ITALIAANSE REGERING NA TIEN DAGEN NAAR HUIS GESTUURD Blijven Amerikaanse troepen in Korea? GAT BIJ STEVENSLUIS IS DICHT Bezorgdheid te Bonn over de Euro pese politieke conferentie BnHHHI ConsumpÉietent op het strand te Zoutelande afgebrand Gevaarlijke Naumann is vrij PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De Gaspari kreeg geen kans K.V.P,-raadslid te Deventer geweigerd Krachtige Nederlandse nota aan Duitsland* Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, by geen gehoor voo* advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vüssingen: Lamxnensstraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26—28 Exploitante: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG, No. 2540 Abonnementsprijs 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per man. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG 29 JULI 1058 Hootdredacteur: J. D. TROOSTHEEDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. O. v. Burgeier, Krulnlngen) A. L Oatsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. A Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezellnge: Ds J. S. Hartjes, Vllssingen; 3. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nlcuwdorp; 3. Huijssen, Terneuzen; Ds 3. Karelse, Goes; Drs 3. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. A Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zóh h Maant Donderdag: Zon op 4.S57 u„ on der 20.34 u. Maan op 21.90 u., odder 10.24 u. Hoogwater Donderdag 80 Jullt Vlissingen: 4.25 u. 2.44 m„ 16.41 u. 2.34 m. Terneuzen: 4.56 u. 2.(jl m., 17.15 u. 2.51 m. Wemëldingê: 6.17 u. 2.08 m., 18.37 u. 1.90 na. Zierikzee: 6.04 u. 1.82 m., 18.19 u. 1.65 m. ROME, 28 Juli. Het nog geen tien dagen oude Italiaanse Ka binet De Gaspari is vandaag gevallen. De Monarchisten en Libera len besloten op het laatste ogenblik het geheel uit Christen-Democra ten bestaande Kabinet van De Gasparie niet te steunen. Ondanks het feit dat De Gaspari voor de stemming nog een rede hield van ander half uur, waarin hij de oppositie vroeg om de regering in de gelegen heid te stellen haar politiek te demonstreren, werden 282 stemmen tegen de Regering en 263 stemmen voor de regering uitgebracht. Er waren 37 onthoudingen bij deze stemming, die werd gehouden over een vertrouwenskwestie. President Einaudi heeft De Gapari verzocht voorlopig 's lands zaken te blijven behartigen. De President over weegt, wat te doen om het land een nieuwe regering te geven. RUSSISCHE AMBASSADEUR TE DEN HAAG BENOEMD. PARIJS, 29 Juli. Het Jium van de Opperste Sowjet heeft, blij kens een bericht van het officiële Sowjetrussische persbureau „Tass" Stephan Pavlovitsj Kirsanof tot Sow- jetrussisch ambassadeur te Den Haag benoemd. Kirsanof komt in de plaats van Zaitrev, die een andere functie heeft gekregen. DEVENTER, 28 Juli De gemeen teraad van Deventer heeft Maandag avond geweigerd, de toelating goed te keuren tot die raad van Mr H. H. Schoemaker, die bij de jongste raads verkiezing was gekozen op de lijst der Katholieke Volkspartij. In de raadszitting rapporteerde de raadscommissie die het onderzoek der geloofsbrieven van nieuwe raadsleden tot taak had, dat Mr Schoemaker, een te Deventer gevestigde advocaat en procureur, gedurende vier uren per week les gaf aan de bijzondere R.K. Hogere Burgerschool te Deventer, het geen zij, op grond van art. 25 der ge meentewet, een beletsel achtte voor de toelating gis raadslid. De burge meester, Mr H. W. Bloemers, viel de commissie in deze opvatting bil, met verwijzing naar jurisprudentie te dezer zake. Mevrouw Feyen (K.V.P.), be toogde, dat Mr Schoemaker slechts tijdelijk bedoeld leraarsambt vervult om de H.B.S. uit de nood te helpen. De burgemeester deelde mede dat Mr Schoemaker hem heeft medegedeeld, bij een besluit van niet-toelating daar van in beroep te zullen gaan. De raad heeft daarop zonder hoof delijke stemming besloten Mr Schoe maker de toelating als raadslid van Deventer te weigeren, zodat daarmede de uitslag van een in te stellen beroep zal worden afgewacht. Cambodja wenst financiële onafhankelijkheid. PNOM PENH, 28 Juli. De pre mier van Combodja, Penn Noetb, heeft vandaag verklaard, dat zijn land vol ledige financiële onafhankelijkheid van Frankrijk wenst teneinde voor taan gespaard te worden voor de „financiële dwaasheden" van Viet nam. Voorts verlangt Cambodja, dat een gemengde commissie wordt ingesteld voor de bestudering van de mogelijk heid om onmiddellijk bepaalde be voegdheden over te dragen. In dit Verband noemde de premier het ge- »ag over het leger, de politie en de Justitie. De punten, waarover in de voor gestelde commissie geen overeenstem ming kan worden bereikt, moeten, aldus Penn Noeth, nader worden be sproken op een conferentie te Parijs, waaraan eventueel ook Vietnam en Laos deelnemen. De afwijzing van het Kabinet De Gaspari door de meerderheid der Ita liaanse Kamer heeft in regerings kringen in Bonn bezorgdheid doen rijzen met betrekking tot de conferen tie over de Europese Grondwet, die op 7 Augustus in Baden-Baden zou moeten beginnen. Men vreest, dat de conferentie uitgesteld zal moeten worden, wanneer Italië tegen die da tum nog niet over een nieuwe rege ring zou beschikken. Dr Adenauer heeft bijzonder prijs gesteld op het spoedig beginnen van het beraad der regeringen en hun deskundigen over het in Straatsburg ontworpen statuut voor een Europese politieke gemeenschap. Men heeft het hier zeer op prijs gesteld, dat de ministers der zes landen zich bereid Kleine toegang tot grote buit AMSTERDAM, 28 Juli Toen de Amsterdamse juwelier T. vanmorgen de rolluiken van zijn winkel bij het Spui wilde optrekken ontdekte hij in de etalageruit aan de (Kalver)straat zijde een gaatje ter grootte van twee vierkante centimeter. Daardoorheen moet in de tweede helft van de afge lopen nacht een wit gouden armband met briljanten ter waarde van om streeks 8100,zijn ontvreemd. Het sieraad is, vermoedelijk door middel van een staaf met haakje, over een afstand van dertig cm naar buiten ge trokken. De eigenaar heeft onmiddel lijk aangifte gedaan. Van de dader of daders ontbreekt nog ieder spoor. hadden verklaard voor het eerst in een Duitse stad over de voortgang van het streven naar een Europese eenheid te beraadslagen. Vooral ook met het oog op het feit, dat de Bonds dagverkiezingen in West-Duitsland snel naderen, hecht menhier bijzon der veel waarde aan een Europese demonstratie in Baden-Baden, die de bemoeiingen om tot een Europese een heid te komen een nieuwe impuls zou kunnen geven. De Rijnscheepvaart. Nederlandse Rijnvloot geen „vervoersreserve"« DEN HAAG, 28 Juli. - De Nederlandse ambassadeur te Bonn heeft gisteren aan de Westdultse regering een nota van de Neder landse regering overhandigd, waar in deze uiting geeft aan haar ern stige ongerustheid over het door de Duitse autoriteiten inzake de Rijn scheepvaart gevoerde beleid. Inzake deze nota is geen overleg ge pleegd met de regeringen van andere bij de Rijnscheepvaart geïnteresseerde landen. In de nota wordt er o.m. op gewezen, dat Nederland er niet in kan berusten dat zjjn Rijnvloot wordt behandeld en beschouwd als een „vervoersreserve" en de Duitse vloot een beschermde en over heersende positie wordt verleend. Voorts achtte de Nederlandse regering het onjuist, dat de verhouding tussen de verschillende vervoerstakken in Duits land alleen volgens Duitse inzichten wordt bezien, zonder rekening te houden met de beginselen, neergelegd in de Rijnvaartacte. Een regeling van de Rijn scheepvaart, gebaseerd op een Europese vervoersvisie wordt hierdoor onmogelijk gemaakt. In de nota wordt gepleit tegen een Duits-nationale Rjjnvaartpolitiek en vóór een Europese vervoers- en Rijnvaartpo- litiek. r ~"«Sr 1 v *!#V. ifN w 1 WiWÊÈÈ Het zwaar geteisterde Kruiningen is weer droog en onweerstaanbaar is het leven teruggekeerd in het zo zwaar getroffen dorp. Na de strijd tegen het water is de strijd tegen de dikke lagen modder begonnen. Onze foto geeft een beeld van de toestand in het dorp. Verder ver wijzen we naar de reportage op pagina twee. Loenen aan de Vecht gaat het dui zendjarig bestaan vieren met een her denkingsdienst in de Ned. Herv. kerk, een raadszitting, optochten, roeiwed- strijden, een gondelvaart en een simultaan-seance schaken tegen de wereldkampioen dammen Piet Roo- zenburg. Het feest duurt van 7 tot 15 Augustus. DULLES GAAT ER MET RHEE OVER PRATEN WASHINGTON, 28 Juli. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft op zijn persconferentie meegedeeld, dat hij van plan is Zondag uit Washington naar Korea te vertrekken voor politieke bespre kingen met de Zuidkoreaanse president Syngman Rhee. Hij zou met Rhee o.m. spreken over de politieke conferentie met de Noordelijken, de economische hulpverlening aan Zuid-Korea en een vei ligheidspact tussen Zuid-Korea en Amerika. Dulles zei nog, dat hij zich zou verzetten tegen toelating van commu nistisch China tot de V.N. ais de prijs voor de eenheid van Korea. Amerika had naar zijn mening genoeg invloed bij de V.N. om China er uit te houden. De minister bevestigde, dat Ame rika zich tegenover Rhee bereid heeft verklaard de politieke conferentie te Butagasfles sprong uit elkaar. VERSCHILLENDE PERSONEN GEWOND. ZOUTELANDE, 28 Juli. Vanmid dag omstreeks half drie brak brand uit in de consumptietent van de heer A Verhage op het Noorderstrand te Zoutelande. In een ogenblik tijd stond de tent in lichter laaie. Juist toen een groot aantal bad gasten naar de brand stond te kijken sprong de fles met butagas met een harde knal uit elkaar. Brandend hout vloog tot op de duinen zodat daar ook brand ontstond. Het was een grote consternatie. Verschillende personen, onder wie de badman, de heer J. van Sluijs, lie pen verwondingen op. De badgasten slaagden er evenwel in de brand te blussen. Voor de eige naar van de consumptietent betekent deze brand een enorme schadepost. De oorzaak van de brand is waar schijnlijk dat door een lek in de slang van het butagas de vlam in een pot met vet sloeg. Overschotten aan landbouw producten in de Ver. Staten worden verkocht. WASHINGTON, 28 Juli. De Ame rikaanse Senaat heeft vandaag het wetsontwerp, waarbij de president wordt gemachtigd overtollige land bouwproducten tot een waarde van ten hoogste 500 millioen dollar tegen betaling in buitenlands geld, inclusief zwakke valuta te verkopen, goed gekeurd en doorgezonden naar het Huis van Afgevaardigden. Naar de republikeinse senator Schoeppel verklaarde zal goedkeuring van het voorstel het mogelijk maken te trachten ^oor de Amerikaanse landbouwproducten in het buitenland markten te ontsluiten, die thans als gevolg van deviezenmoeilijkheden ge sloten zijn. Hij zeide, dat gepoogd moet worden de verkoop te doen ge schieden door de particuliere handel. verlaten als na 90 dagen zou blijken, dat de Communisten te kwader trouw zijn. Amerika wil zich echter niet verplichten de vijandelijkheden auto matisch te hervatten als de conferen tie mislukt. Over het Veiligheidsverdrag met Zuid-Korea zei Dulles, dat Rhee ver moedelijk een verdrag op het oog heeft zoals het veiligheidsverdrag tus sen Japan en Amerika, dat Amerika het recht geeft troepen in Japan te stationneren. Volgens Dulles zal een dergelijke bepaling niet onverenig- haar zijn met een der oogmerken van een politieke regeling met de Noor delijken, namelijk terugtrekking van alle buitenlandse troepen uit Korea. Het opperbevel der Verenigde Na ties is begonnen met het uitdelen van voedsel aan Zuid-Koreanen. De stafofficieren van beide partijen die vandaag te Panmoendjon over de uitwisseling der krijgsgevangenen spraken, zijn overeengekomen, dat men vijf Augustus zal beginnen met de uitwisseling. De Noordkoreaanse regering heeft vandaag een amnestie in Noord- Korea afgekondigd, ter gelegenheid van het sluiten van het Koreaanse bestand. Radio-Pjongjang heeft omgeroepen dat degenen, die tot minder dan drie jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld, op vrije voeten zullen worden gesteld. In de „Vredes Pagode", gebouw te Panmoendjon, werd de wapenstil stand door beide partijen ondertekend. Links Lt.-Gen. William K. Harrison, die tekende voor de V.N., rechts Generaal Nam II, die de Communisten vertegenwoordigde. Deze foto werd radiografisch over gebracht van Tokio naar New York, vandaar radiografisch naar Londen en van Londen per telefoonlijn naar Amsterdam. Het is de bedoeling de te ontvangen buitenlandse valuta te gebruiken voor het aankopen van militair materieel in het buitenland. BONN, 28 Juli. Wel zeer ver rassend voor de politieke wereld van Bonn kwam vandaag het bericht van de vrijlating van Werner Naumann, Goebbels vroegere naaste medewerker die er thans van beschuldigd wordt de gevaarlijkste nazi-samenzweerder in de Bondsrepubliek te zijn. Het opperste gerechtshof der Bondsrepu bliek in Karlsruhe heeft de onmid dellijke gevaren, die Naumann thans nog kan veroorzaken, klaarblijkelijk niet zo hoog geschat. Het heeft ge weigerd de reeds sedert Januari du rende voorlopige hechtenis van Nau mann nogmaals te verlengen, en het hoofd der beweerde samenzwering is op vrije voeten gesteld. Op 1 April heeft de Britse Hoge Commissaris de verdachten en hun dossiers aan de Duitse justitie over gegeven en bij die gelegenheid heb ben Bondskanselier Adenauer en de minister van Justitie, Dehler, met grote nadruk verklaard, dat het Brit se ingrijpen de Duitse staat inderdaad voor een ernstig sluimerend gevaar heeft behoed. Ook een commissie van de Duitse Bondsdag, die de dossiers bestudeerde, heeft daaruit geconclu deerd, dat het bij deze prominente oud-nazi's om gevaarlijke heren ging, die het politieke leven met een be paald plan van actie wilden onder manen. DE BILT ZEGT: Wisselend bewolkt. DE BILT, 28 Juli. Wisselend bewolkt met enkele buien. Overwe gend matige wind tussen Zuid-West en West. Weinig verandering in tem peratuur. STEVENSLUIS, 28 Juli. Vanmiddag heeft het water een niev% I we nederlaag geleden. Het uitstel van deze laatste overwinning ofi Zeelands erfvijand is geen afstel geworden de zee heeft maar drjfl dagen langer haar prooi in bezit gehouden dan de mens wilde. Orï twaalf minuten over half twee gilden over de schorren en de onderS gelopen landerijen van Stevensluis de sirenes der sleepboten als hef teken van de overwinning de uit vijf elementen bestaande caisson in het 55 meter brede sluitgat had zich vastgezet op de drempel van' rijshout en stortsteen. Maar het was slechts de afsluiting van een fasé in de strijd tegen het water. Eerstmoeten de enorme gaten bij Ouwer» kerk dicht zijn, wil men Duiveland van het water kunnen ontlasten» Alle gaten aan de Noordzijde van Schouwen en Duiveland zijn nu g« sloten. Als Goddelijke zegen en voorspoed de dijkbouwers niet verle ten, dan zal de Zuidkant van Duiveland in de tweede helft v, Augustus gesloten zijn. Een koesterend zonnetje, af en toe verdwijnend achter grote stapel wolken, beseheen vanaf de vroege morgenuren het bedrijvige tafereel van af- en aanvarende sleepboten, van sjouwende rijswerkers en steen zetters, van instruerende ploeg bazen en van vol spanning toe kijkende Duivelanders rond de dijk- bres, die, gemeten tussen de af gebrokkelde landhoofden, 80 meter breed en 13 meter diep was ge weest en waardoor bij elk tij 8 mil lioen kubieke meter water in- en uitstroomde. De enorme geul, die achter het gat was ontstaan, was vastgelegd met 'jukstukken en de landhoofden aan ?ide kanten van het.gat waren met ringkade van klei en caissons uit- jouwd tot het gat nog 55 meter oreed was. Daarin was zo'n slordige 15.000 vierk. meter zlnkstuk gezon ken, waardoor de diepte na ver dere steenbestorting met 7090 ton tot 4 meter beneden N.A.P. werd teruggebracht. MOEILIJKST KARWEI. Om vijf uur vanmorgen was, naar ir G. Slotboom van de Dienst Dijk herstel op Schouwen en Duiveland verklaarde, het allermoeilijkste kar wei achter de rug, toen de vijfdelige caisson veilig en wel langs één der landhoofden was gelegd. Aan één der uiteinden van deze 1000 ton wegende kolos elk deel was 11 meter lang, 7 meter breed en 6 meter hoog was, in de vorm van een driehoek, een stalen element be vestigd, dat de toepasselijke naam van „guillotine" had gekregen, omdat het de overblijvende ruimte tussen de rechte caisson en het schuine uit stortsteen bestaande uiteinde van het landhoofd moest opvullen. Deze „guil lotine"-methode werd voor het eerst en met succes toegepast bij de dijkdichting te Hellevoetsluis. Elk der vijf caissons was voorzien van 6 af sluiters en werd „bemand" door een „korporaal" en zes manschappen, die op een seintje van de wal de afslui ters zouden opendraaien. Precies op de kentering van het tij moest de operatie - worden uitge voerd. In het haventje van Steven- sluis, ongeveer 30O meter van het sluitgat vandaan stonden enkele stroomsnelheidsmeters en daarbij zat een man met een walkie-talkie. Van tevoren was nauwkeurig uitgerekend, hoeveel tijdsverschil er bestond tus sen het ogenblik van kentering in deze haven en in het sluitgat. Op dat bewuste ogenblik moest de man aan de haven een sein geven aan zijn eveneens van- een walkie-talkie voor ziene collega bovenop de caisson. Die had dan niets anders te doen dan er een paar minuten bijtellen, voordat hij op zijn beurt het sein aan de zes „korporaals" kon geven. Om enkele minuten voor half één begonnen vijf sleepboten het gevaar te, na het gedraaid te hebben, in het sluitgat te duwen. Dat kostte even kracht, maar het gelukte uitstekend en zelfs was het mogelijk de kolos iets verder landinwaarts te duwen. De bedoeling daarvan was geen risico te lopen, wanneer de ebstroom eventueel een te grote kracht op het betonnen gevaarte zou gaan uitoefenen. Boven op de caisson was de volledig gemonteerd en nu ging er maar om het uiteinde daarvan tot op een millimeter nauwkeurig te lateA aansluiten op het uiteinde van de >ier<S- leiding aan de landzijde. Als dat eejS maal zo zou zijn, dan was het eent kleine moeite de koppeling tot stariof te brengen. In twee uur kon dan alligi worden volgeperst met zand, aang|| voerd door de voor de kust liggend# zandzuiger-perser „M. C. Vaarwater^ AFSLUITERS GINGEN OPEÏ Klokslag half twee kwam het bevel „Afsluiters open!" Twaalf minuten later had de caisson zich gezet op d| drempel. Twee minuten daarna zét dé „guillotine" waar zij zitten moest, n.r op de stortsteen, nadat stuk voor stug de 12 stalen damwandstukken onde groot geraas waren neergelaten. Onmiddellijk kwamen kipauto's aar gereden, die met nog veel meer hen rie haar vrachten stortsteen aan bejj de kanten van de „guillotine" neef smeten. Er stonden voor dit doel wagens met in totaal 100 ton stor? steen klaar. Daarna brachten zjj van uit een depót even verder nog eênS 500 ton naar de opening tussen cais<- son en „guillotine". Aan de andere zijde was er een kleine opening ontstaan tussen land hoofd en caisson, doordat deze laaisiéi met de „guillotine", strak tegen (Ja wal was aangetrokken. Natuurlijs was hierop gerekend en wat be| langrijker was ook op de dichting van deze spleet. Daarvoor werd gei bruik gemaakt van een aantal minia tuur zinkstukken niet groter dajji V/2 bij l'/2 meter een stalen danl- wand, een groot aantal zandzakkeh en een vracht stortsteen. Voorzover wij konden nagaan waren deze zink4 stukjes nog nooit eerder gebruikt vooj dijkdiebtingen. Ook dit onderdeel van de operatie slaagde volledig. NOG EEN ZINKSTUK. Onmiddellijk nadat de sirenes dep sleepboten hadden geloeid, kwam ep beweging in het grote zinkstuk, dat bij de zandzuiger-perser lag en vlaS voor de caisscfi tot zinken zou wordert gebracht, teneinde het ontstaan var) „onderloopsheid" zoveel mogelijk te gen te gaan. Langzaam kwamen de sleepbootjes met hun sleep van rijs hout aanvaren. De hele manoeuvre duurde een kwartier: toen was er door middel van zware touwen verbinding tussen caisson en zinkstuk. Direct brachten andere sleepboten drie van de zes in gereedheid liggende bakken met srortsteen langszijde van het zink stuk en r.4:t lang daarna was dit on der water verdwenen. In die tussen tijd was al een begin gemaakt met het persen van zand, zowel langs als in de caissons. En zo kwam het einde van dit machtige schouwspel van dSj'J-ouwcrs- zege, een mijlpaal op de weg naar een veiliger toekomst van dit iage land aan de zee. Als straks tie rieuwe dijk Duiveland weer beschermt, zal het moeilijk zijn zich voor te stellen, hoe in die furieuze nacht de zee dit eiiai.d op niets ontziende wijze besprong slechts de lege plaatsen (maar dat is het allerergste) en voor de eerste jaren de onbruikbare grorul zullen herinneren aan de die hier plaatsvond.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1