AVONTUREN MET BOEKEN leverden sommige geluks vogels een fortuin op. Van markt en veiling Koortsachtige speurtocht naar veron gelukte bommenwerper Levensmiddelen-slag duurt voort Houten huizen voor rampgebieden worden thans geleverd OPPERSTE SOWJET BIJEEN Maar op een regenachtige vacantiedag is een goed boek voor iedereen onbetaalbaar Geding Gereformeerde Gemeenten voor rechter Ambonezen willen niet naar de Antillen* Behoeftige rampslachtoffers kunnen woning cadeau krijgen Agendapunten aanvaard KERK IJ 6 Augustus 1953 VSCH DAGBLAD Pagina 5 (Van een onzer redacteuren.) Er zijn veel mensen, voor wie de lang verbeide vacantietijd grote teleur stellingen heeft gebracht. De tegenstelling tussen verbeelding en werkelijk heid was dan ook wel erg groot. Tevoren droomde men van heerlijke mid dagen op zonovergoten strand, van een wit zeil tegen een strak-blauwe lucht en van lange wandelingen over schemerige bospaadjes. Toen het zover was, (droomde de regen langs de ruiten van het bedompte, schamel gemeubi leerde en duur betaalde pensionkamertje en noodde het strand meer tot •en wandeling in bontjas dan in badpak. Gelukkig zij, die zich op zulke verregende vacantiedagen weten te troosten met een boek en die het avontuur van het lezen beschouwen als een niet al te schamele vervanging van het zelf beleefde avontuur. Ook mét boeken hebben sommigen echter zeer reële en zelfs voor hun Sortemonnaie zeer fortuinlijke avonturen beleefd. Met een verhaal hierover open we een regenachtig halfuurtje in uw vacantie te vullen. Wie de nieuwe Boekengids eens heeft doorgebladerd, heeft wel gezien, dat de boekhandel thans weer beschikt over een enorme keus van nieuwe werken en herdrukken. Het antiqua riaat opent voor de boekenliefhebber achter een nog veel wijder terrein. Hier kan immers een keus worden gedaan uit al hetgeen sedert de uit vinding van de boekdrukkunst is ver schenen. Althans, voor zover deze Doeken werden bewaard, want veel is Ook verdwenen. De meeste riK. meer voorhanden boeken verdienden echter ook geen beter lot. Naast een groot aantal waardeloze boeken, die toevallig voor de ver nietiging werden bewaard, bleven echter meestal ook enkele exempla ren gespaard van de beste werken uit de wereldliteratuur en deze zijn het, die door de echte boekenlief hebbers met zoveel ijver en enthou siasme worden gezocht. Natuurlijk verschenen van deze meesterwerken sedert de vijftiende eeuw regelmatig herdrukken, maar de ware biblio- phiel, vooral in de Angelsaksische landen, neemt hier geen genoegen mee. Hij wil deze boeken bezitten in de editio princeps, in de eerste uitgave zoals deze ook door de schrijver zelf mat trots en vreugde voor het eerst ter hand werd geno men, nadat zijn geesteskind in druk verscheen. Daar het aantal eerste drukken van de befaamdste werken der laatste vijf eeuwen slechts gering is, kunnen voor al in het Engelse taalgebied slechts enkele rijk met aardse goederen ge zegende liefhebbers deze wens voor het tijdperk of de schrijver hunner keuze in vervulling zien gaan. Op dit gebied is het dan ook, dat sommige eerste drukken fantastische prijzen opbrengen en dat enkele geluksvogels •en bundel voor hen waardeloos pa pier konden omruilen tegen een groot bedrag in klinkende munt. NIET IN NEDERLAND. In Nederland bestaat deze manie voor eerste drukken in zeer veel mindere mate. Voor betrekkelijk wei nig geld kan men zich in het bezit •tellen van de eerste drukken de Sgn. putjesuitgaven van de wer ken van de Prins onzer dichters, Joost van den Vondel. De Engelsman of Amerikaan, die hunkert naar het bezit van een Shakespeare „first folio", de eerste druk van de verza melde werken wriemelend van de fouten die na de dood van de dichter in 1623 verscheen, moet daar voor ongeveer f200.000 neertellen. Een zelfde bedrag kost een eerste druk van Charles Dickens „Pickwick Papers" in de orgininele afleveringen Uet alle omslagen en advertenties. $ns meest populaire werk uit de 19e leuw, de Camera Obscura, kost in éorste druk In het oorspronkelijke om- élag ongeveer f 35,De avonturen met oude boeken, die we willen be schrijven, zijn dan ook alle beleefd in Engeland of Amerika. FIGARO'S BUNYAN. Zo woonde er in 1922 een barbier in het Engelse stadje Derby, die met zijn winkeltje ook een plank vol oude boeken had geërfd. Hij keek naar deze in gothische letters gedrukte werken nooit om en toen een klant hem onder het inzepen eens vertelde, dat voor een oud boek soms f20 of meer werd betaald, haalde hij ongelovig de schou ders op. Toen de vrouw van deze Figaro ziek werd, begon ze echter uit louter 6verveling in éen van de boeken te bla deren. Het was een incomplete eerste druk van John Bunyan's bekende erk „De Christenreis". Eerste druk- ra van dit boek zijn heel schaars, Omdat het als echt volksboek door de (Bgenaars steeds werd stukgelezen. Toen de dokter aan het ziekbed ver- •cheen en het boek zag, gaf hij de read het eens te zenden naar de be roemde boekenveiling van Sotheby in Londen, „want het kon wel eens geld waard zijn". De barbier volgde deze raad met tegenzin op en hij voegde een briefje bij het boek, waarin hij de veiling houder vroeg het maar weg te gooien als het waardeloos mocht zijn, zoals hij veronderstelde, om de kosten van terugzending uit te sparen. Men kan ie gemoedstoestand van de arme baardenschrapper indenken, toen zijn ooek een paar weken later op de vei ling f25.000 opbracht, in die tijd en voor deze man een waar fortuin. WERK VAN SHAKESPEARE. De Londense boekhandelaar Charles Edmunds vond in 1867 in de rommel kamer van het buitenverblijf Lamport Hall tussen allerlei afgedankte meu belen een stapel door de muizen aan gevreten boeken. Tot zijn verbazing ontdekte hij tussen de vochtige en schimmelige fragmenten echter een vrij gaaf exemplaar van Shakespaere's „Venys qn Adonis" in een tot dusver onbekende uitgave. Het onaanzienlijke boekje van slechts enkele tientallen bladzijden ging van hand tot hand en bracht in 1919 ruim f 150.000 op! In datzelfde jaar speelden een paar jongens op een landgoed bij Shrews bury met pül en boog. Bij gebrek aan een echt schietschijf gebruikten ze een oud boek. Toen het na een welge mikt schot op de grond viel, zag één van de schutters het woord „Venus" op de titelpagina staan. „Dat lijkt wel een zelfde boek als dat wat pas zo veel geld heeft opgebracht", riep hij uit. Het was een zelfde exem plaar, doch in minder zeldzame uit gave en een verzamelaar van Shake- speariana betaalde er f 100.000 voor. ZOETE WINST. De grootste boekenkenner en boek handelaar van alle tijden, dr A. S. W. Rosenbach, werd op een Londense veiling behoorlijk geplaagd door zijn collega's, omdat hij f500 had neer geteld voor een verzenbundel, die blij kens de titelpagina in 1668 te Cam bridge was gedrukt. Het plagen hield echter gauw op, toen bij hun vertelde, dat de bundel niet ln Engeland, maar hi Cambridge in Massachusetts was gedrukt en dat het daarom de eerste verzenbundel was, die in de toen malige Britse kolonleën in Amerika van de pers kwam. Rijke Amerikaan se verzamelaars hebben veel geld over voor de eerste voortbrengselen van de drukpers op hun continent en dr Bosenbaeh verkocht het boekje voor f 90.000, dus met een zoete winst. Helaas worden kostbare oude boe ken lang niet tijdig door een kenner ontdekt en door aankoop door een liefhebber of openbare bibliotheek voor de ondergang bewaard. De Engel se bibliophiel William Blades vertelt ergens, hoe hij het land afreisde op zoek naar werken van de eerste En gelse drukker, William Caxton. Hij vond een incunabel uit Caxton's druk kerij in een schuurtje bij een dorps kerk. De koster scheurde er steeds bladen uit om de kachel in de consis torie aan te maken. Toen, een halve eeuw geleden, zou het werk compleet al f 10.000 waard zijn geweest en nu zeker het tienvoudige. ALS iv/oETPAPIER Een andere onderzoeker vond in de w.c. van zijn pension een stapeltje be drukte bladen, met een touwtje samen gebonden. Het bleken bladen te zijn uit een incunabel van Caxton's opvol ger Wynkin de Worde. De vrouw meende, dat het boek ivaurdeloos was, omdat „toch niemand het lezen kon" en had het versneden tot goedkoop closetpapier. Had ze het echter ver kocht, dan zou ze voor de opbrengst een rol echt closetpapier hebben kun nen aanschaffen van 15.000 km lang, een rol dus, die ruimschoots de aarde omspannen kon! Nu hopen we niet, dat onze lezers1 zich verder op regenachtige dagen in de vacantie op zolders en in rommel kamers zullen begraven om naar kost bare boeken te zoeken. Dat zal alleen maar teleurstelling en letterlijk en figuurlijk zwarte gezichten geven, want een werkelijk kostbaar boek-is vooral in ons land moeilijker te vin den dan een speld in een hooiherg. Laten we ons daarom op zulke da gen maar bepalen tot het lezen van een goed boek, dat immers ook een fortuin in zich bergt. Een fortuin aan schoonheid, aan levenswijsheid of al leen maar aan prettige ontspanning. Vanmorgen is een kort geding behan deld dat de Geref. Gemeente in syno daal verband aanhangig had gemaakt te gen de uitgetreden groep, de Gerefor meerde Gemeente Gouda. De Gerefor meerde Gemeente in Synodaal verband eiste dat de kerk aan haar zou worden toegewezen. Een onderlinge regeling tus sen beide partijen stuitte af. Voor de niet afgescheiden gemeente trad op dr mr M. Bouwman uit Amster dam, voor de Gereformeerde Gemeente Gouda, mr A. C. J. van Proosdy uit Am sterdam. Mr Bouwman besprak de redenen die hebben geleid tot het ontslag van ds Steenbok, die, zoals zou zijn gebleken, te eenzijdig zou zijn in zijn theologische opvattingen. De functie van docent, was volgens eiseres, slechts een neven functie. De dominee had slechts vier of vijf leerlin gen. Het betrof hier geen persoonlijke kwestie. De Synode in comité generaal had het ontslag verleend, slechts in het belang van de opleiding van de a.s. pre dikanten. Mr van Proosdy, namens de gedaagde partij pleitende, zeide dat ongeveer de helft van de Gemeente zich had afge scheiden. Pleiter verklaarde dat er geen bezwaar bestond om de notulen en de re gisters van de Gemeente ter beschikking van beide gemeenten te stellen door deze op een neutrale plaats b.v. bij een no taris te deponeren. Pleiter meende dat eiseres, de gemeente in Synodaal ver band, niet ontvankelijk zou moeten wor den verklaard en dat haar eis zou moe ten worden afgewezen. Bij ruw weer Overlevenden waargenomen LONDEN, 5 Aug. Amerikaanse en Britse schepen en vliegtuigen zijn vanmorgen een uitgebreide speurtocht begonnen naar een Amerikaanse ver kenningsbommenwerper, een Convair RB 36, een der grootste types ter wereld, die vanmorgen in de vroegte met brandende motoren in de 'Atlan tische Oceaan is neergekomen. Twee Amerikaanse watervliegtuigen von den 420 mijl ten Westen van Preswick wrakstukken en overlevenden. Uit een serie noodseinen van het vliegtuig werd opgemaakt, dat som mige passagiers én leden van de be manning op ongeveer vijfhonderd mijl ten Westen van de Ierse kust uit het toestel waren gesprongen. Twee uur later meldde een andere boodschap, dat ook de rest van de inzittenden het vliegtuig verliet. Twintig h vijf-en-twintig man zou zich aan boord van het vliegtuig be vonden hebben, dat op weg was van de basis Travis in Californië naar Lakenheath in Oost-Engeland. Een-en-twintig vliegtuigen, Britse en Amerikaanse, zijn van bases in Engeland opgestegen om aan de na speuringen deel te nemen. Ook een Britse torpedobootjager, de „Tena cious", is uit Londonderry in Noord- Ierland vertrokken. Aan alle koop vaardijschepèn in de buurt is ver zocht, naar de plaats des onheils té koersen om mogelijk nog in zee drij vende mensen uit het vliegtuig op te pikken. De weersomstandigheden in het betrokken gebied waren niet zo best. De lucht was bewolkt en de zee ruw. Zonder spoorkaartje. BERLIJN, 5 Aug. Niettegenstaan de het scherpe toezicht der S.E.D. en het door de directie der Oostdultse Spoorwegen uitgevaardigde verbod op de verkoop van spoorkaartjes naar Berlijn, bevonden zich vanmorgen vroeg weer duizenden Oostduitsers in West-Berljjn, om aldaar de Amerikaan se levensmiddelenpakketten ln ont vangst te nemen. Zij waren per rijwiel, autobus en ook wel met de trein gekomen, daar zij, zo als ze mededeelden, weigerden afstand te doen van de levensmiddelen, die zij dringend nodig hadden. Velen dergenen, die toch met de trein waren gekomen, reisden op week- en maandabonnementen. Anderen hadden zonder meer in de trein plaats geno men en reisden zonder kaartje, hetgeen in Vele gevallen door het treinpersoneel oogluikend werd toegelaten. Een andere reiswijze was het némen van een treinkaartje naar een plaats ln de omgeving van Berlijn, waarna de tocht naar de Duitse hoofdstad te voet werd voortgezet. De Oostduitsers deelden nog mede, dat zich onder de thans toezicht uit oefenende functionarissen der (com munistische) S.E.D. velen bevinden, die zich in de eerste dagen van de uitde ling te West-Berlijn der Amerikaanse levensmiddelenpakketten, hetzij per soonlijk, hetzij vla familieleden, derge lijke pakketten in ontvangst hebben genomen. EERSTE SUPER-CONNIE NAAR ZUID-AFRIKA. DEN HAAG, 5 Aug. Op Zaterdag 3 October a.s. zal een „Super Constel lation" van de K.L.M. de eerste vlucht beginnen op het traject Amsterdam- Johannesburg. Het Nederlandse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat enkele ministers deze eerste vlucht zullen meemaken. Op deze wijze zal een tegenbezoek worden gebracht aan de regering van de Unie van Zuid-Afrl- ka. Vele leden van de regering van de Unie van Zuid-Afrlka hebben reeds een bezoek aan Nederland gebracht. Deze eerste vlucht met een „Super Constellation" naar Zuid-Afrlka zal een enigszins feestelijk karakter heb ben. Voor het meemaken van de tocht zijn o.a. zes buitenlandse journalisten uitgenodigd. BESTE EUROPESE TURNERS KOMEN IN GOES. GOES, 5 Augustus De Oostenrijkse keutfurnploeg, die door deskundigen onbetwist de beste ploeg wordt geacht in Midden- en Zuid-Europa zal Zaterdag 15 Augustus als gast van de R.K. gym nastiekvereniging te Goes optreden. D® ploeg, die door Oostenrijk naar de Olympische spelen in Helsinki werd af gevaardigd, wordt Vrijdag 14 Augustus te Goes verwacht. Om half elf Zater dagmorgen heeft de officiële ontvangst van de ploeg op het gemeentehuis plaats, 's Middags om vijf uur volgt een de monstratie op de Beestenmarkt, waar aan mede werken behalve deze elite groep O.K.K. en Volharding. Euphonia zal voor menige vrolijke noot zorgen. Om kwart over zeven begint de gymnastiek show. 's Middags zal de ploeg nog een offi cieel bezoek brengen aan Kruiningen. De Oostenrijkse ploeg is aanvankelijk uitgenodigd door het departement voor Volksontwikkeling en Sport van Denemarken voor een tournee door Denemarken. Op 10 Augustus komen de Oosten rijkers reeds in ons land en treden dan op als gasten van D.L.S. in Kerkrade. 13 Augustus gaat het gezelschap naar Rotterdam als gast van de Katholieke Rotterdamse Turnkring. Ook wordt het ontvangen door het gemeentebe stuur van Vlaardingen en zal het ge zelschap in deze stad optreden onder auspiciën van het Plaatselijk Vacantie Comité. Zij worden naar Nederland overgebracht. DEIN HAAG, 5 Aug. Van officiële zijde wordt medegedeeld: „Sedert geruimen tijd verblijven in Nederlands-Nieuw-Gutnea enkele Am bonezen, vooraanstaande aanhangers van de „Republiek der Zuid-Molukken" die naar Nederlands grondgebied uit geweken waren en aan wie aldaar op hun verzoek door de Nederlandse rege ring asyl was verleend op voorwaarde, dat zij zich van alle politieke activiteit zouden onthouden. Deze voorwaarde werd door hen in een schriftelijk afge legde belofte aanvaard. Niettemin schonden zij deze belofte herhaaldelijk, zodat de overheid van Nleuw-Gulnea zich genoopt zag hen in bewaring te stellen. Aangezien ln deze omstandigheden hun voortgezet verblijf in Nieuw-Gui- nea bezwaarlijk en ongewenst gewor den was, besloot de Nederlandse rege ring hen met instemming van de An tilliaanse regering een verblijfplaats in de Nederlandse Antillen aan te bieden, tenzij z(j (het gaat hier om een zestal personen) er de voorkeur aan zouden geven naar elders in het buitenland te vertrekken. De bedoelde Ambonezen hebben thans te kennen gegeven niet bereid te zijn naar de Nederlandse Antillen te vertrekken, In verband waarmede be sloten is hen naar Nederland over te brengen, aldus wordt van officiële Ne derlandse zijde meegedeeld, Geen noodwoningen DEN HAAG, 5 Aug. Het schema van de verdeling over de ge meenten in de rampgebieden van de houten huizen, die ons land worden geschonken door de Noorse regering, het Noorse, Zweedse en Finse Rode Kruis, de Oostenrijkste regering, de stad Wenen en enige Oos tenrijkse organisaties, is nu vastgesteld. Met de levering is inmiddels een aanvang gemaakt en deze zal tot in het komende jaar voortduren, zo deelt me'~ van de zijde van het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting mede. De levensduur van de huizen komt vrijwel overeen met die van per manente woningen, zodat de gewekte indruk, dat het noodwoningen betreft, onjuist is. Door de bovengenoemde landen wor den in totaal 760 houten woningen ge leverd. Bfj dit aantal zijn 140 Oosten rijkse bungalows inbegrepen, die in de kop van Schouwen opgesteld zullen worden. De eerste jaren zullen deze dienen om évacué's uit het nog onder water staande deel van het eiland tij- MOSKOU, 5 Aug. De opperste Sowjet is vandaag om 2 uur plaatselijke tijd haar aangekondigde zitting begonnen met een bijeen komst van zeshonderd afgevaardigden van de Sowjet-Unie. De afge vaardigden hadden voor jtich een agenda van twee punten: 1. Bekrach tiging van de staatsbegroting voor 1953 en het verslag over de be groting 1951/52. 2. Bekrachtiging van de tussentijds genomen beslui ten van het presidium van de Opperste Sowjet sedert haar laatste bijeenkomst in Maart j.l. na Stalins dood, toen de regering van Ma lenkof bevestigd werd. De openingsbijeenkomst duurde twintig minuten. Het eerst kwam de Raad van de Unie (Eerste Kamer) bijeen. Deze vergadering werd bijgewoond door premier Malenkof, die door de 600 afgevaardigden luide werd toege juicht, toen hij, tezamen met zijn eerste plaatsvervanger, Lazar Kaga- nowitsj, de secrateris-generaal van het presidium van het centrale co mité der Sowj et-communistische Partij, Kroesjtsjef, de voorzitter van de Opperste Sowjet, maarschalk Worosjilof, minister van Buiten landse Zaken Molotof op het podium plaats nam. Kroetsjtsjef zat aan de rechterkant en Worosjilof aan de linkerzijde van Malenkof. De toegang tot de vergaderzaal, die in het Kremlin is gelegen, werd be waakt door wachtposten. Ook op ver scheidene andere plaatsen in het re geringscentrum waren wachtposten geplaatst. In de diplomatenloge bevonden zich talrijke buitenlandse vertegenwoordi gers, onder wie de ambassadeurs van de V.S. en Groot-Brittannië en de zaakgelastigde van Frankrijk. Onmiddellijk na de aankomst der regeringsleiders opende voorzitter Sas- nof de vergadering. Nadat de afge vaardigden eenstemmig hun goedkeu ring hadden gehecht aan de toelating van de tussentijds gekozen vertegen woordigers, aanvaardden zij de uit twee punten bestaande agenda. Voorts werd besloten, in dt avond een vergadering met de Raad van de Nationaliteiten (Tweede Kamer) te houden, teneinde het verslag van mi nister van Financiën Zweref over de begroting voor 1953 aan te horen. Met het oog op de omvang van de agenda /erwacht men, dat de zitting van de Opperste Sowjet drie tot vier dagen zal duren. Twee uur later, om 16 uur plaatse lijke tijd, hield de raad van de na tionaliteiten zijn openingsbijeenkomst, welke werd bijgewoond door presi dent Maarschalk Worosjilof, minister van Oorlog, maarschalk Boelganin, minister Mikojan en oud-president Sjwernik. Ook hier werd de agenda goedgekeurd en besloten in de avond een gemeenschappelijke vergadering met de R--1 van de Unie te houden. delijk te huisvesten, daarna als zomer huisje in dat recreatiegebied. Daaren boven zullen door het Deense Rode Kruis nog enige tientallen houten wo ningen worden geschonken, die voor het nog onder water staande gebied zijn bedoeld. Montage en transport worden door de centrale directie van de Wederop bouw en de Volkshuisvesting in over leg met schenkers en fabrikanten ge regeld. De hulzen worden in onderde len naar Nederland verstuurd en na aankomst onmiddellijk naar de plaat sen van bestemming doorgezonden. Er wordt naar gestreefd, dat met de mon tage op vooraf gereed gemaakte fun deringen onverwijld kan worden be gonnen. De bouw wordt door een aan tal aannemers uitgevoerd onder toe zicht van enige deskundigen van de leverende fabrieken. Voor toewijzing komen in aanmer king behoeftige rampslachtoffers en wel allereerst eigenaar-bewoners van door de stormvloed verwoeste of on herstelbaar beschadigde woningen, aan wie een houten woning in eigendom kan worden overgedragen. Blijkt ln een gemeente het aantal van dergelijke gegadigden kleiner te zijn dan het toegewezen aantal wonin gen, dan zullen de resterende hutzen ter beschikking van het gemeentebe stuur of een door dit college aan te wijzen woningbouwcorporatie worden gesteld en geëxploiteerd worden over eenkomstig de voor woningwet gelden de voorschriften. In dit geval zal bij de huurvaststel- llng worden uitgegaan van een huur prijs, die met het oog op de omstan digheden van de huurders-rampslacht offers en het plaatselijke huurpeil aan vaardbaar is te achten. Volledigheidshalve zjj nog vermeid, dat er thans in opdracht van de Ne derlandse regering 300 verplaatsbare houten noodonderkomens op Schouwen en Duiveiand worden gebouwd om ge durende 1 2 jaar een deel van de ge- evacueerde bevolking van dit eiland een onderdak te verschaffen. MIDDELBURG, 5 Aug. Fruit: Perzikken 2—22; Tomaten 2445; Druiven 116164; Netmeloenen 23 69j Ananasmeloenen 7683; Suiker meloenen 7491; Kruisbessen 819; Rode bessen 9194; Pruimen: Czar- pruimen 2850; Ontario 4067; Ear ly Laxton 4246; Tollenaars 46; Bramen per doos 17; Appels: Yellow Transparant A 36, BC 2329, I 20 34, II 13-16; Zomeraagt II 15; Early Victoria I 516, II 11; Perzikrode zomerappel A 37, BC 2526, I 21 26, II 14—18; Petite Freule 16—21 Peren; Précose de Trévoux I 3348; Peren val 312; Appels val 3—18. Aardappels: Eerstelingen bonken 14; idem groten 10; idem drielingen 58; idem kriel 23; Koopmans blauwe grote 11—12; Blauwe Eigenheimers bonken 1213; idem groten 1113; Bintjes bonken 1115; idem groten 10-12. Aanvoer 24 ton. Groenten: Bosselderij 314; Bosuien 210; Bos- kroten 3—8; Bospeen 821; Kroten kg 11; Dubb. bonen 2538; Wagenaars 2022; Saxa's 2527; Snijbonen 20 52; Pronkbonen 34; Andijvie 810; Sla 2.57; Savoyekool 1018; Rode kool 515; Postelein 1418; Uien 3—11; Augurken A 75108; idem B 65 71; idem C 2350; idem D 1720; idem E 18; Bloemkool A 2664; idem B 2150; idem C 1117; Komkom mers A 1015; idem B 1115; idem C 11, idem kg. 8; Prei 1529; Rabar ber 39; Spinazie 11; Koolrapen 7. GOES, 5 Aug. Export-Veiling. Dubb pr. bonen 42.20—43.30; Yellow Transp. A 48, BC 28.50, I Gr. 35, I 26, II 17.50; Early Vict. I Gr. 16.40, I 11.10, II 5.50; Perzik appel A 48.50, BC 25.50—26.20, I Gr. 36.10 —37.90, I 18.10—19.30, II 15.90; B. of Bath A 52, BC 35.20, I 28, H 18; Pree. de Tre- vaux A 52, BC 34.70, I Gr. 44, I 32, H 24; Oomskinderen peer B 38.10, I 32.20—33.30, II 20.80; Br. Heren peer II 78; N.H. Suikerpeer I 10, II 5.807.10. Verpakt Fruit: Yellow Transp. A 49.50, B 37, C 31; Beauty of Bath A 48, B 46. Gewone veiling: Yellow Transp. K 1925, F 6 12; Early Vict. K 7—8, F 3—5; Perzikap pel K 1318, F 612; Precose de Trev. K 2426, F 1419. Druiven: Franken- thaler 170180; Bramen 57—63; Perziken 528. Pruimen: Laxton 3141;Czaarprui- mcn 8—56; Ontario 452; Washington 16 —55; Eld. Blauwe 818. Groenten: Kom kommers 813; Kropsla 48; Bloemkool 4869; Meloenen 3973; Tomaten 2846; Dubb. pr. Bonen 38—42; Stoksnijbonen 3855; Wagenaars 16; Eerstelingen 10 11; Bintjes 911; Gr. Sav. kool 719; Rode kool 89; Uien 35; Andijvie 12— 13; Rabarber 67; Augurken 40—91; Saxsa bonen 1920; Rentegevers 1544; Pronkbonen 28; Kroten 58; Wortelen 8; Selderij 78. Alles in guldens. EIERMARKT. Prijs voor verse kippeneieren f2.58 per kg. Voor vuilschalige en gewassen eieren wordt 2 ct. per stuk minder uitbetaald. KAPELLE, 5 Aug. Export veiling: Appelen: Yellow Transparant A 47.80, BC 30.80, I grof 36.70, I fijn 30.30, II 19—19.40, fabr. 10.10—10.60; Perzik appel A 43.60, BC 21.20—23.20, I grof 30.50—31.80, I fijn 17.20—17.40, II 12 —15.10, K 12.40—14.70, fabr. 3—3.40; Early Victoria I grof 16.3017.30, I fijn 11.60—15, II 4—4.50, K 7.60—7.70, fabr. 3; Peren: Précose de Trevoux A 53.10, BC 35.60—36.50, I grof 47, I fijn 32.6032.90, K 25.10; Oomskinderen- peer A 45.30, B 41.10, I 36, II 26; N.H. Suikerpeer I 9.8010.15, II 6.206.50; Industrieveiling: Dubb. Princessebonen I 43.50—44.64, II 42.10—42.70, afw. 31.70; Bramen 4950.10, alles per 100 kg. Totale aanvoer exportveiling 69.000 kg. Totale aanvoer industrievei ling 22.000 kg. Gewone veiling: Bra men 5476; Frambozen 97178; Rode bessen 3040; Zure Morellen 56—83; Pruimen: Ontario 2869; Czarprui- men 2674; Laxton 3247; R. Cl. 'd Ouillin 27—56; Eld. Blauwe 21—22; Tollenaarspr. 68; Occulanen 510; Princepruimen 5; Appelen en Peren: Précose de Trevoux 1226; Yellow Transparant 10—34; Perzikappel 5— 28; Early Victoria 3; Oomskinderen- peer 1243; N.H. Suikerpeer 39; Groenten: Aardappelen 712; Bloem kool 28—55; Snijbonen 1747; Savoye kool 1315; Kropsla 2.57.5; Uien 4; Andijvie 510; Komkommers 810; Tomaten 2436; Rabarber 8.5; Kroten 4—7.5; Spitskool 12. KRABBENDIJKE, 5 Aug. Export veiling: Perzikrode Zomerappel A 47.80, B 40.90, BC 29.40, C 17, grof Hl 31, Hl 24, HII 15; Early Victoria grof Hl 15.70, Hl 10.60, HII 5; Précose de Trévoux A 50.80, B 49.40, BC 34.10, C 32, grof Hl 50, Hl 27.50; Gefone veiling: Dubb. Princ. bonen 3241; Perzikrode Zomerappel verpakt 23 56; idem los 9—42; Early Victoria 3— 7; Précose de Trévoux 424; Ontario 2754; Czarpruim 834; BI. Wijn pruim 9—32; Aardappelen 10; Bramen 50.50. TERNEUZEN, 5 Aug. Sla 2.50—9 per 100 st.; Bloemkool A 3852, B 25 41, C 1719; Groene komkommers B 1113, C 910; Wiite komkommers A 11, B 8 -12, C 811, alles per st. Meloenen I 56, II 3637; Peen 11-14; Kroten 5; Uix 2, alles per bos; Eerste lingen 13; Doré 13.70; Bintjes 8.90— 14.20; Andijvie 1215; Stoksnijbonen 29 -36; Princ. bonen 3443, II 28; Wagenaars 22; Kroten 7—11; Rodekool 714; Savoye kool 2126; Witte kool 6; Peen 15; Prei 26—30; Spinazie 30 —41; Tomaten A 3540, B 3638, C 21—25; Uien 2—3 alle: per kg; Appe len: Perzikrode Zomerappel All 13 18; K 22—23, fabr. 5—17; Yellow Transparant HII 2122, K 2223, fabr. 16; Overige soorten appelen 8 10; Peren: N.H. Suikerpeer 914; Pré cose de Trévoux HII 2C, fabr. 8; Ove rige soorten peren 313; Pruimen: Czarpruimen 33—57; Early Laxton I 40—55, II 36; Ontario 72; Washington 57—66; Muzelanen 1", Elderse blauwe 12—16; Bramen 3256. BERGEN OP ZOOM, 3 Aug. Groente en fruit veiling. Sla p. 10 st. 56107; An dijvie 616; Bloemkool AA 46—66, A 35—58, B 35—41, C 25; Bospeen 13—26; Waspeen 16—23; Savoye kool 20—28; Staakprincessen 7985; Stamboon dubb princessen 3553; Tomaten 2748; Snij bonen 3546; Witte kool 56; Rode kool 815; Komkommer 917; Prei 2730. N.H. suikerpeer 12—23; Oomskinderen 27—45; P. Zomerappel 1726; Yellow Transparant 1530; Rode bes 5061; Netmeloen 39—65; Ananasmeloen 69—73; Kas perzik 726; Kroes 818; Washing ton 37—54; Reine Claude 33; Ontario 35—60; Czas 30—63. Hij kon zijn bestaan niet bewijzen! AXEL, 6 Augustus. Bij de ge loofsbrieven van een der nieuw geko zen raadsleden in Axel ontbrak een belangrijk document, n.l. het geboor tebewijs van de V. r.D.-er de heer F. Gerrits, die gerepatrieerde is. Nadat vier getuigen eveneens gerepatri- eerden een bevestigende verklaring hadden afgelegd tegenover de kanton rechter, is door deze aan de heer Ger rits een „bestaansver]-'-.ring" afgege ven. ^ending Ds G. Taverne geschorst. HOOGEVEEN, 5 Augustus. De Provinciale commissie van het opzicht der Ned. Herv. kerk in Drente heeft Vrijdag j.l. vergaderd ter behandeling van de bezwaren die tegen de persoon en het ambtswerk van ds G. Taverne te Hoogeveen zijn gerezen. Ter tafel was het rapport van visia- toren en overige bewijsstukken. De commissie overwoog, dat ge noemde predikant ondanks broeder lijke samenspreking voortgaat het le ven der kerk op ernstige wijze te ver storen en besloot hem met ingang van Vrijdag j.l. in zijn dienstwerk te schor sen en hem alle kerkelijke handelin gen te verbieden die hij krachtens zijn ambt verricht tot op het ogenblik, dat de kerk terzake haar eindoordeel heeft uitgesproken. Deze uits. raak is Zondag j.l. van de kansel aan de gemeente bekend ge maakt. De Classis Sneek heeft geëxami neerd en beroepbaar verklaard de heer H. Bade te Sneek, cand. aan de V. U. ST. MAARTENSDIJK, 4 Aug. Eigh. I 13.3012, II 10, bonken 10.10, driel. 6.60; K. blauwe I 13.30; Bintjes I 11.12 10.60, bonken 13.70, driel. 5.80. Aan voer 1300 kisten. Dub. bonen I 37,. II 20; Poot en plantuien 7.147, bonken 6; Zaaiuien 9.16. Aanvoer 150 ton. ST. ANNALAND, 5 Aug. Bintjes bonken 14.30, gew. I 11.21—11.42, drie lingen 6.15; Eigenh. bonken 11.50, gew. I 13.67—13.70, gew. II 12.65—13.43, drielingen 6.69. Alles per 100" kg. Aan voer 100 ton. Bonen A I 33, A II 29, B I 26. SCHERPENISSE, 5 Aug. Bintjes ge wone I 10.5511.05; Eigenh. bonken 9.99, gew. I 12.69—13.29, gew. II 11.17 12.61; BI. eigenh. gew. 13.8413.87; Koopmansblauwe gew. 1313.16. Aan voer 45 ton. THOLEN, 5 Augustus. Stambonen A 39, B 22. Aanvoer 1500 kg. Bintjes bonken 14.86, gewone 10.8610.99. poters 4.50; Eigenheimers gewone 10.57—13.22, bon ken 9, poters 6.20. Aanvoer 35 ton. VISMIJN. VEERE, 5 Aug. 2480 kg export garnalen 123138; 57 kg tong 118 247; 101 kg rog 33—44; 62 kg bot 36 47; 13 kg. krabben 1425; 7 kg pa ling 150—194.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 5