In Kruiningen is de slag tegen de modder beg onnen. Nieuws uit de Provincie. Eerst de straten schoon, is 't devies. <r Invasie van helpers en helpsters Middelburgse molen wordt hersteld Een belofte. De omwenteling in de vlasindustrie. -J Omwenteling in de keuken Gemeenteraad Middelburg. *Sport en spel Zwemcompetitie voortgezet te Souburg. Zierikzee. St. Laurens lag in de frontlinie WoMêdaq 19 Juli 19JJ ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 GOES, 28 Juli Tot zijn knieën stond de man in de modderbrei, maar hij werkte stug door. Met een platte schuiver, zoals men ze 's winters ook wel gebruikt om de ijsbanen sneeuwvrij te maken, schoof hij de taaie plakkerige klei de gang uit. De hele voorgevel, van zijn huis ontbrak en het dak hing scheef, net als bij de buren. Maar nie mand zei, dat-ie gek was. Net als hij, was iedereen koortsachtig in de weer, of het huis nu op instorten stond of niet. De „invasie" is begonnen; helpers en helpsters zijn gekomen om het „krijgsplan" van de Herstelcommissie Kruiningen uit te voeren en nog velen zijn onderweg. Vrachtauto's rijden af en aan en in de straten hc" een ongekende drukte. Kruiningen komt weer tot leven. Le man, die daar zo fanatiek stond te „modderen" heeft vertrouwen in de toekomst. Natuurlijk, hij zag nat zo lief, dat zijn hele huisje tegen de vlakte ging, want dan krijgt hij „ten minste een nieuw". Maar zolang het nog staat, zolang maak je het schoon, al ligt de klei dan ook tot de ven sterbanken en al zak je tot je knieën in de blubber om er te komen. pe ene vrachtauto na de andere 5kt van de Zanddijk naar het dorp ene na de andere keert volge laden met stinkende slik terug die achter de Zanddijk op een stuk land wordt neergesmeten. Er zitten tranen in dat slik. Tranen van hulsmoeders die er geen gat meer in zag^h, maar die begonnen zijn. Die twee, drie, ja zelfs vier keer op de 'muren hebben staan schrobben om verf terug te vinden. DE STRATEN SCHOON. Eerst moeten de straten sohoon. De Helde Mij en de D.U.W. werken er en zij worden geassisteerd door vrijwilli gers. Uit Apeldoorn arriveerde Maan dagmiddag een vijftigtal gemeente arbeiders met vier vrachtauto's; uit het Zwitserse kamp kwamen mannen van de vrijwillige internationale hulp dienst. Leerlingen van het Chr. Lyceum VPOf Zeeland te Goes hebben in de Hoofdstraat het wegdek van de mod derlaag ontdaan. Vol trots toonden zij het schoongemaakte weggedeelte. Sr was op dat moment maar één straat in Kruiningen en dat was de hunnel De rector, dre t). Barends en de gym nastiekleraar de heer Goedee, gaven fiet goede voorbeeld. Zij spitten, onver saagd de kleilaag weg en sjouwden on vermoeid met emmers water. De bevolking, zelf druk met de hui zen bezig, gaf hun al te gaarne de grootste medewerking. Was er water Liet zijn leerlingen was clrs Barends de rector van het Chr. Lyceum naar Kruiningen geko men om de helpende hand te bie den bij het schoonmaken van de straten. „Even om wat water jon gens Rechts de gymnastiek leraar Goedee. En maar schrob ben! Het herstel van de lichtleidingen in de woningen levert grotere moeilijk heden. De voornaamste zijn, materiaal en mensen. In iedere woning moe ten de huisaansluitingen worden ver nieuwd. Alle buizen die onder water hebben gestaan moeten eruit en ver vangen worden door nieuw materiaal. NOG VELE WENSEN. Ach, er zijn nog zovele wensen in Kruiningen. Voor de komende winter wenst men een goed alarmsysteem. Want men vertrouwt de dijk nog niet. Men heeft een plan bedacht om een waarschuwingssysteem in te voeren met vlaggen op de vier torenhoeken. Geen vlag betekent dat alles veilig is. Een gele vlag is een waarschuwings signaal, een groene, dat de toestand precair is, een rode, dat men moet verdwijnen. Bovendien zal de sirene nog worden gebruikt. Een andere wens is reeds eerder ge uit: waarom krijgt Kruiningen geen nooddorp? Wellicht de helft van de bevolking kan nog niet terugkeren. Op sommige evacuatie-adressen kan men klachten beluisteren. Vele geëvacueer den hebben al te horen gekregen, „dat het nu tijd wordt, om terug te keren" Maar Kruiningen is weer droog en de eerste schrede op weg naar het herstel is gezet. Moedig zijn de inwo ners aan het werk getogen en vol be wondering was de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casem broot, toen hij Maandagochtend een kijkje kwam nemen. De twee mannen van de politie te water hebben afscheid genomen. Met hun vlotten, de enige verbinding tus sen het eilandje Kruiningerf en de vaste wal zijn zij vertrokken. Van het Kruiningse gemeentebestuur kregen zij een klein geschenk mee. Twee trouwe vrinden van wachtmeester Van Hoepen verdwenen van het toneel. De boten gingen, de auto's kwamen. Mèt die auto's kwam een klein wa gentje van een vertegenwoordiger van een zeepfabriek. „Such is life". Na de modder komt de zeep MIDDELBURG, 28 Juli Zoals be kend heeft de gemeente Middelburg destijds de molen „De Hoop" op het Vlissingse Bolwerk aangekocht om te voorkomen, dat deze zo fraai op het bolwerk gelegen - molen door verval voor de gemeente verloren zou gaan. De molen verkeert thans in een zeer slechte staat, zodat restauratie op korte termijn zeer noodzakelijk is. Reeds eerder werd gepoogd het herstel in gedeelten te doen uitvoeren, waar voor de raad een crediet van f 15.800,- toestond. Achteraf is echter gebleken, dat herstel in gedeelten de herstelkos- ten zou opvoeren en dat gehele res tauratie de voorkeur verdient. De to tale kosten worden geraamd op f53.000,In deze kosten kan het Molencomité een bijdrage leveren van f4000,Het Rijk heeft volgens de begroting f5200,als subsidie uit getrokken, terwijl van de provincie 'n bijdrage mag worden verwacht van f4150,Met vergoeding oorlogsscha de en molestuitkering kan de gemeen te rekenen op totaal f 17.609,41. Voor de gemeente blijft dus nog te betalen een bedrag van f35.390,59. B. en W. stellen de raad thans voor het benodigde crediet te verschaffen, waardoor nadat het raadsbesluit door G.S. zal zijn goedgekeurd, met de res tauratie van de molen een begin zal kunnen worden gemaakt. Uiteenzetting te Eede. Door de uitvinding van dr Selling van het Vezelinstituut te Delft is gro te opwinding veroorzaakt in de vlas industriestreken. Als gevolg werd voor de West-Zeeuwsch-Vlaamse vlassers te Eede een uiteenzetting gegeven door de voorzitter van de vlassersfede ratie de heer A. Arkenbout uit Zuid- land. Doordat in de naaste toekomst alle investeringen, die door de vlassers z(jn gedaan in gebouwen, rootputten, tur bines en machines waardeloos zullen zijn, daar door de nieuwere productie methode het vlas in een fabriek tot ga ren wordt verwerkt, moet een cata strofe voor de vlassers worden voorko men. Hij deelde het voorstel van de vlas sersfederatie mede om te komen tot oprichting van een proefbedrijf vol gens de nieuwe methode, daar anders de kans groot is, dat de grootindustrie de productie ter hand zal nemen, het geen de ondergang der vlassers zou betekenen. Het is aan de vlassers om te beslis sen of zij deel zullen nemen in de op richting van een N.V. daartoe. De .'erstelbank is bereid een lening van 700.000,te verstrekken. Uiterlijk ion moeten de vlassers van West uwsch-Vlaanderen hebben beslist, r Zaterdag a.s. de vlassersfedera- a haar plannen moet voorleggen aan het Vezelinstituut te Delft. Het is begrijpelijk, dat de uiteen zetting de talrijke vlassers te Eede heeft overrompeld. Met één slag is al hetgeen zij in hun bedrijven heb ben opgebouwd ten dode opgesehre- ven.De zelfstandige bedrijven zullen moeten verdwijnen en in de plaats daarvan komt één grote fabriek als alles op zijn gunstigst verlospt. Wel zijn er volgens de-nieuwe me thode grote mogelijkheden voor ne- venbedrijven als pectinebereiding, spinnerij en andere, doch de werkge legenheid zal wellicht beduidend af nemen. In de nieuwe fabrieken zullen" wellicht niet zo veel werkkrachten kunnen worden geplaatst als thans In de totale vlasserijen werkzaam zijn. nodig, direct werd een slang uitgelegd, Jfoe maar jongens, haal weg die slijt laag". Wat geeft het dan als je 's avonds doodvermoeid thuis komt, met blaren op de handen? Niets immers? DE DAMES. De vrouwelijke hulpploegen, een „blubberploegje" uit het Haagje van het Katholieke Werkcentrum, meisjes van het Chr. Lyceum en andere dames- ploegen trokken de woningen binnen, om deze de eerste öf de laatste „goede beurt" te geven. Reeds enkele weken geleden heeft de herstelcommissie de raad gegeven om de huizen geduren de de laagwaterperiodes alvast slikvrij te maken- Wie deze raad heeft opge- vnlgjj boekte nu winst. Want de klei begmt te drogen en is haast niet meer weg te scheppen. Maar gelukkig, de waterleiding functionneert nog. Water, water en nog een water kan hier, het klinkt vreemd, redding brengen. Zoet water. Dan pas kan de zeep wat doen. En kelen begonnen met zeep, voordat het zout verdwenen was. Ach arme het werd een vieze plakboel, iets om huilend bij neer te zitten. Zo léért men in Kruiningen. Voorlopig alleen nog maar water.... DE WONINGEN. En dat is alleen nog maar het slik. Het herstel van de woningen is een grotere opgave. Ongeveer driehonderd zijn er licht- en een even groot aantal zwaar beschadigd. Honderdtachtig zijn er verwoest of onherstelbaar bescha digd. Vijf en dertig aannemers uit Zuid- Beveland en Walcheren met 300 man personeel en 25 electriciens zullen bij het herstel worden ingeschakeld. Ze zullen in „blokken" werken. De ge meente Apeldoorn zond twee bouw kundige opzichters. De electriciteits- maatschappjj, de waterleiding, het gasbedrijf en P.T.T. staan paraat. De P.Z.Ë.M. is begonnen met het herstel van de lichtleidingen naar het station Kruiningen. Maandag 3 Augus tus zullen de personentreinen weer gaan rijden. WAARDE, 27 Juli Dor en doods is het eens zo vruchtbare land Waarde. Aan sommige fruit bomen hangen nog auat vruchten, maar het zijn verdorrende vruch ten aan bomen die afsterven. De inwoners van deze gemeente zien dit nu niet meer, druk als zij be zig zijn aan het herstel. Zij zijn vol goede moed dat alles weer in orde zal komen. Als een belofte staat daar dan ook in de tuin van de heer G. P. Allewijn een moerbeiboom. Een oude boom met vergroeide tak ken. Hij heeft de watersnood overleefd. Fris en groen staat hij daar en draagt vrucht. Vol hangt hij met heerlijke moerbeien die goed smaken zoals de smaak van moerbeien altijd is. Een groene boom in een dor land. Een belofte; eens zal de polder Waarde weer tot leven komen. Familieberichten uit andere bladen. Overleden: G. Bosschaart, 70 j., Mid delburg. C. Schipper, geb. Saaman, 85 j„ 's-H. H. Kinderen. P. Kense, geb. Schijve, 73 j., Nieuwvliet. S. Verhage, geb. Haart- sen, 73 j„ Schoondijke. J. de Vos, 69 j., Kwadendamme. J. Banninga, 30 j„ Brui- nisse. P. D. Bos, 49 j., Brouwershaven. C. J. v. d. Broek, 87 j., Boskoop. W. de Witte, 67 j., Goes. K. Adriaanse, geb. Harpe, 78 j., Koudekerke. Geboren: Adriana C. M., d. v. d fam. M. Quistv. d. Weele, Nieuwerkerk. Wout, z. v. d. fam. G. v; AndelFeen- stra, Rotterdam. Getrouwd: F. H. von Meyenfeldt Jr en A. J. Fentener van Vlissingen, Am sterdamAarleRixtel. P. R. Barkéma en G. de Jong, Driebergen. Ingezonden Mededeling lAdv Wondermiddel zorgt voor de vaat en voor Uw handen De huisvrouw, die zucht: „Wat heb ik een berg werk!", denkt er vaak niet aan, wat de moderne techniek al voor haar heeft gedaan. Wie verlangt nog terug naar stoffer of kolenfornuis? En nu komt een nieuwe vinding van de Castella-fabrieken opnieuw verlichting brengen in het huishoudelijk werk. De afwas kan nu letterlijk zingend wor den gedaan. Castella Vaatwas, een fantastisch nieuw product, introduceert een geheel nieuwe methode. Een lepel Castella Vaatwas levert teilen vol ac tief schuim op, waarin vuil, vet en aanslag direct verdwijnen. Men be hoeft zelfs niet af te drogen! Vaat werk, lepels, borden, vorkenhet blinkt en flonkert U tegen. En einde lijk is ook dat euvel van ruwe „afwas handen" verdwenen. Castella Vaatwas zorgt voor fluweelzachte handen. Al met al valt de opgang, die dit wonder middel (25 ct. per pak) alom maakt, best te begrijpen! KLOETINGE. Restauratie toren onderhands aanbesteed. In de raadsvergadering van Kloe- tinge werd besloten een nieuwe veror dening te maken betreffende heffing van rechten voor het ophalen van huisvuil. Hoewel B. en W. niet afwij zend staan tegenover een verhoogde subsidie aan de muziekvereniging „Excelsior" werd vanwege de finan ciële positie der gemeente besloten een en ander een jaar aan te houden. De jaarwedde van de heer J. Steen- aard, tijdelijk onderwijzer aan de O.L, school werd vastgesteld op f 2757,- De jaarwedde van de gemeentesecre taris zal f4279 bedragen. Aan de dis trictsopzichter zal een renteloos voor schot worden verleend voor de aan schaf van een auto. De restauratie van de toren der ge meente werd onderhands aanbesteed aan D. Huurman jr N.V. te Delft te gen een vergoeding van 4,9 pet. voor regiewerk en een bedrag van f 9900 voor de steigers. De totale begrotings- kosten bedragen f269.500. De provin ciale bijdrage is f 14.975. De Rijksbij drage is 60 pet. tot een maximum van f 161.700. De gehele restauratie zal plm. twee jaar in beslag nemen. Uit de raad kwam nog de vraag of de mo gelijkheid bestaat, om de wijzerbor- den der toren te verlichten. Dit zal nog nader bekeken worden. Geslaagd. Geslaagd voor het practijkdiploma boekhouden, de heer J. A. Adriaanse. De raad komt bijeen. De gemeenteraad komt Dinsdag a.s. middags om twee uur bijeen. Tij dens deze vergadering zullen onder andere de geloofsbrieven worden on derzocht van de nieuw gekozen raads leden. De restauratie van de Gasthuiskerk Op 2 Juni j.lv heeft de raad een subsidie goedgekeurd van f 12.300, voor de restauratie der Gasthuiskerk. Voor het ontvangen van de bijdragen van Rijk en Provincie zal de kerke- raad der Chr. Geref. kerk moeten vóór-financieren. Daartoe ontbreken echter de nodige middelen. B. en W. willen de helpende hand bieden en stellen de raad voor een crediet in rekening-courant te openen tot een bedrag gelijk aan het totaal van het Rijks- en Provinciale sub sidie. Overgangen en examens Chr. U.L.O. Van het le leerjaar der Chr. U.L.O. school aan de Singelstraat werden be vorderd 34 leerlingen; niet bevorderd 17. Van het 2e leerjaar 25, niet bevor derd 7. Van het 3e leerjaar bevorderd 26; niet bevorderd 3 leerlingen. Na af loop van het 4e leerjaar slaagden voor M.U.L.O. afd. A. 19 leerlingen. Vijf leerlingen werden afgewezen. Tot het eerste leerjaar werden toegelaten 53 leerlingen. Mej. Roorda verlaat gymnasium. Mej. dr G. Roorda heeft met ingang van 1 September a.s. ontslag gevraagd als lerares Engels aan het gymnasium, B. en W. hebben de raad voorgesteld dit ontslag eervol te verlenen. R.K. school krijgt zeven lokalen. In verband met het grote aantal leerlingen mag het bestuur der R.K. lagere school met ingang van 1 Sep tember a.s. een zevende leerkracht aanstellen. Hierdoor is het nodig, dat het nieuwe schoolgebouw, dat binnen kort geopend zal worden, met een ze vende lokaal wordt uitgebreid. Het lokaal is echter reeds aanwezig, doch zal nu ook afgebouwd dienen te wor den. Met inbegrip van de kosten van meubilering is hiervoor een bedrag nodig van f 12.187,25. B. en W. vra gen de raad een crediet daartoe te ver strekken. Groenten- en fruitwinkels tot zeven uur open. Een 25-tal groenten- en fruithande laren hebben zich tot de raad gewend met het verzoek hun zaken in de pe riode van 1 Juni tot en met 30 Sep tember tot 7 uur 's avonds geopend te mogen houden. Het verzoek spruit voort uit het feit, dat de veiling van zacht fruit pas om 5 uur is afgelopen, zodat de handelaren een te korte tijd overhouden om deze artikelen nog de zelfde dag bij de klanten af te leveren, Het vreemdelingenverkeer spreekt bovendien ook een woordje mee. Het .is daarom, dat B. en W. mede op ad, vies van de Kamer van Koophandel, de raad voorstellen het verzoek in te willigen. Wedvlucht P.V. „De Telegraaf" De PV „De Telegraaf" nam deel aan een wedvlucht vanuit Vilvoorde; in concours 224 jonge duiven, afstand 85 km. 1. H. Castel; 2. Iz. Scheijbeler; 3. E. van Vlaanderen; 4. en 6. W. M. Walra ven; 5. W. Daane; 7. en 9. A. J. Koe yers; 8. M. D. Walraven; 10. M. Kor- stanje. Zelfde concours met oude duiven, in concours 57 duiven: 1. 2. en 5. J. Sturm; 3. en 8. C. Pouwer; 4. en 10. Polvliet; 6. en 7. M. D. Walraven; 9. C. L. Daane. KAPELLE Geslaagd. De heer N. Eversdijk Mz., slaagde voor het practijkdiploma boek houden. KLEVERSKERKE Ontstellende ontdekking". De echtge note van J. de R. kwam Maandag tot de ontstellende ontdekking, dat haar kindje dood in zijn bedje lag. ST. LAURENS E.H.B.O.-examens. In het vergader lokaal werd het examen afgenomen van cursisten voor het E.H.B.O.-diploma door dokter C. F. Frumau te Middelburg. Ge slaagd zijn mej. Saar Marinissen en dö heer A. C. Munter beide te Sint Laurens en mej. J. Arendsma te Vlissingen. Eén candidaat werd afgewezen, terwijl twee niet waren opgekomen. Ingezonden Mededeling (adv.) HAZET* BEDDEN. EN ET AALWAREN F ABRI EK IN Ti ZEVENBERGEN GOES, 27 Juli. De Zeeuwse zwem competitie werd voortgezet met wed strijden te Souburg. De deelnemende verenigingen waren De Bruinvis uit Sas van Gent, Luctor et Emergo uit Middelburg, De Schelde uit Terneuzen, Scheldestroom uit Breskens, De Zee hond uit Vlissingen en S.Z.V. uit Sou burg. Er was op alle nummers een goe de -bezetting. De uitslagen waren: 25 meter schoolslag, jongens 1415 jaar: 1. R. Mondeel, Luctor 18.6; 2. J. Sampon, Bruinvis 18.6; 3. B. Verschoor, Scheldestroom 18.6. 25 meter rugslag meisjes 1415 jaar. M. Hubrechtse, S.Z.V. 19.5; 2. L. van Holthuizen, Luctor 21.2; 3. M. Verplan- ke, Scheldestroom 23.6. 25 meter rugslag jongens 1213 jaar: 1. H. van Giezen, Luctor 20.2; 2. R. Hamelink, Bruinvis 22.4; 3. W. Cal- jouw, Luctor 23.8. 25 meter schoolslag meisjes 1213 jaar: 1. M. Leenhouts, Scheldestroom 22.7; 2. M. van Til, Luctor 24.2; 3. R. Kauman, Zeehond 24.8. 25 meter vrije slag jongens 1415 jaar: 1. J. Sampon, Bruinvis 15; 2. Dirksen, Luctor 15.1; A. Bosdijk, Luctor 15.6. 50 meter schoolslag meisjes 1415 jaar: 1. N. Hangoor, S.Z.V. 45.4; 2. N. Keulemans, S.Z.V. 46.7; 3. M. Verplan- ke, Scheldestroom 48.3. 3 x 50 meter wisselslag estafette he ren: 1. Bruinvis (J. Geerling, K. Nelen, A. Sampon) 1.45.4; 2. Zeehond (H. Sluiter, J. den Boer, C. Verbeek) 1.47.4; 3. Luctor (P. de Kraker, R. Mondeel, W. Wondergem) 1.51.0. 400 meter vrije slag dames: 1. E. Kolff, Zeehond 7.3.0; 2. J. van Eenen- naam, S.Z.V. 7.18.0; 3. C. de Voogd, Luctor 7.24.0; 4. J. Geldof, Luctor 7.31.0; 5. M. Verplanke, Scheldestroom 7.52.0; 6. A. Cornelisse, Luctor 7.58.0- 7. N. Keulemans, S.Z.V. 8.27.0 400 meter vrije slag heren: 1. C. Ver beek, Zeehond 6.4.5; 2, C. Wagenaar, S.Z.V. 6.31.5; 3. J. den Boer, Zeehond 6.37.0; 4. A. Sampon, Bruinvis 6.47.0, 5 W. Verstelle, Luctor 6.50.0; 6. J. Key- mel, Scheldestroom 6.55.0; 7. H. Slui ter, Zeehond 7.1.0; 8. W. Wondergem, Luctor 7.2.0; 9. J. Reinhoudt, Zeehond 7.8.0; 10. C. Ransohaert 7.9.0. AUTOMOBILISME. Badgastenrit door Walcheren. De automobielclub De Dolfijn orga niseert op Zaterdag 8 Augustus een z.g. „Badgastenrit". Het wordt een rit door Walcheren over een afstand van 70 km. De start is te Vlissingen bi) Hotel Noordzeeboulevard; de finish bij het Badhotel te Domburg. Hoewel de deelname aan deze rit van zelfsprekend ook open staat voor de leden van de organiserende vereniging, hoopt men toch de meeste deelnemers te krügen uit de automobilisten, die hun vacantle op Walcheren doorbrengen. Dc tweede Dolfijn-Rit, De automobielclub De Dolfijn organi seert op Zaterdag 12 September voor de tweede maal de Dolfijn-Rit, welke meetelt voor het kampioenschap van de R.A.C.-Zuid. Aan hen, die in het klas sement voor dit kampioenschap zijn op genomen, zal bij de inschrijving voor rang worden verleend. SCHAKEN. Quakkelaar verovert de leiding. Voor het persoonlijk schaakkampioen schap van Zeeland hoofdklasse werden slechts twee partijen gespeeld. De huidi ge kampioen M. J. Quakkelaar uit Ter- neuzen veroverde de leiding, want hij bezorgde zowel J. L. Woudstra uit Ril land Bath als drs J. Scheltens uit Mid delburg een nederlaag. De stand is nu; M. J. Quakkelaar 3 uit 5; W. Plinsinga 2 uit 2; G. G. Boon 2 uit 4; drs Scheltens lMi uit 3; J. L. Woudstra uit 2; W. Flisseschaalje 0 uit 2. Voor het persoonlijke schaakkampioen- M. J. Quakkelaar 3 uit 5; W. Plinsinga 2 Flissebaalje 0 uit 2. ATHLETIEK. Warmunda naar Zeeland, Vorig jaar bezochten de Zeeuwse athleten Warmond waar tegen de Rijnstreek en Leiden werd uitgeko men. Op 16 Augustus komt Warmunda naar Zeeland. De voetbalelftallen zul len weer spelen tegen het Vlissingse EMM, terwijl de athletiekploeg het te gen Zeeland zal opnemen. De wed strijden worden waarschijnlijk te Vlissingen georganiseerd, dan wel gedeeltelijk te Vlissingen en elders. Onderwijsbenoeming. De heer J. Rameijs, leraar aan de landbouwhuishoudschool alhier, is met ingang van 1 September a.s. benoemd tot leraar in de theoretische vakken aan de ambachtsschool, in de plaats van de heer H. H. Sijtsma, die naar Beilen is vertrokken. AARQENBURG Uitvoering Matthaus-Passion. Men is thans reeds druk bezig met de organi satie van de eerste uitvoering van de Matthaus-Passion van Joh. S. Bach, die voor het eerst in de Ned. Hervormde „Sint Baafskerk" te Aardenburg zal worden uitgevoerd op Goede Vrijdag '54. Een Organisatie-commissie is ingesteld. Belangstellenden kunnen donateur wor den en scholieren van Middelbare scho len zullen indien zij in schoolverband de uitvoering bezoeken reductie krijgen. Men verwacht in totaal 250 medewerkers o.a. het Amsterdams Oratorium Koor on der leiding van Piet van Egmond en het knapenkoor van de Vredeskerk te Am sterdam. Met diverse binnen- en buiten landse solisten is men nog in onderhan deling. ARNEMU1DEN E.H.B.O.-examen. Voor het E.H.B.O.- diploma zijn geslaagd de dames J. J. Hundersheim, thans te Vrouwenpolder, M. en C. Cornelissen Cd., N. Baayens te Kleverskerke en de heren A. de Graaf, Ph. J. Schults, A. van Hemert, C. F. Moerland te Arnemuiden, J. Cornelisse te Kleverskerke. Drie candidaten werden afgewezen. Het examen werd afgenomen door dokter D. N. van Gelderen. De cur sus werd gegeven door de heer C. van Hemert. BOR3SELE Wedvlucht. De P.V. „De Scheldevlie- gers" nam met 66 duiven deel aan ean wedvlucht vanuit Vilvoorde, afstand 74 kilometer. De uitslag luidde: 1, 10 en 15 W. L. Walhout, 2 P. Dobbelaar, 3, 5, 6, 17 P. Deurloo, 4 en 13 A. Geschiere, 7 J. Duynkerke, 8 en 16 M. Welleman, 9. E. Verrijzer. HULST Nederlands M.O. Te 's-Gravenhage slaagde voor het exanltn Nederlands M. O., de heer P. J. van de Walle. KAMPERLAND Benoeming. Met ingang van 1 Septem ber a.s. is benoemd tot onderwijzer aan de school voor C.V.O. te Zaamslag, de heer L. P. Wolse, thans hulponderwijzer aan de Ned. Herv. school, alhier. ST. MAARTENSDIJK Hoofdacte. Te Rotterdam slaagde voor hoofdacte onderwijzer, de heer J. G. Bijl. NIEUWDORP Opbrengst collecte. De collecte van de vereniging „Het Hoogeland" heeft opge bracht 88,60. NIEUWVLIET Door hond gebeten. Bij een bezoek aan één der inwoners trachtte een Jehova's getuige een waakhond, die aan een ket ting lag, te aaien, waarbij hij per onge luk de hond met een actetas een stoot gaf. Het dier sprong overeind en beet de man in zijn polsen en dijbeen. OOSTBURG Viswedstrijd. Door de combinatie van personeelsverenigingen te Oostburg werd een viswedstrijd georganiseerd op de Nieuwerkerkse kreek. De uitslag was: le prijs F. van Hee met 10 vissen; 2e R. H. J. Grahame Sluis 7 vissen; 3e en 4e J. A. Kruidenier en L. C. v. d. Weel met 5 vissen. Grootste vis E. J. J. Mangnus, Oostburg. OUWERKERK Kerkdienst Ned. Herv. Kerk. In het verdronken Ouwerkerk was er Zondag 26 Juli een godsdienstoefening, waarin ds Kuin voorging. Na schriftlezing uit Matth. 14 2532 en Jac. 128 volgde de predikatie n.a.v. Jac. 16. De predi kant wekte zijn gehoor op, niet te twij felen, doch in de toekomst te vertrou wen. Met het zingen van Gez. 2021 en 3 werd de dienst besloten. Het voornemen bestaat, de eerstvolgende dienst te doen plaatsvinden op 23 Augustus. Tijd van aanvang: „rond vloed". Het orgel, waar aan reeds zoveel geld is gespandeerd, is wederom, bedorven en de begeleiding gemeentezang geschiedt op een harmo nium. RILLAND-BATH Coöp. Kolenvereniging. In de 65e jaar vergadering van de Coöp. Kolenvereni- ging „De Vrijheid", deelde de vice-voor- zitter, de heer C. J. van de Sande mee, dat er weer 20 leden waren ingeschreven. Het ledental bedraagt thans 341. Afge leverd werden: 155 ton anthraciet, 260 ton eierkolen, 42 ton mijncokes en 45 ton sloffen. De inkomsten bedroegen 50.261; de uitgaven 49.881. De aftre dende bestuursleden, de heren J. A. v. d. Griek, G. Kouman en E. J. Dieleman, en het aftredende lid van de commissie van toezicht, de heer G. Prevo, werden her kozen. ST. ANN ALAND Bestuur afd. Vrederust. Het bestuur van de afdeling „Vrederust" is als volgt samengesteld: Chr. Kalle, voorzitter en de heer Corns, van Winkelen, secretaris, terwijl laatstgenoemde ook optreedt als correspondent in de plaats van de heer Mars. Vroegop, die naar Dubbeldam ver trokken is. Uit Sint Annaland worden 9 mannelijke en 2 vrouwelijke patiënten in Vrederust verpleegd. IJZENDIJKE Jurylid. Tot jurylid voor het te Leiden te houden solistenconcours voor blaas instrumenten is aangewezen de heer J. Anthonisse, dirigent van „Geduld Over wint". YERSEKE Autobotsing. Op de hoek van de Kaai- straat, Dam en Noordzandstraat had Maandagmorgen een botsing plaats tus sen een autobus van de A.M.Z. en de vrachtwagen van de heer Sandee te Krabbendijke. Beide wagens werden vrij ernstig beschadigd. WISSENKERKE Raad. De raad hoopt Maandag a.s. in vergadering bijeen te komen. De agenda vermeldt o.m. een voorstel om aan de firma M. Wilderom Zn nogmaals vijf jaar vrijstelling te verlenen van 't bouwen van een stenen loods in plaats van de houten loods op het haventerrein te Kamperland; hernieuwde vaststelling havengeldverordening en een aanvraag van de Chr. Ulo om een vierde lokaal aan de nieuw te bouwen Ulo-school. W O LP HAAR TSD1JK Geslaagd. Te Boxtel slaagde voor het diploma vakbekwaamheid schilder, de heer P. van Liere, Gecombineerde oefening Nat. Reserve, brandweer en E.H.B.O. St. LAURENS, 28 Juli Gister avond werd een oefening gehouden door de Nationale Reserve onder com mando van kapitein Kloosterman. De twee groepen, welke aan de oefening deel namen, waren gevormd uit de klassen Middelburg en Koudekerke aan 'de ene kant en Serooskerke en Meliskerke aan de andere zijde. Beide groepen kregen in de loop van de avond contact met elkaar in de omge ving van het gemeentehuis, zodat het dorp in de frontlinie kwam te liggen. Onderwijl was het dorp eveneens op geschrikt door sirenegeloei. Dit was 't tijdstip waarop de brandweer moest uitrukken. In de Leliëndaalseweg was nl. tengevolge van een granaat brand ontstaan. De brandweer was binnen een kwartier na alarmering ter plaat se en had de brand spoedig geblust. Gedurende deze actie vielen drie ge wonden, welke door de plaatselijke E.H.B.O. werden verzorgd. Na afloop werd de gehouden oefening door kapi tein Kloosterman in het gemeentelijk vergaderlokaal met zijn manschappen besproken. Hij dankte het gemeente bestuur, de plaatselijke brandweer en de E.H.B.O. voor de ondervonden me dewerking. De wnd. burgemeester de heer P. Boon, roemde de activiteit van de brandweer. De brandweercomman dant wees in zijn dankwoord op het feit, dat de huidige sirene niet voldoen de hoorbaar is en verzocht het ge meentebestuur het aanschaffen van 'n electrische sirene op het gemeente huis in overweging te willen nemen. Zowel de Nationale Reserve als plaat selijke brandweer en E.H.B.O. kunnen op een leerzame avond terugzien.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2