OOSTDUITSE REGERING TREEDT OP TEGEN VOEDSELHALERS Breskens viert feest op Zaterdag 15 Augustus Bevolking uit de Sow jetzone mag niet meer naar West-Berlijn reizen Prins Bernhard naar de Antillen FOSTER DULLES OP WEG NAAR KOREA Conflict in vervoersbedrijven voorlopig opgelost PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Reeds meer dan een millioen pakketten uitgereikt Rhee heeft weer grote plannen Aanslag op vliegtuig van Bao Dai V1 SNIPPER NIEUWS1 Aasgieren trokken door Kruiningen Vuurwerk trok duizen den naar Middelburg Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 80, ïel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie JW85. Giro 274289. Kantoren: Viissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 Exploitante: Goes Oosterbaan Le Cointre N.V., ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG, No. 2544 Abonnementsprijs 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nymmers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MAANDAG 3 AUGUSTUS 1953 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds 3. S. Hartjes, Vlissiugen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Ewekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 5.05 u., onder 20.26 u. Maan op u., onder 17.14 u. Hoogwater Dinsdag 4 Augustus: Viissingen: 9.05 u. 1.53 m., 21.41 u. 1.43 m. Terneuzen: 9.31 u. 1.72 m., 22.04 u. 1.63 m. Wemeldinge: 10.29 u. 1.45 m., 23.01 u. 1.34 m. Zierikzee: 10.09 u. 1.28 m., 22.44 u. 1.16 m. BERLIJN, 2 Augustus. De communistische regering van Oost-Duits- land heeft zich opnieuw de woede der bevolking op de hals gehaald! Met spanning is de laatste dagen afgewacht of de communisten het uitdelen van Amerikaanse voedselpakketten in West-Berlijn aan inwoners van de Oostzöne zouden laten doorgaan of dat zij toch maatregelen zouden nemen om dit te beletten. Welnu, het laatste is geschied en de kier, waardoor duizenden Oostduitsers de laatste dagen onder het ijzeren gordijn zijn geglipt om een voedselpakket in de wacht te slepen, is vandaag gesloten, toen een verbod voor het reizen naar West-Berlijn werd afgekondigd. Het gevolg: Nieuwe demonstraties van een woedende menigte tegen deze maat regelen. De Oostduitse volkspolitie heeft vanmorgen alle stations van de Ber- lijnse bovengrondse spoorweg afgezet om zodoende de hongerige bevolking der Sowjetzöne te beletten naar West- Berlijn te reizen en met een Ameri kaans voedselpakket terug te keren. Alle passagiers van treinen uit Oost- Duitsland werden gedwongen uit te stappen, waarna ln papieren gron dig werden nagezien. Vele duizenden Oostduitsers demon streerden woedend op de stations van Potsdam, Oraniënburg en Staaken, respectievelijk ten Zuid-Westen, ten Noorden en ten Westen van Berlijn. Slechts enkele honderden slaagden er in West-Berlijn te bereiken, waar zij hun ervaringen verhaalden. Zij deel den mede dat Zaterdagavond vele Oostduitsers in veraf gelegen steden treinplaatsen namen voor West-Ber- üjn, om daar levensmiddelen te halen. Zl} hadden de plaatsen genom.,r, voor dat de directie der Oostduitse spoor wegen had medegedeeld dat uitreiking van spoorwegkaartjes voor West-Ber- lljn was stopgezet. Op de stations bevond zich met ge weren en revolvers bewapende volks politie, die de reizigers tegenhielden. Wenende vrouwen, die bjj de rokken door huilende kinderen werden vast gehouden, schudden de vuist tegen de politiemannen. Arbeiders, die hadden gehoopt in West-Berlijn levensmidde len te zullen krijgen, uitten hun te leurstellingen in bedreigingen en ver wensingen. Arbeiders van grote Oostduitse fa brieken waren voornemens geweest geza nenlijk naar West-Berlijn te rei zen, om daar de gratis ter beschik king gestelde Amerikaanse levensmid delen te ontvangen. Ook zij konden hun doel echter niet bereiken. WEER ONRUST IN PERZIfi. TEHERAN, 2 Augustus. Zater dagavond zijn aanhangers van Kasjani, de gewezen voorzitter van de Perzi sche Tweede Kamer en tegenstander van de regering van Mossadeq met volgelingen van de premier slaags ge laakt. Het incident gebeurde in de woning van Kasjani. Bij de vechtpar tij werd één persoon gedood en ruim 50 werden gewond. Dit alles gaat vooraf aan het heden (Maandag te houden referendum over de ontbin ding van het parlement. Volgens diplomatieke kringen Bagdad zou premier Mossadeq beslo ten hebben alleen een referendum te houden in het gebied van de hoofdstad Teheran. Wanneer de uitslag ervan gunstig zou zijn voor zijn regering zou het volk in de rest van het land later ook worden geraadpleegd. Kasjani heeft tijdens een persoon ferentie ernstige critiek op het beleid van Mossadeq laten horen en diens re gering onwettig genoemd. EEN MILLIOEN. Tot en met Zaterdag zijn in West- Berlijn reeds meer dan een millioen voedselpakketten uitgereikt. Op die dag begon de Volkspolitie op grote schaal voedselpakketten in beslag te nemen en opende later zelf uitdelings- posten, maar niet voor de Oostduitsers, doch voor de West-Berlijnse werklo zen Tengevolge van de maatregelen kwamen er vandaag maar enkele hon derden mensen naar West-Berlijn om een pakket te halen. Dat desniettegen staande toch nog 45.000 pakketten werden uitgereikt, kwam omdat velen zich al in West-Berlijn bevonden, toen de maatregelen der communisten be kend werd gemaakt. De Amerikaanse hoge commissaris heeft aan burgemeester Reuter van West-Berlijn meegedeeld, dat de V. S. door zullen gaan met het zenden van voedsel. Gedurende de komende negen weken zal iedere week vijfduizend ton levensmiddelen naar Berlijn worden gezonden. NEDERLAAG. In Berlijn is men van mening, dat de genomen maatregelen onmisken baar zijn ingegeven als bewijs van machteloze woede tegen de Ameri kaanse hulp. De gang van zaken in Oost-Duitsland wordt gezien als een nieuwe nederlaag voor het communis tische regiem. Inmidiels wordt de be volking van de Sowjetzöne opnieuw door de honger bedreigd. Volgens een Oostberltjns blad is 60 procent van de aardappeloogst in het gebied van Ber lijn aangetast door de coloradokever. Vermoedelijk zal ook de Oostduitse president Pieck, die juist na een lang durig verblijf in de Sowjet-Unie „her steld" is teruggekeerd, hier niets aan kunnen veranderen. NIEUWE KABINETSFORMA TEUR IN ITALIË. ROME, 2 Augustus. De Italiaan se president Einaudi heeft vandaag de 61-jarige christen-democraat Ficcioni verzocht een nieuv regering te vor men. Piccioni heeft de opdracht in beraad genomen. De nieuwe formateur is sinds 1948 vice-premier geweest in de kabinetten-De Gasperi. Verwacht wordt, dat Piccioni zal proberen de steun te krijgen van de monarchisten. De opdracht tot het vor men van een nieuwe regering kwam onverwacht, daar er juist onderhande lingen aan de gang waren om te voor komen, dat de christen-democratische partij een rechtse koers zou gaan vol gen. SPAANS-AMERIKAANSE BESPREKINGEN. WASHINGTON, 2 Augustus. In de naaste toekomst wordt een uitein delijke overeenstemming tussen Span je en de Verenigde Staten verwacht bij de besprekingen over het verlenen van Amerikaanse militaire en econo mische hulp aan Spanje, dat in ruil daarvoor een aantal zee- en luchtbases ter beschikking van Noord-Amerika zou stellen. CHURCHILL VOERT BESPREKINGEN. LONDEN, 2 Augustus. De Britse eerste-minister, Sir Winston Chur chill, heeft Zondag te Chequers, zestig kilometer van Londen, internationale problemen besproken met de minister van Buitenlandse Zaken, Eden, en de markies van Salisbury, de plaatsver vanger van Eden gedurende diens ziekte. Later bracht Churchill een bezoek aan Koningin Elizabeth op Windsor. Het bezoek had geen politieke beteke nis, aldus bevoegde kringen. SCHIPHOL, 2 Augustus. Uitge leide gedaan door H. M. de Koningin is Z. K. H. Prins Bernhard vanavond kort na tien uur met een Constellation der K.L.M. naar New York vertrok ken. Zoals bekend zal de Prins twee da-" gen»in Cape Dod doorbrengen, waar de Prinsessen Beatrix en Irene loge ren. Op 6 Augustus hoopt de Prins in Willemstad aan te komen. Over de opdracht die de Prins bij zijn bezoek aan de Antillen heeft, zijn geen mededelingen gedaan. Minister Staf was mede namens de minister van Overzeese Rijksdelen bij het ver trek aanwezig. „Het spijt mij, dat ik niet mee kan gaan", zei de Koningin toen zij zich voor het vertrek met de K.L.M.-offi- cials onderhield, „want het is niet prettig de kinderen zes weken te moe ten missen. Zij zullen het enig vinden, dat vader er is, als Prinses Irene op 5 Augustus verjaart. Ik krijg veel brieven van de Prinsessen, waaruit blijkt, dat zij het erg naar htm zin hebben, dat kan ik heel goed begrij pen. Ik ben goed bekend met de mooie streek, waar zij verblijven, want ik ben daar tijdens de oorlog zelf ge weest". Amerika stelt 200 millioen dollar en troepen beschikbaar voor de wederopbouw. SAIGON, 1 Augustus. Het Viet namese staatshoofd, Bao Dai, is Zater dag uit Saigon naar Parijs vertrokken voor besprekingen met de Franse rege ring over het verlenen van grotere on afhankelijkheid aan zijn land. Naar eerst thans van officiële zijde te Saigon wordt vernomen, is Don derdag j.l. een Dakota van Bao Dai op het vliegveld van Hanoi door een ontploffing vernield. Men vermoedt dat er sabotage in het spel is. Het toestel stond op het punt om met een twintigtal officieren naar Da- lat, ten Noorden van Saigon, te ver trekken, toen een der motoren wei gerde. Nauwelijks hadden de inzitten den het vliegtuig verlaten, of er deed zich een hevige ontploffing voor. Onvoldoende levensmiddelen in Tsjecho-Slowakije. WENEN, 1 Augustus. Volgens radio-Praag heeft de Tsjechoslowaak- se president Zapotocky Zaterdag in een toespraak verklaard, dat er veel haperde aan de levensmiddelenvoor ziening in Tsjecho-Slowakije. Hij zeide dat hierin slechts door grotere voort brenging van voedsel kon worden voorzien. Ook waren er, volgens Zapotocky, vele fouten gemaakt bij het instellen van gemeenschappelijk gedreven boer derijen in het land. Hij voegde hier echter aan toe: „Als er dan onder de kapitalisten nooit fouten worden ge maakt, vloeit dit voort uit het feit, dat de bezittende klasse zich nimmer heeft gewaagd aan het op grote schaal tot ontwikkeling brengen van de hulp bronnen des lands". Een visser uit Hoesavik (IJsland) is Vrijdag thuisgekomen met een reuzen- haai van 7,5 meter lengte en met een ge wicht van vier ton.. Nadat het dier was geharpoeneerd, trok het de 13 ton meten de vissersboot nog een uur voort, totdat het met twaalf geweerschoten werd ge dood. SEOEL, 2 Augustus. De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Za ken, Foster Dulles, is vanavond uit Washington naar Seoel vertrokken, waar hij besprekingen zal voeren met president Syngman Rhee. Volgens Koreaanse zegslieden zal Rhee aan Dulles meedelen, dat volgens hem de enige, voor Zuid-Korea aanvaardbare wijze, om tot een verenigd Korea te komen, is gelegen in het voorstel, dat er in Noord-Korea verkiezingen wor den gehouden voor het aanwijzen van honderd afgevaardigden in de Zuid- koreaanse nationale vergadering. Rhee zou voornemens zijn op deze wijze ge heel Korea onder het gezag der hui dige Zuidkoreaanse regering te bren gen. Alvorens te vertrekken heeft Foster Dulles verklaard, dat de bondgenoten van de V.S. zullen worden geraad pleegd bij het nemen van beslissingen over de toekomst van Korea. Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft Zaterdag zijn goed keuring gehecht aan een voorstel om president Eisenhower te machtigen een bedrag van 200 millioen dollar te bestemmen voor de wederopbouw van Korea. Nam II Noordkoreaans minister van Buitenlandse Zaken. TOKIO, 2 Augustus. Radio Pjong jang heeft vandaag gemeld, dat het hoofd der Noordkoreaanse onderhan delingsdelegatie te Panmoendjon, ge neraal Nam II, is benoemd tot minis ter van Buitenlandse Zaken van Noord-Korea. Hij volgt Pak Hon Jong op, die tot nu toe vice-premier en minister van Buitenlandse Zaken was. In welingelichte kringen te Tokio meent men te weten, dat Pak Hon Jong het slachtoffer is geworden van een zuivering in de regering te Pjong- jong. Het was bekend, dat hij tegen stander was van een wapenstilstand. A H. M. de Koningin heeft Vrijdag in het conferentiecentrum „Oud Poel geest" een lezing bijgewoond van prof. Brugmans, rector van het Europa-Cbl- lege te Brussel. Hij sprak voor de deel nemers uit twaalf landen van de Oecu menische jeugdconferentie over: „De strijd voor een vredig Europa", - Za terdag is in ons land aangekomen de Perzische minister van Buitenlandse Zaken, Fatemi, die een officieel bezoek van tien dagen aan Nederland brengt. De Britse oppositieleider Clement Attlee is Zaterdag uit Londen naar Zuid-Slavië vertrokken. Hij zal o.m. enkele dagen de gast zijn van maar schalk Tito. Tengevolge van zware regen- en hagelbuien, die in de afge lopen week Noord-Italië hebben ge teisterd, is grote schade aan de gewas sen aangericht. Sommige wegen zijn door aardverschuivingen geblokkeerd. Volgens berichten uit Havanna zou de leider van de jongste opstand in Cuba zich aan de regering hebben overgegeven. Bij deze opstand zouden 60 tot 70 mensen zijn gedood. President Eisenhower heeft voorts zijn goedkeuring gehecht aan een plan om de Amerikaanse troepen in Korea te laten helpen bij de wederopbouw van het land. Foster Dulles heeft er daarbij op aangedrongen, dat de an dere landen, die troepen op Korea hebben, hetzelfde zouden doen. GOEDE VOORTGANG Volgens berichten uit Panmoendjon maken de commissies voor de uitvoe ring van de wapenstilstandsovereen komst regelmatig vorderingen. De re patriëring der krijgsgevangenen zal op 5 Augustus beginnen. AMERIKA WIJST RUSSISCH PROTEST AF. WASHINGTON1 Augustus. De Verenigde Staten hebben Zaterdag het Sowjet-Russische protest tegen het neerschieten van een Russisch passa giersvliegtuig van de hand gewezen. Maandag j.l. werd een Russisch pas sagiersvliegtuig met 21 passagiers aan boord bij de Chinees-T"oreaanse grens door Amerikaanse toestellen neerge sqhoten. In het antwoord aan de Sowjet-Unie zegt het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat de Sowjet- Unie de verantwoording draagt voor het zenden van het vliegtuig in het Koreaanse gebied, waar vijandelijk heden plaats vinden. Volgens Amerika werd het Russische toestel boven Ko- reaans grondgebied, op ongeveer 13 kilometer van de rivier de Jaloe door de Amerikaanse toestellen aangeval len. Het Amerikaanse antwoord was ver vat in een nota, die aan het Sowjet- Russische ministerie van Buitenlandse Zaken werd overhandigd. De Verenig de Staten zeiden het te betreuren, dat er bij het incident mensen zijn omge komen, doch zij voegden hier aan toe dat, aangezien het incident gebeurde in het gebied van de vijandelijkheden in Korea, de verantwoordelijkheid op de Sowj et-Russische autoriteiten moet rusten, die het vliegtuig door het Ko reaanse territorium lieten vliegen. In de Sowjetrussische nota aan Ame rika werd gezegd, dat Amerikaanse jachtvliegtuigen de Chinese republiek waren binnengevlogen. AUTOBUS MET WERK LIEDEN GEKANTELD. LOSSER, 2 Augustus. Op de weg tussen Losser en Enschede is gister middag een autobus met 24 werklieden gekanteld, toen de chauffeur plotse ling moest uitwijken voor een auto die van rechts de voorrangsweg naderde. Op zijn kant schoof de bus nog een eind door en kwam tot stilstand tegen een boom. Hierbij werd het schuifdak open gerukt, waardoor de passagiers naar buiten konden klauteren. Vier van hen kregen snijwonden, doch kon den, na in een ziekenhuis te Enschede verbonden te zijn, huiswaarts gaan. Aan de sterke carrosserie van de bus is het waarschijnlijk te danken dat de gevolgen niet ernstiger zijn geweest. Christelijke boeren, tuinders en boerinnen op excursie ARNHEM. 31 Juli. Het ligt in de be doeling van de Bond van Chr. jonge boeren en tuinders (C.J.B.T.B.) en de Bond van Chr. boerinnen en plattelands vrouwen (C.B.P.B.) om in de week van 7 tot en met 12 September a.s. een ex cursie naar het Noordelijkste deel van Duitsland, n.l. Sleeswijk-Holstein te ma ken. Hier zuHen verschillende tochten worden gemaakt naar bedrijven en fa brieken, als naar de Oostzee, de stad Kiel en andere bezienswaardigheden. Ook wil men de in die week te Rendsburg te houden grote landbouwtentoonstelling bezoeken. Lesvliegtuig bij Ypenburg neergestort, DEN HAAG, 1 Augustus. Van morgen is in de omgeving van het vliegveld Ypenburg een éénmotorig lesvliegtuig van het type Tiger Moth neergestort. De piloot, de 19-jarige leerlingvlieger der L.S.K. J. Laarho ven uit Arnhem, liep slechts enkele verwondingen op. Het toestel, dat on middellijk na de start neerstortte, werd geheel vernield. VIJF EN DERTIG JAAR VISSERIJVERENIGING. Openluchtspel „Proficiat Bressiana" hoogtepunt van de dag. BRESKENS, I Augustus. Zaterdag 15 Augustus a.s. wordt het groot feest. De directe aanleiding daartoe is het 35-jarig bestaan van de Bres- kense Visserijvereniging „Ons Belang" en de feestdag is feitelijk bedoeld als een hulde aan alle vissers voor hetgeen zij niet alleen in hun eigen belang, maar ook in dat van de gemeente hebben gepresteerd en nog pres teren. Het programma ziet er best uit. Het hoogtepunt zal ongetwijfeld zijn de opvoering van het openluchtspel „Proficiat Bressiana", geschreven door en onder leiding staande van mevrouw E. J. van de Broeckede Man uit Aardenburg. Het feest van half Augustus krijgt enkele bijzondere accenten door de officiële opening van de nieuwe gemeentelijke vismijn aan de haven door de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, en ook door de algemene vergadering van de Zeeuwse Vis serijvereniging „Zevibel", die hier wordt gehouden ter ere van de jubi lerende vereniging. Een feestcomité van 15 leden voorzitter de heer J. W. Carels, die de door ziekte uitgevallen heer E. Seuss vervangt, en secretaris de heer K. Praet is al maanden met de voorbe reidingen bezig. Er zijn bergen werk verzet, maar de resultaten zijn dan ook veelbelovend. Uit België zijn al zeer veel aanvragen om plaatskaarten ontvangen en ook in het eigen land blijkt de belangstelling groot te zijn. Hilsersum II zal Dinsdagavond 18 Augustus a.s. tussen 19.05 en 19.20 een reportage van de feestelijkheden ge ven. Het feest begint al om negen uur 's morgens. Dan zal de Breskense mu ziekvereniging een muzikale rondgang maken. Van tien tot elf geeft de Kon. Accordeon-Harmonie „Apollo" uit Tilburg, onder leiding van Coen van Orsouw, een concert. Dit 70 man ster ke geüniformeerde orkest heeft al heel wat successen behaald in binnen- en buitenland. VISMIJN EN VERGADERING. De opening van de nieuwe vismijn (die al enige tijd in gebruik is) zal plaatsvindt om kwart over tien, waarna van elf uur tot half één de algemene vergadering van „Zevibel" onder voorzitterschap van de heer A. L. S.Lockef eer zal worden gehouden. Hier zullen twee bij uitstek deskun dige sprekers het woord voeren. De voorzitter der Stichting Neder landse Visserij, de heer J. H. Kiewit de Jonge uit Wassenaar, zal een inlei ding houden over het onderwerp: „Het Nederlandse visserijschip in de bran ding", waarna de heer C. Menu, direc teur van de N.V. Motorvisserij „Oostende", de vraag zal beantwoor den: „Is in de kustvisserij rationalisa tie van de vissersvloot mogelijk en wenselijk?" Men verwacht hier niet alleen de meeste Zeeuwse vissers, maar ook hun vakgenoten uit België. De middag begint (om half twee) met een optocht van de feeststoet en de praalwagens. Wat dat zal worden zal natuurlijk pas op de dag zelf blijken, maar dat het iets fraais zal zijn, staat nu wel al vast, omdat in iedere straat zeer enthousiaste mensen aan het werk Zijn. Dat vele praalwagens op de vis serij betrekking zullen hebben, ligt wel voor de hand. Trouwens, ook de versiering en de verlichting van de .straten is een zaak, waaraan de bur gerij veel aandacht besteedt. ONDERHANDELINGEN WORDEN VOORTGEZET Werknemers krijgen een loonsverhoging, variërend van 6 tot 7,6 procent. (Van onze speciale verslaggever.) DEN HAAG, 1 Augustus. Het conflict in het vervoersbedrijf is ter elfder ure opgelost. Vandaag hebben de vertegenwoordigers van de werk gevers- en werknemersorganisaties te Den Haag vergaderd onder leiding van Rijksbemiddelaars. Hier vond men elkaar tenslotte in een tijdelijke oplos sing, die als „noodverband" bestem peld werd. De werknemers krijgen met ingang van I Augustus een loons verhoging, die voor de laagste loon schaal 6 pet. bedraagt en dan opklimt tot 7.6 pet. voor de hoogste loonschaal. Op korte termijn zullen besprekingen worden geopend over de maandsala rissen en jeugdlonen en over de kwes tie van de 48-urige werkweek en de overuren. In werknemerskringen heerste Vrij dag grote verontwaardiging, toen be kend werd, dat de werkgevers zelfs niet reageerden op hun compromis voorstel doch zich zonder verder over leg met de Unies tot Rijksbemiddelaars hadden gewend. Met grote spoed heb ben de Unies hun oorspronkelijke voorstellen toen ook naar dat college gezonden. Het bleek, dat de Rijksbemiddelaars oog hadden voor het dreigende karak ter van de situatie, zoals die zich Za terdag zou ontwikkelen, want onmid dellijk werd een bijeenkomst van bei de partijen onder leiding van het col lege uitgeschreven op Zaterdagmor gen. Sneller kon het dus al niet. Op deze bijeenkomst werd bovengenoemd resultaat na ampele besprekingen be reikt. De onderhandelingen verliepen on der hoge druk, want beide partijen be grepen zeer goed, dat na het week-end onherroepelijk stakingen zouden uit breken als men elkaar niet vond. Deze wetenschap zal ook wel hebben bijge dragen tot het voor de Unies zo goede resultaat. Immers, de verhogingen worden thans over de hele linie uitge keerd, daar ze door Rijksbemiddelaars bindend worden opgelegd. Op de kantoren der Unies bleek Za terdag overduidelijk, in welke span ning de leden leefden. Naar men ons op het kantoor van de Prot. Chr. Bond van Vervoerspersoneel vertelde ging onophoudelijk de telefoon. Leden uit alle hoeken van het land wilden we ten, hoe de zaken er nu bijstonden en of er nu al dan niet gestaakt moest worden. Gelukkig dat deze spanning thans is afgewend en dat niet gegre pen zal worden naar „het uiterste mid del" in de sociale strijd. Een middel, dat in onze tijd met zijn organen van overleg en zijn P.B.O.-in-wording toch eigenlijk niet meer thuishoort. HET OPENLUCHTSPEL. Nadat van drie tot vier „Mirian" voor accordeonmuziek heeft gezorgd, komt het hoofdmenue van de dag, n.l. de opvoering van „Proficiat Bressiana" welk spel op boeiende wijze de ge schiedenis van Breskens weergeeft. Het raakt de werkelijkheid, niet in het minst door de manier van uitvoe ring, waarbij niet van een kunstmatig décor gebruik zal worden gemaakt, maar het gehele haventerrein (V/2 ha) door de 200 tot 250 medewerkenden zal worden gebruikt. De vissersvloot speelt een „rol", een muziekgezelschap heeft een taak en verder zijn er dansgroepen, turn- en zwemclubs uit de gemeente, die door hun optreden ongetwijfeld op bevol kingen vreemdeling een goede indruk zullen maken. Van half zeven tot half negen volgt het optreden van het keurturnteam der Zebra op het Oranjeplein, waarna „Apollo" tot tien uur een concert geeft. De feestdag zal worden besloten met een groot vuurwerk, waarvan we al leen verklappen, dat men ook uiteen spattende garnalen zal kunnen aan schouwen! Een maand hechtenis wegens diefstal. MIDDELBURG, 1 Augustus. Slechts zelden is zo snel recht ge daan als hedenmorgen door de Po litierechter te Middelburg. Nadat beiden kort tevqren waren voorge leid voor de Officier van Justitie stonden terecht wegens diefstal in Kruiningen C. v .d. S., betonvlech- ter te Oudenbosch en M. J. T., be- tonvlechter te Oud-Gastel. Beiden bekenden te hebben gestolen bij het moddervrij maken van woningen in Kruiningen. Allebei werden zij vér oordeeld tot een maand gevangenis straf met bevel tot onmiddellijke gevangenneming. Nog maar enkele dagen waren zij in dienst van de Ned. Heide Mij. en waren zij belast met het moddervrij maken van woningen. Op 29 Juli sloegen zij hun slag. Het waren geen grote dingen, die zij stalen: enkele blikjes sardines, een paar flessen sterke drank, enige huishoudelijke artikelen en een Indische doek. De blikjes sardines hadden zij ontvreemd uit de woning van de wachtmeester der Rijkspolitie, die thans elders ver blijft. De Politierechter heeft verzekerd zeer streng tegen deze roverij te zul len optreden. Dergelijke aasgieren komen er niet met ee geldboete af. MIDDELBURG, 1 Augustus. Het is moeilijk te schatten, hoeveel men sen vanavond genoten hebben van 't schitterende vuurwerk, dat de Kon. Ver. „Uit het Volk Voor het Volk" aanbood ter afsluiting van de koop- weken. Het aantal bezoekers moet echter zeker wel tussen de 10.000 en 20.000 hebben gelegen. Reeds om een uur of acht trok .het publiek in drom men uit de binnenstad naar de Seis- singel, die via de Noord- en de Seis- brug te hereiken was, om maar een goed plaatsje te hebben, als het feest van vuur om elf uur zou beginnen. Niet alleen uit Middelburg zelf, maar ook van de dorpen kwamen duizen den met bussen, auto's en op fietsen om het vuurwerk te z'en. Niemand zal van zijn tocht naar de Seissingel spijt gehad hebben, want hetgeen werd geboden was uitstekend. Gedurende ruim een half uur was er veel te genieten, niet alleen van de ontelbare vuurpijlen, die de schitte rendste kleuren door het luchtruim strooiden, maar ook van de grote stuk ken, die op enorme stellingen op het Seisbolwerk achter de noodwoningen van Klein Vlaanderen werden ontsto ken. Persoonlijk vonden wij het Zeeuwse wapen het meest geslaagd, maar onmiddellijk moet daarbij wor den genoemd het slotstuk met de vu rige woorden „Middelburg koopstad", omgeven door een waaier van licht spuitende fonteinen. Ook de vuurval en de kleinere onderdelen zoals het Bengaals vuur en de vliegende schotel voldeden aan de hooggestemde ver wachtingen. Slechts één vuurpijl viel neer op het bolwerk en kwam daar tot ontploffing, echter zonder ongelukken te veroorzaken. De grote Magirusspuit, die op het bolwerk bedrijfsklaar stond, behoefde geen dienst te doen. Voor de toeschouwers was het pret tig, dat om klokslag elf uur werd be gonnen en dat degenen, die dit wens ten, nog voor de Zondag thuis konden zijn. De plaats, waar dit keer het vuur werk dat door rustig zomeravond- weer werd begunstigd werd afge stoken, bleek goed gekozen te zijn. Men kon, doordat het bolwerk hoger ligt dan de singel, alles veel beter vol gen dan het vorige jaar op de Blauwe- dijk het geval was. Voordat het vuurwerk begon, heeft de Harmonie „Voorwaarts" van Kou- dekerke een muzikale wandeling door een groot dêel der stad gemaakt, waar bij op enkele plaatsen werd halt ge houden om een klein concert te geven. Sowjet-Russische vliegtuigen boven Groenland. WASHINGTON, 1 Augustus. Een gewoonlijk goed-ingelichte bron bij de Amerikaanse luchtmacht heeft ver klaard, dat er in het afgelopen jaar gemiddeld eenmaal per maand een Sowjet-Russische vliegtuig boven Groenland is gesignaleerd. Eenzelfde aantal vliegtuigen zou in dat tijdvak boven het polaire gebied van het Noordamerikaanse vasteland zijn waargenomen. De Amerikaanse senaat heeft Za terdag zijn goedkeuring gehecht aan de benoeming van Harold Stassen tot hoofd van de nieuwe Amerikaanse or ganisatie voor de buitenlandse hulp verlening. Stassen was ook leider van de „M.S.A.", zoals de oude, overeen komstige organisatie heette. DE BILT ZEGT Vrij zonnig. Droog en vrij zonnig weer. Zwakke tot matige Noord-Westelijke tot Noor delijke wind. Iets hogere middagtem- peraturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1