economisch niet verantwoorde bedrijven groter gemaakt. Na de herverkaveling zal iedere kavel aan de openbare weg liggen. Landbou wers die de herverkaveling saboteren door b.v. hun land te verwaarlozen met de gedachte dat een ander straks het be treffende perceel zal krijgen, kunnen be boet worden. Uit de bespreking bleek, dat de ver- beteringskosten door de eigenaars zullen moeten worden gedragen. Daartoe wordt het bedrijf geschat naar de toestand op 31 Januari 1953 en naar die na de her verkaveling. De kosten daarvan kunnen CApEj Stniopo.poiM uapuozaSuj U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wöze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes, KORTGENE. In de onder leiding van burgemeester A. A. Schuit gehouden raadsvergadering van Kortgene heeft de heer Z. C. Salomé (arb.) zijn bezorgdheid uitgesproken over de trage gang van zaken betreffende de wederopbouw van de gemeente, speciaal voor wat betreft de bouw van 33 wo ningen. Hij drong met klem aan spoed te betrachten en wilde de betreffende in stanties opmerkzaam maken op de hui dige gang van zaken. De burgemeester antwoordde er op te zullen letten, dat de gemeente niet door Den Haag vergeten wordt. Ook kwam nog ter sprake, dat de Noord-Beve'.andse aannemers geen gele genheid hebcen gehad om voor dit werk in te schrijven. Met ivan 1 September a.s. zal een. wachtverbod voor de Havenstraat te Colijnsplaat gelden. Door bemiddeling van het bankiers bureau Van Staal en Co. N.V. te Den Haag zal worden overgegaan tot het slui ten van een kasgeldlening, groot f200.000 k 1 pet. 's jaars met een looptijd van 1 jaar ingaande 1 September a.s. Naar aanleiding van het voorstel van B. en W. om toe te treden tot de N.V. Bouwkas Noord-Nederlandse gemeenten, heeft ir Valk, directeur Centrale Dienst Bevelanden, een uiteenzetting gegeven over de voorwaarden en reglementen van deze vereniging. De toetreding tot deze vereniging be tekent, dat de rampslachtoffers op zeer gunstige voorwaarden in het bezit van een eigen woning kunnen komen. Als nieuw lid van de adviescommissie woonruimtewet, kamer Kortgene, werd benoemd de heer C. Moerman. In de rondvraag heeft de heer J. Breu re Nzn. (S.G.P.) critiek uitgeoefend op het feestje, dat de Rijkswaterstaat on langs in het gymnastieklokaal van de O. L.-school te Colijnsplaat tot diep in de nacht heeft gehouden, Hij achtte het on juist, dat de gemeente voor deze gele genheid genoemde lokaliteit beschikbaar had gesteld. De heer Van der Weele (C.H.) drong er op aan, dat de woningwetwoningen op tijd geschilderd worden. Aan het eind van de vergadering werd afscheid genomen van de heer J. A. van Oeveren (V.V.DJ, die niet meer in de raad terugkeert. VHEER ABTSKERKE Toren wordt gerestaureerd „agmorgen kwam de gemeente rad bijeen. Met algemene stemmen werd cslolen tot onderhandse aanbesteding an de torenrestauratie. Dit werk werd pgedragen aan de 1. agste inschrijver, de fa. Woudenberg te Middelburg. De ra ming bedroeg 102.900, terwijl de in schrijving daaronder ligt. In de loop der jaren was reeds f. 33.000 voor deze res tauratie gereserveerd, terwijl het Rijk en de Provincie subsidie zullen verlenen, r ardoor zal de restauratie wellicht zon der geldleni kunnen worden gefinan cierd. verdeeld worden over 30 jaar. Verder bleek, dat Schouwen-Duiveland beschouwd wordt als een groot blok; landverlies c.q. winst zal ten laste of ten goede komen aan alle eigenaars (pro- centsgewijs) De heer Van der Werf, die de herver kaveling Walcheren heeft geregeld, pleit te er voor dat de pachtverhoudingen door middel van pachtcontracten behoor lijk zouden zijn vastgelegd. De meningen waren verdeeld, terwijl sommigen spraken van een nieuwe ramp, leefde bij de meer derheid toch wel de gedachte, dat herverkaveling een grote verbete ring zal brengen. De leiding van de vergadering berustte bij de heer P. L. Krepel. AXEL, 18 Aug. In een onbewaakt ogenblik had het vierjarig dochtertje van de familie Oggel alhier het ongeluk in een teil kokend water te vallen. Het meisje liep ernstige brandwonden aan het onderlichaam en de dijbeentjes op. Opname in het ziekenhuis was noodza kelijk. Evangelisatie-openluchtbijeen- komstcn tc Domburg. DOMBURG, 18 Augustus. Reeds vijf maal werd onder leiding van ds G. J. Pontier, Geref. predikant te Domburg, op het recreatie-terrein aldaar, een evan gelisatie-bijeenkomst belegd. Men heeft zich ten doei gesteld iedere week een dergelijke samenkomst te beleggen. Van wege de weersomstandigheden moesten echter twee van de vijf avonden afge last worden. Aan de doorgegane avon den werd muzikale medewerking ver kregen uit Middelburg en Westkapelle, o.a. het „Camper kwartet" en van enige zangeressen en zangers, terwijl eveneens medewerking werd verleend door een Knapenkoor. Op het programma staat voor van avond een samenkomst met medewerking van het muziekcorps en de zangvereni ging van het Leger des Heiis uit Mid delburg; voor Dinsdag 25 Augustus as. is medewerking toegezegd door „De Kre kels", de mondharmonicaclub uit West- ..apelle. De heer Kamermans uit Vlissin- gen bedient de geluidsversterking, ter wijl ook de andere medewerkers en me dewerksters zich geheel belangeloos ter beschikking stellen. De afdeling Dom burg van het Ned. Bijbelgenootschap zal deze en volgende week met een kleine bijbelstand op het terrein aanwezig zijn. YERSEKE, 18 Aug. Ter gelegen heid van het 65-jarlg bestaan der mu ziekvereniging „Mozart" te Yerseke heeft deze jubilerende vereniging een muziekfeest georganiseerd op Zaterdag 22 Augustus a.s. Een vijftal zusterverenigingen komt het feest bijwonen. Te 3.30 uur zullen de directeuren en voorzitters der deel nemende verenigingen ontvangen wor den in hotel „De Oesterbeurs", waar tevens gelegenheid zal zijn om het be stuur van „Mozart" te complimenteren. Om 4 uur is er een muzikale rondgang door de gemeente; van 5 tot 6 uur con cert door de fanfare „Oefening en Uit spanning" te Kattendijke; van 6 tot 7 uur zal worden gepauzeerd. Van 7 tot 7.45 concerteert de harmonie „Mo zart"; van 7.458.30 uur concert door de fanfare „O.K.K." uit Wemeldlnge; 8.309.15 concert door de fanfare „Ex celsior" te Kloetinge; 9.1510 uur concert door de fanfare „Concordia1 uit Krabbendijke en van 1010.45 uur concert door de harmonie „Schelde- galm" uit Hansweert. De concerten worden gegeven in de tent op de Paar denmarkt. VOETBAL. GOBS, 18 Aug. De voetbalvereni ging „Krabbendijke", die met haar eerste elftal het kampioenschap van de eerste klasse afdeling Zeeland van de K.N.V.B. In de wacht wist te sle pen, heeft er bij het afdelingsbestuur al meerdere malen op gewezen, dat het spelpeil en de productiviteit der Zeeuwse clubs, die deelnemen aan - de Zaterdagmiddagcompetitie, er niet op vooruit zal gaan, zolang er in de com petitie-indeling geen verandering komt. Een paar maanden geleden reeds heeft het bestuur van deze vereniging een verzoek Ingediend om overgeplaatst te mogen worden naar de afdeling Bra bant van de K.N.V.B. In dit opzicht schijnt het afdelingsbestuur (al meer dan eens is het afdelingsbestuur er in voetbalkringen van beschuldigd meer aandacht te besteden aan het Zondagvoetbal dan aan de Zaterdag middagcompetitie) echter hardnekkig, want Krabbendijke kreeg geen toe stemming. Het grootste nadeel van de huidige competitie-indeling is voor Krabbendij ke, dat hierin telkenmale weinig of geen verandering te bespeuren ls, waardoor de rivaliteit elk jaar gaat afnemen. Om, zonder een andere com- peitie-indeling, toeh tot betere resul taten te komen, heeft het bestuur be sloten, in de tijd die nog rest voor de aanvang van de competitie, enkele wedstrijden te spelen tegen hoger ge plaatste clubs. Zo zal Goes Zaterdag a.s. met zijn eerste en tweede elftal een bezoek aan Krabbendijke brengen. Krabbendijke zal kunnen tonen wat ze waard is, ook al zal Goes de sterkere blijken te zijn. Verlies of overwinning zullen niet de hoofdfactor zijn In deze wedstrijd; de leerzaamheid en spelverbetering zullen de boventoon vieren. WATERPOLO. In de 1ste klasse heren van de Zeeuwse waterpolo-competitie wonLuc- tor met 31 van S.Z.V. en behield daar door een kleine kans op de tweede plaats. En omdat naast Bruinvis I, dat bovenaan staat, ook de best geplaats te van de overige zeventallen promo veert naar de landelijke competitie, ls deze tweede plaats van groot belang. Het ziet er echter naar uit, dat de eer te beurt zal vallen aan Zeehond, dat nog tegen Bruinvis II moet uitkomen en reeds aan een gelijk spel genoeg heeft. De stand ls nu: Bruinvis I 8 6 0 2 12 38—15 Zeehond 7 5 0 2 10 26—10 Luctor 8 5 0 3 10 27—18 S.Z.V. 8 3 0 5 6 22—26 Bruinvis II 7 0 0 7 0 448 In de 2de klasse heren liet De Schel de enkele malen verstek gaan, waar door de competitie nog niet kon wor den afgewerkt. De stand is hier; Luctor II 5 3 2 0 8 12— 2 Scheldestroom I 5 3 117 145 Schelde 3 0 12 1 2—5 Scheldestroom II 3 0 0 3 0 117 Bij de dames tenslotte behield Zee hond haar kansen door een kleine 3 2 overwinning op S.Z.V. II, zodat de stand als volgt luidt; Meer coloradokevers dan mensen, PROYART, 10 Aug. Deze brief uit Frankrijk zal wel op een ongewone manier in Goes aanko men, n.l. met de diplo matieke post. Door de stakingen kannen we post ontvangen noch ver zenden. Allen verkeren we in Proyart in beste wel stand en Franse ver pleegsters lopen zich dus te vervelen, 's Morgens om kwart voor acht staan we allen op, om tegen half negen aan tafel te gaan. Daarna maakt ieder zijn eigen bed op en de rest van de mor gen brengen we door met spelletjes. Om twaalf uur gaan we weer aan tafel en ik moet zeggen, dat het eten voortreffe lijk en overvloedig is. Na een rustuurtje gaan we wandelen of houden \ve ons bezig met han denarbeid. Om vier uur gaan we aan de theeta fel en om zes uur is het weer veel en lekker eten. Om acht uur zoekt ieder de slaapzaal op. We genieten van heer lijk zomerweer. Het is erg warm en niemand mag blootshoofd lopen. Ieder draagt een hoofd doek, want de zon is hier gevaarlijker dan bij ons. Het landschap hier is zeer eentonig, afgezien dan van enkele rotspar tijen. Zover het oog reikt zie je niets anders dan korenvelden (tarwe, gerst en haver). Het zijn allen bedrijven van 400 tot 600 ha. De boeren zijn hier puissant rijk en slordig. Men ziet hier meer coloradokevers dan mensen. Op elke aard appelplant zitten een stuk of vier van deze beestjes. Ze kruipen over de wegen als bjj ons de vliegen zitten ze op je boterham. Men schijnt er niet veel tegen te doen. Gisteren (Zondag) hebben we kerkdienst gehouden. Het ging over het verhaal van Jozef en zijn broers. Veel hebben wij ge zongen en in het ge bed hebben wij allen aan Kruiningen ge dacht, waar thans hard wordt gewerkt aan het schoonmaken van het dorp. Denk niet: De dominé heeft maar fijn niets te doen. Want ik verzeker U dat het zware arbeid is om vader en moeder te zijn van 29 kinderen. Je wordt er doodmoe van. Maar aan de andere kant is het fijn om met de jeugdige gasten om te gaan. Ze zitten vol met grappen. Moet je Tijs van Iw aarden maar eens ne men. Over een paar dagen zal ik nog wel eens iets over onze belevenissen schrijven. Want er staat nog veel op het program ma. S.Z.V. Zeehond Schelde Luctor S.Z.V. II 12 10 4 4 0 26— 0 17— 4 6—11 9—16 6—33 HAZET, BEDDEN. EN SI AALWARENf AO Rl EB EN IE ZEVENBERGEN BERGEN OP ZOOM, 18 Aug. Zo. wel de K.N.Z.B. als de gemeente Ber gen op Zoom hebben toestemming ge geven voor het houden van de 1200 m Sehelde-zwemwedstrijd op Zaterdag 22 Augustus a.s. Zoals bekend moest deze wedstrfld eerder worden uitgesteld. Al» het weer meewerkt mag men weef een spannende wedstrijd verwachten. De start zal om ongeveer twee uur plaats vinden bij Kop van 't Hoofd en de finish bevindt zich bij de nieuwe aanlegstei ger aan de Shell. De watersportver eniging „De Schelde" is weer verzocht haar medewerking aan de wedstrijd te willen verlenen. Geslaagd. De heer C. v. d. Walle te Hulst slaagde voor het examen hulpmon teur V.E.V. (sterkstroom) e~ Vijftien woningen te Sas van Gent aanbesteed Te Sa ...n Gent verd aanbesteed de bouw van 15 woningwet-woningen aan de Sinrristraat te Sas an Gent. De uit- was als volgt: Gebrs. Kriekaart, Hengstdijk f 142.500; A. J. v. d .Poel, Lamswaarde f 139.840; Fa. Claeyssens, Sas van Gent f 155.692; G. Verstraeten en Zoon, Clinge f143.000; A. H. de Nljs, HuLt f143.700; H, P. Frei Terhole f141.600; L. Pols poel, Sint J isteen f 143.690; R. A. v. Wien-.eersch, Axel f 143.000; A. J. Ver straeten, Sint Jansteen f 144.380; J. v. d. Branden, Sint Jansteen f 142.200; Firma Gebrs de Theije, Terhole f 145.600; L. Lansu, Clinge f 142.500- F. J. Lensen, Axel f 143.000; Th. Bolssens, Clinge f 141.200; Gebrs Geijsel, Westdorpe f 145.600; P. F. Voet, Kloosterzande f 1"*T0. tt HE mijnheer, een koe in een boom." Dat wordt me toegeroepen, als ik ijverig loop te speuren in de omge ving van een klein plasje, niet zo ver van Poortvliet. Lachend zwaai ik naar de drie vrolijke, jonge broertjes en beloof hen straks wel eens naar dat wereldwonder te gaan kijken. On middellijk daarna ben ik weer in actie (je kunt in je „jachtterrein" nu eenmaal niet te veel capriolen maken) en richt al mijn aandacht op het kleine watertje vlak voor me, dat ik heb leren kennen als een aantrekkelijk plekje voor verschil lende vogels en dus ook voor mij. Kluten, bergeenden, scholeksters, meerkoeten, wilde eenden en kap- mecuwen behoren tot de geregelde bezoekers van dit „vogelrestau rant". En niet te vergeten de kie viten, die er vlak bij hun nest had den en er ongestoord hun jongen konden grootbrengen. Ditmaal houdt een groepje kleine strandlopers verblijf aan de modderige waterkant. Vogels, die hier te lande niet broeden, maar wel veelvuldig deze streken aandoen als tussenstation op hun grote trekto hten (ze broeden o.a. in het Noorden van Zweden en Fin land). Het zijn grappige diertjes, zo als ze daar bedrijvig heen en weer trippelen. Opvallend snel bewegen ze de korte pootjes. Ja, lopen kunnen ze en hard ook! Met gemak houden ze een wandelend mens bij. Maar voor elke stap, die u doet, moeten zij, om gelijk te blijven, er minstens tien doen in dezelfde tijd. Rekent u nu maar uit, hoe vlug dat moet gaan. Schuw is de kleine strandloper allerminst. Ze la ten zich dikwijls heel dicht benaderen en vliegen tenslotte weg, al is dat nooit erg ver. De verklaring hiervoor is misschien, dat de vogel in de stre ken, waar hij broedt, dat is dus erg noordelijk, practisch nooit mensen ont moet en deze dus ook niet als gevaar lijk herkent. Geheel bevredigend is de verklaring echter niet, want niet alle bewoners van eenzame streken zijn zo mak. Over het in meerdere of mindere mate ontbreken van de natuurlijke vrees bij bepaalde dieren, bestaan nog heel wat onopgeloste vragen. Waarom is bv. een roodborstje zo vertrouwe lijk en een wielewaal zo schuw? Zelfs bij één en dezelfde vogelsoort zijn er weer onderling verschillen. Zo herinner ik me een zwerftocht door de Wassenaarse duinen, ten Noor den van Den Haag. Al voortgaande ontdekte ik een groot aantal koper wieken in een naburig bosje. Ik ste vende er op af, met het gevolg, dat de hele schare er vandoor ging, met uit zondering van één vogel, die rustig zitten bleef en zich zelfs door mij liet pakken. Toch mankeerde hij niets. Ik liet hem op mijn hand zitten en hij stond toe, dat ik hem rustig over zijn verenpakje aaide. Op een gegeven ogenblik ging hij echter ineens aan de haalzijn kornuiten achterna. Tot op vandaag heb ik nog geen aannemelijke verklaring hiervoor kunnen vinden. Zo ver als deze koperwiek laten „mijn" strandlopertjes het toch niet komen. Weliswaar tonen ze helemaal geen angst, als ik vlak bij hen op mijn hielen ga zitten, wel gaan ze ge woon met hun arbeid door tot binnen het bereik van mijn hand, maar pak- :en laten ze zich niet. Ik kan nu wel mooi vaststellen, dat ik werkelijk met de kleine strandlopers te doen heb. Want onze vriend gelijkt bijzonder veel op de kleinste strandloper, is er op een afstand gezien, ook miet ge makkelijk van te onderscheiden. Ze zijn beide van onderen heel licht ge kleurd, tegen wit aan, maar terwijl de kleinste op de rug grijs is, is de kleine daar meer bruinachtig. De grootte verschilt nagenoeg niet. De kleinste dankt alleen de overtreffende trap aan zijn iets kortere pootjes (ove rigens niet bijzonder opvallend). Om dus met zekerheid te kunnen zeggen met welke van de twee u te doen hebt, is het noodzakelijk de vogels van wat kortere afstand te beschouwen. En als u ze ziet, langs het strand of op de schorren of langs binnendijkse plasjes, zult u er van kunnen genie ten. Luister u dan ook goed naar hun zacht: „tri-tri-tri-tri". Een heel teer en wondermooi geluid, als van klin- gende klokjes uit een sprookjescaril lon. Joseph A. Brusse. AMSTERDAM, 18 Augustus Dinsdag avond a.s. zal het bekende jongenskoor „De Wiener Sangerknaben" een uitvoering geven in de Grote Kerk te Goes. Een groot programma is samengesteld met tal van liederen van oude en romantische meesters, zoals Mozart, Schubert, Bruckner, Brahms, Verdi e.a. Volksliederen en het be kende wiegenlied „Schlafe mein Prinzchen" besluiten deze avond, waarvan de muzikale leiding in handen berust van de jonge Weense dirigent, Robert Kuehbacher. Jaarvergadering Eerste Ned. Coöp, Suikerfabriek. In „Het Centrum" te Axel hielden de leden-aandeelhouders der Eerste Ned. Coöp. Beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent een matig bezochte jaarvergadering onder presidium van de heer H. A. A. baron Collot d'Escury uit Koosterzande. Herkozen werden als aftredende be stuursleden de heren O. v. Waes te West dorpe, M. de Putter te Terneuzen, J. B. Becu te Groede en D. W. Lindenberg te 's-H. Arendskerke. De vereniging zal toetreden als lid der Coöp. Boerenleenbank en met deze bank instelling onderhandelen over een geld lening. Besloten werd het aandelenkapi taal uit te breiden en het bietenregle ment te wijzigen, i.v.m. boete bij meer dan 25 pet .tarra bij bietenleveranties. Cursus Chr. Middenstandsver. besloten. Maandagavond is in het C.J.M.V.-ge- bouw een slotbijeenkomst gehouden als afsluiting van de erkende cursus voor het Middenstandsdiploma, georganiseerd door de Chr. Middenstandsvereniging. In zijn openingswoord zei de voorzitter, de heer P. I. Hamming, dat de cursisten in recordtijd, t.w. in één jaar, de leerstof hebben doorgewerkt, terwijl men er of ficieel twee jaar over mag doen. De re sultaten stemmen tot tevredenheid. De leider der cursus, de heer J. L. v. d. Zwan te Veere, sprak een woord van ge lukwens tot de geslaagden. Alle 12 cur sisten, die tot het mondeling examen waren toegelaten, verwierven het diplo ma. Hij wees er op, dat de jeugd nog met overal het nut van het bezit van een Middenstandsdiploma inziet. Hij sprak de hoop uit, dat alle geslaagden propagan disten zouden zijn voor het bezit van het diploma en daarmee voor de cursus. De leraar, de heer J. van Belle te Hein- kenszand zei, dat men met 71 procent der cursisten geslaagd, geen slecht fi guur slaat, daar landelijk maar de helft van hen, die een cursus volgen, het di ploma verwerven. Namens de leerlingen dankte de heer R. Goedbloed voor de wijze, waarop beide leraren de Cursus hebben geleid. Namens de cursisten zal aan beiden nog een cadeau worden aangeboden. De nieuwe cursus zal 9 September a.s. in de Chr. Kweekschool starten. Tribune wordt officieel geopend. Zaterdagmiddag om vijf uur zal de burgemeester, mr dr N. Bolkestein, de nieuwe tribune, die thans op het gemeen telijk sportterrein, is verezen, officieel openen. Verplaatsing stadskwekerij. Nu er plannen bestaan om op het ter rein van de stadskwekerij een speel plaats aan te leggen voor de Gerefor meerde school, stellen B. en W. de raad voor de stadskwekerij te verplaatsen naar een terrein achter het gebouw van het Leger des Heils aan de Westwal. De kosten van deze verplaatsing worden geraamd op f 15.000. Indien arbeiders van elders moeten worden aangetrokken. 'S-GRAVENHAGE, 18 Aug. Het ls gebleken, dat de herstelwerkzaam heden aan gebouwen ln de rampgebie den dikwijls stagneren of worden ver traagd omdat ln de naaste omgeving niet voldsende bouwvakarbeiders aan wezig zijn. Het ls daarom ln sommige gevallen nodig, dat aannemers en ar beiders van. bulten de rampgebieden de werkzaamheden uitvoeren. Ook kan het voorkomen, dat ter plaatse geves tigde aannemers bouwvakarbeiders van plaatsen buiten het rampgebied moe ten aantrekken. Aan deze arbeiders moeten de aannemers reiskosten en relsverieturen vergoeden. Bovendien moeten eventueel kosten worden ge maakt voor legering en voeding. Dien tengevolge kunnen de hier bedoelde aannemers de herstelwerkzaamheden niet uitvoeren voor de getaxeerde scha debedragen, aangezien deze afgestemd zijn op de uitvoering door arbeiders die ter plaatse of in de omgeving woon achtig zijn. Ingeval een herstelwerk niet anders dan met zogenaamde „vreemde" arbei ders kan worden uitgevoerd, kan een toeslag worden verleend op het loonge- deelte van de getaxeerde herstelkosten, zo deelt het ministerie van Wederop bouw en Volkshuisvesting mede. De aannemers moeten deze toeslag bij het desbetreffende gemeentebestuur aan vragen en z\j ontvangen door tussen komst daarvan de toeslag. Onderwijsbenoeming. De heer J. L. van der Velde, onder wijzer aan de R.K. Parochieschool alhier, is m.i.v. 1 September a.s. benoemd tot onderwijzer aan de St. Jozefschool te Heerlerheide (gem. Heerlen). AXEL Jeugd-hengelwedstrijd. De hengelsport vereniging „Geduld Overwint Alles" or ganiseerde een jeugd-hengelwedstrijd op de Kleine Kreek. De uitslag was als volgt: 1. J. Geense (8 vissen), hengel; 2. W. Scheele (6 vissen) hengel; 3. J. van Cadsand (5 vissen), schepnet; 4. A. de Kort (2 visen) leefnet; 5. R. van Spreux (1 vis) vislijn. De andere deelnemers ontvingen een troostprijs. BRESKENS Aanbesteding. Door het Architecten bureau J. Jansen alhier werd aanbesteed het bouwen van een woonhuis aan de Prinses Julianastraat te Breskens. Inge schreven werd als volgt: Metselwerk: Fa Pieijte en de Winde f5964; Fa. Daansen en Zoon f5854; Gebr. Vergouwe f 5675. Timmerwerk: C. Brevet f5398; W. Ja cobs f5115; J. Rosevelt f4987; J. Cruson f 4794. - Smeed- en loodgieterswerk*. L. Izeboud f957; Gebr. Rookus f949. Electriciteit: Iz. de Visser f494. Schilderwerk: Fa. Joh. Carels f1289; J. Hennekeij f1287; Fa. J. Basting en Zn f 1284; Fa. J. v. Hangeghem en Zn f 1278; A. Provoost f 1239, allen te Breskens. Het werk is gegund aan de laagste in schrijvers. BRUINISSE Wedvluchten. De P.V. „De Bruse Trek ker" nam met jonge duiven deel aan een wedvlucht uit Cyney. De uitslagen wa ren; I, 2, 3 en 4 C. J. Maas; 5. A. J. IJze- lenberg; 6. G. Bal; 7. A. de Koning. Oude duiven: 1. W. A. Jumelet; 2. J. L. Nieu- wersteeg; 3, 4 en 5 H. W. Bossers. Wed vlucht uit Gembloux: Jonge duiven: 1, 2, 5 en 6 C. J. Maas; 3, 4, 8, 9 en 10 A. J. IJzelenberg; 7. C. Capelle. Oude dui ven; 1, 2 en 3 A. J. IJzelenberg; 4 en 6 H. W. Bossers; 5. W. A. Jumelet. s-GRAVENPOLDER Motorongeluk. Toen de motorrijder C. H. B„ alhier, ■s avonds door de Bosse- weide reed, sprong de hond van N. te gen zijn motor, waardoor hij kwam te vallen en verscheidene meters over de weg schoof. Dokter Kole, die vlug na het ongeluk arriveerde constateerde een gapende hoofdwonde en een hersenschudding. De toestand van B. is vrij ernstig. Tweede pluk. De heer J. Kesselaar op de Kadam plukte in zijn tuin voor de tweede maal dit jaar rijpe aardbeien. Als een bijzonderheid zij vermeld dat van dezelfde soort verleden jaar ook tweemaal werd geoogst. KORTGENE Restauratie. Men is thans begonnen met de verbetering van het exterieur en het interieur van het kerkgebouw der Geref. Gemeente aan de Torendijk. De kerkdiensten worden thans gehouden in de Ned. Herv. kerk te Geersdijk. Het ligt ook in de bedoeling, dat er een or gel in de kerk geplaatst zal worden, ST. PHILIPSLAND Opening winkelpand. Onder grote be langstelling heeft burgemeester L. J. de Jonge de nieuwe zaak in rijwielen en electrische artikelen van de heer P. Nee- Ie, in de Achterstraat geopend. Na de opening door de burgemeester werd aan het publiek gelegenheid gegeven de zaak te bezichtigen. 'uiui -d 'ui J86 jjnp al pmqiaus II ua 01 'g aznao "W '-tl ua £i '31 '6 '8 'i 'S tpnogufrea -f :g ua f. 'j oopmaa 'H ')sIOA sie uaiÉAv uazfud aa 'unf 391 puetsjv ■jCauio uee. tqahjApaA\ uaa uaamp 68 lam npuil „jmpsiaa aa" 'A d s<3 jqaniApaAv YERSEKE Wethoudersverkiezingen. Daar zijn werkzaamheden zulks verhinderen zal 't raadslid A. Pekaar (P. v. d .A.) zich niet meer herkiesbaar stellen als wethouder. Zoals bekend heeft de S.G.P. en Gemeen tebelang een zetel gewonnen bij de laatst gehouden gemeenteraadsverkiezingen. Mosselexport. Alhoewel de mosselex port naar België stagneerde door het bui tengewoon warme weer en naar Frank rijk door de stakingen, was de verzen ding toch niet zo slecht. De hoeveelheid wordt geschat op 9 a 10.000 ton. De kwa liteit der mosselen is vooruitgaande. BURGERLIJKE STAND ST. PHILIPSLAND. Geboren: Hendrik J., z .v. H. J. Fontijne en P. v. d. Bos; Adriaan J., z. v. Goense en N. J. van Oeveren; Pieternella C„ d. v. J. C. Pland- soen en N. C. Sturris. Gehuwd; C. Zuidweg, 25 j. en J. M. Bolier, 22 j.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2