CRITIEK VAN KAMERLEDEN OP BELASTINGONTWERPEN Sterrenregen van 11 op 12 Augustus Verlaging van vereveningsheffing voor middenstand gevraagd WIELERCR1TERIUM TE CHAAM. Onevenwichtig en onstabiel Atoombom ontplofte: 36 km2 vernield* Militaire colonnes ronkten door Nederland* Prinses Wilhelmina in Nederland terug* Vestzak-duikboot met geheime brandstof? Gereformeerde drankbestrijders in jaarvergadering bijeen Bij een wolkenloze hemel Zwitserse ballon bij Keulen geland Schitterend schouwspel is een slaaploze nacht waard I Amerika toont meer begrip voor Indonesië Vrijdag 7 Augustus 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 DEN HAAG, 6 Augustus. Hoewel er enerzijds veel instemming bestond, hebben de leden van de Tweede Kamer anderzijds de voor stellen van de regering om de belastingen te verlagen „op strategische punten van het bedrijfsleven" vrij critisch ontvangen. Zo betreuren verschillende leden het, dat de voorgestelde maatregelen om de werk gelegenheid op lange termijn te bevorderen van weinig belang zijn voor de middenstandsbedrijven. Immers, deze bedrijven zien zich ge plaatst tegenover een huurverhoging van de bedrijfspanden tot 150 en bovendien een loonsverhoging van het personeel. Aan deze bedrij ven zal practisch geen armslag worden gegeven voor meer investe ringen. Opgemerkt wordt, dat o.a. verlaging van de vereveningsheffing en van de premie voor de kinderbijslag in aanmerking komen om de lasten van de middenstand te verlichten. Een andere belangrijke critiek op het gehele complex van maatregelen is, dat de Kamer in het geheel in het duister is gelaten omtrent de huidige budge- taire toestand van de Staat In brede kringen is wantrouwen ontstaan in de gedegenheid van de ramingen der Re gering, in het bijzonder in de ramingen van de middelen. Men vindt het dan ook een dringende eis dit wantrouwen te bestrijden. Daarvoor is nodig een grondige en duidelijke verantwoording van de grondslagen en motiveringen der ramingen. Zo wil men ook graag nader verne men welke invloed de watersnoodramp in het bijzonder zal hebben op het natio nale inkomen en de nationale bestedin gen in 1953 en 1954. Worden de gevolgen van de overstromingsramp, zo wordt ver der gevraagd, voorzover zij ten laste van de Staat komen, gefinancierd met gel den verkregen uit leningen of uit het z.g. tegenwaardefonds? Geen evenwicht. Vele leden geven in dit Voorlopig Ver slag te kennen, dat een evenwichtige werkgelegenheidspolitiek gepaard moet gaan met een vergroting van de binnen landse koopkracht. O.a. overwegingen van sociale rechtvaardigheid maken het noodzakelijk, indien thans de investe ringsbeperking voor het bedrijfsleven door belastingverlaging ongedaan wordt gemaakt, ook de consumptiebeperking op te heffen. Tot hun leedwezen constateren deze leden nu, dat de voorgestelde maatrege len dit evenwicht niet waarborgen. Ook zijn er leden in de Tweede Kamer, die geloven, dat de voorgestelde maatre gelen een bevordering van de werkgele genheid op lange termijn en een compen satie van de huurverhoging niet beogen, maar een zo goed mogelijke verdeling van het nationaal inkomen. Het gehele complex van maatregelen lijkt wel op een lappendeken, zo maken deze leden de minister duidelijk, want in hflna alle belastingen worden wijzingen yporgesteld, terwijl voor een heel belang rijke categorie, n.l. die van de werkne mers, een nog onbekende loonsverhoging in het vat zit. Ook bevatten de voorstellen maatre gelen, die ongeacht de huurverhoging en de bevordering van de werkgelegenheid toch genomen moesten worden. Een andere opmerking, die we in het verslag tegenkomen, komt hierop neer: We geloven er niets van, dat de op bloei van de internationale handel te danken is aan de gevoerde na-oor- logse fiscale politiek. Men zou er zich eerder over kunnen verwonderen ,dat deze opbloei ondanks deze fiscale politiek toch heeft kunnen plaats vinden. Op Montebelle-eilanden, PERTH, 6 Aug. Voor de eerste maal, sinds in October 1952 bij de Montbello eilanden een Britse atoom bom tot ontploffing werd gebracht, heeft een groep journalisten WoenS' dag een vliegtocht boven dit gebied mogen maken. Zij zagen dat een gebied van onge veer 36 vierkante kilometer door de ontploffing werd vernield. De planten groei op het eiland vertoonde nog steeds duidelijke tekenen van ernstige verschroeiing, en ijzeren constructies waren volkomen verwoest. Maar een massief blokhuis, dat waarschijnlijk Was gebouwd om waarnemingsinstru- menten te herbergen, was nog geheel ongeschonden. De atoomproef toont aan, wat er zou kunnen geschieden, indien een atoom- Dom in het ruim van een schip, dat een Britse haven bezoekt, ontploft, overigens een „gezellig" vooruitzicht, De leden, die deze vriendelijkheid te berde brachten, zagen de oplossing van alle moeilijkheden (huurverhoging en werkgelegenheid) slechts in enkele in grijpende maatregelen, n.1. verlaging van de omzetbelasting, verlaging van de in komstenbelasting voor personen en on dernemingen en vooral herziening van het fiscale winstbegrip. Ook was de vraag gerezen, waarom de regering al overleg had gepleegd met de Stichting van de Arbeid, terwijl de voor stellen nog niet aan de Kamer waren voorgelegd. Onstabiel. Nog een klacht was, dat de belasting- politiek een onstabiel karakter draagt. Telkens wisselt men van oogmerk. Nage noeg permanent zijn wijzingen aan de orde, dan weer verhogingen, dan weer verlagingen, soms wel van dezelfde be lasting. Er zijn maatregelen voorgesteld om de werkgelegenheid op lange termijn te be vorderen, maar waarom zijn deze maat regelen dan niet van belang voor het bank- en verzekeringswezen? Deze sec toren van het bedrijfsleven zijn immers voor de werkgelegenheid ook van grote waarde. Enkele leden achtten een belastingver laging over de gehele linie een dringende vereiste om zo spoedig mogelijk een eind te maken aan het sociaal-economisch eu vel, dat een groot deel der middengroe pen zijn belasting niet meer uit het inko men kan betalen, maar de spaarcentjes moet aanspreken. Zij vreesden, dat de regering spoedig zal ervaren, dat het Nederlandse belas tingklimaat door het gehele bedrijfsle ven nog vrij bar wordt gevonden. Over de compensatie van de huur verhoging wordt opgemerkt, dat de loonsverhoging niet mag worden beperkt tot een bepaald niveau. Vele leden me nen, dat de loonsverhoging algemeen bindend moet zijn en dat dan de na-oor- logse periode van loonsbemoeiïngen door de regering moet worden afgesloten. De verantwoordelijkheid moet dan liggen bij het georganiseerde bedrijfsleven. Verder vragen de Kamerleden een ver dere verlaging van de accijns. De voor gestelde wijze van de vrijstelling van de omzetbelasting ontmoette bij vele leden ernstige bezwaren. De kleinhandelaren moeten zeer belangrijke bedragen aan de fiscus afdragen, welke bedragen zij eerst ra lange tijd weer terugkrijgen. Ook wordt opgemerkt, dat de verlich ting slechts tijdelijk van aard is, omdat het waarschijnlijk is, dat door de Kolen- en Staalgemeenschap de prijs van brand- stof toch zal stijgen. Volgens vastgesteld tijdschema. Langste colonne bestond uit 167 jeeps en vrachtwagens* Te Velde, 6 Aug. In het nachtelijk duister bewogen zich kilometers lange militaire colonnes over de grote wegen naar het Oostelijke gedeelte van N. Brabant. De derde divisie was, 65 uur na de eerste oproep van de generale staf tot voormobilisatie, op weg naar het concentratiegebied, en kwam daar in de vroege morgenuren aan. Het eerste deel van de „oefening drietand", het zich gereed maken voor de gevechtstaak in de mobilisatiecentra, was achter de rug. De tweede en niet minder belangrijke phase, het vervoer van de 20.060 militairen naar hun operatieve bestemmingen, was begonnen. De meeste mi litairen werden vervoerd met eigen vervoersmiddelen en een zesde gedeelte met tien extra treinen. Prinses Irene had een rustige verjaardag. NEW YORK, 6 Aug. Prinses Ire ne heeft een rustige verjaardag gehad in Cape Codd, waar zij met Prinses Beatrix op vacantie is. De geschenken, die Prins Bernhard voor haar meege bracht had, lagen, toen zij was opge staan, op de tafel uitgestald. Prinses Irene begon ze onmiddellijk met haar zuster uit te pakken. Prins Bernhard moest tegen de mid dag weer vertrekken om zich naar Cu rasao te begeven. De Prinsessen verge zelden haar vader naar het vliegveld. Nadat zjj waren teruggekeerd werd een partijtje gegeven. McCarthy wil democraten straffen, MILWAUKEE, 6 Aug. De repu blikeinse senator Mc Carthy heeft ver klaard, dat de republikeinse belofte om degenen, die voor de „geweldige neder laag" in Korea verantwoordelijk zijn, de gerechte straf te doen ondergaan, nog niet is vervuld. „Wanneer wij degenen, die ons heb ben opgedragen de oorlog in Korea niet te winnen, niet voor het gerecht brengen, hadden wij nooit aan de re gering behoren te komen, want wij hebben onze belofte gebroken", zo zei de senator op een bijeenkomst van oud militairen. Met ingang van 1 Augustus zijn de bestaande nikkelen munten van tien frans aan de omloop onttrokken. Deze munten kunnen tot en met 31 October aan de kantoren van het Franse ministerie van financiën ter omwisseling worden aangeboden. Uiterst zorgvuldig is ook dit deel van de oefening voorbereid en niets is aan het toeval overgelaten. Elk van de chauffeurs van de ruim 3500 voer tuigen hebben een kaart, waarop de door hen te volgen route tot in de tails is uitgestippeld. Ook als zij door pech worden gedwongen om op de weg achter te blijven, kunnen zij zon der moeite hun bestemming bereiken. De voorgeschreven snelheid is dertig kilometer per uur. De colonne rijdt met normale lichten en volgens een Van te voren vastgesteld tijdschema, waarvan onder geen enkele voorwaar de mag worden afgeweken. Dit tijd schema is zodanig opgesteld, dat van West naar Oost en van Noord naar Zuid rijdende colonnes niet op de zelfde tijd bij een van de zes kruisin gen- arriveren. De leiding van dit mas sale militaire vervoer is in handen van een post van de Inspecteur Ver keerswezen, die in een centrale plaats in Brabant zetelt. Een dertigtal ver- keersdetachementen is opgesteld langs de verschillende routes. Deze detachementen melden per ra dio, of per telefoon aan de centrale post de tjjd van aankomst van iedere colon ne, zodat op elk moment een volledig beeld van de positie van de verschillen de onderdelen kan worden vastgesteld. Langs de wegen stonden ook op be langrijke punten bergingsploegen van de technische dienst en geneeskundige ploegen om, waar nodig, hulp te ver lenen. Het burgerverkeer, dat in de nachtelijke uren grotendeels is be perkt tot vrachtvervoer, moest aan de militaire colonnes voorrang verlenen. Het oponthoud werd echter beperkt, doordat de colonnes waren onderver deeld in afdelingen van 25 voertuigen, waartussen een tijdsduur van vier mi nuten lag. De langste op zichzelf staande colonne bestond uit 167 jeeps en vrachtwagens. Met inbegrip van de tussenruimte van vier minuten duurde het voorbijtrekken 37 minuten. De middelzware artillerie (stukken van 155 mm) met „hard speed"-trac- toren van de divisie werd 's avonds in West Brabant op de trein gezet om beschadigingen van het wegennet te voorkomen. VERKLARING GENERAAL HASSELMAN. De chef van de generale staf, luite nant-generaal Hasselman, heeft van morgen ln het concentratiegebied het volgende verklaard: „Alle onderdelen waren voor de daarvoor vastgestelde tjjd, namelijk de dag plus een (Woens dag) om 24 uur geheel marsvaardig. Al le onderdelen zjjn op de daarvoor vast gestelde t()d naar het concentratiege bied vertrokken, de concentratievervoe- ren zelf z(jn naar mijn Indruk zeer goed verlopen, hoewel het niet onmogelijk is, dat er enkele ongeregeldheden of vertragingx zijn opgetreden. Alhoewel nit de berichten van de contröleteams vermoedelijk zal blijken dat verschillen de zaken nog verbeterd kunnen worden, heb ik de sterke indruk, dat tot nu toe de mobilisatie-oefening een succes is geweest". Aan deze verklaring voegde Generaal Hasselman toe: „Het Is bijna onbe grijpelijk, dat sinds de totale mobilisatie van 7 uur Dinsdagmorgen Woensdag avond alles startklaar was". Op een opmerking, dat een alge mene klacht van de troep is, dat de voedingsrantsoenen te weinig zijn, antwoordde hij, dat er genoeg calo rieën zijn en hij zelf geen klachten had ontvangen. Indruk over het vervoer van de af gelopen nacht van de hoogste con trolepost van de inspecteur verkeers wezen geeft de volgende bijzonderhe den: Op dit moment, om 12 uur, zijn alle colonnes het concentratiegebied bin nengereden. Er zijn gedurende het ge hele nachtelijke vervoer geen persoon lijke ongelukken gebeurd. Er zijn geen gewonden en er zijn geen mensen naar het ziekenhuis gebracht. Dit betekent dus dat het concentra- tievervoer, wat met meer dan 2000 voertuigen is gebeurd, zonder noe menswaardige ongevallen is verlopen. Generaal Hasselman merkte nog op, dat de chauffeurs allen een pluim toe komt, 40 pet. van hen Is in het burger leven geen chauffeur, zij werden plot seling op een vrachtwagen gezet en presteerden het dit vervoer zonder noemenswaardige ongelukken moge lijk te maken. Een handicap noemde de generaal het feit, dat hier en daar burgervervoer tussen de colonnes kon gaan rijden. 's GRAVENHAGE, 6 Aug. Prin ses Wilhelmina is van haar vacantie- reis van Noorwegen weer in het va derland teruggekeerd. Zij verbleef enige dagen in Oslo, vertrok daarna naar Bergen, waar zij aan boord ging van het s.s. „Luna" om enige dagen te Svolvaer op de Lofoten te schilderen. Aan boord van de „Luna" reisde de Prinses nadien weer terug naar Bergen, alwaar zij ook enige dagen verbleef om van Stavanger weer per vliegtuig terug te keren. ln het Brabantse plaatsje Chaam is Woensdag een wielercriterium gehou den waaraan door een groot aantal renners werd deelgenomen. Aan deze „Acht van Chaam" werd onder meer meegewerkt door de Nederlandse Tour de Franse renners. We zien de renners hier in de bocht; in het midden Thijs Roks, daarachter Wim van Est. DE SOWJET-UNIE EN DE VERENIGDE NATIES. NEW YORK, 6 Aug. Vertegenwoordi gers van de Sowjet-Unie hebben b(j of ficieuze contacten met hoge functiona rissen van de Verenigde Naties te ken nen gegeven, dat de Sowjet-Unle het voornemen heeft mee te werken in de gespecialiseerde instellingen van de V.N. Deze berichten, die men in kringen van het secretariaat van de V.N. niet wilde bevestigen of ontkennen, volgen op het besluit van de Sowjet-regering om een millioen dollar ter beschikking te stel len van het technische-hulp fonds van de Verenigde Naties. Artikel in „Colliers". NEW YORK, 6 Aug. Volgens een artikel van vice-admiraal Charles Lock- wood in „Colliers" is een omwenteling in de vlootstrategle en -tactiek moge lijk door een nieuw type Amerikaanse vestzak-duikboot, welke wordtvoort gedreven door een nog geheime brand stof van bijzondere kwaliteit. Lockwood, die in de laatste wereld oorlog het bevel voerde over de vloot in de Stille Oceaan, schrijft, dat deze brandstof de duikboot een actie-radius van meer dan 500 mijl zal verschaffen en haar in staat zal stellen verschillen de dagen onder water te tyijven. De duikboot wordt ontworpen bij de Fairchlld fabriek te Farmlngdale ln New York. Zij zou een bemanning krij gen van vier kikvorsmannen, die, wat hun eigen lijfsbehoud betreft, dezelfde kans zouden hebben als bemanningen van andere onderzeeërs. De vestzak-duikboot zou een gewicht krijgen van 25 ton, niet groter zijn dan 12 meter en het meest op een erg grote torpedo lijken. Zij zou gemakkelijk onder stalen ver. sperringsnetten kunnen duiken of deze doorboren en kunnen manoeuvreren ln water, dat voor andere onderzeeërs te ondiep zou zijn. Haar totaalsnelheia zou 16 km per uur aan de oppervlakte en ongeveer 19 km ln niet te weellg water bedragen. In Engeland zal de volgende maand de suikerrantsoenering beëindigd wor den. Men verwacht dat volgend jaar de Invoer van vlees en bacon weer aan particuliere handelaars zal worden overgelaten. Toenemend bierverbruik Stijlloze advertenties APELDOORN, 6 Aug. Onder voor zitterschap van ds C. M. v. d. Loo van Dordrecht kwam de Geref. Ver. voor Drankbestrijding gisteren ln Apeldoorn ln 50e algemene vergadering bijeen. De voorzitter sprak een openings woord, waarin hij herinnerde aan de nationale ramp, die het onmogelijk maakte de jaarvergadering 1953 te Middelburg te houden. Niemand van de leden der vereniging heeft door de ramp het leven verloren. Spreker wek te zijn gehoor op de strijd tegen de drinkgewoonten aan te binden ln de overtuiging, dat men ln Christus meer dan overwinnaar is. De voorzitter verwelkomde de heren A. G. W. Severijnen, hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, afd. drank bestrijding en de afgevaardigden van verscheidene zusterverenigingen. De heer Severijnen sprak de verga dering toe en stond met name stil bij het toenemend alcoholverbruik ln hei algemeen en het bierverbruik in het bijzonder, wat hij een onsociaal ver schijnsel noemde, waartegen de drank bestrijding volgens hem op „de meest efficiente wijze moet blijven ageren." Namens de zusterorganisaties sprak de heer P. N. v. d. Velden van Hilver sum, secretaris van de N.C.A., de jaar verslagen van de secretaris en penning meester, resp. de heren J. Feitsma van IJmuiden en J. O. Elshout van Apel doorn werden goedgekeurd na opmer kingen van enkele afdelingen. De pen ningmeester werd gedecharcheerd. De begroting vastgesteld. Tot lid van het moderamen van het hoofdbestuur werd herkozen de heer J. O. Elshout. Tot vlce-voorzitter werd gekozen in de vacature ds D. v. Dijk van Groningen, de heer W. T. C. Scheps te Den Haag. De vergadering deed vervolgens en kele voorstellen af van de afdeling Middelburg en de Provinciale Zeeuwse Bond over de schriftelijke propaganda. Besloten werd de jaarvergadering 1954 te Middelburg te houden. De vergadering sprak uit, dat de wijze, waarop met name de vier ad vertenties in de Ohr. Dagbladpers verschijnen, stijlloos moet worden ge acht. Aan het hoofdbestuur werd op dracht gegeven terzake stappen te doen. Na afhandeling van de agenda werd verwelkomd ds J. v. Herksen van Er- melo, oud-voorzitter der vereniging, die een kort woord tot de vergadering richtte. Tenslotte hield ds J. H. Kui per, Geref. predikant van Zwolle, een opwekkende rede. Hij accentueerde daarin, dat de duivel altijd Gods goede gaven bederft. Dronkenschap is een zeer grote zonde en er is tussen dit kwaad en elk ander kwaad een groot onder- scheld. Dit kwaad n.l. kan men ver mijden. De drankbestrijding moet de greep op het opgroeiend geslacht weer te- rugkrijgen. Opgestegen bij Naaldwijk. 's GRAVENHAGE, 6 Aug. De Zwitserse ballon „Mungg", de grootste ter wereld, is gisteravond om 8 uur bij de Westlandse handelstentoonstel ling te Naaldwijk opgestegen met aan boord de balloncommandant G. Eber- hardt, Nini Boesman, een Zwitserse passagiere en 26 zakken zandballast. De ballonvaarders kregen als ge schenken druiven en beschuit met muisjes mee, bestemd voor resp. de oudste en jongste inwoner van de lan dingsplaats. De vaart werd gemaakt op een hoog te van gemiddeld 200 meter, waardoor de bemanning, ondanks de lage be wolking en de nachtelijke uren, zich steeds vrij goed kon oriënteren. Soms wist men niet goed waar men was en dan vroeg men aan de bevolking (het geen tot op 300 meter hoogte kan ge schieden): „Waar zijn we?", waarop als antwoord o.a. „Roermond" werd gegeven. Door een regenbui werd de ballon aanzienlijk verzwaard èn moest men langzamerhand gaan landen. Bij Gumersbach kwam de ballon neer. De mand sloeg om en men maak te een korte sleepvaart, die eindigde in een „hondenhoklanding", hetgeen zeggen wil, dat de opvarenden uit de mand moesten kruipen als een hond uit een hok. Om half zes vanmorgen bevond men zich tussen Keulen en het Rothar-gebergte ten Oosten van Keulen. De opvarenden waren enthou siast over de tocht. Vele lezers zullen wel weten dat „vallende sterren" helemaal geen ster ren zijn, maar meteoren. Sterren zijn volle zusters van onze zon, meteoren (vermoedelijk) een soort verdwaalde achternichten van onze aarde. Hoe die familie-verhouding precies ligt, daar over zijn de sterren- (oftewel: me teoor-) kundigen het nog niet eens. Sommigen beweren, dat de meteoren heel fijne splintertjes zijn van een planeet een zus dus van de aarde die op een kwade dag uit elkaar is gespat. Anderen menen, dat ze resten zijn van kometen, de aartsgeheimzin- nige zwervers door ons zonnestelsel, die eens in de zoveel jaren als kleurige vuurpijlen langs de hemel flaneren. Maar ons praatje gaat over me teoren. Waarom? Wel, omdat U van hun inderdaad schitterend schouwspel in Augustus bijzonder kunt genieten. En vooral in de nacht van 11 op 12 Augustus, want dan kruist de aarde een stoet van steentjes, welke door ons zonnestelstel dwalen. Die steentjes de meeste zo klein als zandkorrels, enkele iets groter vliegen met enor me snelheid (tientallen kilometers per seconde!) onze dampkring binnen. Daar ondervinden ze van de lucht zo veel weerstand, dat zij gaan gloeien endus zichtbaar worden. Daar zijn ze dan, onze „vallende sterren". Maakt U geen zorgen, (lat ze U zul len treffen, want vrijwel al die licht- flitsende steentjes „verdampen" tien tallen kilometers boven uw hoofd. Een héél enkele, iets grotere komt wel eens op de aarde neer, maar U noch w(j zullen er waarschijnlijk ooit een zien. Behalve in musea, waar men die stuk jes pltmeet- of komeetmaterie zuinig bewaart. En de zware brokken, die eens in een eeuw op aarde terecht ko men, zijn ware beroemdheden door hun overgrote zeldzaamheid. En nu moet U even naar het kaartje kijken, dat wij hierbij afdrukken. U kunt er namelijk op zien, waar aan de hemel U in Augustus die meteoren zwerm kunt waarnemen. U richt uw blikken naar het Noorden en ziet daar het sterrenbeeld „De grote Beer", dat iedereen wel kent. Rechts daarvan loopt die grijze sterrensluier, welke „De Melkweg" heet (apropos: hij be staat uit millioenen en nog eens mil- lioenen sterren!) en in die Melkweg is duidelijk waarneembaar een ander bekend sterrenbeeld „Perseus". De „hoogste" ster van Perseus lijkt in Augustus wel het gaatje in de hemel, waaruit vonken naar de aarde schie ten. Die „vonken" nu zijn de meteo ren, welke van Perseus „uitgaan". Daarom noemt men hun zwerm dan ook de Perseïden. Er zal in die nacht van de 11e op de 12e Augustus geen maan zijn, zodat U de Perseïden soms een paar per mi nuut'. heel goed zult kunnen zien, als.... géén wolken de hemel bedek ken. Verklaring van Sastroamidjojo. WASHINGTON, 6 Aug. De Indo nesische premier, mr Ali Sastroamid jojo, heeft Woensdag aan de voor avond van zijn vertrek uit de V.S., waar hij de functie van ambassadeur bekleedde, zijn voldoening geuit over de groeiende belangstelling van het Amerikaanse volk en het begrip voor Indonesië. Toen hij 3% jaar geleden in de V. S. kwam, wist men weinig over Indo nesië en er was weinig begrip voor zijn land. Dit was thans veranderd, al hoopte de minister, dat de Amerika nen nog meer kennis over Indonesi sche aangelegenheden zouden verkrij gen. De Indonesische handel met de V.S. zou kunnen worden uitgebreid, zo zei hij, o.m. ten aanzien van rubber en van thee, plantaardige vetten, copra en specerijen. Tenslotte verklaarde de minister, in dien de kwestie-Iran bevredigend zou kunnen worden opgelost, de economi sche betrekkingen tussen Nederland en Indonesië zouden verbeteren, ten voor dele van de zakenwereld in beide landen. Zweden schenken linoleum voor getroffen gebied. AMSTERDAM, 6 Aug. De Zweed se Vereniging voor Hulp aan Kinderen „Radda Barnen", heeft ten behoeve van kleuterscholen in het getroffen gebied ca. 3000 vierk. meter linoleum ter beschikking gesteld. De Russische „blauwe trein" aangevallen? BRUNSWIJK, 6 Augustus Arbei ders van de rijtuigenfabriek van Ad- mendorf in Oost-Duitsland, die naar het Westen zijn uitgeweken, hebben Woensdag meegedeeld, dat in de af gelopen week „de blauwe trein", die tussen Oost-Berlijn en Moskou rijdt, door Poolse verzetsstrijders is aange vallen. De wagons van de trein waren naar de fabriek te Admendorf gebracht om te worden hersteld. Zij droegen talrij ke sporen van beschietingen. Koningin Juliana zal op 21 Augustus een bezoek brengen aan de leertentoon- stelling te Waalwijk. In de morgenuren van die dag zal zij de Amercentrale te Geertruldenberg bezichtigen.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 4