Napoleon was in 1803 niet Ie spreken over Vlissingen als vesting. ervaren lebaar RANG: Wt de uj-eAetd mcui 't Bxj-eJc Breskens en de visserij; één begrip, HC5 Oudste inwoonster van Tholen werd Donderdag honderd Bezoek van één dag kostte f 25.000. Diners in Vlissingen en Veere zonder „de kle ine korporaal". Yerseke kreeg college van Amerikaanse professor Jo Boogaard Zeeuwse Wandelingen Handelaren exploiteren dagelijkse dienst op Parijs. Afscheid van welh, Geers. Woensdag 5 Augustus 1953 ZEL. Li Li. AD Pagina 5 Drie keer heeft Napoleon onze provincie bezocht. Zijn bezoeken kwamen echter niet voort uit een gevoel van meeleven met het wel en wee van de Zeeuwen, maar hg zag Zeeland als een belangrijk militair gebied, dat zoveel mogelijk versterkt moest worden. Versterkt tegen de enige vijand, die hij in het Westen van Europa nog had: Engeland. En daarom moesten Zeeland en ook Antwerpen zó machtig gemaakt worden, dat ze „een pistool op de borst van Engeland" konden zijn. In de laatste oorlog hebben we iets dergelijks ondervonden: onze bondge noten moesten Zeeland hebben om de bevrijding van ons vaderland en de overwinning op Duitsland tot stand te kunnen brengen; de puingeschoten dorpen en verzilte landerijen waren er het droevig resultaat van. IN VLISSINGEN. Het eerste bezoek van Napoleon had plaats in 1803 op 12 Juli. Hij was toen nog Eerste Consul van Frankrijk; pas in het volgende jaar zou hij de keizers titel dragen. Bijna een maand van te voren was zijn komst reeds aangekon digd en had de Franse minister van Marine als kwartiermaker Vlissingen bezocht om een geschikte woning in orde te brengen. Napoleon had n.l. te kennen gegeven, dat hij niet te Mid delburg, maar te Vlissingen wilde lo geren. Als verblijf werd uitgekozen de prachtige woning op de Houtkade, bewoond door mr A. van Doorn, lid van het departementaal Bestuur van Zeeland. De huur werd bepaald op f 600.per jaar, de kosten van meu bilering zouden voor het Rijk zijn, ter wijl de woning tegen brand verzekerd was voor f 15.000. Napoleon had op 11 Juli Brugge be zocht en was 's morgens van de vol gende dag zo vroeg weggereisd, dat hij teeds om 9 uur in Vlissingen arriveer^ de. Een prachtig jacht had hem van- Uit Breskens de Schelde overgezet. Dat hij klein was, wisten de mensen wel ('k meen 1.58 m., bij de keuring fou hij dus als te kort worden afge keurd tegenwoordig!), maar ze hadden niet gedacht, dat hij er zo eenvoudig, bijna slordig gekleed, zou uitzien. De uniformen van zijn officieren zagen er heel wat beter uit! Te paard bezocht hij verschillende gedeelten der stad, die van belang zijn uit militair oogpunt, zoals het arse naal, de batterijen, de magazijnen, het dok en de werven, maar de toestand is meer dan erg in dés Consul's oog: zowat niets is in órde en er is geen voorraad van materiaal. Napoleon is dan ook bitter slecht gehumeurd. TELEURSTELLING IN MIDDELBURG. In zulk een stemming rijdt hij des middags in een met zes paarden be spannen koets naar Middelburg. Op de Markt stapt hij uit, stijgt te paard en houdt parade over de troepen en de gewapende burgers onder het spelen van het carillon van de Lange Jan. Na een half uur rijdt hij door de Noord poort, stapt weer in zijn rijtuig en Vertrekt buitenom de stad weer naar Vlissingen en vandaar over de Schel de naar Breskens. Terwijl de Middelburgers staan te wachten op Napoleon, horen ze na een uur de kanonschoten, die aankondi gen, dat hij reeds uit Vlissingen ver trokken is. „Stofzuigen" van oesters. YERSEKE, 4 Aug. Gisteravond liet prof. Nelson van New Brunswick (U.S.A.), op doorreis van Amerika naar een congres te Kopenhagen, in een vergadering te Yerseke enige prentjes zien van de oesterculttur van de Oostkust van Noord-Amerika. Daar prof. Nelson zich specialiseert op oesters en reeds veel had gelezen van dr Korringa, was hij naar Zeeland gekomen en heeft daar het Rijksla boratorium te Bergen op Zoom be- zocht. Ook de oestercultuur en de per celen heeft hij met belangstelling be- keken en er zijn bewondering over la ten blijken, Zeeland staat niet achter, ja is zelfs modern in zijn kweekerijen. Allen het vissen is in Amerika moder ner. Daar vissen ze niet meer met korren, maar „a la de stofzuiger". Men zuigt de voorwerpen van de percelen. Zo'n vissersboot-stofzuiger kost 150 duizend dollar, dat is zo'n kleine 600 Dr Korringa, die als tolks optrad, dankte de spr. voor zijn explicaties. Dr Korringa merkte nog op dat velen denken dat de Amerikaanse oesters net als de Zeeuwse, maar dat is niet waar. De Amerikaan kan men wel 2 maanden uit het water goed houden se worden dan ook meestal ingeblikt en zo 'jrzonden. Verzending der oes ters in vaten, zoals wij dat doen, komt weinig voor. Het Architectenbureau Irs A. ROTHUIZEN en P. J. 'T HOOFT b.i. te Middel burg, vraagt voor zijn kan toor te Goes een Sollicitaties onder opgave van opleiding, referenties, burgerlijke staat en gods dienst, te richten aan bo vengenoemd Architecten bureau, Kleine Kade 43 te Goes. Rijwielhandel 't Centrum JUNCKER-RIJWÏELEN 170.— BRUNO-RIJWIELEN 168.50 Nordlichtlampen 19.30 Bosch-Iamp-i 16,50 Kromme Weele 25, Middelburg Telef. 3409 Dat had men zich heel ander voorge steld, men had gedacht de Consul min stens de hele dag in de hoofdstad te hebben! Er was een fijn diner besteld in de sociëteit St. Joris (in 1940 ver brand) er was bepaald wie mee zou den aanzitten, 's avonds zou de socië teit geïllumineerd worden, kortom men had Napoleon een schitterende avond toegedacht en nu was h\j reeds aan de overkant van de Schelde. Het eten en drinken was reeds besteld en daar om hebben de genodigden het pro gramma maar afgewerkt. Het zal zon der de Consul allicht toch wel hebben gesmaakt OOK VEERE WORDT VERGETEN. Dezelfde teleurstelling ondervond Veere. Ook daar had men zich gereed gemaakt om Napoleon te ontvangen en had men een diner ingericht, wat bescheidener dan in Middelburg, waar het f 1500.kostte en in Veere slechts f250.Napoleon liet zich echter te vergeefs wachten: de slechte toestand van de Vlissingse verdedigingswerken en de ledige magazijnen hebben hem misschien wel tot de veronderstelling gebracht, dat het in Veere niet veel ij eter zou zijn en het dus de moeite niet waard was dit stadje te bezoeken. ,In September van hetzelfde jaar heeft Napoleon opnieuw plan gehad naar Walcheren te komen. Daar is echter niets van gekomen. Al die tijd moest de woning te Vlissingen gereserveerd blijven. De huur werd steeds verlengd tot October 1805, toen het huis werd vrijgegeven en de inboedel verkocht. Dat ééndags bezoek op 12 Juli heeft ons, met inbegrip van de onkosten aan de woning te Vlissingen, ruim 25 dui zend gulden gekost! L. v. W. iiiiiiili in I S llllmiiilllliiimll liniillllliinlliillliilliillnMitlliunlinnmilliilliiilliillnuillinininllliiillliijliiniiillllliiiliniiliillllliilliiiiiilliilhiiliilliilliiliiillhijllU ■lil! POSTWAGEN IN DE SLOOT. GOES, 4 Augustus Hedenmorgen zeven uur is onder de gemeente 's H. Arendskérke een grote postauto, be stuurd door een chauffeur uit Roosen-, daal en op weg van Vlissingen naar Roosendaal, in de sloot gereden. De wagen geraakte in de wegberm waarop de bestuurder de macht over de wagen verloor. De man liep schram men op aan het voorhoofd en de ca bine van de wagen werd beschadigd. De auto is later door een takelwagen weggesleept. De bestuurder werd ver bonden in Goes. iir Tegelijkertijd ontstond er een grote behoefte 11Daan goedkope werkkrachten. In het begin werd het katoen naar spinnerijen en weverijen in En geland gezonden, daar-export van machines uit Enge land bij de wet verboden was. Een Engelse spinnerij- arbeider, Samuel Slater, construeerde toen uit het <■■"- heugen een spinnerijmachine. 11/" Hiermede was de grondslag gelegd van de HO. industrie der Noordelijke staten en al spoe dig ontstond er een economisch belangen-conflict tus sen de Noordelijke industriestaten en de Zuidelijke plantagestaten. De spanning tussen Noord en Zuid werd langzamerhand zo groot, dat er gevaar ontstond voor ontbinding van de unie. ■Illllilli WÊÊÊmÊmÊÊÊmumÊrnKmÊÊsmam ingezonden Mededeling (Adv.) Herbouw in vergevorderd stadium. BRESKENS, Augustus Negen jaar geleden zag het er hier wel wat an ders uit dan nu. Er was practlsch geen enkel huis meer heel. Maar hekjjk nu de moderne hulzen, niet alleen aan de Scheldekade, maar ook aan de nieuwe straten en lanen. De Bressiaanders lieten 't er niet bjj zitten. Zij rustten niet, voordat hun gemeente waardoorheen nu een moderne betonnen Ryksweg loopt weer was opgebouwd. Helaas is dat altijd nog niet volledig het geval. De woningvoorraad ls nog niet op het voor-oorlogse peil. Het verschil bedraagt nog altyd tientallen woningen, meestal herbouwgevallen, die zeer moeilijk kun nen worden gerealiseerd. Veien zitten met smart op een huis te wachten. Ook vissers, (Se zo sterk het karakter van Breskens bepalen. Burgemeester J. A. Eekhout heeft ons in korte trekken zijn gemeente ge schetst. Hij begon hoe zou het an ders kunnen met te herinneren aan de Verwoestingen, die de bevrijding met zich meebracht. Van het huizen- bezit werd 80 pet, verwoest, Vele be drijven lagen in puin. „Maar ik steek een pluim op de hoed van de Bres siaanders voor de nooit, aflatende ijver, waarmee zij hebben gebouwd", zo zei de burgemeester. BRAS D'ESCAUT. De heer Eekhout is het niet eens met de historici, die zeggen, dat de naam Breskens afkomstig is van Bres^ens- zand. Volgens hem moet men nog veel verder teruggaan in de geschiedenis om. het ontstaan van de naam te ont dekken. In oude tijden, toen ook hier Frans de voertaal was, moet de neder zetting Bras d'Escaut hebben geheten. De samentrekking van deze woorden leverde het woord Brascaut op en naar het vernederlandste Breskens was het toen maar een stap. Hoe het zij, Breskens is bij iedereen bekend, want ettelijke millioenen mensen komen er jaarlijks door, naar of van het veer op Vlissingen. Die Rijksweg beschouwt de burgemeester een der levensaders van Breskens en niet ten onrechte, want deze bepaalt mede het karakter der gemeente, dat volkomen anders is dan het karakter van bv. een plattelandsgemeente. DE VISSERIJ, De voornaamste bron van bestaan is nog altjjd de visserij. De vloot telt 30 schepen, alle bemand met 4 personen, Wanneer men weet, dat de schepen rond f 25000,kosten en eigendom zijn, dan mag men gerust spreken van eco nomisch sterke bedrijven. En wat nog belangrijker is: ruim 100 gezinnen heb ben het gehele jaar een bestaan door deze visserij, die zich in de laatste halve eeuw enorm heeft ontwikkeld. Zo om streeks de eeuwwisseling waren er maar 2 of 3 scheepjes, die er alleen op uit trokken, als het mooi weer was. Het spreekt vanzelf, dat rond deze visserij de nodige aanverwante bedrij ven zijn ontstaan. Er zijn aardig wat bedrijfjes met 10 tot 30 man personeel, die zich bezighouden met de reparatie van de scheepsmachines, de netten, die touw leveren enz. Het scheepswerfje, dat nu 2 tot 3 maanden in bedrijf is, blijkt het best te maken. Er hebben al 70 schepen op gelegen, die een repara tie of een revisie hebben ondergaan. Ook de geregelde lijndiensten op Rot terdam en Amsterdam geven een ze kere fleur aan het economische leven van Breskens. Waar zijn onze e schepen GROTE VAART. AAGTEKERK 3 v. Napels n. Port Said. AKKRUMDIJK 3 n. Duinkerken. ARNEDIJK 4 te New York. AVERDIJK 4 v. Bremen/Rotterdam. BOSCHFONTEIN pass. 3 Vlissingen. DALERDIJK 4 v. Antwerpen n. R'dam. DIEMERDIJK 3 v. Vancouver n. R'dam. DUIVENDIJK 2 v. Curacao n. Antwerpen GROOTE BEER 3 140 m. t. N. Valentia. INDRAPOERA 31 te Belawan. JAGERSFONTEIN 4 te Antwerpen. KOTA INTEN 3 v. New York n. Indonesië LAAGKERK 3 te Beyroeth. LOENERKERK 4 te Rotterdam. MAASHAVEN 5 te Montreal verw. MELISKERK 3 pass. Vlissingen. NOORDAM 3 te New York. ORANJE 3 v. Aden n. Colombo. WATERMAN 3 550 m. OJST.O. Kp Race n. Rotterdam. DE VISMIJN. De nieuwe gemeentelijke vismijn een enorme verbetering vergeleken met het primitieve geval, waarin men zich jarenlang heeft moeten behelpen is de tussenschakel tussen de vis sers en handelaren. Aan de ene kant komt de vis binnen en nadat ze is ver kocht, gaat ze naar de boxen der han delaren. Er is veilplicht, omdat het noodzakelijk bleek een zekere sane ring tot stand te brengen. Enkele groothandelaren exploiteren een geregelde dienst op Parys. Iedere >1"" ""'Mags om een uur of vier ver- ate vrachtwagens naar de jL/iCiUst.'.u, waar ze omstreeks vier uur in de morgen aan de vishallen arriveren om een uur later de terugreis te aan vaarden. België neemt momenteel minder af door allerlei contingenteringsmaatrege- len ondanks de Benelux! Wie begrijpt, hoe nauw de toekomst van Breskens samenhangt met de vis serij, die begrijpt ook, dat er alle aan leiding is ter gelegenheid van het 35- jarig bestaan der Visserij vereniging, onder de motorische leiding van de heer Piet de Baare, de bloemetjes eens buiten te zetten! Wie van drups of populair gezegd van „zuurtjes" houdt, ondervindt een geheel nieuw genot, wanneer hij Rang Cristal fruits proeft. Uw winkelier heeft ze in voorraad. Let op de naam RANG op het beschermend om hulsel van leder „Rangetje" *Üe pezsmpmtifr van Driehonderd nazaten BERGEN OP ZOOM, 4 Aug. Juist even over de buitendijk van de Ooster- Schelde by Strjjendam, woont de oudste inwoonster van het eiland Tholen, de weduwe Helena Cornelia Koppenol- Grijs, die a.s. Donderdag haar honderd ste verjaardag hoopt te vieren. Opoe Koppenol maakt het nog steeds goed. Ze is gezond van harte, goed bij haar verstand, kan nog heel goed alles verstaan en horen, alleen kan ze niet zo best meer zien. Maar vertellen kan ze nog honderd uit. Veertien dagen geleden ging het even mis. Ze werd niet goed, last van zenuwtjes, want ze ziet, begrijpelijk, tegen deze dag op, maar dokter Kugel van Poortvliet, die haar jaren bezoekt, heeft haar heel veel moed ingesproken, een bekend huismiddeltje gegeven en nu is ze weer de oude. Daar aan dat dijkje bij Strijendam is ze geboren en getogen. Toen ze trouwde, bijna 75 jaar geleden, woon de ze hier een eindje vandaan, maar in deze hoek van Poortvliet heeft ze meer dan 75 jaar gewoond. Ze heeft 10 kinderen gekregen, waarvan er nog negen in leven zijn. De oudste zoon is 74 jaar en de jongste 54. Ze woont nu bij een van haar doch ters in, die „maar" 73 jaar is. Haar schoonzoon woont er ook nog van 81 lentes en zo zijn ze met z'n drietjes meer dan 2% eeuw oud. Ze leven er heel gelukkig. Hoeveel nazaten ze heeft weet ze niet meer. „Toen ik negentig jaar werd hebben we ze nog eens geteld en toen kwamen we ruim door de drie honderd. Misschien zijn er in die tien jaar nog wel een heleboel bijgeko men". Haar familieleden zijn over de ge hele wereld verspreid. Ze heeft er in Canada, Amerika en in de Congo. KERK EN SCHOOL Raad van Middelburg. (vervolg van pag. 1) Aan het einde van de raadsverga dering heeft de burgemeester een woord van afscheid gesproken tot de niet terugkerende raadsleden, de he ren Flipse (raadslid sinds 1938), Geers (vanaf 1940), Schuitema (sedert 1945), Wondergem (sinds 1949) en Goóssen (vanaf 1952). „Zij mogen bedenken", aldus mr Bolkestein, „dat de politiek een. wisselvallige en vaak harde zaak is en de volksgunst niet steeds onver anderlijk". Hij dankte hen voor de be langstelling, die zij hebben getoond en voor al hetgeen zij in het belang der gemeente verrichtten. De burgemeester herinnerde eraan, dat op de dag der eerst raadszitting, 6 September 1949, jhr mr W. C. Sand- berg tot Essenburg overleed. Tot Juni 1950 trad de heer J. W. Kögeler op als loco-burgemeester. De -raad heeft 50 maal vergaderd en de gemiddelde op komst van 19 leden was 16,84, hetgeen de burgemeester niet slecht vond. De heer Bolkestein gaf een op somming van de voornaamste beslui ten en concludeerde, dat onderwerpen van principieel politieke of godsdien stige aard niet zo vaak aan de orde zijn geweest. Tegenstellingen zijn ach teraf bezien niet zo belangrijk geweest als zij in de hitte der discussies soms leken. Tenslotte sprak de burgemeester 'n spéciaal afscheidswoord tot de heer L. J. Geers, die vanaf 1945 wethou der is geweest en die wegens het be reiken van de 65-jarige leeftijd niet terugkeert. Hij roemde diens rust en sterk sociaal besef, alsmede zijn des kundigheid op zijn terrein. Behalve het slachthuis had de heer Geers de volkshuisvesting. „Middelburg mag zich gelukkig prij zen, dat het een wethouder bereid heeft gevonden de leiding van dit werk op zich te nemen. Een vergelijking van de toestanden hier met die van elders kan Middelburg stellig doorstaan", zo merk te de burgemeester op, maar hij voegde er aan toe, dat het soms lijkt, alsof het nog niet tot alle mensen is door gedrongen, dat er woningnood is. „Er zullen wel eens boze mensen naar huis zijn gegaan, die vonden, dat zo'n man op het stadhuis toch maar 'n gemakkelijke baan had met „neen" te zeggen. Maar wanneer de nacht viel over alle lief en leed in de stad, de boosheid was vergeten en de wo ningzoekenden misschien niet in de ideale woning maar dan toch in een bed lagen (onder bruggen slaapt hier tenslotte niemand!), dan kon er één man niet slapen en stond, sigaret jes rokend, voor het raam. En dat was de man, die zo boos gedaan had en „neen" had gezegd, had moéten zeg gen, maar die wist, hoeveel leed er werd geleden in de slapende stad, die zoveel wilde en er zo weinig aan kon doen", zo sprak burgemeester Bolke stein. „De ganse bevolking mag de heer Geers dankbaar zijn voor de wij ze, 'waarop hij dit wel buitengewoon moeilijke en ondankbare werk heeft verricht". De heer Geers dankte voor de ge sproken woorden. „Het was inderdaad een moeilijke en vervelende baan. Maar ik heb altijd getracht zo eerlijk mogelijk de weinige beschikbare ruim te te verdelen. Uit de raad heb ik nooit aanmerkingen op mijn werk ge hoord, zodat ik maar zal aannemen, dat mijn werk tot tevredenheid heeft gestemd", aldus de heer Geers. Tenslotte heeft de heer Flipse de raad dank gebracht voor de prettige samenwerking, die hij mocht onder vinden. Zijn gehele leven zal hem bij blijven de historische zitting van 17 Mei 1940, toen hij mocht medewerken aan het besluit om het verwoeste Stadhuis te herbouwen. Hij wenste de blijvende raadsleden tenslotte vele vruchtbare vergaderingen toé in het schitterend gerestaureerde gebouw. GEEN LANDDAG VAN S.W.G IN ZEELAND. GOES, 4 Augustus. Dit jaar viert Steun Wettig Gezag in tal van provin cies het eerste lustrum met een land dag. In Zeeland, Brabant en Zuid-Hol land zal dit lustrum echter niet wor den gevierd in verband met de ramp. Geslaagd. Jo Noordüke, leerling der Ambachtsschool te Bergen .op Zoom, slaagde voor machinebankwerker. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Haastrecht, W. J. de Hoest te Den Helder; naar Lobith (toez.), H. J. Stoutjesdijk, cand. te Amsterdam; naar Dussen, H. C. Bult man, cand. te Zwolle. Bedankt voor Hasselt, C. v. d. Bo- gert te Harderwijk; Geref. Kerken. Beroepen te Appingedam, A. J. Jan- sens te Koudum; te Schagen, J. M. Snoek, cand. te Renkum. Geref. Kerken (art. 31 K.O.), Tweetal te Orangeville (Canadian Reformed Church), G. van Dooren te Enschede en A. B. Roukema te Spa kenburg. Beroepen te Grotegast-Gerkeskloos- ter, H. D. Doorenbos te Kampen. Chr. Geref. Kerken. Tweetal te Urk, M. Baan te Dor drecht en M. C. Tanis te Rotterdam. Rem. Broederschap. Aangenomen naar Utrecht, W. Knoppers te Lochum. Rapt. Gemeenten. Aangenomen naar Canada, J. van Loo te Daarlerveen, Bedankt voor Den Haag-Oost, H. van de Werf te Utrecht. VEILINGBERICHTF KAPELLE, 4 Aug. Exportveiling Appelen: Yellow Transparant A 44.80, BC 30.25, I grof 35.10, I fijn 29,20— 30.05, II 17.20, K 22.90, fabr. 9.10; Per zikappel A 45.90, BC 27.5029.40, I grof 36.60, I fijn 23.90—25.20, II 16.50, K 22.80, fabr. 9.30; Early Victoria I grof 17.30, I fijn 11—11.50, II 4.50— 5.80, K 7.-'-), fabr. 3.10--3.20; Peren: Précose de Trevoux A 47.30, BC 40.55, I 34.70, II 24, K 25.10; Oomskinderen A 41.60, B 39.70, I 31.30, II 22.80; 'N.H. Suikerpeer I grof 15, I fijn 10:75 10.70, II 7.708, fabr. 3; Industrievei ling: Dubb. Princesebonen I 45.90— 46.30, II 42—42.50, afw. 26.40; Bramen 50.10. Totaal aanvoer exportveiling 65.000 kg. Totaal aanvoer industrïevei- ling 22.000 kg. Gewone veiling: Fram bozen 92131; Bramen 4561; Prui men: Ontario 2863; Czarpruimen 20 —66; R. Cl. 'd Ouillin 21—44; Early Laxton 1753; Eld. Blauwe 520; Tollenaarspruimen 318; Occulanen 38; Rode bessen 30; Zwarte bessen 6168; Zure Morellen 2756; Appe len en Peren: Yellow Transparant 4— 24; Oomskinderenpeer 1432; Précose de Trevoux 1532; Perzikappel 632; N.H. Suikerpeer 48. KRABBENDIJKE, 4 Aug. Export veiling: Yellow A 43.80, B 35.10, BC 28, C 26, Grof Hl 35, Hl.27, HII 15.90; Perzikr. Zomerappel Grof Hl 33, Hl 25.80, HII 15.30, A 43.60, B 38.40, BC 29.60, C 23.10; Early Victoria Grof Hl 16.90, Hl 12.60—15, HII 6.40—6.50; Précose de Trevoux A 45, B 41.10, BC 39.90, C 32.20; Gewone veiling: Dubb. Pr. bonen 35,7038.10; Yellow ver pakt 3049; idem los 318; Zomer appel verpakt 2750; idem los 641; Early Victoria 410; Oomskinderen 1645; Précose de Trevoux 925; Czarpruim 3242; Ontario 5456; Laxton 17; Bramen 58. THOLEN, 4 Aug. Bintjes bonken 14.05; idem gewone 1111.21; idem poters 5.35; idem kriel 4.22; Witte Eigenheimers gewone 1413.41; idem poters 7.50; Aanvoer 34 ton. Stambo- nen A 38, B 21. Aanvoer 2000 kg. TERNEUZEN, 3 Aug. Sla 250—660 per 100 st.; Bloemkool A 4151, B 2630, C 15; Groene komkommers B 1012, C 8; Witte komkommers A 10, B 9—10, C 810 p. st.; Peen 8—12; Kroten 57; Uien 36 Alles per bos. Bintjes 1240 1400; Andijvie 916; Stoksnijbonen 32 47; Princ. bonen I 3443, II 27; Wage naars 15; Perfect 40; Pronkbonen 12; Rode kool 414; Savoye kool 2124; Spitskool 2024; Prei 2631; Spinazie 34; Tomaten A 30—35, B 32—34, C 20—25; Uien 3. Alles per kg. Perzikrode zo merappel A 29, B 22, H I 19—22, K 15— 17, Fabriek 811, Val 6; Yellow Transpa rant BC 25, H I 21, H II 13, K 22, F 9; Overige soorteh appelen 28; Peren N suikerpeer 67; Oomskinderen keu ken 27—30, Fabriek 23, A 41, BC 39, H I 30, K 20, F 13; Bruine Herenpeer 614; Pruimen Czaar 3443; Early Laxton A II 4548, Fabriek 31—-62; Conducta 53; Elderse blauwe 2125Ontario 2563; Washington 51. EIERMARKT. GOES, 4 Aug. Handelarenprijs p. st. Kipeieren 14 Vz; Eendeieren 8; Kalkoen eieren 15; Ganseiereri 20. VISMIJN. VEERE, 4 Aug. 3651 kg export- garnalen 106128; 5 kg schar 37; 77 kg bot 27—40; 110 kg tong 70—196; 191 kg rog 2458; 5.5 kg paling 108— 197; 13 kg krabben, 1628. „ALS EEN CEDER OP DE LI BANON", J. Vos-Kuyper. Uitg. A. W. Sijthoff, Leiden. Prijs f 6.90. De schrijfster geeft in „Als een ceder op de Libanon" een gave uiteenzetting van wat velen waarschijnlijk óf in eigen leven óf in het leven van anderen heb ben meegemaakt. Jacqueline van Barghem is één van de jongeren, die nadat ze hun studie hebben beëindigd, een vastomlijnd doel voor ogen heeft. Haar moeder kan zich niet altijd met haar ideeën vereni gen, maar ondanks dat wordt Jacqueline kraamverpleegster. Interessant zijn haar belevenissen gedurende die tijd. Zij gaat volledig op in haar werk en bemoeit zich weinig of niet met leden van de andere sexe. Wanneer zij midden in haar drukke werkkring de heer Verwijnen ontmoet, maakt dit niet de minste indruk op haar. Als oudere vriend accepteert zij hem, maar tot liefde komt het niet. Na verloop van tijd echter komt Lodewijk van Höeck in haar leven. Tussen hen ont staat een grote, ware liefde. Het harmo nische huwelijk, dat volgt, wordt wreed verstoord door de tweede wereldoorlog. Lodewijk voelt zich gedwongen naar En geland uit te wijken, zijn vrouw en hun pas geboren zoontje Ole achterlatend. Na een Joods meisje, vindt David da Costa, bij Jacqueline, die hij kent door dat zij zijn vrouw - verpleegd heeft, een gastvrij onderduikadres. Van Lodewijk wordt al die jaren niets gehoord. Een moeilijke tijd breekt aan voor Jacqueline als ze bemerkt, dat David meer voor haar is gaan betekenen dan toelaatbaar is. Op een respect afdwingende wijze heeft de schrijfster deze episode beschre ven. Direct na de oorlog komt er bericht van Lodewijk. Met angst ziet Jacqueline zijn terugkeer tegemoet, maar Lodewijk begrijpt de situatie en dan gaan beiden voort, trachtend met hun kleine Ole weer een gelukkig gezin te vormen. Een roman, die ons aansprèekt en die men niet licht vergeet. De schrijfster gaf een zuiver boek, dat Voor menigeen van gro te waarde kan zijn. de G. „EEN HELICOPTER DAALDE", door Aleid van Rhijn. Uitgave: Uitgeverij L. Stafleu, Leiden. Gebonden f3.90. Betrekkelijk kort na de ramp ver scheen van de hand van een Leidse journalist, die zich verschuilt achter het pseudoniem Aleid van Rhijn, een jongensboek over de watersnood. Hij gaf dit boek de toepasselijke naam „Een helicopter daalde" en is zeker met de bedoeling aan het schrijven ge gaan om de jeugd tussen de tien en veertien jaar een idee te geven van hetgeen er zich in die onvergetelijke Februari-dagen afspeelde. Van Rhijn's story handelt over een familie, die door 't water overvallen wordt, lange tijd op het dak moet doorbrengen tot dat de in die dagen zo populair gewor den helicopter als een reddende engel uit de lucht komt vallen om de ver kleumde familie Wielemaker naar het droge te vliegen. Het boek is vlot en boeiend geschre ven. Rien van Rooy tekende de schet sen, die hier en daar, wat de grootte verhoudingen betreft, nog al eens af wijkingen vertonen. Of de schrijver dé Zeéuwse j.eugd, die de ramp wel van zeer nabij moest meemaken, met z'n boek zal weten te boeien, trek ik in twijfel, want uit diverse passages blijkt, dat. van Rhijn de ramp niet meegemaakt heeft en daardoor de werkelijkheid wel eens uit het oog verloren heeft. C.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 5