RUSLAND WENST BINNEN HALF JAAR DUITSE VREDESCONFERENTIE Militaire staatsgreep in Perzië mislukt Hulpverlening aan Griekse slachtoffers in volle gang Oplossing latente crisis: Rationalisatie van de visserij vloot SNIPPER NIEUWS Neef van de Sultan uitgeroepen tot „hoofd der Marokkaanse gelovigen" PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Nieuwe voorstellen der Sowjet^llnie Vorming van voorlopige regering en vrije verkiezingen voorgesteld lang- Douane-beambten zaam maar precies Treinongeluk bij Manchester Pella vormt Italiaans Kabinet De heer M. E. j, F, v. Dissel notaris te Goes di Aug<uó£uó - aaltmaand. Daverend visserijfeest te Breskens Nieuwe overstromin gen in Japan Uitgave: Stichting „Zeeuwsdh Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, by geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2433. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2764, Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2847; Ter- neuzen: Dykstraat 26—28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG, No. 2556 Abonnementsprijs 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, 5.46 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MAANDAG 17 AUG. 1958 Hootdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg- Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijs'sen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maant Dinsdag: Zon op 5.28 u., onder 19.59 u. Maan op 15.31 u., onder 22.40 u. Hoogwater Dinsdag 18 Aug.: Vlissingen: 7.08 u. 1.46 m., 19.26 u. 1.39 m. Terneuzen: 7.32 u. 1.67 m„ 19.49 u. 1.59 m. Wemeldinge: 8.36 u. .145 m„ 20.50 u. 1.36 m. Zierikzee: 8.17 u. 1.27 m., 20.31 u. 1.18 m. BERLIJN, 16 Augustus. De regering der Sowjet-Unie heeft opnieuw een toegezonden aan de regeringen van Amerika, Engeland en Frank rijk. Zij Is ditmaal geheel gewijd aan Duitsland en het voornaamste voor stel is de bijeenroeping van een vredesconferentie binnen zes maanden van alle belanghebbende partijen, met inbegrip van Duitse afgevaardigden. On middellijk daarop wordt voorgesteld de vorming van een voorlopige rege ring voor geheel Duitsland en vrije verkiezingen In het gehele land. Naar de mening der Sowjets dient de nieuwe regering te worden ge vormd door afgevaardigden van het Oostduitse en het Westduitse parle ment. Zou het op dat ogenblik moei lijk zijn de nieuwe regering de plaats van de beide afzonderlijke regeringen te doen innemen, dan is de Sowjetre- gering bereid beide regeringen te la ten voortbestaan, maar dan dient de regering voor geheel Duitsland slechts beperkte bevoegdheden te krijgen. Haar voornaamste taak moet dan zijn de voorbereiding en het houden van vrije verkiezingen zonder inmenging van buitenlandse staten. ANDERE TAKEN, Als andere taken der nieuwe rege ring ziet Moskou de vertegenwoordi ging van Duitsland bij het voorberei dende werk voor een vredesverdrag en De stakingen in Frakrijk. PARIJS, 16 Augustus. De Franse douane-beambten hebben gisteren het werk hervat, maar zü deden dat op een bijzondere manier, n.l. precies vol Kens de letter van hun instructies. Dat betekende o.m., dat alle koffers en niet één op de vijf zoals gewoonte was moesten worden geopend en dat de reizigers alle vragen, die de be ambten officieel moeten stellen, moes ten beantwoorden. Bij Straatsburg werkte dit zó aanstekelijk, dat de Dnitse douane dezelfde methode ging toepassenDe stemming der reizi gers laat zich raden. Intussen heeft Parijs een ander aan zien gekregen, doordat de straatvegers begonnen zyn met het opruimen van de afval, die zich in vier dagen had opgehoopt. De politie verwijderde zon der incidenten enkele posters voor vi tale bedrijven en enkele stakers, die zich in fabrieken bevonden. Dertig procent van de treinen der Parijse on dergrondse rijdt weer, maar de bus- staking is nog volop aan de gang. De Franse vakbondleider Jean Jou- haux heeft premier Laniel een plan voorgelegd om de situatie, welke door de stakingen is ontstaan, meester te worden. Laniel heeft het, met enkele ministers, in studie genomen. in internationale organisaties, alsmede het niet-toelaten van Duitsland tot coalities en militaire bondgenootschap pen, welke gericht zijn tegen een staat, die met strijdkrachten heeft deelgeno men aan de oorlog tegen het Duitsland van Hitler.Ook moet de voorlopige re gering een ontwerp-kieswet voor heel Duitsland opstellen. De Sowjet-Unie acht het voorts noodzakelijk Duitsland geheel te bevrijden van herstelbetaling gen en na-oorlogse schulden aan de vier grote mogendheden per 1 Januari 1954. LONDEN, 15 Augustus. Op an derhalve kilometer afstand van het Victoriastation van Manchester is op een viaduct een stoomtrein in hotsing gekomen met een electrische trein, Daarbij zijn tien mensen gedood en 59 gewond. Vele rijtuigen ontspoorden en één daarvan stortte, vol met passagiers, in de 20 meter lager stromende rivier. Het eerste rijtuig van de electrische trein sloeg een gat van 10 meter in de bakstenen leuning van het viaduct en de eerste wagon van de 'stoomtrein werd tegen een wand van het viaduct verpletterd. ROME, 15 Augustus. De Itali aanse Kabinetsformateur, Pella, heeft Zaterdagavond officieel de opdracht aanvaard een nieuw Kabinet samen te stellen. President Einaudi ging .accoord met de lijst met namen van het nieuwe Kabinet, waarin Pella de functie zal vervullen van premier, minister van Buitenlandse Zaken en minister voor de Begroting. Fanfani zal Binnenland se Zaken krijgen en de portefeuilles voor Financiën en Defensie zullen gaan naar de Senatoren Vanoni en Emilio. Maandag volgt hun beëdiging. GOES, 15 Augustus. Naar wij vernemen is bij Kon. Besluit vaa 10 Augustus j.l. benoemd tot notaris te Goes de heer M. E. J. F. van Dissel, waarnemend notaris sedert 23 De cember 1952, toen zijn vader, notaris E. C. van Dissel, overleed. De heer van Dissel werd op 12 No vember 1908 te Goes geboren. Na zijn middelbare schoolopleiding ging hij in militaire dienst, die hij verliet als re serve 2e luitenant der veldartillerie. Momenteel is hy reserve-kapitein van dit legeronderdeel. De nieuwe notaris genoot zijn no tariële opleiding te Amsterdam en Den Haag. Op 12 November 1938 werd hij candidaat-notaris. Tot tweemaal toe, n.l. in Vlissingen en in Middel burg, nam hij een notariaat waar. Ter gelegenheid van deze voor hem blijde dag bracht vanmiddag „Euphonia" een serenade voor het pand op de Kleine Kade. Twee ministers zaten enkele uren gevangen DE SJAH IS NAAR BAGDAD UITGEWEKEN TEHERAN, 17 Augustus. In de nacht van Zaterdag op Zondag hebben aanhangers van de Sjah, onder aanvoering van diens gardecommandant, kolonel Nasiri, getracht de regering van Mossadeq omver te werpen. Zij deden een aanval op de woning van de eerste minister en zetten de minis ter van Buitenlandse Zaken, Hoessein Fatemi, gevangen, alsmede de mi nister van Arbeid, Alemi, en een parlementslid. Bij het aanbreken van de dag hadden de regeringsgetrouwe troepen de situatie weer in de hand. De opstandelingen waren aangehouden en de personen, die door hen waren gevangen genomen, bevrijd. Er is geen druppel bloed gevloeid. Kort voor leden van de middernacht begaven keizeriyke garde, die DE AARDE IS TOT RUST GEKOMEN Bergbewoners weigerden hun huizen te verlaten ARGOSTOLI, 15 Augustus. Griekse militairen, Britse en Israëlische matrozen en Amerikaanse mariniers bieden hun hulp aan de door de aardbevingen getroffen eilanden in d e Ionische Zee. Zij behandelen de ge wonden, richten noodonderkomens in en maken de wegen vrij van de hon derden tonnen aarde en rotsblokken, die deze versperren. Een eindeloze stroom voorraden wordt ontscheept. Koning Paul van Griekenland, die met Koningin Frederika en Kroon prins Constantjjn de geteisterde gebieden bezocht, zei, dat de ramp onbe- schrijfeiyk is. „Welvarende en mooie steden liggen thans in puin. Over levenden zijn dakloos, lijken liggen onder het puin en gewonden zuchten in hun tenten." Seismologi- zich geen De bergbewoners van Cephalonia weigerden hun beschadigde huizen in de bergdorpen te verlaten om levens middelen en kleding van de kust te halen. Eén van hen zei: „Wy blijven in de bergen, want als de eilanden wegzinken is het alleen daar maar veilig". Volgens het Atheense sche Observatorium doen aardschokken meer voor. Van ambtelijke zijde is verklaard, dat in Argostoli, de voornaamste stad van het eiland Cephalonia, 300 men sen zijn omgekoméh. Lastdieren vervoeren levensmidde len naar geïsoleerde dorpen. Hef- schroefvliegtuigen van het Ameri kaanse vliegdekschip „Franklin D. Roosevelt" zijn ingeschakeld bij de voedselvoorziening van het binnen land. De eerste zending kleren uit Engeland is Zondag in het rampgebied aangekomen. De prefect van Zakinthos, de hoofd stad van Zante, heeft bekend gemaakt, dat dank zij de inspanningen van Griekse en geallieerde zeelieden, de branden, die sedert Dinsdag in de stad woedden, zijn geblust. DE HULPVERLENING. Uit vele delen van de wereld zijn reeds aanbiedingen voor hulpverle ning ontvangen. Regeringen zenden oorlogsschepen, transport- en hef- schroef vliegtuigen. Ook stellen zij ëeld en voorraden ter beschikking. et Rode Kruis in vele landen heeft reeds hulp toegezegd in de vorm van geld, levensmiddelen, kleding, medi camenten, dekens en tenten. Honderd uitgeruste Italiaanse brandweerlieden zjjn ter beschikking van de Griekse regering gesteld. De KX.M. heeft Zaterdagmorgen kinderondergoed en kindersandalen verzonden. Deze week gaan er medi camenten naar Griekenland. Zater dagmorgen is van Valkenburg een Dakota van de Kon. Luchtmacht naar Athene vertrokken met antibiotica ter waarde van f 20.000 en 1200 dekens aan boord. /k i De eerste levensmiddelenactie in Berlijn is Zondagavond geëindigd. In totaal zijn meer dan V/i millioen pak ketten uitgereikt aan Oostduitsers en Oostberlijners. Franse, Russische, Amerikaanse en Britse officieren van de luchtmacht zijn Vrijdagavond te Berlijn voor de achtste maal bijeen ge weest om over de veiligheid van het luchtverkeer boven Duitsland te spre ken. De Sowjet-regering heeft een uitreisvisum toegezegd aan een met een Brit gehuwde Russin, mevrouw Clara Hall. Haar man behoort tot het personeel van de Britse ambassade. De Koningin, Prins Bernhard en de Prinsesjes Margriet en Marijke hebben dit weekeinde met de „Piet Hein" een vaartocht op de Waddenzee gemaakt. Tijdens een hevige onweersbui is Zaterdagnacht de boerderij van de veehouder A. Buis in Andijk door de bliksem getroffen en tot de grond toe afgebrand. Drie gezinnen werden dak loos. Doordat kleding, die bij een gascomfoor hing te drogen, vlam vat te, is Zaterdagmiddag een woning aan de Hogelanden te Utrecht geheel uit gebrand. De daarin wonende vier ge zinnen zijn dakloos geworden en van alles beroofd. Een felle brand, ont staan,, doordat een 5-jarig jongetje met lucifers in een hooiberg speelde, heeft Zondag in Reeuwijk een boer derij en twee hooibergen verwoest. in het zomerverblijf van de Sjah te Sjemiran, een voorstad van Teheran, waren gelegerd, zich naar de woning van Fatemi, die ook In de voorstad woont. Zij namen hem gevangen brachten hem naar het paleis, evenals minister Alemi en de afgevaardigde Zirak Zadeh. Vervolgens ging kolonel Nasiri met vier vrachtauto's met militairen en twee pantserwagens naar Teheran om de chef van de generale staf, Generaal Riahi, te arresteren. Toen deze afwezig bleek te zijn, werd zyn plaatsvervanger meegenomen. NAAR MOSSADEQ. Daarna begaf Nasiri zich naar de ambtswoning van Mossadeq, die hy te spreken vroeg, zogenaamd om hem een brief te overhandigen. De lijf garde van de eerste minister kreeg echter wantrouwen en nam de kolo nel in hechtenis. Hierdoor konden ook de andere opstandelingen, die in het paleis za ten en erop vertrouwden, dat alles volgens plan was verlopen, worden aangehouden. Volgens onbevestigde berichten hadden de opstandelingen twee decre ten van de Sjah bq zich, één, waar bij Mossadeq als premier werd ont slagen op grond van het onwettige karakter van de volksstemming over de Madjlis, en een ander, waarbij generaal Fazlollah Zahedi tot eerste minister werd benoemd. Deze houdt zich schuil. Hij is oud minister van Binnenlandse Zaken en reeds enkele malen wegens samen zwering tegen Mossadeq gearresteerd. GEEN VERRASSING. Het gebeurde heeft te Teheran geen verrassing gewekt. Waarnemers ver wachtten iets dergelijks reeds enige weken. Het com- lunistische blad „Sjabast" had zelfs Zaterdagavond alle byzon- derheden van de staatsgreep gemeld, zoals b.v. liet feit, dat kolonel Nasiri de opstand zou leiden. Het blad schreef echter, dat de staatsgreep niet in de nacht van Za terdag op Zondag, zoals aanvankelijk de bedoeling was, zou worden uitge voerd, ómdat er technische moeilijk heden waren. Intussen is uit Bagdad gemeld, dat de Sjah van Perzië daar Zon dag per vliegtuig is aangekomen. Hij was in gezelschap van Konin gin Soraja en zijn aide-de-camp. Deze laatste deelde mede, dat de Sjah was gevlucht, maar geen troonsafstand had gedaan. De re gering van Irak heeft de Sjah een woning ter beschikking gesteld» DE HEER A. L. S. LOCKEFEER OPENDE NIEUWE VISMIJN BRESKENS, 15 Augustus. Breskens heeft vandaag in volle luister en uitbundig zijn visserijdag gevierd. De gehele gemeente stond in het teken van de vis. Terrasjes gingen schuil onder visnetten en de vissersscheepjes, waarover tijdens de vergadering van de Zeeuwse visserijvereniging „Zevi- bel" een hartig woordje is gesproken, waren met vlaggetjes versierd. De hele plaats was één vlaggenzee. Het feestvarken van deze dag was de voor zitter van de Breskense visserijvereniging, de heer Piet de Baare, die namens H. M. de Koningin door de burgemeester J. A. van Eekhout werd onder scheiden met de ere-médaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau. Het hoogtepunt van de dag was ongetwijfeld de officiële opening van het nieuw vismijngebouw door het lid van Ged. Staten, de heer A. L. S. Lockef eer. Het feest begon met een rondgang van het plaatselijke muziekcorps, waarvan de tamboers waren uitgedost met kleurige cowboyhoeden. Om half elf 's morgens had de ope ning plaats van het vismijngebouw aan de haven. Burgemeester Eekhout sprak een hartelijk woord van dank tot al len, die hadden meegewerkt aan de totstandkoming van dit gebouw en noemde in dit verband speciaal de Rijkswaterstaat voor zijn waardevolle adviezen. De burgemeester sprak over de ups en downs van de laatste 35 jaar in de visserij en prees het laaiend en thousiasme der bevolking voor deze bedrijfstak. „De visserij is de kurk, waarop Breskens drijft", zo zei hij. Hierna volgde de plechtige onder scheiding van Piet de Baare, die zo ontzaglijk veel heeft gedaan voor de Breskense visserij. De waarnemend Commissaris der Koningin, de heer A. Schout, sprak een kort en krachtig woord van felici tatie. EEN GETUIGENIS. Sprekend over de huidige situatie in Zeeland, zei hij dat Zeeland geen grote industrieën kan aantrekken. Zeeland moetvechten om emplooi voor de bevolking te vinden. Het pro ces van aftakeling gaat voort. Het verheugde hem daarom zeer het gebouw van de vismijn te kunnen ope nen, temeer daar dit uit de exploita tiereserves van de vismijn is bekostigd en onbelast is. „Ik hoop, dat de prijzen die de klok aanwijst, goed zullen zijn. voor een bloeiend bedrijf", zo besloot de heer Lockefeer. Piet de Baare dankte hierna bewo gen voor de onderscheiding. „Ik wist het een plicht van God om dit alles te doen", zo zei hij. Hij sprak over de moeilijke tijden, die Breskens had meegemaakt en deed tenslotte een be roep op de handel, die groot was ge maakt door Breskens, in de toekomst de gemeente niet te vergeten. ZEVIBEL. De provinciale vergadering van „Zevibel" begon met een aardige verrassing voor Piet de Baare. Een vissertje en visserinnetje in kleder dracht boden hem een bouquet bloe men aan. Reeds meer dan 700 doden. TOKIO, 16 Aug. Volgens berich ten uit Tokio zijn bij nieuwe overstro mingen in het gebied van het Japanse eiland Hondo 738 personen om het le ven gekomen, terwijl er nog 235 wor den vermist. Meer dan tienduizend huizen zijn verwoest. De hulpverlening wordt bemoeiüjkt door het feit, dat de meeste wegen on begaanbaar zijn. Op de Amerikaanse troepen is een beroep gedaan om voed sel en kleding aan de duizenden ge troffenen te verstrekken. GROTE ONRUST IN MAROKKO Franse resident-generaal kon Pasja van Marrakesj niet van zijn stap terughouden MARRAKESJ, 16 Augustus. Het uitroepen van Moelai Mohammed Ben Arafa, een neef van de huidige Sultan van Marokko, tot „Imam", dat is „hoofd der Marokkaanse gelovigen", door niet minder dan 350 geestelijke en politieke leiders onder aanvoering van de Pasja van Marrakesj, heeft in heel Marokko tot grote onrust geleid. Er zijn reeds 17 doden gevallen, o.w. enige Franse politiemannen. De Pasja, die zoals bekend, een groot voorstander is van vriendschap tussen Marokko en Frankrijk, is tot zijn daad gekomen, omdat de Sultan de Islam waarvan hij juist de meest nauwgezette uitvoerder moet zijn heeft geschonden door de Marokkaan se nationalistische partij te steunen. De beslissing, die viel na een uren lange conferentie, waarin de Franse resident, generaal Guillaume, tever geefs heeft getracht de Pasja van zijn stap terug te houden, werd aan een grote menigte voor het paleis in Mar rakesj medegedeeld. Onder de menigte bevonden zich met stokken bewapen de leden van stammen uit de naburige heuvels. De Sultan heeft direct een verkla ring afgelegd, volgens welke hij de enige sonverein en de enige geeste lijke leider der Marokkanen blijft. Hij noemde de stap van de Pasja een ketterij. INCIDENTEN. Zaterdagavond raakten betogers tegen de Sultan slaags met de poli tie in Marrakesj. Daarbij hebben zes personen twee Franse politie mannen, twee Marokkaanse politie agenten en twee betogers het leven verloren. Vyftien betogers werden gewond en er werden 40 arrestaties verricht. Een Marokkaanse sergeant is bij een militaire opslagplaats by Casa blanca doodgestoken. Te Oejda in Oost-Marokko zijn by incidenten tien personen om het leven gekomen. Voorzitter Lockefeer legde er in zijn openingswoord de nadruk op, dat „Zevibel" de representatieve organi satie is voor de Zeeuwse vissers. Hjj pleitte voor meer rechtsgrond voor het pachten van de visserijpercelen. Het tweede punt van zijn verlanglijs tje was een verbetering en sanering van de visserijbedrijven en tenslotte brak hij een lans voor een betere vorming der toekomstige vissers. De heer C. Menu, directeur van de N.V. Motorvisserij Ostende, besprak in zq'n referaat de oorzaken van het te ruglopen van het rendement in de vis serijbedrijven. Vooral het armworden van de visserijgronden heeft sterk zijn invloed laten gelden op het visserijbe drijf. Hierbij kwam nog, dat het prijs- gehalte van de vissen geen gelijke tred hield met de stijgende onkosten. Het slechte rendement, zo betoog de de heer Menu verder, heeft een afvloeiing van de beste werkkrach- tc tengevolge gehad. Er heerst in het bedrijf van de kustvisserij een latente crisis. De middelen die wor den aangewend om deze crisis te bestrijden als de uitvaartregelingen en prijsregelingen, zijn slechts lap middelen. DE ENIGE REMEDIE. De enige remedie moet gezocht wor den in het verminderen der uitgaven. En dit betekent een rationalisatie van de vloot. Maar deze rationalisatie mag geen nationalisatie betekenen. Het eigen karakter van de kleine reder mag niet aangetast worden. De tradi tie moet gehandhaafd blijven. Ratio nalisatie is mogelijk door invoering van een gestandaardiseerde model vissersboot, m:t een gestandaardiseer de motor. Is dit te verwezenlijken? De heer Menu zag een goede moge lijkheid voor de uitvoering van zijn plannen nu de ouderdomsgrens van vele vissersboten reeds is bereikt. Met nadruk adviseerde hy de Ne derlandse Beneluxvrienden dan ook de oplossing van de latente crisis in deze richting te zoeken. Daarna hield mr Kiewiet de Jonge een rede, waar voor wij naar elders in dit nummer verwijzen. FEEST. Na deze vergadering laaide het feest weer op. Een schitterende optocht van 20 praalwagens, versierde auto's en fietsen trok door het dorp, welke op tocht met gejuich en bewonderende kreten van de vele toeschouwers werd begroet. Met de vissershaven als ach tergrond voerden daarna de amateur acteurs uit Breskens het openluchtspel „Proficiat Bressiana" op, geschreven door mevr. E. J. v. d. Broeckede Man. Zendingswerk der (vrijgem.) Geref. Kerken op Soemba opnieuw beproefd. De kerkeraad van de Gerefl Kerk te Zwolle, als zendende kerk voor de ar beid op Oost-Soemba en Savoe, ont ving de droevige mededeling, dat zijn zendingsarbeider, onderwijzer H. J. va nEgmond en zijn dochter tengevol ge van een auto-ongeluk zijn overle den. Een tweede dochter werd ernstig gewond. Gisteren is in alle kerken in de ge beden mevr. van Egmond en haar waarin het zendingswerk opnieuw ge komen is, voor Gods troon neergelegd. DE BILT ZEGT: Droog weer. Zonnig en droog weer. Zwakke tot matige wind tussen West en Zuidwest. Iets hogere middagtemperaturen dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1