WestduHs Vakverbond voor Kei socialis tische karretje gespannen HET VREDESPALEIS BESTAAT 40 JAAR. Poolse schepen zijn precies gevangenissen Voorzitter Freitag: Elementen storten ons in het ongeluk van oorlog en bommennachten Ministerconferentie in Baden- Baden eigenlijk overbodig? Regering Adenauer danig in het nauw Andrew Carnegie's gift maakte bouw mogelijk Ds Niemöller krijgt steun* ïlodW' tuienqi oni Attractie voor vreemdelingen* Ontsnapte zeelui vertellen „Terug? Liever sneed ik me de hals af." Alweer een laatste commando. Jaarverslag Geref* Jeugdcentrum* Oefening „Mariner" begint 18 September O verstromingsramp in Perzië. Donderdag 6 Augustus 1953 7EEUWSCH DAGBLAD BONN, 5 Augustus. De verkiezingsstrijd in West-Duitsland is in een critiek stadium gekomen. Het Westduitse Vakverbond (E.D.G.) is een haast openlijke verkiezingsactie begonnen en is geheel in het communistische vaarwater terecht gekomen. De socialistische partij moedigt deze actie aan en het resultaat zal zijn, dat het Vakverbond binnenkort een geïllustreerd verkiezingsblad zal laten verschijnen met een oplage van 15 millioen exemplaren. Er wordt zelfs gezegd, dat de socialistische partij deze actie financiert. De regering van Adenauer wordt danig in het nauw gedreven en de beschuldigingen zijn niet alleen gebleven bij de verklaring van het Vakverbond, dat het nu eindelijk eens tijd werd dat er een geheel nieuwe Bondsdag zou komen. Het conflict is zo ernstig toegespitst dat Adenauer een extra vergadering van de Regering bijeen heeft geroepen om het feit te bespreken dat het Vakverbond zijn standpunt van poli tieke neutraliteit heeft verlaten. De minister- van Arbeid, Storch, die zei1 afkomstig is uit de vroegere Chris telijke Vakbeweging, heeft in opdracht van de Regering een radiorede gehouden en de houding van het Vakverbond aan de kaak gesteld. Eerst bestreed de minis ter de klachten van het Vakverbond dat de achterstelling van de belangen van de arbeiders door de Bondsregering niet door de feiten gestaafd kan worden. Met nadruk toonde hij aan hoe de regering op het gebied van de tewerkstelling van de arbeiders, de woningbouw en de op voering van het loonpeil grote successen heeft geboekt. Deze redevoering heeft niet nagelaten indruk te maken. Adenauer heeft op zijn beurt afgere kend met Walter Freitag, die in een ver- BONN, 5 Augustus. In de pro testantse kerk in Duitsland gaat de strijd om de politieke bedrijvigheid van de kerkpresident van Hessen, ds Niemöller, en de president der sy node, dr Heinemann, voort. De beide kerkdienaren, die zich op het politieke vlak scherp tegen de Duitse bewapening en daarmee tegen de politiek van kanselier Adenauer keren, hebben nu steun gekregen van de praeses der kerk in Westfalen, dr Wilm. Deze heeft in een open brief aan dr Ehlers, de president van de Pondsdag, het verwijt gericht, dat deze slechts die kerkelijke leiders, die zich tegen Adenauer hebben gekeerd, de mond zou willen snoeren. Men mag niet de indruk wekken, dat men de partij-politieke neutrali teit der kerk slechts schendt, wan- heer men iets tegen de C.D.U. zegt, aldus dr Wilm. De praeses heeft voorts de vraag gesteld of het nog langer verantwoord Zou zijn besprekingen met de rege ring Grotewohl te blijven afwijzen of schoon het daarbij zou gaan om het lot van achttien millioen Duitsers in de Sowjet-zóne. Onlangs heeft dr Ehlers, die zelf kerkpresident in Oldenburg is, Nie möller en Heinemann verweten, dat Zij hun kerkelijke functies gebruiken om politieke propaganda tegen Ade nauer te voeren. De houding van ds Niemöller zal, naar het zich laat aan zien, een punt van debat uitmaken op de komende synodale conferentie in Hessen. Op een speciaal daartoe belegde kerkvergadering van Hessen-Nassau te Frankfort hebben sprekers zich Dinsdag in scherpe bewoordingen uit gesproken tegen Niemöllers verkie- zlngsoproep, waarin hij zich tegen de verdragen met het Westen keerde en zich uitsprak voor aaneensluiting van politieke groeperingen, die zonder eenzijdige verbindingen met West of Oost een Duitse politiek ter hereni ging van het land willen voeren. kiezingsoproep dc arbeiders verzocht af te rekenen met die elementen, die Duits land opnieuw in het ongeluk van oorlog en bommennachten willen storten. In een fei protest heeft Adenauer voorzitter Freitag gevraagd wie dan wel met deze elementen bedoeld konden zijn. Freitag heeft geantwoord dat hij heel verbaasd was dat Adenauer deze uit lating op hem en zijn politieke vrien den van toepassing achtte. Ook wees hij de beschuldiging van de hand dat het Vakverbond niet meer neutraal zou zijn. „Wij blijven neutraal!" zo zei hij, ,ook al keuren wij niet alle maatrege len van de Regering en het Parlement goed." HET WORDT TE BAK. Inmiddels heeft de verkiezingsactie de D.G.B. zelf ook geen goed gedaan. De dis cussies over de mogelijke splitsing van het Vakverbond zijn weer opgeleefd. De Christelijke Arbeidersjeugd, De Katho lieke Arbeidersbeweging en de Evangeli sche Arbeidersbeweging hebben reeds protest aangetekend tegen de door hen als socialistische verkiezingspropaganda ont ketende actie. Minister Kaiser, voorzitter van de SO' ciale groepen van Adenauers Christen Democratische Unie, heeft zelfs gezegd dat 't de Christelijke arbeiders niet langer mogelijk zou zijn in de D.G.B. te blijven zolang de leiding daarvan geheel in soci alistische handen zou zijn. VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1953. HILVERSUM L (402 m.) NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws en weerber. 8.18 Gewijde muz. 8.45 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.30 Gram. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Gev. muz. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 Gev. muz. i3.35 Gram. 15.15 Voordr. 15.35 Pianorecital. 16.00 „Hoe maken we een kleine vijver?", caus. 16.15 Gram. 16.45 Promenade ork. en solist. 17.30 Gram. 17.45 Fries progr. 18.00 Gram. 18.10 „Een goed woord voor een goede zaak", caus. 18.15 Omr. ork. en soliste. 19.00 Nws en weerber. 19.10 Re- geringsuitz.: „Verklaring en toelichting". 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Kerk- conc. 21.00 „Boer Hardeveld", hoorsp. 20.20 Kerkconc. (verv.) 21.45 Viool en piano. 22.00 Gev. progr. 22.30 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws en S.O.S.- ber. 23.15 „Het Evangelie in Esperanto". 23.30—24.00 Gram. HILVERSUM U. (298 m.) VARA: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. 9.10 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de kleuters. VPRO: 10.00 „Kinderen en mensen", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. 10.40 Kamermuz. 11.00 Radiofeuilleton. 11.20 Gram. AVRO: 12.00 Gev. muz. 12.30 Land -en tuinb. med. 12.33 Sport en prog nose. 12.48 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Med. en gram. 13.30 Zigeunermuz. 14.00 Kook- praatje. 14.20 Viool en piano. 14.50 Voor dr. 15.10 Pianorecital. 15.30 Gev. muz. VARA: 16.00 Gram. 16.30 Omr. ork. en solist. 17.15 Voor de jeugd. 17.45 Gram. 13.00 Nws. 18.15 Felicitaties. 18.45 „Over dienstmeisjes, zwemmeesters en kappers", caus. 19.00 Koorzang. 19.15 Pianospel. VP RO: 19.30 „Wat geloven wij Vrijzinnige Protestanten?", caus. 19.45 „Op bezoek bij anderen", caus. 20.00 Nws. 20.05 Boekbe- spr. 20.15 Zang. 20.30 „De Verenigde Na ties", caus. 20.40 „Verdraagzaamheid", caus. VARA: 21.00 Cabaret. 21.30 Piano recital. 22.00 Buitenl. weekoverz. 22.15 Gram. VPRO: 22.40 „Vandaag", caus. 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nws. 23.10 24.00 „Lulu", opera (2e bedrijf). BRUSSEL Vlaams (324 m.) 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Orgelsp. 14.00 Kamermuz. 15.00 en 16.00 Gram. 17.00 Nws. 17.10, 17.30 en 18.00 Gram. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nws. 19.40 Volksmuz. 19.50 Caus. 20.05 Volksmuz. 20.15 Holland-Festival. 22.00 Nw» 22.15 Gram. 22.5523.00 Nws. BOTERAANKOPEN VAN DE SO WJET-UNIE. HAMBURG, 5 Aug. In kringen van Duitse boterimporteurs wordt ver nomen, dat de Sowj et-Unie in de af gelopen 4 weken ruim 28.000 ton bo ter heeft gekocht op de wereldmarkt, De waarde van de invoercontracten, die de Sowjet-Unie met Denemarken, Nieuw-Zeeland, Australië en Neder land heeft gesloten, wordt geschat op ongeveer 90 millioen gulden. De verkiezingsactie wordt evenwel met kracht voortgezet door het Vakverbond en de klap op de vuurpijl van deze actie was, dat de campagne van de beide groot ste regeringspartijen wordt bekostigd door de industrie. De beul van Sing-Sing neemt ontslag, NEW VORK, 5 Augustus. De beul van de Sing-Sing-gevangenis bij Ossining in de Amerikaanse staat New York, Fran- cell, heeft ontslag genomen. Men meent te weten, dat hij ontevreden is over zijn salariëring (150 dollar per terechtstel ling) en dat hij er genoeg van heeft dreigbrieven te ontvangen, Francell heeft in de loop van zijn dienstjaren 137 veroordeelden in de Sing- Sing-gevangenis en een honderdtal in andere Amerikaanse gevangenissen te rechtgesteld. Hij is do vijfde beul van Sing-Sing in 62 jaar. Een van zijn voorgangers over leed tijdens een terechtstelling, een twee de is kluizenaar geworden en een derde pleegde zelfmoord. Zwemwedstrijd te Bergen op Zoom BERGEN OP ZOOM, 5 Augustus. Za terdagmiddag zal in de Ooster-Schelde te Bergen op Zoom de traditionele 1200 m. zwemwedstrijd door de zwemvereni ging „Juliana" worden georganiseerd. Voor de deelnemers uit Bergen op Zoom is hieraan het stedelijk kampioenschap verbonden. De start is om half drie van de kop van het hoofd. NAUMANN ALS BONDSDAGCANDIDAAT. BONN, 5 Aug. De eerst enkele dagen geleden uit gevangenschap ont slagen vroegere staatssecretaris van Goebbels, dr Werner Naumann, is meteen voor het politieke forum ge treden als bondscandidaat. Hij heeft zich, als gemeld, laten opnemen op de lijst van de Duitse Rijkspartij, een van de vele rechts-radicale groeperingen in Neder-Saksen. Hij verkeert daar in gezelschap van de nationaal-socialisti- sche schrijver Hans Grimm en van de naar Argentinië uitgeweken vroegere overste der luftwaffe Rudel, in Goet- tingen. In een centra van radicale be drijvigheid, wil Naumann Woensdag voor het eerst als verkiezingsredenaar optreden. In deze plaats is voorts ook de verschijning van een boek over zijn arrestatie door de Britse bezettings autoriteiten aangekondigd. DEN HAAG, 5 Augustus. Het Vredes paleis, de zetel van het Permanente Hof van Arbitrage is op 28 Augustus a.s. 40 jaar in gebruik. De bouw van dit palels is mogelijk geworden door de gift van Andrew Carnegie, die 3.75 millioen gul den beschikbaar stelde. In 1903 werd de Carnegie Stichting op gericht, die de uitvoering van het plan tot het stichten van een Vredespaleis in uitvoering nam. De Nederlandse Staat kocht voor het te bouwen paleis een ter rein aan de Scheveningse weg. Voor het gebouw zelf werd een prijsvraag uitge schreven, waarin L. M. Cordonnier te Rijsel met de eerste prijs bekroond werd. Het evenwel te kostbare ontwerp van Cordonnier werd in vereenvoudigde vorm door de ontwerper, samen met de architect prof. J.A.G. v. d. Steur, uit gevoerd. In 1907 werd met de bouw be gonnen. Op 28 Augustus 1913 werd het gebouw plechtig geopend. Vele landen hebebn kostbare kunstschatten aan het Vredespaleis geschonken. In 1929 werd het uitgebreid met een boekenmagazijn voor de bibliotheek en in 1933 met een gebouw voor een academie voor Inter nationaal Recht. Thans zijn in het ge bouw gevestigd het Permanente Hof van Arbitrage, het Permanente Hof van In ternationale Justitie en de Haagse Acade mie voor Internationaal Recht. Het Vredespaleis trekt vele toeristen uit binnen- en buitenland, die, nadat zij het paleis hebben bezichtigd, nog lang kunnen verblijven, in de prachtige tui nen. Luchtfoto A.N.P. (Bijzondere correspondentie) PARIJS, Augustus. In het Parijse Rode Kruis Centrum aan de Quai de Valmy maakten we kennis met twee Poolse zeelui, die dezer dagen via België ontsnapten aan hun communistische machthebbers. Zij konden het leven onder het rode régime niet langer verdragen, deze twee, de 35-jarige steward Jerzy Majewsky en zijn maat, de 28-jarige matroos Jaglon Zenon. Zij waren aanvankelijk van plan geweest om via Duits land te ontvluchten, maar Majewsky kreeg geen vergunning van de politie om met zijn schip mee naar Duitsland te gaan, waar het op de helling moest. Hij is namelijk ongetrouwd en de Poolse politie vindt stellig nog niet zo dom bekeken dat vrijgezellen gemakkelijker aan de haal gaan dan getrouwde mannen. De verleiding om te ontsnappen kon Majewsky wel eens te groot worden. Echter, de beide vrienden hebben toch kans gezien om te ontvluchten. Als verstekeling aan boord van het Poolse vrachtschip „Mazury" van Gdynia naar Antwerpen, Zonder een cent op zak, afhankelijk van liefdadigheid en op zoek naar werk zitten de beide Polen nu in Parijs. Zo heel erg mooi is de situatie voor hen dus niet, maar toch nog altjjd beter dan in Polen zelf. Terug willen ze in geen geval. Majewsky vertelde ons: „Ik zou nooit naar dieterug willen, dan sneed ik mij nog liever de hals af". De ontvluchting van deze twee is niet de enige. Zij zelf vertelden, dat heel veel Poolse zeelui in allerlei ha vensteden deserteerden, al werd er dan ook nooit over geschreven, 't Is zelfs al zo moeilijk geworden voor de Poolse vrachtvloot om aan zeelui te komen, dat de regering in Warschau vele Chinezen moest recruteren om de leemten veroorzaakt door deserties op te vullen. Verder zal men zich nog herinneren hoe zeer onlangs de kapitein van het Poolse lijnschip „Ba- tory" in een Britse haven weigerde te rug aan boord te gaan. „Ware gevangenissen". De voornaamste klacht van Ma- jewski maakt het duidelijk, dat de Poolse regering de veiligheidsmaat regelen op de schepen steeds stren ger maakt. De schepen worden ware gevangenissen. „Er is altijd een of ficier van de geheime politie aan boord van een schip", zei Majewski. „Die vertelt de kapitein wat hij moet doen. Hij zegt ook wie er aan de wal mag en wie niet". Het is nu zelfs nog erger, want nu werken er ook één of twee mensen van de geheime politie onder de ge wone bemanning. We bemerkten zelfs dat zulk een man van de geheime politie soms zulk een macht heeft, dat hij bevelen kan geven aan de offi ciële officier van de geheime politie". Slechts in heel weinig havens mo gen de Poolse zeelui aan land gaan., onverschillig of het schip munitie naar China vervoert, dan wel naar Zweden gaat om geneesmiddelen te laden. Soms krijgen de bemanningsleden een kort walverlof in Alexandrië, een haven die veel Poolse schepen in de katoenvaart aandoen. In China.... de nor in. De bemanningen aan boord van sche pen die machinepistolen en ammunitie voor lichte wapens, in Tsjecho-Slowakije in de Skodafabriekcn gemaakt, vervoe ren naar China, ontdekken dat walver lof in China alleen maar een nieuwe er varing van communistische onderdruk king is. „Wanneer je in China aan land gaat", vertelt Majewsky ons, „vraagt de com munistische politie naar je papieren. Dan brengen ze je naar een gevangenis, waar je moet blijven tot je schip zeil klaar ligt en dan zetten ze je weer aan boord". Wanneer hij walverlof krijgt, dan moet de zeeman zijn eigen maats be- Moh, Natsir: DJAKARTA, 5 Augustus. Naar aanlei ding van de verklaring van vice-premier Wonsonegoro, dat men alles zal doen om de benden te verdelgen, waartoe een laatste bevel zal worden uitgegeven, heeft de voorzitter van de Masjumi, Moh. Nat sir verklaard, dat er enkele malen een laatste commando is gegeven, onder an dere in 1950 en 1951. De eerste keer na een algemene amnestie en de tweede keer na een regeringsverklaring, waarin gezegd werd dat de Darul Islam en soort gelijke organisaties uit opstandelingen bestonden. Duizenden personen werden toen gear resteerd en geëvacueerd. Alle wapens werden ingezet en vele dessa's verwoest, aldus Moh. Natsir. Indien men denkt dat een laatste com mando het enige redmiddel is dan be staat er geen bezwaar tegen dit nog tien maal te geven, maar de kwestie ligt niet in het geven van het comando, maar in de inhoud ervan en het apparaat, dat het uitvoert en de wijze, waarop dat ge schiedt, aldus Moh. Natsir, die voorts van mening was,.dat men eerst moet op sporen, wat de oorzaken zijn van de on veiligheid. „Het veroveren van wapens, die in verkeerde handen zijn, dient te geschie den met wapens. Doch dit maakt hoog stens 25 pet. uit van het probleem. Daar naast moet de regering in staat zijn het vertrouwen van het volk te winnen". spionneren in opdracht van de gehei me politie en aan haar melden of de anderen ook contacten aan de wal hebben. Je moet de andere zeelui, die mee aan wal gaan, goed in de gaten hou den", aldus Majewsky, „je moet altjjd door een spion zijn en als je dat met doet krijg je van de geheime politie geen baan op een schip. Dan moet je maar zien aan werk te komen in de havens en in Gnydia of Danzig blijven. Ik wil geen spion zijn en daarom moet ik niets meer van Polen hebben". Zo zitten die twee nu in Parijs. Zij hopen, dat ze de kans krijgen naar Marseille te reizen om daar aan te monsteren op één of ander schip. Het kan hun niet veel sche len, wat voor schip het is: „We willen op elk schip wel werken van welke nationaliteit ook, als het maar geen communistisch schip is. Wij willen nooit weer aan boord van een Pools schip zijn of naar Polen gaan, zolang het daar blijft zoals het er nu is." (Nadruk verboden). Verwachtingen niet hoog gespannen. Adenauer broedt op een verdrag met Rusland BONN, 5 Augustus. (Van de A.N.P.-correspondent.) In officiële krin gen in Bonn toont men zich enigszins opgelucht door de mededeling, dat Rome ondanks het voortslepen van de Italiaanse regeringscrisis toch een delegatie naar de ministerconferentie van Baden-Baden zal sturen, waar door tenminste het doorgaan van deze bespreking over het politieke statuut voor Westelijk Europa verzekerd wordt geacht. Men verheelt niet, dat men onder de heersende omstandigheden van de conferentie geen op zienbarende besluiten kan verwachten. Wat het eigenlijke onderwerp der besprekingen betreft, de zogenaamde Europese Grondwet, gelooft men niet, dat de ministers meer zullen kunnen doen dan andermaal de procedure voor de verdere behandeling van het in Straatsburg uitgewerkte ontwerp te be palen. Men rekent er in elk geval al niet meer op, dat in Baden-Baden meteen al de deskundigen der regeringen aan het werk zullen worden gezet, zoals aanvankelijk van Duitse kant de bedoeling is geweest. In het bijzonder het wegblijven van De Gasperi betekent voor de Duitse kanselier, op wiens initiatief de con ferentie bijeengeroepen is, een ernsti ge tegenslag. Men verheelt in Bonn niet de ernstige teleurstelling, die men onderwindt door het feit, dat na Schu mann nu ook De Gasperi van het to neel verdwenen is, zodat van het oude Europese driemanschap alleen nog maar Adenauer zelf in het zadel ge bleven is. In politieke kringen in Bonn is men van mening, dat voornamelijk het na deren van de Duitse verkiezingen be palend is geweest voor het uitdrukke lijke verlangen van Adenauer om de zes ministers nog deze maand bijeen te roepen. Al weet men bij voorbaat, dat er geen concrete besluiten geno men zullen worden, toch hoopt men dat van de bijeenkomst een nieuwe impuls zal kunnen uitgaan voor de Europese gedachte. In elk geval wil men hie tot elke prijs vermijden, dat de jongste ontwikkeling der situatie bij de Duitse kiezers het geloof in de Europese plannen verder zou onder mijnen. Dit geloof heeft overigens in de laatste dagen weer een nieuwe schok gekregen, doordat nu ook de militaire deskundige van de „New York Times" het Europese legerplan voor dood heeft verklaard. Waarmee nieuw voedsel is gegeven aan de so cialistische propaganda in Duitsland, die zegt, dat Adenauers Europese plannen nog slechts illusies zijn. VERDRAG? Men legt er de nadruk op, dat dr Adenauer voor dit gezelschap nog eens gelegenheid zal krijgen zijn ge dachten omtrent de invoering van de klein Europese gemeenschap in een wijder reikend veiligheidssysteem te verduidelijken. Adenauer heeft de ge dachten geopperd om de Sowjet-Unie door een Verdrag een gevoel van vei ligheid te geven tegenover de Europe se gemeenschap. Deze is gebouwd op het beginsel van bepreking der Duitse bewapening en dat kan, naar zijn AMSTERDAM, 5 Aug. „Het ver slag over de werkzaamheden van het Geref. Jeugdcentrum in 1952 vertoont een groei in de omvang van het werk, die nauwelijks gelijke gang kon hou den met de wijzigingen en de toene ming van de activiteiten, die het jeugdwerk na de oorlog in alle sec toren typeerden", zo schrijft de direc teur van het Gereformeerd Jeugdcen trum „De Witte Hei" te Huis ter Hei de, de heer Ad. Kuiper, in het zojuist verschenen jaarverslag. Een andere zaak die in het verslag jaar steeds meer de aandacht heeft gevraagd, is de verhouding van jeugd zorg en vrije jeugdbeweging. Hoe dankbaar men ook mag zijn voor de jeugdzorg, die zich vooral op de mas- sajeugd richt, er is reden aandacht te vragen voor de leiding en de verzor ging van de jongeren die zeker niet tot de z.g. massajeugd gerekend kun nen worden. Tevens is in 1952 weer meer na drukkelijk de aandacht getrokken naar een belangrijk aantal jongeren, die niet gerekend kunnen worden tot de massajeugd en die voor de vrije jeugd beweging geen belangstelling hebben. Dit alles tezamen is oorzaak, dat bij 't werk van het Gereformeerde Jeugd centrum in het afgelopen jaar steeds ervaren is, dat het verricht werd in een crisisperiode, aldus het verslag. Van de werkzaamheden der talrijke commissies door of namens het jeugd centrum verricht, noemen we een nieuwe activiteit (in verband met de toeneming van het aantal werklozen) van de centrale voor werklozenzorg, waarvan de bestuursleden uit de jeugd, organisaties voortkomen. In dit be stuur heeft ook een afgevaardigde van het G.J.C. zitting. De jeugdwerkloosheid nam in 1952 nog geen grote omvang aan, maar de aandacht van de bestuursleden bleef wel heel scherp op deze taak gericht. De arbeidsmogelijkheden van het be stuur der centrale werklozenzorg wer den ernstig geremd, doordat aanvan kelijk geen goede overeenstemming te verkrijgen was met de kerken en haar afgevaardigden. PRINS BERNHARD NAAR TANGANJIKA. NAIROBI, 4 Augustus. Het ligt in de bedoeling van Prins Bernhard bin nen enkele maanden een bezoek aan Tanganjika te brengen, zo heeft de Nederlandse "consul-generaal vandaag aan Reuter medegedeeld. Hij zal een tocht door het gebied maken. Naar het A.N.P. verneemt heeft Prins Bernhard inderdaad het plan in begin September een korte vacantie- reis te ondernemen naar Tanganjika. Deze vacantie zal ongeveer twee we ken duren. EERSTE NEDERLANDSE KABELBAAN WORDT GEDEMONTEERD. MAASTRICHT, 5 Augustus. *De nieuwe kabelbaan in Valkenburg, die Vrijdag heeft proefgedraaid en Zaterdag voor het eerst voor Personenvervoer Is gebruikt, zal nog in de loop van deze week worden gedemonteerd. Naar wij van de zijde van de exploitant, de heer Geenen, vernemen, heeft het ingenieursbureau te Rotterdam dat de baan heeft gebouwd, gedeeltelijk tweedehands materiaal gebruikt. De 44 geleidewielen bleken afkomstig te zijn van oude Amerikaanse tanks en de rub berbekleding bleek ondeugdelijk te zijn. De heer Geenen heeft het om veilig heidsredenen noodzakelijk geacht het personenvervoer stop te zeten. mening, de Russen slechts een gevoel van veiligheid geven. Tot dusverre is in de officiële argumentering omtrent dit plan van Adenauer echter niets gezegd over de grenzen, die in het Oosten door zulk een verdrag verze kerd zouden kunnen worden. Men acht het hier dan ook niet on waarschijnlijk, dat dr Adenauer in Ba den-Baden .voor de wel zeer moeilijke vraag zal worden gesteld, uiteen te zetten welke grenslijnen hij tot grond slag van zijn versie van het „Locarno- plan" zou willen maken. In elk geval verheelt men zich niet, dat het niet eenvoudig zal zijn zoiets als een Euro pese opinie over dit vraagstuk tot stand te brengen. De Duitse oppositie acht dit, bij de kennelijke onlust der partners om meer dan de Oderneisse grens te garanderen, zelfs bij voorbaat onmogelijk. Zij noemt dan ook de con ferentie in Baden-Baden kortweg een laatste krampachtige poging om het prestige der Klein-Europeanen te red den. Op dit ogenblik weet men in Bonn niet of alle partnerlanden door de mi nister van Buitenlandse Zaken zullen zijn vertegenwoordigd. Minister Beyen zal waarschijnlijk Nederland vertegen woordigen. 's-GRAVENHAGE, 5 Augustus. Op 18 September a.s. zal de grote gecombineerde oefening „Mariner" be ginnen, die negentien dagen zal duren en waaraan door negen van de veer tien N.A.V.O.-Ianden zal worden deel genomen met hun schepen en vlieg tuigen van welhaast ieder type. „Ma riner" is de eerste oefening, die ge zamenlijk wordt ondernomen door de N.A.V.O.-commando's van de drie hoofdsectoren in Europa. Strijdkrachten van België, Canada, Denemarken, Frankrijk, Nederland, Noorwegen, Portugal, Engeland en de U.S.A., zullen bij deze oefening betrokken worden, in één of meer phasen. De oeferiin wordt gehouden in dat deel vai'r de Atlantische Oce aan, dat in het Noorden wordt be grensd door Groenland en Noor wegen en in het Zuiden door de Zui delijke U.S.A. en Portugal. Voorts in de Noordzee en in gedeelten van West-Europa. „Mariner" zal onder leiding staan van de Amerikaanse admiraal Lynde D. Mac Cormick, su preme Allied commander Atlantic, der U.S.A. Generaal Alfred M. Grünther, su preme Allied commander Europa, de Britse admiraal sir John Edelsten, commander in chief Chanal en R.A.F. air-marshall sir Stevens, Allied mari time air commandering chief Chanal. Bijzondere aandacht zal worden ge wijd in de eerste plaats aan de be scherming van de zeewegen en de beheersing van de verbindingen tus sen de schepen, die staan onder com mando van admiraal Mc Cormick in de Atlantic en admiraal Edelsten en admiraal Marshall Stevens in de om geving van het Kanaal. In de tweede plaats aan de marine aanvalsoperatie onder leiding van admiraal Mc Cor mick. TEHERAN, 5 Augustus. Een overstro* ming in de Perzische provincie Mazan- deran aan de Kaspische zee heeft twee dagen geleden talrijke slachtoffers ge- eist. De overstroming ontstond, doordat de rivier de Noer, die tengevolge van zware regens sterk gezwollen was, bui ten haar oevers trad. In het dorp Jar- joed Roebbar zijn tot dusverre 226 doden geteld. Het water kwam zo snel opzetten, dat het merendeel der inwoners niet de tijd had om zich in veiligheid te stellen. De materiële schade in deze bijzondér vruchtbare streek is geweldig.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 4