PROEFMOBILISATIE VOOR OEFENING „DRIETAND" BEGONNEN Aziatisch communistisch militair verbond? PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Ruim vier duizend militairen kwamen op Vandaag vordering van talrijke motorvoertuigen Oost-Duitsland koopt 61*000 vaten haring De oproep Jaarvergadering V* CV* ÏÏLoA^ejti 14 iaciïi Brand Ce Baarn* k SNIPPER J NIEUWS A'j Vrolijk trokken Kruiningse kinderen Apeldoorn binnen Mr H* v* d< Belt geïnstalleerd als Kantonrechter te Zier ik zee Van de Brink geeft de moed niet op. Ontspanning voor ar beiders in Kruiningen* Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 00, Tel. 2438, bh geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vüssingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. TeL administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26—28 Exploitante: Goes Oosterbaan Le Cointre N.V., ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG, No. 2545 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse niumners 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DINSDAG 4 AUGUSTUS 1953 Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Mudewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nleuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiuema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 5.07 u., onder 20.24 u. Maan op 0.14 u., onder 18.11 u. Hoogwater Woensdag 5 Augustus Vlissingen: 10.27 u. 1.51 m., 23.08 u. 1.50 m. Terneuzen: 10.56 u. 1.71 m., 23.34 u. 1.69 m. Wemeldinge: 11.53 u. 1.43 m., u. w. Zierikzee: 11.35 u. 1.24 m., u. m. s-GRAVSNHA GE, 3 Augustus: Met een oproep van de chef van de generale staf, die men vanmorgen voor het eerst In de nieuwsuitzending u"f, omriep, is de prnefmobilisatie van de derde divisie, oefening „Drietand' genaamd, naar het embleem van deze divisie, begonnen. In alle gemeenten in Nederland werden vroeg in de morgen kleurige kennisgevingen aangeplakt, waarin de opkomst wordt gelast van de kern Jan de onder de wapenen te roepen eenheden, de commandanten, van hun administratieve staf, de manschappen belast met de verzorging van het materiaal en de kwartiermakers. Deze voorbereidingen betekenen, dat tus- 5®? 30 Procent van de eenheden van de derde divisie met in totaal 4 tot 5000 militairen onder de wapenen zijn geroepen. Binnenkort volgt de oproep voor de gehele divisie, waarbij dan 15 tot 16000 man betrokken zijn. Het tijdstip van deze proefmobilisa- tie was met opzet in de vacantietijd gekozen. Men heeft dit gedaan om te voorkomen, dat door het vorderen van scholen voor de legering vaq, militai ren het onderwijs te veel zou worden gehinderd. Het nadeel was, dat velen m deze tijd niet direct bereikbaar waren, maar zij, die bij de oefening waren betrokken, hebben allen tijdig een waarschuwing gekregen. TWEELEDIG DOEL. De proef heeft een tweeledig doel. In de eerste plaats na te gaan hoe het ontworpen mobilisatiesysteem in do practijk werkt, in de tweede plaats willen de militaire autoriteiten waar nemers van de Noordatlantische ver dragsorganisatie in de gelegenheid stel len kennis te nemen van het Neder landse mobilisatiestelsel. Dit systeem wijkt af van de methode in andere landen van het Atlantisch Pact. De proefmobilisatie bleek grondig te zijn voorbereid, want voor zover thans kan worden overzien, blijkt alles goed te zijn verlopen. De meeste opgeroe- penen vernamen het nieuws door de radio. N. S. hadden in de grote steden extra treinstellen klaar gehouden, zo- 's GRAVENHAGE, S Aug. De Ne derlandse Bond van Haringexporteurs heeft met het Centrale Aankoopbureau van de Oostdultse regering een con tract afgesloten voor de levering van 61.000 vaten haring elk van 100 kg. Het gaat om een bedrag van 3 millioen gulden. Ons land zal van Oost-Duits land o.m, kali ontvangen. De levering van de Nederlandse haring zal geschie den op F.O.B.-basis, Scbevenlngen eu Vlaardingen tussen Augustus en Februari a.s. Zoals bekend hebben de veders enkele weken geleden in Mos kou een contract afgesloten voor de le vering van 130.000 vaten haring. Volgens de exporteurs ligt een stij ging van de binnenlandse marktprijs door dit laatste contract in de Hjn der verwachting. De exporteurs schrijven dit toe aan de reders, die huns Inziens het contract met Rusland te vroeg in het seizoen hebben afgesloten, waardoor zij een vaste bodem In de binnenlandse markt hebben gelegd. Het gevolg hiervan zeil zijn, dat de reders de marktprijzen gaan opjagen. Bovendien heeft het Russische contract volgens de exporteurs een schaduw ge worpen over de contracten, die leder jaar door de exporteurs met Tsjecho- Slowakije, Polen en Oost-Duitsland af gesloten worden. dat het_ vervoer per trein zonder al te grote hinder voor het normals verkeer kon plaats vinden. OOK VOERTUIGEN. Naast de oproep voor de militairen verschenen overal oranjekleurige openbare mededelingen betreffende een algemene proefvordering van motorrijtuigen. De minister van Oor log riep daarbij alle houders van mo torrijtuigen die lastgevingen hadden ontvangen op, om met deze voertuigen heden (Dinsdag) om 7 uur 's morgens aanwezig te zijn op de gemeentelijke verzamelplaats, zoals die op de last geving stond vermeld. Er dient op te worde gerekend, dat de motorrijtuigen van deze verzamel plaatsen door de zorg van de houders moeten worden gebracht naar de door de minister van Oorlog aangewezen bestemming. COMMUNISTEN REIKTEN OOK VOEDSEL UIT. BERLIJN, 3 Augustus. De auto riteiten in Oost-Berlijn zijn vandaag begonnen met een tegenactie, door gratis voedsel te verstrekken aan werkloze en gepensionneerde West- Berlijners. Het resultaat was maar povertjes, want naar schatting 800 West-Berlijners verschenen bij de uit- delingsposten. Het aanta! Oost-Berlijrers, dat van daag naar het Westen om Ameri kaanse voedselpakketten kwam, was aanmerkelijk groter. Er werden 100.000 pakketten uitgereikt. Bij te rugkeer in Oost-Berlijn werden de mensen ongemoeid gelaten. Volgens berichten uit Oost-Duits land worden buiten Berlijn regelma tig pakketten in beslag genomen. DEN HAAG, 3 Aug. De op roep van de chef van de gene rale staf, die vanmorgen om 7.10 uur voor de eerste maal en ver der om het uur voor de radio werd omgeroepen, luidt als volgt: De militairen van de konink lijke landmacht, die een oranje- waarschuwingsbericht „proef mobilisatie" hebben ontvangen, moeten nu onmiddellijk in wer kelijke dienst komen. Zij moeten handelen overeen komstig de lastgeving, die in hun zakboekje voorkomt, hetzij op blauw papier gemerkt met de letter G, hetzij op oranjo papier gemerkt B 1. Deze oproeping is dus alleen bestemd voor hen, die een waar- schuwingsbericht „proefmobilisa tie" van oranje kleur hebben ontvangen. De militairen van de konink lijke landmacht, die een wit waarschuwingsbericht „proefmobi lisatie" hebben ontvangen, moe ten er rekening mee houden, dat zij spoedig in werkelijke dienst zullen worden opgeroepen. Ieder wordt verzocht aan dit bericht zoveel mogelijk bekend heid te geven. KLEUTERS IN BRANDENDE SCHUUR OPGESLOTEN. APELDOORN, Zondagmiddag is de schuur van de heer H. J. Kaltman aan d§ Zwolseweg in Apeldoorn brand ontstaan doordat twee buurkinderen, de vijfjarige J. G. en de driejarige A. B- G. met lucifers hadden gespeeld bij het in de schuur opgeslagen stro. De heer Kaltman rende op het hulp geroep van de kinderen naar buiten en slaagde er nog maar nauwelijks in de kleuters, die zich door het snel om zich heen grijpende vuur de uitgang versperd zagen, uit de schuur te red den. Met ernstige brandwonden over dekt werden de kinderen naar het Julianaziekenhuis overgebracht. De Apeldoornse brandweer, geassisteerd door een groep kampeerders, bluste de brand. UTRECHT, 3 Augustus. Het prc>7 bleem van de recreatie, zoals deze mo menteel in vele kringen in discussie is, maakt, dat de principieel gerichte verenigingen tot een gelijke basis moe ten komen. Van die gelijke basis uit zullen de duidelijke richtlijnen hier voor ook van invloed zijn op de beste ding van de Zondag en de voetbal sport. Het V.C.V. (Verbond van Chr, Voetbalverenigingen) blijft echter in ieder geval de wedstrijdsport op Zon dag, zoals deze zich nu heeft ontwik keld, onvoorwaardelijk afwijzen. Men moet echter wel de ogen open houden voor de taak, die het C.V.C. heeft. Moeten de verenigingen, die voor het merendeel uit leden van Chr. huize bestaan, buiten het C.V.C. blijven? Deze zaak zal terdege moeten bekeken, e,..,.., waarbij het niet in de bedoeling ligt de Salarisherziening lagere organen/ Uniepartner (Ver. v. Zaterdagvoetbal- 's-GRAVENHAGE, 3 Augustus. _Uers) leden af te snoepen Het C.V.C. De minister van Binnenlandse Zaken bet a.s. jaar trachten prmci- is voornemens zich zeer binnenkort Ri en voetbaltechmsch de juiste lei- met een circulaire te wenden tot de auJ® ,,e Seven. provinciale en gemeentebesturen met I - - sPrak de heer F. Remmers uit het verzoek maatregelen te nemen, Zwolle, vice-voorzitter van het V.C.V. opdat de bezoldiging van het perso-1L Zaterdag op de jaarvergadering te neel ingaande 1 Januari 1953 op ge- „e(i lijke wijze wordt herzien als dit voor financieel verslag, het bestuurs- het rijkspersoneel is geschied, aldus belejd' ,alsm,ecla he,t Jaarverslag werden dP AmMpnaar" hPt. nrcaan van r1Pgoedgekeurd. De discussie betrof voor namelijk de kandidaatstelling voor de afgevaardigde in het hoofdbestuur K. de „Ambtenaar", het orgaan van de algemene bond van ambtenaren. Het betreft hier het personeel in dienst van provincies, gemeenten, 1 polders en waterschappen. DE BONDSDAG. Het volgend jaar is het 25 jaar ge- .leden, dat de voormalige Ned. Chr. Bernhard is Maandagmiddag I Voetbalbond werd opgericht. Er werd ,uuliT Nederlandse tijd per j j.er vergadering geopperd op voor- vliegtuig in New York aangekomen. 1 stel van de heer Teeuw volgend jaar De Prins zal een bezoek brengen aan 1 - - - -- -- - zijn dochters, die op het ogenblik met vacantie zijn in Cape Cod en daarna naar de Antillen reizen, OP KOREA GESNEUVELD DEN HAAG 3 Aug. De re gering maakt bekend, dat tot haar leedwezen op 26 Juli op Korea zijn gesneuveld: Tijd. res. 2e luit. H. Douma, legernr 30.01.04.009, ongehuwd, wonende te Lemsterland, afkom stig korps commandotroepen. Sergeant J. H. Vreeswijk, le gernr 25.08.12.127, gehuwd, wo nende te Roosendaal, afkomstig reg. Johan Willem Friso. Sold, le kl. R. Samuels, leger nr 29.07.26.207, ongehuwd, wo nende te Rotterdam. Sold. M. C. Beyerinck, legernr 260.03.30.262, gehuwd, wonende te Arnhem. Sold. M. J. Hampel, legernr 33.01.20.139, ongehuwd, wonende te Den Haag. Res. korporaal J. N. Plant, le gernr 28.12.21.000, gehuwd, wo nende te Dokkum, afkomstig reg. Johan Willem Friso. Sold. G. van Leeuwen, leger nr 30.12.21.094, ongehuwd, wo nende te Valkenburg (Z.-H.). TEGENHANGER VOOR HET VEILIGHEIDSVERDRAG. Zaterdag begint neutrale inspectie in Noord- en Zuid-Korea. PANMOENDJON, 3 Augustus. Generaal-majoor Seven Grafstrom, lei der van de Zweedse delegatie bij de neutrale commissie van toezicht der V.N. bij de wapenstilstand, heeft vanavond bekend gemaakt, dat de com missie 8 Augustus heeft uitgekozen als voorlopige datum voor het uitsturen van inspectiegroepen naar Noord- en Zuid-Korea. Amerikaanse regeringsfunctionarissen te Washington vermoeden, dat de Sowjet-Unie en communistisch China voorbereidingc treffen om Noord- Korea op te nemen in een Aziatisch communistisch militair verbond. Dit zou een tegenmaatregel zijn tegen het door de V.S. aan Zu'd-Korea aange boden veiligheidsverdrag. één Centréfle Bondsdag te houden. De C.K.B.-dag (Amersfoort) alsmede de N.C.R.V.-Sterdag (Arnhem) maken dit wel moeilijk. Waarschijnlijk zullen op een tweetal plaatsen, n.l. Rotterdam en Assen, de volgende tournooien wor den gehouden. Bfl de Rondvraag kwam tenslotte de vergadering tott de conclusie, dat het In hoge mate betreurd moet worden, dat het Zaterdagelftal bjj het bezoek aan de Fransen te Parjjs, op Zondag terugreisde. Herhaling moet in deze zin worden voorkomen. BAARN, 3 Augustus Vanmorgen te kwart voor negen hebben voorbij gangers het personeel van de fabriek van Indische producten Cominex, aan de Eemnesserweg te Baarn gewaar schuwd, dat brand was uitgebroken in de ruimte boven de kantoren. De Baarnse brandweer tastte het vuur, dat zich tot nu toe tot de bo venverdieping had beperkt, met zes stralen aan. De brand was ontstaan op een afgesloten bovenkamer en vond gretig voedsel in het op de zol ders opgeslagen verpakkingsmateriaal. De zich naast het brandende gebouw bevindende fabriek, ondervond0geen last van het vuur. Het uit 40 man be staande personeel deed al het moge lijke de goederen, die in het gebouw lagen opgestapeld, te redden. Volgens gezaghebbende kringen te Panmoendjon hebben de communist! sche leden van de commissie van toe zicht hun Zwitserse en Zweedse col lega's verbaasd doen staan door de uitgebreidheid van hun staf. De Tsje- cho-Slowaakse en Poolse delegaties tellen samen meer dan 300 leden, ter wijl de Zweedse en Zwitserse delega Twee inwoners van Hans weert onderscheiden. HANSWEERT, 3 Augustus. Ko ning Boudewijn van België heeft de heer P. Vernimmen het Kruis van Ridder in de Orde tan Leopold II toe gekend. De heer W. Minnaard ont ving de gouden palmen behorende bij de Kroonorde van België. De versier selen zijn door de consul van België in het consulaat uitgereikt. ii4 In Athene zijn elf leiders der in Griekenland verboden communistische partij ter dood veroordeeld. Tien van hen vertoeven echter in het buitenland en werden bij verstek gevonnisd. Het Japanse Huis van Afgevaardigden heeft een socialistische motie van wantrouwen in de minister van Bui tenlandse Zaken verworpen. De mi nister werd verweten, dat hij een pro- Amerikaanse politiek voert en dat hij streeft naar een geheime herbewape ning van Japan. Vliegtuigen en schepen zoeken momenteel naar het Franse motorschip „Monique", dat se dert enkele dagen wordt vermist. Het schip is met 75 passagiers aan boord op weg van de Loyalty eilanden (1000 mijl ten Oosten van Australië) naar Nieuw Caledonië. In Breda, waar een maand lang het 125-jarig bestaan der K.M.A. feestelijk w-rdt gevierd, is gisteravond de 200.000ste bezoeker der feesten verwelkomd. In het Heer- lense sportf-"dsenbad is brand uit gebroken, waardoor het schuifdak ge heel werd vernield. De schade be draagt minstens 20.000 gulden. De 23-jarige Libanees Toufil Bleik uit Plasticbuis door het Zijpe. WATER VOOR BRUINISSE. GOES, 3 Augustus Ten behoeve van een nood-drinkwatervoorziening voor Bruinisse zal een tijdelijke ver binding worden gemaakt tussen het waterleidingnet van de Waterleiding Mij „Noord-West Brabant" en het bui zennet der Waterleiding Mij „Schou wen Duiveland". Dat zal geschieden ties samen nog geen 170 man tellen, door middel van een plastic-water- Toch schijnt er steeds snelle overeen- leidingbuis, die gelegd zal worden stemming over behandelde zaken te door het Zijpe, evenals dat destijds worden bereikt. Zo is generaal Graf- door de Zandkreek is gedaan naar N. strom tot voorzitter van de commissie Beveland. De legging vindt plaats op gekozen met instemming van alle dele-1 Dinsdag 11 Augustus omstreeks half gaties. elf voormiddags. Een fraaie ioto van onze Prinses Irene, die morgen 14 jaar wordt. Foto Paul Huff Vier weken mei vacantie Hun ouders kunnen nu met meer energie het herstel aa (Van onze speciale verslaggever.) APELDOORN, 3 Augustus. Zingend trokken vanavond 200 Kruiningse kinderen Apeldoorn binnen, maar een beetje schuchterjes traden zij de zaal in van „La Bordelaise", waar zij werden ontvangen en waar hun pleeg ouders vol verwachting uitzagen naar de kinderen, die hier vier weken vacantie komen genieten, die hen is aangeboden door het Adoptiefonds „Apeldoorn helpt Kruiningen". De vijf bussen waarmede de kinde ren vanochtend uit Goes, Kapelle en Kruiningen waren vertrokken werden ingehaad door de stedelijke harmonie. Bij het afscheid van hun ouders zijn dikke kindertranen vergoten, maar spoedig was het leed vergeten door al het nieuwe dat hen wachtte. De rit werd niet in één ruk gemaakt. In Princenhage genoten de kinderen naar hartelust in een speeltuin en later op de dag werden op de heide tussen Arnhem en Apeldoorn nog gezellig wat spelletjes gedaan. Na de aankomst heeft burgemeester mr A. L. des Tombes onmiddellijk een hartelijk welkom uitgesproken. Hij was blij, dat Apeldoorn ook op deze manier iets voor Kruiningen kan doen. Hij dankte de pleegouders voor de spontane medewerking om gastvrij heid te verlenen en wenste de kin deren tenslotte een prettige vacantie toe. Nadat de kinderen met schuchtere stemmetjes het Zeeuws volkslied had den gezongen, heeft loco-burgemeester P. H. A. Polderman uiting gegeven aan zijn gevoelens van dankbaarheid De voorzitter van de Herstelcommissie Braderie te Vlissingen gaat door. VLISSINGEN, 3 Augustus. Het staat nu vast, dat üe braderie te Vlis singen van 19 tot en met 22 Augustus a.s. zal doorgaan. Op een vanavond gehouden vergadering hebben de ruim 60 deelnemers besloten, dat Woens dagmiddag 19 Augustus de stands wor den geopend. Het braderiecomité uit het Vlissings Actiefonds is met de voorbereidingen nu zover gevorderd, ,r dat aan iedereen, die een aanvraag I buitengewone zitting van het Kanton- heeft ingediend, een standplaats kan I gerecht, onder presidium van mr C. J< Worden toegewezen. Het comité heeft du Croo, is Zaterdagmorgen m t verd r gezorgd voor versiering en gebouw van het Kantongerecht, A De ramp zal zijn taak nog geruime tijd beïnvloeden. ZIERIKZEE, 3 Augustus. In een verlichting van de Walstraat. ALPHEN AAN DE RIJN, 3 Augustus. de I nieuwe Kantonrechter mr H. van den Belt, voorheen griffier van het kan tongerecht en plaatsvervangend kan tonrechter te Terneuzen, plechtig ge- installeerd. Voor deze installatie bestond grote belangstelling, want, naast talrijke be langstellenden uit Terneuzen, merkten wij o.a. op de wethjuders R. Gerritsen en A. M. den Boer, notaris J. J. v. d. De heer van den Brink, directeur van Ende, mr K A. Keuning en vele an het vogelpark „Avifauna" te Alphen aan deren de Rijn is Zaterdag uit Zuid-Frankrijk v„n rip acte van be_ in Nederland teruggekeerd. I voorlezing van de acte van De Na zijn aankomst deelde hij het A.N.P. I door de wnd. griffier, de heer desgevraagd mede, dat in vele Zuid IM. M. de Raat, verwelkomde mr du Franse gemeenten grote belangstelling Croo de nieuwe kantonrechter en voor de vestiging van een vogelpark be- wenste hij hem geluk met zijn benoe- staat. Vooral het gemeentebestuur van ming- oe president schetste het ka Menton is zeer enthousiast, aldus de heer rakter van de beVolking van dit kan V Hij zeenif voelt ook het meeste voor ves- ton dat de charme van het wat zwie- tiging in Menton. Men heeft hem daar riger zuiden mist, maar dat een sterk een uitstekend gelegen park met villa's ontwikkeld rechtvaardigheidsgevoel Om xwart voor elf was men de brand meester. De schade, die in de tiendui- I Beirouth is er gisteren inf-jgesiaagd zenden loopt, wordt door de verzeke- I het Kanaa' over te zwemmen. Hij r'ng gedekt. j deed over de afstand 16 uur. laten zien, welke zonder veel extra kos ten in korte tijd tot een nieuw „Avifau na" kunnen worden ingericht. De heer van den Brink is inmiddels in relatie getreden met een groep Franse financiers, welke in principe bereid ble ken hun medewerking te verlenen. Toch blijft hij van mening, dat er voor „Avifauna" in Nederland nog grotere mogelijkheden zijn. De prettigste oplos sing acht hij nog steeds dat het vogel park voor Alphen aan de Rijn bewaard zal blijven. Doch ook in dat geval blijft een vestiging in Menton niet uitgesloten. Zoals bekend, is onlangs de onderne ming in Alphen aan de Rijn failliet ver klaard. bezit. Het O.M., vertegenwoordigd door mr Schenkenberg van Mierop, was de mening toegedaan dat de ramp nog geruime tijd de taak van de kanton rechter zal beïnvloeden. Hij hoopte dat mr v. d. Belt het rustgevend mid delpunt zal mogen zijn en hij wenste hem daarop sterkte toe bij de ten uit voerlegging van zijn omvangrijke taak. De heer de Raat wenste de nieuw benoemde kantonrechter een vruchtbare werkperiode te Zierikzee toe. De heer J. J. v. d. Ende, spre kende namens de plaatselijke notaris sen, en mr Keuning gde de mede werking van de Balie toe. De heer H. C. v. d. Zande sprak de hoop uit dat de goede samenwerking, die er in het verleden met de Pachtkamer was, ook met de nieuwe kantonrechter be stendigd zal worden. In hartelijke bewoordingen bracht mr v. d. Belt dank voor de verwel komingen en de grede tot hem ge sproken woorden. Spr. weet dat hij de steun van mensen niet missen kan, doch bovenal begeert hij de wijsheid van God, om zijn moeilijk ambt naar behoren te kunnen vervullen. Hierna sloot de president met een kort woord de buitengewone zitting. Ernstig ongeluk te Bergen op Zoom In de nacht van Zendag op Maan dag is even voorbij huize „Het Klok je" op de Halsterseweg een vrij ern stig ongeluk gebeurd. De heer P. En gelvaart uit Tholen kwam met een jeep vanaf Tholen gereden. Voor hem uit reed een vrachtauto van H. V., zonder vaste woonplaats, die doordat hij een kapotte band had maar met ge ringe snelheid kon rijden. Engelvaart moet te laat de auto hebben opgemerkt, waardoor hij in volle vaart onder de vrachtauto schoot. Gelukkig botste de bumper tegen de achterbanden waardoor hij terug veer de en hij er niet onder bekneld ge raakte. Hoewel de jeep totaal werd vernield bekwam E. enkele vrij ern stige bloedende hoofdwonden. Nadat hij was verbonden werd hij naar zijn woonplaats overgebracht. Kruiningen, de heer W. J. L. de Groof, sloot zich hierbij aan en merk te teve.s op, dat de ouders nu hun kinderen onder veilige hoede zijn met des te meer enercie aai het her stel kunn beginnen. Omdat vele kleintjes erg vermoeid bleken te zijn werd rraar gauw met de „verdeling" v <n de kinderen be gonnen. Dat liep erg vlot en een voor een verdwenen ze de zaal uit om na een stevig maal 'akker onder de wol te kruipen. Een aardige geste leverde een Apel doornse firma. Ze heeft n.l. vlagge tjes en zakdoekjes aan de kinderen uitgedeeld. De vlaggetjes als herinne ring, de zakdoekjes als een soort legi timatie-bei, ijs. Verschillende instel lingen hebben n.l. toegezegd, dat de kinderen op vertoon van zo'n zak doekje vrij toegang krijgen. GOES, 3 Augustus Vanmorgen heeft Staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr A. A. van Rhijn, een bezoek gebracht aan Kruiningen. In de gereed gekomen ba rak aan de Zöuteweg heeft hij een be spreking gevoerd met de wethouders C. van Iwaarden en E. Suij, de ge meentesecretaris J. Blok, de Ned. Herv. predikant van Hansweert ds Haan, de pastoor Vigelet, alsmede met de opperwachtmeester en de postcom- mandant van de Rijkspolitie. De heer van Rhijn was vergezeld van mr van Doorn, hoofd van de afd. sociale bij stand, terwijl tevens aanwezig waren de heren J. Vischer, de adj.-consulent voor Zeeland en de heer M. J. van Poelje, secr. van de commissie der cul turele verzorging der arbeiders. Over de verzorging gingen ook de besprekingen. Want straks wordt het winter en zal men de 240 arbeiders in kamp 1 en wellicht een evengroot aan tal in kamp 2, moeten bezig houden. Ook de kerken zullen hun best doen. Daarnaast bestaat nog het probleem van de in Hansweert inwonende ar beiders. Ook zij zullen van de ont spanningsmogelijkheden gebruik moe ten kunnen maken. Na zijn bezoek aan Kruiningen is de heer van Rhijn via Katse Veer naar Zierikzee vertrokken waar besprekin gen werden gevoerd over dezelfde problemen. „AHOY" VESTIGT RECORD. HERKINGEN, 3 Augustus. De zandzuiger „Ahoy", die betrokken is bij de herstelwerkza-mheden, heeft dezer dagen een record gevestigd. De „Ahoy" heeft Vrijdag j.l. namelijk 64.000 ton zand opgezogen, dat met schepen naar diverse punten op het e'land Flakkee is vervoerd. Dit kwantum zand is sinds de werk zaamheden aan bet dijkherstel begon nen per dag nog nimmer bereikt. DE BILT ZEGT Iets hogere temperaturen. Wisselend bewolkt en bijna overal droog. Zw kke tot matige Westelijke wind. Iets hogere temperaturen dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1