DICHTING BIJ SCHELPHOEK BEGINT 19 AUGUSTUS A.S. „Ik zeg nee en zeggen blijf nee Houtzagerij en drie boerderijen in de as gelegd Vasthouden krijgsgevangenen betekent bestands-schending DE BILT ZEGTt PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Frankrijk W H Goed nieuws voor Schouwen-Duiveland Voor 15 September kunnen de zeedijken gesloten zijn Noodtoestand op Ceylon 400 doden bij aardbeving Het was wèl warm Drie gewonden bij ontploffing Nog geen terugkeer vóór Kruiningen Amerika gelooft nauwelijks in Russische H-bom Een slagersvak-op leiding in Goes? Het blijft warm. DE BILT, 12 Aug. Over het algemeen vrij zonnig weer maar later kans op onweer. Zwak ke tot matige wind aan vankelijk Zuidoostelijk en later uit Westelijke richting i. Warm tot zeer warm, maar in de middag afkoeling in de kustprovincies. ZEEUWSCH DAGBLAD Be JAARGANG, No. 2553 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p- maand, f 5.45 p. kwartaal Losse nummers IS cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DONDERDAG 13 AUG. 1058 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Mudewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Krulnlngen; A. L Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Blezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huljssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Ewekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tbolen; B. Zuiuema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maant Vrijdag: Zon op 5.21 u., onder 20.07 u. Maan op 10.43 u., onder 21.05 u. Hoogwater Vrijdag 14 Aug.: Vlissingen: 4.34 u. 2.01 m., 16.45 u. 1.89 m. Terneuzen: 5.01 u. 2.16 m., 17.13 u. 2.05 m. Wemeldinge: 6.18 u. 1.77 m., 18.31 u. 1.59 m. Zierikzee: 6.05 u. 1.52 m., 18.11 u. 1.35 m. AT in Frankrijk gebeurt is een ernstig symptoom van verval en een bewijs van de stelling, dat er volkeren zijn, die met hun vrijheid geen raad weten. Dienaren van de Staat zijn in opstand gekomen tegen die Staat. Zij dienen niet meer, maar heer sen. Dat kan, omdat de Staat op vele punten monopolieposities be zet. Zijn dienaren we ten zich niet meer ver antwoordelijk voor het algemeen welzijn, ze grijpen naar het laat ste middel om de - Staat naar hun hand te .!•*- stellen: de staking. ■£- - I_J ET is moeilijk over 1 het al of niet ge- rechtvaardigde van de eisen der Staatsbeamb ten te oordelen. Men zou daarvoor de be schikking moeten heb ben over gegevens met betrekking tot de lo nen, de samenstelling, het aantal Fransen, dat in overheidsdienst is enz. Ook Frankrijk kent de vicieuze cirkel van stijgende prijzen en een daarmede geen gelijke tred houdende verhoging der lonen. De spanningen tussen beide zullen in de Fran se ambtenaarsgezinnen ook permanent voel baar zijn. En dat men het voornemen der re gering om ambtenaren, die gemist kunnen worden, te ontslaan, niet prettig vindt, het is een puur menselijke reactie bij elk, die ge vaar loopt zijn baan te verliezen. Maar wie even nuchter nadenkt, zal toch moeten toege ven, dat het te gek is niet noodzakelijke ar beidskrachten in dienst te houden. Geen enkel particulier bedrijf zal dergelijke dwaasheden begaan! En het gaat toch wel heel ver een reden tot staking te ontlenen aan een kwes tie over het al of niet handhaven van de pen sioengerechtigde leef tijd. ET Nederlandse socialistische dag blad praat de Franse staking goed. Het zoekt naar een verklaring, maar stelt voorop, dat men niet met Neder landse logica moet re deneren. Opvallend is, dat het blad niet zegt welke logica het dan wel bedoelt: de Franse of de socialistische. In ieder geval komt de verklaring erop neer, dat sinds Pinay aan 't bewind was de meer vermogende het bij zondere troetelkind van de Franse regeringen is geweest en dat de Franse arbeiders er eindelijk genoeg van hebben, dat belangen -lv groepen de lakens uit -f delen. Nu zal men toch ,i niemand wijs kunnen maken, dat het de ge wone Franse arbeider veel zal interesseren welke partijen er aan het roer zijn. Als hij maar voldoende ver dient en de sociale voorzieningen niets te wensen overlaten, dan is hjj tevreden. Dat er zowel aan het één als het ander veel zal ont breken mag dan wor den toegegeven, dit geeft nimmer een over heidsdienaar het recht zijn trouw aan die over heid op te zeggen. Dat vergeet dit socialisti sche blad en het wil niet inzien, dat deze weg regelrecht naar de dictatuur van 't „Staats proletariaat" voert. Maar misschien rede neren wij met teveel Nederlandse logica. f N heel de bericht - 1 geving der laatste dagen over de stakin gen heeft ons één ding gefrappeerd n.l. het ontbreken an serieuze pogingen tot overleg tussen vakbonden en regering. Laniel staat voor een krachtproef, waar van heel wat meer afhangt dan zijn eigen prestige. Wacht Frank rijk dan toch, zoals „men" beweert, op de •terke man? t. ZIERIKZEE, 12 Augustus Naar wij vernemen zal op Woensdag a.s. 19 Augustus, de eerste reuzencaisson in het gat van Schelphoek worden ge plaatst. Dan zal de dichtingsslag in volle omvang beginnen en een operatie, die twee weken in beslag zal nemen, worden uitgevoerd, zoals nimmer in de geschiedenis van dijkherstel is voorgekomen. Wanneer alles voorspoedig loopt kan tussen 1 en 15 September a.s. de dichting van het grote gat een feit zijn. Dan zullen de zeedijken van Schouwen-Duiveland allen zijn gesloten, want verwacht mag bovendien worden, dat het gat bij Ouwerkerk nog vóór dat van Schelphoek zal worden gesloten. Conferentie Nehroe-Mohammed Ali PARIJS, 12 Aug. De radio-omroep van India heeft bekend gemaakt, dat de bijeenkomst van premier Nehroe en zjjn Pakistaanse ambtgenoot Moham med Ali in de eerste week van Septem- temher zal worden gehouden. Dit was door de regering van India voorgesteld, nadat de eerste minister van Pakistan had verzocht de confe rentie, die hij met Nehroe zou hebben om de gebeurtenissen in Kasjmir te bespreken, te vervroegen, aldus de Indische radio. Het heeft er lange tijd naar uit gezien, dat eerst Schelphoek e daarna de dijk bij Ouwerkerk hersteld zou zijn. Naar zich thans laat aanzien zal de volgorde juist omgekeerd zijn. Nog- eens, alleen wanneer zich geen tegen slagen voordoen,zal er op Schouwen over vier weken reden zijn tot vreug de en grote dankbaarheid, omdat de dichting der zeedijken is voltooid en met de droogmaking kan worden be gonnen. Het plan is om de eerste grote cais son in het gat Schelphoek te plaatsen in de gevaarlijke geul, waardoor men nu nog het verdronken land kan bin- COLOMBO, 12 Augustus In ge heel Ceylon is heftig gedemonstreerd tegen het verhogen van de rijstprijs en tegen hogere tarieven voor het trein verkeer, electriciteitsleveringen en diensten der posterijen. Te Colombo hebben politie en mili tairen drie maal op betogers geschoten, waardoor tien a vijftien personen om het leven zijn gekomen. De regering heeft de noodtoestand afgekondigd. De Ceylonese premier Senanajaka heeft verklaard dat saboteurs spoor wegen hebben opgebroken en in som mige gevallen treinen en bussen heb ben vernield. PICCIONI GEEFT POGINGEN OP ROME, 12 Augustus Attllio Pic- cioni, die tien dagen geleden werd be last met de vorming van een nieuwe Italiaanse regering, heeft Woensdag president Einaudi zijn opdracht terug gegeven. ATHENE, 12 Augustus Als gevolg van de aardbevingen zijn op de Ioni sche eilanden tenminste 400 personen om het leven gekomen en 300 gewond. Voorts zijn er 3.000 daklozen. De 1.600 meter hoge berg Aenos op het eiland Cephalonia is in tweeën ge spleten. Groot-Brittr.nnië zendt oorlogssche pen naar het getroffen gebied. Het zal uit de lucht voorraden afwerpen. Records gebroken HILVERSUM, 12 Augustus Het warme weer heeft vandaag in ver scheidene Europese landen records ge broken. In het Noorden van Engeland wees de thermometer hier en daar 34 graden, de hoogste temperatuur sinds 1873. In Frankrijk liep het kwik op tot 35 graden. België noteerde de warm ste dag van het jaar: in Brussel was het vandaag 32 graden in de schaduw. In ons land zijn de hoogste thermome terstanden gemeld uit Eindhoven en Twenthe. Het kwik liep daar op tot 32 graden. Deze temperaturen zijn overi gens nog maar laag vergeleken bij die in Noord-Afrika. In vier stations in de Sahara meldde men temperaturen van 49 graden. DRIELING GEBOREN TE LEIDEN LEIDEN, 12 Augustus In het St Elisabeths ziekenhuis te Leiden is vanavond om half zeven een drieling geboren. Het zijn drie meisjes die ieder twee en een half pond wegen. De moe der, mevrouw Ver voren-Pietersen uit Nieuwkoop, en de kinderen maken het goed. De baby's liggen in de couveuse. Het gezin Ver voren telde reeds drie kinderen. C.R.O.L.-commissie bezocht Yerseke Yerseke, 12 Augustus,Dfi Qoinrrus- sie Ruimtelijke Ordening Landbouw (C.R.O.L.) een onderdeel van de Delta commissie bezocht vandaag Yerseke. Men kwam zich hiep -op de hoogte stéllen vah hetgeen er leeft in de oes ter- en mossel wereld ,t.a.v. het Delta plan en maakte tevens een vaartocht over de percelen. nenvaren. In verband hiermee hebben de mensen van het drijvend materieel, dat zich in het verdronken land be vindt, aanzegging gekregen, dat zij er anders niet meer uit kunnen komen. Het grote stroomgat zal dus eerst aan gepakt worden. Langzaam maar zeker zal .men in de veertien dagen die vol gen met grote en kleine caissons het gat geheel sluiten. Uit dit alles blijkt, dat de dijk val van vorige week bij Flauwers geen nadelige gevolgen heeft gehad. Men hoopt nu op een voortduren van het mooie rustige zomerweer, waardoor al les overeenkomstig het thans opgestel de plan zal verlopen. WATERPEIL OOK OMLAAG Verder bestaat het voornemen om in de polder Sirjansland, waarin Oosterland ligt en waardoor de weg ZierikzeeBruinisse loopt, het wa terpeil enigszins te verlagen. Het peil wordt dan zo laag, dat de weg droog komt en gebruikt kan worden voor aanvoer van materialen naar de Rampaartsedijk. Hierdoor kan het herstel aan deze dijk sneller geschie den. Het leegpompen van de polder is nog niet aan de orde. Men vreest, dat wanneer hieraan zou worden begon nen de waterdruk op de Rampaartse dijk, die dan eenzijdig is (vanuit ae polder Vier Bannen) zo groot zal zijn, dat nieuwe doorbraken moeten wor den verwacht. Terugkeer naar Ooster land en omstreken zal dus voorlopig niet mogelijk zijn. Tenslotte vernemen wij, dat de Schouwse 'dijk, die de verbinding vormt tussen Zierikzee en Brouwers haven, op 1 November gereed moet zijn en op I December moet worden opgeleverd. Radio-Moskou wil nauwere betrek kingen tussen Engeland en de Sowjet-Unie. LONDEN, 12 Aug. Radio-Moskou heeft Dinsdagavond in een uitzending in de Engelse taal de gedachte geop perd, dat Engeland zich op het ge bied van de handel los moet maken van Amerika, en nauwere betrekkin gen moet aanknopen met de Sowjet- Unie en China. Hierdoor zou Engeland zijn econo mische en politieke afhankelijkheid van de V.N. kunnen verminderen, al dus radio-Moskou. Koningin Juliana landt per hefschroefvliegtuig op de Rijksweg bij Rilland' Bath tijdens haar bezoek van Dinsdag j.I. Het wilde gisteren wel branden LEMMER, 12 Augustus Een vlammenzee loeide vandaag in Lemmer, waar een grote loods van de N.V. stoom-houtzaagmolenbedrijf Lemmer", die geheel gevuld was met hout, is afgebrand. Het vuur greep zo snel om zich heen, d&i do loods en een nabij gelegen garage binnen het half uur waren uitgebrand. Bovendien gingen nog eens drie woningen verloren alsmede een grote partij hout, die in de buurt was opgeslagen. Vijf gezinnen, waarvan vier alles hebben verloren, zijn dakloos. De schade loopt in de duizenden. De brandweren van Lemmer, Joure, Heerenveen, Groningen, Sneek en Balk streden een hopeloze strijd. De brand ontstond in een opslagplaats voor balken. Tientallen vrijwilligers ruimden verscheidene woningen in de omtrek leeg. De eigenlijke oorzaak kon niet worden vastgesteld. Premier Lanielt tt PARIJS, 12 Augustus ,flk zeg nee en blijf nee zeggen, zelfs al staat de regering onder druk. Het parlement zal n" t worden teruggeroepen". Aldus verklaarde vanavond de Franse premier Laniel in een radiorede tot het Franse volk. „Dit alles betekent echter niet, dat wij neen moeten zeggen ten aanzien van wettige aanspraken, wanneer het werk is hervat". In deze laatste zinsnede zien waarnemers een aanduiding, dat de regering bereid zal zijn in de nabije toekomst met de vakverenigingen besprekingen te voeren over de lonen, hoewel de regering aanvankelijk van plan was de lonen tot het eind van het jaar „bevroren" te houden. Laniel verklaarde volledig de moei lijkheden van de arbeiders met kleine lonen te kunnen begrijpen. De stakin- tekorten aan kalfsvlees, eieren en sommige fruit- en groentensoorten, tengevolge van de spoorwegstakingen. gen, die zijn uitgebroken dienen echter i Er is echter voldoende voorraad aan de zaak der extremisten. „Geef ons de I ander voedsel in Parijs aanwezig, om tijd", zo zei de premier. Wij zijn er j- zeker van werkgelegenheid voor ieder te kunnen scheppen". De voorzitter der Franse assemblee had vanmiddag 97 telegrammen ontvangen van leden die terugroeping van het parlement~wén- sen, maar hij zal er minstens 209 moe ten ontvangen, wil dit werkelijk zo zijn. DE TOESTAND BLUFT CHAOTISCH. De toestand in het land blijft chao tisch. Op de voedselmarkt te Parijswor den de gevolgen van de stakingen reeds merkbaar. Woensdag waren er Geen, tijdelijke bootdienst HansweertPerkpolder KRUININGEN, 12 Augustus In de raad van Kruiningen, is hedenmid dag gesproken over terugkeer der in woners. Wethouder van Iwaarden toonde zich voorstander en ook de he ren De Bruin (A.R.) en Witte (Vrije Lijst) noemden langer wachjten onno- -die-Wfi J9W*>H j no* De beslissing ligt echter bij de Com missaris der Koningin. De raad besloot derhalve na geheime zitting, dat de politievoorschriften voorlopig gehand haafd zullen blijven. Van G.S. is be richt ontvangen, dat een tijdelijke bootdienst Hansweert-Perkpolder niet kan worden verwezenlijkt. voorlopig in de behoefte van de bevol king te voorzien. Een geluk was, dat men twee hui zen kon behouden, waarnaast een ben zinepomp stond. Het verkeer van Lem mer naar de N.O.P. en andere richtin gen stond geheel stil. BOERDERIJEN Te Voorst nabij Deventer brak om streeks vier uur een hevige brand uit in een boerderij van de Wed. Henge- veld. De brandweren uit Voorst De venter en Apeldoorn bestreden het vuur, dat door onbekende oorzaak was ontstaan in een graanberg en van daar was overgeslagen naar het ach terhuis. Het woonhuis, waarvan het dak af brandde, wist men grotendeels te be houden. Ti, -is de blu. mgswerkzaamheden deed zich een hevige ontploffing voor, vtaarbij -cA brandweerman uit Deven ter, t iweminers, die stonlen te kijken en een politiebeambte werden gewond door scherven. Vermoedelijk heeft in de grond een nog niet ont plofte granaat gezeten. In Nieuw Winderen, gemeente Oos- terhesselen, brandden vanochtend twee kapitale boerderijen af. Een deel van de oogst, die reeds was binnen gehaald ging verloren. De brand ontstond in één der hofsteden, waar een loodgieter aan het dak bezig was. Het rieten dak stond al vlug in brand en de vonken waaiden naar een vijftig meter verder gelegen hofstede, die eveneens vlam vatte. Foster Dalles verklaartt WASHINGTON, 12 Augustus De Verenigde Staten zullen het niet terug zenden van tot gevangenisstraffen veroordeelde geallieerde krijgsgevangenen beschouwen als een schending van de wapenstilstand. Dit verklaarde vandaag de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles. Hij weigerde echter mede te delen of de vijande lijkheden zullen worden hervat, indien de communisten het bestand in Korea op deze manier zouden schenden. Decommunisten genieten op dit punt geen goede refutatie zei Dulles, eraan toevoegend, dat er talloze bewijzen be staan, dat nog honderdduizenden Duit se en Japanse krijgsgevangenen in de Sowjet-Unie verblijven. Het is niet bekend, of de communis ten het opleggen van gevangenisstraf- .fen,.gls -voorwendsel 'gebfijiken om, ge allieerde soldaten vast'te houden. Dulles meende te geloven, dat de verbondenen de Noord-Koreaanse en Chinees-communistische krijgsgevan genen, die zich aan misdaden hebben schuldig gemaakt, zullen vasthouden tot het laatst, teneinde zich ervan te overtuigen of de communisten de krijgsgevangenen wel terugzenden. Malenkofs verklaring. Duiles leverde commentaar op Ma lenkofs verklaring over de H-bom. De Amerikaanse regering si at enigszins sceptisch tegenover deze verklaring;. Hoewei Amerika niet-óWet'ó'jt zichzelf staande bewijzen beschikt, heeft zich tot heden noch geen enkele aanwijzing voorgedaan, dat er In de Sowjet-Unie een waterstofbom tot ontploffing is gebracht. Men vroeg hem dan ook of hij van mening was, dat de opzet der nieuwe Sowjet-begroting, zoals die door Ma- C9ES, 12 Augustus De vereniging tot bevordering van het slagersvak onderwijs (S.V.O.) te Utrecht heeft een verzoek gericht tot het gemeente bestuur van Goes om steun voor een hier ter plaatse te geven cursus. De federatie van slagerspatroonsbonden en de Bedrijfsunie voor voedings- en genotmiddelen hebben hun adbeasie betuigd. De cursus welke in Goes zal aan vangen is de enige in Zeeland. Er wor den er in het gehele land negen ge geven. De kosten worden geraamd op ca 4.200 per jaar. Na goedkeuring door de Kroon en de gemeenteraad verleent het Rijk een bijdrage van 70 procent en de rest is voor rekening der gemeente. Van het gemeentelijke aandeel kan tweederde worden verhaald op de woongemeenten der leerlingen. Het bestuur der vereniging wil trachten voor de cursus, die drie mid dagen per week wordt gegeven, een lokaal in de landbouwwinterschool te huren. Voor Goes wordt op 16 4 18 leerlingen gerekend. B. en W. stellen voor, de gevraagde verklaring voor noodzakelijkheid af te geven. POSTBRUG WAS DEFECT GOES, 12 Augustus Tengevolge van een storing aan de motor was de Postbrug over het Kanaal door Zuid- Beveland vanmorgen van kwart voor vijf tot kwart over acht buiten bedrijf gesteld. De storing trad juist op, toen de brug voor het passerende scheep vaartverkeer was opengedraaid. Het bleek niet mogelijk haar met de hand dicht tg draaien. Voor de schepen was deze ongehinderde passage een buiten kansje, maar voor het verkeer was het een strop. Dit werd omgeleid over de Vlakebrug. Dr M. HUYGENS CHEF-STAF ROODE KRUISCOLONNES Naar wij vernemen is in de rang van Kapitein benoemd tot chef-staf van de Roode Kruiscolonnes in de provincie Zeeland, dr M. Huygens ,arts te West- kapelle. Dr Huygens, die op 24 Juli 1940 werd geboren, is al van September 1930 arts te Westkapelle, waar hij ja renlang cursussen voor de E.H.B.O, heeft gegeven en de laatste jaren voor het Roode Kruis. Van de plaatselijke Roode Kruis-afdeling is hij voorzitter. Hij is de opvolger van dr E. Tonkes te Middelburg. Weer een deel van Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen geautomatiseerd AXEL, 12 Augustus Symbolisch hebben de burgemeesters van Axel, Zaamslag en Zuiddorpe vandaag de ge automatiseerde telefoonnetten in hun gemeenten in dienst gesteld. Een groot gezelschap was daartoe bijeengekomen in hotel Faas te Axel, waar door de districts-directeur ir R. Dirks, een rede werd gehouden en waarin hij aankon digde, dat de derde fase van de auto matisering n.l. van Hoek en Philippine binnenkort een feit zal zijn. lenkof is aangekondigd, enig streven verried om de voortbrenging van ver- bruiksgoederen te verhogen. Dulles zei toen, dat zijn deskundigen tot de overtuiging waren gekomen, dat het voor militaire doeleinden bestemde be drag in ieder geval niet was vermin derd. Overigens vond hij de Russische begroting maar een duister vraagstuk.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1