RUSLAND NEEMT AAN CONFERENTIE VAN DEEL GROTE VIER IN DE WINKEL VAN SINKEL was alles te koop. £te qAote, Adenauer of Ollenhauer Voorstellen- vermindering van bewapening en geen oorlogsbases in het buitenland Westelijke uitnodiging aangenomen Ontstemming over conferentie van Grote Drie te Washington Ook de huisvaders zijn tevreden. Kort geding over kerkstrijd, Financiële moeilijk' heden in Frankrijk» Nu staan er vacantiegangers in de rij om toeristen-deviezen te kopen. FEUILLETON. Indonesische journa listen demonstreren Donderdag 6 Augustus 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 VANDAAG precies over een maand gaat de bevolking van West- Duitsland naar de stembus om het parlement van de Bondsrepubliek voor de komende vier jaar te kiezen. Het is voor ieder duidelijk, dat de uitslag van deze verkiezingen niet alleen van belang zal zijn voor West- Duitsland, maar voor geheel Europa. Als de coalitie van Adenauer aan het bewind blijft, kan gerekend worden op een voortzetting der tot heden ge volgde politiek een nauwe samen werking met het Westen. Komen de socialisten aan het roer, dan zijn de politieke gevolgen niet te overzien. Men moet aannemen, dat dan de ver houdingen met het Westen op losse schroeven zullen komen te staan. De verkiezingsstrijd is al enige tijd aan de gang. Het zal een grimmig spe, worden van zet en tegenzet. En de verhoudingen liggen zó, dat nie mand zich aan een voorspelling zal durven wagen. Aan de éne kant staat de C.D.U., de christen-democratische partij van de Bondskanselier, aan de andere kant de S.P.D., de sociaal democratische partij, waarvan Erich Ollenhauer de leiding in handen heeft. Uit al hetgeen zich de laatste jaren in en buiten de Bondsdag heeft afge speeld is het duidelijk, dat de socia listen felle tegenstanders zijn van een binding aan het Westen, zoals deze tot uitdrukking komt in het Europese leger, de Steenkolen- en Staalgemeen schap enz. De socialisten vrezen, dat toetreding tot of deelname van West- Duitsland tot gevolg zal hebben, dat hereniging van Duitsland onmogelijk wordt gemaakt, omdat de Sowjet- Unie er nooit mede accoord kan gaan, dat een land zulke nauwe betrekkin gen onderhoudt met haar grote tegen stander. Het is dan ook bekend, dat de S.P.D. voorstandster is van een onmiddellijke viermogendhedenconfe- rentie op het hoogste niveau. NATUURLIJK is ook Adenauer voor een zo spoedig mogelijke hereniging van Duitsland. Hij wil dal echter niet tot elke prijs en zeker niet op voorwaarde, dat de Bonds, republiek wordt geneutraliseerd du3 voor agressie uit het Oosten komt open te liggen. Zijn levenswerk zal, bij een socialistische overwinning op 6 September, ineenstorten, doordat hij dan niet heeft bereikt waarvoor hij altijd heeft gevochten: een sterk Duitsland als volwaardige partner in de rij der Atlantische defensiegemeen schap. Op 19 Maart heeft de Westduitse Bondsdag zijn goedkeuring al gehecht aan West-Duitslands deelname aan het Europese leger. Het was ongetwij feld een grote overwinning voor de Bondskanselier, maar zij betekende allerminst, dat die deelname nu vast staat. Het Staatsgerechtshof in Karls ruhe moet n.I. nog uitspraak doen over de grondwettigheid van het ver drag en die beslissing zal naar ver wachting pas in October vallen. Zijn dan de socialisten aan het bewind, dan zal het weinig geven, hoe de uit- ;praak zal luiden. Wordt strijd met de grondwet geconstateerd, dan ligt de zaak al heel eenvoudig. In het an dere geval kan men verdere discus sies in de Bondsdag verwachten, die, hoe ze ook zullen aflopen, tot gevolg zullen hebben, dat het verdrag op de lange baan wordt geschoven. DAT deze deelname aan het Euro pese leger in de verkiezingsstrijd een belangrijke rol. zal spelen, staat vast. Ollenhauer weet drommels goed, dat er honderdduizenden Duitsers zijn, die er niets voor voelen Europees soldaat te worden en van deze weten schap zal hij een dankbaar gebruik maken. Behalve dat vormt ook de sociale paragraaf een zeer geschikte inzet voor deze verkiezingen. In dit nummer van ons blad kan men lezen, wat er aan de hand is op dit punt zijn de socialisten in alle landen hetzelf de: zij en zij alleen pretenderen de beschermers van de arbeider te zijn, Andere partijen zijn alleen maar con servatief. Wij moeten er echter on middellijk aan toevoegen, dat het ge vaar van een machtspositie der Duit se „industrie-baronnen" allerminst denkbeeldig is. De beruchte zuivering ten spijt zitten zij bijna allen weer vast in het zadel. Enzij schijnen, blijkens regelmatig terugkerende be richten, achter de schermen steeds meer politieke invloed te krijgen. Hoe ver die reikt is moeilijk te beoor delen, maar dat Adenauers regering er veel last mee heeft staat wel vast. LONDEN, 5 Augustus. Rusland is, zoals we gisteren reeds meldden, accoord gegaan met het voorstel van de Westelijke mogend heden om de bespreking van de Grote Vier te houden. In een nota, die op de Westelijke ambassades te Moskou is overhandigd, wordt 'n agenda van twee punten voorgesteld. In de eerste plaats willen de Russen maatregelen bespreken, die moe ten dienen om de spanningen in de internationale betrekkingen te verminderen. Als tweede punt van bespreking stelt de Sowjet-Unie voor de Duit se kwestie. In het bijzonder zal op de conferentie dan gepraat moeten worden over het vraagstuk van de hereniging en het sluiten van een vredesverdrag. GERUCHTEN van de laatste dagen willen, dat er besprekingen aan de gang zijn tussen kopstukken van de C.D.U. en de S.P.D. om te komen tot een z.g. grote coalitie, een rege ringscombinatie dus van beide poli tieke partijen. Vooralsnog kan men aan deze geruchten o.i. weinig geloof schenken. Zoals reeds gezegd is het Europese leger het grootste struikel blok. En het is op zijn minst toch wel erg naïef te veronderstellen, dat óf de C.D.U. haar standpunt prijs geeft óf de S.P.D. een volledige om zwaai zal makeri. Een compromis op dit punt is vrij onwaarschijnlijk. Zo als de stukken nu liggen zal het een felle verkiezingsstrijd worden, waar van de uitslag onzeker is. T. Bij de besprekingen over een alge mene vermindering van de spanning in de Internationale betrekkingen willen de Bussen vooral vermindering van de bewapening ter sprake brengen. Ook willen zjj voorstellen een verbod uit te vaardigen om oorlogsbases op 't grond gebied van andere staten te bezetten. Ook over Azië moet gepraat worden volgens de Russen en daarom stellen zü voor om ook communistisch China aan de besprekingen te laten deelnemen. In hun voorstel voor de bijeen komst van de conferentie van de vier ministers van Buitenlandse Za ken, gedaan na de conferentie te Washington, zeiden de Westelijke ministers, zonder met name de an dere kwesties uit te schakelen, dat de agenda zou moeten omvatten de voorwaarden voor verkiezingen van een regering voor geheel Duitsland. Ook stelde men voor een bespreking van de Oostenrijkse kwestie met het doel om Oostenrijk zijn onafhanke lijkheid terug te geven. In haar antwoord zegt Rusland nu, dat en vrije discussie van de interna tionale vraagstukken niet mogelijk is, als de Westelijke mogendheden vooraf tot afzonderlijke overeenkomsten ko men over de te bespreken kwesties. Rusland zegt dan ook, dat de voorlo pige overeenstemming die de Weste lijken te Washington hebben bereikt, wel eens een negatieve uitwerking op de bespreking zou kunnen hebben. Immers de drie ministers hebben zich tevoren reeds door deze bespreking gebonden. Bovendien is deze handels- Ingezonden Mededeling (adv.) Modern middel verbetert de stemming. Want niet langer is het nodig, dat de huisvrouw na het eten geruime tijd in de keuken staat af te wassen om daarna moe en vaak prikkelbaar terug te komen in de huiskamer. Neen, thans is er Castella Vaatwas, het nieuwe afwasmiddel van de Castella-fabrieken en dank zij de enorme hulp van dit wondermiddel is er aan het iedere dag terugkerende geploeter van de afwas een einde gekomen. In het actieve, blijvende schuim van Castella Vaatwas (een lepel geeft teilen vol sop) is de ge hele afwas in ongelofelijke korte tijd gedaan en vaat- en glaswerk, lepels en vorken blinkend schoon als nooit tevoren. Afwassen is nu een aange name bezigheid geworden, immers ook aan de akelige, ruwe „afwashanden" maakt Castella Vaatwas (per pak 25 ct.) een einde, want fluweelzacht komen de handen van de huisvrouw uit het sop te voorschijn. En het is een tevreden, fleurige huisvrouw, die daarna haar plaats in de huiskamer bij haar gezin inneemt. wijze, zo zegt men nog, in strijd met de internationale gewoonte. Ook met het Westelijke voorstel om eerst te spreken over vrije verkiezingen in Duitsland Is Rusland het niet eens. Eerst moet gesproken worden over fun damentele problemen als het tot stand brengen van de nationale Duitse een heid en het sluiten van een vredesver drag. Het Westelijk voorstel zou leiden tot uitvoerige discussies over de vraag of de toestand in Duitsland al of niet moet worden onderzocht door verte genwoordigers van andere landen. Ook de vraag of dit al of niet beledigend zou zijn voor Duitsland zou weer een lange discussie uitlokken. In de nota wordt gesuggereerd, dat succes bij de bespreking van het Duit se vraagstuk ook invloed zou hebben ZWOLLE, 4 Aug. Een vinnige kerkstrijd woedt al vele maanden in de Vrije Hervormde gemeente te IJsselmuiden. Een aantal incidenten heeft de zaak op de spits gedreven, zo ver, dat hedenmiddag de president van de Zwolse rechtbank een eis in kort geding kreeg te behandelen van de voorganger ds T. Wakker contra de kerkeraad. Ds Wakker eist een alge mene ledenvergadering, uit te schrij ven door de kerkeraad. Zowel de ker keraad als de aanhangers van ds Wak ker zijn overtuigd de meerderheid van de leden der gemeente achter zich te hebben. Er is nl. verschil van mening mogelijk over het feit, wie lid is van deze kerk en wie niet. Deze kerk is in 1932 afgescheiden, onder leiding van ds Keiler, van de Hervormde kerk. De leer van ds Kei ler was zeer streng, zo streng, dat een deel der leden er zich niet langer mee meende te kunnen verenigen. De ker keraad echter meent aan de leer van ds Keiler te moeten vasthouden. Hij wil alleen met de oppositie onderhan delen, wanneer niet de leerstellingen in het geding komen. De inzet van de hele strijd vormt voor de toekomst waarschijnlijk het bezit van het kerkgebouw. De kerke raad en aanhang zijn van mening, dat alleen zij recht hebben een vergade ring bijeen te roepen en niet de „af valligen". Deze laatsten echter be schouwen zich als waarlijk vrij en wijzen er op, dat de statuten geen strenge bepalingen omtrent de leer bevatten, zoals de kerkeraad die aan hangt. Deze leer dient de volle waar heid in de Bijbel te volgen. De kerke raad tenslotte is van mening, dat de vrij Hervormde gemeente het recht heeft voort te bestaan. Regels blijven regels. Wie het hier niet mee eens is, zal deze kerk moeten verlaten, zo werd verklaard. De uitspraak is Dinsdag 11 Augustus. op een besluit aangaande een vredes verdrag met Oostenrijk. ONAANVAARDBAAR In Londense diplomatieke kringen werd vandaag verklaard, dat de Wes terse mogendheden de voorwaarden, welke de Sowjet-Unie heeft verbon den aan haar aanvaarding van het Westerse voorstel voor het houden van besprekingen door de Britse, Fran se, Amerikaanse en Sow jet-Russische ministers van Buitenlandse Zaken, on getwijfeld zullen verwerpen. Opge merkt wordt, dat de Russische voor waarden het veld der besprekingen voor de voorgestelde ministersconfe rentie ver buiten het beoogde zouden uitbreiden. Ook acht men het van Westerse zjjde onaanvaardbaar, dat communistisch China wordt betrokken in een bespre king van maatregelen, om de interna tionale spanning te verminderen, voor dat althans is gebleken welke de ge dragslijn der Chinese communisten op de komende politieke conferentie over Korea zal zijn. Uit de Russische nota blijkt echter niet duidelijk, in welk stadium het Kremlin zich voorstelt dat de regering te Peking aan een bespreking van we reldvraagstukken zou moeten deelne men. Vermoedelijk zal in het antwoord der Westerse Grote Drie omtrent dit punt om opheldering worden verzocht. Ingezonden Mededeling (adv.) Rheumatische Pijnen slopen Uw krachten- Maar ze vreten ook in op Uw humeur en geiteL Laat dat toch niet zo doorgaan. Drijf die pijnen uit! Met een bloedzuive rende Kruschen-kuur. Met de jaren gingen Uw lever, nieren en inge wanden trager werken. De zes mi nerale zouten van Kruschen bren gen ze weer op gang. Als dat ge beurt, geen opeenhoping van onzui verheden meer in het bloed. En daarmee behoren dan ook vanzelf die pijnen tot het verleden. Maatregelen aangekondigd. PARIJS, 5 Augustus. De Franse minis ter-president, Joseph Laniel, heeft in een Dinsdagavond gehouden radiorede ver klaard, dat de regering snelle maatrege len zal nemen om de financiële gezond heid van Frankrijk te herstellen. Hij zei- de dit te willen bereiken door de inkom sten en de uitgaven van de staat in even wicht te brengen. De schatkist maakt een zeer acute crisis door, zo deelde minis ter Laniel mede. De goudreserves ver keren in ernstig gevaar en er doet zich in Frankrijk een algemene economische te ruggang voor. Het bereiken van budgetair evenwicht is reeds dikwijls te» doel gesteld, aldus de premier, doch deze keer is de rege ring voornemens te handelen. Voor de verwezenlijking van dit doel zijn ver schillende belangrijke economische maat regelen vereist. Zo zullen de hinderpalen voor de verhoging van de arbeidsproduc tiviteit uit de weg moeten worden ge ruimd en zal er een einde moeten komen aan de overmatige bescherming tegen binnenlandse en buitenlandse concurren tie. De winsten van de tussenhandel, die naar het oordeel der regering te hoog zijn, zullen moeten worden verlaagd. Ver der zal de regering een eind maken aan het overtreden van de prijs voorschriften. HONDERD KLEINKINDEREN. DELFT, 5 Augustus. De weduwe van Uffelen-Holstein te Maasland kreeg be richt dat haar honderdste kleinkind is geboren. Het is een kind van de heer en mevrouw Haket-van Uffelen. Uit het huwelijk van het echtpaar van Uffelen-Holstein werden 13 kinderen ge boren die allen gehuwd zijn en, blijkens het aantal kleinkinderen, ook kinderrijke gezinnen hebben. (Van een onzer redacteuren). „In de winkel van Sinkel is alles te koop, hoeden en petten en dames- corsettenZo begint een oud rijmpje, dat velen nog wel zullen kennen. Maar de meesten weten niet, dat deze winkel werkelijk heeft bestaan. Toch is dit zo en we geven hierbij een plaatje van het eens zo befaamde waren huis met de „beelden van Sinkel" aan de Oudegracht in Utrecht. Meer dan een halve eeuw is er nu al een bank in het gebouw gevestigd en alleen de oude Ut rechters kunnen zich nog herinneren, dat ze een hoed of pet gin gen uitzoeken in het eerste grote warenhuis van Nederland. In 1836 kocht de heer A. Sinkel te Utrecht de gebouwen van het Barba ra- en St. Laurentiusgasthuis voor f 24.000. Toen verdween weldra de laatste herinnering aan deze oude stichting, die in 1359 door Gijsbrecht de Bakker in het leven was geroepen. Alles ging tegen de grond en op het terrein verrees een wonderlijk bouw sel van de architect C. Kramm. Het was een vreemd mengsel van stijlen, maar het meest werd en wordt nog de aandacht getrokken door de vier veel meer dan levensgrote kariatides. Deze flink uit de kluiten gewassen ijzeren maagden schragen de voorgevel, ter wijl op het avantcorps nog eens vier kleinere beelden staan, voorstellende de koophandel, de voorzichtigheid, de zeevaart en de hoop. Vooral door deze beeldengalerij trok de winkel van Sinkel bij de opening in Mei van het jaar 1839 veel bekijks. Maar ook het waren huis zelf was de moeite waard. Ken de men tot dusver slechts vrij kleine en duistere winkeltjes, hier kon men wandelen in een ruime hal van 50 bij 100 voet, waar, onder een glazen dak, een voor die tijd ongelooflijke voorraad van de meest uiteenlopen de goederen lag uitgestald. Hoe groot de indruk was, die dit alles op het pjibliek maakte, blijkt wel uit het hierboven geciteerde versje, dat van mond tot mond ging. De tkranten uit die dagen spraken dan ook van een „paleis-winkel" en in verband met de galerijen rond de winkelhal wer den vergelijkingen getroffen met „de hangende tuinen der antieken". CONTRA MIDDENSTAND. Reeds onmiddellijk bij de geboorte van het warenhuis in Nederland be gon het conflict met de middenstand. Dit blijkt uit een zuurzoet commen taar op het bestaan van de winkel van Sinkel in de Utrechtse Volksalma nak van 1842. De schrijver merkt op, dat de winkel heeft bijgedragen tot wezenlijke verfraaiing van de stad, maar dat 't doel van de stichter niet zo edel was als dat van de heer Bakker, die vroeger op dezelfde plaats zijn gasthuizen bouwen deed. Vele vreem delingen komen naar de winkel kij ken, maar dat is volgens hem dan ook het enige voordeel, dat de Utrechtse middenstand van het warenhuis heeft! De heer Sinkel verkoopt veel bui tenlandse goederen en steunt dus ook de eigen industrie niet. Bovendien kan hij goedkoper inkopen in het buiten land door de grote hoeveelheden, die hij bestelt met als gevolg, dat de klei ne manufacturiers niet tegen hem kun nen concurreren. De middenstand zag zich met de on dergang bedreigd, maar het viel nog al mee. Door het vormen van inkoop combinaties, door het vrijwillig filiaal bedrijf en door de betere service wist de middenstand zich steeds weer te handhaven tegenover de grot concur renten. In 1896 werd de winkel van Sinkel verkocht aan het bankiershuis Vlaer en Kol, die het nog in gebruik heeft, zodat de zaak slechts ruim een halve eeuw bestond. Maar toen waren ook al de grote warenhuizen uit onze dagen in opkomst met hun roltrappen en hun enorme sortering, warenhui zen, waarbij het voorlopertje in Utrecht nog slechts kinderspel was. door J. BRANDENBURG. 129 Ik heb deze nacht veel geleden in mijn dromen, Jochanan. Ik heb al mijn kinderen zien verongelukken voor mijn ogen in een kolkende vloed en heb ze niet kunnen redden. Ons huis werd mee gesleurd in de afgrond en gij deedt niets dan besluiteloos toezien, Jochanan. Gij moet nu voort maken en het onheil, dat boven ons hoofd dreigt, afwenden. Gij kunt dat nu nog doen, Jochanan. Hij ziet haar verbaasd aan en vraagt: Hoe kan ik dat doen? Wat vraagt gij van mij, mijn vrouw? Ik wil alles doen, wanneer het je rust kan geven, maar ik vrees dat gij u be driegt, angstig maakt om niets. Ze schudt het hoofd. Het is niet om niets, Jochanan, geloof me, het is niet om niets. Ik heb deze nacht verschrikkelijke visioenen gezien. Ons huis gaat ten onder, Jochanan, wanneer gij niet doet, wat ik van u vraag. Wat wilt gij dat ik doen zal? vraagt hij. Ga zo snel als de poorten open zijn naar het huis van Jacob en vraag het Kindeke te zien. Als het mogelijk is breng Jozef en Maria en het Kindeke tot ons. Vraag hen onze Gasten te zijn, Jochanan. Het Kindeke kan het onheil nog afwenden. Jochanan. Ik heb in de droom een klein Kindeke gezien in het midden van de vloed, dat lachte en in staat was de waterstromen tegen te houden. Kom, ga nu, Jochanan. Ik bid je er om. Hij bezwijkt voor haar smekend gebaar. Hij weet nu, dat zijn vrouw in de war is en haar geest niet beheerst. Maar hij weet ook, dat hij doen moet, wat zij van hem vraagt, eer zal de rust niet wederkeren. En voor zijn vrouw wil hij alles doen, ook deze vernederende gang naar zijn herder voor de tweede maal maken. Hij gaat op weg, op dezelfde tijd als hij de vorige dag de tocht maakte. Hij heeft een ezel laten zadelen om het sneller te kunnen doen. Niemand in de stad ziet iets vreemds in deze tocht. Jochanan gaat wel meer naar de schaapskooi om met zijn herders te spreken. Aan alle zijden wordt hij eerbiedig gegroet, maar hij neemt er nauwelijks notitie van. Hij overlegt de medicijnmeester te raadplegen voor zijn vrouw. Hij twijfelt er niet aan, of haar geest is ziek. Wanneer Jozef en Maria met hun Kindeke komen willen en dit brengt geen genezing, zal hij zeker zich wenden tot de medicijnmeester. Hij zal de beste uit Jeruzalem laten overkomen. Spoedig staat hij voor de woning van Jacob, maar zijn kloppen is te vergeefs. Er wordt niet open gedaan. Wanneer hij de deur zelf opent en binnentreedt treft hij niemand aan. Ook de stal is ledig. Er is geen mens of beest te zien. Hij staat enige tijd besluiteloos en weet voor dit vreemde feit geen verklaring te geven. Tenslotte overweegt hij naar de schaapskooi te gaan, waar hij de herders kan aantreffen. Daar zal Jacob zijn en misschien zijn Jozef en Maria met hem mee gegaan, hoe vreemd dit hem ook voorkomt. Wanneer hij zijn ezel bestijgt en de heuvel afdaalt, verschijnt de half lamme Ochanja plots op zijn weg. Hij komt uit een zijpad tussen de mirthebosjes uit en wacht Jochanan op. Heer, wie zoekt gij? Wanneer gij uw herder Jacob zoekt, kan ik u zeggen, waar hij heen is, zegt de bedelaar. Jochanan heeft de neiging met zijn stok naar de kreupele te slaan, die zich vermeet hem aan te spreken. Maar de nieuwsgierigheid wint het ditmaal en hij zegt: Wanneer je wat weet, zeg het dan spoedig. Ik heb weinig tijd voor je onzinnig geklap. Heer, deze nacht zijn Jozef en Maria en het Kindeke plotseling vertrokken naar het Zuiderland. Zij zijn nu al enige uren op weg. Jacob en zijn dochter zijn daarop naar de schaapskooi vertrokken. Het huis is weder ledig. Jochanan zit als een standbeeld op zijn ezel. Zijn gelaat is een masker gelijk. Hij ziet de bedelaar niet meer, hij ziet Sarah, zijn vrouw, wie hij deze boodschap onmogelijk kan brengen. Het is, alsof de sombere voor gevoelens van zijn vrouw zich aan zijn geest gaan mededelen. Maar die bedelaar kan wel liegen! De Rechtvaardige God zal je straffen met Zijn helse plagen, wanneer je valse getuigenis spreekt, Ochanja, waarschuwt hij. Ik zweer het bij de Tempel van Jeruzalem, heer, dat ik niet lieg. Ik heb iedere morgen vers bronwater voor het Kindeke wezen brengen en heb Het steeds mogen zien, heer. Hij is de Zoon van God, de Beloofde, de Messias, Die verwacht werd. Ik heb zeer bitter geweend, heer, toen Jacob mij,, vóór zijn vertrek de droeve tijding mededeelde, dat het Kindeke en Zijn ouders deze nacht, toen het zeer donker was, plotseling zijn weggegaan naar het Zuiderland. Dat de Almachtige hen beschermen moge, heer. Waarom zijn zij zo plotseling vertrokken, Ochanja? vraagt Jochanan. DJAKARTA, 5 Aug. Vanmorgen zijn enkele honderden journalisten leden van Indonesische en Chinese journalistenorganisaties, bij wijze van demonstratie naar het kantoor van de procureur-generaal, het parlement en het bureau van de minister-president getrokken, om te protesteren tegen h.i. onjuiste maatregelen, die tegen de pers zijn genomen. Met name gold het protest de vervolging van Asa Bafagih, hoofdredacteur van het in Djakarta verschijnende dagblad „Pemandan- gan", welke zaak veel stof deed op waaien. In een aangeboden petitie wordt aangedrongen op de spoedige totstandkoming van een perswet, waarin o.a. het verschoningsrecht voor journalisten moet zijn vastgeleg<j. Ver der wordt gevraagd de vervolging te gen Bafagih te staken. De secretaris-generaal van het mi nisterie van voorlichting, Ruslan Ab- dulgani, verklaarde enkele dagen ge leden van mening te zijn, indien een proces tegen Asa Bafagih aanhangig wordt gemaakt, dit de eerste „test ca se" zal zijn tussen de nationale pers en de nationale regering over de sta tus van de pers. VOOR 800 JAAR STIERF BERNARD VAN CLAIRVAUX. Op 20 Augustus zal het 800 jaar ge leden zijn, dat Bernard van Clair- vaux overleed. Bernard van Clairvaux werd in 1901 te Fontaines bij Dijon geboren. Hij behoorde tot de hoge Bourgondische adel. In 1112 ging hij in het klooster van Citeaux, waar de regel van Be- nedictus (armoede, kuisheid, gehoor zaamheid) in alle gestrengheid werd onderhouden. Drie jaar later stichtte hij het klooster te Clairvaux. Daar Bernard zeer mystiek was aan gelegd kwam hij in conflict met figu ren als Abelardus, Arnoldus Val Bres cia en Gilbert de la Porree, wier theo logie sterke rationalistische tendenzen vertoonde. Zijn eigen godgeleerde op vattingen toonden grote overeenkomst met die van Augustines, vooral waar het de leer der praedestinatie tot za ligheid betrof. Bernard van Clairvaux is zeer be kend geworden door de belangrijke rol die hij speelde om het schisma van Anacletus te doen beëindigen. De tweede kruistocht, die op zijn aandrang ondernomen werd, liep op een fiasco uit. Bernards mystiek is gegrond op de directe ervaring van de goddelijke liefde, zoals deze zich in de persoon van Jezus Christus openbaart. De persoonlijke devotie voor Jezus speelde een grote rol in zijn geloofs leven. In 1174 werd hij heilig ver klaard, maar pas in 1830 tot leraar van de kerk uitgeroepen. Hij verkreeg de bijnaam van de „doctor mellifluus" (de honingvloeiende leraar).

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3