Herverkaveling en bedrijfsgroottesanering op Schouwen-Duiveland gewenst,- KeAÜc m fetidUity. Van markt en veiling IISIIIilKliiiJiiiii Ui ïL;;! llJjlJIIllj! Eerste rapport van de Reconstructiecommissie. Voor overblijvende landbouwers is elders rond 2500 ha nodig. Alg. Ziekenfonds Walcheren" in 1952 UX.O.-onderwijs groeit Benden maken Java onveilig Om het kerkgebouw te Vlaardingen Oecumenische Zendings conferentie te Lunteren DE BEURS NOTEERDE GISTEREN llllllllllllII(f111111 ti III 'lllllllllll Ml 1 '"1 1111 llll 1 ""I Uil ID iiLiiiiiiiriiiiiii Woensdag 29 Juli 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pugina - BURG, 27 JULI. De eerste resultaten van de arbeid der Reconstructie- Schouwen en Duiveland zijn neergelegd in een uitvoerige nota, die aeeft op de agrarische structuur van het eiland. Zoals te doen ge- gaan aan de conclusies beschouwingen over ,,hoe het was" vooraf. Dat kan ook niet anders, want - men heeft het op Walcheren kunnen zien - bü het maken van toekomstplannen voor gebieden, die niet op pas ingepolderde gronden liggen, moet men uitgaan van de oude situatie en nagaan wat er veranderd dient te worden. Welnu, de Reconstructiecommissie ziet (en niemand had het anders verwacht) in een herverkaveling, gepaard gaande met een sanering der bedrijfs grootte, de oplossing. Op die sanering wordt de grootste nadruk gelegd. Berekend is, dat er voor de grondgebruikers van Schouwen en Duiveland elders ongeveer 2500 ha. grond zal moeten worden beschikbaar gesteld, willen herverkaveling en sanering slagen. Daarbij wordt er van uitgegaan, dat de minimumbedrijfsgrootte in Duiveland, de gemeenten Zonnemaire en Dreischor, alsmede de plaatsen in de „kop van Schouwen" op circa 7 ha. en in overig Schouwen op circa 9 ha. dient le worden vastgesteld. In het rapport wordt eerst het één en ander verteld over de verkavelingstoe stand voor de ramp. Die stak zeer ongun stig af bij andere delen van Zeeland fcn ook bij het gemiddelde voor de zeeklei gebieden van ons land. Dat betrof zo wel het aantal kavels per bedrijf als de gemiddelde grootte der kavels. Het on gunstigst bleek de situatie te zijn in het lage middengedeelte en in de gemeenten Brouwershaven en Dreischor. TEVEEL KAVELS PER BEDRIJF. Gemiddeld had op het gehele eiland rond 7 der bedrijven meer dan II ka vels in gebruik, terwijl het overeen komstig gemiddelde voor de zeekleige bieden slechts 1,5 bedraagt. Nog som border werd het beeld, doordat in tegenstelling tot b.v. Walcheren juist op de grotere bedrijven een efficiënte bedrijfsvoering door deze zeer ongunsti ge verkaveling werd geremd. Hoe meer de bedrijfsgrootte steeg, des te meer nam het aantal kavels toe, zo kon in het algemeen worden gezegd. De ontsluiting van de gronden was ten gevolge van dit alles zeer ongunstig. Dat bovendien de agrarische waterhuishou ding verbeterd zal moeten worden, ligt wel voor de hand. Speciaal zal deze noot' akelijk zijn voor de hogere gronden aan de Oostrand van het duingebied. Een goede waterhuishouding zal hier volgens de opstellers van het rapport bepalend kunnen zijn voor de verdere ontwikke ling van het agrarische bedrijfsleven met name voor de fruitteelt, RELATIEF GUNSTIG. Een eerste vergelijking van de ge middelde bedrijfsgrootte op het eiland met die in andere gebieden van het zeekleigebied toont aan, dat Schouwen en Duiveland een betrekkelijk gunsti ge jflaats inneemt. Voor de grondge bruikers met hoofdberoep landbou wer, welke verreweg het belangrijkste deel van de cultuurgrond in gebruik hebben niet minder dan 95 pet.), lig gen deze verhoudingen zelfs nog iets gunstiger, omdat juist bij tuinbouwers en landarbeiders het kleine bedrijf sterk overheerst. Deze betrekkelijk flinke bedrijfsgroot te werd vooral veroorzaakt, doordat er een vrij groot aantal bedrijven groter was dan 20 ha. Ook het aandeel van de kleine bedrijven (15 ha), die over het algemeen geen volledig bestaan aan het bedrijfshoofd en zijn gezin versohaffen, steekt niet ongunstig af bij andere land bouwgebieden. MINDER ROOSKLEURIG. Maar al is dit allemaal erg verheugend, wanneer men de situatie in verschillende gemeenten afzonderlijk gaat bekijken, dan wordt het beeld heel wat minder rooskleurig. In de „kop van Schouwen" en in enkele gemeenten in het midden gedeelte liggen de verhoudingen n.I. veel gunstiger dan elders op het eiland, ia het eerstgenoemde gedeelte onder in vloed van de sterk afwijkende bodem- siructuur, in het laatste gebied tengevol ge van het grote aandeel van de vee teelt, die nu eenmaal meer grond per bedrijf noodzakelijk maakt. Op Duive land en Oostelijk Schouwen daarentegen valt zelfs 42 der bedrijven in de groot teklasse 1 tot 5 ha. Door de ontwikkeling van de tuin bouw, vooral op Duiveland. is wel ge- traoht een groter aantal agrarische be roepspersonen een bestaan te verschaf fen, maar dit heeft niet kunnen voor komen, dat het aantal kleine landbouw bedrijven in de periode 19301950 vrij belangrijk is toegenomen ten laste van de grote bedrijven. En overal nam de beroepsbevolking af, met uitzondering van de gemeenten Burgh en Renesse. HET BEDRIJFSTFPE. Wat het bedrijfstype voor de ramp be trof zegt het rapport, dat ongeveer 73 det oppervlakte voor akkerland was be stemd en dat het percentage grasland hoewel hoger dan in de bijna zuivere akkerbouwgebieden Zeeuwsch-Vlaande- ren en Noord-Beveland vrij belang rijk beneden het gemiddelde voor de zeekleigebieden bleef. Het meest was het grasland ontwikkeld op de zgn. gezins bedrijven in de grootteklasse van 5 tot 20 ha. Ook op dit eiland was na de oorlog een verschuiving van grasland naar akkerland te constateren, terwijl daarnaast het tuinbouwareaal toenam. Het, teeltplan vertoonde een vrij arbeids- extensief karakter. En wat de arbeidsbehoefte en het ar beidsaanbod betreft wordt o.m. gezegd, dat slechts 193 van 529 grondgebruikers op bedrijven van 15 ha uitsluitend een bestaan op hun bedrijfje vonden. Deze categorie bestond juist uit ouderen (de helft was ouder dan 60 jaar!). De be langrijk gunstiger leeftijdsverdeling van de bedrijfshoofden der tuinbouwbedrij ven in deze groep wees erop, dat door intensivering van het bodemgebruik juist door de jongeren werd gestreefd het kleine bedrijf tot een volwaardig ge heel te maken. Overigens bleek een belangrijk gedeel te der kleine grondgebruikers te trach ten een aanvulling op het inkomen uit eigen bedrijfje te vinden door op grotere ....drijven als landarbeider te gaan wer- CONCLUSIES. Na al deze op cijfers en feiten geba seerde beschouwingen komt het rapport dan tot de conclusie, dat bij het herstel van Schouwen en Duiveland een herver kaveling met bedrijfsgroottesanering aanbeveling verdient. De vraag, of niet eerder moet worden gestreefd naar meer arbeidsintensieve vormen van bodemgebruik op kleine be drijven, met andere woorden: verdere uitbreiding van de tuinbouw, wordt ont kennend beantwoord. De tuinbouw werd in het verleden al flink uitgebreid, maar de geïsoleerde ïgging van het eiland bleef een handi cap vormen, terwijl voor wat de toe komst betreft een sterke oriëntering op -en bijna geheel van de exportmogelijk heden afhankelijke agrarische bedrijfs tak met als een oplossing voor de kleine bedrijven is te beschouwen. Boven dien zal de omscholing van land bouwer tot tuinbouwer tijd vragen eu in het kader van een herstelprogram ma is hier zeker niet van een directe oplossing sprake. DRIE CRITERIA. De opstellers van het rapport stellen bij sanering tot 7 ha in Duiveland, Zon- nemaiTe, Dreischor en „kop van Schou wen" zullen van de 287 bedrijven 156 el ders aan grond geholpen moeten worden, omdat er slechts 131 kunnen overblijven. Berekend tegen 7 ha is er dan 1.092 ha nodig. Van de 196 bedrijven in overig Schouwen blijven er, bij sanering tot 9 ha, 91 over, zodat er 105 moeten ver dwijnen. Daarvoor is elders 945 ha nodig. In totaal komt men dan tot 2.037 ha. Aangezien door de inundatie en straks bij de herverkaveling grond verloren gaat, zal er rond 2.500 ha nodig zijn. grootte drie criteria, n.I. het arbeids- intensiteitsniveau der bedrijven, een ra tionele bedrijfsvoering en een „mens waardig" inkomen voor het bedrijfs hoofd. Wanneer men alleen rekening zou hou den met de eerste factor, dan zou men de minimumbedrijfsgrootte op 4 ha kun nen stellen. Rekening houdend echter met de uitkomsten der bedrijven, zoals die de laatste jaren zijn geweest kan hiermede niet worden volstaan. Boven dien zal een zekere regionale differen tiatie moeten worden toegepast. In het „platte van Schouwen" neemt n.I. het grasland een belangrijkejplaats in, even als in de gemeenten Noordgouwe en Zierikzee, terwijl in Dreischor en Zonne maire, de akkerbouw en ook de tuin bouw de boventoon voeren. In de „kop van Schouwen" tenslotte neemt de fruit teelt de voornaamste plaats in. Dit alles overwegend komt men tot een minimale bedrijfsgrootte van resp. 7 ha. voor Duiveland, Zonnemaire, Dreischor en de „kop van Schouwen" en 9 ha voor overig Schouwen. BEDRIJVEN MOETEN VERDWIJNEN. Tengevolge van deze sanering zal een deel der bestaande bedrijven moeten worden opgeofferd. Degenen, die hierbij betrokken zijn, zullen bi andere bestaans- bronnen ter plaatse moeten vinden bi el ders aan nieuwe cultuurgrond moeten worden geholpen. Tuinbouwbedrijven groter dan ha kunnen zonder bezwaar gehandhaafd blijven, terwijl het beperkte aantal klei nere tuinbouwbedrijven evenals de groep landarbeiders met grondgebruik voorlo pig buiten beschouwing kunnen blijven. Verder zijn er landbouwers met dwerg bedrijfjes, die nevenberoepen uitoefenen en geen bedrijfsvergroting zullen wensen. Voor sanering komen dus tenslotte in aanmerking alle landbouwers met be- drijfsgrootten van 17 resp. 19 ha. DE BEREKENING. De berekening van hetgeen aan cul tuurgrond elders nodig is, is als volgt: VLISSINGEN, 28 Juli Uit het re- sultaat van de exploitatie-rekening 1952 van de vrijwillige afdeling van het alge meen ziekenfonds „Walcheren" te Vlis- singen, zo lezen we in het 39ste jaar verslag, blijkt, dat bij de bestaande pre mie van 1.14 per volwassene, deze af deling zich niet zelfstandig had kunnen bedruipen. De kosten van de verplichte, zowel als de vrijwillige afdeling blijken weer gestegen te zijn. De stijgende tendehz in verschillende kosten, doch in hoofdzaak die van de uit de opnamen in ziekerfnuizen voort vloeiende kosten, deed het bestuur po gingen aanwenden o.a. door kwartaal toezendingen van statistieken inzake ver wijziging naar specialisten en ligdagen, betreffende medewerkers voor financiële zijde van dit vraagstuk te interesseren, seren. Daar daadwerkelijk resultaat hiervan vooralsnog niet het gevolg is, doch de stijging van de ziekenhuis-ligdagen- en kosten zich voortzet, baart dit het be stuur veel zorg. Ten aanzien van de vrijwillige afde ling, waarbij een tekort tot hernieuwde premieverhoging moet leiden, wordt de verantwoordelijkheid' door bestuurders sterker gevoeld dan bij de verplichte verzekering, al wordt hieraan dezelfde aandacht besteed. Hoewel het streven om te komen tot een begrotingsstelsel op zichzelf onge twijfeld is toe te juichen, zo lezen we verder, wordt dit doorkruist door de on gewisheid van verschillende factoren, zoals moeilijk te omramen uitkomsten van verrichtingsbetalingen. Men doet een beroep op alle bij het ziekenfonds betrokkenen, zowel verze kerden als medewerkers, alles te doen, dat zonder schade aan het verkrijgen of verzorgen van een goede medische behandeling, rekening houdt met het be lang van een economisch functionnerend ziekenfonds. Daar het thans in gebruik zijnde kan toor niet aan redelijk te stellen eisen voldoet, werden plannen beraamd en de grondslag gelegd voor de bouw van een nieuw kantoor. nog niet de helft van het aahtal leerlingen behaalt het diploma. DEN HAAG, 28 Juli Uit de gepu bliceerde statistiek van het U.L.O. 1949-1953 blijkt dat het aantal leer lingen in deze periode van 127.500 tot 139.400 is gegroeid. Van de Neder landse jeugd ontvangt thans 29 procent U.L.O.-onderwijs (1949 - 26 procent). Slechts 45 procent der toegelaten leerlingen behaalt het diploma. In 1952 waren dit er 19.018. Van de man nelijke gediplomeerden zet 33 procent zijn studie voort bij een nijverheids school (bijv. M.T.S.), 26 procent' ging naar de kweekschool voor onderwij zers en 6 procent vertrok naar een middelbare school. De vrouwelijke ge diplomeerden gaan voor 18 procent over naar het nijverheidsonderwijs, voor 11 procent naar de kweekschool en voor 2 procent naar het middelbaar onderwijs. VIJFDE NEDERLANDSE LEDERWARENBEURS GEOPEND; AMSTERDAM, 28 Juli De burge meester van Amsterdam, Mr A. J. d'Ailly, heeft vanmorgen de vijfde Ne derlandse Lederwarenbeurs geopend, die tot en met 81 Juli a.s. in de kleine zaal van het R.A.I.-gebouw te Am sterdam wordt gehouden. Deze tentoonstelling, georganiseerd door de coöperatieve vereniging „kof fer- en lederwarenbelangen", bevat o.m, een verzameling historisch schoei sel uit alle delen van de wereld. Voorts worden de diverse stadia der bewerking van leer en kunststoffen (vooral plastic wordt door deze indus trie veel gebruikt) getoond. DJAKARTA, 28 Juli In de gebieden rond Purwokerto hebben de laatste tijd tienduizenden personen hun woningen verlaten in verband met de toenemende activiteit van henden. Zij hebben be scherming gezocht in veiliger streken. Zuid-Afrikaanse cheque voor het Rampenfonds. 's GRAVENHAGE, 28 Juli Mor gen om 15.30 uur zal door de Zuid- Afrikaanse ambassadeur in Nederland een zeer belangrijke cheque worden aangeboden aan Z.K.H. prins Bern- hard, als voorzitter van het Rampen fonds. Het conflict in de Geref. Gemeenten. ROTTERDAM, 28 Juli. De presi dent van de Rotterdamse rechtbank heeft gisteren uitspraak gedaan iri 'n kort geding betreffende de schëuring in de Geref. Gemeente te Vlaardingen, waarbij het ging om de toewijzing van het kerkgebouw. De voorgeschiedenis van de kwestie was als volgt: in de Geref. Gemeente in Vlaardingen waren twee stromin gen, pro en contra de beslissing van de synode inzake dr Steenblok. Over deze kwestie was een vergadering van de gemeente tegen 26 Juni bijeengeroe pen, doch twee dagen ervoor zou de kerkeraad, die bestaat uit vijf ouder lingen en vijf diakenen, een verga dering houden. Nu zouden twee ouderlingen en vier diakenen, die er voorstander van waren het kerkgenootschap der Geref. Gemeente te verlaten, een vergadering hebben gehouden waar bij de overige vier kerkeraadsleden die een tegenovergestelde mening haddeft, niet zouden zijn uitgeno digd. In deze vergadering werd hét besluit genomen, het verband der Geref. Gemeenten te verlaten. Het kerkgebouw werd van een andér slot voorzien en de niet uitgenodig de kerkeraadsleden konden dus het gebouw niet meer betreden. Deze vier kerkeraadsleden hadden nu tegen de andere zes een kort ge ding aanhangig' gemaakt. Zij willen namelijk dat de kerk voor hen ge opend zal blijven. Zij vroegen een dwangsom van honderd gulden voor iedere dag dat de overige zes leden in gebreke zouden blijven. Uitspraak doende heeft de president beslist, dat de gedaagden het kerkge bouw moeten ontruimen en de sleutels afgeven aan eisers. Hij bepaalde voorts dat het geschil binnen een maand aan de gewone rechter moet worden voor gelegd. De dwangsom wees hij niet tqe. De president achtte het een bezwaar dat de gemeenteleden niet zijn ge hoord op de vergadering, die tegen 26 Juni bijeen was geroepen. LUNTEREN, 28 Juli Dr J. Blauw, secretaris van de Nederlandse Zen dingsraad, heeft Maandagavond in het conferentieoord te Lunteren een in terkerkelijke zendingsconferentie ge opend. Deze conferentie, die tot en met Vrijdag duurt, berust op een tra ditie, want reeds vóór de eerste we reldoorlog kwamen hier elk jaar de zendingsvrienden bijeen. Als conferentievoorzitter treedt dit jaar op ds J. Batelaan uit Utrecht, di rector van de Geref. Zendingsbond in de Ned. Herv. Kerk. Er wordt gedurende de komende dagen een drietal cursussen gegeven. Ds A. Pos, voorheen docent aan de theologische opleidingsschool van de Geref. Kerken te Djakarta, leidt een vierdaagse cursus over het on derwerp: „Het Oosten op drift". Ds S. P. Tabaksblatt, die voor de Ned. Herv. kerk in de Jodenzending werkzaam is, spreekt over: „Israël tussen de tijden" en de heer D. Vermeul en oud-gezant in Arabië, behandelt het onderwérp: ,De Islam in de crisis". Vereniging tot herstel Vaif 4e eenheid der Geref. Kerken. ROTTERDAM, 28 Juli Te Utrecht heeft Zaterdag, het voorlopig bestuur van de vereniging tot herstel van de eenheid der Gereformeerde kerken vergaderd. Een concept voor statuten en huishoudelijk reglement werd vastgesteld. Met algemene stemmen werd een voorstel aanvaard tot het "Vöfüiëff'vS&i* ëe'n óöïtegë vait- advies; waarvoor verschillende namen werden genoemd. Verder werd besloten op 19 Sep tember a.s. een algemene ledenverga dering te houden in Utrecht. Op deze vergadering zal bovengenoemd con cept worden behandeld en een defini tief bestuur worden gekozen. Tenslot te werd een landelijk vergaderings plan besproken, dat op de eerstvolgen de ledenvergadering zal worden uit gewerkt. Beroepingswerk. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kampen, H. Harkema te Zeist; te Arnemuiden, T. Poot, cand. te Bodegraven. Aangenomen naar Hem-Venhuizen, J. v. d. Werff, cand. te Assen. Benoemd tot hulpprediker te Nieuw- Buinen, H. Slomp, catecheet te Drou- wenermond; tot vic. te 's-Gravenhage, J. van Duin, vic. te Noordwijk aan Zee. Bedankt voor Harlingen, R. Bijl te Bèrlicum; voor Almkerk, toez., W. L. Heymans te Oudelande. Geref. Kerk. Beroepen te Wolwerd, D. Barten, cand. te Noord-Scharwoude. Bedankt voor Dedemsvaart, L. Zwa nenburg te Oud-Schoonebeek. Geref. Kerk (art. 31 K.O.) Examen: De classis Zwolle heeft praeparatoir geëxamineerd en be roepbaar verklaard, de heer J. Bon hof te Hasselt, cand. aan de 'zolo gische Hogeschool te Kampen. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Sneek, W. de Joode, cand. te Apeldoorn, fRemonstrantse Broederschap. Beroepen te Naarden-Bussum, mej. da M. B. Vos, thans voorgangster der Ned. Prot. Bond te Brielle-Maassluis. DEN HAAG, 28 Juli. Na zijn bezoek aan de -Koningin op het bui tengoed Ter Horst te Wassenaar, heeft de Japanse kroonprins Akihito vanmiddag in Den Haag respectievé- lijfe -ftét' MaufitShais,-het-Vredespaleis en de miniatuurstad „Madurodam" bezocht. SLOTKOÈRSEN AM3TERDAMSCHE EFFECTENBEURS m*d«gedeeld door dt AMSTERDAMSCHE BANK N.Y., GOES. Nederland 1947 98/ Invest. Certif. 98/ 98/ Dollarlening 1947 93/ 96 Grootboek 1946 m 3Z K. Olie. 1950 116/ 117/ Ned. 1962/64 cum 100 99/ Cult. H. Ind. Bk 79/ 79 Nat. Handelsbank 124/ 123/ Ned. Handel Mij 157 156 A.K.U. 168Z 108 169 Beikel's Patent 107 Bergh's Jurg. 272 270/ Calvé Delft 124 124/ 157/ Gelder Zonen 157 Fokker 115 116 Kon. Hoogovens 168 168/ 216/ Ned. Ford 218 Ned. Kabelfabr. 217 217 Philips' Gloeil. 167/ 166H Do 6 cum. pref. wd. 147/ 194/ 147/ Unilever 193/ Wilton- F ij enoord 176/ 176 Unilever 194/ 193/ Biiiton I rubr. 279 Biliton EL rubr. 214/ 218 Dordtsche Petr. 300 302 Dito. pref. Kon. Olie 306/ 310/ 320/ 322/ Dito, onderaand. Moeara Enim A'dam Rubber Deli Bat. Rubber Bandar Rubber Ke nde tig Lemboe Oost Java Rubber De Oostkust Serbadjadi Holl. Am. lijn 320 518'/ 957/ 145/ 95/ 76 34 117/ 47/ 134 K. J, Ch. Paketvrt 109/ Kon. Boot Kon. Paketvrt Kon. Rott. Lloyd Ned, Sch, Unie St.v. Mij Ned. 128/ 118 124/ 126/ 135/ Ommeren'» Scfövrt 153/ H.V.A. N.I.S.U. Java Cult. Vorstenlanden Deli Bat. Mij Deli Mij Mïiller Co Senembah Amsterd. Bank Rotterd. Bank Escompto Bank Twentsche Bank 113/ 88/ 617* 25/ 166 103/ 89/ 168/ 16334 69 164 322/ 520 95/ 145 96 76/ 33 47 133/ 108/ 128/ 118 124/ 125/ 134 155 111/ 88 60/ 24/ 165/ 103/ 174 89/ 168 163/ 68/ 164L Overzeese Gas Borneo Sumatra1 Internatio Am. Radiator Am. Smelting Anaconda Copper Chrysler Bethl. Steel Ford Canada .Hudson Motor General Motors Intern;1 Nickel Kennecott Stand. Brands Rep. Steel - Nash Kelvinator U.S. Steel North. Am. Comp. Cities Service Cont. Oil Philips Oil Midcont. Oil Shell Union Tide Water Baltimore Miss. K. Texas Pennsylvania New York Centr. Canadian Pac. m m 133V, 124 15414 l4l 21M 2! >4 - 24)4 37 27 VEEMARKT. Aanvoer in totaal 3212 (weektotaal 4902); vette koeien en ossen 400; ge- bruiksvee 1025 (264 t.b.c.-vrij)vette kalveren 110; graskalveren 182 (75 t.b.c.-vrij); nuchtere kalveren 3795; varkens 267; biggen 316; paarden 113; veulens 90; schapen of lammeren 277; bokken of geiten 37; vette koeien 2.70 —2.78, 2.56—2.68, 2.20—2.40; vette kal veren 2.64—2.74, 2.52—2.64, 2.32—2.52; graskalveren 350, 300, 200; nuchtere kalveren 60, 50, 48; biggen 50, 46, 40; slachtpaarden 1.90, 1.85, 1.70; veulens 450, 380, 280; schapen 110, 90, 80, lam meren 90, 80, 70; kalfkoeien 1075, 950, 850; melkkoeien 1075, 950, 850; vare koeien 725, 640, 600; Vaarzen 800, 725, 600; pinken 525, 475, 375. VISMIJN VEERE. VEERE, 27 Juli. Vismijn. 2755 kg exportgarnalen 1.662.20, 53 kg schar 3856, 88 kg bot 34—47, 202 kg tong 812.04, 78 kg rog 4381, 3,5 kg visiever 1683, 2 kg wulken 16, 7 kg paling 1,722, 11,5 kg kreeft 8.189.97, 6 kg poon 19. EIERMARKT GOES, 28 Juli Kipeieren 13; Kal koeneieren 15; Ganseieren 20. TERNEUZEN, 27 Juli. Sla 7.50— 10.80 per 100 st. Bloemkool A 4456, B 3638, C 8.30, Witte komkommers B 1518, C 912, Groene komkom mers B 1718, C 15, Peen 1216, Kroten 68, Uien 12, alles per bos. Eerstelingen I 8.6013.90, II 8, Bintjes 810, Saskia 914, Andijvie 15—18, Stamsnijbonen 34, Princ. bonen 28 35, Wagenaars 15, Saxa 2124, Per fect 41, Spitskool 20, Rodekool 914, Sav. kool 2426, Witte kool 10, Peen lë, Tomaten A 65—70, B 66—68, C 54 56, Uien 912, alles per kg. Appelen: Yellow Transparant A 37, B/C 29.90—33.10, I 28—30, II 19—28, K 24—27, fabr. 15—23, Val 8—12. Peren: Oomskinderen K 2528. Prui men: Oxangepruimen 3942, Early Laxton I 68—72, II 6266, fabr. 35 52, Rode bessen: Duitse zure 6471 Frambozen 88. THOLEN, 28 Juli. Bintjes bonken 12.30; gewone 12.7412.87; poters 6.87; kriel 4; Witte Eigenheimers gew. 14 14.95; poters 9. Aanvoer 30 ton. Stam- bonen 58, aanvoer 1500 kg. Uien bon ken 77.71, gewone 8.108.87, drielin gen 11.0911.57, picklers 17.94. Aan voer 300 ton. ST. ANNALAND, 28 Juli. Doré gewone 14.34; Bintjes bonken 12.69 13.30; gew. 12.7012.92; drielingen 7.44; Eigenheimers gew. I 14.6914.98; id. II 11—14.36; drielingen 7.81—8.20; BI. Eigenh. gew. 16.60, alles p. 100 kg. Aanvoer 103 ton. Bonen A 40, B 38, B afw. 27, per 100 kg. SCHERPENISSE, 28 Juli. Bintjes bónken 12.60, gew. 12.5612.73; Big. bonken 10.50; gewone I 13.6514.84; gewone H 11.1513; drielingen 7.18'; BI. Eigenh. gew. 14.46; Koopm. Blau we gew. 14.67; Alles per 100 kg. Aan voer 30 ton. EIERMARKT. GOES, 28 Juli. Prijs voor verse kippeneieren f2.33 per kg. Voor vuil- schalige en gewassen eieren wordt 2 cent per stuk minder uitbetaald. KAPELLE, 28 Juli. Exportvei ling: Yellow,Transparant A 44.20, B/C 30.10—32, H I grof 34.90, H I 25.70— 29.70, H II 22-.50, Keuken 22.60—22.70, Fabr. 13.80, Kroet 3.80, Earley Victo ria H 1 grof 19.80, H I 16.90—17.20, Keukèn 12.8Q, Oomskinderenpeer A 48.70, B 40.90—41, H I 27.40—28.20, H II 16.80—17,70, Keuken 23.10, Dubb. Princessebonen I 53.8056, II 53.20 —53.30. Gewone veiling: Kersen: Klerken 1.201.38, Krieken 801.13, Zure Mo rellen 2173, Frambozen 1.212.49, Bramen 641.16, Rode bessen 74, Kruisbessen 1526, Pruimen: Earley Laxton 24—63, Czaarpruimen 3172, Eldensë Blauwe 1025, Töllenaars- pruimèn 322, Occulanen 815, Yel low Transparant 941, Oomskinde renpeer 1042. GOES, 28 Juli. Export- en Indu. strieveiling: Yellow Transp. A 44.10— 44.30, B/C 28.20—28.70, I C/R 39.40, I 27.20—28.10, II 16.10—16.60, Early Viet. I 18, I C/R 20, Oomskinderen A 49, B 38, I C/R 38, I 30.30, II 16.60— 17.10, Beauty of Bath A 40, C 35, B/C 35.40, Dubb. Pr. bonen 5255.60, 1 C/R 41, I 38, II 22.50, Rode bessen 43.7054.50, Frambozen 77.50. Verpakt fruit: Yellow Transp. AA 48, A 46, B 36, C 31, Beauty of Bath A 50—52, B 47—49. Gewone veiling: Yellow Transp. 3 26, Oomskinderen 635, Beauty of Bath 1228, Frambozen 75111, Kruisbessen 3641, Perziken 1822, Frankenthaler 270, Bramen 7889, Oranjepruimen 915, Laxton 2161, Tollenaars 1219, Okkelanen 1216, Czarpruimen 2862, Ontario 3755. Groenten: Komkommers 815, To maten 4552, Dubb. Pr. bonen 47— 52, Saxabonen 39, Wagenaars 2433, Eerstelingen 12, Drielingen 8, Gr". Sav. kool 2021, Andijvie 11, Rabar ber 7, Waspeen 20, Meloenen 5383, Uien 7, Wortelen 22. KRABBENDIJKE, 28 Juli. Ex portveiling: Yellow Transp. AA 42, A 43.10, B 35.90, B/C 30.20—30.50, 27.70, I gr. 37.10, I 28.20, II 19.80. Gewone veiling: Dubb. Princ. bonen 40.60—50, Yellow Transp. (los) 334, (ver pakt) 4549, Oomskinderen 1634, Earley Laxton 653, Frambozen 85, Bramen 91. VEERE, 28 Juli. Vismijn. 2453 kg exportgarnalen 1.471.85, 50 kg schar 38—42, 88 kg bot 16—22, 126 kg tong 60—1.68, 29 kg rog 62—71, 16 kg poon 1619, 7 kg kreeft 2.62 8.39, 2 kg visiever 55, 3 kg wulken 16, 1 kg zalm 97, 2 kg ongesorteerd 29. Waar zijn ,onze schepen4^ GROTE VAART AAGTEKERK 27 Gibraltar/Genua; AALSDIJK 29 te Antwerpen verw.; AK- KRUMDIJK 27 Port Said/Genua; AXEL- DIJK 27 Antwerpen/Rotterdam; BOSCH- FONTEIN 27 Genua/Marseille; GAASr TERKERK 27 te Cadiz; LEMSTERKERK 27 Kaap Bon/Port Said; LEOPOLDS* KERK 27 Bushire/BahreinVEENDAM 27 Scillys/Southampton; WATERMAN 27 Landsend/Halifax; WILLEM RUYS 27 Colombo/Port Said; DONGEDIJK 26 Cu rasao/Cartagena; EDAM 27 New York/ Hamilton; ZUIDERKRUIS 27 Amster dam/Kaapstad; ANNENKERK naar Bei- ra; DIEMERDIJK 28 te Vancouver; ME. LISKERK 29 te Casablanca verw.; NOÓRDAM 27 Landsend/New Yorkj ORANJEFONTEIN 28 te Amsterdam. HAVEN VAN VLISSINGEN Te Vlissingen aangekomen 27 Juli: BAUTA van Antwerpen; BOREAS van Walvisbaai; DAVINA GOEKOOP van Antwerpen; FOLLONICA van Antwer pen; ACTINIA van Antwerpen; BER NARD V van Antwerpen; HÖRNUM van Gent; VECHT Van-Hansweert. Van Vlissingen vertrokken 28 Juli: BERNARD V naar Liverpool; BOREAS naar Sauda; ACTINIA naar Goole; BAÜ- TA naar Gose Bay; VECHT naar Boston. Gepasseerd naar Antwerpen 27 Juli: TRIANCA v.z.n. Antwerpen; 28-7: VLIER van Rotterdam; HERMES van Hamburg; JAHN KREUMER - GREET JAMES nafir Hansweert. Gepasseerd van Antwerpen 27 Juli: AXELDIJK naar Rotterdam; EREBES naar Oporto; JOZO naar Kolding. 28-7: PRIMA naar ALEA; ORANJEFONTEIN naar Amsterdam. («Hl. 1 lllllll iiFiiiniifl imiii UILEBUIL GAAT TE HARD De twee kolenmannen hadden pret om die rare jongen. Met lachende ge zichten hesen ze hem met de kolenzak hoger en ho ger. Plots kwam echter meneer Uilebuil om de hoek van het huis gerend. Direct zag hij Pieter daar hoog in de' lucht zweven. „Kom.naar beneden of ik kom naar boven!" riep hij. „Versta je me. Denk er om ik kan reusachtig goed klimmen. Kom dadelijk naar beneden!" „ife kan niet", riep Pieter terug. „Ik mocht trouwens van u doen waar ik zin in had en dit gehijs vind ik juist zo leuk!" „Je hebt me beledigd!" vervolgde Uilebuil schor. „Ik zal je wel krijgen. Kom je of niet?" „Ik kan niet!" riep Pieter weer. Toen deed Uilebuil erg dom. Hij liep woedend op de twee kolenmannen toe. „Geef hier dat touw!" bromde hij. „Ik zal dat jong wel beneden halen!" Nog voor- - - dat de mannen het hem konden beletten trok hii het touw uit de sterke handen bU de bepaling der minimale bedr jjfs-„Die kolenzak weegt honderd kilo!" riep een van hen nog. „Twéé man alleen ZWEMMER TE VLISSINGEN VERDRONKEN, VLISSINGEN, 28 Juli. Gister middag is óp het badstrand (e Vlis singen de 74-jarigë S. uit Assen, die bij zijn zoon in Vlissingen was ge logeerd, bij het zwemmen om het leven gekomen. Dokter Grippeling is nog bijna twee uur bezig geweest met kunstmatige ademhaling en hart massage en heeft ook nog'enkele in jecties gegeven. Dit alles mocht ech ter niet meer baten. kunnen het touw vast houden!" Maar het was al te laat. Met een ruk schoot me neer Uilebuil aan het touw omhoog. „Dat gaat te hard!" riep hij. „Ik vlieg naar de maan!" De twee kolenmannen stonden als aan de grond gespijkerd maar vlak daarop werden ze door rondstuivend zand en een zware dreun uit hun verdoving gewekt. Pieter kwam namelijk met kolenzak en al met dezelfde snelheid naar beneden als Uilebuil naar boven ging. „Boenggggdaar kwam de zak vlak naast hen neer. Pieter greep direct naar zijn hoofd. „Gelukkig!" zuchtte hij. „Dat zit er nog aan!" Generaal Mark Clark naar de V.S, TOKIO, 29 Juli. De opperbevel hebber der verbonden strijdkrachten in Korea, generaal Mark Clark, zal Woensdag, vergezeld door zijn echt genote, naar de Verenigde1 Staten vertrekken, ter bijwoning .van het huwelijk van zijn- zoon, te New Orleans. Daarna zal de generaal doorreizen naar Washington voor het houden van officiële besprekingen. Hij wordt omstreeks tien Augustus a.s. weer in Tokio verwacht. NAGEKOMEN ADVERTENTIE Heden overleed zacht.'ein kalm, onze geliefde en zorgzame Vrouw, Moeder, Behuwd- en Grootmoe der, Zuster, Behuwdzuster en Tante WELHELMINA WATTEL, in de ouderdom van 76 jaar. Uit aller naam: W. WATTEL Gzn. Middelburg, 27 Juli 1953. Noordbolwerk 8. De begrafenis zal plaats vinden Donderdag 30 Juli, 12 uur ver trek sterfhuis.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 5