Wordt Spanje begunstiger van de Nato? 2)-e gAote u-eAw-acMitiq,. Mossadeq veegt Parlement van de kaart» Samenwerking met Australië. Helicopterdienst Brussel-Rotterdam geopend* „Boedelbeschrijving" van Nederland. Steun van communisten, Bezorgdheid over periferische verdediging overdreven. FEUILLETON. Wat brengt de radio? Woensdag 5 Augustus 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 HET Centraal Planbureau komt komt ieder jaar met een centraal economisch plan, waarin op wei-ge documenteerde, maar niet voor ieder gemakkelijk leesbare wijze voorspel lingen worden gelanceerd over de eco nomischeontwikkeling van ons land. Dat dit jaar het plan pas wordt ge publiceerd, nu 1953 al voor meer dan de helft geschiedenis is geworden, heeft een speciale oorzaak, nl. de wa tersnood, welke het nieuw becijferen noodzakelijk maakte. Overigens blijkt al spoedig bij het nagaan der cijfers en het lezen der beschouwingen, dat de gevolgen van de ramp meevallen. Maar daarover straks wat meer. Het Centraal Planbureau is vrij op timistisch in zijn verwachtingen. Het komt tot de conclusie, dat de huidige stabiele toestand wel zal blijven voort duren, tenzij zich in de wereldcon junctuur onverwachte ontwikkelingen voordoen. Dat daarbij de Ver. Staten een bijzonder belangrijke .factor uit maken, zal voor niemand, die iets af weet van de huidige wereldconstella tie, een openbaring zijn. Het plan bevat twee belangrijke cijferreeksen, waarvan de ene betrek king heeft op de situatie na de ramp en de andere is gebaseerd op een toe stand, zoals dis op 31 Januari j.L, dus vlak voor de watersnood, kon worden verwacht. De eerste tabel is uiteraard de meest reëele. Welnu, stemt de ver wachting overeen met de werkelijk heid die natuurlijk pas aan het eind van 1953 kan blijken dan zal het aantal werklozen dit jaar 113.000 be dragen en wel 85.000 volledig werk lozen en 28.000 in de DUW tewerkge- stelden. Dit aantal is belangrijk lager dan in 1952, toen 138.000 mensen geen werk hadden. DE genoemde cijfers gaan dus uit van een normale ontwikkeling der werkgelegenheid. Het Planbureau heeft echter ook berekend, hoe het zal zijn, als de conjunctuur slechter of beter wordt. In het eerste geval moet rekening worden gehouden met een werkloosheid van 133.000 mensen en in het andere geval met 108.000 per sonen, die niet in het arbeidsproces zijn opgenomen. Op het eerste gezicht zou men den ken, dat, indien de watersnood was uitgebleven, de werkloosheid minder zou zijn geweest. „Mis!" zegt het Planbureau, „volgens onze becijferin gen zouden er dan maar 104.000 werk lozen zijn geweest". Hoe dat komt? De oorzaak behoeft niet ver te worden gezocht: de ramp beperkte de produc tie-mogelijkheden in meer of minder belangrijke mate. Niet alleen in de rampgebieden, maar over de gehele linie waar water staat en geen mensen wonen, zijn de behoeften ge ringer indien ze al niet ontbreken, het geen direct van invloed is op de pro ductie van allerlei artikelen. NIET alleen over het aantal werk lozen geeft het Planbureau aller lei opmerkingen, maar ook over onze betalingsbalans, die nu eenmaal een prachtige meter is van ons economisch bestel en die aangeeft, of dit bestel gezond of ziek moet worden genoemd, Welnu, het overschot op de betalings balans wordt voor 1953, weer uit gaande van de situatie, zoals die na de ramp is ontstaan, geraamd op 570 mil- lioen gulden. Dat is heel wat minder dan in 1952, toen dit overschot 18Q0 millioen bedroeg. Verbetert de con junctuur door onverwachte oorzaken, dan zal dit maar 320 millioen bedra gen. Wat verwacht het Centraal Plan bureau van het consumptiepeil, popu lair gezegd, van de vraag, wat de bur ger voor zijn geld kan krijgen? Als men dat voor 1951 op 100 stelt dan blijkt, dat wij in stijgende lijn gaan. Volgens de becijferingen zou het nl. bij normale omstandigheden en reke ning houdende met de gevolgen van de ramp omhoog gaan van 100,2 in 1952 tot 103,9 in 1953. In het gunstigste ge val wordt het 104 en bij verslechtering van de conjunctuur 103,6. Dat het consumptiepeil na de ramp iets hoger kwam te liggen, is verklaarbaar: er moest immers veel schade aan kleding en huisraad worden hersteld. Het ver schil is 0,5. BELANGRIJK is wat het Plan bureau zegt over de investeringen in de industrie. Het constateert een daling daarvan met niet minder dan 13 pet. in vergeüjking met het vorige jaar. Er wordt een mindere investe ring van 200 millioen gulden verwacht en de conclusie is, dat, indien dit pro ces zich voortzet, de werkgelegenheid zeer nadelig zal worden beïnvloed. Toegegeven wordt, dat één der oorza ken moet worden gezocht in de huidi ge belastingpolitiek, want er wordt opgemerkt, dat de voorgestelde be lastingmaatregelen in 1954 en later verbetering op dit punt ten gevolge zullen kunnen hebben. De watersnood vormt, zoals men reeds zal hebben geconstateerd, een belangrijk onderdeel in de beschou wingen van het Planbureau. Dit schat de totale schade nu op 1100 millioen gulden, waarvan 900 millioen directe schade en 200 millioen schade als een gevolg van de gereleveerde productie beperking. Er wordt verondersteld, dat dit jaar 395 millioen voor het her stelwerk nodig zal zijn, waarvan glo baal 275 millioen op de volkshuishou- Stemming onder terreur. TEHERAN, 4 Aug. Mossa deq heeft zijn positie als dictator verstevigd. De Perzische premier heeft n.l. zijn bevoegdheid om zelf decreten uit te vaardigen laten be vestigen door een stembusuitslag. Gisteren heeft hij een volksstem ming laten houden. De keuze waar voor men geplaatst stond was: Of de Majlis, de Perzische Tweede Kamer, moest geheel verdwijnen of Massadeq moest de laan uit. Slechts 67 personen hadden de moed om tegen Mossadeq te stemmen. Deze 67 personen zijn inderdaad moedig geweest, want de gehele stem ming had plaats onder terreur. In de eerste plaats was de stemming, die werd gehouden niet geheim. En voor alle zekerheid had men aparte stem lokalen voor de voor- fen tegenstem mers gemaakt. Boven de lokalen van de tegenstemmers hingen doeken, waarop stond te lezen: „Zij, die hier stemmen, zijn verraders en agenten van de Britten". Deze „verraders en agenten van de Britten" moesten in deze stemlokalen dan hun naam opgeven, persoonsbe wijs laten zien en vingerafdruk en adres op het stembiljet aanbrengen. De campagne om de stemming te boycotten liep op een mislukking uit. Wel marcheerden door de straten schreeuwende communisten, maar die hadden voor deze keer partij gekozen voor Mossadeq. Door de uitslag van deze stemming heeft Mossadeq zijn dictatorschap een schijn van wettigheid gegeven. Het Parlement was reeds ontbonden doordat de leden van het Nationale Front, de aanhangers van Mossadeq, de zittingen niet meer bezochten, zo dat het vereiste quorum niet meer werd gehaald. Na deze stemming is het Parlement definitief van de kaart. En Mossadeq kan zijn gang gaan dank zij dé steun.ook van de communis ten. Nationaal Rampenfonds heeft streefbedrag overschreden. DEN HAAG, 4 Aug. Tot nu toe is in het Nationaal Rampenfonds een bedrag van 126,9 millioen gulden ge stort. Hiermede is het streefbedrag van 125 millioen gulden ruim over schreden. Met dankbaarheid zullen eventueel nog te ontvangen giften en bedragen worden geaccepteerd. Minister Kernkamp over Nieuw-Guinea. SCHIPHOL, 3 Augustus. „Uitwisseling van gegevens met Australië, besprekin gen over gemeenschappelijk onderzoek, een gecoördineerd gezondheidsplan: dat zijn enige concrete resultaten van mijn reis naar Nieuw-Guinea", verklaarde prof. dr W. J. A. Kernkamp, de minister van Overzeese Rijksdelen nadat hij gis termiddag in de KX.M. Constellation „Vlaardingen" uit Biak op Schiphol was geland. „Die resultaten komen dus neer op samenwerking met Australië, zoals die ook wordt weerspiegeld in de nieuwe luchtlijn Lae-Hollandia." „Mijn besprekingen met Australië zijn m.i. gunstig geweest voor de politieke ontwikkeling van Nieuw-Guinea", ver volgde de minister. „Wat de economische ontwikkeling betreft, met wat geluk, voor alles indien exploratie spoedig iets wordt gevonden dat geld oplevert, heeft het land een goede toekomst. Er wonen nu 14.000 Nederlanders en er is geen re den waarom dat er in een jaar of vijf niet 25.000 zouden zijn. Alle vaklui zijn er welkom. Voor de Indische Nederlan ders zie ik in Nieuw-Guinea geen tweede vaderland maar zij die er wonen zijn merendeels tevreden." In tegenwoordigheid van vele autoriteiten en genodigden arriveerde Maandagmor gen op het Rotterdamse vliegveld aan de Hofdijk, dat de naam Heliport heeft gekregen, het eerste hefschroefvliegtuig - een Sikorsky S 55 - van de luchtdienst Rotterdam via Antwerpen-Brussel en terug. Zoals bekend zal met dit type heli copter een dienst van drie maal per 'dag worden uitgevoerd door de Belgische maatschappij „Sabena". Deze maand zullen tijdens de vluchten uitsluitend vracht en poststukken worden vervoerd en in Sept. a.s. begint dan de passagiersdienst. Hier zien we het moment, waarop het Sikorsky hefschroefvliegtuig, waarin als passagiers de reis meemaakten: de Belgische minister van Verkeerswezen, P. IV. Segers, de burgemeester van Brussel, Baron J. van de Meulenbroeck en de Ameri kaanse vliegtuiginstructeur Igor A. Sikorsky, op het pnnt staat te landen. Op de voorgrond in gala-uniform gestoken leden van de kapel der Koninklijke Lucht macht, die ter opluistering van de gebeurtenis aanwezig was. ding zal drukken, omdat 120 millioen kan worden gevonden door verschui ving van werk, dat anders elders zou worden gedaan. Interessant is de me dedeling, dat, indien de watersnood niet had plaatsgevonden, het overschot op onze betalingsbalans 170 millioen hoger zou hebben gelegen. TENSLOTTE geeft 't centraal eco nomisch plan 1953 een serie cij fers over de kaspositie van het Rijk. In 1952 kon een financieringsoverschot worden gekweekt van 760 millioen, maar nu wordt er een tekort verwacht van 700 millioen. De oorzaak? Het Planbureau heeft het nauwkeurig na gegaan en komt tot de -conclusie dat deze moet worden gezocht in een be steding van gelden door het Rijk van 500 millioen, in het verstrekken van meer geld aan lagere overheden en particulieren en ook in een daling met bijna 500 millioen der belastingont vangsten, hoofdzakelijk doordat de belastingachterstand aanzienlijk is in gehaald. En wat die overheidsbeste ding van gelden betreft mag niet wor den vergeten, dat leveranties van mi litair materieel moeten worden be taald. Ziehier dan een „boedelbeschrijving" van Nederland. In vergelijking met enkele jaren geleden is de situatie enorm verbeterd. Een ramp als de wa tersnood zou toen onze volkshuishou ding danig in de war hebben gestuurd. Nu is dat niet het geval. Het zwakste punt is het afnemen der particuliere investeringen. Gelukkig, dat ook het Planbureau, dat ressorteert onder Eco nomische Zaken, de oplossing zoekt in de goede richting: minder drukkende belastingen voor de ondernemer, die tallozen werk kan verschaffen! T. Numeriek sterk Leger wordt geleideujlt uitgerust (Van een speciale verslaggever), MADRID, Augustus Van het Amerikaans-Spaanse militaire verdrag moet men zich geen overdreven voorstelling maken. Het houdt in, dat Spanje tegen een redelijke vergoeding (voorlopig 225 millioen dollar) wordt opgenomen in het wereldstrategische plan van de U.S.A., dat zo langzamerhand een groot aantal landen bestrijkt. De Amerikanen krijgen de beschikking over enkele Spaanse vloot- en luchtbases en Spanje krijgt geld en materiaal voor de indu strialisatie, de modernisering van het wegen- en spoorwegnet en de uitrusting van het leger. De samenwerking tussen beide landen is reeds een eind gevorderd. Gedu rende de laatste jaren had Spanje allerlei financiële faciliteiten in de Ver. Staten, die het in staat stelden om belangrijke goederen en een beetje modern oorlogsmateriaal in te voeren. Van Amerikaanse zijde werd Spanje geholpen bij de modernisering van enkele centrale vliegvelden. Spaanse officieren zit ten nu minder te paard en meer in de jeep. Het is bekend, dat Spanje thans over enige duizenden deugdelijke piloten beschikt, waarvan een goed deel in het buitenland zijn militaire vlieger opleiding heeft genoten. De oorlogsin dustrie, die hoofdzakelijk geconcen treerd is in Bilbao en Barcelona, heeft zich sedert de oorlog sterk ontwikkeld. Zij specialiseert zich op het fabriceren van lichte wapens, die van goede kwa liteit zijn. Verder is het Spaanse leger gedisciplineerd en behoorlijk getraind, al heeft het geen ervaring met mo dern geschut, tanks, radar en ander materiaal, waarmee tegenwoordig de divisies worden opgebouwd, laat staan een parate luchtmacht. GUERRILLA-OORLOG MOGELIJK. Zoals de zaken thans staan, zou Span je een guerrilla-oorlog op grote schaal kunnen voeren, met 20 a 30 „voor-oor- logse" divisies, welke na verloop van tijd verdubbeld kan worden. Een mo derne uitrusting van laten we zeg gen tien divisies zou enorm veel geld en tijd vergen. Het ligt niet in de bedoeling van Amerika om uit Spanje te halen, wat generaal Franco had gehoopt, name lijk het op de been helpen van een kernleger, dat samen met het snel op gewerkte Portugese leger in geval van oorlog de Iberische sector voor zijn rekening zou kunnen nemen, en dat uiteindelijk bedoeld zou zijn als een directe versterking en ruggesteun van de N.A.T.O. BASISGEBIED GECOMPLETEERD. De Amerikanen hebben in Korea gezien, hoe snel een primitief leger kan worden omgeschoold tot een re spectabele krijgsmacht, vertrouwd met de beginselen van de moderne oor logvoering. De bewapening van het Spaanse leger zal daarom geleidelijk ter hand genomen worden. Amerika beschouwt Spanje liever als een pleis terplaats voor zijn strategische lucht macht, die in dit deel van Europa reeds is ingeburgerd, althans op de Azoren en in het Noord-Westen van Afrika. Met Spanje wordt dit basisge bied gecompleteerd. De belangrijke strategische ligging achter de Pyre neeën, aan de periferie van West- Europa, spreekt tot de fantasie van de Amerikaanse legerleiding, evenals het numeriek sterke Spaanse leger. NAAST DE NATO. Het Amerikaans-Spaanse verdrag is rechtstreeks en los van de Nato. Het kan worden beschouwd als een „clan destiene" versterking van de Nato. Door dat verdrag en het reeds bestaan de militaire accoord met Portugal is Spanje „begunstigster" van de Nato geworden. Men mag wel veilig aanne men, dat Moskou Franco als een poten tiële vjjand beschouwt, meer dan dat zelfs, zodat men niet hoeft te gissen, aan welke kant Spanje in een eventueel gewapend conflict tussen West en Oost zal staan. Voor generaal Franco, wiens beste troefkaart zijn anti-communisme is geweest, is dat een uitgemaakte zaak. Nu liggen de militair-politieke verhou dingen zodanig, dat Washington én Madrid geen andere keuze hadden. De Ver. Staten zien Spanje liever niet via de achterdeur het Natohuis binnen gaan. Franco wil geen gunsten van de regeringen, die vooralsnog afwijzend staan tegenover zijn introductie. Bo vendien heeft- hij bedenkingen tegen Spanje's toetreden tot de Nato. Hij geeft de voorkeur aan een zelfstandige -taak naast de Nato, aan jen regionale positie, met het zwaartepunt op de Middellandse Zee. PERIFERISCHE VERDEDIGING. Er wordt veel geschreven over een periferische verdediging van 't Euro pese continent, waarvoor in Ameri kaanse militaire kringen een zekere belangstelling zou bestaan. Het Ame- rikaanscSpaanse verdrag zou er een symptoom van zijn. Zoals de verhou dingen thans liggen, lijkt de bezorgd heid, die in sommige Nato-kringen is optstaan over een mogelijke wijziging van de Amerikaanse strategie, schro melijk overdreven en misplaatst. De strategische luchtmacht van de V.S. heeft bijv. in het Middellandse Zee-gebied een netwerk van vloot- en luchtbases aangelegd, waarin milliar- den dollars zijn gestoken. De United States Strategie Air Command beheerst o.a. geheel Noord-Afrika, van Casa blanca tot Tripoli. Langs de Noordelijke en Zuidelijke kusten van de oude We reldzee lopen steunpunten evenwijdig aan elkaar. Dat is één voorbeeld. Moet men daaruit concluderen, dat Amerika zich op een periferische verdediging con centreert? En is Spanje nu de klap op de vuurpijl? Terwijl er al jarenlang over een paar steunpunten in dat land is onderhandeld? Het spreekt vanzelf, dat de Ameri kaanse militaire leiding zich verzekert van gunstig gelegen randgebieden, waar haar strategische luchtmacht vrij spel heeft en van waar voor het ge val de rest van Europa door het rode leger onder de voet gelopen wordt een massale tegenaanval kan worden georganiseerd en ingezet. De Ameri kanen denken globaal in continenten, terwijl linies voor hen militaire tac tische kwesties zijn. Korea heeft aan getoond welk belang de Amerikaanse staven aan linies, rivieren en bergtop pen hechten. Het spreekt ook vanzelf, dat de Ame rikanen er weinig voor voelen om als Europa onverhoopt opnieuw in een oorlog wordt gewikkeld het Ko reaanse voorbeeld van zoveel Ameri kaanse soldaten op maar zoveel Euro pese te volgen. Het is daarom begrijpelijk, dat som mige politieke scribenten, die zich me de-verantwoordelijk voelen voor de trage militaire zaken in hun land, met de periferische verdediging schermen, waarmee, volgens hen, de verdediging van Europa meer een Amerikaanse dan een Europese zaak zou worden. Het ligt aan West-Europa, of het een Nato- zaak kan blijven. De periferische ver dediging, die, in het kader van de Amerikaanse wereldstrategie, ook moet worden voorbereid, wordt pas actueel als bijv. een continentale Russische op mars niet kan worden gestuit. De ver dediging en de tegenaanval moeten dan noodgedwongen worden georgani seerd in niet bedreigde, strategisch gunstig gelegen basisgebieden, waar van het Iberische Schiereiland er een is, dat practisch nog van de grond af moet worden opgewerkt. door J. BRANDENBURG. .128 Jochanan buigt zich over haar heen en tracht haar te kalmeren. Maar ze wijst hem van zich af. O, hoé kan je heen gaan, zonder aan het Kindeke te denken! O, Jochanan, je trekt het oordeel over ons huis. Waarom toch hebt gij niet eens naar het Kindeke gevraagd, Jochanan? snikt ze. Hij staat hulpeloos naast haar en wanneer hij zich opnieuw over haar heenbuigt, hoort hij haar zacht klagen: Het is te laathet is te laatHet oordeel komt Hij verwijdert zich en, terwijl hij de stenen trappen afdaalt, vervult een sombere gedachte zijn geest. Hij zucht, alsof een zware last op zijn ziel is gaan drukken. Beneden gelast hij de slaven de voorbereidingen voor het feestmaal onmiddellijk te staken. In de binnenhof wacht zijn oudste dochter, Selene hem op. Wat is er met moeder? vraagt ze. Ik vrees, dat zij wat bevangen is door de warmte. Haar geest is van streek, zegt hij. En wat moet dat met die bedienden, vadertje, die zich eerst in het zweet draven om de gasten een behoorlijke ontvangst te bereiden en nu opeens staan te kijken, alsof ze op een dracht geselslagen wachten? l-*e maaltijd gaat niet door, Selene. De vreemdelingen zijn van morgen vroeg in grote spoed vertrokken. Mooie grap! zegt Selene smalend. 't Is te hopen, dat het in Bethlehem niet verteld wordt. Stel u zich voor, dat het in de straten van eruzalem de ronde gaat doen: Jochanan van Bethlehem bereidde een kostbare maaltijd voor vreemde Oosterlingen, die, terwijl het malse schapenvlees werd opgedist, al lang weer door de woestijn stoven om thuis te komen! Waarom heeft u zich met die avonturiers ingelaten, vadertje? Gij, die altijd zo zakelijk en nuchter zijt? Welke qeest heeft u toch bezield? Ze aait zijn zilveren lokken en schudt meewarig het coquette hoofd. Och kind, vraag mij er niet naar. Het zal geschieden, zegt hij vergramd. mij geen tweede maal AMERIKAANSE SENATOREN WENSEN MEER IMMIGRATIE WASHINGTON, 4 Augustus. Een aan tal leden van het Amerikaanse congres heeft gisteren een wetsontwerp inge diend, dat ten doel heeft de immigratie in de Verenigde Staten te vergroten en het voor vreemdelingen bestaande gor dijn van bureaucratie weg te nemen. Acht senatoren en 24 leden van het Huis van Afgevaardigden wensen de wet van McCarren en Walter te vervangen. D.eze wet werd vorig jaar, het veto van president Truman ten spijt, van kracht. Krachtens het nieuwe wetsontwerp zullen jaarlijks 251.000 vreemdelingen in plaats van 154.000 in de Verenigde Staten mogen worden toegelaten. O, zo, dat mag ik horen. Wanneer u gastmalen aanricht, vraag dan liever mijn Romeinen en Grieken. Dan weet ge waar ge aan toe zijt. Ge hebt dan met mensen van beschaving te maken, die hun manieren kennen. Dié lopen heus niet weg, gelijk deze barbaren. Hebben wij toen geen mooi feest gehad, vadertje, behoudens, nu ja, hmnatuurlijk. Hij fronst de zware wenkbrauwen en wenkt met de hand. Zwijg kind, herinner mij daar niet meer aan. Ik keur je gedrag nog niet goed. Het was hoogst ongepast, wat gij deedt, heus geloof mij. Best, we spreken er niet meer over. Maar nu nog iets anders, vadertje. Vanmorgen kreeg ik de tijding van Simonides, dat hij ons huis in Athene gereed heeft. Hij vraagt, mij gereed te maken met de kinderen om te vertrekken. Hij komt ons zelf halen. Hoe vindt u dit? Jochanan kijkt haar verschrikt aan. Zwijg in elk geval vandaag daar over tegen je moeder, kind, zegt hij. Ze kan onmogelijk nog meer slecht nieuws verdragen in deze toe stand. Het zou haar knakken. - Moedertje behoorde blijde te zijn met het geluk van haar dochter, vadertje. Athene is een heerlijke stad, een centrum van vrolijkheid, be schaving en fijne cultuur. Daar bruist het leven. Daarbij vergeleken is Jeruzalem niet meer dan een verachtelijke herdersplaats. Stil kind, vloek de heilige stad niet. Daar woont Jahwe. Er is geen plaats op de aarde gelijk Sion, dat de Heilige Israels verkoren heeft tot een woonstede Zijner Heiligheid. Selene lacht haar onbezorgde, zilveren lach en zwijgt Een sombere geest waart er rond door het mooie paleis van Jochanan. De slaven en slavinnen spreken fluisterend over de geheime ziekte van de vrouw en knopen vreemde verhalen aan het feit, dat de feestmaaltijd werd afgelast. Jochanan is de gehele dag onrustig. Hij loopt rond met het slechte nieuws over Selene, dat hij Sarah niet durft overbrengen. Telkens be klimt hij de treden van de trap, die naar haar opperkamer voert. Zijn vrouw ligt op haar bed en weigert elk voedsel. Haar ogen staan afwezig, als ziet zij in de verte verschrikkelijke visioenen en haar lippen prevelen onverstaanbare woorden, waaruit alleen maar het telkens weer herhaald: het is te laatals refrein terugkeert. De komende nacht brengt Jochanan in grote onrust door. En wanneer hij in de vroege morgen weer voor het bed van zijn vrouw staat, treft hem haar ingezonken ogen en bevende lippen. Hij legt zijn hand op haar voorhoofd en vraagt: Hoe hebt gij het gehad deze nacht, mijn Sarah? Ze richt zich op en steunt op de ellebogen. XWordt vervolgd) DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1953. HILVERSUM L (402 m.) KRO7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45' Morgengebed en lit. kalender. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 11.50 „Als de ziele luistert", caus. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws en Kath. nws. 13.20 Gram. NCRV: 14.00 Zendings dag. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15.30 Sopraan, fluit en clavecimbel. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Kamerkoor. 16.55 Gram. 17.00 „O ja, dat ook nog", klankb. voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.55 Piano, viool en cello. 18.35 „Op de stelling". 18.45 Gram. 19.00 Nws en weerber. 19.10 Levensvragen van allerlei aard. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio-Vos- senjacht. 21.15 „Achter grachten, wallen en kantelen", klankb. 21.45 Metropole- ork., koor en soliste. 22.20 Cello en piano. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws en S.O.S.-ber. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM H. (298 m.) AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Morgen wijding. 9.15 Gram. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Gram. 11.15 Gev. progr. 12.00 Twee piano's. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Accord, muz. 12.50 „Uit het bedrijfsleven". 13.00 Nws. 13.15 Med. of gram. 13.20 Metropole ork. 14.00 Cabaret. 14.30 Sopr. en piano. 15.00 Instr. trio. 15.20 Gev. muz. 16.00 Kamerork. en soliste. 16.45 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.45 Rege- ringsuitz.: drs B. van Eldik: „De econo mische situatie in Indonesië". 18.00 Nws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Rep. of gram. 18.30 Gev. muz. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Mil. ork. 19.35 Hawaiian muz. 19.50 Gram. 20.00 Nws. 20.05 Resi dentie ork. en solist. (In de pauze: 20.5021.10 Koorzang). 21.55 Chansons. 22.25 Dansmuz. 23.00 Nws. 23.15 Sportact. 23.30—24.00 Gram. BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Kamerork. 14.00 Operettemuz. 15.00 Kamermuz. 16.00 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Kinderkoor. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 G ira. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Caus. 20.00 Gram. 20.10 Klankb. 20.30 Verz. progr. 21.00 Voor de vrouw. 21.45 Verz. progr. 22.00 Nws. 22.15 Huisorgelsp. 22.50 Gram. 22.55—23.00 Nws.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3