HANS WILHELM ZAISSER C0EBERGH sein volgde zijn leermeester Beria in diens val. AKIHITO PANG De toekomst van de lagere landbouw scholen biedt perspectieven. Dokter Gout, een vechtjas, keerde terug. ©e gA&te uieAwaMirig,. ESS Kroonprins van Japan, vertoeft in Nederland Na de meester de dienaar. (de beul van Oost-Duitsland) tteis/mp&itfuf. Pm Woensdag 29 Juli 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 Als de meester valt, valt ook de dienaar. Dat kan enige tyd duren, maar het volgt nvet de zekerheid van een natuurwet. Nauwelijks is Lavrenti Beria van bet toneel verdwenen, of zijn trouwe discipel in het Westen, door hem zorg vuldig geschoold in de beproefde tactiek om een milüoenenvolk blindelings gehoorzaam te doen varen op de door het Kremlin bepaalde koers, volgt hem In zijn val. Niets is in de Sovjet-staat meer zeker dan de onzekerheid van de gunst der dictators. Vanaf 1918 heeft Zaisser gezwoegd en gezweet voor de zaak van het communisme, hjj heeft er»voor gezworven tot in Turküe en Chi na toe, hij heeft zich opgewerkt van een simpel agent tot minister van Staats veiligheid in de Sovjet-zöne Duitsland, van zijn vaderland. Nauwelijks had hij de kroon van zijn carrière bereikt, of hij werd terzijde gestoten door de om standigheid dat zjjn hoogste chef na een mislukte greep naar de macht, waar mee hijzelf niets had uit te staan, wordt geliquideerd. Zo gaat het in een sa menleving die beheerst wor'dt door machtsbegeerte en intrige Het ministerie van Staatsveiligheid is in elk der satellietlanden een ge vreesde instelling. Het is het kind van de beruchte Tsjeka en de G.P.OE., de organisaties die in de jaren na 1917 in de Sovjet-Unie met het wapen der terreur de ijzeren dictatuur hebben gevestigd en gehandhaafd. Zij bestaan in de satellietlanden onder verschil lende benamingen: Ministerie van Staatsveiligheid, Veiligheidsbureau, Divisie ter bescherming van het Volk en Geheime Politie. Aan het hoofd staan duistere figuren, mensen wie elk mededogen vreemd is, waardige nazaten van het rampzalige geslacht uit Hitler's Derde Rijk, wier namen direct verbonden zijn met de martel plaatsen als Buchenwald, Mauthau sen en Theresiënstadt. Het zijn Radkiewicz in Polen, Tsan- kov in Bulgarije, Draghici in Roemenië, Karol Bacilelr in Tsjechoslowakjje, in Hongarije de wrede Gabor Peter, in Al banië de sadist Mehmet Shehu. Namen die mensen doen sidderen van Riga tot Sofia, van de Elbe tot de Zwarte Zee. Zij hanteren de wapens van terreur en zuivering, zij slepen mensen naar de slavenkampen, zij schieten on- schuldigen bij tientallen neer op een binnenplaats als honden. Waarom? Dit is enkel het eenvoudige, beproef de middel om de massa in bedwang te houden en te doen gehoorzamen als willoze slaven. Uw dood doet anderen schrikken. Tweehonderd executies maken een onwillige landstreek, tot een lam. Men zwijgt en gehoorzaamt, men bukt onder de ijzeren discipline en schikt zich naar de wil van het regiem dat geen mens ontziet. Wie is niet bang voor de dood? Eén naam was in het Oostduitse land gevreesd: Hans Wilhelm Zaisser, trouwe dienaar van het Kremlin, ge schoold in de sinistere methoden om de vrijheidsdrang van een volk hard handig neer te slaan en het met stren ge gehoorzaamheid te doen wandelen in de banen der dictatuur. Zaisser, hard en zonder mededogen, geweten loos en onmenselijk. Een beul. GENERAAL GOMEZ EN FORD-DEALER ZAISSER. Toen tussen 1936 en 1939 in Spanje de burgeroorlog woedde, was er bij de Internationale Brigade een staf chef, genaamd Generaal Gomez. On danks zijn Spaans-klinkende naam was hij een Duitser. Men heeft hem nooit anders gezien dan met het norse steenharde gezicht, waarop geen enke le omstandigheid ooit verandering bracht. De burgeroorlog staat bekend om haar wreed karakter. Vooral in het begin speelden zich bloedige tonelen af: plundering, collectieve wraakne ming, massamoorden. Het gelaat van Generaal Gomez is er nooit door ver anderd, zelfs niet voor een ogenblik. Hij had geen gevoel. Hij zal het ook nooit hebben. Generaal Gomez die naam was overigens alleen maar ca mouflage. De generaal heette in wer kelijkheid Hans Wilhelm Zaisser. Hij werd geboren in 1893, vocht als officier in Wereldoorlog I aan het Oostelijk front en werd er in 1918 bekeerd tot het communisme. Van zijn verdere loopbaan zijn slechts enkele feiten bekend. Evenals zijn collega's in andere satellietlanden trad hij zo min mogelijk in de openbaarheid. Hij werkte, evenals zijn meesters in het Oosten, achter de schermen en bleef zoveel mogelijk onbekend. Dergelijke figuren blijven, zoals hun lugubere practijken, altijd gehuld in het half duister, dat het vaste kenmerk is van de wereld der misdaad. De twintiger jaren bracht Zaisser door in zijn vaderland als verrader en saboteur; hij was de leider van de communistische spionnagedienst in Duitsland. Voor zijn promotie tot Ge neraal Gomez speelde hij de rol van Ford-dealer in China en Turkije; in werkelijkheid fungeerde hij er als agent der Komintern. De 'ervaringen van het Spaanse avontuur moesten dienstbaar ge maakt worden aan de communisti sche zaak. Na afloop er van opende de Militaire Academie te Moskou haar deuren voor ex-generaal Go mez. Hij beklom er een leerstoel en doceerde de techniek van de bur geroorlog, terwijl men veilig aan nemen kan dat 's mans aangeboren talent voor de politieke politie in deze jaren niet weinig verder ont wikkeld werd door scholing in de efficiënte methodes van meester Lavrenti Beria. Na 1945 werd Leipzig zijn stand plaats, waar hij hoofd der politie was. Vanaf het begin was Zaisser nauw be trokken bij de oprichting der Volks- politie. Hij was verantwoordelijk voor de opleiding van officieren en man schappen. In Februari 1950 volgde zijn benoeming tot minister van Staats veiligheid, hetgeen tevens functie van opperbevelhebber der Volkspolitie in houdt. De laatste maanden voor zjjn benoeming bracht hij door in Moskou voor een „speciale opleiding". Dit laatste betekende ongetwijfeld de sluitsteen in Zaisser's opleiding tot temmer van de 18 millioen Duitsers achter het IJzeren Gordijn. Daarmee had de Mistasi, het Ministerium für Staatssicherheit, nimmer een sluwer en hardvochtiger chef gekend, nimmer één die meer de zaak van het Sovjet communisme was toegedaan en het volk van eigen Blut und Boden stren ger dwong in het ijzeren dwangbuis der vreemde Sovjets. Thans is Zaisser's beulswerk ten ein de en kan hij zich voegen bij de lange rjj van tirannen der geschiedenis, die slechts hoog stegen om diep te vallen. M. v. W. Gedegen referaten bij zilveren jubileum. Ver. van Chr. Land- en Tuinbouwonderwijzers vierde 25-jarig bestaan. (Van een onzer redacteuren). UTRECHT, 27 Juli De Vereniging van Chr. Land- en Tuinbouwonderwij zers heeft Zaterdag in de te Utrecht gehouden vergadering haar zilveren jubi leum gevierd. De voorzitter, de heer N. A. Witterholt te Winsum, herdacht dit heugeljjk feit in zijn openingswoord en de secretaris, de heer H. Radix te Amersfoort, schetste in zijn verslag in korte trekken de geschiedenis van deze organisatie, die te Zwolle door 14 onderwijzers werd opgericht. Thans telt de bond 172 leden verdeeld over 5 afdelingen. Verder werden aan de leden bij wijze van jubileum twee gedegen referaten voorgezet. Ir N. J. A. van Keulen, inspecteur van het Landbouwonderwijs, sprak over de toekomst van de lagere landbouwscholen en prof. dr W. Rip behandelde het onderwerp „Landbouw en Economie". Op het ogenblik vertoeft in ons land prins Akihito, kroonprins van Japan. De toekomstige keizer maakt nl. een langdurige studiereis door Europa. In kasteel Oud-Wassenaar hield hij een persconferentie, waarbij ook de am bassadeur van Japan in Nederland, de heer Suemasa Okamoto, tegenwoor dig was. Spreekkamer aan het Korea-front. De koude was zijn ergste vijand. (Door oorlogscorrespondent W. Horman.) DEN HAAG, 27 Juli. Enige weken geleden heeft dokter C. H. Gout uit Ede zijn „spreekkamer" aan het front, een in de grond gegraven en met zandzakken versterkte bunker in Korea verlaten, en is hij de weg te rug naar het vaderland ingeslagen. Het laatste wat hjj van Korea, waar hij van 12 December van het vorige jaar tot 18 Juli van dit jaar heeft door gebracht, zag, was een geteisterd land, dat verpulverd en verlaten lag onder een witbrandende zon. MOEILIJKHEDEN.... LEGIO. Dokter Gout kwam midden in de verschrikkelijke winter in Korea aan. Hij betrok zijn „spreekkamer", die on geveer een kilometer achter de front lijn lag met het optimisme van elke nieuweling. Al spo --lig bemerkte hij echter, dat juist de nietsontziende winter zijn hevigste vijand zou wor den. Voor de gezonde man is de kou de te verkiezen boven de gloeiende zomer, maar de zieke soldaat onder vindt er de nadeligste gevolgen van. Zijn ledematen bevriezen als hij te lang op de steenkoude grond ligt. Als men hem wil verbinden moet hij zich uitkleden en de koude vat hem dan onmiddellijk in haar ijskoude greep. Een zoveelste moeilijkheid is, dat ste riel water direct bevriest als het bij de kachel vandaan komt en men moet dit na gebruik dan ook onmiddellijk opbergen. Verder krijgt elke gewon de een kop warme koffie, maar ook deze moet direct geschonken worden, want zet men de ketel maar een paar minuten in een hoek, dan vindt men alleen nog maar een blok bruin Ijs te rug. En dit zijn nog maar enkele moeilijkheden waarmee een bataljons arts in Korea te kampen heeft. De auto's zijn de reddende engelen, maar ze moeten om de twee of drie uur warmgedraaid worden, want het water in de radiator is een gemakke lijke prooi en de olie in de versnel lingsbak wordt zo dik, dat men moei lijk kan schakelen. Om dit te voor komen klimmen de chaufeurs dan maar regelmatig uit hun winterslaap- zakken en midden in de troosteloze nacht hoort men het eentonig gedreun van de motoren. Opereren doet men aan het front niet n een bataljons-arts heeft bij een anval van Chinezen dan ook maar één woord met brandende let ters voor de geest: afvoerenaf voerenafvoeren. VECHTJAS TEGEN PROBLEMEN. Door al deze tegenwerkingen van de natuur wordt de frontdokter een vechtjas, een vechtjas tegen proble men, een vechtjas tegen de dood. Dok ter Gout heeft zijn strijd met succes gestreden. Hij kon ons gelukkig ver tellen, dat in de tijd toen het Neder lands detachement in de eerste linies lag, slechts één procent van zjjn man nen is gesneuveld. Er vielen twaalf doden en vijftig werden er gewond. Van deze vijftig stierven er twee, die echter zo zwaar gewond waren, dat niemand ze meer kon redden. Elke verwonding, hoe klein ook, deld. De eerste injectie wordt gege ven tegen eventueel optredende in fectie en de tweede om de zozeer ge vreesde „klem" te voorkomen, een werd onmiddellijk met een peijicel- line- en anti-tetanus-injectie behan- kramptoestand, die reeds na enkele minuten dodelijk kan zijn. Er zijn twee plaatsen waar de sol daat aan het front telkens weer zijn „morele opdoffer" komt halen: bij de geestelijke verzorger van de troep en bij de dokter. En elke soldaat op Ko rea wist, dat de „spreekkamer" van de dokter altijd open stond. Velen zullen er zijn, die zich heel hun leven het gesprek zullen herinneren, dat ze eens op een donkere vriesnacht of een helle zonnedag in een bunker aan het front met dokter Gout hebben gehad. Te Oak Ridge (Tennessee) zijn on geveer 3500 arbeiders van de fabrie ken voor atoomenergie in staking ge gaan. Zij eisen een verhoging van hun uurloon met WXA cent. Te Marilia in de Braziliaanse staat Sao Paulo is een drieling, een meisje en drie jongens, geboren. De moeder, die reeds vier kinderen, onder wie 'n tweeling, heeft, en de vierling maken het goed. Ir van Keulen constateerde, dat het lager landbouwonderwijs in de afge lopen tien jaar een verheugende groei doormaakte, zodat ons land thans niet minder dan 290 lagere land- en tuin bouwscholen telt. Steeds meer won het inzicht veld, dat deze scholen niet alleen vakonderwijs behoren te geven, doch dat zij ook een taak hebben bij de persoonlijkheidsvorming van hun leerlingen. Hieruit volgt tevens, dat ook dit onderwijs niet neutraal kan zijn, daar het een levensbeschouwelij ke kant heeft en de persoonlijke le vensbeschouwing van de onderwijzer er steeds haar stempel op zal drukken. De onderwijsvernieuwing op dit terrein accentueert dit nog sterker, want op 12 proefscholen wordt thans reeds gewerkt met een uitgebreid leer plan waarbij niet alleen landbouwon derwijs in engere zin wordt gegeven. Deze scholen sluiten aan op de zesde klas van de lagere school en naast de van ouds bekende vakken staan hier ook zang, handvaardigheid, mechani satie e.a. op de rooster. Zodra de wettelijke regeling tot stand is gekomen, die deze nieuwe vorm van onderwijs sanctionneert, zal begonnen worden om alle scholen binnen een pe riode van 5 6 jaar om te bouwen in de geest, zoals nu reeds de proefscholen werken. Die wettelijke regeling moet worden afgewacht, omdat deze vernieuwing in verband met de behoefte aan meerdere leslokalen 'financiële 'consequenties schept. Een objectieve norm en een fi nanciële regeling zijn dus onmisbaar. GEEN PERSPECTIEVEN? Spr. verklaarde, dat de vrees van vele landbouw-onderwijzers, dat him vak geen perspectieven meer heeft, volko men ongegrond is. De hierboven ge schetste vernieuwing alleen reeds maakt het noodzakelijk, dat er 600 on derwijzers bijkomen. Om het behalen van acten te stimu leren is een plan in de pen om de toe lage voor bezitters van deze acten met 2 hoofdaantekeningen en een enkele bij-aantekening aanzienlijk te verho gen. Hebben de assistenten van de con sulenten-de taak van de onderwijzers op technisch gebied vaak overgeno men, laatstgenoemden behouden een zeer belangrijk werkterrein op sociaal en cultureel gebied in hun omgeving. Vooral voor de beroepskeuze-voor lichting nemen zij een onmisbare plaats in. Ook behoeft geen vrees te bestaan, dat de cursussen op de duur geheel zullen verdwijnen nu het aantal lagere landbouwscholen toeneemt. Een school moet toch altijd steunen op een ge bied, waar minstens 650 bedrijven zijn hoewel van deze norm kan worden af geweken, als een niet kleine groep dit vraagt omdat zij een school van een bepaalde levensbeschouwelijke richting voor haar kinderen wenst. Er zullen echter steeds gebieden, zijn, waar cursussen onmisbaar blijven. Ingezonden Mededeling (Adv.) Dit geheel op de practijk afgestem de betoog gaf vanzelfsprekend tot een diepgaande discussie aanleiding. VERANTWOORDELIJKHEID. Prof Rip, die in de middagvergade ring sprak, wees op de grote verant woordelijkheid die ook de landbou wer draagt, daar hij bij zijn econo misch handelen voortdurend beslissin gen moet nemen. Hij moet dit doen als commercieel leider van zijn bedrijf, als leider van het productie-proces en als leider van de arbeidsgemeenschap. Sedert de dertiger jaren is reeds veel verantwoordelijkheid van zijn schou ders afgenomen en gelegd op de orga nisaties, de overheid, de coöperaties e.d. Hoewel dit vaak noodzakelijk was, moet ons streven er toch op gericht zijn voor ondernemer en arbeider een zo groot mogelijke verantwoordelijk heid te behouden, aldus spr. We moeten geen keus maken tussen de individualistische-kapitalistische of collectivistische maatschappij, doch beide verwerpen. Van de Christen mag worden verwacht, dat hij inziet wat bij zijn economisch handelen ligt voor zijn eigen verantwoordelijkheid en wat hij moet overlaten aan andere, ruimere kringen. Een juist afwegen is hierbij vaak moeilijk, wat spr. aanleiding gaf tot de opmerking dat de economische faculteit van de V.U. eigenlijk 25 jaar te laat tot stand is gekomen. Toch moet de Christen, ook in zijn economisch handelen, steeds trachten Gods wil te doen, daarbij zijn richtlij nen allereerst zoeken in de Heilige Schrift en daarnaast in de geschiedenis en de hem omringende schepping'. De heer Radix werd bij acclamatie als secretaris herkozen. Als gasten wa ren op deze jubileumvergadering aan wezig de heren Joh. Verkuyl namens de C.B.T.B., W. Fieggen als vertegen woordiger van de Unie van Chr. Onderwijzers, R. Bos voor de Chr. Jonge Boeren- en Tuindersbond en vier bestuursleden van de Ned. Chr. Landarbeidersbond, waaronder de voorzitter, de heer P. Stokman en de secretaris, de heer H. Oudekerk. INTERNATIONAAL CALVI NISTISCH JEUGDCONGRES. AMSTERDAM, 27 Juli In het Ge reformeerd jeugdcentrum „De Witte Hei" te Huis ter Heide zal van 17 tot 22 Augustus a.s. een internationaal Cal vinistisch jeugdcongres worden gehou- ,den, waar vertegenwoordigers van Cal vinistische jeugdorganisates uit talrijke landen van gedachten zullen wisselen over „De aanpak van het" jeugdwerk". Het doel van het congres is te ko men tot een coördinatie van het jeugd werk. Tot dusver hebben jeugdleiders uit Afrika, China, Japan, Engeland, Schotland en Duitsland toegezegd het congres te zullen bijwonen. Dit con gres is een aansluiting op de bijeen komst te Montpellier, die op het ogen blik wordt gehouden en waar ons land o.m. vertegenwoordigd is door de heer Ad. Kuiper, directeur van het Gereformeerd jeugdcentrum. Op het congres in Huis ter Heide, waar van Nederlandse zijde vertegen woordigers van de jongelings- en meisjesbonden op Gereformeerde grondslag zijn uitgenodigd en waar voor een ere-comité is gevormd uit hoogleraren van de V.U. en de theo logische hogeschool te Kampen, zullen onder meer prof. mr P. J. Verdam, hoogleraar aan de V.U., de heer I. Stap, oud-secretaris van de jongelings- bond en de heer Ad. Kuiper het woord voeren. FEUILLETON. door J. BRANDENBURG. ,122 Ingezonden Mededeling (adv.) Wie van drups of populair gezegd van „zuunjes" houdt, ondervindt een geheel nieuw genot, wanneer hij Rang Cristal fruits proeft Uw winkelier heeft ze in voorraad. Let cp de naam RANG op het beschermend om- hulsel van teder „Rangetfe" - Mijn broeder, uw heilig enthousiasme ontsteekt het vuur in mijn hart. Ach, had ik slechts één of twee delen van uw groot geloofach, zagen wij nog slechts één keer Zijn Ster, die ons de boodschap bracht. Maar ik wil, ook zonder dit teken, geloven in het doel van onze tocht. Ook al is alles tegen ons en onze verwachting in, mijn broeder, ik wil met u ge lovenIk geloof in de Heiland der wereld. De heilige Boeken van het Joodse volk hebben over Hem geschreven en ook mijn hart spreekt tot mij van de Messias, Die de Christus genoemd werd door de oude Koning van Jeruzalem En dan spreekt ook de middelste in jaren: Ook in mij hebt gij het oud vertrouwen hersteld, mijn broeder. Bij al wat ons ontviel in de heilige stad, waarvan wij zóveel verwachtten, zijn we toch één belangrijke zaak rijker geworden: wij hebben vernomen, dat de heilige Schriften van de geboorte van deze Messias gesproken hebben en dat de plaats van Zijn geboorte staat opgetekend. Ik zie daarin Gods eigen vinger en ik wil geloven, want, hoe vreemd alles ook schijnen moge, nu ik geloof, is ook in mijn hart de innerlijke vrede, welke mijn verstand niet bevatten kan, uitgestortKomt, laat ons voortgaan, broeders1 Na dit spreken, zijn de Magiërs de donkere diepte van het dal ge passeerd. De weg gaat nu weer opwaarts Het is zéér donker geworden. Zware, neerbuigende kronen van hoge sycomoren spannen zich als een ondoordringbaar dak boven hun hoof den. Maar bij het stijgen wordt het geboomte weer schaarser en grotere stukken van het sterrenbezaaide hemelgewelf worden weer zichtbaar. Langs een steil pad bereiken zij spoedig een hoogte, een heuveltop, van waar de ruime omtrek ver en breed is te overzien. En dan plots is daar het grote wonder: het bekende Sterrenbeeld staat in glanzende pracht te schitteren boven het dak van een klein huisje op een volgende heuveltop, heel dicht bij de stad Bethlehem. De Magiërs houden hun kamelen in en het is de oudste der drie, die met een jubelende stem het over de geh.ele karavaan uitroept: De. Stérde Stér...! Mijn ogen zien de StérO, mijn broeders, wat schittert het beeld boven gindse heuveltop! Er zijn uitroepen van verbazing. De gehele karavaan is tot staan ge komen en plots valt er grote stilte, alsof men in aanbidding reeds nu het hart uitstort voor de grote Koning, Die verwacht werd. Aller gelaat is met een expressie van extatische bewondering naar het wit-glanzend Sterrenbeeld opgeheven. Dan zegt de jongste der drie Magiërs: Mijn broeders, nu wij ge loofd hebben, zién wij het ook! Boven gindse heuveltop moet de woning zijn, waar de Koning geboren is, de Messias, de Christus, de Heiland der wereld. Komt laat ons toch voortgaan, broeders, laat ons haasten en knielen voor die Koning! De kamelen worden aangedreven. De stoet komt in beweging. Het gaat rechtstreeks in de richting van het Sterrenbeeld boven gindse huis. Eerst gaat het nog weer door een dal, naar de donkere diepte. Soms beneemt een dicht bladerdek hen alle uitzicht, maar zij naderen en boven gindse heuveltop blijft het glanzend Sterrenbeeld hen wenken. Wanneer zij de heuvelhelling bestijgen en hoger klimmen, is plots het sterrenbeeld uit hun gezicht verdwenen. Een wolkenbank aan de verre horizon nam het weg uit hun gezicht. Maar nu staan zij ook voor de woning Het is geen paleis, zelfs geen rijk burgerhuis, het is een herdershut, de hut van Jacob-ben Isboseth HOOFDSTUK 12. De volgende Sabbatdag loopt Jochanan van Bethlehem, door zijn hof, eer hij de gang naar de Synagoge maakt. Eén zijner slaven spreekt hem aan. Heer, hebt gij het grote nieuws gehoord, waarvan geheel Bethlehem vervuld is? De bedelaar Ochanja heeft het overal verteld en zijn eigen ogen hebben het deze morgen reeds vroeg gezien, zegt hij. Welk nieuws zou deze klapper te vertellen hebben? zegt Jochanan wrevelig omdat een slaaf hem stoort in zijn Sabbatsgepeins. Hij vertelt van de komst van een grote stoet, een karavaan, ge komen uit het verre Oosten, vreemdelingen, die gekomen zijn om het Kindeke van Jozef en Maria te begroeten, zegt de slaaf, die zijn triumf, dat het hem gelukt is, zijn meester uit het evenwicht te slaan, schier niet verbergen kan. Deze kijkt hem verstoord aan. (Wordt vervolgd)

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 4