TROEPEN VERLATEN VREEDZAAM DE FRONTLINIE Rhee wil de provincies in het Noorden toch hebben Zaisser is nu „een vijand van het volk" Indonesië heeft spoedig weer een Kabinet Herbouw Kruiningen zal met kracht worden aangevat Generaal juichen, ClarkHet is geen uur van maar een uur van gebed k SNIPPER NIEUWS Minister Kernkamp over Nieuw-Guinea, PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Gevechten in Korea gestaakt Sjah van Perzië zet zijn zuster het land uit Reisde viezenboekje gedeeltelijk afgeschaft Waarnemend Commissaris in Den Haag minister-president Roomboter op de x spoorlijn iA i gave; Sticfeüng „ZeeuwsCh Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 80, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie £435. Giro 274289. Kantore»: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26—28 Exploitante: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG, No. 2539 Abonnementsprijs 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per mjn, Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DINSDAG 28 JULI 1953 Hooldredacteur: J. D. TROOSTHEEDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nleuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiuema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 4.56 u„ onder 20.36 u. Maan op 2i.35 u., snaèr 8.56 u. Hoogwater Woensdag 29 Juli: Vlissingen: 3.42 u., 2.42 m., 15.58 u. 2.35 m. Terneuzen: 4.13 u. 2.50 m., 16.31 u. 2.52 m. Wemeldingo: 5.34 u. 2.06 m., 17.56 u. 1.92 m. Zierikzee: 5.23 u. 1.79 m., 17.38 u. 1.65 m. SEOEL, 27 Juli. Hoornblazers gaven vanmiddag om twee uur aan het front in Korea het sein om de gevechten te staken. In het nie mandsland haalden de soldaten de patronen uit hun wapenen. Daar na maakten de strijders zich gereed om hun stellingen, waarvoor zij zo bloedig, niet het minst de laatste dagen, hebben moeten vechten, te verlaten. Even later klonken doffe knallen. Men was reeds begonnen met het opblazen van verdedigingswerken, waaraan men twee jaar had gebouwd. De wapenstilstand was werkelijkheid geworden. Alsof het afgesproken was, hebben de elkaar voorheen zo bitter bekampende troepen, het staken van het vuren met een vuurwerk gevierd. Toen het bevel werd gegeven om de strijd te staken, werden honderden groene, gele en blauwe lichtkoppen de lucht in geschoten, die een vreemd schijnsel wierpen over de vallei, die ligt in het nie mandsland. Twaalf uur voordat plotseling de vuurmonden aan het front zwegen, 's nachts om twee uur, betraden de onderhandelaars de zaal, waarin de wapenstilstand getekend zou worden. Alles verliep heel rustig en eenvou dig. Zonder enige voorafgaande plichtplegingen werden de stukken onder tekend. De voornaamste onderhandelaar van de Verenigde Naties, Generaal Har rison, haalde een vulpen met een zilveren dop uit zijn zak en tekende. Toen was het de beurt van Generaal Nam H. Hij nam een pen uit de inkt pot en tekende ook. Zijn adjudant blies op de stukken en legde ze op een tafel in het midden, de „neutrale tafel". Juist voor alle stukken waren getekend, ontploften in de omgeving een aantal mortiergranaten. De omstanders wierpen een blik naar buiten. Maar de voornaamste onderhandelaars keken niet op. Toen Harrison klaar was met tekenen, keek hij op naar de officieren die de maandenlange besprekingen hadden meegemaakt. Een flauwe glim lach speelde om zijn lippen.... Om vijf minuten over vijf van morgen, Nederlandse tijd, tekende Generaal Mank Clark de wapen- stilstandsovereenkomst. De Zuid- koreaanse afgevaardigde Tsjoi Doek Sjin was van deze handeling ge tuige. Na het ondertekenen zei de Generaal: „Het is geen ogenblik om te juichen, maar een ogenblik van gebed". Direct na het ondertekenen van de overeenkomst heeft Radio-Pjongjang een dagorder voor alle Chinezen en Noordkoreaanse troepen omgeroepen om de bepalingen van het bestand stipt na te komen en voorbereidin gen te treffen voor de ontruiming van de gedemilitariseerde zöne. Hulde, „De oorlog in Korea heeft bewezen", zo zei Generaal Eisenhower in een korte rede na de ondertekening tot het Amerikaanse volk, „dat slechts moed en offers de vrede op aarde kunnen behouden". Hij bracht hulde nan de dappere soldaten en besloot met de woorden: „Het afslaan van de agressie heeft zware offers gekost. VIERDUIZEND POSTDUIVEN ZOEK. AMSTERDAM, 27 Juli. Vrijdag avond zijn 6000 postduiven per trein van Amsterdam naar Mons in Noord- Frankrijk vervoerd, waar ze Zondag morgen om acht uur zijn gelost. Ten gevolge van slechte weersomstandig heden men vermoedt, dat een kop pel duiven boven Limburg door een onweersbui uit elkaar is geslagen zijn er maar enkele vogels terug gekeerd. In totaal zijn er van de 6000 dui ven nog 4000 zoek. Men neemt aan, dat de meeste zoekgeraakte vogels in de Noordelijke provincies zijn terecht gekomen. OOSTBERLIJNERS KRIJGEN GOED ETEN. BERLIJN, 27 Juli. De levens middelenactie ten behoeve van Oost- berlijners en Oostüuitsers heeft van daag een s..oom van gegadigden naar West-Ben,ju gebracht, die niemand verwacht had. Vandaag, de eerste dag van de actie, waren volgens voorzich tige schattingen meer dan 50.000 pak ketten met gecondenseerde melk, meel, vet en erwten uitgereikt. Wij zullen er vurig naar streven, dat de vrije volken een stap dichter bij hun doel, n.l. de vrede, gebracht zul len worden". Na het bekend wordm van het be langrijke nieuws uit Korea, heeft Generaal Eisenhower het Amerikakn- se Congres verzocht 200 miliioen dollars beschikbaar te stellen voor hulp aan Korea. Onmiddellijk zullen voedingsmidde len aan de militaire woorraden in Japan worden onttrokken om naar Korea te worden vervoerd voor de bevolking. Dadelijk wordt reeds 10.000 ton voedsel naar Korea verscheept. De militaire bestandscommissie zal Dinsdag aan het werk gaan om toe te zien of de bepalingen van de over eenkomst worden nageleefd. Over een afstand van twee km moeten de strijd, krachten binnen 72 uur terugtrekken. Zo zal er een neutrale strook ontstaan, die 4 km breed is en waar neutrale waarnemers van Polen, Tsjecho-Slo- wakije, Zweden en Zwitserland toe zicht zullen houden. Ook zullen in deze zóne de krijgs gevangenen worden uitgewisseld. De Noordelijken hebben reeds mee gedeeld dat zij 12.736 krijgsgvangenen zullen terugzenden. De Verbondenen zullen ongeveer 8000 gevangenen la ten repatriëren. Verenigde Naties bijeen „De ondertekening van de Wapen stilstand is het b 'uit van een hoofd stuk van bloedvergieten en strijd. Het is echter het begin van een moeilijk hoofdstuk: het vestigen van de vrede", aldus verklaarde vandaag Pearson, die de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties op 17 Augustus bijeen heeft geroepen om de Koreaanse kwestie te bespreken. Pearson zei te geloven, dat de vergadering niet lan ger dan een week behoefde te duren, maar anderen zeiden, dat de voorzit ter wel wat optimistisch was. Economische gevolgen? De sluiting van de wapenstilstand heeft weinig invloed gehad op de effectenmarkten: Alleen was de in vloed op de vrije goudmarkt merkbaar. Ook de productenmarkten bleken gevoelig te zijn. Zo daalde de tinprijs te Singapore met 180 gulden per ton, Maar volgens financiële deskundi gen in Londen Is er geen reden om te veronderstellen dat de wapenstil stand een inzinking iri de economische toestand van de wereld zal veroor zaken. REACTIES OP DE WAPENSTILSTAND „Deze wapenstilstand, die een voorlopig einde heeft gebracht aan een tragische oorlog, stemt uiteraard tot grote voldoening, al mag niet vergeten worden, dat het streven van de Verenigde Natigs, het tot stand brengen van een verenigd Korea, nog geenszins is bereikt. Wij mogen ons gelukkig prijzen, dat de wereld geen herhaling heeft gezien van het falen van de Volkenbond om agressie door gezamenlijke actie te beteugelen. Op deze dag wil ik eerbiedig hen gedenken, die met hun leven het hoogste offer voor onze gemeenschappelijke taak heb ben gebracht", aldus verklaarde o.m. minister Luns, n.a.v. de wapen stilstand. De Amerikaanse minister van Bui-1 de redenen, die Zuid-Korea er toe tenlandse Zaken verklaarde, dat de I hebben gebracht deze verandering in wapenstilstand- de Verenigde Staten oneindig veel veiliger heeft gemaakt en dat een derde wereldoorlog minder waarschijnlijk is. De Russische afgevaardigde bij de Economische en de Sociale Raad van de Verenigde Naties, Aroetioennan verklaarde voor een voltallige verga dering te Genève, dat de hoge idea len, die de strijdkrachten van de Ver enigde Naties in Korea hebben, ook aanwezig zijn bij de legers van de Koreaanse volksrepubliek en van de Chinese vrijwilligers. „Ik wil er met nadruk op wijzen", zo zei hij, „dat deze offers niet tevergeefs zijn ge weest." Een Zuidkoreaanse reactie was: Het bestand is waardeloos. Het kwaad van het communistische imperialisme kun nen we zo niet overleven, President Syngman Rhee heeft be loofd,. dat Zuid-Korea de wapenstil stand niet zal verstoren. Rhee voegde er aan toe, dat later een nadere uit eenzetting gegeven zal worden van NIEUWE POLITIEKE KOERS IN OOST-DUITSLAND BERLIJN, 27 uli. - De Oost- duitse Socialistische Eenheidspartij heeft vandaag medegedeeld, dat de voormalige Oosfduitse minister voor de Staatsveiligheid, Wilhelm Zaisser „een vijand van het volk is". De S.E.D. heeft verder belang rijke organisatorische wijzigingen bekend gemaakt. In een communiqué van het cen trale comité van de partij is bekend gemaakt, dat het uit elf leden be staande secretariaat is beperkt tot zes leden. Twee leden van het politieke bu reau, Dahlem en Zaisser, zijn ver vangen door de minister van Binnen landse Zaken, Stoph, en Schirdewan. Oud-minister Zaisser en Hernnstadt, hoofdredacteur van het communisti sche blad „Neues Deutschland", wer den er van beschuldigd een tegen de partij gerichte, defaitistische groep te hebben opgericht. De onlangs ontslagen minister van Justitie, Fechner, werd als „vijand van partij en staat" gebrandmerkt, aldus de bekendmaking. De bekendmaking werd uitgegeven na een driedaagse bijeenkomst van het centrale comité, die Zondag werd gesloten. Het centrale comité had één stemmig de nieuwe politiek aanvaard, die bij het begin van de bijeenkomst door eerste minister Grothewohl en Ulbricht was uiteengezet. Auto ontvreemd. AXEL, 27 Juli. De ongeveer 25- jarige fabrieksarbeider H. W. ont vreemdde Zaterdagavond na een fuif een luxe wagen uit de garage der Fa E. te Axel. Zonder aan de grens bij Kapellebrug te voldoen aan het verzoek der marechaussée om de stop pen, reed hij door tot in de omgeving van Antwerpen. Toen was de ben zine op. W. kon slechts brandstof krijgen tegen afgifte van de bij de wagen behorende bescheiden. In dui zelingwekkende vaart keerde hij naar Axel terug, waar hij reeds door de Rijkspolitie werd opgewacht. W. was niet in het bezit van een rijbewijs. politiek om de wapenstilstand niet te verstoren te aanvaarden. Hij verklaarde te bidden, dat zijn mening over de gevolgen van het be stand verkeerd zou blijken te zijn. Het voornaamste doel van Zuid- Korea blijft het herwinnen van de provincies in het Noorden. TEHERAN, 27 Juli. Zaterdag ls, zonder dat de Sjah er van op de hoog te was, zjjn tweelingzuster, prinses Asjraf, die twee jaar geleden door pre mier Mossadeq het land was uitgezet, in Teheran teruggekeerd. Zondag nam de Sjah het besluit, dal zyn zuster zo spoedig mogelijk het land opnieuw zal moeten verlaten. Verwacht wordt, dat zjj Dinsdag weer zal ver trekken en zich naar Zwitserland zal begeven. Zij heeft meegedeeld alleen naar Per zië te zijn gekomen om enkele van haar bezittingen te verkopen, Haar zoon, die te Genève wordt verpleegd, lijdt aan beender-tuberculose en zij had naar zij zei, f 80.000 nodig voor zijn behande ling. Prinses Asjraf staat bij de Perzische regering slecht aangeschreven. Zij wordt verdacht van communistische sympathie en wordt vaak de „macht achter de Perzische kroon" genoemd. JAPANSE KROONPRINS IN ONS LAND. DEN HAAG, 27 Juli. Kroonprins Akihito, de oudste zoon van de Ja panse Keizer, is vanmiddag met zijn gevolg om kwart voor zes in Den Haag aangekomen. Voorafgegaan door een motoreseor- te van de Rijkspolitie vertrok de 19- jarige Kroonprins per auto naar kasteel Oud-Wassenaar. Kroonprins Akihito zal 5 dagen in ons land blijven. Stijging van de haringprijzen? DEN HAAG, 27 Juli. In de krin gen van de groothandel in haring wordt gevreesd, dat het contract voor levering van 150.000 vaten haring aan Rusland een prijsstijging van de ha ring in Nederland tengevolge zal heb ben. Dit zou dan weer een terugslag kunnen hebben, op de exportprijzen. 's-GRAVENHAGE, 27 Juli. Wan neer men reisdeviezen aankoopt tot ten hoogste de tegenwaarde van f 1000. heeft men voor deze aankoop geen reis deviezenboekje of in- en uitreisformu- ller meer nodig. Dit bljjkt uit een van daag In de Staatscourant gepubliceerde vergunning van de Nederlandse Bank. Bij aankoop van reisdeviezen is men alleen verplicht mondeling op te geven hoevee] en welke reisdeviezen men nog' in zijn bezit heeft, terwijl zowel bij ver trek als bij terugkomst mondeling aan de douane de totale waarde van de reisdeviezen moet worden opgegeven en desverlangd getoond. By eventuele verkoop aan een devie- zenbank van de deviezen, die men mee terug gebracht heeft, moet uitdrukke lijk worden verklaard, dat de verkoch te waarden overgehouden reisdeviezen zjjn. De aandacht wordt er op gevestigd, ft een reisdeviezenboekje wel vereist ingeval van het meenemen van de viezen voor autokosten. Ook wanneer men vele buitenlandse reizen maakt, doet men er verstandig aan een reis deviezenboekje te bljjven gebruiken, omdat de donane de deviezen in de pas poort aantekent en dan het paspoort dus spoedig vol zal zijn. FORMATEUR WONGSONEGORO HEEFT SUCCES DJAKARTA, 27 Juli. Het einde van de Kabinetscrisis in Indone sië schijnt in zicht te zijn. De formatiepogingen van formateur Wong- sonegoro blijken volgens de laatste berichten een goede kans te heb ben met succes te worden bekroond. Vanmiddag was het wachten nog op het definitieve antwoord van de Masjumi over de samenstelling der nieuwe regering. Van de zijde der Masjumi werd vanmorgen ver klaard, dat de partij in principe het ontwerp der compositie goed keurt. Het door Wongsonegoro ontworpen Kabinet heeft twintig portefeuilles, waarvan de Majumi en de P.N.I. er elk vier zouden krijgen. Voor de P.N.I. zijn gereserveerd het premier schap en het ministerie van Buiten landse Zaken, en voorts Economische Zaken of Financiën en Landbouw of Sociale Zaken. Aan de Masjumi zouden worden toevertrouwd het vice-premierschap en Binnenlandse Zaken, en verder Financiën of Economische Zaken of Landbouw. De candidaten van de P.N.I. zijn voor minister-president de waarne mende commissaris in Den Haag, mr Susanto Tirtoprodjo, voor Buitenland se Zaken de Indonesische ambassadeur in Washington, mr Ali Sastoamidjojo, voor Economische Zaken mr Iskaq (die reeds voor mr Roem minister van Binnenlandse Zaken was) en voor Landbouw de heer Ambio. Mr Wongsonegoro verklaarde, dat ofschoon de Masjumi de zetelverde ling reeds goedkeurde, de kwestie van de bezetting nog steeds een struikel blok kunnen vormen. Indien mr Wongsonegoro slaagt, zullen andere personen, die zo goed als zeker aan de nieuwe regering zul len deelnemen, zijn: hij zelf als twee- OPSTAND OP CUBA. HAVANNA, 27 Juli. Het Cu baanse kabinet heeft Maandag de grondwettelijke rechten voor een tijd ,an negentig dagen opgeschort na de aanval van burgers op het legergar- nizoen in Santiago de Cuba. De garnizoenscommandant maakte bekend, dat de aanval door 200 bur gers werd ondernomen en met een verlies van 48 mensenlevens werd be dwongen. Het aantal gewonden onder burgers en soldaten bedroeg 29. Twee Cubaanse consulaire autoritei ten deelden Maandag te Miami mede, dat ook te Bayamo, 240 kilometer van Santiago, burgers een aanval op een kazerne hadden gedaan. De Cubaanse oud-president Sogar- ras, die er van beschuldigd was de hand in de opstand te hebben, zeide Zondagavond te Miami, dat hij in het geheel niet betrokken is bij de onge regeldheden op Cuba. BRUSSEL, 27 Juli Op een onbe waakte overweg in de lijn BruggeGent is een van de Nederlandse grens komen de personenauto door een trein gegrepen. De auto werd zwaar beschadigd, maar het merkwaardigste was, dat na de bot sing de spoorlijn bezaaid was met pakjes Nederlandse roomboter. De boter, in het geheel 200 kilogram, is in beslag geno men als zijnde gesmokkeld. De bestuur der van de vernielde wagen kwam er ongedeerd uit en vluchtte snel in een tweede smokkelauto, die de zijne volgde. Later werd een smokkelaar uit Sint Laureins, een Belgisch dorp niet ver van Aardenburg, gearresteerd. „Sonntag", het weekblad van de Oostduitse cultuurbond, heeft eritiek geleverd op de methode om propa ganda voor het Marxisme te maken door middel van affiches, spandoeken en borden op hoeken van straten. Deze methode is zinloos, nutteloos en ontsierend, aldus het blad. Dr VAN DER MEER BEZOCHT ZEELAND /k1 i Het Amerikaanse vrachtschip „Ame rican Inventor" is gisteren d'e haven van Hamburg binnengelopen met de eerste lading Amerikaans voedsel voor de Oostduitse bevolking. Er zijn nog twee schepen onderweg. Ab- doellah Abedel Chodai, die in Febru ari 1952 heeft getracht de Perzische minister van Buitenlandse Zaken, Hoessein Fatemi, te vermoorden, is gistermorgen tot twee jaar gevange nisstraf veroordeeld wegens poging tot moord en tot vier maanden we gens verboden wapenbezit. Volgens het Japanse palagontologisehe genoot schap zijn in midden-Japan twee ver steende lotusbladeren gevonden die, naar men aanneemt, zestig tot zeven tig miliioen jaar oud zijn. MIDDELBURG, 27 Juli. Vandaag heeft dr ir Z. IJ. van der Meer, direc teur-generaal van het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting, 'n werkbezoek aan Zeeland gebracht. Hjj werd daarbij vergezeld door de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, en het lid van Ged. Staten, mr A. J. van der Weel. Het voornaamste doel van de tocht was Kruiningen, welke gemeente werd bezocht in een vrachtauto. Ver volgens werden in Tholen in kleine kring besprekingen gehouden over de bouwactiviteit en de volkshuisvesting in onze provincie in het algemeen, waarna een bezoek werd gebracht aan Stavenisse en Sint Philipsland, waar men al druk met de wederopbouw en het herstel aan de gang is. De besprekingen met het gemeen tebestuur van Kruiningen hadden be trekking op alle vraagstukken rondom herstel en herbouw. Deze eerste grote gemeente, welke na lange tijd onder water te hebben gestaan, nu droog komt, mag worden beschouwd als een voorbeeld voor andere gemeenten op Schouwen en Duiveland, welke over enige maanden zullen droogvallen. Nu Kruiningen droog is zal ten spoedigste begonnen worden met de taxatie der beschadigde en vernielde panden. Alles wordt op alles gezet om de huizen, die nog bewoonbaar zijn te maken, te herstellen. Uitvoerig werden de regelingen met betrekking tot de herbouw besproken. De directie van Wederopbouw en Volkshuisvesting in Zeeland zal alle mogelijke assistentie verlenen. Het gemeentebestuur zal de getroffenen met elke gewenste voorlichting dienen. Eveneens zullen zo snel mogelijk de nodige woningwetwoningen worden gebouwd. Zo nodig zal tot onteigening van bepaalde stukken grond worden overgegaan, al hoopt men, dat van deze mogelijkheid weinig gebruik zal behoeven te worden gemaakt. Met enkele grondeigenaren zijn al geruime tijd onderhandelingen gaande. Una niem was men het erover eens, dat het niet verstandig is „goed geld" naar „kwaad geld" te gooien en woningen, die in feite krotten kunnen worden genoemd, af te breken om er nieuwe voor in de plaats te stellen. Na deze besprekingen werd een be zoek gebracht aan de Noorse wonin gen onder Hansweert, die er voortref felijk en geriefelijk uitzien en waar van er momenteel reeds zes gereed zjjn. Zij zullen binnenkort in overleg met het hoofdbestuur van het Rode Kruis worden toegewezen. In de stad Tholen kwamen vele al gemene problemen aan de orde. De heer v. d. Meer deelde o.m. mede, dat in September officieel zal worden be kend gemaakt, welk bouwcontingent Zeeland voor de komende drie jaren zal worden toegewezen, waarna Ged. Staten voor de „interne" toedeling zullen zorgdragen. In Stavenisse en Sint Philipsland stelde dr v. d. Meer zich nauwkeurig op de hoogte van de stand der her- stel- en wederopbouwwerkzaamheden. De voedseluitreiking voor Oost- berlijners in West-Berlijn. BERLIJN, 27 Juli De uitreiking van kaarten, waarop de Oostberlijners voedsel in West-Berlijn kunnen krij gen, is Maandagochtend op 19 plaat sen in West-Berlijn begonnen. Een aantal Oostberlijners stond reeds van vier uur af in de rij. Vele van de wachtenden zijn flauw gevallen. De Oostberlijners ontvangen een kaart, waarop zij ruim vier en een halve kilogram voedsc» zullen kunnen krijgen. Werkster stal ruim 200.—. Door een bewoner van Vlissingen werd sedert enige weken regelmatig geld vermist uit een afgesloten kast. De verdenking viel op een jongeman uit de buurt. Toen dit bedrag was op gelopen tot ruim f200 volgde aangifte bij de politie. Deze prepareerde enige bankbiljetten zodanig, dat ieder die ze aanpakte onafwasbare plekken aan de handen kreeg. Vrijdagavond werd weer een bankbiljetje vermist en dit was één van de geprepareerde. Bij in spectie bleek, dat de werkster plek ken aan haar handen vertoonde. Zij bekende toen, door geldnood gedwon gen, herhaalde malen enige biljetten van baar werkgever te hebben gesto len. Tegen de vrouw is proces verbaal opgemaakt. de vice-premier, professor Hazairin (P.I.R.) voor Opvoeding, Kiai Mas Kur (Nahdatul Ulama) voor Gods dienstzaken en dr Leimena (Parkin do) voor gezondheid. De E.D.G. en Nederland. DEN HAAG, 27 Juli. Naar aan leiding van desbetreffende berichten heeft een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken met stelligheid ontkend, dat een hoge functionaris van de Westduitse bonds regering hier te lande met de Neder landse regering besprekingen heeft gevoerd kort voor de behandeling van het E.D.G.-verdrag in de Tweede Kamer. Deze geruchten zijn van alle grond ontbloot, aldus de woord voerder. Ds H. Veldkamp deed intrede te Hattem. Zondag j.l. heeft ds H. Veldkamp, voorheen Geref. predikant te Mid delburg, intrede gedaan te Hattem. Hij werd bevestigd door drs H. Bos wijk te Rotterdam-Z. met een predi katie over 1 Koningen 18 715, het gesprek tussen Elia en Achabs hof maarschalk Obadja. De tekst voor de intreepreek van ds Veldkamp was Openbaringen 3 20: „Zie Ik sta aan de deur en klop" e.v. Na de dienst werden enkele toe spraken gehouden en wel door ouder ling J. Veltkamp namens kerkeraad en gemeente, namens de classis Har derwijk door ds Griffioen; namens de Herv. gemeente van Hattem door ds H. van Goslinga en namens het ge meentebestuur door burgemeester K. Toornstra. Ds Veldkamp dankte ten slotte alle sprekers, alsmede de af gevaardigden van de kerkeraad te Middelburg. De diensten werden in het gebouw der Herv. gemeente ge houden. HOLLAND IA, 27 Juli. Zaterdag middag is minister Kernkamp na eeil reis van twee weken door Nieuw- Guinea tezamen met gouverneur van Baal per Hr Ms van Kinsbergen ill Hollandia aangekomen. Voor radio-Nieuw-Guinea verklaar de de minister, dat de reisindrukken overweldigend waren. Het land is zo groot en groots en daarnaast zijn er zovele vraagstukken, dat het ondoen lijk is in een paar woorden een alge hele indruk te geven. „Deze weken ben ik veel meer vaj) Nieuw-Guinea gaan begrijpen dan ooit uit toch zeer omvangrijke stukken dui delijk is geworden. Het is uiterst nuttig geweest door persoonlijk contact met problemen en personen dit land te leren begrijpen en zijn mogelijkheden goed te lereö inzien. Ik heb daar veel van geleerd en hoop, dat dit ten nutte van Nieuw- Guinea en zijn bewoners zal zijn. Wat mij betreft zal ik alle. krachten inzet ten om verder in bescheiden mate tot zegen van dit land werkzaam te zijn. Overal bén ik met grote vriendelijk heid ontvangen. Ik heb er geen woor den voor. Bevolking en bestuur heb ben mij allerlei vriendelij khc-den be wezen, waarop ik niet het minstp recht had. Met veel genoegen heb ifi gezien, hoe hard in Nieuw-Guinea ge werkt wordt, hoe men zijn best doet, er iets van te maken. Xk geloof, dat> wanneer ons de tijd wordt gegeven aan dit land te werken en aan de ont wikkeling werkzaam te zijn ik hoop, dat wij die tijd zullen krijgen wij met ons allen, er iets van zullen ma ken, dat werkelijk op de duur de moei te waard zal zijn". Overal in Hollandia wapperde da driekleur. Zoals bekend, bezochten de minister en de gouverneur met hun gezelschap in de afgelopen weken Biak, Meraukë, Fakfak, waar het oliegebied van da Nieuw-Guinea petroleummaatschappjj werd bekeken, Sorong en Manokwari. Water in Middelburg niet meer koken. MIDDELBURG, 27 Juli. Het leidingwater behoeft niet meer ge kookt te worden. Zoals men weet werd vorige week tijdens het blussen van een brand een verkeerde aan sluiting tot stand gebracht, ten gevolge waarvan het water in een deel der stad werd verontreinigd. Da laatste keuring van een monster lei dingwater wees uit, dat er geen vrees voor besmetting meer aanwezig is. DE BILT ZEGT: Koel weer. DE BILT, 27 Juli. Veranderlijk^ bewolking met plaatselijk enkele bui en, voornamelijk landinwaarts, waar van sommige met onweer. Matige, tij delijk krachtige wind tussen Zuid west en West. Weinig verandering ïh temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1