JAN SLUI|TERS, Felle levensmiddelen-slag in Berlijn Ckefarine ,4 Spel, ernst en dichterschap. Wie nemen deel aan politieke conferentie Opstandige wijnboeren In de mobilisatie-opslagplaatsen loopt alles op rolletjes* Internationale conferentie over Calvinistisch Jeugdwerk op „De Witte Hei" Viervoudige werking Veiligheid in Indonesië WEERGALOOS PORTRETTIST. Prins Bernhard naar de Ned* Antillen* Behekst geld Gedupeerde arbeiders gaan in staking prot. chr. streekzieken huis zonder rijksgelden. .Woensdag 5 Augustus 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 MIDDELBURG, Aug. „Ik begreep, dat schoon heid niet te ontleden of te beschrijven is en dat de kunst in wezen niets anders is om nader tot dat begrip schoonheid te komen", zo schrijft schilder Jan Sluijters in de fraaie catajogus van de tentoonstelling van zijn werken, die op het ogenblik in het kunstmuseum te Middelburg wordt gehouden. En even later schrijft deze schilder heel eenvoudig: „Een schilder beoefent de schilderkunst, omdat hij door middel van deze kunst 'egging of verklaring daar iets aan toe te voegen lijkt zich op zijn best kan uiten. Een poging om door uit- me een zeer slechte copie naast het origineel te zetten". Wie in het Kunstmuseum te Middelburg het werk be-, kijkt van de ruim 70-jarige Jan Sluijters, wordt over weldigd door alles wat hier geëxposeerd wordt. Laten we het maar onmiddellijk zeggen: Jan Sluijters is een van Nederlands beroemdste schilders en het zou inderdaad het reproduceren zijn van een zeer slechte copie van deze expositie, als we de kunst van deze schilder zouden gaan verklaren (het resultaat zou alleen maar verwarrend zijn) of een gebruiksaanwijzing voor deze tentoonstelling zou den schrijven. Het is zelfs moeilijk een algemene karakteristiek van Jan Sluijters te geven. Wat is het elkeen opvallende van het werk, dat Jan Sluijters in 50 jaar wrocht, welke 50 jaar de schilder zelf in drie perioden verdeelt? Het werk van Jan Sluijters draagt een eigen signatuur, en het is moeilijk te benaderen volgens de normen, die hel impressionisme, het expressionisme, het cnbisme en wat al niet voor -ismen plegen aan te leggen. Sluijters laat zicli door geen enkel -isme vangen. De veelzijdigheid en ver scheidenheid van zijn werk en vooral de vitaliteit in zijn oeuvre laten dat niet toe. Om zich te uiten, om door te geven aan anderen wat hjj ziet, schildert Sluijters eenvoudig zijn vitale scheppingsdrang volgend, terwijl hjj geleerd heeft van zjjn voorgangers en tijdgenoten en voortbouwt op de verschillende richtingen in de schilderkunst. van de baby met de wieg of van het MONTGOMERY PLOTSELING IN NEDERLAND. DEN HAAG, 4 Aug. Veldmaar schalk Montgomery is vanmorgen ge heel onverwacht voor een kort bezoek aan Nederland op het vliegveld Val kenburg aangekomen. Hij werd ver welkomd door de Britse ambassadeur in Nederland, Sir Nevile M. Butlg]", de Britse marineattaché, de kapitein ter zee W. E. J. Eames en enige Ne derlandse officieren. Na inspectie van de erewacht ver liet Montgomery het vliegveld. Het ligt in zijn voornemen de minister van Ooi-log en de chefs, van staven te ont moeten. Morgen vertrekt hij weer naar Pa rijs. Portret van Wibaut Afaar hiermee is nog maar weinig van Sluijters gezegd. Wie Jan Sluijters zegt, zegt vermaard portrettist. Wat deze schilder ons in zijn portretten biedt, grenst aan het volmaakte en benadert de absolute schilderkunst. Het is alsof men daar in het Kunst museum te Middelburg, als men voor deze portretten staat, te doen heeft met goede bekenden, het is alsof deze uitgebeelde personen hun eigen zorgen en moeilijkheden vertellen en het ge heim van hun leven in directe ver trouwelijkheid verhalen. De portretten, geschilderd in de eerste periode, zijn reeds wondermooi. Met een beminnelijke speelsheid, die tot uiting komt in de fijne kleuren combinaties, accentueert de schilder het karakter van de gezichten. Het is vooral deze periode, dat Sluijters zijn spel met de kleuren speelt. Nu eens schept hij met Rubensiaanse uitbun digheid zijn Spaanse danseres, dan leeft hij zich weer uit in Bal Tabarin, de bewonderaar plotseling confronte rend met Parijs met al zijn exotische vrolijkheid op zijn best. In deze periode lijkt het of van Gogh een stempel op zijn werk heeft gezet of ook is het soms het cubisme (het schilderen volgens de grondmo tieven van de geometrie) waaraan hij zich te buiten gaat. In de tweede periode treffen we hiervan weinig meer aan. Nu is de toets in zijn werken zwaarder en zijn schilderijen zjjn veelal somberder van toon. Zijn werk heeft meer aan ex pressie gewonnen en is bezadigder. Weer zijn het de weergaloze portret ten die vanzelf de aandacht trekken. Het spel met de kleuren is ernst ge worden en het resultaat is een wonder schone harmonie van lijn en kleur, van vorm en inhoud. De laatste periode laat Sluijters haast elke soberheid varen. Opvallend is hoe zijn werken van de laatste ja ren niets onder doen voor de werken van de vorige. Met niet te blussen vuur werkt de 70 jarige door. Neem nu dat grote schilderij (dit jaar voltooid), dat een ontroerend ta fereel in een huiskamer uitbeeldt. Weer een nieuw element schijnt zich te openbaren in zijn kunst. Nu is de dichter aan het woord. De dichter van het penseel en palet, voor al bv. in het licht gehouden schilderij baduurtje. We noemden enkele voorbeelden, terwijl we onrecht deden aan andere werken uit deze periode, die zich toch in zo weinig onderscheidt van de vo rige. Steeds is Sluijters dezelfde schepper gebleven met een subtiele ontwikke ling: het spel werd ernst en in deze ernst werd in de schilder ook de dichter geboren. Middelburg kan er trots op zjjn haar bewoners en bezoekers deze tentoon stelling van werken van een van Neder lands bekendste schilders te kunnen bieden. De expositie, die Zaterdag 25 Juli officieel door ir H. de Lassanet de la Sablonière werd geopend, sluit 28 Augustus. de J. V.S, en Engeland zijn het niet eens. PARIJS, 4 Aug. Vernomen wordt, dat Groot-Brittannië de volgende sta ten aan de te houden politieke confe rentie over Korea zou willen zien deel nemen: Noord- en Zuid-Korea, de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk, Communistisch China, de Sowjet-Unie, Voor-Indië en Australië. De Verenigde Staten zouden als deelnemers willen zien: Noord- en Zuid-Korea, de Verenigde Staten, Groot-Brittani, Frankrijk, Communis tisch China, Thailand en Columbia. De Amerikaanse regering is van me ning dat de Sowjet-Unie en India in beginsel buiten de strijd in Korea zijn gebleven. Thailand zou de Aziatische staten en het eveneens aan de Grote Oceaan gelegen Australië moeten ver. tegenwoordigen, terwijl Columbia na mens de Zuid-Amerikaanse republie ken zou deelnemen. Er wordt tussen de hoofditederi der betrokken landen over dit onderwerp nog van mening gewisseld. Het zal of ficieel aan de orde komen in de 17 Augustus a.s. te New York beginnende buitengewone bijeenkomst van de Al gemene Vergadering der Verenigde Naties. Prins Bernhard is in zijn kwaliteit van inspecteur-generaal van de Koninklijke Nederlandse Marine naar de Nederl. Antillen vertrokken. Alvorens naar de West te gaan zal de Prins eerst in de Verenigde Staten een bezoek brengen aan de twee prinsessen, die daar op het ogen blik met vacantie zijn. Prins Bernhard wuift naar de achterblijvenden op het ogenblik, waarop hij het vliegtuig binnengaat. Ingezonden Mededeling (adv.) Twee vliegen in één klap Fluweelzachte handen en flonkerende vaat. Er zal wel geen huisvrouw te vinden zijn, die niet- een hartgrondige hekel heeft aan dat „eeuwige" vatenwassen en het is dan ook geen wonder, dat de nieuwe vinding van Castella, de Castella Vaatwas, overal met gejuich wordt begroet. Eindelijk is er een einde gekomen aan alle moeite en getob. Een lepel Castella Vaatwas en in het actieve, blijvende schuim van dit wondermiddel is de vuilste en vetste afwas in een handomdraai ge daan. Met Castella Vaatwas is afwas sen een pleziertje en het is heus niet te veel gezegd, dat de huisvrouw het nu zingend zal doen. Immers, ook aan die andere ergernis, de ruwe, pijnlijke „afwashanden" maakt dit middel voor goed een einde. Zacht als fluweel ko men nu iedere keer opnieuw Uw han den uit dit toverschuim te voorschijn, zonder enig spoor van het huishoude lijke werk, dat werd verricht. Dank zij Castella Vaatwas (25 ct. per pak) voor iedere huisvrouw thans zachte handen en flonkerend schone vaat! Zigeunerin voorspelde de toekomst en deed nog meer, ARNHEM, 4 Aug. De Arnhemse rechtbank heeft vanmorgen de 32-ja- rige in Engeland geboren zigeunerin Stefany Corvers veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek, wegens diefstal van gelden uit geldkisten van boeren uit de omgeving van Ede. De Officier van Justitie had tien maanden geëist. Deze woonwa genbewoonster ging volgens de d: vaarding langs de boerenhofsteden van de Veluwe aanbieden de toekomst te voorspellen uit de lijnen van de hand. Het toekomstbeeld, dat zich uit de boerenhanden aan de zigeunerin zou openbaren gaf haar aanleiding tot de krasse veronderstelling, dat een vloek op het in huis aanwezige geld voor spoed en vreugde tegenhield. Dat geld moest van de vloek worden 'gezui verd. De zigeunerin zeide over myste rieuze krachten te beschikken om de zuivering te bewerkstelligen. De ont hutste boeren kwamen met het geld kistje aandragen en de zigeunerin „kruiste" het geld, nadat zij de aan wezigen had verzocht zich even om te draaien. Of de vloek inderdaad ver dwenen was, kon moeilijk worden na gegaan, want de bijgelovige eigenaren kwamen later tot de ontdekking dat de toekomstvoorspelster zich over een belangrijk deel van het behekste geld had ontfermd. Er waren adressen waar men 600 en 200 gulden miste. Ingezonden Mededeling (adv.) Vrouwen en kinderen worden aangevallen BERLIJN, 4 Augustus. Volgens de Westberlijnse dagbladen zijn de arbeiders van de Leunafabrieken in Merseburg, de optische fabrieken van Zeiss te Jena en een electro-chemische combinatie te Bitterfeld in staking gegaan uit protest tegen de maatregelen van de Oostduitse regering om de Westelijke levensmiddelenactie te belemmeren. De hongerige Oostduitsers zijn niet te houden en ook vandaag waren, ondanks de strenge maatregelen, velen weer op weg naar Westberiijn. Toch schijnt de tegen actie van de Communisten gunstig te verlopen. Want honderden Westberlijnse werklozen gingen vandaag weer naar Oost-Berlijn, waar de voedselpakketten wer den uitgereikt, die de Volkspolitie in beslag had genomen van de Oost-Berlijners, die uit West-Berlijn terugkeerden. Het ergste hongeropstootje heeft zich voorgedaan op het station van Leipzig, waar honderden arbeiders, die met pakketten uit West- Berlijn terugkeer den en werden opgewacht door de po litie en partijfunctionarissen. Na vecht partijen werden de arbeiders met re volvers gedwongen hun levensmiddelen op grote stapels op het perron te wer pen. Deze arbeiders waren afkomstig van de ijzer- en staalfabriek te Leip zig, de Schumann machinefabriek en fabrieken van auto-onderdelen. Duizenden arbeiders van de Leuna- BEZIERS, 4 Aug. Sterke afde lingen van de Franse speciale politie zijn vandaag naar Zuid-Frankrijk ge zonden om te voorkomen, dat de Fran se wijnboeren opnieuw de wegen zul len versperren. Gisteren werd op een bijeenkomst van ongeveer 400 wijnboeren te Nar- bonne unaniem besloten Donderdag a.s. de wegen in Zuid-West Frankrijk van vijf tot elf uur 's morgens te ver sperren, daar de Franse regering wei gerde de eisen van de boeren in te willigen. Zoals gemeld, hadden de wijnboe ren vorige week het verkeer in vier departementen in Zuid-West Frank rijk ontwricht door het opwerpen van versperringen, als protest tegen de weigering van de regering om uit wijn gedistilleerde, zuivere alcohol aan te kopen. Na een dag besloten de boeien hun actie te staken, en zij zonden een delegatie naar de ministeries van Fi nanciën en Landbouw om hun eisen te bespreken. Op de gisteren gehou den bijeenkomst verklaarde een aer gedelegeerden, dat de regering geen toezegging had gedaan voor directe hij stand. Oefening „Drietand" in volle gang. Buitenlandse belangstelling voor de proefmobilisatie* DEN HAAG, 3 Augustus. De twee wachten van het bewakings korps Koninklijke Landmacht het B.K.L, met de haan als teken van waakzaamheid als embleem op hun schouderpatjes en uitgerust met de Amerikaanse zwarte helm met gele band draaien de hekken van de mobilisatie-opslagplaats nabij Den Haag eerst open, als zij onze passen op hun deugdelijkheid hebben onderzocht. „Jezus Christus Koning der jeugd" Doel t Sterkere samenwerking AMSTERDAM, 4 Augustus, Als centraal thema van de „Inter national Conference on Reformed Youth-Work 1953", dat zoals gemeld van 17 tot 22 Augustus a.s. wordt gehouden in het Gereformeerd Jeugd centrum „de Witte Hei" te Huis ter Heide (Utr.), is gekozen „Jezus Christus Koning der jeugd". Het plan tot het houden van deze conferentie is opgezet door het Gereformeerd jeugdcentrum. Het resultaat van de uitnodigingen tot het bijwonen van deze conferentie, gezonden aan Calvinistische jeugdorga nisaties over de gehele wereld, is dat uit vele dezer organisaties het zenden van delegaties werd toegezegd. Het doel van de conferentie, waar van president is prof. mr P. J. Verdam en secretaris de heer Ad. Kuiper, is inzicht te verkrijgen in de betekenis van het Calvinistische jeugdwerk voor de verschillende levensterreinen; ver sterking van dit jeugdwerk in alle landen; te komeri tot een sterke sa menwerking tussen de Calvinistische jeugdbewegingen over de gehele we reld, en het vaststellen van de datum en het thema voor de volgende confe rentie. In het erecomité hebben zitting per sonen uit het kerkelijke, economische politieke en paedagogische leven in dé volgende landen: Schotland, Duitsland Frankrijk, Zuid-Afrika, de Vereniedé Staten en Nederland. De voornaamste referaten zijn: „De betekenis van de Calvinistische reformatie-voor het jeugdwerk", door Ad. Kuiper; „Jeugdwerk en Kerk", door de co-referenten Pastor Tien uit Bunde en dr P. J. Coetzee uit Bloem fontein; „Jeugdwerk en overheid" „Internationale samenwerking", door Richard Postma uit Grand Rapids. Vrijdagavond 21 Aug. zal een ge bedssamenkomst worden gehouden in de Gereformeerde Kerk te Bilthoven. Afgevaardigden uit de vijf wereldde len zullen aan deze samenkomst mee werken. De N.C.R.V. zal gedeelten van de conferentie en de kerkdienst uit zenden. RENKUM, 4 Augustus. De Raad van Toezicht van de stichting Protes tants .Christelijk Streekziekenhuis te Bennekom heeft in zijn vandaag ge houden bijeenkomst besloten aan de minister van Sociale Zaken te Den Haag mede te delen, dat met de bouw van het ziekenhuis zal worden begon- .nen, nu dit thans mogelijk is geworden door de heer I. Stap te Amersfoort; zonder Rijksfinanciering. nan dit corps is de bewaking toe vertrouwd van de vele millioenen gul dens aan materiaal, dat hier ligt opge slagen en dat zal worden gebruikt bij de oefening „Drietand", die thans is begonnen. Ruwweg gezegd zijn er vijf drietons vrachtwagens nodig voor een compagnie van ongeveer 220 man, en er zijn vele compagnieën bij deze oefe ning betrokken In de tientallen loodsen van deze opslagplaats liggen de voorraden zo opgestapeld, dat het niet langer dan een uur hoeft te duren om de uitrus ting voor een compagnie in de vracht auto's te laden. Behalve de transport middelen en de munitie, die een aparte plaats in deze geweldige leger- voorraden hebben gekregen, staat in de loodsen alles bataljons- en com- pagniesgewijs klaar. Van noodrant soenen en geweren, met bont gevoerde battledresses en schrijfmachines, tot kompassen en alle denkbare verbin dingsmateriaal toe, ja zelfs de zorg vuldig in een papieren zak verpakte trompet ontbreekt niet. Alles wat een modern leger nodig heeft, is hier in ruime mate aanwezig, niet in de laat ste plaats een kist, voorzien van het opschrift „U.S.A. for mutual defence". TEMPO, TEMPO! De bedrijvigheid bij de loods, waar bij enkele staan te kijken, hoe in snel tempo goederen in de vrachtauto's verdwijnen, blijkt niet overal even groot te zijn. Hier en daar loopt nog niet alles geheel naar wens en een ko lonel richt zijn schreden naar het ge bouw, waarin de administratie is on dergebracht, om te informeren, waar de stukken blijven, waarmede zijn re giment het materiaal in ontvangst kan nemen. De gevatheid van de soldaten, die in afwachting van de verdere ontwik keling zich een makkelijke plaats in het gras hebben gezocht, blijkt in het jaar, dat zij burger zijn geweest, niet te hebben geleden, de goedaardigste opmerking is nog wel, dat „het nog hetzelfde ouwe leger van ome Jan van vroeger is". Maar ook deze critiek blijkt niet van eenzijdigheid ontbloot: en Buna-fabrieken begonnen een hon- germars naar West-Berlijn. Maar zij werden na 30 km in Bitterfeld uit el kaar gedreven. Aan de rand van Berlijn zijn de meest fanatieke leden van de Vrije Duitse Jeugdbeweging opgesteld om de men sen, die levensmiddelen hebben gehaald aan te vallen. Vrouwen en kinderen waren de voornaamste slachtoffers van deze lieden. De Volkspolitie liet alles oogluikend toe. Via de ondergrondse gelukte het ve len veilig thuis te komen met hun zo begeerde levensmiddelen. In de treinen van de luchtspoorweg werden evenwel razzia's gehouden. Ingezonden Mededeling (adv.) De vier beroemde geneesmiddelen in één labiet Chelarine „4" werken beier dan één middel afzonderlijk. Ha een enkel labletje bij pijn of griep - voelt U zich een ander mens I 'n 4'j' doet wonderen! Eerste punt op de agenda. DJAKARTA, 4 Aug. Vice-premier Wongsonegoro heeft gisteren aan de monstranten medegedeeld, dat op de eerste vergadering van het Indone sische kabinet (waarschijnlijk Vrijdag) het eerste punt van de agenda de vei ligheid zal zijn. Men zal alles doen om benden als Darul Islam, Tentara Islam Indonesia, Bambu Rintjing e.d. te ver delgen. Daartoe zal een laatste bevel worden uitgegeven. De nieuwe premier, Ali Sastroamid- jojo, wordt aan het eind van deze week in Djakarta verwacht. De chef van de mobiele brigade in Celebes, Tenku a Sari, heeft aan P. I.- Aneta medegedeeld, dat de veiligheid in de Minahassa thans goed is. Er zijn weliswaar nog kleine benden in de bergen, maar deze mogen geen naam hebben. Zij zullen vanzelf tot een ge ordend bestaan terugkeren, zo zei hij. In Juni meldden er zich 29. Adenauer en Westduits Verbond van Vakverenigingen. DUSSERDORP, 4 Augustus. De voorzitter van het Westduitse Verbond van Vakverenigingen heeft vandaag de beschuldiging van Adenauer ver worpen, dat de leiders van de vakver enigingen niet meer neutraal zouden zijn. De voorzitter, Freitag, verklaarde, dat het vakverbond een vrij en onaf hankelijk verbond is, dat neutraal blijft in de partijpolitiek, zelfs wanneer het niet eens is met alle maatregelen van de Bondsregering en van de Bonds dag. Adenauer beschuldigde de leiders van de vakverenigingen er vorige week van, dat zij zich in de verkie zingsstrijd voor de nieuwe Bondsdag aan de zijde van de sociaal-democraten hadden geschaard. in een mobilisatiecentrum in Leiden blijkt een bataljon al het grootste ge deelte van zijn uitrusting uit de op slagplaats te hebben ontvangen. OOK IN LEIDEN. Ook in Leiden was het hetzelfde beeld als vanochtend in Den Haag: commandanten met hun staf, admini stratief personeel, koks, chauffeurs, kortom de kwartiermakers, die scho len tot geïmproviseerde kazernes ma ken, in afwachting van de totale mobi lisatie van de derde divisie. De mees ten voelen zich nog, zoals de compag niescommandant zeide, „als een ver klede burger". Geen wonder, van ochtend waren zij nog vreedzame bur gers, die zich opmaakten om naar het werk te gaan of al aan de arbeid wa ren, en nu zijn zij militairen, die over enkele dagen gevechtsklare stellingen hebben betrokken. Voordat zij over 'n kleine twee weken naar huis zullen terugkeren zullen zij er wel weer aan gewend zijn en meerderen met de han den in de zakken aanspreken en voor zover dat in overeenstemming is met de Nederlandse geaardheid mi litair zijn, die zich de eerste dagen na de demobilisatie weer wat onwennig gevoelen in het „burger klofje". De buitenlandse belangstelling voor de oefening bleek vanmiddag ook in de mobilisatie-opslagplaats, die werd be zocht door de militaire attaché's van de Nato-landen, van Indonesia en van Pa kistan.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 4