Aantal Franse toeristen kan jaarlijks verdubbelen. mflZESH3Ea-i Voor week-end en vacantie oen Vijftig jaar gewassenkeuring in Nederland» Een antwoord met weinig perspectief* Scholieren op reis door zes landen* (ft G€VA€RTfïlm voor .Vrijdag 7 Augustus 1953 ZEEUWSCi; DAGBLAD Pagina 3 WAT men ook van de Russen kan zeggen, zeker niet, dat zü het spel der politiek en der diploma tie niet meesterlijk spelen. Want laten wij het maar direct vaststellen' het Westen weet niet goed, wat het aan moet met het antwoord der Sow jet- Unie op de uitnodiging deel te nemen aan de conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier. Dit antwoord is zó gesteld, dat de - eerste reactie van Washington was: „Wij moeten eerst met Engeland en Frankrijk overleg plegen om te ontdekken, of de Russische nota nu de aanvaarding of de verwerping van ons voorstel inhoudt!" Als de zaken zó staan, dan zal geen mens hoog gestemde verwachtingen koesteren vooral wanneer hij weet, dat het Britse standpunt nogal wat afwijkt van dat der Amerikanen, die nooit erg geporteerd zijn geweest voor Churchills suggestie de gehele poli tiek» toestand in de wereld onder werp van bespreking met de Russen te maken. De commentaren uit de kring der Westelijke geallieerden stemmen hier in overeen, dat er elementen in de Russische nota zijn, welke een zeer nauwkeurige bestudering vereisen, voordat Moskou kan worden geant woord. In Londen werd zelf3 van een nieuw Russisch voorstel gesproken, omdat het Westelijke aanbod wel niet rechtstreeks werd verworpen, maar in feite neerkwam op een volkomen andersoortige ministerconferentie. Ook in Parijs was men niet erg optimistisch, hoewel daar sommige politici toch wel iets in de Sowjet- nota zagen. „Laten wij het proberen", zo redeneerde men, „en ook niet bang zijn om te gaan praten over de toe lating van communistisch China tot de Ver. Naties. Wie weet, of er onder handelingen uit kunnen voortvloeien over de beëindiging van de strijd in Indo-China. In Korea zijn we ten slotte ook tot een bestand gekomen1 Een standpunt, dat voor een land, dat duizenden soldaten in de strijd tegen de Vietminh heeft verloren, begrijpe lijk is. DAT de politici in Bonn door het Russische antwoord ontnuch terd zijn, zal ieder kunnen vatten, De eerste reactie was: in feite zijn de voorstellen, die betrekking heb ben op Duitsland en Oostenrijk, ver worpen. De vrees is gerechtvaardigd, dat de belangen van Duitsland zullen worden opgeofferd, wanneer de mi nisters der Grote Vier over van alles en nog wat gaan praten. Want Moskou stelt de Duitse kwestie, de hereniging en het vredesverdrag, op de tweede plaats en zal men ooit klaar ko men met de bespreking van maatrege len ter vermindering van de interna tionale spanning? De Russen willen alles erbij slepen, maar het zal erop neerkomen, dat de spanningen niet verdwijnen en.... dat Duitsland ver deeld blijft! INDERDAAD kan uit' wat de Rus sen antwoordden de conclusie wor den getrokken, dat zij niet het minst voor vrije verkiezingen in geheel Duitsland voelen, een absolute voor waarde, die het Westen tot heden al tijd heeft gesteld. Dit bezwaar van de zijde der Sowjet-Unie ligt voor de hand: Moskou weet drommels goed, dat het een zware communistische nederlaag zou worden, als Oost- en West-Duitsland een eigen regering voor het gehele land zouden kiezen Bondskanselier Adenauer heeft vier concrete vragen gesteld. Van het ant woord daarop zal het afhangen, of er ooit sprake zal zijn van vermindering der spanningen. Deze vragen waren wil Rusland nu wel of niet over vrije verkiezingen spreken? Wil het mede werken aan een vredesverdrag zonder West-Duitsland daarin te-kennen en dit verdrag eenvoudig aan de rege ring voor geheel Duitsland opleggen? Krijgt die regering volledige vrijheid van handelen naar binnen en naar buiten? Wil Rusland inderdaad de veiligheid van Europa en daardoor ook van Duitsland waarborgen? Of er ooit een antwoord zal volgen weet niemandMaar wèi, dat de rege ling der Duitse kwestie opnieuw voor vele maanden op de lange baan is geschoven. Geen geldvoor propaganda in Parijs. Millioenen guldens aan deviezen worden gemist. DAT men in Wenen nog minder optimistisch is, is verklaarbaar, wanneer men in de Russische nota leest, dat een bevredigende afloop van de besprekingen over Duitsland van gunstige invloed zal zijn op het slui ten van een Oostenrijks vredes verdrag. Wel heel opmerkelijk is de voorslag der Russen om in de praktijk te ko men tot mindere internationale span ning, n.l. vermindering der bewape ning en een verbod om oorlogsbases op het grondgebied van andere staten te bezetten. Dit oude stokpaardje is weer van stal gehaald. Het zal geen overwinning behalen, want het Wes ten is toch altijd nog wel zó eens gezind, dat het de Atlantische Defen siegemeenschap niet meer zal opgeven! T. In de Snmatrastraat te Amsterdam is vandaag een negen maanden oude baby in zijn ledikantje gestikt doordat een koordje van een rammelaar' om zijn hals je terecht kwam. (Van onze Parijse correspondente). PARIJS, 5 Augustus. Telkens ais we over de Place de l'Opera liepen dachten we: Nederland komt toch weer maar best voor de dag. De A.N.V.V. heeft daar op eerste stand een knots van een bureau, onze driekleur waardig. We staan hier op een lijn met onze Duitse buren en onze Zwitserse en Italiaanse vrienden. Maar uiterlijke schijn bedriegt. Dat is ons ge bleken toen we eens het bureau binnen stapten, om een praatje te maken met dr J. v. d. Stap, de Nederlandse touristen- magnaat in de Franse hoofdstad, wiens taak het is de Franse burgers, boeren en buitenlieden bij de haren te grijpen en naar Nederland te sturen. In dat geweldige pand ligt op de eerste etage n.l. een bar klein kamertje, een soort driehoekje, waarvan wellicht met enige fantasie en veel geld een kleine bar zou zijn te maken. Het hokje is via een echte balie in tweeën gesplitst. Op de vier vierkante meter „publieke ruim te" worden in het seizoen dagelijks een slordige 120 touristen te woord gestaan. Ze staan elkaar op de eksterogen,het geen de wachttijd nu juist niet veraan genaamt. Achter de balie staan op enkele vierkante meters meer drie schrijfbu- reaux. Achter het ene zit de heer v. d. Stap, het tweede is voor een juffrouw met grijze haren en het derde wordt in genomen door een beleefde jongeman. Soms komen er mensen, die achter de balie worden ontvangen en aan de schrijftafel van v. d. Stap mogen plaats nemen. Dan is het hokje werkelijk te klein. Dr v. d. Stap vertelde ons dat diverse hotels in de grote steden van Nederland sedert 1952 hun kamerprijzen met vijftig tot honderd percent hebben verhoogd, zodat het begrijpelijk is, dat ook uit an dere landen de verzuchting is gekomen, dat Nederland niet meer goedkoop is. Als een der oorzaken waardoor de belangstelling der Franse touristen voor Nederland is gestegen noemde hij de Februari-ramp. Ons land heeft toen dusdanig in de publiciteit gestaan, dat vele Fransen nieuwsgierig zijn gewor den. Maar ook het baanbrekende werk van het Parijse kantoor der A.N.V.V. doet ons meer Franse deviezen binnen halen! Er is geen geld. Maar om actie te voeren zoals het zijn moet en zoals ook de Zwitsers, Italianen en Duitsers doen, heeft de A.N.V.V. geen middelen. „Ik moet nu eenmaal roeien met de te korte riemen, die ik heb", al dus de heer van der Stap, „in het seizoen ontvang ik hier met mijn twee ledig per soneel dagelijks zo 120 tot 150 bezoekers. Dat zijn bijna nog allemaal twijfelaars, die reclame-materiaal van andere landen bij zich hebben en in passant ook hier eens binnen lopen. Wij proberen ze dan te overtuigen, dat ze het best naar Ne- Op uitnodiging van de K.S.G. DEN HAAG, 6 Aug. De 18 leerlingen van lagere, middelbare en vakscholen uit Duitsland, Frankrijk, Italië, België, Lu xemburg en Nederland, die een reis ma ken door deze zes landen van de Kolen- en Staalgemeenschap, aangeboden door de Hoge Autoriteit, vertoeven thans in ons land. Gisteravond werden zij in de grote vergaderzaal van het ministerie van Buitenlandse Zaken ontvangen, waar de jeugdige reizigers een en ander over het nieuwe Europa, dat groeiende is, te ho ren kregen. Zij stelden er vragen en kre gen er inlichtingen, die hun kennis en inzichten in het vraagstuk der Europese integratie en in het leven en werken in de 6 landen der K.S.G. zullen verdiepen. De jonge deelnemers, die uit verschil lende bevolkingsgroepen komen, kregen de reis door de hoge autoriteiten aange boden, als blijk van waardering voor de belangstelling, door de leerlingen in het afgelopen jaar bij him studie en bij de opstelwedstrijden getoond voor de Euro pese vraagstukken. Mr H. M. A. Kamer- lingh Onnes van het directoraat Weste lijke samenwerking van het ministerie van buitenlandse zaken sprak tot de jon geren over de Europese integratie. Van de achttien leerlingen waren er drie uit ons land: drie- leerlingen uit het rampengebied, n.l. Ellie Ouwerkerk uit Goes, Kommer de Man uit Middelharnis en Bob Raup uit Zierikzee. Vandaag heb ben zij in Botterdam de havenwerken be zocht. Vanavond blijven de jonge reizigers in Den Haag, waarna morgen een bezoek wordt gebracht aan Amsterdam en IJ- muiden - de hoogovens. Tenslotte staat een bezoek aan de steenkolenmijnen in Limburg op het programma. derland kunnen gaan. In het algemeen slagen we daarin wel." „Hoe krijgt U de mensen op Uw kan toor?" „Wel zo nu en dan krijg ik eens een artikeltje geplaatst in de Franse bla den. Maarvoor advertenties heb ik geen geld. Dan geven we geregeld confe renties voor verenigingen, syndicaten, enz. We draaien er filmpjes en ook dat heeft resultaat. Ook het persoonlijk con tact met de reisbureaux is van grote be tekenis. De mensen, die daar achter de balie staan hebben vaak grote invloed. Maarik kan niet eens voldoende- propaganda-materiaal uitreiken „Stel nu eens voor, dat U over vol doende middelen zoudt kunnen be schikken om vlot met folders te wer ken, om advertenties te plaatsen, om aan de jaarbeurzen deel te nemen, enz. Hoeveel Fransen zouden er dan meer naar Nederland komen?" „Wel, ik ge loof, dat we jaarlijks een verdubbeling zouden bereiken Zielige kruidenierspolitiek. Zo liggen de feiten. Er wordt een krui denierspolitiek gevoerd, die ons jaarlijks millioenen aan deviezen kost. We hebben er toch nog niet te veel? De A.N.V.V. (Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer) is slechts een semie-officiële instelling, die o.m. be staat van regeringssubsidies en bijdragen van de grote bedrijven. Ze heeft te wei nig geld en kan daarom ook in Parijs niet doen, wat ze doen moest. Van de honderd Franse touristen, die hun vacantie in het buitenland doorbrengen gaan er 21 naar Italië, 18 naar het (dure) Zwitserland, 17 naar Oostenrijk, 12 naar Spanje en ....drie naar het zeer nabije Nederland. Laten we eens aannemen, dat er in 1953 60.000 ingeschreven en 10.000 niet inge schreven Franse touristen ons land zullen bezoeken en dat zij per persoon niet meer dan honderd gulden achterlaten. De uitkomst is dan 7 millioen. Die 7 millioen kunnen er dan in 1951 14.000.000 worden, indien er ergens een slordige honderdduizend gulden te vin den zjjn. Vermoedelijk lopen er heel wat warm voor slechtere beleggingen. Indien we nu nog weten, dat ook de touristische voorlichting in andere landen mank loopt op gebrek aan middelen, dan kan men zich realiseren, dat Nederland jaarlijks enige tientallen millioenen guldens aan deviezen mist, omdat we die enkele mil lioenen niet willen investeren. „Heb uw naaste lief". Erich Maria Remarque in Amsterdam* AMTERDAM, 5 Aug. „Heb uw naaste lief" was het antwoord van Erich Maria Remarque op de vraag hoe het boek heet dat binnenkort van zijn band in het Nederlands zal verschijnen. „Het is geen nieuw boek", voegde hij er aan toe, „Het dateert al van 1942, toen de Engelse uitgave verscheen, en ook de Duitse versie is al in de handel. De eer ste hoofdstukken zijn in 1937 geschréven. Het verhaal handelt over réfugiés uit de tijd van voor de oorlog, een onderwerp dat mü altijd na aan het hart heeft ge legen". Uit de grote nieuwe lounge van het Amsterdamse Amstelhotel keek de schrij ver nadenkend over het water. „Voor de oorlog heb ik enige jaren in Nederland gewoond. Jammer genoeg kan ik ditmaal niet blijven. Ik zou zelfs in het geheel niet gekomen zijn en nu In New York hard aan mijn volgende boek werken als mijn 86-jarige vader die in Osnabrück woont niet een hartaanval had gekregen. Hij is intussen hersteld en ik blijf nu maar in Eifropa om te werken. Het nieuwe boek is half voltooid, maar ik praat er liever nog niet over. Sommige schrijvers worden gestimuleerd als zij zich kunnen uiten over Iets dat zij onderhanden hebben. Bij mij is het juist andersom. Ik wil u wel zeggen dat het nieuwe boek waarschijnlijk volgend voorjaar uitkomt in het Engels, Nederlands en Duits. Ik schrijf het zoals gewoonlijk in het Duits. Morgen vlieg ik naar Milaan en van daar rijd ik naar mijn villa in het Zwit serse kanton Ticino waar ik in gezel schap van fnijn New-Yorkse kater, een van de meest vastberaden vondelingen die u zich kunt voorstellen, een paar maanden met papier en schrijfmachine afgezonderd zal zijn". ROTTERDAM, 6 Aug. Het 198 b.r.t. meteende kustvaartuig „Robert" dat met een lading oesterschelpen on derweg was van Odensee naar Grims by, is gisteravond aan de grond gelo pen bij het eiland Sorogoer in de Gro- tè Belt. 11 *7 De slavernij, die voor de industrie van wei- lil nig of geen betekenis was, werd in de Noor- lijke staten vond men de slavernij onmenselijk en men slavenstaten de meerderheid zouden krijgen, werden nieuwe staten in de Unie opgenomen. In de Noorde lijke staten vond men slavernij onmenselijke en men wenste haar ook in de Zuidelijke staten afgeschaft te zien. Dit was gemakkelijker gezegd dan gedaan. 11Q verscheen Harriet Beecher Stowe's xiO* beroemde roman: „De hut van Oom Tom". Daarvan werden in minder dan geen tijd een half millioen exemplaren verspreid. Deze roman droeg er in hoge mate toe bij een vijandige houding tussen de slavenstaten te scheppen. De Kwakers stichtten een „Ondergrondse beweging", die de slaven hielp uit de Zuidelijke staten weg te vluchten. MI«llll«Illlllllllllllllllillllljlllllllllllllillll^ Ingezonden Mededeling (adv.) N. A. K. gaat jubileren. Nauwelijks te verwezenlijken ideaal werd tot werkelijkheid. WAGENINGEN, 6 Augustus. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de gewassenkeuring in Nederland is in „Junushoff" te Wageningen door de Nederlandse Algemene Keuringsdienst voor Iandbouwzaden en pootgoed een tentoonstelling ingericht. Er wordt een overzicht gegeven van de ontwikkelingsstadia van het keuringswezen. Aan de provinciale maatschappijen van landbouw komt de eer toe dat zij het initiatief hebben genomen tot de instelling van het keuringswezen, een initiatief dat heeft bijgedragen tot de faam van het Nederlandse pro duct op de wereldmarkt. De landbouwcrisis van 1880 had funeste gevolgen. Allerwegen was geprobeerd om door knoeierijen en het leveren van min derwaardige kwaliteiten nog een afzetgebied te vinden. Het is in de begin jaren geenszins gemakkelijk geweest om hierin verandering te brengen, en juist daarom is het des te opmerkelijker, dat het een boerenorganisa- tie is geweest, die ten strijde trok tegen de misstanden. De Friese maatschappij van land bouw stelde in 1903 de gewassenkeu ring in voor haar leden, welk voor beeld al spoedig werd gevolgd door de overige provinciale landbouworgani saties. De keuring was in vergelijking met vandaag nog zeer primitief, maar de aandacht was gevestigd op het pro bleem en in 1915 werden de virus ziekten in de keuring opgenomen. Prof. Quanjer en dr Oortwijn Botjes ontdekten toen dat bladluizen de over brengers waren van de smetstof die bladrol en mozaïkziekte veroorzaak ten in aardappelen. De noodzakelijke eenheid kwam na de eerste wereld oorlog toen de keuringsdiensten van de provinciale maatschappijen van landbouw zich verenigden in het cen traal comité. Daarnaast stichtte de handel in samenwerking met de onge organiseerde telers het algemeen keu ringsinstituut voor zaaizaad en poot goed (K.I.Z.). Er was een tweede land bouwcrisis voor nodig om een einde te maken aan het bestaan van deze twee keuringsorganisaties. In 1932 werd de vereniging Nederlandse Al gemene Keuringsdienst opgericht. Het keuringsmerk van de N.A.K., de zak met molen, geldt in binnen- en buitenland als de garantie voor de aan gegeven kwaliteit. In 1942 werd de vereniging omgezet in een stichting, waarbij het contact met de landbouw organisaties verloren ging. Dit was niet toe te schrijven aan het ontbre ken van de wil tot samenwerking, maar aan de omstandigheid dat deze organisaties waren opgegaan in de Ne derlandse landstand, waarmee de N. A.K. niet wenste samen te werken. Bij een herziening van het kwekersbesluit 1941 zal volgens de directeur van de N.A.K., ir J. Siebenga, rechtsherstel van dé landbouworganisaties moeten plaats hebben. HET DOEL. Het algemene doel van de N.A.K. is de bevordering van de productie en het gebruik van betrouwbaar voortkwekingsmateriaal, zomede de verbetering daarvan. De voorlichting Ingezonden Mededeling (adv.) FEUILLETON. is hierbij van het grootste belang. Het 90 ha. groot zijnde proefbedrijf in de Noord-Oostpolder waar o.m. de controle op de stamboomteelt wordt uitgeoefend, bewijst grote diensten om de ervaringen van de wetenschap aan de praktijk over te geven. Het arbeidsterrein van de N.A.K. heeft een zeer grote uitbreiding on dergaan, deels door het grotere weten schappelijke inzicht, deels door de uit overheidsbemoeiing voortvloeiende wettelijke voorschriften, waarvan de controle ook bij de N.A.K. berust. Bo vendien worden behalve landbouwge wassen ook groentezaden, boomkwe kerijen- en sierteeltproducten door de N.A.K. gekeurd. Op het ogenblik heeft de N.A.K. het toezicht op de naleving van de voorschriften over meer dan 28.000 graanhandel- en teeltbedrijven in Nederland, een aantal dat vijftig jaar geleden een niet te verwezen lijken ideaal leek, maar dat nu be vestigt welk een goede uitwerking het keuringswezen heeft gehad op de landbouw in het algemeen. Nog ruim 1800 geëvacueerden in Noord-Brabant. 's HERTOGENBOSCH, 6 Aug. Vol gens opgave van het bureau Noord- Brabant van het ministerie van Maat schappelijk Werk te 's Hertogenbosch bevonden zich per 1 Augustus j.l. nog 1843 geëvacueerden in genoemde pro vincie. Dit aantal is te splitsen in 1294 extern en 549 intern geëvacueerden. De externe evacuatie betreft nog 55 gemeenten. De grootste groepen van 193 en 144 personen bevonden zich on derscheidenlijk te Steenbergen en te Breda. Vereniging van Haringhandelaren wordt ontbonden. VLAARDINGEN, 6 Aug. Gistermiddag is op de jaarlijkse vergadering van de Vereniging van Haringhandelaren, die in het handelsgebouw te Vlaardingen werd gehouden, besloten deze te ontbinden en de werkzaamheden over te dragen aan de vereniging ter Bevordering van Visserij, Handel en Nijverheid. gA&te u-eAw-acMitiy. door J. BRANDENBURG. .130 - Niemand die het weet, heer. Zij zijn op dezelfde wijze van ons weg gegaan als de vreemdelingen, die uit het verre Oosten kwamen. Het is, alsof dit land de Messias niet hebben kan. Jochanan ziet in het bedroefde gelaat van de bedelaar. Hij weet, dat deze geen leugens spreekt, In een onverklaarbare impuls grijpt hif naar de zak in zijn gordel en werpt Ochanja enkele geldstukken voor de voeten. Dank, heer, heb dank, zegt deze. Jochanan weet niet anders te doen dan terug te lijden naar de stad en het slechte nieuws zijn vrouw mede te delen. Hij denkt na over de woorden, de dwaze woorden van de bedelaar, die in dat Kind waarlijk de Messias ziet, de Christus. Alsof Deze ooit op dergelijke manier verschijnen en ook weer verdwijnen zou! Wat kun nen de mensen toch zot zijn, denkt Jochanan. Hij hoopt, dat Sarah, na de onrustige nacht, zal zijn ingesluimerd en hij met de slechte tijding wachten kanoot zij wat gerust zal hebben. Maar nauwelijks was hij de stad uit geweest of Sarah was de wacht toren in gegaan en had de trappen naar de top beklommen. Vandaar kan ze haar man in de verte zien naderen. En gespannen hAben haar moede ogen uitgetuurd naar zijn terugkomst en wanneer ze hem al weer zo spoedig en geheel alleen ziet wederkeren, daalt ze de torentrappen af en begeeft zich naar de poort. Daar wacht ze, net zo lang tot hij eindelijk verschijnt. Ze trekt hem aan het lange kleed en vraagt: Waar is nu het Kindeke? Hebt gij het gezien, Jochanan? Hij schudt het hoofd en zegt: Het kind en Zijn ouders zijn deze nacht plotseling vertrokken, op dezelfde wijze als gisternacht de vreemdelingen uit het Oosten. Het huis van Jacob is ledig. Niemand is er meer te zien. Sarah slaakt een gil, ze slaat de handen in de hoogte en roept: Te laaite laathet oordeel komt Dan valt zij voor zijn voeten neer en Jochanan laat haar door twee slavinnen op een bed leggen. Wanneer Jozef in de droom vermaand is en met haast alle dingen tot het vertrek worden gereed gemaakt is het Jacob vreemd te moede. Hij heeft twee ezels gezadeld en hij ziet de moeder met het Kind op één daarvan plaats nemen. Het Kind is in doeken gewikkeld en zij heeft Het tegen het hart gedrukt. Hij ziet bij het heldere sterrenlicht het bleke ovaal van het vrouwengelaat, dat hem vriendelijk toeknikt. Jozef be klimt de andere ezel en na een laatst vaarwel, ziet hij de Gasten ver trekken in het nachtelijk duister, Zuidwaarts Hij staat met zijn dochter voor de deur van zijn woning. Zijn ogen turen en turen. Hij ziet nog even twee donkere stippen langzaam voort gaan over de volgende heuveltop en dan is alles wegvoor goed weg Hij denkt aan de gevaren van deze reis. Twee ongewapende mensen met een pasgeboren Kind. Het vele wild gedierte in de woestijn, de diepe ravijnen, de moeilijke weg Maar hij denkt ook aan het grote geloof van Jozef, die zekerheid heeft, dat de Almachtige de belofte van psalm drie en twintig aan hen vervullen gaat: „Al ging ik ook in een dal der schaduw des doods, ik zou geen kwaad vrezen, want Gij zijt met mij; Uw stok en Uw staf, die vertroosten mij Hét is de „herderspsalm". En is hij zélf geen herder? Is zijn stok niet een afdoende wapen tegen elke aanval van het wild gedierte, dat het lam van zijn kudde wil afscheuren? En zal de Almachtige dan niet veel meer zorgen voor dit Lam, dat Maria tegen het hart gedrukt houdt? Hij hoort een zacht gesnik naast zich. Rachel, zijn dochter, weent. Het is niet het luide wenen van de klaagvrouwen, die zich om geld verhuren: het is het zachte gesnik, waarin de diepste droefheid zich uit. Jacob begrijpt deze tranen van zijn dochter. Heeft hij niet hetzelfde verdriet? Deze man, Jozef de timmerman en zijn vrouw, Maria met het kleine Kindeke, waren zulke goede Gasten. Heeft hij niet de Christus in zijn woning mogen herbergen? Is zijn huis niet geweest een tempel Gods? En nu is zijn huis leeg. De muren klagen van verlatenheid en de leegte schreeuwt hem tegen, zoals dit was in de eerste dagen, nadat hij zijn Rachel grafwaarts had gebracht. Maar dan bestraft hij zichzelf. Hoe kan hij zich overgeven aan zulk verdriet! Is alles niet anders dan toen? Toen had hij niets meer, nu heeft hij alles. Hij kan immers vol blijdschap zijn weg gaan? Is er geen grote vrede in zijn ziel gedaald, nu hij weet, dat zijn zonden hem ver geven zijn? Dat hij mee heeft mogen behoren tot de herders, die het eerst de prediking van de geboren Christus hebben ontvangen? (Wordt vervolgd) £te ïladia foengt onó ZATERDAG 8 AUGUTUS 1953. HILVERSUM I. (402 m.) KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en lit. kalender. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Pianorecital. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Kamerkoor. 12.00 Ange lus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Gev. muz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws en kath. nws. 13.20 Amus. muz. 13.50 Gram. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Harmonie-ork. 14.40 Kroniek van letteren en kunsten. 15.20 Gram. 15.45 Amateurs- progr. 16.20 „De Vliegende Hollander", caus. 16.30 De schoonheid van het Grego riaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Gev. liedjes. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Gev. muz. 18.40 Gram. 18.57 Zomer zotheid. 19.00 Nws. 19.10 Gram. 19.30 ld. 20.25 De gewone man. 20.30 „Lichtbaken", caus. 20.50 Gram. 21.00 Amus. muz. 21.35 Act. 21.45 Gram. 22.40 Wij luiden de Zon dag in! 23.00 Nws. 23.15 Nws in Esperanto. 23.2224.00 Radio Philh. ork. en solist. HILVERSUM H. (298 m.) VARA: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gym. 9.10 Gram. 9.45 Waterst.) VPRO: „Tijdelijk uit geschakeld", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 10.50 Gram. 11.25 Bui- tenl. weekoverz. 11.40 Kamermuz. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.50 Radioweekjourn. 14.20 Filmprogr. 14.45 Huismuz. 15.10 Amateursprogr. 15.35 Boekbespr. 15.50 Holland-Festival: Con- certgebouwork. en solist. 16.45 Sport- praatje. 17.00 Lichte muz. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nws en comm. 18.20 Gram. 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepartout", caus. 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", caus. 19.55 „Deze week", caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 „De sterken voor de zwakken", caus. 20.15 Gevar. muz. 20.45 Gram. 20.55 Franse chansons. 21.15 Socialistisch comm. 21.30 Holland-Festival: Concertgebouworkest. 22.00 „Mijn zwagerin zaken", hoorsp. 22.20 Harmonie-ork. 22.50 Gram. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Salonork. 13.00 Nws. 13.15 Gramofoonmuz. 14.15 ld. 15.10 Fes tival van Salzburg. 16.30 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.30 Orgelconc. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nws. 19.40 Zigeuner melodieën. 20.00 Ork. conc. 20.45 Gram. 21.00 Gevar. muz. 22,00 Nws. 22.15 Verz. progr. 23.00 Nws. 23.05 Dansmuz. 23.40 24.00 Gram.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3