SOWJET-UNIE BESTEEDT IN 1953 U0 MILLIARD AAN DE DEFENSIE Conferentie over Korea tussen 1 en 15 October Mr* Milius treedt af Gezondmaking der bakkerijbedrijven dient te worden versneld RILLAND-BATH HEEFT NIEUWE BURGEMEESTER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Verdediging tegen vijanden van de vrede Vele ministeries hebben de econo mische doelen niet bereikt Terneuzenaar in het IJsselmeer verdronken Zes maanden na de ramp Grootste gat in de Rampaartsedijk dicht Uitgave; Stickling „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 80, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telaf. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Djjkstraat 2628 Exploitante: Goes Oosterbaan Le Cointre N.V., ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG, No. 2547 Abonnementsprijs 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per man. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DONDERDAG 6 AUG. 1953 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Krulningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; 3. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; 3. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Ewekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 5.10 u., onder 20.20 u. Maan op 2.23 u., onder 19.23 u. Hoogwater Vrijdag 7 Augustus: Vlissingen: 0.15 u. 1.65 m„ 12.37 1.71 m. Terneuzen: 0.42 u. 1.84 m., 13.06 u. 1.89 m. Wemeldinge: 1.48 u. 1.51 m„ 14.17 u. 1.50 m. Zierikzee: 1.34 u. 1.29 m., 14.00 1.26 m. MOSKOU, 5 Augustus. De opperste Sowjet is vanmiddag bijeen gekomen om mede een rede van de minister van Financiën aan te horen, waarin deze mededeelde, dat de begroting voor 1953 sluit met een overschot van 12.8 milliard roebel (ruim 12 milliard gulden). De totale inkomsten bedragen 543.3 milliard. Voor de strijdkrachten is een bedrag van 110.2 milliard uitgetrokken, tegen 113,8 milliard in 1952. De defensie-uitgaven bedragen 20.8 procent van het totaal der uitgaven. In 1952 was dit percentage 23.9, in 1951 21.3 en in 1950 18.5. Sprekend over de verdedigingsuit gaven, verklaarde de minister, dat de Sowjet-Unie streeft naar een politiek van vrede en vriendschap. Dit dient echter gepaard te gaan met, zoals hij het noemde, verdedigingsmaatregelen tegen de vijanden van de vrede. De Uitgaven daartoe zouden de verdedi- gingscapaeiteit van de Sowjet-Unie aanzienlijk verbeteren. De minister noemde de begroting voor 1953 een begroting ter verdere versterking van de kracht van de Sowjet-Unie bij het uitvoeren van haar uitgebreide program van econo mische en culturele opbouw en verho ging van de levensstandaard van het volk. Er werden diverse belastingverla gingen aangekondigd, waarbij vooral de boeren in de minder vruchtbare streken gebaat zullen zijn. CRITIEK. In zijn rede, die meer dan een uur duurde, verklaarde de minister dat verscheidene ministeries in gebreke Oostduits dollartegoed voor voedselaankoop? BERLIJN, 6 Augustus. Volgens het officiële Oostduitse persbureau A. D. N. is in gezaghebbende kringen verklaard, dat het aanbod van de Amerikaanse hoge commissaris, Co- nant, om Oostduitse dollartegoeden in de V. S. vrij te geven voor aankoop van voedsel zou kunnen worden aan vaard, als er geen voorwaarden aan werden verbonden. A.D.N. meldde niet of het hier Russische of Oostduitse kringen betrof. Ook zei A.D.N., d t de Oostduitse regering tot nu toe geen aanbod van de Westduitse regering had gehad tot verkoop van voedsel ter waarde van 25 millioen Westduitse marken aan Oost-Duitsland. Een functionaris van het Westduitse ministerie van zaken geheel Duitsland betreffende had Dins dag gezegd, dat het Westduitse kabi net zijn aanbod aan dc Oostduitse re gering tot verkoop "an voedsel aan Oost-Duitsland voor Westduitse mar ken had herhaald. Volgens A.D.N. moet het stellen van voorwaarden als een onbeschaamd heid jegens Oost-Duitsland worden beschouwd. Bijvoorbeeld kwesties be treffende munteenheid waarin moet worden betaald kunnen alleen bij handelsbesprekingen worden geregeld. Jaarbeursdirecteur gaat heen. (Van onze Utrechtse redactie.) UTRECHT, 5 Augustus. Tijdens een heden gehouden persconferentie heeft de voorzitter van de raad van beheer der Utrechtse jaarbeurs, mr W. H. Fockema Andreae, meegedeeld, dat het algemeen bestuur, dat In Septem ber bijeenkomt, een voorstel zal be handelen om de directeur, mr J. Mi lius, te benoemen tot gedelegeerd lid van de raad van beheer. Dit betekent, dat zodra een opvolger voor hem is gevonden, mr Milius zal aftreden als directeur. Het i-'gt volgens de voorzitter in de bedoeling, dat door de splitsing van functies voor mr Milivs wordt bereikt, dat hij zich geheel kan gaan toeleg gen op zaken van jaarbeursoverleg zo wel naar binnen als naar buiten. De t.z.t. te benoemen nieuwe directeur zal zich dan meer kunnen gaan bezighou den met de dagelijkse bedrijvigheid. waren gebleven om plannen voor be- sp.ring van grondstoffen en brand stof uit te voeren, in het bijzonder de hout-, papier- en voedselindustrieën en het spoorwegvervoer. Veel onderne mingen leden nog aanzienlijke verlie zen door te grote uitgaven voor grond stoffen, verspilling en slecht beheer. Ook hadden vele ministeries hun eco nomische doelen niet bereikt. De be trokken ministers hebben opdracht ge kregen strikte controle in te voeren. De rede w°rd mede aangehoord door premier Malenkof en de minister van Buitenlandse Zaken, Molotof, alsmede door een aantal andere groten van het Kremlin. DE VERJAARDAG VAN PRINSES IRENE. SOESTDIJK, 5 Augustus. Hoewel Prinses Irene haar veertiende verjaar dag in Cape Cod in Amerika viert, waar zij, zoals bekend is, met haar zusje Beatrix met vacantie verblijft, had het postkantoortje te Soestdijk het \anmorgen toch druk net het verwer ken van honderden brieven en brief kaarten en enige telegrammen, die vandaag aan het koninklijk paleis zijn bezorgd. Prins Bernhard had op zijn reis naar de West de cadeaux van vader en moeder en de zusjes reeds meege nomen. Het traditionele geschenk van de koninklijke landmacht zal aange boden worden als de oudste twee prinsessen in Nederland terug zijn gekeerd. '.T Nederland neemt deel aan N.A.V.O.-oefening. 's-GRAVENHAGE, 5 Augustus. Naar het A.N.P. van bevoegde zijde verneemt, zal aan de grote N.A.V.O.- oefening „Grand Repulse", die van 18 tot 24 September zal worden gehou den, deelgenomen worden door de Nederlandse parate vierde divisie en de daarbij behorende parate leger- corpstroepen. Er zal een geallieerd legercorps worden gevormd, dat zal bestaan uit deze divisie en een Britse tankdivisie. Dit legercorps zal onder commando staan van luit.-gen. A. T. C. Opsomer. De oefening wordt gehouden in de Britse zóne van Duitsland. In totaal nemen neer dan 40.000 militairen aan de oefening deel, waarvan meer dan de helft Nelerlanders zullen zijn. Eerste D.U.W.-kamp op Schouwen-Duiveland officieel geopend. BRUINISSE, 5 Augustus. In Bruinisse is hedenavond door de heer M. J. van Poelje, secretaris van de provinciale commissie voor cultureel werk in arbeiderskampen de cantine van het D.U.W.-kamp „Stoofpolder" officieel geopend. Met deze opening is tevens het eer ste D.U.W.-kamp op Schouwen-Duive land officieel in gebruik genomen. De kampen zijn reeds enige tijd bewoond. „De Stoofpolder" biedt plaats aan 144 arbeiders en is een van de modernste D.U.W.-kampen, die men in ons land kent. Het bestaat uit drie woonbarak ken, een keukenbarak, een cantine en een douche barak. WEER MOSSELEN NAAR FRANKRIJK, ÏERSEKE, 5 Augustus. Met in gang van heden (Donderdag) heeft Frankrijk de invoer van Zeeuwse mos selen weer toegestaan. De mosselen mogen echter alleen worden geïmpor teerd in Noord-Frankrijk. Reeds van daag zullen 1000 ton mosselen naar Frankrijk worden vervoerd. In het drooggevallen gebied rond Zie rikzee op Schouwen-Duiveland wor den ten behoeve van de door de wa tersnood getroffen bewoners houten noodwoningen gebouwd volgens het montage-systeem. Overzicht van de werkzaamheden. RUSLAND VERWERPT AMERIKAANSE NOTA. WASHINGTON, 5 Augustus. De Amerikaanse regering heeft uit Mos kou een nieuwe nota ontvangen over het vliegtuigincident bij Siberië. Daar in wordt de Amerikaanse zienswijze over dit voorval van de hand gewe zen, terwijl de Russen beweren niet te weten wat er met de bemanning van het neergeschoten toestel is ge beurd. ZIJN DULLES EN RHEE HET EENS? Uitwisseling van de krijgsgevangenen begonnen. SEOEL, 5 Augustus. Naar van welingelichte zijde is vernomen, zouden Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken en presi dent Syngman Rhee van Zuid-Korea overeengekomen zijn om een inter nationale politieke conferentie over een mogelijke neutralisatie van Korea te beleggen tussen 1 en 15 October a.s. Nadat Dulles en Rhee hedenmorgen een eerste onderhoud hadden gehad over de vraagstukken, die na de wapenstilstand aan de orde zijn, is in de middaguren een werkgroep ter bestudering van de problemen, die beide staatslieden hebben besproken, bijeen geweest. Deze groep moet een gedetail leerd plan uitwerken voor de politieke conferentie over Korea. De uitwisseling van de geallieerde en comm. nistische krijgsgevangenen is vandaag precies op het vastgestelde uur, n.l. één uur Ned. tijd begonnen. De eerste geallieerde gevangenen, die de ultwisselingspost bij het dorp der vrijheid bereikten, waren Turken. La ter volgden ook Amerikanen, Britten en Zuid-Koreanen. Zij kwamen met voertuigen van de Noordelijken aan. Vele Zuid-Koreanen bleken te zwak om zonder hulp te kunnen uitstappen. In totaal werden op deze eerste dag 400 geallieerde gevangenen vrijgela ten. Hieronder bevonden zich 250 Zuid-Koreanen, waarvan er vertelden, dat er vele Russen in het Noorden wa- ADONIS VERLAAT ONS LAND. AMSTERDAM, 5 Augustus. De Amerikaan Adonis, die zou worden uitgeleverd op verzoek van de Ame rikaanse regering, zal heden, Donder dagmorgen, met de „Veendam" ons land verlaten. Op het laatste ogenblik waren moeilijkheden gerezen met het paspoort van Adonis, doch deze zijn plotseling tot een snelle oplossing ge bracht. ren. Foster Dulles heeft een kort be zoek gebracht aan het Zuidkoreaanse ontvangstcentrum. De aftredende Hongaarse gezant te Londen, Imre Horvath, heeft Woens dag de vrouw van de in Hongarije gevangen gehouden Pritse zakenman Sanders beloofd een persoonlijke bood schap met een verzoek om vrijlating van Sanders aan de president van Hongarije te overhandigen. SCHIP GEKAPSEISD. HARDERWIJK, 5 Augustus. Toen vanmiddag op het IJsselmeer, onge veer 4 km. uit de kust, een met ste nen geladen schip kapseisde en zonk, is daarbij de 35-jarige Berkeman uit Terneuzen, die als stuurman op bet vaartuig voer, jammerlijk verdronken. Het schip, dat de stenen voor de Zuiderzeewerken vervoerde, werd ge sleept door de sleepbct „Albert 3" uit Urk. Omstreeks half één voer de sleep voor Harderwijk. Tijdens het bij draaien kapseisde het vaartuig, de „Jantina 2". De kapitein, de heer Soer uit Urk kon zich in veiligheid stellen, doch Berkeman verdronk. Zijn lijk was vanavnd nog niet gevonden. COMMISSIE DOET AANBEVELINGEN. Er moet een fonds komen ter financiering van de saneringsmiddelen. 's-GRAVENHAGE, 5 Augustus. De commissie gezondmaking bakkerij- bedrijf, in 1952 door minister Mansholt ingesteld, heeft aan het einde van haar werkzaamheden meegedeeld, dat ofschoon dit slechts in zeer langzaam tempo geschiedt, er enige verbeteringen komen in het broodbakkerijbedrijf. De gezondmaking dient volgens deze commissie een zaak te blijven van de bakkersorganisaties. In een uitvoerig rapport, waarin vooral op versnel ling van de gezondmaking wordt aangedrongen, doet de commissie tenslotte een aantal aanbevelingen. Russische bemiddeling voor vrijlating van drie Amerikanen in China? WASHINGTON, 5 Augustus. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft Woensdag ver klaard, dat het opnieuw de Sowjet- Unie heeft verzocht haar invloed bij communistisch China aan te wenden om de vrijlating van drie Amerikanen, die in Maart j.l. nabij Hongkong in hun zeilboot door de Chinezen wer den aangehouden, te verkrijgen. In de eerste plaats blijkt de com missie voorstandster van handhaving van de bestaande saneringsmaatrege len, zoals minimumprijzen voor brood, de verordening sanering bakkerijbe drijven 1945 en het erkenningsregle ment wederverkopers bakkersartike len. De commissie bepleit handhaving h.'ervan ook nadat zich ten aanzien van de tegenwoordige organisaties wij- z'gingen mochten hebben voltrokken overeenkomstig de wet op de P.B.O. MAATREGELEN. De commissie vraagt verder de be vordering van het tot stand komen van verordeningen, die tot een ver dere gezondmaking van het brood bakkerijbedrijf zullen leiden. Zo wil men komen tot instelling van een fonds, waarvan de gelden zullen moeten dienen als aanvulling op het geen de direct belanghebbende be- drijfsgenoten zelf kunnen financieren of bekostigen. Voorts een heffing van voorlopig drie cent per baaltje van 50 kg. -p in Nederland vervaardigde en geïmporteerde tarwebloem en -meel. Dit gedeeltelijk ten behoeve van de vorming van genoemd fonds, dat de geldmiddelen moet leveren, die beno digd zijn voor de toepassing van de aanbevolen saneringsmiddelen. De heffing zal in principe niet mogen worden verdisconteerd in de prijs der producten en zal dus opgebracht die nen te worden door het bedrijfsleven. Ook wil de commissie het uitvaar digen van tijdelijke vestigingsverbo den (Sperregelingen) in plaatsen of streken, waar en voorzover daaraan behoefte bestaat. Tenslotte wordt gepleit voor de be vordering van een soepele toepassing van de beslaande of zonodig van nieu we credietmogelijkheden ten behoeve van de gezondmaking der bedrijven. Hoge marine-officieren woonden de plechtigheid bij. GOES, 5 Augustus. Vandaag, zes maanden na de ramp, heeft Rilland- Bath zijn nieuwe burgemeester, de heer J. C. W. Jobse, ingehaald. Het was een plechtigheid, die sober werd gehouden, want Rilland betreurt zijn doden en onder hen in de eerste plaats de tijdens de rampnacht omgekomen burgemeester J. A. de Goffau. Toch bleek de raadszaal welhaast te klein voor de vele genodigden, onder wien zich vele hoge marine-officieren bevonden. Dat de heer Jobse de marine heeft verlaten, werd door velen hunner betreurd, maar zij feliciteer den de gemeente met deze nieuwe burgervader, die bewezen heeft en die ook bewijzen zal, uitstekend leiding te kunnen geven. De proefmobilisatie van de derde divisie heeft een vlot verioop. Het mate riaal werd na nauwkeurig geïnspecteerd te zijn Woensdag uaar de plaatsen van bestemming gebracht, 50 ton tanks, die op grote lorries ge plaatst zijn, trekken door Amersfoort op weg naar het gebied van de „strijd" Nadat de burgemeester met zijn echtgenote en zijn beide kinderen aan de meentegrens bij wachtpost 20 was opgewacht en zij de raadszaal waren binnengeleid, beeft wethouder en locoburgemeester D. Butijn hem toegesproken. Hij was blij met deze benoeming, omdat hier een Zeeuw de plaats inneemt van de omgekomen eerste burger. Namens de raad zegde hij hem alle steun toe bij de vervul ling van de ongetwijfeldzware taak, die wacht. Nadat hij mevr. Jobse en de kinderen in het kort had toege sproken, wenste hij burgemeester Jobse Gods wijsheid en kracht toe en hing hem vervolgens de ambtsketen om. DE INSTALLATIEREDE. In ijn installatierede heeft burge meester Jobse, na dank gebracht te hebben aan H. M. de Koningin, de Commissaris der Koningin en de mi nister van Binnenlandse Zaken, de ve le genodigden verwelkomd. Onder hen bevonden zich de secretaris-generaal van Marine, de heer J. J. van Houten ei de hoofdintendant Zeemacht, Schout bij Nacht T. R. Deelder. Met gemengde gevoelens had hij dit ambt aanvaard. Enerzijds geviel hem een gevoel van blijdschap over deze be noeming, speciaal omdat het een ge troffen gemeente is, maar anderzijds is daar het verlies van vele mensen levens. „Moge Gods overwinnende liefde hen vergezellen", aldus burge meester Jobse. Sprekend over de tij dens de rampnacht omgekomen bur gemeester de Goffau, zei de heer Job se, er naar te zullen trachten met even veel toewijding zijn ambt te ver vullen. „Wij zullen hem nimmer ver geten; op de erelijst der gemeente zal zijn naam immer vermeld blijven". Hierna sprak hij over de rampschade en over het politiek beleid. „Ik hoop, dat de gemeentenaren mij met ver trouwen tegemoet zullen treden", zo hij. Nadat hij zich met een speciaal woord had gericht tot de gemeente secretaris de heer J. A. Kouman en de beide wethouders, hen dankend voor al hetgeen zij voor de gemeente na de ramp deden, besloot hij zijn rede met de wens, dat God hem de wijsheid en de kracht zal mogen ge ven tot de vervulling van zijn ambt. - Een stoet van sprekers volgde. Schout bij Nacht Deelder was de eer ste der genodigden, die het woord voerde. Hij maakte in zijn gelukwens meteen bekend, dat bij hetzelfde K.B. waarin burgemeester Jobse benoemd werd, bekend gemaakt werd dat hij de Marine verlaat als kapt. ter zee en hij wenste hem ook met deze bevordering „op de valreep" hartelijk geluk. Wethouder M. Plooijer van Zaandam, sprekend namens de adopterende ge meente kwam met een grapje in zijn overigens met grote aandacht beluis terde toespraak. Ondanks de strenge vermaningen had één lid van de op- ruimingsploeg een „eigendom van de gemeente" vervreemd, n.l. een jonge- d^chter. Na hem voerden het woord de he ren M. D. A. Glerum, hoofdinge nieur-directeur van de Centrale Di rectie Wederopbouw in Zeeland, bur gemeester L. A. J. Mazairac van Woensdrecht, burgemeester J. C. van Burg van Waarde, mede namens de collega's op Oost-Zuid-Beveland, de Overste van het Capucijnerklooster en de rector der parochie Pater Gadriaan, ds Baaijens, Ned. Herv. predikant, na mens de Prot. kerken, de heer W. C. v. d. Werff namens het agrarische be- drijfsle' en, de heer J. M. Krijger, dijk graaf van de Reigerbergsche polder, de heer Van Dijke, een oom van de nieuwe burgemeester, namens de fa milie, alsmede de Commandant Mari tieme Middelen te Vlissingen, kapt. ter zee Broekhuysen, burgemeester mr G. D. Rehorst van Den Helder, de wnd. groepscommandant van de Rijks politie, wachtmeester Barendrecht en tot slot de gemeente-opzichter, de heer Hertog, namens de Centrale Dienst Bevelanden, de brandweer en gemeentewerklieden. Nadat de burgemeester de vele spre kers afzonderlijk dank had gebracht, volgde een rijtoer door de gemeente en konden de inwoners en belang stellenden tijdens de receptie die volg de, persoonlijk met de nieuwe burger vader kennis maken. Nederlandse kinderen uit het rampgebied te Parijs. PARIJS, 5 Augustus. Nederland se kinderen uit het rampgebied, die sedert Dinsdag de gasten zijn van Frankrijk, zijn Woensdagmiddag in 't stadhuis van Parijs ontvangen door de vice-voorzitter van de gemeenteraad, Charles Fruh. In een toespraak, die in het Neder lands werd vertaald, zeide Fruh, dat hij tot een generatie behoort, die de hulp niet zal vergeten, die de Neder landers aan de Franse soldaten die in de oorlog van 1914 tot 1918 uit Duits land zijn gevlucht, hebben verleend. In naam van de jonge slachtoffers van de ramp heeft ds W. C. van Bur geier uit Kruiningeri uiting gegeven aan de dank van de Nederlanders voor het gebaar van gemeenschapszin van Frankrijk. Nadat de kinderen prenten waren verstrekt, hebben de jonge bezoekers onder leiding van e-n tolk het stad huis bezichtigd. Vervolgens brachten zij een bezoek aan de „Notre Dame". De kinderen zouden Donderdag Pa rijs verlaten en naar de zestien plaat sen gaan, waar zij anderhalve maand zullen blijven. Oosterland binnenkort droog. BRUINISSE, 5 Augustus. Van middag is het grootste gat in de Ram paartsedijk bij het zgn. Laurensweeg- je tussen Oosterland en de polder Vierbannen gedicht. Men hoopt spoe dig met het droogmalen te kunnen beginnen. Het gat in deze binnendijk, dat is gedicht met zandzakken en kiel, had een breedte van ongeveer 80 m. De dichting van het grote gat bij het Laurensweegje is het resultaat van verscheidene maanden zwoegen door een honderdtal arbeiders. Ver scheidene tegenslagen moest men in casseren. Deze pech is er oorzaak van dat thans, na de dichting van het grote gat, nog water in de polder Oosterland stroomt. Er is in deze dijk namelijk bij Sirjansland nog een klein gat, dat reeds eerder was gedicht, doch dat vorige week tijdens het springtij weer is bezweken. Aan het herstel van dat gat wordt thans hard gewerkt. De dichting is een kwestie van enkele dagen. In afwachting van de definitieve af sluiting, waardoor een aanv.«g kan worden gemaakt met de droogmaling, is reeds een aantal bewoners van de hoger gelegen huizen in het dorp Oos terland uit de evacu»tie.centra terug gekeerd. Zij zijn bezig met het ver wijderen van modder uit hun wonin gen. De lager gelegen woningen in Oosterland staan nog steeds onder wa ter. In Pretoria is overleden dr H. D. van Broekhuizen, de oud-gezant van Zuid-Afrika in ons land. Deze popu laire figuur, die in on-: land grote be kendheid genoot, w. 81 jaar oud. DE BILT ZEGT Veel bewolking. Veel bewolking met enkele ver spreid optredende buien. Matige, in 't Noorden van het land af en toe krach tige Westelijke wind. Overdag iets ho gere temperaturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1