OPNIEUW DREIGT EEN DE SPOORWEGEN IN STAKING BI] FRANKRIJK Politie reageerde heel snel op „alarm' -geroep Communist beschikte over geheime gegevens van atoomkracht-commissie DE BILT ZEGTt ft PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND WIJ OOK!" Decreten niet aanvaard Spoorwegarbeiders willen regering dwingen besluiten in te trekken Het terugzenden der krijgsgevangenen - Russische atoombommen kunnen maar één jaar worden bewaard Parlementaire com missie vertrok naar N ieu w-Guinea» Communisten in Egypte gearresteerd Oud Haupt-Sturmführer als „leider* Weersverwachting gel dig tot vanavond: Minder warm DE BILT, 10 Aug. Droog weer met wisse lende bewolking. Zwak ke tot matige Westelij ke wind. In de middag lagere temperaturen dan gisteren. ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG, No. 3551 Abonnementsprijs 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 30 cent per m.m, Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DINSDAG 11 AUG. 1953 Hooidredacteur: J. D TROOSTHEIDK Directeur: JACQ DE SMIÏ Mi :de werkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, VUssingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwuorp; J. Huijssen, Temeuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tbolen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 5.18 u., onder 20.11 u. Maan op 8.25 u., onder 20.41 u. Hoogwater Woensdag 13 Aug. VUssingen: 3.33 u. 2.10 m., 15.39 u. 2.03 m. Terneuzen: 4.00 u. 2.25 m. 16.11 u. 2.18 m. Wemeldinge: 5.19 u. 1.82 m„ 17.31 u. 1.66 m. Zierikzee: 4.38 u., 1.25 m., 16.43 u. 1.39 m. ff OP het onverwachts is het sensationele nieuws uit Moskou ge komen, dat ook Rusland in staat is de waterstof bom te vervaardigen. Malenkof deelde dat mede in een overi gens niet sensationele rede. En het Westen gaat weer aan het gis sen naar de bedoelin gen der Russische machthebbers. Blijk baar achtte het Krem lin de tijd gekomen 'n einde te maken aan de geruchten over een toenemende zwakte en een latente crisis in de machtsstaat. Met heel veel woorden heeft premier Malenkof dat tegengesproken. De verklaring waarop heel de wereld vrij en onvrij wachtte, kwam, echter niet: over Beria werd maar een korte opmerking gemaakt en niets wijst erop, dat hij in het openbaar zal terecht staan. Mag men deze rede beschouwen als 'n be wijs van zwakte? Men kan redeneren, dat iemand, die zwak is, maar dat om redenen van lijfsbehoud niet wil weten, hoog op geeft van zijn kracht, alleen maar om zijn zwakte te verbergen. Wjj geloven, dat dit niet op de Russische machthebbers van toe passing is. Ondanks de affaire Beria en 't op laten van vredesdui ven is er niets, dat op innerlijke zwakte wijst. Er is o.i. ook geen re den om de verklaring over de waterstofbom in twijfel te trekken. Amerikaanse deskun digen geloven, dat de productie daarvan nog niet mogelijk is en dat Amerika nog altijd enkele jaren voor is. Van doorslaggevende betekenis is dat niet. De Russen zullen, naar men moet aannemen, over de productiege heimen beschikken. HET is natuurlijk niet onmogelijk, dat Malenkof zijn ver klaring heeft afgelegd om bij een mogelijke conferentie met het Westen een troef in handen te hebben. Wij kunnen moeilijk gelo ven, dat deze weten schap het Westen zal dringen een andere houding in te nemen. Het enige, dat Moskou bereikt, zal zijn, dat de Ver. Staten en ook En geland hun productie van atoom- en water- Itofbommen zullen ver snellen! Men zal ook niet mogen vergeten, dat de mededeling van Rus- lands premier niet al leen voor het buiten land is bestemd, maar in misschien nog be langrijker mate voor binnenlands gebruik nodig is. Het Russische volk is jarenlang wijs gemaakt, dat Amerika agressieve bedoelingen heeft ten opzichte van de Sowjet-Unie. En dan zou deze verklaring moeten dienen om het volk gerust te stellen. OF de wetenschap, dat ook Rusland een waterstofbom kan maken, van invloed zal zijn op de internatio nale verhoudingen? Men zal zich herinneren, dat nu weer al enkele jaren geleden uit Moskou de mededeling kwam, dat men in staat was atoom bommen te vervaardi gen. In grote lijnen bezien is er daarna niet veel veranderd. Heel de wereld praat de laatste weken over vrede. Malenkof praat er ook over en de waterstofbom komt uit de bus. „En nog is het •inde niet", zo lezen wij in de Bijbel. Met de waarschuwing, dat Wij ons niet moeten la ten verontrusten, om- Sat niet mensen over e toekomst van de, 5ereld beslissen, maar od Zijn plan met de mensheid zal volvoeren tonder zich aan te trekken van een wa terstofbom of grote Woorden van mensen, M die nu in Rusland of in Amerika wonen. PARIJS, 10 Augustus Hoewel de Franse regering vrijwel afstand heeft gedaan van haar poging om de pensioengerechtigde leeftijd te verhogen zijn de economische decreten voor de vakverenigingsleiders blijkbaar niet aan vaardbaar. Nadat Eduard Herriot, de voorzitter der Franse Nationale Ver gadering, het verzoek van de communisten had afgewezen om de volksver tegenwoordiging bijeen te roepen ter bespreking van de door de stakingen ontstane toestand, heeft ook thans het bureau der R.K. vakverenigingen in een communiqué verzocht het parlement onverwijld bijeen te roepen. Tevens is de eis gesteld, dat de lastgevingen, waarin spoorwegarbeiders en P.T.T.- beambten wordt opgedragen het werk te hervatten, zullen worden inge trokken. ■BIIBIl Volgens hedenavond laat binnenge komen berichten heeft het onder com munistische leiding staande vakverbond C.G.T. een staking bij de spoorwegen uitgeroepen en zijn leden opdracht ge geven, het werk onmiddellijk neer te Leggen. Reeds eerder hadden zowel de communistische als de socialistische vakverenigingen in het belankrijke spoorwegknooppunt Dijon, waarover al het treinverkeer naar Italië en de Rivièra loopt, tot een staking besloten. Vertegenwoordigers van het so cialistisch vakverbond van spoor wegarbeiders hebben een beroep ge daan op de leden van de overeen komstige Katholieke bond om deel te nemen aan een staking van on bepaalde duur, teneinde de regering te dwingen de regeringsbesluiten in te trekken. De bond van vakvereni gingen van politiepersoneel heeft bij de premier en de minister van bin nenlandse zaken geprotesteerd té gen. het gebruiken van politie voor het rondbrengen van poststukken. In Noord Frankrijk heeft meer dan de helft der mijnwerkers gehoor ge geven aan een communistische sta- kingsoproep, nadat Vrijdag en Zater dag de leiders der R.K. en socialisti sche mij mverkers-vakbonden hun le den hadden opgedragen het werlc neer- te leggen. De minister voor de posterijen, Pier re Ferri, heeft hedenavond in- ëén' communiqué bekendgemaakt, dat hij al het personeel bij de interlöcale tele foondienst, dat vandaag geen gehoor heeft gegeven aan lastgevingen, om het werk te hervatten, heeft gesehorst. In Parijs had vrijwel al het bedoelde personeel de lastgevingen genegeerd. Een functionaris van een vakvereni ging zeide, dat de vakverenigingen de arbeiders geadviseerd hadden weer naar de telefooncentrales te gaan en dat het merendeel dit ook gedaan had. „Maar, zo zeide de functionaris grin- nekend, zij brengen natuurlijk geen verbindingen tot stand". DE DECRETEN. Toch worden de decreten, waarte gen geageerd wordt, door de politieke kringen te Parijs niet zo erg genoemd als men verwacht had. Men vraagt zich derhalve af, of het hier dan ook niet gaat om een poging van <je leiders van het socialistisch vakverbond „For ce Ouvriere" die de actie zijn begon- Dulles dreigt met tegenmaatregelen DENVER, 10 Augustus De Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, heeft vandaag na met president Eisenhower te heb ben beraadslaagd, op een persconfe rentie medegedeeld dat de Verenigde Staten „vermoedelijk tegenmaatrege len zullen nemen, indien de Commu nisten zouden weigeren een aantal Amerikaanse krijgsgevangenen terug te zenden". Toen hem gevraagd werd of dit be tekende, dat de Verenigde Staten dan op hun beurt enkele communistische krijgsgevangenen niet zouden terug zenden, antwoordde Dulles: „Het komt mij voor, dat dit een normale werk wijze zou zijn". De minister verklaarde verder dat de Amerikaanse regering op geen en kele wijze officieel had vernomen, dat er Amerikaanse krijgsgevangenen wa ren, die niet naar hun land, zouden willen terugkeren. Volgens de commu nisten. hadden enkele Amerikanen er de voorkeur aan gegeven te blijven. STAKINGEN AANGEKONDIGD IN INDONESIË DJAKARTA, 10 Augustus In een communiqué van arbeidersorganisaties wordt gezegd, dat er voor Augustus een stakingsprogramma is opgesteld, dat gericht is tegen de bedrijven als de Societe Financiere des Caoutchoucs, de H.V.A., de Serdang Cultuurmaat schappij en de Rubbercultuurmaat schappij Amsterdam. In het communiqué wordt gezegd, dat het programma zo veel mogelijk de werkgevers en zo min mogelijk de arbeiders zal benadelen. De eerste sta king is geraamd voor 13 Augustus. nen, om hun prestige te verhogen. Naast het bepaalde ten aanzien van de pensioengerechtigde leeftijd van ambtenaren bevatten de decreten o.m. het volgende: 1. Een nieuw plan voor de suikerpro ductie, dat beoogt de hoeveelheid suiker, die de Franse overzeese ge bieden in het dollargebied kopen, jaarlijks met 300.000 ton te verla gen. 2. Werknemers, die meer dan tien per sonen in dienst hebben, zullen één procent van het bedrag, dat aan lonen wordt uitbetaald, storten in een fonds voor de wonirgbouw. 3. Ambtenaren kunnen door de staat gewaarborgde leningen krijgen ten einde hen te helpen bi.i het krijgen van een eigen huis. 4. Enige bezuinigingen door het niet laten bezetten van een aantal va cante plaatsen voor tijdelijk over heidspersoneel, door een nieuwe re geling betreffende aanspraken we gens oorlogsschade en door het in krimpen van cie administratieve dienst van het leger. De regering krijgt een grolerc controle op de financiën -van genationaliseerde in dustrieën en openbare lichamen. 5-. Maatregelen tégen- prijzenkaitels teneinde" ."/Te handhaving oï het herstel van de vrije concurrentie' te verzekeren. Malan over gemeenschappelijke beleidsverklaring KAAPSTAD, 10 Augustus De Zuidafrikaanse premier, dr Malan heeft vandaag verklaard, dat „de Unie van Zuid-Afrika, in overeenstemming met andere landen met gelijke menta liteit, vastbesloten blijft het systeem van collectieve veiligheid te handha ven". Malan legde deze verklaring af in het Zuidafrikaanse huis van afgevaar digden (Tweede Kamer), nadat hij de afgevaardigden had ingelicht over het ondertekenenen van de gemeenschap pelijke beleidsverklaring door de 16 landen met strijdkrachten in Korea. (Deze landen waarschuwen er in de verklaring voor, dat zi zich tegen iedere nieuwe aanval op- Zuid-Korea- teweer stellen, en in dat geval waar schijnlijk „de vijandelijkheden niet binnen de grenzen-van Korea zullen; kunnen beperken"). i De premier zeide voorts, dat de re- gering van de Unie van Zuid-Afrika i zelf, zal moeten beslissen over even- j tuele toekomstige verplichtingen, -die j de Unie op zich zou nemen, „binnen j de grenzen van ons vermogen en in j het licht van onze verantwoordelijk- heden en verbintenissen binnen de di recte belangensfeer van Zuid-Afrika". Koninklijke Marine neemt deel aan internationale oefeningen 's-GRAVENHAGE, 10 Augustus Aan de negentien dagen durende Noordatlantische vlootoefening „Ma riner", die op 16 September begint, zullen van Nederlandse zijde de vol gende Hr Ms oorlogsschepen deelne men: Torpedöbootjager „Evertsen" en „Kortenaer, fregatten „Van Amstel", „De Bitter" en „Jan van Brakel", on derzeeboten „Walrus", „Zeeleeuw", en „Tijgerhaai", het radaropleidingsschip „Soemba" en een aantal mijnenvegers en hulpsehepen. Van de Marine- Luchtvaartdienst- zullen Seafuries en Fireflies van Britse vliegkampschepen af benevens Harpoons meewerken. Bovendien zal Hr Ms „Soemba" dit jaar deelnemen aan de jaarlijks terug kerende luchtverdedigingsoefening „Momentum". Deze oefening wordt dit maal gek-ud<--i door twee konvooien, I 6. Een besluit cm het bed, ag, dat vol gend jaar voor burgerlijke investe ringen zal worden bestc-ed, te ver lagen van 220 tot 190 milliard frank. Een belangrijk deel hiervan zal die op 15 en 16 Augustus en op 22 en worden gebruikt voor de woning- 23 Augustus langs de Britse kust zul- bouw. len worden gedirigeerd. Senator McCarthy verklaa WASHINGTON, 10 Augustus Senator Joseph McCarthy heeft van daag verklaard, dat hij kan bewijzen, dat een lid der Amerikaanse commu nistische partij de beschikking had over geheime gegevens der commissie voor de atoomkracht en van de Ame- kaanse geheime dienst. McCarthy verklaarde dit tegenover verslaggevers, na, tezamen met de re publikeinse senator Dirksen, een lid van zijn subcommissie voor onderzoek naar onamerikaanse bedrijvigheid, vier getuigen gedurende twee uur achter gesloten deuren te hebben gehoord. Senator Dirksen verklaarde dat de ze ondervraging „zeer definitief heeft aangetoond dat de veiligheid der Ver. Staten is betrokken bij hetgeen men op het spoor was gekomen". In Frankfort heeft Rontsjine, een voormalig bevelhebber van het Rode Leger, die na de dood van Stalin naar het Westen is uitgeweken, verklaard, dat de Russische geleerden nog maar theoretisch op de hoogte zijn van de wijze, waarop een waterstofbom kan worden vervaardigd. Volgens te zijner kennis gekomen rapporten, kunnen de Russische atoom bommen maar een jaar bewaard wor- ren, waarna zij onbruikbaar worden. Hij maakte in dit verband gewag van de geruchten, dat de Sowjet-Unie over een reserve van honderd atoom bommen zou beschikken. Volgens Rontsjine is het Russische volk psychologisch niet op een oorlog voorbereid. De Russische propaganda richt zich weliswaar tegen de Verenig de Staten, doch zij berust niet op fei ten, dit in tegenstelling tot b.v. de pro paganda in de tweede wereldoorlog te gen Hitier. „Van dit zwakke punt in de Russische propaganda moet het Westen gebruik maken", verklaarde hij. ri.iil. de Koningin heeft Maandagmorgen ten paleize Soestdjjk de Militaire Willemsorde uitgereikt aan mevrouw de weduwe Bouman uit Roermond. De onderscheiding was, bij Kon. Besluit van 31 Maart 1953, posthuum toegekend aan haar echtgenoot, de vroegere 1ste luitenant van het voormalige K.N.I.L., M. A. M. Bouman, die tijdens de bezetting als lid van de ordedienst het ondergronds verzet geleid en georganiseerd heeft. Het moment, waarop de Koningin de onderscheiding aan de weduwe Bouman overhandigt. SCHIPHOL, 9 Augustus. „De Ka mers wensen uit eigen aanschouwing op tic hoogte te zijn van zaken, waarover zij moeten beslissen, zoals bijv. het ontwerp „wet bewindvoering Nieuw- Guinea" en de begrotingen voor 1953 en 1954", aldus de F. H. van de Wetering, voorzitter van de parlementaire commis sie, die met de K.L.M.-constellation „En schede" naar Nieuw-Guinea is vertrok ken. „Verleden jaar zijn in de Kamer al stemmen opgegaan ten gunste van een parlementaire commissie op dit gebied", zo vervolgde hij. „Wij gaan een uitge breide reis maken en zullen Hoüandia, Biak, de Wisselmeren, Seroei, Fak Falc, Manokwari, Sorong (war de Nederland- Nieuw Guinea Petroleummaatschappij is gevestigd), de nieuwe steenkoolterreinen, Dhoom en Merauke bezoeken. De expeditie bestaat uit de Eerste Ka merleden jhr. mr G. A. M. J. Ruijs de Beerenbrouck (K.V.P.) en de heren H. Algra (A.R.) en H. J. de Dreu (P.v.d.A.), de Tweede Kamerleden dr W. L. G. Le- mairde (K.N.P.), mr Th. M. J. de Graaf (K.V.P.) en de heren J. de Kadt (P.v. d.A.), F. H. van de Wetering (C.H.U.) en J. G. H. Cornelissen (V.V.D.) en de commies-griffier van de Tweede Kamer, mr G. M. A. M. Huigens. Inwoner van oudelieden-tehuis stichtte brand GOES, 11 Augustus Nadat hij zijn Dreesgeld in drinkgeld had omgezet is Zondagavond de bijna 80-jarige G., wonende in het Oudelieden-tehuis aan de Zusterstraat alhier, enigszins in de war thuisgekomen. Zijn huurlieden roken op een zeker ogenblik een ster ke brandlucht en toen een onderzoek werd ingesteld bleek G. uit gramsto righeid óf uit onvoorzichtigheid brand te hebben gesticht in zijn woonkamer tje. Het vuur kon worden geblust. Do beheerder yan het tehuis weigerde ech ter G. langer onderdak te verlenen en verwees hem naar een logement, waar hij thans op kosten van het Burgerlijk Armbestuur verblijft. Aardbeving treft Grieks eiland. ATHENE, 10 Aug. Volgens be richten zijn drie personen om het le ven gekomen en 50 gewond bij een aardbeving, die Zondag op het eiland je Ithaki in de Ionische zee ongeveer 200 huizen verwoestte. De beving duurde 33 seconden, Het centrum er van lag in de zeestraat tussen Ithaki en het grotere eiland Cephalonia. Reddingsploegen met dokters en verpleegsters zijn naar het eiland ge zonden. CAIRO, 10 Aug. In de afgelopen 34 uur zijn er in Egypte 60 communis ten gearresteerd, aldus is hedenavond uit officiële bron te Cairo vernomen. Alle gearresteerden zijn burgers. Bij de huiszoekingen werd belang rijk propagandamateriaal gevonden. N.E.S.B. verkapte N.S.B. .ff AMSTERDAM, 10 Augustus Vier colporteurs, die getracht hebben in Amsterdam het eerste nummer van het blad „Alarm" van de Nationaal Europese Sociale Beweging (N.E.S.B.) op straat te verkopen zijn door de politie in de kraag gegrepen terwijl honderd exemplaren van de blaadjes in beslag werden genomen. De politie greep hier in, omdat het vermoeden be staat, dat men met een organisatie heeft te maken, die een voortzetting is van de N.S.B. Colporteurs bij de kraag gegrepen Aangezien laatstgenoemde organisa tie bij de wet verboden is, is tegen de colporteurs proces-verbaal opgemaakt. Twee der colporteurs allen zijn lid van de N.E.S.B. hebben tijdens de oorlog deel uitgemaakt van een Na tionaal Socialistische organisatie en zijn geïnterneerd geweest. Nauwelijks tien minuten nadat de colporteurs op straat waren versche nen, werden zij door de politie ingere kend. Slechts enkele blaadjes hebben zij aan het publiek kunnen verkopen. Op enkele plaatsen was op straat het woord „alarm" gekalkt. Op een aantal tramhuisjes e.d. was een biljet aan geplakt met het opschrift: „Nationaal Europese Sociale Beweging, afdeling afdeling pers en propaganda, Amster dam. Leest „Alarm" strijdblad voor een nationaal en sociaal Europa". De landelijke leider van de N.E.S.B. is mr J. Wolthuis uit Groningen, die tijdens de bezetting vrederechter is ge weest en kort geleden is afgetreden als voorzitter van de stichting „Oud-po litieke delinquenten", zo deelde de po litie mede. De algeheel leider voor Holland en Vlaanderen is de heer P. van Tienen uit Amsterdam ,een ex- S.S.-officier, Haupt-Sturmführer, die aan het Oostfront is geweest. Deze van Tienen is de directeur van een zgn. internationale boekhandel te Amsterdam, een instelling, die gedeel telijk zeker ook functioneert als admi nistratief orgaan der organisatorische binnenlandse en buitenlandse aangele genheden. Van Tienen zond enkele maanden geleden circulaires rond, waarin hij de oprichting der N.E.S.B. aankondigdev en de geadresseerden tot medewerking opriep. Deze kennisgeving was verge zeld van een lijst van namen van de genen, op wier medewerking hij ogen schijnlijk rekende. Voor de oppervlakkige lezer was dit enigszins misleidend, omdat er hiel en daar de conclusie uit getrokken werd, dat de genoemde personen met de idee van de oprichting ener N.E.S.B. zouden sympathiseren. In zijn oekase somt de heer van Tie nen een aantal landen op, waarmee hij verbinding zou hebben, maar hij vergeet te vermelden het contact met Spanje en Zuid-Amerika, alhoewel met recht aan te nemen is, dat juist in deze gebieden stevige contactlijnen lopen. De doelstellingen zijn overigens zeer algemeen gesteld en maken, gelijk bij de vroegere N.S.B. door hun vaagheid niet direct een afstotende indruk. Men weet, dat dit echter allemaal slechts voor de „Bühne" geldt. De werkelijke intenties plegen de leiders noch de eenvoudige leden en meelo pers, noch buitenstaanders aan de neus te hangen. Interessant is slechts de mededeling van de heer van Tienen, dat de N.E. S.B. zich voorstelt, voor het eerst deel te zullen nemen aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer in 1956! Of de N.E.S.B. inderdaad reeds over enige aanhang beschikt, is uiteraard moeilijk vast te stellen. Er bestaan aanwijzingen om te veronderstellen, dat het getal aangeslotenen of sym pathisanten zich momenteel rond de 1500 zal bewegen.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1