KAN FRANSE REGERING DE STAKING NIET BREKEN? In ]lV a ca i okko dreigt burger oorlog uit te breken Ook Griekenland heeft hulp nodig! Nederland heeft recht op lidmaatschap Anzus-pact Opoe Koppenol vierde haar eeuwfeest Na Piccioni gaat Pella het nu eens proberen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Oproep van Laniel verworpen De moeilijkheden van huisvrouw Marianne Vakverenigingen menen leemte in de wetgeving te hebben ontdekt Sultan richt verzoek om hulp aan Frankrijk Muur stortte op twee arbeiders Toch colportage van „Alarm" INDONESISCHE EIS OP NW-GUINEA HEEFT GEEN ENKELE BASIS Wenste géén serenade De Brits-Egyptische besprekingen 1 SNIPPER i i NIEUWS Nieuwe regering in Kasjmis Onderhandelingen over OderNeissegrens Kinder-transport uit Duitsland gearriveerd Uitgave; dichting „Zeeuwscih Dagblad" loofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2488, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26—28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG, No. 2554 Abonnementsprijs 0.44 per week, f 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per man. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord VRIJDAG 14 AUG. 1958 Hootdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruisingen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr VP. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en o Zon en van Xiuu tui inmtui Zaterdag: Zon op 3.23 u., onder 20.05 u. Maan op li.54 u., oridér 21.20. Hoogwater Zaterdag 15 Aug.; Vlissingen: 5.05 u. 1.91 m., 17.15 u. 1.76 m. Terneuzen: 5.31 u. 2.Ö7 m. 17.43 u. 1.93 m. Wemeldinge: 6.46 u. 1.72 m., 18.56 u. 1.52 m. Zierkzee: 6.30 u. 1.48 m., 18.35 u. 1.30 m. Madame Marie Dupont, een echte Parijse huisvrouw ,die natuurlijk volop onder de indruk is van alle stakings misère, welke Franse huismoeders op het ogenblik te doorstaan hebben, stortte baar hart aan Harold Sieve, Parijse stakingsberichtgever van Reu ter, uit, in verband met de beproevin gen, die zij te doorstaan heeft, zo ver telt „De Maasbode". Zij ziet zich naast haar normale gezinszorgen thans tegenover de volgende proble men geplaatst: 1. Tengevolge van de poststaking heeft ze sedert een week taal noch teken vernomen van haar kinde ren, die op vacantie zijn. 2. Zij kon niet telefoneren naar va- cantiecsntra, daar de telefonisten alleen aan aanvragen voor inter- locale gesprekken gehoor geven, wanneer het om dringende geval len (b.v. levensgevaarlijke ziekte of overlijden) gaat. Zij kon geen tegoed op haar spaarbankboekje op het postkan toor innen, bestemd voor haar 14- daagse vacantie, welke Vrijdag had moeten beginnen. Zij zou in elk geval van haar va cantie moeten afzien tengevolge van de spoorwegstaking. Zij kon haar zieke moeder niet bezoeken tengevolge van de ver- keersstaking. De ziekenhuizen weigerden haar moeder op te nemen, daar het grootste deel van het personeel staakte. Haar echtgenoot, een sorteerder van brieven, die nu al zeven da gen lang staakt, krijgt geen loon, zodat ze zonder huishoudgeld zit. De gasaanvoer is onvoldoende en dus moet ze volstaan met haar man een koude maaitijd op te die nen, wanneer hij vermoeid terug keert van het „posten" als post- staker. Het nu -uil hoopt zich op en de steecis groeiende vuilnishoop „ligt maar voor de deur te wachten om opgehaald te worden". Daarbij stijgt de temperatuur en in de zelfde mate de graad van stank, welke de collectie vuilnis ver spreid. Ze moest de winkels aflopen vele winkels zijn tot overmaat van ramp wegens vacantie gesloten om kaarsen te bemachtigen voor het geval het electriciteitsbedrijf haar geheel i de steek zou laten. Ze was genoodzaakt emmers, krui ken, enz. met water te vullen daar ze rekening moet houden niet de mogelijkheid, dat ook de drink watervoorziening wordt stopgezet. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. PARIJS, 13 Augustus Frankrijk staakt nog steeds, al wordt de toestand op de duur onhoudbaar. De Franse werknemers hebben La- niels oproep verworpen. De vakverenigingen menen namelijk een leem te te hebben ontdekt in de wetgeving, die de regering toestaat onder dreiging van schorsing en gerechtelijke vervolging, te gelasten het werk te hervatten. Het is hen namelijk gebleken, dat de wet niet van toepas sing is op de stakers, die slechts 24 uur het werk neerleggen. Wat zou men dan beter kunnen doen, zo menen de vakverenigingen, dan dage lijks stakingen van 24 uur afkondigen? Desalniettemin is de Franse regering vandaag handelend opgetreden om de dreigende verlamming van de open bare diensten te verhinderen. Premier Laniel kondigde aan, dat de arbeiders, die weigeren het bevel om het werk op te vatten, prompt zul len worden vervolgd, ofschoon de ge volgen van deze vastberaden houding de eerste dagen niet merkbaar zullen zijn, verwacht men toch, dat op de duur de algemene opinie tengunste van de regering zal omzwaaien. De katholieke vakorganisatie, waar bij het grootste deel der rijksambtena ren en employe's van banken en ver zekeringsmaatschappijen is aangeslo ten, hebben zich vandaag bij de sta- kingsoproepen aangesloten. Tot heden morgen hadden deze organisaties slechts de stakingen bij de P.T.T. en bij de Parijse vervoersmiddelen ge steund. In een aantal bedrijven, die werken voor de nationale verdediging, is een 24 uur-staking uitgeroepen, die Vrij dag zal beginnen. In Toulouse heeft de politie 24 spoor wegarbeiders gearresteerd, die gewei gerd hadden het bevel om het werk te hervatten op te volgen. Voorts zijn te Toulouse wachtposten geplaatst bij de electriciteitscentrales, nadat groepen „saboteurs" een installatie in een transformatorstation hadden vernield. De onafhankelijke, katholieke en communistische vakbonden hebben het technisch personeel van de radio- en televisiestations opgeroepen het werk neer te leggen tot Vrijdagavond 24.00 uur. De communistische, socialistische en vakverenigingen in Parijs besloten de staking bij de buslijnen en de onder grondse met 24 uur te verlengen. De onafhankelijke organisaties stemden voor hervatting van het werk bij deze openbare vervoersmiddelen. DE ASSEMBLEE. Inmiddels wordt gemeld, dat de voor zitter van de nationale vergadering reeds 171 aanvragen had ontvangen van afgevaardigden, die wensen dat het parlement van zijn vacantie wordt teruggeroepen. Op tien na zijn alle PARIJS, 14 Augustus De Franse resident-generaal in Marokko, generaal Guillar is l.eden per vliegtuig in Rabat teruggekeerd. Hij heeft van de Franse regering opdracht gekregen, al het mogelijke te doen, om een burger oorlog te voorkomen. Een verzoek om hulp, dat de sultan van Marokko vandaag tot de Franse regering richtte, wordt welwillend door Frankrijk overwogen. verzoeken afkomstig van socialistische of communistische afgevaardigden. Indien ten minste 209 leden van het huis een desbetreffend verzoek rich ten tot de voorzitter, is deze verplicht het parlement bijeen te roepen. De aanvragen dienen echter in een per soonlijk ondertekende brief te worden gedaan. Tot dusverre hebben slechts 55 brieven de voorzitter bereikt. De an dere verzoeken waren telegrafisch binnengekomen. (Voor een overzicht der stakingen zie pagina 3). DEN HAAG, 13 Augustus Bij het slopen van de in de oorlog beschadig de kerk aan de Bezuidenhoutseweg is vanmiddag een muur omgevallen. Twee arbeiders kwamen onder het vallende puin en werden ernstig ge wond. De beide arbeiders zijn de 31-jarige K. L. en de 32-jarige P. L., beiden uit Den Haag. Eerstgenoemde heeft een bekkenfractuur en laatstgenoemde een verbrijzeld rechterbeen. Zij stonden op de muur toen deze naar binnen sloeg en kregen stukken puin op hun onderlichaam. Bij dit on geval is eveneens de 49-jarige N. B. uit Den Haag gewond. Hij stond aan de lier en kreeg de slinger van dit toestel tegen zijn lichaam, waardoor hij inwendige kneuzingen opliep. GEEN POST MEER NAAR FRANKRIJK. DEN HAAG, 13 Aug. De direc teur-generaal van de P.T.T. deelt mede, dat het niet meer mogelijk is brief- en pakketpost per trein naar Frankrijk te zenden en dat de post per vliegtuig te Parijs niet meer kan worden gelost. Aangezien ter post bezorging van brief- en pakketpost voor Frankrij k derhalve thans geen z> meer heeft, verzoekt de directeur- generaal van P.T.T. dringend ten einde ophoping op de Nederlandse kantoren en stagnatie in de dienst uitvoering te voorkomen tot nader order geen post en postpakketten voor Frankrijk meer ter post te be zorgen. AMSTERDAM, 13 Aug. De alge meen leider van de kort geleden opge richte „Nationaal Europese Sociale Be weging", Paul van Tienen, heeft naar aanleiding van de Zaterdag j.l. te Am sterdam gearresteerde en weer vrijgela ten vier colporteurs met 'tblad „Alarm" een communiqué uitgegeven, waarin o.m. wordt gezegd: „De „Sociale Beweging" beschouwt zich zeker niet als een voort zetting van de N.S.B. Zij vormt de Ne derlandse organisatie van een Europese beweging die in ieder opzicht een geheel nieuwe verschijning vormt in het staat kundig leven. Van een toepassing van artikel 140 van het wetboek van straf recht, op grond waarvan de „Sociale Be weging" tot verboden organisatie ver klaard zou kunnen worden kan, gezien ook de onvoorwaardelijke invrijheidstel ling van de arrestanten, geen sprake zijn." Het communiqué vermeldt voorts: „Evenmin bestaat er een colportagever- bod voor de „Sociale Beweging". De po litie heeft slechts enkele colporteurs in 't centrum van Amsterdam gearresteerd, terwijl in de buitenwijken van de stad en in alle overige steden niet werd in gegrepen. De werkleider voor Nederland van de sociale beweging, mr J. Wolthuis, heeft alle plaatselijke functionarissen op dracht gegeven de colportage van „Alarm" onverminderd voort te zetten. AUSTRALISCH PARLEMENTSLID VERKLAART: DEN HAAG, 13 Augustus Volgens de heer A. R. Downer, lid van het Australische federale parlement en lid van de gemengde parlementaire commissie voor buitenlandse aangelegenheden, moet Nederland als natie met belangen in de Pacific zijn vertegenwoordigd in de Anzus het defensiepact tussen Australië, Nieuw Zeeland en de Verenigde Staten. Het is echter thans nog de vraag, of ons land door de aanwezigheid van de Nederlandse strijd krachten in Nieuw-Guinea, tot dit verdrag dient te worden toegelaten. Men vergeet daar echter niet, dat de houding van de sultan in de jaren na de laatste oorlog niet altijd even vrien delijk is geweest. Ofschoon de Fran sen ernstig zullen trachten een over haaste daad door de tegenstander van de sultan, Pasja Marrakesj, te voorko men, zijn zij niet bereid, de sultan on voorwaardelijk te helpen. Bovendien bestaan er langdurige en betrouwbare vriendschapsbanden tus sen Frankrijk en de Pasja. Marrakesj verklaarde Woensdag- a oud nog: „Het is te laat. Ik kan de gebeurtenissen niet meer tegenhou den. Ik ben een soldaat en daar ben ik trots op. Ik zal niet terugtrekken, wat er ook gebeurt". Donderdagavond zijn een honderd tal Pasja's, kaids en notabelen uit alle delen van Marokko bijeengekomen in het zwaar bewaakte paleis van de Pas ja van Marrakesj. De Pasja deelde de aanwezigen mede, dat er die avond een belangrijke beslissing betreffende Marokko is genomen, die hun heden morgen in een openbaar communiqué zou worden bekendgemaakt. Vervol gens werd in de moskee een bidstonde gehouden, waarbij de Pasja en het hoofd van de belangrijke religieuze broederschap in Marokko, El Kittani, aanwezig waren. Ofschoon do Pasja van Marrakosj zich niet over de beslissing wilde uit laten, meent men te weten, dat een neef van de sultan, Moelay Mohammed Ben Arafa ,tot sultan van Marokko zal worden uitgeroepen. Volgens een vertegenwoordiger te Parijs van de Istiglal (de Marokkaan se onafhankelijksbeweging), heeft de Franse regering gebruik gemaakt van de verzwakte positie van de sultan om hem een ultimatum te overhandigen. De woordvoerder van de Istiglal zeide, dat generaal Guillame Donderdag- avond naar het paleis van de sultan is gegaan om drie dingen te eisen: 1. Dat de Sultan zijn zegel zal hech ten aan hervormingsstatuten, (de sultan heeft meer dan een jaar lang geweigerd zijn goedkeuring te ge ven aan een aantal door Frankrijk geïnspireerde democratische her vormingen); 2. Een verklaring van de sultan, dat de Verenigde Naties niet bevoegd zijn om het Marokkaanse vraagstuk te behandelen; 3. Ondertekening door de sultan van een wet, waarbij de rechtsmacht wordt overgedragen aan zijn groot vizier, El Mokri. Volgens de woordvoerder van de Is tiglal zou de ongeveer 70-jarige Moelay Mohammed Ben Arafa hedenochtend in de grote moskee van Marrakesj tot sultan uitgeroepen te. worden. Moelay Mohammed zou volgens de woord voeder een werktuig zijn in handen van de Pasja van Marrakesj. „Eén ding is zeker", aldus de woordvoerder, „het ergste moet nog komen". De heer Downer, die de kroning in Engeland heeft bijgewoond vertoeft thans in ons land voor het voeren van informele besprekingen. Er mag hier, zo zei hij op een pers conferentie, niet overhaast gewerkt worden. Ten eerste is het verdrag nog maar 18 maanden van kracht en zal moeten worden afgewacht of het vol doet aan de verwachtingen en voorts bestaat er onder de Aziatische landen het gevoel, dat het pact een tegen hen gericht Westers-imperialistisch blok is. De heer Downer, die een door de „Chicago Tribune" gedaan voorstel om Nieuw-Guinea door Japan te la ten koloniseren, kortaf van de hand wees, besprak ook de aanspraken van Indonesië. Australië ziet geen enkele basis voor de Indonesische eis. Nederland heeft alle reden het bestuur over Nieuw- Guinea te behouden. Indonesische ge zegden, dat Nieuw-Guinea desnoods met wapengeweld bij het Indonesisch grondgebied zal worden gevoegd, wil de hij niet ernstig nemen. Overigens streeft Australië naar vriendschappe lijke verhouding met Indonesië. SAMENWERKING. Het tot dusverre nog vrijwel onbe kende gebied van Nieuw-Guinea, dat enorme rijkdommen bevat zou uitste kend door samenwerking tussen Australië en Nederland geëxploiteerd Honderden brieven, kaarten en telegrammen BERGEN OP ZOOM, 13 Augustus De oud ste inwoonster van het eiland Tholen, de we duwe H. C. Koppenol Grijs, wonende in Strij- enham onder Poortvliet, heeft veel wat belang stelling ontvangen op haar honderdste ver jaardag. Het hele dorp vierde het eeuwfeest mee. Overal hingen de vlaggen en de post kon de stapels brieven, tele grammen en briefkaar ten haast niet meer tillen. Ze genóót ervan, „Opoe" Koppenol. Par mantig zat zij in de voorkamer temidden van vele fraaie bloem stukken en geflankeerd door haar nog in leven zijnde kinderen, ten minste, voor zover die niet in de V.S. of de Belgische Congo ver toeven. Vele tientallen inwoners kwamen haar feliciteren; ook de voor zitter van de plaatselij ke harmonie, dr Kugei, uiteraard. „We zullen U een serenade laten brengen", zo stelde hij haar voor. Maar zij weerde het kwiek af en zei: „Dat moeten ze maar doen dokter als je vijf en twintig jaar ge trouwd bent!" Vanmor gen heeft burgemeester W. J. van Doorn met zijn echtgenote en doch ter een bezoek aan de jarige gebracht en haar namens het gemeente bestuur een bloemstuk overhandigd en ook van het Provinciaal bestuur was een bloemstuk be zorgd. De Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, die 's morgens verhin derd was zou 's avonds met zijn echtgenote nog even langskomen. De nog krasse honderdjari ge moest gedurende haar leven driemaal vluchten voor een wa tersnood, de laatste was die van 1 Februari. Maar die heeft haar ge zondheid gelukkig geen schade gedaan. kunnen worden, zo zei de heer Dow ner. Desgevraagd verklaarde hij tenslot te dat de bevolking van Nieuw-Guinea recht heeft op zelfbestuur, doch dat het zeker nog 50 tot 100 jaar zal duren eer zij hier rijp voor is. 2. Direct na ontvangst van het nieuws betreffende de natuurramp in Griekenland, waarbij tot nu toe reeds 400 doden, 300 gewonden en 45.000 daklozen zijn te betreuren, heeft de Care-mission in Den Haag bekend gemaakt, dat door ieder hulp aan de Griekse slacht offers geboden kan worden door geld te storten op gironummer 512679. Zij heeft reeds een aanvang gemaakt met het uitreiken van voedsel, dekens, linnengoed en kledingpakketten. Voor elk dezer pakketten is een bedrag van 38 benodigd. Dat snelle hulp, dubbele hulp betekent, zal ieder begrijpen, die deze foto ziet. Ze geeft een dui delijk beeld van de verwoesting die werd aangericht in Vathi op het eiland Ithaca. (Zie pagina 3). CAIRO, 14 Augustus De Egypti sche vice-premier, Luitenant-Kolonel Gamal Abdel Nassar, heeft Donderdag bericht, volgens welke het Egyptische „Comité van de revolutie" zou hebben besloten de onderhandelingen met En geland af te breken, officieel tegenge sproken. Nassar zeide, dat de huidige esprekingen met de Britse delegatie ten doel zal hebben, te weten te ko men: 1. Onder welke omstandigheden de militaire bases van de Suezkanaal- zóne aan de Egyptenaren zullen worden overgedragen; 2. Op welke technici de Egyptische regering een beroep zou kunnen doen; 3. Onder welk commado deze techni ci zullen komen en welke de voor waarden zullen zijn voor hun dienstneming bij de Egyptische re gering. De Egyptische vice-premier voegde er aan toe, dat de besprekingen tot dusver slechts zeer algemeen zijn ge weest. Het verloop er van was zoda nig, dat een plotseling afbreken van het contact, dat de komende dagen dagen voortgezet zou worden, niet ge rechtvaardigd was. DE REGERINSCRISIS IN ITALIË ROME, 13 Augustus Na Piccioni, aan wie het niet gelukt is, heeft thans de 51-jarige economische deskundige, Guiseppe Pella, de opdracht van President Einaudi om te trachten een „zakenkabinet" te vormen, aanvaard. Pella is christen-democraat. Zijn partij heeft, kort voor het verstrekken van de opdracht aan hem, besloten een eventueel zakenkabinet te steunen. Pella was in de afgelopen zes jaar hetzij minister van financiën, hetzij minister van begrotingszaken. Men verwacht, dat hij zal pogen een rege ring te vormen die, politiek gesproken, geen scherpe belijningen te zien zal geven. De eerste taak, waarvoor een nieu we Italiaanse regering zich gesteld zou zien, is het bij de volksvertegenwoor diging indienen en doen behandelen van de begrotingen der verschillende ministeries. Dit is, als gevolg van de politieke toestand, reeds geruime tijd vertraagd. Pella, die bekend staat als voorstan der van een behoudende financiële po litiek, verklaarde later tegenover verslaggevers te hopen een regering met een tijdelijk karakter te kunnen vormen, om intussen de politieke par tijen in de gelegenheid te stellen het land een stabiel bewind te geven. DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig tot- van avond: DE BILT, 13 Augustus Wisselend bewolkt en droog weer. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en West. De zelfde temperaturen als gisteren of iets hogere, maar in het Oosten van het land koeler. Pella zal Zaterdagavond a.s. een tweede onderhoud met President Einaudi hebben. Men verwacht, dat de kabinetsformateur dan definitief zal kunnen mededelen of hij al dan niet in staat is een nieuwe regering te vor men. De Italiaanse senaat is voor 18 Aug. bijeengeroepen, de kamer van afge vaardigden voor 18 Augustus ter be handeling van wetsontwerp op de agenda. Een wetsontwerp, houdende verlenging van de voorlopige begro- tingsdienst tot 31 October, zou binnen kort bij de kamer worden ingediend. r i k j iJ Het ministerie van Wederopbouw en Volkhuisvesting heeft voor de provin cie Groningen een extra contingent van 350 woningen beschikbaar gesteld. Mr H. Schootstra heeft als raads man van de heer Jellema te Bolsward, die destijds door de Leeuwarder rechtbank was veroordeeld wegens opzettelijke brandstichting in de hem toebehorende zeepfabriek te Bolsward, de Staat der Nederlanden aangespro ken van een bedrag van 98.000, nu zijn cliènt in appèl door het gerechts hof is vrijgesproken. Het huldigings comité Jan van Zutphen heeft van H. M. de Koningin bericht ontvangen, dat het haar heeft behaagd het bescherm vrouwschap van het comité te aan vaarden. Het comité wil zoals be kend Jan van Zutphen op zijn 90ste verjaardag op 7 October a.s. huldigen door aanbieding van een recreatiezaal voor zijn schepping, het sanatorium „Zonnestraal". DEMONSTRANTEN BESCHOTEN SRINAGAR, 14 Augustus De nieu we premier van Kasjmir, Baksji Ghoe- lam Mohammed, heeft zijn kabinet sa mengesteld. Men verwacht, dat dé nieuwe ministers hedenochtend zullen worden beëdigd. Premier Baksji werd Zondag be noemd na het ontslag en da arrestatie van sjeik Abdoellah, zijn voorganger. Tot heden zijn bijna honderd perso nen aangehouden bij demonstraties te gen Baksji, doch de meesten zijn weer vrijgelaten. In Srinagar, de hoofdstad van Kasj mir, wordt hier en daar gestaakt. De politie heeft Donderdag gescho ten op betogers te Tral, 40 kilometer ten Oosten van Srinagar, die demon streerden voor de afgezette sjeik Ab doellah. Zij verklaarde, dat het vuur werd geopend, omdat de betogers haar aanvielen. Het is nog niet bekend, of er slacht offers zijn gevallen. BERLIJN, 13 Aug. Volgens de West- Berlijnse sociaal-democratische „Tele- graf", die met Britse toestemming ver schijnt, zouden de Warschau Pools-Itus- sische onderhandelingen begonnen zijn over eventuele wijziging van de Oder- en Neissegrens tussen Polen en Duits land. De „Telegraf" zegt zijn inlichtingen te hebben van het Oostduitse ministerie van Buitenlandse Zaken. De Sowjets zouden de Poolse regering ervan willen overtuigen, dat het noodzakelijk is zeke re kleine concessies te doen bij een her eniging van Duitsland. Kleine gebieden in Siiezië en ten Oosten van de midden loop van de Oder zouden teruggegeven behoren te worden aan Duitsland, daj ook van de haven van Stettin gebruik zou moeten kunnen maken. MIDDELBURG, 13 Aug. Van avond om zeven uur is in Middelburg een bus met dertig kinderen gearri veerd, die vanmorgen door drie leid sters in Krefeld waren afgehaald. Ze komen gedeeltelijk uit Westduitse ge zinnen en gedeeltelijk uit Westduitse kampen waarin zij waren terecht ge komen na een vlucht uit het Oosten. Voorts bevonden zich kinderen onder hen, die omstreeks 1945 met de grote volksverhuizing zwervend in West- Duitsland zijn gekomen. Onder deze laatste groep bevinden zich kinderen uit Hongarije, de Oekraine, Estland en. Letland. De kinderen, die allen tot de Evangelische Kerk behoren zijn op uit nodiging van de plaatselijke Oecume nische Jeugdraad hier gekomen en. zullen tot 21 September a.s. bij pleeg gezinnen verblijven. Op het Koorkerk hof, waar de bus arriveerde, stonden reeds bereidwillige 'automobilisten ge reed om de kinderen naar hun pleeg ouders te brengen. De Jeugdraad wil de komende weken met de kinderen uitstapjes maken, waardoor het onder linge contact bewaard blijft. Boven dien zullen alle kinderen, die in leef tijd variëren van zes tot veertien jaar, bij het begin van het nieuwe school jaar een school bezoeken tot de dag van vertrek. GEEN NEDERLANDERS IN MOEILIJKHEDEN. DEN HAAG, 23 Aug. Het mi nisterie van Buitenlandse Zaken deelt mede: Blijkens een telefonische mede deling van de Nederlandse ambassade te Parijs bestaat er onder de in Parijs door de stakingen opg houden Neder landse toeristen, geen noodtoestand. Een gedeelte van de reizigers keert naar Nederland terug met de ver sterkte K.L.M.-diensten. Daarnaast zorgt een Nederlands reisbureau met Belgische bussen naar behoefte voor vervoer naar de Belgische grens, van waar de trein zorgt voor verdere reis gelegenheid naar Nederland. Voor zover de Nederlandse ambassade be kend is, willen van Parijs uit 5 a 600 Nederlanders op deze wijze naar huis terugkeren.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1