DI|KVAL BIJ SCHELPHOEK VAN GROTE AFMETING A WÊ TEHfciiSct Cl Mark Clark neemt ontslag Vandaag algemene staking in geheel Frankrijk Honderden arbeiders naar Flauwersinlaag gezonden Straaljager dook in Ysselmeer 1 - Adonis naar huis li Heemschut en saneringen GEEN VERHOGING VAN SCHOUWSE DIJKEN „ZonnevelcT'patientjes hadden fijne middag Grote brand in Haaksbergen PROTESTANTS» CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Herstelwerk ernstig vertraagd 1 SNIPPER NIEUWS 1 BSsiI Zeeland kreeg 390 beste biggen Oitgave: Stichting „Zeeuwsch •agbiad* Hoofdkantoor: Goes, L. Vórrtatr. 60, Tel 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. TeL administratie 2009, TeL redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2028 Exploitante: Goes Oosterbaan Le Cointre N.V., ZEEUWSCH DAGBLAD se JAARGANG, No. 2548 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers IS cent Advertentieprijs 20 cent per man, Rubriek Kabouters 10 ct. per woord VRIJDAG 7 AUG. 1958 Hootdredacteur: 3. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIï Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds 3. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 5.11 u., onder 20.19 u. Maan op 3.38 u., onder 19.47 u. Hoogwater Zaterdag 8 Augustus: Vlissingen: 1.07 u. 1.80 m., 13.24 u. 1.84 m. Terneuzen: 1.35 u. 1.98 m., 13.52 u. 2.02 m. Wemeldinge: 2.43 u. 1.60 m., 15.07 u. 1.56 m. Zierikzee: 2.32 u. 1.36 m., 14.52 u. 1.31 m. AMERIKAANSE STEUN VOOR SPANJE. MADRID, 6 Augustus. Binnen kort wordt de bekendmaking verwacht van de ondertekening van economi sche en militaire verdragen tussen de Verenigde Staten en Spanje. Krachtens deze verdragen zou de Amerikaanse steun aan Spanje in to il 226 millioen dollar bedragen. ZIERIKZEE, 6 Augustus. Geheel onverwacht is aan het herstel- werk aan de dijken op Schouwen-Duiveland een ernstige slag toege bracht. Om half vier is bij afnemend tij een dijkval opgetreden in de Flauwersinlaag tussen Zierikzee en Schelphoek. De dijkval ligt ten Zuidwesten van Kerkwerve op een afstand van 2 km, van het beruchte gat bij Schelphoek, Hoe groot de tegenslag is blijkt wel uit het feit, dat vier uur na het optreden van de dijkval, het gat zo breed was, dat drie sleepboten naast elkaar erin konden liggen. De grond kalfde voortdurend af en te middernacht was het gat al 60 m. breed. Sleep boten voeren door het gat in en uit. De zeedijk zelf vertoont op som mige plaatsen enkele dreigende scheuren. De oorzaak van de dijkval is het water uit de polder Schouwen, dat de inlaag heeft onderspoeld. Op de plaats van de inlaag lag in „De Hammen" een zandzuiger, die reeds enige tijd bezig is met het opspuiten aan de bin nenkant van de zeedijk. De stelling waarop de buisleiding van de zand zuiger naar de dijk rustte, is tenge volge van de dijkval geheel wegge slagen. Of de opspuiting van invloed is geweest op deze dijkval kon men vanavond nog niet meedelen. GROTE SPANNING. Met grote spanning verbeidde men v ma vond het hoge tij van deze nacht. Men vreest, dat dan nog meer water in de reeds zo zeer gehavende polder Schouwen zal vloeien. Ingenieurs van de Waterstaat heb ben vanavond reeds de situatie onder ogen gezien, opdat zo snel mogelijk maatregelen genomen kunnen worden. Men hoopt, dat deze afdoende zullen zijn, omdat door dit nieuwe gat de herstelwerkzaamheden eventueel ern stig zouden worden gestagneerd. De situatie werd, tengevolge van de die pe hammen, moeilijk genoemd. Arbeiders, die zijn ingeschakeld bij het herstel van de dijk bi; Schelphoek worden met materiaal naar het be dreigde punt gezonden. Vanavond omstreeks zes uur was men reeds bezig met het maken van MOSSADEQ's PLANNEN. BAGDAD, 6 Augustus. Premier Mossadeq van Perzië zal binnenkort een nieuw decreet uitvaardigen, waar in da Sjah van zijn resterende be voegdheden wordt ontheven, aldus is Donderdag in goed ingelichte diplo matieke kringen in Bagdad verklaard. Dit zou een van de stappen zijn, die Mossadeq zou hebben besloten te on dernemen om te geraken tot een be stuur geheel volgens eigen inzicht. In genoemde kringen verklaarde men, dat Mossadeq algemene verkie zingen zou uitschreven, nu Maandag de bevolking van Teheran zich in overweldigende meerderheid voor ont binding van de Madjlis (de Perzische Tweede Kamer) heeft uitgesproken. In kringen in Teheran is vernomen, dat de premier zijn kabinet zal wijzi gen en daarin waarschijnlijk enige leden van de communistische Toedeh- partij zal opnemen. Deze kringen ver wachten voorts een zuivering van de politie en de strijdkrachten. Luchtmachtvoorlichtingsdienst kon niets meedelen, KAMPEN, 6 Aug. Vanmiddag omstreeks een uur is iets ten Zuiden van het toekomstige Lelystad in het IJsselmeer een straalvliegtuig van de vliegbasis Volkel verongelukt. De vlieger, wiens naam als J. Hommer- son werd opgegeven, heeft het toestel met de schietstoel kunnen verlaten. Hij is, nadat hij op het water was te rechtgekomen, in een door hem mee gevoerd rubberbootje gekropen, en la ter opgepikt door de in de nabijheid varende „Waalstroom" van de dienst Amsterdam-Kampen. Om even voor half drie hedenmiddag is de „Waal- stroom" in Kampen gearriveerd. De vlieger Hommerson is met een jeep onmiddellijk verdwenen. Om kwart over drie kon men ons van de zijde van de luchtmachtvoor lichtingsdienst te 's Gravenhage niet mededelen of er inderdaad een on geluk was gebeurd. zinkstukken, die men zo spoedig mo gelijk in het gat hoopt tot zinken te kunnen laten brengen. Men verwacht dat de herstel werkzaamheden aan de dijk bij de Schelphoek enige tijd zullen stagne ren. Enkele honderden arbeids krachten zullen aan dit werk wor den onttrokken om te worden inge schakeld bij de dichting van het gat in de Flauwersinlaag. PRIJSVERHOGINGEN IN ENGELAND. LONDEN, 6 Augustus. De Britse regering heeft heden bekend gemaakt dat de prijzen voor suiker, boter, margarine, bak- en braadvet en reuzel welke nog onder toezicht staan, zullen worden verhoogd. Tevens is medege deeld, dat suiker vermoedelijk tegen het einde van September vrij van rantsoenering zou komen en dat de prijs van sommige soorten bacon zal worden verlaagd. De viermogendhedenconferentie in Gstaad? GSTAAD, 6 Augustus. Het Zwit serse wintersportcentrum Gstaad heeft het Zwitserse ministerie van Buiten landse Zaken verzocht de voorgestel de vier-mogendhedenconferentie in Gstaad te houden. De Zwitserse regering had in Juli medegedeeld, dat zij er geen bezwaar tegen heeft, dat de conferentie op Zwitsers gebied wordt gehouden, maar alle vier grote mogendheden dienden zulks te verzoeken. WASHINGTON, 6 Augustus. Ge neraal Mark Clark, de opperbevelheb ber van de Ver. Naties in het Verre Oc 'in, heeft vandaag verklaard, dat hjj zijn ontslag uit het leger heeft in gediend bij president Eisenhower. Dit ontslag zal op 31 October a.s. ingaan. Hij vond, dat nu de oorlog op Korea is geëindigd, het geschikte moment om ontslag te nemen voor hem was aan gebroken. Tijdens een persconferentie ver klaarde de generaal zich er voorstan der van, dat ieder wapen, dat de V.N. ter beschikking staat, zal worden ge bruikt, indien de communisten de wa penstilstand schenden. Voorts verklaarde Mark Clark, dat de communisten twee tot drieduizend Amerikaanse en duizenden Zuidkore- aanse gevangenen achterhouden en niet zullen uitleveren. De 'generaal meende voorts, dat wanneer de Noor delijken luchtaanvallen zouden gaan ondernemen, het noodzakelijk zal wor den de communistische bases in Mansjoerijc te bombarderen. DE EERSTE SINDS DE OORLOG. Regering dreigt met strenge maatregelen. PARIJS, 6 Augustus. Frankrijk staat plotseling aan de rand van de eerste algemene staking na de oorlog. De vier vakbonden hebben, aange moedigd door een staking bij de P.T.T., het overheidspersoneel gevraagd om heden (Vrijdag) voor 24 uur het werk neer te leggen. Bovendien zijn alle arbeiders in de openbare nutsbedrijven opgeroepen aan deze 24-uurs- staking deel te nemen. Verwacht wordt dat hierdoor het gehele bedrijfsleven tot stilstand komt. De staking bjj de P.T.T., die Woens dagavond begon uit protest tegen voornemens om de pensioengerechtig de leeftijd te verhogen en ter onder steuning van de looneisen, heeft zich vandaag in de loop van de dag uit gebreid. In vele plaatsen was de sta king algemeen. WAARSCHUWING. De Franse regering is van plan dras tisch tegen de stakers te gaan optre den. Het overheidspersoneel krijgt in ieder geval de uren, dat niet wordt gewerkt, niet uitbetaald. De minister raad besloot het telefoonverkeer en de electriciteits voorziening te verzeke ren. Wanneer met name genoemde ambtenaren aan de staking deelnemen, Paus schrijft dc Poolse Roomsen. VATICAANSTAD, 6 Aug. De Paus heeft vandaag de Rooms-Katho- lieke geestelijkheid en de gelovigen in Polen opgeroepen standvastig te blij ven onder de communistische vervol ging en de eenheid te bewaren ten einde de moeilijke toestand te boven te komen. In een schrijven ter gelegenheid van eit' dat ^et °P September a.s. 700 jaar geleden zal zijn, dat Statis- £le, in 1079 door de Poolse ko ning Boleslaus werd gedood toen hij een mis opdroeg, heilig werd ver klaard, zegt de Paus o.m.: „Over het immer vrome en gelovige Polen heerst een zwarte rampennacht. Maar door de duistere schaduwen, die over uw vaderland liggen, schijnen als schit terende sterren uw deugden, welke door de Kerk van God in de gehele wereld reeds lang worden bewonderd". Van Zeeland over de conferentie te Baden-Baden. GENEVE, 6 Augustus. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, van Zeeland, heeft Donderdag op weg van Nice naar Baden-Baden, waar de con ferentie van de zes ministers van Bui tenlandse Zaken van België, Frank rijk, Italië, Luxemburg, Nederland en West-Duitsland zal worden gehouden, Genève aangedaan. Van Zeeland zeide in Genève, dat de conferentie het mogelijk maakt om de toestand in Europa grondig te be studeren. Een formele beslissing zou in de loop van deze bespreking niet worden genomen. Van Zeeland dacht, dat de conferentie minstens een week zal duren. Prins Bernhard is gistermorgen op het vliegveld Hato bij Willemstad ge ïnd. De Prins brengt een bezoek aan de Antillen. De Bredase gemeente raad bleek, tijdens de vergadering van gisteren, weinig ingenomen te zijn met het feit, dat zonder dat hierover een raadsbesluit was genomen, de feeste lijkheden met een week zijn verlengd. Met het oog op de ontwikkeling van de melkinkoopprijzen heeft de alge mene vereniging voor de melkvoorzie- ning gemeend te moeten besluiten aan de consumptiemelkhandel in Weste lijk Tederland te adviseren met in gang van 9 Augustus de literprijs voor melk met 1 cent te verhogen. In Berlijn is bekend gemaakt, dat sedert 17 Juni, toen de opstand in de Oost- zóne uitbrak, nog altijd 55 inwoners van West-Berlijn worden vermist. Chinese nationalisten hebben gisteren het 9000 ton grootte Italiaanse vracht schip „Marilu" opgebracht. Het schip was op weg naar communistisch China. den zij geschorst, zo besliste de re- ge- inj. Weigering van een regerings oproep in het belang van het land te blijven werken kan thans gestraft worden met ontslag, verlies van rech ten en zelfs hechtenis. Commissie voor tweede Technische Hogeschool. DEN HAAG, 6 Aug. Bij ministe riële beschikking is vandaag door de minister van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen de commissie van voorbereiding van een tweede insti tuut voor technisch hoger onderwijs ingesteld. ROTTERDAM, 6 Aug. Met een rode anjer in het knoopsgat van zijn- donkerblauw costuum is de 43-jarige Amerikaan Harold J. Adonis, die 15 maanden waarvan bijna 6 in het huis van bewaring in Amsterdam heeft doorgebracht, vanmiddag aan boord van de „Veendam" gegaan, waarmede hij naar zijn vaderland te rugkeert. Vol verlangen ziet Adonis uit naar Maandagmorgen 17 Augustus als de Veendam in Hoboken zal arriveren. Dan zullen zijn vrouw, Luciel, zijn 19- jarige dochter Luciel, en de beide zoons, de 15-jarige Wally en de 19- jarige Harold John Junior op hun va der staan wachten. „Als een vrij man en vrijwillig keer ik naar de Verenigde Staten terug om met mijn aanklagers te New Jersey van aangezicht tot aangezicht te staan en mijn onschuld voor de wereld te bewijzen. Evenals in Holland zal ik ook in New Jersey de overwinning behalen", aldus Adonis. Zoals bekend wordt de heer Adonis in Amerika beschuldigd van omko ping, namelijk een bedrag van 228.000 dollar te hebben aangenomen als steekpenningen om het onderzoek naar gokhuizen en bookmakers praktijken te Bergen Couty in de staat New Jer sey tegen te gaan. Adonis heeft tijdens zijn verblijf In het huis van bewaring in Amsterdam een boek geschreven van 250 pagina's waarvoor hij nog geen titel heeft be dacht doch wel reeds een uitgever heeft gevonden. Voorts heeft hij een gedichtenbun del geschreven, waarin hij o.m. een gedicht over Amsterdam heeft opge nomen. Als de zaak in New Jersey zal zijn behandeld, aldus de heer Adonis, zal ik weer in de politiek terugkeren om mij te rehabiliteren. De heer Adonis vertelde tot slot, dat h\j voornemens is zijn oude beroep van radio-com mentator weer op te nemen. ta Ongewenst „monetair" verkeer België—Nederland. BREDA, 6 Augustus. Enkele maanden geleden zijn in België nieu we halve-franc-stukken in omloop ge bracht. Deze hebben dezelfde dikte, zwaarte en omtrek als het Nederland se kwartje. De gevolgen hiervan blij ken funest voor de kwartjes-automa ten in de Nederlandse grensplaatsen, Deze worden thans namelijk in vele gevallen geplunderd door smok kelaars, die kilo's halve franc-stukken vervoeren en daarmee de chocolade automaten leeg halen. De schade, toe gebracht aan de winkelier, kan men gemakkelijk berekenen als men weet dat een halve franc-stuk een waarde heeft van drie en een halve cent.... Omdat het wat riskant wordt, steeds maar dezelfde automaten leeg te ha len, beperken de smokkelaars er zich thans voornamelijk toe halve-franc- stukken naar Nederland over te bren gen, waar zij ze verkopen a raison voor 15 a 20 cent. Zodoende komen thans ook in de grotere plaatsen van het Zuiden halve franc-stukken in de automaten voor.... In automaten, waar men met meer dan een kwartje kan werken, is de schade uiteraard hoger. Stopt men b.v. in een sigarettenautomaat vier kwar tjes (lees: vier halve franc-stukken, wa: zde 14 cent) dan krijgt men een duur pakje sigaretten plus 15 cent wisselgeld terug! AMSTERDAM, 6 Aug. Nu over enkele jaren wellicht de grootste ach terstand in de woningbouw zal zijn ingehaald, zal ook de opruiming van krotwoningen en de sanering van woonbuurten aan de orde komen. Er is op dit terrein een grote achterstand ontstaan, waarom de minister van Wederopbouw en Volkshuievesting zoals bekend een commissie heeft in gesteld, om alvast de financiële ach tergrond van grootscheepse krotop ruiming te bestuderen. De Bond van Heemschut heeft zich nu tot de minister gewend en de aan dacht gevraagd voor het feit, dat te saneren wijken zich vaak in de meest karakteristieke, oudste delen van ste den bevinden. Radicale afbraak en modernisering zou een betreurens waardige vervlakking met zich bren gen. In het buitenland heeft men voor de oorlog reeds een andere koers in geslagen: „Restauratie" van oude stadswijken, waarbij met behoud van de karakteristieke sfeer, en de oude monumenten, gezonde en volwaardige stadswijken zijn ontstaan. De Bond Heemschut, heeft nu verzocht, de fi nanciële zijden van soortgelijke plan nen voor ons land mede te doen be studeren. De minister is hiertoe bereid ge vonden. *De instructie van de commis sie is daartoe aangevuld, en zal in overleg met O. K. en W. met specia listen op het gebied der monumenten zorg worden uitgebreid. Meer dan 100 kinderen uit het rampgebied, die zijn uitgenodigd om hun vacantie in Frankrijk te komen doorbrengen, waren de gasten van mevrouw Bidault, de echtgenote van de Franse minister van Buitenlandse Zaken. Zij bereidde de kinderen een ongedwongen en hartelijke ontvangst en tracteerde hen op allerhande versnaperingen. Hier zien we mevrouw Bidault temidden van haar jeugdige gasten uit Nederland. WATERSCHAPSBESTUUR BIJEEN. Slechts node gaat men accoord met verbetering door lichtere profielen. ZIERIKZEE, 6 Augustus. Voor het eerst na de ramp is vanmiddag het waterschapsbestuur van Schouwen bijeen geweest onder voorzitterschap van de heer J. Klompe. Deze hield een uitvoerige openingsrede, waarin hij een terugblik wierp op de gebeurtenissen sinds de rampnacht. „We dachten veilig te zijn achter onze dijken," aldus de heer Klompe, „maar dat bleek niet het geval". Staande werden daarop de slachtoffers van de ramp herdacht. Er stond voor deze vergadering slechts één punt op de agenda. Het betrof een voorstel tot herstel en ver betering van de zeedijken van het wa terschap. Hierover is in een uitvoerige discussie van gedachten gewisseld. Het dagelijks bestuur deelde mede, dat men in afwijking van het door de Dienst Dijkherstel opgestelde plan tot herstel der dijken, had gevraagd naar de extra kosten van verhoging van drie dijkgedeelten tussen Schelphoek en Pikgat (30 procent van de zeedij ken van het waterschap). De verho ging zou een halve meter moeten be dragen. De vergadering bleek van mening dat wanneer het Rijk de zekerheid geeft, dat het herstel zoals dit thans door de Dienst Dijkherstel wordt voorgesteld, verantwoord is, het Wa terschap niet de meerdere kosten van dijkverhoging zal moeten gaan bekos tigen. Bovendien behoeft het Water schap dan geen verdere veiligheids maatregelen te nemen. SLECHTS NODE. Een door het dagelijks bestuur op gesteld schrijven waarin dit zal wor den meegedeeld, werd na enkele aan vullingen goedgekeurd. De brief zal aan de Dienst Dijkherstel worden overhandigd. In dit schrijven wordt opgemerkt, dat verbetering van alle dijken de financiële draagkracht van Dank zij „Prinses Irenefonds". OOSTKAPELLE, 6 Augustus. De patientjes van het Zeehospitium „Zonneveld" te Oostkapelle hebben een fijne middag gehad. Ter gelegen heid van Prinses Irene's verjaardag heeft het „Prinses Irenefonds" hen een paar uur prettige ontspanning bezorgd. Een vijftal artisten van deze stich ting, die zich ten doel stelt geheel kosteloos ziekenhuizen, militaire tehuizen en soortgelijke inrichtingen van goede ontspanning te voorzien, kwam met een zeer gevarieerd programma. De grondslag voor deze stichting werd gelegd in 1945 in Davos. Een aantal Nederlandse kunstenaars maak te in dat jaar een voettocht door Zwit serland en zjj traden toen op voor de daar verpleegde landgenoten. Toen zij de dank zagen waarmee hun optreden werd beloond, besloten zij meer te doen en kwam het Irenefonds tot Schade anderhalf millioen. ENSCHEDE, 6 Augustus. Een schade van ruim anderhalf millioen is vandaag toegedacht aan de Poetska- toenfabriek N.V. S. Frankenhuis en Zonen te Haaksbergen, toen twee loodsen van het complex, waarin dui zenden balen katoen opgeslagen la gen, in vlammen opgingen. Toen om half drie een vrachtauto met balen katoenafval werd gelost, schoot plotseling een steekvlam uit één der pakken. De brand greep snel om zich heen en het vuur vond gretig voedsel in een grote loods met balen katoen. Aanvankelijk dacht men, dat de brand tot deze loods beperkt kon blij ven, doch de straffe wind was oor zaak, dat een tweede loods ook vlam vatte en geheel uitbrandde. Verzeke ring dekt de schade. Het 198 b.r.t. metende kustvaartuig „Robert", dat met een lading oester schelpen op weg was van Odensee naar Grimsby, is gisteravond aan de grond gelopen bij het eiland Sorogoer in de Grote Belt. stand. De stichting kan zich verheu gen op de medewerking van een groot aantal prominente artisten en geleer den. Ze beschikt over een eigen film apparatuur en een uitgebreide disco theek. Van het gezelschap, dat hier optrad was er één beroepsartist; die overi gens gratis zijn programma ter be schikking had gesteld de anderen waren amateurs. Maar, goede amateurs. Dat bewezen de glinsterende ogen van de kinderen en de vrolijke lach, die opklonk. Daar was allereerst Frank van An- del met zijn poppenkast; een bijzon dere poppenkast met Walt Disney's bekende diertjes. Hij heeft het alleen recht gekregen en dit was een van zijn eerste voorstellingen. Daar was de banjo-virtuoos Theo J. Nijenhuis, in zijn „gewone doen" ge meente-beambte in Den Haag. Hij kreeg zijn toehoordertjes wel aan het zingen. John Meyer is een Haagse po- litie-agent, een reus van een kerel. Nu vermaakt hij het gezelschap als imitator. Hij nam de kinderen mee op reis. En wat genoten zij nadien van Frank van Andel, die naast zijn pop pentheater ook zijn sprekende pop had meegebracht. Hij bleek een uitstekend buikspreker te zijn. Het slot was als klap op de vuurpijl het optreden van de goochelaar Johbino, ook een Haags politieman, luisterend naar de naam Boxma. Zijn vliegensvlugge vingers waren niet te volgen. Dit gezelschap (dat in de oorlog voor onderduikers optrad) moest dan ook hartelijke woorden van dank in ontvangst nemen. Zij besteden hun vacantie wel nuttig! 'g Avonds volgde een optreden voor de Ambonezen op Walcheren tijdens een voorstelling te Koudekerks. het waterschap te boven gaat. De ver gadering zou het echter juister ach ten, wanneer de Dienst in eerste in stantie die dijkvakken verbeterde vol gens ae zwaarste profielen, waar dit gelijk met het herstel kan worden uit gevoerd. In tweede instantie wordt er op aan gedrongen, dat de Dienst de niet of minder beschadigde dijkvakken zal verbeteren, eveneens tot een zwaar profiel, als met het oog op de jongsté gebeurtenissen verantwoord geacht kan worden. Tenslotte wordt opge merkt, dat waar het Rijk een grotere mate van veiligheid niet nodig acht, het Waterschap, zij het ongaarne, ge noegen zal nemen met de door de Dienst voorgestelde verbetering met lichtere profielen. In Zierikzee was er een officiële ontvangst. GOES, 6 Augustus. Gedupeerde Zeeuwse agrariërs zijn vandaag niet minder dan driehonderd zestig biggen rijker geworden. Het zijn prachtige beestjes afkomstig uit Groningen en Drenthe. In de meeste plaatsen zijn ze zonder veel vijven en zessen uit gedeeld, doch in Zierikzee, waar men voor het eerst een zending ontving, was er een officiële ontvangst. De krulstaarten, vergezeld van de secretaris van de Drentse Stichting v. d. Landbouw, de heer G. M. Lamberg en de heer Hooman, directeur van een Gronings-Drentse exportcombinatie, werden ontvangen door drie leden vali de Schouwse districts-adviescommissle, de heren F. v. d. Zande, L. Hanse en F. C. Hanse. Op het marktplein waar men de biggen goedkeurend in het vel kneep was voorts aanwezig de secre taris van de Zeeuwse Stichting v. d. landbouw de heer P. de Kam. Veel woorden van dank, natuurlijk en toen de verdeling: Zierikzee kreeg er 29, Noordgouwe 36, Dreischor 32 en Brouwershaven 28. Naar Bruinisse gingen er 75. Naar het eiland Tholen werden gebracht voor Stavenisse 74, voor St. Annaland 13, voor St. Maartensdijk 29 en voor Poortvliet 2. Op Zuid-Beveland kreeg Rilland- Bath er 13 en op Walcheren gingen er zes naar Arnemuiden. Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen kreeg 20 krul staarten. Men had er drie vrachtauto's voor nodig om de knorrende lading te vervoeren. Opening van Noord-Frankrijk W addenmosselen. YERSEKE, 6 Aug. Met ingang van vandaag is Noord-Frankrijk ge opend voor de invoer van Wadden mosselen. De eerste dag werden kleine 1000 ton verzonden. Nederlander in Oostenrijk omgekomen. 's-GRAVENHAGE, 6 Aug. In bet Oostenrijkse Alpengebied de Tauern bt) de Gross Glockner is de 58-jarige R. L. Klaassen, leraar aan de ambachts school te Scheveningen, verongelukt. De heer Klaassen viel ln een 60 me ter diep ravijn. Hij was gehuwd en had een dochter. DE BILT ZEGT Droog weer. Wisselende bewolking en droog weer. Matige tot zwakke wind, aan vankelijk tussen Noord en West, later uit uiteenlopende richtingen. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets ho gere.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1