Bronnen aan Oranjezon voorzien Middelburg van water Castella maakt het II gemakkelijk Beplanting van waterwingebied heeft zeer ernstig geleden Opa Kip weer terug in Dreischor NU keus uit drie soorten I GEMEENTERADEN PottcabakkcrstcntooBsieiiing te Groede Nieuws uit de Provincie. Middelburg. ooiarts voor W .-Z.-Vlaanderen Fabrieksdirecteur had ernstig auto-ongeluk. Vlissingen Zierikzee. 7 holen. Maak U los uit de greep van Rheumatische Pijnen. Goes, Dinsdag 26 Juli 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Zoutgehalte in waterleidingkanaal nog veel te hoog MIDDELBURG, 27 Juli. De vijftien nieuwe bronnen In het water wingebied te Oranjezon zijn nu enige tijd in werking en de resultaten zijn uitstekend. Er wordt geregeld nagegaan, hoe hoog het zoutgehalte van het water is en dat blijkt gemiddeld 58 milligram per liter te zijn. Dit is bij zonder laag, vergeleken met een normale hoeveelheid van 120 milligram. Van het waterleidingkanaal kunnen we het beste voorlopig nog maar niet spreken, want daar zit nog altijd 2400 milligram zout in een liter water. Als het een nat voorjaar was geweest, zou dit zeker heel wat lager zijn geweest. Regen en nog eens regen, dat is het enige nodige voor dit kanaal. Op de vraag, wanneer het weer gebruikt zal kunnen worden, kan de directeur van het Middelburgse waterleidingbedrijf, ir. B. C. Roeters van Lennep, moei lijk een antwoord geven. „Persoonlijk zal ik blij zijn, als wij het kanaal volgend voorjaar weer voorzichtig aan in gebruik kunnen nemen", zo zei hij. Het is niet onmogelijk, dat deze jaar al een mogelijkheid zal bestaan winter als het najaar tenminste veel regen heeft gebracht het wa ter uit de bronnen gemengd kan wor den met water uit het kanaal. Een hoeveelheid van 400 milligram zout per liter water kan nog verantwoord worden geacht, maar hoger mag men toch niet gaan. Momenteel is de watervoorziening van Middelburg geheel veilig gesteld. Behalve uit de 15 nieuwe bronnen wordt er ook uit de 30 oude bronnen water onttrokken, als het warm weer js. Vorige week Vrijdag was het hoog ste dagverbruik van dit seizoen, n.l. 3400 kub. meter. In normale tijden was het gemiddelde, dat aan het ka naal werd onttrokken, 2600 kub. me ter per dag, hoewel er ook wel da gen waren, dat dit niet minder dan 4000 kub. meter per dag leverde. De bronnen kunnen in geen geval de taak van het kanaal volledig overnemen, ook al produceren de oude bronnen 4 tot 5 kub. meter per uur en de nieuwe S kub. meter per uur. De rest wordt, zoals bekend, gesuppleerd door de Waterleidingmaatschappij „Zuid-Beve land". Gelukkig is het zo, dat de ont trekking van water aan het terrein door middel van bronnen geen na delige invloed heeft op het kanaal. De nieuwe bronnen liggen op af standen van 40 meter van elkaar en reiken tot ongeveer 17 meter in de grond. Bij de oude bronnen is dat 10 tot 12 meter. Door onderzoekingen is gebleken, dat bij de nieuwe bronnen het zoet water nog tot ongeveer 35 meter diep aanwezig is. Bij de oude bronnen is dit nog maar 15 meter. Het ligt daarom voor de hand, dat men, zeker wat deze laatste betreft niet al te intensief het water mag onttrek ken. Als de nieuwe bronnen het tot het einde van de komende winter goed uithouden, zal veel gewonnen zijn en zullen de grootste moeilijkheden ach ter de rug zijn. Van de oude (reserve) bronnen werd tot voor kort alleen ge bruik gemaakt, wanneer het kanaal door ijs was afgesloten of het moest werden schoongemaakt. BEPLANTING DOOD. Een tocht dwars door het waterwin gebied levert heel wat trieste indruk ken op. Op vele plaatsen, waar het water heeft gestaan, is de beplanting voliedig dood. Honderden dennen hebben een roodbruine kleur gekre gen, hetgeen erop wijst, dat zij vol komen dood zijn. In de vele duinkom men, waar de zee met geweld is door gedrongen, zal de beplanting volledig vernieuwd moeten worden. De grote gaten, waardoor het water binnendrong, zijn natuurlijk alle ge- u—ht en het zand ervoor en erachter is met rijshout stevig vastgelegd. Er is een begin gemaakt met het verwij deren van het dode hout en een deel ervan is al verkocht. Het is momen teel nog niet te zeggen, of er dit na- tot nieuwe aanplant over te gaan. Evenmin is de vraag te beantwoorden, op hoeveel de schade aan bomen, strui ken en planten moet worden geta xeerd. Ook aan het kanaal zelf zal het no dige moeten gebeuren. Vooral op de bochten, die het kanaal maakt, is de kant weggeslagen, terwijl er hier en daar in het vijf kilometer lange ka naal lelijke inhammen zijn ontstaan, die weggewerkt zullen moeten wor den. KONIJNENPLAAG. Aan de bestrijding van de grote ko- nijnenplaag, die in dit gebied heerst, wordt hard gewerkt. De dieren vre ten, als er niets tegen wordt gedaan, het nog overgebleven groen weg. Er zijn dagelijks zes mensen bezig met het verdelgen van de konijnen en de eerste resultaten zijn, dat er 2400 flap oren zijn gedood. Overigens zal het nog wel even duren, voordat men de plaag geheel onder de knie heeft. ZIERIKZEE, 27 Juli. Zee- lands oudste inwoner, de 102-jarige Jan Kip, is eind vorige week naar zijn woonplaats Dreischor terugge keerd. Zoals bekend heeft „Opa" Kip sinds de rampdagen als evacué in het Diaconessenhuis te Dordrecht vertoefd. Nu woont hij echter weer bij zijn dochter en kleinkinderen. De oude baas, die wat hardhorend is, maakt het nog zeer goed. Goede temperatuur voor oesterbroed, BRUINISSE, 27 Juli De lagere temperatuur van het Scheldewater, die in de loop van vorige week schom melde tussen 18 en 19 graden, maakt, dat de zo gevreesde schelpziekte geen kans krijgt. Voor oesterbroed is deze temperatuur juist hoog genoeg en er zijn voldoende grote en rijpe larven in het water aanwezig. De diatomeën, waarvan men zoveel last ondervond in het begin van deze maand, zijn sterk verminderd, zodat thans de uit gezaaide schelpen nog een zeer rede lijke kans maken een lonende hoe veelheid oesterbroed te vangen. Evacué's vieren 60-jarig huwelijksfeest. GOES, 27 Juli. Morgen hoopt het echtpaar J. Matthijsse en K. N. Matthijsse— de Oude te Duivendijk, thans geëvacueerd bij hun schoonzoon de heer J. de Kok te Bergen op Zoom zijn zestigjarig huwelijks feest te herdenken. Beide oudjes zijn nog zeer kras. Gedurende hun trouwen hebben zij 60 jaar in Duiven- dijk gewoond waar de heer Matthijsse boer de. Het gouden huwelijksfeest werd ook in Bergen op Zoom toen door de Duitsers hun omgeving onder water was gezet, herdacht. Ingezonden Mededeling (adv.) jeugdig en fris te houden, want deze onverpakte Bloemenzeep kost slechts 20 cent per stuk! U kunt thans dus kiezen uit drie Castella-soorten. Ook op drukke da gen, als U weinig tijd heeft voor de verzorging van Uw gelaatshuid, kqttt U zich toch verfrissen met een echte merkzeep. Heeft Uw huid véél schuim nodig, gebruik dan vooral Castella Spécial (32 ct.), die onuitputtelijk ro yaal schuim geeft. Blijft U de klassieke Castella Schoonheidszeep (32 ct.) ver kiezen? Profiteer dan dezer dagen nog gauw méé van het tijdelijk aanbod: TWEE stukken voor 50 cent! En vergeet vooral niet dé echte Merk zeep voor de extra lage prijs, de on verpakte Bloemenzeep, fris en schui mend, slechts 20 cent per stuk. Let op, dat U de echte Castella ontvangt - en geen imitaties! Voor iedere huid en beurs een heerlijke zeep De nieuwe, onverpakte Bloemenzeep, met heerlijke rozengeur, in vier deli cate tinten, is de kroon op het werk van Castella om iedere vrouw in Ne derland in staat te stellen haar huid GROEDE, 27 Juli De Vereniging voor Vreemdelingenverkeer te Groede heeft ook dit jaar weer een tentoon stelling georganiseerd ter bevordering van het vreemdelingenverkeer en te vens om de culturele kennis van de plattelandsbewoners te verhogen. Vrij dag werd deze tentoonstelling „Ne derlandse Pottenbakkerskunst", die wordt gehouden tot en met 11 Sep tember a.s. door mevrouw de Casem broot, de echtgenote van de commis saris der Koningin in Zeeland, ge opend. Vele autoriteiten waren bij aeze opening aanwezig. Van de mede werkenden waren aanwezig de heren Piet Wiegman en Dirk Hubers. Na 'n openingswoord door de voorzitter van de V.V.V. Groede, de heer P. M. Hos te, waarin deze de velen, die medege werkt hadden aan de totstandkoming van deze tentoonstelling, dank bracht, heeft de burgemeester van Groede, de heer J. C. Everaars, het woord ge voerd. Hij noemde de jaarlijkse ten toonstellingen culturele en hoogstaan de exposities, waardoor vooral de plattelander meer respect krijgt voor net culturele leven. Na de opening hield de heer Hool- horst van het Wilhelmina Lyceum te Oostburg een uitvoerige lezing over de jongste ontwikkeling en het ont staan der pottenbakkerskunst. Hierna werden alle gasten rondge leid. Chr. Werkmansbond in het goud WISSEKERKE, 27 Juli Zaterdag was het vijftig jaar geleden, dat de heren de Looff en Kouwer te Wisse- kerke de Chr. Werkmansbond op richtten. Tevens werd het feit her dacht, dat de hee> de Looff 50 jaar de functie van penningmeester bekleed de. Ondanks zijn hoge leeftijd werd de heer de Looff met aller instemming als penningmeester herkozen. De voor zitter, de heer C. J. de Smit, overhan digde hem een enveloppe met inhoud erj bracht hem namens het bestuur en de leden dank voor de correcte wijze, waarop hij zijn werk heeft verricht. De wnd. burgemeester, de heer de Nooyer, overhandigde hem namens H.M. de Koningin de zilveren medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau enbjacht namens het gemeen tebestuur zijn gelukwensen over. Ook voerden nog het woord de plaatselijke predikanten, ds Boonstra en ds Fok- kema en het oudste lid der vereniging, de heer Kouwer. In de bestaande bestuursvacature verd gekozen de heer M. Kouwer. AAGTEKERKE. Voorlopig geen nieuwe school. Vrijdagavond kwam de raad bijeen. De geloofsbrieven van de nieuwgekozen raads leden werden nagezien en in orde bevonden en tot toelating besloten. Daar er binnen kort weer tot bevolkingsonderzoek zal wor den overgegaan werd besloten het nadelig slot voor rekening der gemeente te nemen. Een verzoek van de Bond van mobilisatie invaliden om een jaarlijkse subsidie te mo gen ontvangen werd voor kennisgeving aangenomen. Van het bestuur der vereniging „De Dia-' conieschool" is een verzoek ontvangen om gelden beschikbaar te willen stellen voor de bouw van een nieuwe school, daar de oude school niet meer aan de eisen voldoet en zo doende werd afgekeurd. Hierover volgde een langdurige bespreking. De heer S. de Visser Gz. sprak zijn bevreemding er over uit dat deze school is afgekeurd en vond het een groot financieel offer voor de ge meente en vroeg waar het geld vandaan moet komen. De heer S. de Visser Pz. zag ook geen mogelijkheid om aan te kunnen wijzen waar dit bedrag gevonden moet worden. Dit zal belastingverhoging tengevolge hebben en hij vond dit een sprong in het duister. Wethou der de Visser en de heer A. Willemse be streden deze opvatting. De heer S. de Visser diende een amende ment in om het verzoek aan te houden en eerst de begroting 1954 te raadplegen. Na enige bespreking werd dit amendement In stemming gebracht en met 5 tegen 2 stem men aangenomen, zodat tot aanhouding werd besloten, met de stemmen van wet houder P. de Visser en de heer A. Willemse. tegen. BRESKENS. Oudjes krijgen zitje bij de nieuwe vismijn* In de raadsvergadering van Breskens werd aan de heer P. Ridderhof eervol ont slag verleend als klerk ter secretarie we gens zijn benoeming tot ambtenaar ter secretarie te Kattendijke. Met ingang van 1 Juli j.I. is tot boventallig onderwijzeres aan de O.L.-school benoemd mej, M. S. van Gijzen te Vlissingen. Aan de heer J. A. van der Does werd i.v.m. zijn benoeming als schoolhoofd te IJsselmuiden per 1 Sep tember a.s. eervol ontslag verleend als on derwijzer aan de O.L.-school. Teneinde de oprichting en het in exploi tatie brengen van een badinrichting door het Groene Kruis mogelijk te maken, wor den de renten en aflossingen van een daar toe door het Groene Kruis aan te gane geld- Ziekenhuisverpleging Tholcn en St. Philipsland, THOLEN, 27 Juli. In de jaarvergade- ing van de Vereniging voor Ziekenhuisver- pleging Tholen en St. Philipsland werd be sloten de administratie te vereenvoudigen, in die zin, dat niet «ke gemeente afzonder lijk meer zal worden geboekt. Uit de reke ning over 1952 bleek, dat de inkomsten be droegen f 12.770,21. De uitgaven f 12.600,77. Werkelijke winst na aftrek kassaldo 1 Tan. 1952 f 154.59. Het bezit der vereniging bedroeg op 1 Jan. 1953 f 6030,28. Aantal leden 1852. Aan tal patiënten 106. De contributie, welke reeds met ingang van 1953 met 1 gulden per lid was ver hoogd is thans definitief. lening van maximaal f 17.500 gegarandeerd. De geloofsbrieven der nieuw gekozen raadsleden werden onderzocht en in orde bevonden. Bij de rondvraag informeerde de heer De Vuijst naar de mogelijkheid om een bank te plaatsen bij de nieuwe vismijn als zitje voor de ouden van dagen. Aldus werd besloten. De heer De Feijter vroeg of er al een gebruiker is voor het fabrieksgebouw van „De Schelde", dat door het vertrek van dit bedrijf is leeggekomen. De voorzitter kon hierover nog weinig positiefs meedelen. De heer Vermeulen wees op het ongemak, dat de bewoners van de Boulevard hebben van de zandstraalinrichting van de Fa. Cu- son en informeerde naar de verbetering der straatverlichting. Wat het laatste betreft zijn de onderhandelingen met de P.Z.E.M, nog gaande. Na de rondvraag bracht de voorzitter de leden, die niet in de nieuwe raad terugkeren dank voor hun werk. Ook resumeerde de voorzitter nog wat door de raad in de afge lopen zittingsperiode is tot stand gekomen. TERNEUZEN, 27 Juli. - De heer H. J. S. Timmer, arts te Cadzand, is benoemd tot schoolarts voor Westelijk Zeeuwsch-Vlaan deren en Terneuzen. De nieuwe functionaris zal dokter Pels, die per 1 September a.s. naar Utrecht vertrekt, opvolgen. Mulo-examens te Bergen op Zoom, BERGEN OP ZOOM, 25 Juli. - Te Bergen op Zoom slaagden voor het Mulo examen de meisjes A. G. Hageman uit Clinge; R. van Houte, R, Inghels en L. Maes uit St. Jansteen: M. Poppe en J. Ver moet uit Sas van Gent: E. Raes uit Koe wacht: J. Remijn uit Ossenlsse: M. Serra. rens, V. de Smet en C. v. d. Veeken te Stoppelsdijk; T. Smit te Hontenisse, A. de Witte te Hulst: A. de Moor te Terneuzen; en de jongens G. v. d. Meijden te Bosch- kapelle; G. van Mossevelde en A. van Buijsterveldt te Terneuzen: A. Roctus te Hengstdijk: L. de Roo te Sas van Gent; J. Vanhljfte te Westdorpe; H. van Dommelen te Philippine. BERGEN OP ZOOM, 27 Juli Op de grote verkeersweg van Roosendaal naar Breda is ter hoogte van de zijweg naar Zegge Zaterdagmiddag een zeer ernstig ongeluk gebeurd, waarvan de heer van Niftrik, directeur van de N.V. Zuid- Nederlandse Plastiek Industrie te Ber gen op Zoom-Putte het slachtoffer is ge worden. De heer van Niftrik wilde een wagen passeren en verloor daardoor de macht over zijn stuur met het gevolg dat hij in volle vaart tegen een boom reed. De auto werd totaal vernield. In de wrak stukken zat de heer van N. bekneld, die met veel moeite werd bevrijd. Het slachtoffer werd in zorgwekkende toe stand per ziekenauto naar het ziekenhuis Charitas te Roosendaal vervoerd. Buiten een dubbele beenbreuk; een gecompli ceerde armbreuk en een zware hersen schudding had het slachtoffer ernstige inwendige kneuzingen bekomen. Men vreest voor zijn leven. Terug van de „Vierdaagse". Zaterdagmorgen keerde het detache ment van de C.O.A.K., dat aan de Vierdaagse deelnam, terug. De mannen werden door de drum band afgehaald, waarna zij door de stad naar r de kazerne marcheerden, waar de overdracht plaats vond van de verworven korpsprijs, die door de commandant de C.O.A.K. majoor Pot- teboom in ontvangst werd genomen. De commandant dankte de tippe laars voor het voortzetten van de tra ditie, om elk jaar aan dit wandel festijn deel te nemen. Er waren geen uitvallers. Leermiddelen en meubelen voor twee scholen. <1 Wegens de uitbreiding van het aantal leerlingen zal de Chr. school aan 't Zand een zesde lokaal moeten inrichten. B. en W. stellen de gemeenteraad voor f 2100.— te voteren voor de aanschaf van het benodig de meubilair. Nu de Ned. Herv. school aan de Zuidsingel uit het gebouw is gegroeid en tijdelijk een lokaal van de school aan de Verwerijstraat in bruikleen krijgt, zal voor dit lokaal een aantal schoolmeubelen moe ten worden aangekocht. Bovendien zullen leermiddelen aangeschaft dienen te worden. B. en W. vragen hiervoor de raad een cre- diet van f3483.—. Vaste aanstelling lerares, B. en W. stellen de raad voor om mej. D. Prins, tijdelijk lerares in de nuttige hand werken aan de openbare ULO-school aan de Dwarskaai met ingang van 1 September een vaste aanstelling te geven. Rijwielbergplaats voor R,K, schooL De R.K. school, die in 1940 door brand is verwoest, bezat een rijwielbergplaats voor 10 fietsen. Tengevolge van de stijging van het leerlingenaantal zal er thans een berg plaats voor 30 rijwielen moeten komen. B. en W. stellen de raad voor tot bouw van een dergelijke bergplaats over te gaan. De kosten zullen f 860.— bedragen. De raad bijeen. Vrijdagmiddag om 2 uur zal de ge meenteraad in openbare vergadering bijeen komen. Onderwijszaken in de raad. Op zijn verzoek zal aan de heer G. C. de Puij met ingang van 18 October a.s. ontslag worden verleend als on derwijzer aan de Vincent van Gogh- school. Aan de heer W. P. A. de Rooij, leraar A.V.O. aan de Industrie Huishoudschool, zal met ingang van October a.s. op zijn verzoek ontslag worden verleend. Beiden zijn be noemd aan een school in de Ned. An tillen. Het leerlingenaantal van de openb. U.L.O.-school brengt niet zich dat een zevende leerkracht dient te worden benoemd. B. en W. hebben daar voor de volgende voordracht aan de raad aangeboden: R. M. Overhoff te Hilversum en J. Adriaanse te Briel le. Tot tijdelijk lerares in de naaldvak ken aan de Industrie- en Huishoud school zal worden benoemd mej. G Bakker te De Rijp, die de enige solli citante was voor deze functie. Het zelfde was het geval voor de vac. le rares in het stofversieren aan deze school. Voor benoeming wordt voor gedragen mej. W. H. Groeneweg te Haarlem. B. en W. hebben de raad voorts ge vraagd een crediet van f 11.000.toe te staan voor het verbouwen van een lokaal van de school aan de Bouwen Ewoutstraat tot huishoudlokaal ten be hoeve van het V.G.L.O. Nieuwe gemeentelijke bergplaats. Reeds jaren voldoet de tegenwoor dige huisvesting van de gemeentelijke werk- en bergplaats aan het Waaigat niet meer. B. en W. stellen de raad voor het schoolgebouw aan de Glacis- straat daarvoor op de duur te bestem- men.Daardoor kan er sprake zijn van een centrale werk- en bergplaats. De verbouwingskosten en verdere voorzieningen worden op f 56.500. geraamd. Wegens de bouw van een nieuwe R.K. school komt het schoolge bouw aan de Glacisstraat over enige tijd leeg. Gemeente koopt portret van De Ruyter. Reeds lang voelde het gemeentebe stuur het gemis dat men niet in het bezit is van een portret van Michiel de Ruyter. Wat men heeft is een copie, Onlangs is op een veiling in Den Haag een portret, geschilderd door H. Berckmans in 1655, door de gemeente aangekocht. Het is een zeer aantrek kelijk schilderij. De totale kosten van aankoop bedroegen f2600.Van an dere zijde is een bedrag van f 1599.50 bijeengebracht. B. en W. stellen de raad thans voor f 1000,50 te voteren om de aankoop geheel te kunnen finan cieren. Straatverlichting voor „Het Eiland" B. en W. leggen de raad een plan voor om „Het Eiland" van een nieuwe straatverlichting te voorzien. De to tale kosten zullen f 12.300.— bedra gen. Er komen 20 aluminium licht masten van 4,5 m. en 13 masten van 7 m. Amsterdamse reinigingsploeg vertrokken. De ploeg van de Amsterdamse Reini gingsdienst, bestaande uit 20 mannen, heeft eind vorige week afscheid geno men van Zierikzee. Deze mensen hebben gedurende zes weken veel vuil werk ver richt. Burgemeester Schuurbeque Boeije heeft ze in de raadzaal hartelijk dank gebracht voor het vele werk, dat ze voor de gemeente gedaan hebben. De ploeg leider bracht het gemeentebestuur we derkerig dank voor hetgeen in het belang van de groep gedaan was. Allen ont vingen een fraai souvenier. Van de bui tenlandse schoonmaakploegen zijn nog 20 leden over, die echter 14 Augustus a.s. zullen vertrekken. Visserij uitkomsten. De besommingen der vorige week binnen gekomen botvissers was vrij goed; met de weervisserij is het gedaan. Reeds is men bezig met het uittrekken van het hout, de uitkomsten waren dit seizoen voor de W.R. 55 best, die der anderen welke nog met het oude systeem werken, niet lonend. De aanvoer van mosselen en de inmaak was goed, evenwel nog met afwijkende kwa liteit, hetwelk ook geldt voor de aangevoer de waddenmosselen. OVEZANDE Nieuwe duiker. In de vergadering van de Ingelanden van het Waterschap Ove- zande werd in principe besloten tot het aanbrengen van een nieuwe duiker on der de Staartsedijk. RILLAND-BATH Met diploma op zak. Aan de Ambachts school te Bergen op Zoom slaagden Kees Bolier voor auto-monteur. Bas de Jager en Hans Nagelkerke voor machine bankwerker en Wim Lobbezo en Lou Almekinders voor electricien. SCHERPENISSE Naar de goudmijnen. Zondag is met een K.L.M.-toestel vertrokken, de heef A. Pleune, die te Johannesburg in dd goudmijnen zal gaan werken. ST. ANNALAND Hulppost. Tot hulppostbode bij de P.T. T. is benoemd de heer Fr. Burgers Pzn. Aanbesteding. Aanbesteed werden de onderhoudswerken van de Waterkering der Calamiteuze Suzannapolder dienst 19531954. Ingeschreven werd als volgt: Joh. Moerland, Sint Annaland voor 15.690;. van de Velde te Bruinis- se voor 15.336; K. J. Moerlandt te Sint Annaland voor 15.280. Het werk werd gegund aan de laagste inschrijver. De begroting was 15.336. Geslaagd. Voor het Middenstandsdiploma slaagde de heer J. van Poortvliet Mzn. Ingezonden Mededeling (adv.) Doe een bloedzuiverende kuur met Kruschen. Zuiver bloed, dat is het geheim om vrij te blijven van scheuten en ste ken en die stramme pijn in ledema ten en gewrichten. Daarom kunnen mannen noch vrouwen op rijpere leeftijd zonder Kruschen Salts. De zes minerale zouten die Kruschen bevat, sporen lever, nieren en in gewanden aan tot krachtiger wer king. Onzuiverheden in het bloed kunnen zich dan niet vastzetten en pjjn verwekken, maar worden afge voerd langs natuurlijke weg. Dat is het hele geheim van Kruschen en zo werd de kleine dagelijkse dosis tot heil van tienduizenden lijders aan rheumatische pijnen. Geslaagd, Mej. C. P. A. J. Speelman, onderwijzeres aan de School met de Bijbel te Rhenen, slaagde te Utrecht voor de hoofdakte B, waardoor zij nu in het bezit der volledige hoofdakte is. Vriendenschieting. Begunstigd door stralend zomerweer werd Zaterdag op het terrein van de Kon. Handboogsociëteit, „Jacoba van Beieren" de jaarlijkse vriendenschie ting Zuid BevelandGent gehouden. Tal van Belgische sportvrienden wa ren met hun vrouwen naar de Ganze- stad getrokken. De vrouwen om te winkelen, een bezoek te brengen aan het ondergelopen Kruiningen en na de middag aan Walcheren. Door ruim 80 schutters werd de vriendschapsband tussen de Belgische en Zuid Bevelandse beoefenaars der edele handboogsport bevestigd en ver stevigd, terwijl aan de meest fortuin lijke schutters prachtige prijzen wer den uitgereikt. AXEL Opnieuw kerkdiefstal. In de R.K.-kerk alhier bleken opnieuw na een nachtelijk bezoek de offerblokken met geweld te zijn geopend en geledigd. De Rijkspolitie stelde een onderzoek in. BRESKENS Vismijn: aanvoer 20 tot 25 Juli. 4.941 kg Exportgarnalen 2.551.19; 30 kg Han- ^slsgarnalen 1.87—1.31; 1.269 kg Bot 43 —16; 126 kg Rog 40—16; 1.088 kg Schar 57—16; 1.818 kg Schol 50—19; 3.226 kg Tong 1.72—30. BRWNISSE Naar Brits Columbia. Vele jongelui trekken tegenwoordig de wijde wereld in om zich elders een toekomst te ver zekeren. Daar is veel moed voor nodig. Deze eigenschap schijnt ook de 18-jarigë timmerman W. Stoutjesdijk te bezitten, want hij emigreerde geheel alleen naar Brits Columbia in het verre Westen van Canada. DRIEWEGEN Oudjes met muziek ingehaald. Zater dag maakten de ouden van dagen van Driewegen hun jaarlijkse uitstapje. Bij hun thuiskomst werden ze door de mondaccordeonvereniging „Scheldegalm" uit Ellewoutsdijk feestelijk in hun dorp ontvangen. ELLEWOUTSDIJK Gezinsverzorgster. Te Dordrecht slaag de voor gezinsverzorgster mej. Fien Nor- tier. HEINKENSZAND E.H.B.O.-examens. In de school werd het examen ter verkrijging ',an het E. H.B.O.-diploma afgenomen door dhr C. Griep, arts te Goes. Voor dit diploma slaagden de dames M. Raas, M. Hoondert, E. Janse, S. v. d. Swaluw, P. de Koster, R. Pantus, H. van Baaien, A. v. d. Dries te Heinkenszand, J. Naije te 's-Heer Arendskerke en mevrouw de Roovan Iwaarden te 's-Heer Abtskerke alsmede de de heren L. de Visser, G. H. van Engen, P. Vermeulen, J. Geleedst, A. Spee, H. de Reiger, N. C. de Regt en J. v. d. Does te Heinkenszand. Twee cur sisten werden afgewezen. De leider van deze cursus, dokter P. Staverman te Heinkenszand, dankte dokter Griep voor het afnemen van het examen. Hij deed de cursisten het voorstel te komen tot de oprichting van een Roode Kruis- afdeling. Namens de cursisten dankte de heer A. Spee de heer Staverman voor de voortreffelijke wijze waarop deze de cursus heeft geleid. KAPELLE Braderie uitgesteld. Het bestuur van de Middenstandsvereniging „Handelsbe langen" en de muziekvereniging „Ons Genoegen" hebben besloten de braderie welke oorspronkelijk was vastgesteld op 31 Juli eji 1 Augustus a.s. uit te stellen tot 14 en 15 Augustus a.s. De opzet van de braderie blijft dezelfde. Vergadering bramenkwekers. De bra menkwekers welke lid zijn van de Tuin- bouwvereniging „Kapelle" hebben onder voorzitterschap van de heer C. v. d. Vliet vergaderd in de afmijnzaal van de veiling. Het doel van deze bijeenkomst was het bespreken van de afzet van dit product. Een commissie welke hieraan de nodige aandacht zal schenken, werd benoemd. Medegedeeld werd dat de mini mumprijs voor bramen is vastgesteld op 40 cent per kg. Er zal 3 cent heffing per kg worden ingehouden, terwijl bij even tuele doordraai 40 cent per kg zal wor den vergoed. NIEUW DORP Oudste inwoonster jarig. Heden hoopt de oudste inwoonster van Nieuwdorp, de weduwe C. PolderdijkVerschiere haar 94ste verjaardag te herdenken. O.- EN W.-SOUBURG Souburgers op reis. In de afgelopen week zijn de Souburgers van 8 tot 80 jaar en ouder op reis geweest. De twee laagste klassen van de Julianaschool maakten een reisje naar de Wouwse plantage. De leden van de Chr. Gemeng de Zangvereniging zochten het wat ver der; de Veluwe en de Betuwe werden met een bezoek vereerd. De leerlingen van de hoogste klasse van O.L.-school brachten een bezoek aan Scheveningen, die van de Julianaschool gingen naar Rotterdam. Zaterdagmiddag waren de ouden van dagen aan de beurt. Dit jaar ging de tocht naar de Belgische bad plaatsen. Om 8 uur werden ze door .Vlijt en Volharding" aan de watertoren afgehaald. Burgemeester Stemerding bracht hier de burgerij dank voor de grote offervaardigheid om de ouden van dagen deze middag te bieden. ST. MAARTENSDIJK Geslaagd en benoemd. Mej. C. den En gelsman is te Krabbendijke geslaagd voor onderwijzeres en benoemd aan de Chr. school te Sint Philipsland. 7 ZENDIJKE Eindles. In het Jeugdgebouw had de eindles van de R.K. Huishoudschool plaats. De diploma's werden uitgereikt aan: Vakopleiding naaien: Henrietta Mollet (met lof); Andrea de Houck; Lucie Varin allen te IJzendijke; Nelly Vermue, Biervliet. Vervolg onderwijs naaien: Clara Sinack, IJzendijke. Linnen- en costuumnaaien: Albertije de Dobbe- laere, Mariëtte Meijens, Erilda de Smedt, Hiliane Verminck. allen te Waterland- Oudeman. Coupeuse; Agnes Corijn, IJzen dijke. Tailleur werk: Simone de Vrieze, Waterland Oudeman. Éénjarige Huis- houdcursus: Rachel Boone, Rita Haver- beke, Erna Huijsman, Elisabeth de Meijer, Anny de Rijcke, Nelly de Smet, Lily van Tiggelen, allen te IJzendijke, Marie Cue- lenaere, Iny van de Hemel, Marie Onge- nae, allen te Biervliet; Anny Neijt te Philippine, Antoinette de Crook, Marie Dusarduijn en Lucie de Boevers, allen te Biervliet. Tweejarige primaire oplei ding: Anny de Smit, Anny van Hoote- ghem, Lucie Marteijn, allen te IJzendijke; Emmy Simons, Frida Rijckert, beiden te Hoofdplaat; Marie Notschaele, Philippine, Anny van de Plasse, Cadzand, Angelina Minnaert, Slijkplaat; C. Gielleit, Biervliet. YERSEKE Wedvlucht. De P.V. „De Noordster" nam met 73 jonge duiven aan een wed strijd vanuit Vilvoorde deel; in concours waren 287 duiven. De uitslag was als volgt; 1. en 5. Joh. Minnaard, 2. M. Moer land, 3. en 8. C. Vermast, 4. E. Vermast, 6. en 9. E. Th. Zoetewey, 10. P. van Stee. De uitslag van de vluchten voor oude duiven (deelname van 24 duiven) was; 1. en 6. P. Minnaard, 2. en 5. H. J. van Es, 3. C. Vermast, 4. P. van de Vrede. Diploma-uitreiking Stichting Vakopleiding Bouwbedrijven. TERNEUZEN, 27 Juli. - Vanwege de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijven had in de Ambachtsschool te Terneuzen de di ploma-uitreiking plaats aan 15 leerlingen, die met goed gevolg na een voor-opleiding op de Ambachtsschool twee jaar in praktijk hij een patroon werkzaam waren geweest en gedurende die tijd het avond-vakonder- wijs hadden gevolgd. Na een openingswoord van de heer M. van Doeselaar uit Axel, voorzitter der examen-commissie, werden de diploma's uit gereikt aan: Timmerlieden: P. J. Bakker, M. M. de Zeeuw en C. J. Kaijser, allen te Terneuzen; F. P. Hemelsvet, J. I. Meesen en A. Riun, allen te Axel; W. P. v. d. Bulck te Sluiskil; P. C. Dieleman te Hoek; J. E. Eggermont en P. G. A. de Witte, heiden te Westdorpe; G. J. Leenknegt te Hontenisse en A. v. d.' Walle te Hulst. Metselaars: R. P. Steel te Axel; P. Sprui- tenburg te Othene (Zaamslag); L. Lambert te Rapenburg. Als beste leerlingen ontvingen de heren Steel en Hemelsvet een prijs, nl. een boek werk en een waardebon van 10 als bij drage in het inschrijfgeld voor de gezellen- cursus. Na de uitreiking volgden diverse toe spraken met een aanmoedigend karakter voor de leerlingen, nl. van de heer A. de Nie, directeur der Ambachtsschool te Ter neuzen en voorzitter van het leerlingstelsel Zeeland, van de landelijk hoofdcontroleur, de heer Th. de Waal uit Middelburg en van de heer I. P. Nonhebei uit Vlissingen. Geslaagden „De Ruyterschool" Vlissingen. VLISSINGEN, 27 Juli. Voor het eindexamen voor seheepswerktuigkun- digen, getuigschrift B.M., zijn geslaagd de heren: M. R. Anthonijsz (A.M.), A. P. Belde, W. J. Boom (A.M.), A. Bloem, T. Bronsvoort (A.M.), H. Bruins (A. M.'j, A. M. Bijl, T. Engelsma, J. Ha- bing, W. Hoogesteger (A.M.), J. Jan sen, J. Keuvelaar, W. Klaassen, R. Kooistra (A.M.), E. Mirck, A. F. J. v. Riet, P. J. Rietveld, B. H. Schink, E. Sinke, A. Strunk, J. J. F. de Vos, J, G. M. Weemaes (A.M.), P. Winkler, K. P. Bezemer, L. J. J. de Booijs, P. C. Karelse (A.M.), D. Coppoolse, J. H, Dikker, J. C. van Dlnteren, M. C. v. d. Engh (A.M.), Th. F. Gonsalves (A. M.), H. de Jong, Th. E. Knijff, H. Hol ster, J. Lokman, J. Mesman, H. G. Na- hapiet, O. K. Nicolai, P. J. Pouw, M. A. C. van Riet, J. E. Schipper, H. G. A. Ch. Sloesen, S. Straub (A.M.), A. Strik, J. W. v. d. Veen, B. Verspuij, J. W. Verweij, J. W. van Wegen, J. van der Werff, H. Bennis, H. E. van Cam- pen, H. J. van Dooren (A.M.), F. R. van Duyne, L. de Graaf, D. Groen, R. N. Groen, W. Hengstmengel, F. Hijllte- ma, W. M. de Jonge (A.M.), A. E. A. de Jongh (A.M.), J. P. Kalkman, J. O. Kasman, J. P. de Koning (A.M.), R. C. Lorist, E. W. Nengerman, H. Paase, H. J. A. Pellemans, A. J. Pruijsers (A. M.), L. A. Punt, W. J. Schaap, J. Schilt, A. R. van Staden, A. C. Steers (A.M.), R. W. Sijtsma, G. J. W. C. v.. d. Ven, J. Vijfhuize. Twee leerlingen werden afgewezen. Officiële Publicatiën B. en W. van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat het Woningbureau van 3 tot en met 8 Augustus 1953 gesloten zal zijn. Middelburg, 25 Juli 1953. SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester van Vlissingen maakt bekend, dat hij verhinderd is ihorgen spreekuur te houden.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2