Nieuws uit de Provincie. Douane in Zeeuwsch-Viaanderen nam revanche Leden van de S. C. I. doen nuttig werk op Schouwen en Duiveland. Herverkaveling van Schouwen en Duiveland in voorbereiding 13ÏÏ-EÏÏ Kom er maar uitjongens Pantserwagen een oude vijand eindelijk in beslag genomen Zoutelande krijgt een betere zeewering „De dreun met de bierfles." Noorse bevrijdde vloer van kerk te Kerkwerve van dikke laag modder. Afscheid van mr v. d. Belt te Ter neuzen. Wens van huisvrouw eindelijk in vervulling! Reizigersverkeer naar Zeeland. Kungsholm voor proeftocht uitgevaren Diefstallen watersnood goederen berecht. Dienst Goes-Wolfaarfsdijkse Veer aan A.M.Z. toegewezen Middelburg. Ir* W. A. v, d, Werff zal met de leiding worden belast Tegemoetkoming aan getroffen vervoerders op Schouwen Goes. Zierikzee. domburg kapelle kortgene krabbendijk: kruiningen nw. en st. joosland oudelande r1lland-bath siann aland sluiskil zoutelande BURGERLIJKE STAND Donderdag 30 Juli 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 (Van onze correspondent) TERNEUZEN, 29 Juli. -De douane in Zeeuwsch-Viaanderen heeft op meesterlijke wijze revanche genomen tegen een stel smokke laars, die hun destijds -nl. op 26 Januari te glad af zijn geweest. In de nacht van Dinsdag op Woensdag heeft men de hand weten te leggen op een grote, zwaar gepantserde G.M.C., een drietons Bedford beladen met acht funderen, terwijl men tevens vier zware jongens in de kraag heeft gegrepen. Eindelijk is dus de revanche geko men. Na maanden speuren en zoe ken, surveillance gedurende koude en donkere nachten is men de pant serwagen te glad af geweest. Het zat de douane hoog, dat geval van 26 Januari daar in de „Vissers- verkorting" te Westdorpe waarbij de pantserauto van het smokkelfront de pantserwagen van de douane met een rug opzij schoof en verdween in de duistere nacht. Maar de tweede ontmoeting kwam. Drie ambtenaren van de post Zuid- üorpe waren Dinsdagavond op pa trouille in de Beoostenblijpolder onder Ax°l. Daar zagen zij achter de Kapel- ledijk een grote vee-auto staan, de nog nieuwe Bedford. Zij gingen erheen en zagan twee lieden in de cabine zitten, een zekere A.R. en een de S. beiden uit St. Jansteen. Waarom ze daar stonden, was de vraag. „O, we wachten ergens op" was het antwoord. „Dan wachten we maar eventjes met jullie" was het antwoord van de dou ane-beambten. De beide heren voelden daar uiter aard weinig voor, maar de drie douane's dwongen hen zich te schik ken in hun lot. DE PANTSERAUTO KWAM. Het wachten duurde lang. Een half uur verstreek, een uur. Zouden de smokkelaars lont hebben geroken? Een verkenner vooruit hebben gestuurd? Maar nee, na anderhalf uur dat was om ongeveer kwart over één klonk 't zware geronk van een motor. In het duister verscheen een zwarte schim. Het was de smokkel-pantser- wagen. De oude vijand. Heel rusllg wandelde een der dou ane-mensen naar voren en wenkte naar de bestuurder van de smokkel- wagen om achteruit te rijden teneinde „het vee beter over te kunnen laden". De bestuurder, die hieraan gevolg graf, moest daarbij echter het portier openen, want de wagen was geblin deerd en nauwelijks was 's mans hoofd buiten het portier rf de douanier had hem tuk. „Kom er maar uit vader" en ver bouwereerd stapte de Belg A. de N. nit Zeveneecken naar buiten. Een tweede inzittende, zekere C. V. uit Sas van Gent dacht wat vlugger te zijn en wipte aan de andere zijde de wa gen uit. Hij kwam niet erg ver. Men had hem gauw te pakken. EEN GOEDE BUTT. Toen men aldus het „klaverblad" had verzameld of om het anders te zeggen „de vier troeven in de hand had" kon men eens rustig gaan inven tariseren. De eerste wagen bleek ge laden met acht tweejarige runderen. De G.M.C. bleek gepantserd te zijn met 12 mm platen(!) owel op de ca bine als op het achterdak. Ze heeft een gewicht van tien ton en is van het type Amerikaanse cavaleriewagen. De totale waarvan van de „buit" be draagt 15.000 gulden. In afwachting van hun verhoor en berechting zijn de vier smokkelaars in verzekerde bewaring gesteld. Naast een poging tot smokkel zullen zij zich te verantwoorden hebben voor erger lijke dierenmishandeling. ZOUTELANDE, 29 Juli Er wordt hard gewerkt aan de versterking van de oeververdediging. Aan de zeezijde van de duinen is al geruime tijd een dragline druk doende met het weg halen van het zand, waarvoor van elders aangevoerde klei in de plaats komt. De op deze manier ontstane nieuwe zeewering krijgt een krammat met daarop een vlijlaag van halve stenen. Het geheel wordt afgedekt met basaltstenen. Op deze zeewering aansluitend wordt een weg met een breedte van 3.75 mtr en bestaande uit betonblokken aange legd. Daarnaast komt tenslotte nog een glooiing, die een breedte heeft van 2.75 meter. Met deze werkzaamheden hoopt de Polder Walcheren in Decem ber gereed te komen. In 1954 zal de zeewering worden uitgebreid tot de helft van het eerste strand. De glooiing zal zo geleidelijk worden gemaakt, dat de mogelijkheid blijft bestaan er strandhuisjes op neer te zetten. Aangezien bij de stormvloed van 1 Februari jl. is gebleken, dat de nog aanwezige bunkers een verzwakking van de zeewering betekenen, zullen zij worden opgeruimd. Drie grote bun kers, o.a. bij de Distel, bij Gabriëlse en bij het eerste strand, zullen worden opgeblazen. Daardoor zal er een uit stekende verbinding komen tussen het Zuider- en het Noorderstrand. De weg zal verboden zijn voor auto's, uitge zonderd natuurlijk voor die van de Polder Walcheren, welke deze weg juist heeft gemaakt voor de aanvoer van materialen ter versterking van de zeewering. Politierechter te Middelburg. MIDDELBURG, 29 Juli. Voor de politierechter te Middelburg stond Dins dag terecht de 58-jarige loswerkman B. J. V. te Yerseke, die een medebewoonster van zijn dorp tijdens een ruzie had be ledigd en een schop tegen 't been had gegeven. V. heeft waarschijnlijk het „zere been" geraakt, want die onnodig veroorzaakte free-kick kwam hem duur te staan: een geldboete van f 10 of vijf dagen hechtenis met toewijzing van een civiele vordering van f25. In het vredige kersendorp Kapelle wa ren ook minder nette uitdrukkingen ge stameld. Mej. C. A. v. d. G., fruitkweek ster, aldaar, had n.l. haar buurman, toen deze zijn beg aan het knippen was' met enkele beledigende woorden toegespro ken. Minimumprijs f10 of vijf dagen hechtenis. In 's-Heerenhoek werd een poosje ge leden een „rake" klap uitgedeeld. Het was wel geen slag op het hoofd van Jut, maar de „dreun" met de bierfles, die de graanhandelaar C. J. S. op het hoofd van de landbouwer S. gaf, kwam toch met zo'n vaart aan, dat S. een hoofd wonde en een hersenschudding opliep. Verdachte gaf toe, dat hij te ver gegaan was. Hij had in drift gehandeld, f40 of 20 dagen. Uit liefde tot de naaste. ZIERIKZEE, 29 Juli In het noodgebied van Schouwen-Duiveland wer ken thans verscheidene leden (meest jeugdige) van de „Service Civil Inter national", de in 1920 door de Zwitserse Ingenieur Pierre Ceresole opgerichte organisatie wier pioniers zich nestelden in Verdun (Fr.) om daar uit de puin hopen van de oorlog nieuwe levens- en bestaansmogelijkheden te scheppen. Zjj verrichtten daar allerlei werkzaamheden: landontginning, het bouwen van schuren en het herstellen van wegen. Nadien heeft de organisatie zich over veie landen in en buiten Europa uitgebreid om, vooral na de tweede wereld oorlog, tot een grootscheepse ontplooiing te komen. Bovendien wil deze organisatie iets gen van internationale contacten het plaatsen tegenover de „benauwende en noodlottige energieverspilling", die plaats heeft voor destructieve militai re doeleinden, in de hoop dat deze energie in de toekomst steeds meer zal worden gebruikt voor materiële en geestelijke opbouw. De organisatie is echter geenszins anti-militairistisch, want slechts 5 pet. der mannelijke le den is dienstweigeraar, maar zij staat op het standpunt dat zij door noeste, opbouwende arbeid en door het leg- TLRNEUZEN, 29 Juli. In een buiten gewone zitting van het kantongerecht te Terneuzen is officiéél afscheid genomen van mr H. van den Belt, die na een 19 jarige loopbaan als griffier bij het kan tongerecht te Terneuzen deze gemeente gaat verlaten i.w:;.. zijn benoeming tot kantonrechter te Zierikzee. De diverse sprekers hebben de scheidende functio naris gekenschetst als een man met voor beeldige plichtsbetrachting en sierende karaktereigenschappen. Voor deze plechtigheid kwamen in het kantongerechtsgebouw o.m. bijeen de leden van het kantongerecht, advocaten en notarissen uit Oost Zeeuwsch-Viaan deren, het gemeentebestuur van Terneu zen en andere genodigden. Als eerste spreker zeide de kanton- rechter, mr P. W. C. C. M. van Meerwijk, dat het Kon. Besluit van 10 Juli j.l„ in houdende de benoeming van mr v. d. Belt tot kantonrechter te Zierikzee de ambtelijke band van negentien jaren Verbreekt en waardoor de scheidende functionaris volledig in het corps der Kantonrechters is opgenomen. Spr. noem de de vruchtbare en vriendschappelijke samenwerking die er steeds was geweest. Hxj wenste mr v. d. Belt geluk met diens benoeming en schetste hem als 'n man die zijn juridische vorming aan de V.U. had genoten, doch bovendien sierende karaktereigenschappen heeft getoond. Wij hadden hier een griffier uit duizen den. Moge God U, Uw gave en Uw werk zegenen; ik reken op een blijvende vriendschap, aldus mr van Meerwijk, Namens het gemeentebestuur van Ter neuzen, voerde de heer L. de Vos als wethouder het woord. Als oudste plaatsvervangend kanton rechter en namens alle advocaten in Oost Zeeuwsch-Viaanderen sprak mr B. H. Tichelman uit Terneuzen, die eveneens wees op de voortreffelijke eigenschappen die mr v. d. Belt steeds had getoond. „Gij zijt gebleken een man van grote trouw te zijn, een uitstekende eigenschap in deze trouweloze tijd; moge God U ten zegen stellen in Schouwen-Duiveland", aldus mr Tichelman. Mr Th. Lebret, ambtenaar O.M. felici teerde namens zijn collega's en prees mr v. d. Belt om de bijzonder accurate wijze, waarop hij zich van zijn taak als griffier heeft gekweten. Notaris J. Hoving uit Terneuzen sprak namens alle collega's uit de streek en noemde de aangename samenwerking tussen notariaat en griffier. Mede na mens de collega's overhandigde spr. een boekenserie: „Zeven eeuwen Nederlandse levenskunst". Na de deurwaarder P. J. M. de Graaf uit Hulst, sprak de heer J. Dieleman na mens het personeel der Griffie en bood mr v. d. Belt een boekwerk aan. Tenslotte nam de heer v. d. Belt zelf het woord, daarbij dankend voor de steeds ondervonden samenwerking, de hartelijke afscheidswoorden en vorste lijke cadeaux. „Moge hier nog tot in lengte van jaren recht worden gesproken in naam der Ko ningin, die op Haar beurt weer verant woording schuldig is aan de Koning der Koningen, opdat Ilij tenslotte zal kunnen zeggen: „Gij goede en geirouwe dienst knecht", aldus besloot mr v. d. Belt, Ingezonden Mededeling (adv.) Modern middel maakt einde aan alle getob. Hoe menig huisvrouw heeft bij de da gelijkse afwas niet meermalen de verzuchting geslaakt: „Ze vinden nu zoveel uit, ik wilde dat ze nu ook eens iets vonden om het afwassen wat een voudiger en prettiger te maken!" Nu, deze methode is er thans. De Castella- fabrieken brengen U een afwasmiddel, dat aan alle afwasnarigheid met één slag een einde maakt. Een lepel Castella Vaat was en U hebt teilen vol actief schuim, dat zonder wrijven en boenen alle vuil en vet opneemt en Uw vaatwerk, lepels en vorken schoon en glanzend maakt als nooit te voren. En ook de ellende van ruwe „afwas- handen" behoort nu eindelijk tot het verleden, want Castella Vaatwas maakt de handen zacht als fluweel. Mede daarom is dit voortreffelijke, moderne afwasmiddel een uitkomst voor iedere vrouw (ook de prijs is geen bezwaar, slechts 25 ct per pak) en is Castella Vaatwas door duizenden Vrouwen zo enthouisiast ontvangen. Immers, nooit meer behoeft de dagelijkse afwas haar te beletten er keurig en tot in de puntjes verzorgd uit te zien! Nog kleine afwijkingen. GOES, 29 Juli. De N. S. delen mede, dat het reizigersverkeer, dat, zoals be kend op 3 Augustus hervat zal worden, nog geringe afwijkingen zal vertonen van de dienstregeling, zoals die in het spoorboekje staat. Aan alle stations zul len daarom gratis strooibiljetten ver krijgbaar worden gesteld waarop deze afwijkingen zijn vermeld. De eerste da gen zullen bovendien naast de treinen nog bussen blijven rijden. De vertrekuren der tremen te Mid delburg, Vlissingen en Goes zullen over het algemeen met tien minuten worden vervroegd, dit in verband met bet feit, dat in de vroegere „badkuip" bij Kruiningen de treinen langzamer zullen moeten rijden. tt* ROTTERDAM, 29 Juli. Onder com mando van kapitein J. C. Schmetler, oud gezagvoerder van de Koninklijke Rotter- damsche Lloyd vertrok gisteren tegen de avond het door de Kon. Mij. De Schelde te Vlissingen voor rekening van de Zweden-Amerika-Lijn gebouwde pas sagiersschip „Kungsholm" uit Rotterdam voor de technische proeftocht, die ca. vier dagen zal duren. Er zijn voor deze gelegenheid ongeveer 500 gasten aan boord van het ruim 19.000 brt. metende schip, dat accommodatie biedt aan onge veer 800 passagiers. Het nieuwe schip is voor deze proef tocht zowel wat de inventaris als de no dige ingrediënten betreft geheel uitge rust door de Kon. Rotterdamsche Lloyd. Ook de officieren en het gehele per soneel van de civieledienst, alsmede vrij wel het gehele dek- en machinekamer- personeel werd voor deze gelegenheid door de Lloyd ter beschikking gesteld. beste de vrede kan dienen. Ook op Schouwen-Duiveland ver richten de jeugdige, idealistische le den allerlei soort opbouwend werk. In een loods van het Rode Kruis- dorp, is een groep vrijwilligers en vrijwilligsters, onder leiding van 'n Zwitser bezig met het reviseren van de talrijke landbouwwerktuigen, die, na met veel moeite te zijn gered, toch nog verloren dreigden te gaan. Dit werk wordt in dienst van Land- bouwherstel uitgevoerd. Na de al gehele revisie worden de ploegen, eggen, enz. geschilderd met 'n zwar te stof, die voor 2 jaren de roest uit het metaal zal houden. Bij de eerste inlage is een ander groepje bezig wrakhout uit de punt van de boezem op te vissen, dat in hoge stapels op de weg ligt gestapeld. Dit gedeelte van de boezem zal ten dienste van het dijkherstel worden volgespoten. Ook aan het haventje van Flaauwers hebben de jongelui ge werkt. Acht uren per dag waren ze druk bezig met anti-roestmiddelen en hebben ze de zeepokken netjes van de palen losgebikt. NOORSE TE KERKWERVE. Ook in de kerk van Kerkwerve kon men dezer dagen een vrijwilligster be zig zien. Het was de Noorse Reidunn Engen uit Draunnen, die de vloer van een dikke laag modder bevrijdde. Ze was liftend naar Schouwen ge komen om haar 14 vacantiedagen op te offeren. Zo geven deze jeugdige S.C.I.- leden op practische wijze blijk van hun liefde tot de naaste, welke in alle opzichten respect afdwingt. MIDDELBURG, 29 Juli Tijdens werkzaamheden in een van de polders in het rampgebied rond Stavenisse had een arbeider, nl. C. P. de G. uit Roosendaal een dakraam gevonden en dit, met de bedoeling om het voor zichzelf te gebruiken, in de bus mee naar huis genomen. Op de brug te Tholen werd de bus echter door de politie aangehouden en werd het dak raam gevonden. Ontkennen hielp toen niet veel meer; verdachte werd ver oordeeld tot f 15,of 10 dagen. Bij een andere arbeider, de opper man W. v. d. B. uit Roosendaal werd in dezelfde bus een lederen boodschap pentas gevonden die ook kennelijk uit het overstroomde gebied afkomstig was. Ook deze man verklaarde dat hij deze tas ind e polders rond Stavenisse had gevonden en omdat hij hem goed gebruiken kon had hij hem maar mee genomen. De straf kwam hem te staan op f25,of 10 dagen. Tenslotte vonden de politiemensen, alweer in dezelfde bus, nog een jutén zak, waarin een paar broeken zaten verpakt. De los-arbeider M. v. B., eveneens wonende te Roosendaal werd ervan verdacht deze artikelen uit het rampgebied te hebben meegenomen. Hij ontkende echter ten stelligste, maar enige getuigenverklaringen bewezen 't tegendeel, waarna verdachte conform de eis werd veroordeeld tot f40,of 20 dagen. Busondernemer Krijger behoudt lijn Katse Veer GOES, 29 Juli. De Kroon heeft be slist op het beroep van de Goese auto busondernemer, de heer J. C. Krijger, tegen de uitspraak van de Commissie Personenvervoer, waarin de Automaat- maatschappij Zeeland de lijndiensten GoesKatse Veer en GoesWolfaarts- dijkse Veer werden toegewezen. De Kroon heeft bepaald, dat de heer Krij ger de dienst GoesKatse Veer tot 1957 mag blijven exploiteren, maar dat de A. M. Z. de dienst GoesWolfaartsdijkse Veer moet overnemen. De procedure loopt nu vijf jaar. In 1948 werd door de A.M.Z. de aanvraag ingediend en in Januari 1949 werd de openbare zitting gehouden met daarop volgend in het najaar de beschikking van de Commissie Personenvervoer, waartegen de heer Krijger in beroep kwam. In September 1952 kwam dit be roep voor de Raad van State. Bij de A.M.Z. toonde men zich over de beslis sing zeer verrast. Men zal nu onmiddel lijk overleg gaan plegen met de Rijks- verkeers-Inspectie te Middelburg over verder te nemen stappen. Familieberichten uit andere bladen. Overleden: F. J. Willemsen, geb. Risseeuw, 79 j„ IJzendijke; E. Lagace, geb. Joziasse, 76 j., Middelburg; B. Mon- roy, 5 j., Makkum; A. Aantjes, 74 j., Ot- toland. Geboren: Bertha D., d.v.d. fam. C. J. FlipseKlootwijk, Koudekerke; Edward J., z.v.d. fam. G. E. SchotanusDietz, Whitinsville, U.S.A. Getrouwd: Mr J. J. van Luyk en N. W. Verstelle, Middelburg. Stichting voor de Landbouw. VOORSCHOTREGELING VOOR GETROFFEN BEDRIJ VEN NIET VOLDOENDE. GOES, 28 Juli. Op 6 Augustus a.s. komt er nog een geschenkzending van 360 biggen uit Drente. Na de. toe wijzing hiervan is aan alle gedupeer de veehouders in de droge gebieden een geschenkdier verstrekt. Voor de gebieden die nog steeds onder water staan, zal het nodige worden ge reserveerd. Aldus werd meegedeeld in de vergadering van het Provin ciaal Bestuur van de Stichting voor de Landbouw, die vandaag werd ge houden. Binnenkort kan een aanvang wor den gemaakt met de verdeling van de werktuigen, die in grote getale van hét buitenland zijn ontvangen of nog kunnen worden verwacht. Met de voorbereidingen is reeds een aan vang gemaakt. Aan elke gedupeerde kan een gereedschapspakket of een werktuig worden toegewezen. De thans bestaande voorschotrege ling wordt niet voldoende geacht, ge zien de grote uitgaven waarvoor de bedrijven zich zien geplaatst, alvorens van enig inkomen uit eigen bedrijf sprake kan zijn. Besloten werd een voorschot per ha. aan te vragen, waar door de financiële moeilijkheden enigs zins kunnen worden ondervangen. De inhoud van 'tVoorl. Verslag dat 'n.a.v. dit Wetsontwerp op de waters- noodschade is verschenen werd zeer bevredigend geacht. De bezwaren die de Landbouw tegen het Wetsontwerp heeft worden hierin goed wergegeven. Ten aanzien van art. 17, waarin een vergoeding van deze producten op basis van de marktprijs wordt bepleit, en niet op basis kostprijs zoals in het Ontwerp wordt gesteld, had wellicht een krachtiger argumentatie kunnen worden gegeven, aldus kwam in de vergadering naar voren. MIDDENSTANDSEXAMEN TE MIDDELBURG. MIDDELBURG, 29 Juli Op de eerste dag van het Middenstandsexa men slaagden: Mej. P. J. Baars, P. Cappon, C. M. Clarijs, A. A. L. F. Damen, J. F. Die leman, R. Fastenau en R. Goedbloed, allen te Middelburg. Mej. W. M. de Bat, A. J. de Beste, J. G. van Dam, mej. P. Faasse en P. J. Geluk, allen te Goes. A. de Bree, L. Davidse en mej. A. M. Goedbloed, allen te Vlis singen. Mej. A. M. L. van Belleghem, Eede; G. J. v. d. Berge en S. de Fouw, beiden te Hoedekenskerke; A. Bom- meljé, Koudekerke; J. W. Botting, St. Laurens; L. P. Brasser, Kleverskerke; M. A. v. d. Broecke en mevr. M. J. Buize-Neele, beiden te Breskens; J. Brouwer, Arnemuiden; B. A, Bruin- ooge, Yerseke; L. Coppoolse en P. Gel dof, beiden te Serooskerke (W.); J. Corstanje, 's H. Hendrikskinderen; M. Dellebeke, Souburg; mevr, C. v. Doorn -Lueasse, Baarland; G. J. Eggebeen, Wolf aartsdijk; C. D. Geschiere, Hein- kenszand; A. Goedbloed, Veere; H. Goedegebure, 's H. Arendskerke; A. P. Coumou, Amsterdam en J. J. Fanoy. Apeldoorn. Van de 40 geëxamineerden werden er 4 afgewezen. Succes met naald en draad. MIDDELBURG, 29 Juli Te 's Her togenboseh zijn geslaagd voor het di ploma coupeuse de dames L. La bruijere, Middelburg en N. van Zwe den, N. en St. Joosland. Voor costu mière: W. van den Berg, M. Geldof, E. Schenk, C. Gelèyns, S. Joziasse, al len te Middelburg en J. van den Broe ke te St. Laurens. Voor lingerie: M, Breas te Middelburg. Oprichting muziekschool. B. en W. hebben de raad het voor stel voorgelegd om in principe te be sluiten tot het oprichten van een mu ziekschool. Het voorstel is practisch gelijkluidend aan dat van B. en W van Vlissingen. Dépendance van Hotel „Mondragon" aangekocht MIDDELBURG, 29 Juli. Naar wij vernemen zijn de voorbereidingen voor de herverkaveling van Schouwen en Duiveland reeds in volle gang. Het ligt in de bedoeling met de leiding der uitvoering van dit millioenen- project te belasten ir W. A. van der Werff te Middelburg, hoofd van het Bureau Ruilverkaveling en secretaris van de Herverkavelingscommissie Walcheren, die door zijn jarenlange werk op dit eiland een grote ervaring op het punt van de herverkaveling heeft opgedaan. Wij vernemen verder, dat de Rijksdienst voor Landbouwherstel een dépendance van Hotel „Mon dragon" te Zierikzee heeft aangekocht, waarin het herverkavelingsbureau zal worden gevestigd. Het voornemen bestaat reeds in September de eerste ambtenaren op dit bureau met hun arbeid te doen beginnen. Voor ruim 20 hierbij betrokken personen is woongelegenheid aangevraagd. Uit het bovenstaande blijkt dus, dat de organisatie van het herverkave- lingswerk in opbouw is. Practisch kan er uiteraard nog weinig worden ge daan, zolang het eiland niet geheel droog staat. Dit neemt echter niet weg, dat de voorbereidingen tot herverkaveling van drooggevallen gebieden, met name de streek rond Dreischor en de Burgh en Westlandpolder, al aan de gang zijn. PERSONEEL. Voorts is men druk doende met het aantrekken van personeel zoals land meters, tekenaars enz. Het is zeer waarschijnlijk, dat verschillende amb tenaren van het Bureau Ruilverkave ling Walcheren naar Schouwen en Duiveland zullen worden overgeplaatst, nu de werkzaamheden op Walcheren langzamerhand gaan aflopen. Boven dien is al een ambtenaar van het Wa terschap Schouwen aangetrokken. Met het bestuur van dit Waterschap is zij delings contact geweest, hoewel de zaak als zodanig nog niet onderwerp van bespreking in een vergadering heeft uitgemaakt. HOOFDKWARTIER. In de dépendance van „Mondragon" waar binnenkort dus het „herverkave lingshoofdkwartier" zal worden geves tigd, zal naar alle waarschijnlijkheid ook de plaatselijke bureauhouder over de nodige ruimte de beschikking krij gen. Behalve over deze dépendance zal beschikt kunen worden over een barak voor de administratieve kant van de herverkaveling. Tenslotte vernemen wij, dat het in de bedoeling ligt de arbeiders, die no dig zijn voor de uitvoering der herver kavelingswerkzaamheden, o.m. onder .te brengen in barakken in de Zelke- p older. MIDDELBURG, 29 Juli. De ver voerders op Schouwen en Duiveland (lie door de ramp ernstig zijn getroffen, zullen faciliteiten krjjgen wat betreft de betaling van motorrijtuigenbelas ting. Zjj knnnen nl. de ontvanger van Ingezonden Mededeling (adv.) Bij zonnebrand, doorzit ten, schrijnen, smetten de Directe Belastingen en Accijnzen te Zierikzee verzoeken hun een z.g.n. 60-dagenkaart uit te reiken op de voet van artikel 4, lid 4 der Motorrijtuigen belastingwet. Deze nieuwe regeling treedt in werking met ingang van Augustus a.s. Na 31 Juli 1954 zullen geen kaarten meer worden afgegeven, Dit resultaat is een gevolg van een verzoek, dat „Centraal Overleg" waarin de N.O.B. Wegtransport zitting heeft, richtte tot de minister van Fi nanciën. In dit verzoekschrift werd er op gewezen, dat op Schouwen en Dui veland het overgrote deel van de daar thuis horende motorvoertuigen bij de ramp verloren ging, dan wel zodanig werd beschadigd, dat de vervoerders eerst na grondige revisie van hun wa gens gebruik konden maken. Bovendien was en is de moeilijk heid, dat niet-beschadigde voertuigen of reeds herstelde wagens slechts in zeer beperkte mate gebruikt kunnen worden, omdat er zeer weinig ver- voersmogelijkheid naar andere delen van het eiland bestaat. Overbrenging naar N.-Brabant is uiterst bezwaar lijk, zodat b.v. eigenars van bruikbare auto's in Zierikzee slechts in geringe mate in de gelegenheid zijn hun voer tuigen op het vasteland te gebruiken. Het gevolg van dit alles is, dat de motorrijtuigenbelasting de exploitatie kosten van het voertuig onevenredig ongunstig beïnvloedt. Het verzoek was dan ook'om, in het kader van de reeds verleende belastingfaciliteiten aan de getroffen bevolking, b.v. voor de pe riode 1 Mei 1953 tot 1 Mei 1954 de mo gelijkheid open te stellen een z.g. 60- dagenkaart te verkrijgen. Dit verzoek blijkt thans te zijn ingewilligd met dit verschil dat de periode, waarin bedoel de faciliteit zal worden gegeven, van 1 Augustus a.s. tot 1 Augustus 1954 zal lopen. Het is dus niet nodig, dat de eigenaren over een speciale wagen be schikken, welke anders nodig is ter verkrijging van een 60-dagenkaart. Uitreiking diploma's Ambachts school Vrijdagmiddag a.s. worden in de ambachtsschool de getuigschriften en Ochtmanprijzen uitgereikt aan de leerlingen. Onderwijsbenoeming. De heer J. Vermeulen, alhier, on derwijzer aan de Chr. school te Zaam- slag, is in gelijke functie benoemd aan de Rehoboth-school te Werkendam, Geslaagd Mej. N. Overbeeke slaagde te Leiden voor het M.U.L.O. diploma. Concert. Het mannenkoor uit Middel burg gaf een geslaagd concert in de Ned. Herv. kerk welke welwillend door het kerkbestuur aan de organiserende V. V. V. hiervoor was afgestaan. Een 10-tal nummers werden ten gehore gebracht. De aanwezigen welke jammer genoeg niet zo talrijk waren hebben van het koor dat de nummers op bijzonder ver dienstelijke wijze bracht wel genoten. Zeer verrukt was men over de solozang van de heer L. E. H. van der Werf. s-H. arei\ oskerke Raad. Morgenmiddag om 2 uur zal de raad bijeenkomen ter behandeling van o.m. de volgende punten: Verzoekschrift van inwoners van 's-H. Hendrikskinde ren tot het bouwen van een badhuis; diverse subsidieverzoeken; verzoek K.V. „Tjoba" te 's-H. Hendrikskinderen om beschikbaarstelling van een kleedlokaal; verzoek van de muziekvereniging „Ex celsior" tot het plaatsen van een mu ziektent; verbetering Schippersweg, Cou- dorpschedijk en Havenweg en aankoop grond erven Dominicus. Geslaagd. Voor het examen hoofdakte slaagden te Breda Mej. J. L. Zwiep en te Rotterdam de heren J. G. Bijl en Chr. Flipse, allen verbonden als leerkrachten ^an de Chr. school te Kapelle-Biezeinge. 60-jarige echtvereniging. Op 3 Augus tus a.s. hoopt het echtpaar Jac. de Looff- Noordhoek te Kortgene de dag te her denken dat ze 60 jaar geleden in de echt werden verbonden. Het zal de beide krasse oudjes waarschijnlijk niet aan be langstelling ontbreken. Benoeming. Als onderwijzeres aan een Chr. school te Barneveld is benoemd mej. M. Bakker, die opleiding genoot aan de Chr. Kweekschool „De Driestar" alhier. Dank aan U allen. Gedurende de af gelopen drie maanden heeft een drietal medewerkers van het Instituut voor So ciaal Onderzoek van het Nederlandse Volk een onderzoek ingesteld naar de sociologische en psychologische gevolgen van de ramp. Zij zijn thans gereed ge komen met het verzamelen van de ge gevens en keren nu terug naar Amster dam om daar hun materiaal verder tot een rapport te verwerken. Voordat zij echter vertrekken willen xij alle Kruiningers, die direct of indi rect tot het slagen van dit onder2#5ek hebben bijgedragen hartelijk dank zeg gen voor hun bereidwillige medewerking en hun gastvrijheid. Zij wensen de be woners van Kruiningen heel veel succes bij het herstel van en de terugkeer naar hun dorp. Frans L.O. Te Utrecht slaagde voor het examen Frans L.O. de heer H. J. Boom, hoofd der Chr. school. Benoeming. De heer P. van de Wildt, hoofd der Chr. school is benoemd tot hoofd ener Chr. school te Bodegraven. Inplaats van de heer A. W. Buteyn, die als voorzitter der Chr. school' heeft be dankt, is gekozen de heer L. Bosselaar. Vergadering „Reijgersbergh". Onder leiding van de heer W. C. v. d. Werff vergaderden de leden van de Landbouw- vereniging „Reijgersbergh". Na opening werd door de heer M. A. Kostense te Goes een toelichting gehouden op het ontwerp van de Wet op Watersnoodscha- de. Vervolgens werd door de heer B. Meijey, directeur van het Boekhoudbu- reau der Z.L.M. behandeld: Uitkering watersnoodschade en fiscale gevolgen. Op beide lezingen volgde een leerzame bespreking. Opbrengst collecte. De in de Ned. Herv. kerx gehouden collecte ten bate van de Protestantse Militaire Tehuizen heeft f 137.65 opgebracht. Afscheid. Dezer dagen waren alle leer lingen van de Chr. school en Chr. kleu terschool in een der lokalen der school bijeen, om op enigszins officiële wijze afscheid te nemen van hun hoofd der school de heer J. v. d. Hengel, 't Lokaal was voor dezè gelegenheid feestelijk versierd. Na het zingen van psalm 68 vers 10 en gebed, nam de voorzitter van het schoolbestuur de heer F. J. de Ruy- ter het woord. In welgekozen woorden bracht hij het scheidende hoofd en ook mevr. van den Hengel, dank voor alles wat in de ruim vier jaren voor de Chr. school werd tot stand gebracht. Hierna sprak namens het personeel en de leer lingen de heer Breur. Vervolgens wer den diverse cadeaux aangeboden en sprak de heer van den Hengel een dank woord. Door allen werd het scheidende gezin de zegenbede toegezongen. Geslaagd. Voor het te Terneuzen ge houden examen voor het Middenstands diploma slaagde o.m. onze dorpsgenoot de heer W. Dekker. Avondstilte". Vanavond om half ne gen wordt er in de Ned. Herv. kerk we derom „Avondstilte" gehouden. De kor te meditatie wordt gehouden door dr J. F. Wagener. Muzikale medewerking ver lenen de heren A. J. Fey (Vlissingen) orgel en H. Sillem (Den Haag) viool. O.a. worden ten gehore gebracht wer ken van Bach, Handel en Vivaldi. BRESKENS. Geboren: Jannetje M„ d. v. J. A. v. d. Broecke en F. M. de Ruijs- scher; Jannis D., z.v. P. A. Keijmel cn E. S. Ekkebus; Jannis M., z.v. I. M. Dat- thijn en P. W. de Jonge; Levina M„ d.v. Flikweert en A. B. de Ligny; Jan M. z.v. J. J. v. d. Heuvel en G. de Jonge; Joost D„ z.v. A. P. Schrier en T. F. Bare- man Ondertrouwd: P. J. van Luijk, 25 j. te Cadzand en S. M. de Lijser, 22 j.; J. F. de Smet, 23 j. te Hoofdplaat en G. A. de Kraker, 18 j.; P. Wisse, 23 j. en J. S. van Dierendonck, 21 j. Overleden: J, C. Luteijn, 75 j., eentg. V. J. Kense.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2