BESLISSENDE SLAG BI SCHELPHOEK GEVALLEN Gaten bij Ouwerkerk worden dit week einde of begin volgende week gedicht Gaat de Sjah van Perzië naar Londen 2 Frankrijk staakt rustig verder PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Redding van Schouwen en Du'weland op handen Reuze Phoenixcaisson in de Gemene Geul geplaatst Nederland helpt Japan k SNIPPER A V t Vi NIEUWSk China niet toegelaten tot debat over Korea Conflict in het bouw bedrijf spitst zich toe Nieuwe Chr* kleuter school te Zierikzee eu- "Weer post naar Frankrijk Silo te Middelburg bijna bedrijfsklaar „Pieter S" in zen te water gelaten Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26—28 Expl'itatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG, No. 2558 Abonnementsprijs 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nnmmers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per nun. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG 19 AUG. 1953 Hootdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 5.31 u., onder 19.55 u. Maan op 17.29, onder u. Hoogwater Donderdag 20 Aug.: Vlissingen: 9.27 u. 1.38 m., 22.05 m. 1.41 m. Terneuzen: 9.54 u. 1.58 m., 22.30 u. 1.60 m. Wemeldinge: 10.53 u. 1.33 m„ 23.30 u. 1.34 m. Zierikzee: 10.35 u. 1.14 m., 23.14 u. 1.14 m. SCHELPHOEK, 18 Augustus. Vanmiddag is vrijwel onverwachts voor het verdronken Seroos- kerke bij het gat van Schelphoek de beslissende slag tegen het water gevallen. Om vijf minuten voor haïf vijf verkondigde een oorverdovend fluitconcert van een honderdtal boten en bootjes de verrassende ge beurtenis, dat de Phoenix-caisson, 66 m lang, 16 m breed en 19 m hoog, in de Gemene Ceul was vast gezet. Een rivier op zichzelf, waar het water met donderend geweld gewoonlijk doorstroomde, heeft men vanmiddag onder de knie gekregen. Dit be tekende een beslissende overwinning op het water bij Schelphoek. Nu is de definitieve sluiting van de ringdijk rond het gat van Schelphoek geen kwestie meer van maanden, noch van weken, maarvan DAGEN. De strijd tegen het water op Schouwen-Duiveland Is in een eindstadium gekomen. De successen en tegenslagen volgen elkaar zo snel op, dat zelfs de staf van ingenieurs geen gedétallleerd overzicht kan geven van de gang van zaken. Vast staat, dat het water op het verdronken eiland thans met geweld wordt overmeesterd, zoals het water ook eens met geweld het eiland In bezit nam. Haast al het beschikbare materieel en alle beschikbare krachten zijn op de dijkgaten bij Schelphoek en Ouwerkerk geconcentreerd. De redding van houwen-Duiveland is op handen. Wanneer de voortekenen niet bedriegen len de gaten bij Ouwerkerk dit weekeinde of anders het begin van de eigende week gedicht zijn. En bij Schelphoek kan het binnen tien dagen bekeken zijn. Data noemen zou onzinnig zijn. Nog nimmer heeft men van tevore- kunnen bepalen, wanneer een beslissend gevecht is afgelopen. Vijf minuten voor vier. Na het plaatsen van de Phoenix caisson in de Gemene Geul is de si tuatie bi) Schelphoek thans zo, dat de deskundigen verzuchten: „Gelukkig, het moeilijkste karwei van Schelphoek is achter de rug". Het verder leggen van de grote ringdijk rond het gapen de gat levert geen extra moeilijkheden op. Alleen ligt daar nog in het tracé van deze dijk de Klompe Geul, die minder gevaarlijk is. Deze Klompe Geul komt binnenkort onder de guil lotine, dat wil zeggen: in deze geul wordt een caisson geplaatst volgens het guillotine-systeem, dat toegepast is bij de dakdichting bij Stevenssluis. Het leggen van de ringdijk bestaat nu uit het plaatsen van 270 kleinere caissons, waarvan de eersten reeds zijn ge plaatst. In Ijltempo, om het water geen enkele kans te geven, wordt dit nu ge daan. Binnen tién dagen of zelfs mis schien nog korter zal door middel van deze caissons de ringdijk gesloten zijn en dit betekent de definitieve afslui ting van het Schelphoekgat. Vooral omdat de ondergrond bij Schelphoek zo zacht is, stevent men thans in een geforceerd tempo op de overwinning op het water aan. Hoe vlugger het gebeurt, hoe minder risico men heeft, dat men weer ge plaatst wordt voor verrassingen als dijkvallen. Staf en arbeiders hebben de laatste tijd haast niet geslapen en zullen de komende dagen ook wei nig rust kunnen genieten. Ouwerkerk zal waarschijnlijk de dijkdichtingswedloop winnen. Met een grote caisson zal hier dit weekeinde of in het begin van de komende week de ringdijk rond de twee dijkgaten geslo ten worden. DE SLAG. De beslissende slag bij Schelphoek is werkelijk adembenemend geweest. Voor het stroomgat van de Gemene Geul, die het dijktracé kruist ten Wes ten van de reeds voor Serooskerke op geworpen dijk, het z.g. Eiland, wemel de het van boten en bootjes. Het gat in de opgeworpen dijk werd begrensd door betonnen landhoofden, gevormd door kleinere caissons. Door een oeververschuiving was het Weste lijke landhoofd weggezakt. Gelukkig was deze verzakking niet van zo'n ernstige aard, dat de plaatsing van de uit Engeland afkomstige Phoenix niet kon doorgaan. HET A. B. C. De zeeslepers van P. Smit en Co, de Amerika, de Brazilië en de Chili, die onlangs van stapel zijn gelopen, vorm den het A.B.C. van het transport van de caisson naar de Gemene Geul. Klei ne slepertjes assisteerden deze sleep boten. Om half vier kwam het gevaarte langzaam in beweging. Bovenop de caisson stond nog een vrachtwagen met een dragline, die daar geplaatst was voor reparaties, die te elfder ure nog aan de kolos moesten worden ver richt. Er was geen tijd meer geweest om de dragline te verwijderen, zo snel was deze laatste beslissende operatie op touw gezet. Hoog boven het gewemel van de schepen stond op de caisson de man met de walkie talkie, die deze blik- semoperatie regelde. Als een veldheer overzag hij het slagveld en niets ont ging zjjn oog. Nauwkeurig werd hij op de hoogte gehouden van de waterstand in de polder en van het tijdstip, dat het tjj zou keren. Maar zover was het nog niet. KUSSENTJES VAN Z'/2 TON. Tegen de ebstroom in trokken de Brazilië en de Chili de caisson naar het gat toe. De Amerika lag achter de caisson. Het was twintig minuten voor vier. De caisson naderde het gat. Reeds werd het gevaarte met een kabel aan de gierponten aan het Oostelijke lan- dingshoofd vastgemaakt. Nu moest de Phoenix vastgemaakt aan een zijde, als een deur omklappen en tegen dé betonnen dijkhoofden slaan. Dit zou hard kunnen aankomen. Maar de hoe ken van de caisson waren voorzien van twee stalen kussens. Kussentjes, die liefst 2'4 ton wogen. De Amerika laat de Phoenix langzaam omslaan. De Brazilië en de Chili trekken niet meer en weten nog door de resterende ope ning, handig als deze slepers kunnen manoeuvreren, te ontsnappen. Dan varen deze slepers rond en gaan tegen de wand van de caisson duwen om het gevaarte sneller tegen de dijkhoofden te wentelen. SPANNING. ZEVEN MINUTEN OVER VIER. Tien boten duwen nu tegen de cais- sonwand. Nog Is het kerend tij niet in getreden. Maar dan wordt het teken gegeven. De boten draaien op volle toeren. Zienderogen wordt het gat van de Gemene Geul kleiner en om negen minuten over vier zwaait de veldheer met zijn armen. De deur is dicht, de Gemene Geul is dicht. Twaalf minuten over vier worden de kleppen van de caisson openge draaid. Er hangt een intense span ning boven het water. Zal deze be slissende operatie gelukken? Nu wuiven de toeschouwers op de bootjes elkaar niet meer toe. De scheepsroepers zwijgen. Ieder kijkt gespannen en ademloos toe. Dan be gint de caisson nauwelijks zichtbaar te zakken. De minuten lijken wel uren. Tergend langzaam zakt de caisson dieper, alsof er nooit een ein de zal komen aan de drie meter, die dat ding nog moet zakken. Maar dan geeft de veldheer daar hoog in de lucht een teken. De kolos ligt vast. Het is vijf minuten voor half vijf. Dan breekt het donderend getoet los van een honderd fluiten. Men slaat elkaar op de schouders, lacht, felici teert en probeert boven het hels con cert uit nog wat te schreeuwen. Te vergeefs. Het lawaai zwelt aan. Boten op de Schelde nemen het over. Het wordt een overweldigende jubelkreet. En als het plotseling stil is, klinkt daar nog ver op de Schelde, bij Zierikzee, de echo ervan, die voortrolt over Zee land, over Nederland met de tijding: De Schelphoek is overwonnen.... Het is nog een kwestie van dagen. GESPANNEN TOESTAND IN TEHERAN ROME, 18 Augustus. De Sjah van Perzië is vanmiddag per vliegtuig uit Bagdad in Rome aangekomen. Hij heeft de Italiaanse regering toestemming gevraagd voor een verblijf van enige dagen in Italië. Daarna gaat hij naar Zwitserland en vervolgens zou Londen het doel van zijn reis zijn. Premier Mossadeq is bezig een regentschapsraad te vormen. Te Bagdad heeft de Sjah medege deeld, dat hij uit eigen vrije wil Tehe ran had verlaten na Mossadeq als eer ste minister te hebben ontslagen en Zahedi tot diens opvolger te hebben benoemd. „Generaal-majoor Zahedi voerde geen militaire staatsgreep uit, doch poogde alleen Mossadeq van mijn besluit in kennis te stellen", aldus de Sjah, die hieraan toevoegde, dat hij Zahedi nog steeds beschouwt als de wettige premier van Perzië. Zahedi, die zich nog steeds schuil houdt, heeft een beroep gedaan op het kader van het leger om bereid te zijn ten koste van alles de onafhankelijk heid en de monarchie te verdedigen en de beginselen van de Islam te bewa ren. TOESTAND GESPANNEN, In Teheran was de toestand Dinsdag gespannen. Er waren op verscheidene plaatsen botsingen tussen aanhangers van de Pan-Iraanse en de Toedeh-par- tlj. De zetel van de eerstgenoemde par- TOKIO, 18 Aug. De Nederlandse ambassaderaad te, Tokio, de heer H. Ha genaar, heeft Dinsdag aan de voorzitter van het Japanse Rode Kruis, Odatsoegoe Sjimazoe, 374 kisten met levensmiddelen overgedragen voor de slachtoffers van de overstromingen op het eiland Hondo. Het geschenk is mede bedoeld als bljjk van waardering voor de gift van 1500 gulden, die nit Japan werd ontvangen na de overstromingsramp van Februari. Vijfduizend Indische militairen en personeel van het Indische Rode Kruis zullen door de lucht naar de gedemili tariseerde zóne in Korea worden ge transporteerd, waar zij toezicht hou den op de krijgsgevangenen. -• De Sowjets hebben de Britse militair, die Maandag aan de grens van de Britse sector en Oost-Duitsland werd aange houden, vrijgelaten en zijn jeep vrij gegeven. Sir Winston Churchill heeft Dinsdag, voor het eerst sinds 24 Juni j.l., de leiding gehad ener buiten gewone bijeenkomst van het Britse Kabinet, die in zijn ambtswoning werd gehouden. President Naguib van Egypte is, in gezelschap van zijn mi nister van Voorlichting, majoor Salah Salem, en twee andere leden van de revolutionnaire raad, per vliegtuig voor een bedevaart naar Mekka ver trokken. Maandagavond is op 66- jarige leeftijd te Amsterdam overleden prof. dr J. B. Tielrooy, in leven hoog leraar in de Franse taal en letterkun de aan de Universiteit te Amsterdam., tij werd door aanhangers van de Toe- deh aangevallen en geplunderd. De politie slaagde erin het gebouw te ont zetten en de betogers te verspreiden. Ook ten Zuiden van de hoofdstad kwam het tot ongeregeldheden. Hoessein Makki, voormalig hoofd van de genationaliseerde Perzische olie-industrie, is gearresteerd op grond van de bepalingen van de wet op de veiligheid van de staat. ANTI-NEDERLANDSE PLAK KATEN TE DJAKARTA. DJAKARTA, 18 Aug. Aan de muren van verscheidene gebouwen van buiten landse vertegenwoordigingen in Djakarta zijn plakkaten aangetroffen, die in de En gelse taal de Nederlanders ervan beschul digen te infiltreren in de benden van de Darul Islam in Oost- en West-Java door middel en Bosch en door voormalige leden van de van agenten, zoals Smits, van der Plasse K.N.I.L., die zich in de bossen zouden schuilhouden. Het plakkaat zegt, dat de Ne derlanders hiermede de nadruk er op willen leggen, dat Indonesië niet in staat is interne aangelegenheden te regelen en dat zij daar mede willen bereiken, dat de Nederlanders hun positie in Irian kunnen handhaven. De plakkaten zijn ondertekend door „Marhaen Indonesia". ADONIS IN DE V.S. GEARRESTEERD. New York, 18 Aug. De 43-jarige Amerikaan Adonis, wiens uitlevering in Mei van dit jaar door de Neder landse regering werd geweigerd en die daarna vrijwillig naar de V.S. terug keerde, is Dinsdag bij aankomst te New York in hechtenis genomen op beschuldiging van belastingontduiking. Nederlandse reiswagen tussen twee Belgische trams. BRUSSEL, 18 Aug. Een Neder landse reiswagen uit Schijndel is Dins dagmiddag te Etterbeek, een voorstad van Brussel, op een kruispunt in bot sing gekomen met twee trams. Zestien inzittenden van de autobus werden ge wond naar het ziekenhuis gebracht, van wie er vier moesten blijven. Hun toestand geeft geen reden tot zorg. Het schijnt, dat de bestuurder van de reis wagen, die zwaar beschadigd werd, door een rood stoplicht is gereden. De wagen stond dwars over de rails, toen beide trams „binnenkwamen". NEW YORK, 18 Aug. De poli tieke commissie van de Alg. Vergade ring der Ver. Naties heeft Dinsdag met 34 tegen 14 stemmen en 9 onthoudin gen een Russisch voorstel tot het uit nodigen van communistisch China aan het debat over de politieke conferen tie voor Korea verworpen. Een soort gelijk voorstel met betrekking tot Noord-Korea werd verworpen met 34 tegen 18 stemmen en 7 onthoudingen. De Sowjet-Unie stelde tevens voor, dat 11 landen aan de conferentie zul len deelnemen, nl. Amerika, Engeland, Frankrijk, de Sowjet-Unie, communis tisch China, India, Polen, Zweden, Birma, Noord-Korea en Zuid-Korea. Dit voorstel zal vandaag worden be sproken. Stichting van de arbeid gaat bemiddelen AMSTERDAM, 18 Aug. - Nu de onderhandelingen tussen de werkgevers- en werknemersorgani saties in het bouwbedrijf zijn vast gelopen, heeft de Stichting voor de Arbeid beide partijen uitgenodigd morgen tezamen met haar een be spreking te houden, waarbij ge tracht zal worden een oplossing te vinden voor de gerezen moeilijk heden. De kwesties waarom het indertijd in eerste aanleg ging zijn de lonen van groep twee, de waarde van het pensioen- 'zegel, alsmede het regelen van de posi tie van het uitvoerend personeel en de chauffeurs. In April j.l. zijn daar nog bijgekomen de onderhandelingen over een collectieve arbeidsovereenkomst voor de bouwbedrijven, welke aldus het or gaan van de Algemene Nederlandse Bouwarbeiders Bond „helaas even weinig reden tot enthousiasme bieden als de besprekingen over de andere punten". Het heeft er alle schijn van, dat de on derhandelingen met de werkgeversorga nisaties in het hoofdbedrijf thans het sta dium hebben bereikt, waarin de werk nemersbonden moeien constateren, dat een voortzeting van de besprekingen geen zin meer heeft. De honden hebben in een brief aan de werkgeversorganisa ties ais hun mening te kennen gegeven, dat het zo niet langer gaat. Er zal een andere koers moeten worden gevaren wil men ernstige moeilijkheden in deze be drijfstak voorkomen. Aan de werkgevers is een bedenktijd toegekend, aldus het genoemde orgaan. Dinsdag lieeft Koningin Juliana op Paleis Soestdijk een aantal kinderen uit de Duitse vluchtelingenkampen, dat op het ogenblik met vacantie in het Westland is, ontvangen. AUTOBUS REED VAN EEN DIJK. Drie zwaar gewonden. SCHIEDAM, 18 Augustus Vanmorgen op de oude dijk bij de spoorlijn een autobus om zeven uur is onder Kethel bij Schiedam van de dijk gereden. De chauffeur wilde een deurtje, dat openstond, sluiten en verloor de macht over zijn stuur. De bus reed de dijk af en kantelde. Er bevonden zich 33 D.U.W.- werkers uit 's-Gravenhage in, die werkzaam zijn op het recreatieoord onder Kethel. Een drietal hunner werd naar het zich laat aan zien zwaar gewond. Een tiental andere liep schaafwonden op of was door glasscherven gewond. De autobus is zwaar beschadigd. Bus met Amerikaanse meisjes te water. PURMEREND, 18 Aug. Een Fran se touringcar met 40 Amerikaanse meisjesstudenten, die een bezoek aan" Volendam en Marken hadden ge bracht, kwam vanavond tussen Mon nikendam en Broek in Waterland in de Broekervaart terecht, doordat de bus moest uitwijken voor een auto. De meisjes kwamen er met een nat pak en de schrik af. Met een bus uit Amster dam werden zij naar de hoofstad ver voerd. Gift van Prinses Wilhelmina. 's-GRAVENHAGE, 18 Augustus. Prinses Wilhelmina heeft voor de hulpverlening aan Griekenland een zeer belangrijk bedrag gestort op het speciale gironummer van het Ned. Ro de Kruis. Dit heeft vandaag de eerste stroken van overschrijving ontvangen. In totaal is reeds f 26.669.70 geboekt. MILITAIREN HELPEN GESTRANDE TOERISTEN Zal de Nationale Vergadering spoedig bijeenkomen? PARIJS, 18 Augustus. Vanavond was er nog steeds weinig verandering in de toestand in Frankrijk te bespeuren. Er werden enkele spoorweg arbeiders en employé's van de posterijen gearresteerd, doch er was geen enkele aanwijzing, dat de maatregelen, die premier Laniel Maandagavond aankondigde, reeds zijn ingevoerd. De leiders van de socialistische, katholieke en communistische vakverbonden staan vrijwel voortdurend met elkaar in verbinding. Overal in Frankrijk bleef het vrijwel rustig. Bij de spoorwegen was enige verbe- schrijven de gestrande toeristen in, tering te bemerken. Het aantal uit Parijs naar de provincie vertrekkende treinen nam toe en er reden weer en kele treinen naar de Parijse voorste- den.Ook bij de P.T.T. was de toestand iets gunstiger. Er werd meer briefpost behandeld en meer telefoon- en tele graafverbindingen werden tot stand gebracht. Het personeel van de gas- en electriciteitsbedrijven was nog steeds in staking. De vuilnismannen en straatvegers gingen In sommige distric ten weer aan het werk. Ook de ha venarbeiders in Le Havre vatten het werk weer op, maar in Duinkerken bleven hun collega's thuis. Op verschillende pleinen in Parijs zitten militairen aan tafeltjes. Zij ZIERIKZEE, 18 Augustus. In de vanavond in het Herv. Verenigingsge bouw gehouden vergadering der Chr. Kleuterschoolver. „Rehoboth" heeft de voorzitter, de heer A. M. den Boer, medegedeeld, dat men de beschikking kan krijgen over één der twee nieuwe schoolgebouwen van hout op be tonnen fundering die waarschijn lijk reeds op korte termijn in het Vrije zullen worden gebouwd. Er is daar voor kapitaal beschikbaar en er wordt ook grond ter beschikking gesteld. Aangezien nog deze week een defini tief besluit m#at vallen, vroeg het be stuur de ledenvergadering machtiging naar bevind van zaken te handelen. De leden verleenden die machtiging na enige bespreking met algemene stemmen. Zodra het bestuur vindt, dat iets niet verantwoord is, zal het op nieuw de leden bijeenroepen. Als de bouw doorgaat, zal de toelatingsleef tijd der leerlingen verhoogd moeten worden. T.z.t. zullen de leden moeten beslissen over de bestemming van het oude schoolgebouw. De politie heeft een communistische vergadering te Frankfort ontbonden, toen de Westduitse communistische volksvertegenwoordiger Müller de slachtoffers van de ongeregeldheden in Oost-Berlijn en in Oost-Duitsland „provocateurs en agenten" noemde. 's-GRAVENHAGE, 18 Aug. Brie ven, briefkaarten en luchtpostpakketten voor Parijs en voorsteden kunnen weer worden verzonden, echter met dien ver stande, dat met vertraging in de uitrei king rekening dient te worden gehou den, zo deelt de P.T.T. mede. Brieven, briefkaarten en luchtpostpak ketten voor overig Frankrijk worden per vliegtuig naar Parijs verzonden en aldaar bewaard tot doorzending mogelijk is. Verzending van correspondentie, zoals drukwerken enz., per trein, is voorshands nog uitgesloten. Dank zij het feit, dat de Franse douane nu weer gedeeltelijk in functie is, is het luchtverkeer naar Frankrijk op dit ogen blik aan geen beletselen meer onderhe vig. De uit Frankrijk komende vliegtuigen zijn goed bezet. De K.L.M. vliegt drie keer per dag naar Parijs en terug; naar behoefte wordt voor de dienst gebruik gemaakt van viermotorige toestellen. geven inlichtingen en zorgen voor plaatsen in één van de vele militaire vrachtauto's en -bussen, die het ver voer hebben overgenomen. Het bureau van de Franse Nationale Vergadering zal Vrijdag bijeenkomen om de verzoeken te bespreken tot bij eenroeping der Nationale Vergadering. Van 222 afgevaardigden is een in stemmende mededeling ontvangen. MIDDELBURG, 18 Augustus. De voormalige meelfabriek te Middelburg, thans omgetoverd tot een graansilo van betekenis, komt binnenkort be drijfsklaar. Naar wij vernemen zal de officiële opening vermoedelijk plaats vinden op 2 September a.s. Het gebouw is wat het interieur be treft geheel gereed en bedrijfsklaar. Momenteel is men nog bezig met het bewerken van een deel der buitenmu ren. Dit werk is niet gereed op de dag van de opening. Het zal nog wel een maand of twee duren eer het buiten werk kan worden opgeleverd. Het ge bouw is thans van de grond tot het hoogste punt 24,5 m. hoog. In het ge bouw zijn 16 cellen aanwezig, die ieder 15 m. diep zijn en waarin het graan kan worden gestort. Ook voor een goede aan- en afvoer wordt momenteel gezorgd. Op de aan legplaats wordt een installatie ge bouwd, waardoor het graan in de sche pen kan worden geladen of uit een schip overgeladen in de silo. Vanaf de Kleverskerkseweg wordt een weg aan gelegd naar de silo, terwijl aan weers zijden van het gebouw ook eon weg zal komen. TERNEUZEN, 18 Aug. Onder grote belangstelling is anxnorgen van de dwarshelling der N.V. Terneuzense Scheepsbouwmaatschappij te water gelaten het in opdracht van de Rotter damse Kolencentrale gebouwde zee schip „Pieter S.". Onder de autoritei ten waren de burgemeester van Ter neuzen, vertegenwoordigers van Rijks waterstaat, van de Scheepvaartinspec tie en van Werkspoor. De „Pieter S."' heeft een tonnage van 3000 ton dw. De grootste lengte bedraagt 84 meter, de breedte 12.10 meter. Het schip wordt uitgerust met een hoofdmotor van Werkspoor met een capaciteit van 1750 P.K. De tewaterlating geschiedde door mevrouw A. Schoonheimdu Pont, echtgenote van de directeur der Rot terdamse Kolencentrale. Dit is het eer ste schip voor de Atlantische vaart, dat door de in 1924 gestichte Terneuzense Scheepsbouwmij is gebouwd. ZWEMMERS BIJ WESTKAPELLE IN GEVAAR. WESTKAPELLE, 18 Aug. Gister middag werd bij het zwemmen in zee voor het noodstrand te Westkapelle de 20-jarige mej. D. Gabriëlse door de stroom meegesleurd. Op haar hulpge roep ging mej. T. Hengst het water in, doch zij moest de strijd tegen de stroom opgeven. Daarop is mevr. C. HuibregtseBrasser een poging gaan wagen, maar tevergeefs. Tenslotte slaagde de Souburgse jongeman Leen Alewijnse erin mej. Gabriëlse uit het water te halen. Mej. Hengst kon op eigen kracht weer het strand bereiken. De heer L. A. Verhulst slaagde er in mevr. Huibregtse te redden. BRAND TE BIGGEKERKE. BIGGEKERKE, 19 Augustus. Te gen half twee is vannacht brand uit gebroken in de grote loods van de loondorser W. Geschiere aan de Dorps straat. In de loods bevonden zich een tractor, een dorsmachine en andere landbouwwerktuigen. De brandweer, die na 20 minuten kon spuiten, werd in het blussingswerk gehandicapt, doordat telkens blikken benzine, die in de loods lagen, ontploften. Niettemin gelukte het de brand in ongeveer een half uur onder de knie te hebben. In het dak van de loods is een groot gat ontstaan. De schade aan de machines is groot, maar wordt door verzekering gedekt. Men vermoedt, dat de brand in een combine is ontstaan. DE BILT ZEGT: Wisselend bewolkt. Weersverwachting geldig tot vanavond Wisselend bewolkt met slechts op enkele plaatsen een bui. Matige, nu en dan vrij krachtige westelijke wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1