Arabieren zoeken naar oude Bijbelmanuscriplen. OP WEG NAAR HUIS... $0e Radio. Carlo Corbisiero zat 19 jaar onschuldig in de gevangenis» Haagse conferentie leidde tot een redelijk succes £te q/uote. u-ebw-cuiMUiq,. Koortsachtige, maar goed betaalde jacht Prof. Harding had zijn geld op. V mït Geneeskundige hulp in het buitenland» toenqt onó Ook een nieuw geluid in Albanië. Castella maakt U charmant Er zijn thans drie soorten Castetla Benelux voor een échec behoed .127 Sterfte jonge kinderen sterk gedaald. Dinsdag) 4. Augustus 1953 Pagina 3 LONDEN, a Augustus. Gehele Arabi- Cihe stammen zoeken langs de verlaten ust van de Dode Zee In Palestina koortachtig naar oude en mogelijk de Oudste manuscripten, waarop de Bijbel berust. Deze manuscriptenjacht is in 1947 be gonnen, toen Arabieren twee van deze documenten in een grot aantroffen. Het bleek toen, dat dit de belangrijkste vondst van Bijbelmanuscripten was, die Ooit werd gedaan. Het waren Hebreeuw se teksten van het Oude Testament, on- Jeveer elf honderd jaar ouder dan de udste voordien bekende teksten. De manuscripten werden voor een aan zienlijk bedrag aangekocht. Het nieuws Van de hoge beloning, gemaakt met de Verkoop der documenten, verspreidde tóch snel door de Arabische woestijn. Weidra zochten gehele stammen en zij poogden- dit in het geheim te doen. Doch de Jordaanse regering kreeg ken nis van het voorgevallene. Zij betaalde got nu toe reeds een bedrag van onge veer 160.000 gulden voor de aankoop van Vele oude Bijbelmanuscripten. Doch thans geraken haar middelen uitgeput, terwijl zich nog vele documenten in han den der Arabieren bevinden. In September kwam plotseling een Verrassende wending in de jacht op Bij belmanuscripten. Bedoeïenen ontdekten B.1. slechts enkele honderden metera van do grot, waarin in 1947 voor het eerst oude Bijbelmanuscripten werden aange troffen, een zeer grote-hoeveelheid dezer documenten. Er waren er zoveel, dat een ehele stam drie dagen en nachten door werkte om de manuscripten In veiligheid brengen. Ben dar gelukkige vinders poogde enkele stukken aan Jordaanse autori teiten te verkopen. Binnen enkele uren was daarop de grot door de Jordaanse militairen, en politiemannen omsingeld. Doch de stamleden waren gewaar schuwd door een uitkijk en zij waren er in geslaagd tevoren negentig pro cent van de inhoud der grot in veilig heid te brengen. Hierna wilde de stam graag verkopen - doch tegen zijn eigen prijs. Daar vele stamleden echter bevreesd waren door de Jordaanse regering gevangen gezet of beboet te zullen worden, maakten zij gebruik van tussenpersonen om zich in verbinding te stellen met professor G. Lankester Harding, het door de Jordaan se autoriteiten aangestelde hoofd van de oudheidkundige dienst. Professor Harding ontving de tussen personen hoffelijk en betaalde. Binnen korte tijd wist hij de hand te leggen op zestig procent der laatst gevonden ma nuscripten. Toen was het geld van de Jordaanse oudheidkundige dienst op. De professor hoopt ten zeerste, ook de beschikking te kunnen krijgen over de Ingezonden- Mededeling (Adv 1® ONGltVENAARDE jpT GENEESKRACHT gelden, nodig voor de aankoop van de andere manuscripten. Enkele Bedoeïenen hebben er zoveel vertrouwen In dat de professor er in zal slagen dit geld te ver krijgen, dat zij hem in hun bezit zijnde documenten op crediet hebhen geleverd. Intussen zetten andere stamleden Ijve rig het zoeken naar de kostbare manus cripten voort. WAT HET ZIEKENFONDS VERGOEDT. AMSTERDAM, 8 Augustus De llekenfondsraad heeft voor verplicht verzekerden van algemene ziekenfond- gen een nieuwe regeling vastgesteld betreffende geneeskundige hulp in het buitenland. Deze regeling Is 1 Augus tus in werking getreden. Het wordt aan de fondsen overgelaten, of zij de rege ling ook voor vrijwilllg-verzekerden zul len toepassen. Verplicht-verzekerden, die voor be roepswerkzaamheden in het buiten land hebben vertoefd, hebben recht op volledige vergoeding van de kosten van geneeskundige hulp, verleend in het tijdvak, waarover de verzekering voortduurt. De vergoeding mag echter en dit geldt ook voor verplicht-ver zekerd binnenscheepvaartpersoneel yoor huisartsenhulp, specialistische hulp, ziekenhuisverpleging en tand heelkundige hulp niet meer bedragen dan zekere vastgestelde maxima. Ver plicht-verzekerden, in het Nederlands sanatorium te Davos verpleegd, wor den gelijkgesteld met wie voor be- ■oepswerkzaamheden in het buiten- Nieuw grotonderzoek in de Pyreneëa. PAU, 3 Augustus. In het begin van de volgende week zullen Franse onderzoe kers opnieuw pogen de 600 meter diepe grot bij Pierre-Saint-Martin in de Py renees te verkennen. Zoals bekend is bij* een vorige expeditie in 1952 de on derzoeker Marcel Louben» om het leven gekomen. Zijn stoffelijk overschot werd toen in de grot begraven. Het doel van de expeditie is het nagaan van de loop van een onderaardse rivier, die men hoopt te kunen gebroiken voor het opwekken van electrische stroom. roepsw land b hebben vertoefd. Verplicht-verzekerden, die niet voor be- beroepswerkzaamheden in 't buitenland vertoefden, hebben recht op vergoe ding voor de kosten van geneeskundige hulp, genoten gednrende de eerste der tig dagen van het verblijf in het buiten land. Maar indien de verzekerde, ziek zijn de, naar het buitenland Is vertrokken, bestaat geen aanspraak op vergoeding. De vergoeding mag niet meer bedragen dan de kosten, die In de woonplaats in Nederland voor rekening van het fonds zonden zjjn gekomen, met dien verstan de, dat voor huisartsenhulp £1.50 voor een bezoek op het spreekuur van de arts en. f 2.50 voor een bezoek van de arts ten huize van de patiënt mag wor den vergoed. Geen van beide categorieën verzeker den heeft recht op vergoeding van kos ten van vervoer naar Nederland terug. WOENSDAG AUGUSTUS 1953. HILVERSUM I (402 m.) NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weer ber. 8.18 Gew. muziek. 8.45 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.45 Zang en piano. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Gram. 12.59 Klokgelui 13.00 Nieuws. 13.15 „Met PIT op pad''. 13.20 Gevar. muziek. 13.50 Gram, 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgelspel. 17.50 Gram. 18.00 Banjo-orkest. 18.30 Rep. 18.45 Omroep orkest. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Boekbespr. 19.25 Gram. 19.30 Bui- teni. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.30 „De fortuinlijke kist", zangspel 20.50 „Christelijk onderwijs in Indone sia", caus. 21.05 Hammondorgelspel. 2L20 Relbeschr. 21.30 Concertgebouwork. en solist. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM H (298 m.) VARA: 7.00 Nieuws. 7.13 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. 9.10 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Orgelconc. VPRO: 10.00 „Boeken mee op reis en thuis", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Accordeon orkest en solist. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het Ïlatteland. 12.38 Gram. 13.00 Nieuws. 3.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Dans- muz. 13.45 Gram. 14.00 „De weg omhoog" caus. 14.15 Haarlemse Orkest Vereniging, koor en sol. 15.10 Voor de kinderen. 16.00 Vierhandig pianospel. 16.10 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Dans muziek. 17.50 Regeringsuitz.: „De brie venbus gaat open", correspondentieclub o.l.v. Regina Zwart. 18.00 Nieuws en com mentaar. 18.20 Act. 18.30 R.V.U.: dr E. A. Kreiken: „Internationale technische hulp: Technische hulp aan Liberia". 19.00 Trompetten en trombones. 19.15 „Het vol le pond", caus. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Pol. com. 20.15 Residentie ork. 21.10 „De Ve nus van Baïnville", hoorsp. 22.00 Gevar. muziek. 22.25 „Blokkendoos-caissons, een revolutie in de waterbouwkunde", caus. 22.40 Muz. caus. 22.50 Nieuws. 23.00—24.00 „Lulu", opera (le bedr.). BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 11.45 Gram. 12.15 Accord, muz. 12.30 Weerber. 12 34 Accord, muz. 13.00 Nws. 13.15, 14.00, 14.45 en 15.30 Gram. 16.15 Mil. ork. 17.00 Nws 17.10 Gram. 17.30 Voordr. 17.45 Gram. 18.00 Symph. ork. en solist. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Hoorsp. 20.35 Gram. 21.00 Lichte muz. 21.30 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Pianorecital. 22.55—23.00 Nws. LONDEN, 3 Augustus De Alba nese vergadering heeft haar goedkeu ring gehecht aan de nieuwe regering- Hoxha. Generaal Hoxha is sinds 1945 minister-president van Alhanië. Hoxha, die tevens secretaris-gene raal der Albanese communistische par tij is, verklaarde in een toespraak tot de vergadering onder meer, dat de re gering maatregelen zou nemen- om. het de boeren mogelijk te maken hun ver plichte leveringen aan de staat ge makkelijker te volbrengen. Ook zul len de boeren meer levensmiddelen mogen behouden, zowel voor hun eigen levensonderhoud, als om handel mede te drijven met de staatscoöpe- raties. De boeren kunnen voortaan met le ningen worden geholpen. Wanneer zij ten achter zijn met hun leveringen, zal hun daarvoor kwijtschelding der leve ringsplicht worden geschonken. Sprekend over de buitenlandse po litiek, verklaarde de Albanese minis ter-president: „De vijanden van ons volk zijn er op uit tussen Albanië en de Sowj et-Unie bestaande vriend schap te vernietigen. Zij zouden ons in de toestand willen brengen van een vis buiten het water, om ons gemakke lijker te kunnen verslinden, doch dit zal hun niet gelukken". Bekentenis op sterfbed. De dorpelingen wisten, dat hij de moord niet bad begaan, maar zij zwegen.», NAPELS, 3 Augustus Een Italiaans hof van appel heeft Zaterdagavond! opdracht gegeven de 43-jarige oude Italiaanse boer Carlo Corbisiero op vrije voeten te stellen, nadat hij 19 jaar had had uitgediend van een veroordeling, tot levenslange gevangenisstraf voor een moord, die hij niet had begaan. Negentien jaar geleden durfde geen. enkele inwoner van het dorpje, waar in Corbisiero woonde, te zijnen gunste te getuigen, ofschoon velen wisten, dat hij de moord op twee handelsreizigerswaarvoor hij was veroordeeld, niet kon hebben gedaan. Zij waren allen bang voor sergeant-majoor Arman do Calo, plaatselijk politiehoofd, die 'n gezworen vijand van Corbisiero was. Nog een lange tocht ligt er voor: deze communistische krijgsgevange nen in het verschiet, maar zij zijn tenminste op weg. Van verschillen de krijgsgevangenkampen der V.N. strijdkrachten zijn zij naar het cen trale punt, de haven van Inchon, gebracht, waar zij zullen worden klaar gemaakt voor de tocht naar Panmoendjon, waar zij tegen V.N. krijgsgevangenen zullen worden uitgewisseld. Deze grote actie heeft de naam gekregen van „Operation Big Switch". Communistische krijgs gevangenen komen aan wal te Inchon. Doch de sergeant-majoor sneuvelde in de afgelopen oorlog in Noord-Afri- ka en drie weken geleden hebben in woners van het plaatsje Marzano ge tuigd, dat zy Corbisiero op de och tend van de zestiende Mei 1934 op een punt, ongeveer vijf kilometer van de plaats, waar de moord werd gepleegd en binnen enkele minuten van het tijd stip, waaTop dit geschiedde, hadden waargenomen. De zaak-Corbisiero heeft de lang zame werking van het Italiaanse ge rechtelijke stelsel aangetoond. Reeds in December 1936 bleek, dat Corbisiero onschuldig moest zijn veroordeeld. Een stervende inwoner van Marzano, zekere Enrico Manzi, legde in de gevangenis een volledige bekentenis tegenover de gevange niskapelaan af. Hij; zeide, dat hij en zijn broeder Corbisiero van de moord hadden beschuldigd, in de hoop daardoor hun eigen straffen te verlichten en ook om sergeant-ma joor Calo gunstig te stemmen. Sindsdien heeft de betrokken kape laan, hierin bijgestaan door vooraan staande rechtsgeleerden, onophoude lijk gepoogd een nieuwe behandeling van het proces tegen Corbisiero. te ver krijgen. Hij is hierin eerst verleden jaar geslaagd. Intussen lijdt Corbisiero, die negen tien jaar in de gevangenis van Santo Stefano heeft doorgebracht, ernstig aan tuberculose. Hij meent, dat hij nog slechts kOrt te leven heeft. Toon Corbisiero werd medegedeeld, dat zjjn onschuld eindelijk officieel was vastgesteld, barstte hjj in snikken uit. Japan vraagt Nederlandse deskundigen. TOKIO, 3 Augustus. Het Japanse mi nisterie van Landbouw heeft besloten Nederland uit te nodigen, een aantal des kundigen. op het gebied van landaanwin ning naar Japan te zenden om advies uit te brengen over plannen die op het ogenblik worden voorbereid, bedragen naar schatting ruim 25 millioen pond sterling. Zoals men weet, heeft de Japanse re gering ruim een week geleden besloten een aantal Japanners naar Nederland te zenden ter bestudering van de Neder landse methoden van landaanwinning. Dulles wordt Dinsdag in Seoel ver wacht. Hij- zou- spoedig na zijn aan komst een onderhoud hebben met president Rhee. Ingezonden Mededeling (Adv.) U kunt Uw jeugdige teint behouden I Wilt U voor zéér bescheiden prijs een echte merkzeep gebruiken met de volle garantie van de Castella kwaliteits producten, neem dan de proef met de heerlijke onverpakte Castella Bloemen- zeep. Fris en schuimend, met rozige geuren en kleuren, kost deze Bloemen- zeep toch slechts20 cent per stuk. U heeft thans de keus uit drie soorten Castella, de zeep met de heilzame, ver f rissende werking. Vooral op warme zomerdagen, als U zich eens een keer extra wilt verfrissen, heeft U Castella nodig! Voor degenen, wier huid over vloed van schuim nodig heeft, is er de rijke Castella Spécial (32 ct) en voor de liefhebsters van de vanouds bekende Castella blijft de klassieke Castella Schoonheidszeep (32 ct) favoriet! Om de voortreffelijke eigenschappen van deze Schoonheidszeep onder ieders aandacht te brengen, levert Uw win kelier U tijdelijk twee. stukken voor slechts 50 ct. Profiteer dezer dagen vooral nog van dit bijzonder aanbod! En vergeet vooral niet, dat een origi neel stuk Castella (pas op, dat U geen imitatie in handen krijgt) thans bin nen ieders bereik is door de extra lage prijs van de geurige, onverpakte Bloe- menzeep, slechts 20 cent per stuk! De Benelux-problemen DEN HAAG, 3 Aug. Algemeen wordt van de vorige week In Den Haag gehouden ministeriële Benelux-conferentle gezegdi, dat deze tot een redelQk succes heeft geleld. Voor het slagen van de Benelnx-unie Is het klimaat rustiger geworden. De weg staat open voor de behandeling van bredere pro blemen. Van Belgische zijde is de conferentie redelijk bevredigend genoemd. Uit zeer welingelichte Nederlandse kring hoorden we hetzelfde geluld. DaarbQ legde men ook de nadruk op de betekenis van het resultaat der conferentie voor de verdere verwezenlijking van de Benelux-Unie, met betrekking tot de economische Integratie in het algemeen. De Benelux-landen hebben een grote dan moet een ernstige moeilijkheid ook verantwoordelijkheid. Zij vormen als het ware de voorhoede voor de alge mene integratie. Benelux kan men voor die integratie een „testase" noemen. Is het voor zes landen niet ge makkelijker te komen tot een econo mische integratie dan voor twee, België en Nederland? Van die zijde merkte men naar aanleiding' daar van op, dat zulks wel voor de mone taire sector het geval kan zijn. Maar voor het harmoniseren van de eco nomische structuur der betrokken landen zullen de moeilijkheden bf) zes landen groter zijn dan bij twee. De moeilijkheden, die wij hebhen on dervonden op de weg naar de econo mische unie van Benelux, van 1945 af, zal men straks op de agenda zien ko men van de conferenties over de eco nomische integratie in groter verband. Sprekend over de recente moeilijkhe den in Benelux merkte men op, dat bij voorbeeld de sensibele bedrijfstakken er ook in het Europese verband zullen zijn. Van de ervaringen, in Benelux- verband opgedaan, zal men straks kunnen profiteren. In wezen wordt in Benelux een stuk Europese problema tiek behandeld; EEN TWEELING-CONFERENTIE. De in Den Haag gehouden Benelux^ conferentie moet men beschouwen als het eerste deel van een tweeling-confe rentie. Het tweede deel zal in October aan de orde komen. Dan zullen ook de coördinatie van de binnen- en buiten landse politiek (handelspolitiek, devie- zenpolitiek en andere) worden bespro ken. Voor het huidige kabinet was dit een moeilijk Benelux-jaar. Drie weken na de vorming van de nieuwe regering begonnen de eerste moeilijkheden in Knocke. Zij bleken een ouverture te zijn op de veie moeilijkheden en confe renties, die zijn gevolgd. Vanaf het begin heeft men in Neder land op het standpunt gestaan, dat men zich niet kan onttrekken aan de moeilijkheden van een partner. Er was hier immers sprake van een bijzondere verhouding. Maar, zo redeneerde men, FEUILLETON, door J. BRANDENBURG. Waarheen? vraagt Jochanan verwpnderd. Terug naar hun vaderland, heer. Vanwaar die onbegrijpelijke spoed, Jacob? De vreemdelingen hebben een gezicht gehad in de droom en zijji met haast vertrokken. Ze zijn enkele uren geleden op weg gegaan. Over Jeruzalem? Zij hebben hun weg geheim gehouden, heer. Jochanan bijt zich op de lippen van spijt en woede. Meest om zijn gek figuur, dat hij thans tegenover zijn herder slaat. Hij, staat even in gedachten verzonken en dan vraagt hij: Lieten deze vreemdelingen geen enkele boodschap achter? Jacob schudt het hoofd en zegt: Geen enkele, heer. Vreemd, zéér vreemd, mompelt Jochanan voor zich heen. Hij is er nog slechts op bedacht zijn figuur te redden tegenover zijn herder en tegenover geheel Bethlehem, dat natuurlijk al is ingelicht aangaande zijn plannen, deze Oosterse mannen bij zich aan een feestmaal te nodigen. Ik heb deze wonderlijke geschiedenis van het begin aan niet vertrouwd, Jacob. Ik kwam zien, wat deze vreemdelingen beoogden. Heel die sterrengeschiedenis was natuurlijk slechts een voorwendsel. Ik zal in ieder geval waakzaam zijn. En neem jij mijn raad in acht: wees eveneens behoedzaam. Laat je niet verder met deze onbesnedenen in; zij zijn volgens de Wet honden, onreinen. Wees blij met hun spoedige vertrek en wens hen maar nooit meer terug te zien. Nu, kom, ik ga. Voeg je bij de herders. Je hebt al te veel tijd aan deze vreemde lieden vermorst. Laat jezelf verder niet in met deze ijdele. dingen. De vrede des Heren zij met je De Here zegene u, heer, antwoordt Jacob. Jochanan spoedt zich huiswaarts, overstelpt door allerlei verwarde gedachten. Hij, kan een gevoel van spijt en beschamende teleurstelling niet onderdrukken. Wanneer hij thuis komt wacht zijn vrouw Sarah hem bij de poort.. Er is een bange vraag in haar onrustige ogen. Ondanks alles wat gedaan is om deze dag tot een dag van grote- maaltijden te maken, is haar hart bang. Een benauwende dreiging drukt haar gemoed. Zij lijdt onder een beangstigend voorgevoel van groot naderend onheil en zij weet het niet van zich af te zetten. Hoe is het u gegaan, Jochanan, vraagt ze in spanning. Haar ogen staan groot en haar ademhaling is gejaagd. Jochanan haalt zijn schouders op. Ze zijn vertrokken, antwoordt hij kortaf. Ik moet de slaven ge lasten dé voorbereidingen tot dé maaltijd te staken. Het heeft geen zin meer. Zij zijn, nog eer de zon haar eerste stralen over het gebergte van Judea uitzond, heen gegaan, als in een. vlucht, geslagen door een vijand. Ik heb van stonde aan'wel gedacht, dat deze geschiedenis niet deugde. Er steekt iets achter. Er beeft een grote ontzetting in de vraag van Sarah: Man, wat zegt ge? Verschrikt kijkt Jochanan naar zijn vrouw. Waarom toch trekt gij u deze dingen zo aan, Sarah? Wees er blijde mede. Dat vreemde, onbesneden volk kon ons slechts onheil aanbrengen. Laat hen gaan in vrede, wat hebben wij met hen te doen? O,. Jochanan! ik heb gevreesd, dat het zó gaan zou. Nu komt het onheil op ons af. Het is onafwendbaar! Ik heb gezegd op het scheerders- feest: het is te laat...! het is te laat...! en ik zeg het nu opnieuw: het is te laat...! het onheil komt! De slag is onafwendbaar...! Sarah wringt ontzet de handen en haar zwarte ogen staan wijd en wild van vrees. Jochanan ziet verstoord om zich heen, bevreesd, dat de bedienden deze scène zien zullen. Dan slaat hij zijn arm om haar schouder, als wil hij haar beschermen tegen het gevaar, dat zij op zich ziet afkomen en zegt zacht: Sarah, beheers je, denk aan die slaven. Waarvoor zou het te laat zijn? Wat bedoel je toch? En het Kindeke? Hebt gij het Kindeke gezien, de Zoon van Maria?' Jochanan haalt opnieuw de schouders op. Hij heeft geen moment aan het Kindeke gedacht. Wat heeft Dit er mede te maken? Wat heb ik mij met dat Kind van Jozef én Maria in te laten, Sarah? Wat gaan ons die mensen aan? Wat bedoel je toch, vrouw Kom, laat ik je naar je kamer brengen en drink iets. De warmte heeft je bevangen, vrees ik. Sarah laat zich van de binnenhof uit, de trap op leiden naar haar opperkamer. Daar zinkt zij neer op het bed en slaat de handen in wanhoop voor de ogen. Ze snikt hartstochtelijk. IWordt vervolgd) worden aangetoond. Voorts dienden de te treffen maatregelen Incidenteel te zrjm en tQdelijk. Zoals bekend, wilde België meer al gemene maatregelen. Het wilde het toonverschil tot uitdrukking gebracht zien in een algemene heffing. Dat zou dan echter een algemene bescherming geworden zijn, waartegen men zich in Nederland altijd heeft verzet. Die ai- gemene maatregelen zonden op ae duur zijn overgegaan tot een stelsel van Invoerrechten. Dat Nederland aan dit beginsel heeft vastgehouden, betekent in wezen, dat men de Benelux voor een échec heeft behoed, zo merkte men ons van zeer welingelichte zijde op. De resultaten der conferentie van vorige week zijn gebaseerd op die beginselen: inciden teel en tydeljjk. (Een periode van twee jaar en een verschuivende basis). Voorts mag worden gewezen, op de indirecte belastingen. De omzet-belas- ting in de orde van grootte van tot 3 pet. wordt door Nederland niet meer gerestitueerd. Dat betekent een eerste stap naar de harmonisatie der Indirecte belastingen. HET LOONVERSCHIL. Omtrent het toonverschil dat 40 tot 60 pet. wordt genoemd, zei men ons, dat bijvoorbeeld een nieuwe loonronde van 5 pet. In ons land, slechts een klei ne betekenis zou hebben voor het weg nemen van het toonverschil tussen bei- ide landen. Van de andere kant Is het ook moei lijk het loonpeil in België drastisch te verlagen. Dat verschil zal echter niet eindeloos kunnen voortduren. In dit verband werd opgemerkt, dat een belangryk stuk van de Belgische nijverheid de zware industrie ge makkelijker een hoog loonpeil kan dragen dan andere delen. In die ande re delen werd dat peil eerst, mede door de zware Industrie, opgetrokken. Het zyn juist die zwakke sectoren, die met Nederland moeten concurreren. Kunnen de sensibele sectoren in Bel gië dat hogere loonpeil blijvend dra gen, dan zullen wij op de duur moeten volgen. Kunnen zij het niet dragen, dan zullen zij zich moeten aanpassen. GENEVE, 3 Augustus. Volgens de We reldgezondheidsorganisatie is het sterfte cijfer voor jonge kinderen in de meeste landen sinds 1938 gestadig gedaald. Dit blijkt uit een statistisch rapport voor 44 landen, gebieden en steden over de sterf te onder jonge kinderen, in 1950, 1951 en 1962 vergeleken met het gemiddelde voor de periode van 1928 tot 1938. Verder is uit het rapport te lezen, dat kinderen in het bijzonder kwetsbaar zijn in de eerste vier levensweken. Hoewel sinds 1938 o-ver het algemeen een daling van sterfte geconstateerd is, steeg het sterftecijfer in de tweede wereldoorlog in de landen, die het meest van cTe oorlog te lijden hadden. Blijkens de gegevens jn het rapport van de periode voor de oorlog stierf 3 tot 24 pet van de levend geboren kinde ren in de verschillende landen voordat zij een jaar oud waren. In 1962 bedroeg het percentage 2 tot 16. In sommige lan den daalde de kindersterfte met 50 pet en meer. In Engeland b.v. met 53 pet, in de V.S. met 50 pet, in Zweden met 60 pet, in Japan met 53 pet. Voor België, Italië, Australië, Oostenrijk, Nieuw-Zee- land en Frankrijk zijn de percentages resp. 34, 39, 39, 47, 31 en 43. In 1944 bereikte de kindersterfte in Frankrijk en Nederland een ongekende hoogte. In Duitsland werd het hoogte punt in de sterfte van jonge kinderen kort na afloop van de oorlog bereikt. In Nederland is de kindersterfte, vergeleken met voor de oorlog, met vijftig procent gedaald. Be „Sobodne Slovo" meldt dat het ge bied van Liberec, in Tsjecho-Slowakije, van een adderplaag heeft te lijden. Vele personen zijn door de gifslangen gebeten. Aan het streekbureau van,de nationale gezondheidsdienst is een voorraad serum tegen slangenbeten ter beschikking ge steld. Het Rode Kruis heeft de inwoners van de streek gelicht hoe de eerste hulp te verlenen aan slachtoffers van ad- derbelen.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3