Gastella-Vaatwas LINNEN KAN GOEDKOPER WORDEN VERVAARDIGD Gezonde positie van „De Schelde" bleef onaangetast. KeJtÈ en fending,. gAote iwuuncMing. In de wereld zwerven 40 tot 50 millioen vluchtelingen rond Belangrijk exportartikel dreigde verloren te gaan N.V.C. acht zichzelf wel representatief Voldoende belangstelling voor emigratie keuken blinkender vaat en zachtere handen! Weg met Uncle Sam en föhn Buil! Waarvan in Duitsland 10 millioen Voor 270 millioen aan orders in portefeuille Ds Legêne gaaf met pensioen FEUILLETON. Nieuwe wending in de zaak-Kralingen Maandag 27 Juli 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Omwenteling in vlasindustrie DELFT,.25 Juli. Zoals reeds gemeld, is een belangrijke ommekeer te verwachten in de bewerkingsmethoden van het vlas tot linnen garens. Een zeer arbeidsintensief procédé zal plaats gaan maken voor een geheel machinale bewerkingsmethode, zodat de kosten van het linnen aanzienlijk zullen kunnen worden teruggebracht. Met de komst van het goedkope ka toen is het linnen grotendeels van zjjn plaats verdrongen, ja, er dreigt een belangryk exportmiddel voor ons land verloren te gaan. Daarom kwam het vezelinstituut T.N.O. te Delft op de ge dachte naar een zeer vereenvoudigde methode voor de bewerking van vlas te zoeken. In 1953 Is men daarin ge slaagd en op kleine schaal wordt deze bewerking al in het vezelinstituut toe gepast. De resultaten zijn gunstig en openen pe, spectieven voor de toekomst. Er bestaan thans plannen om over te gaan tot het stichten van een proefbedrijfje in de buurt van Delft, waar het proces op groter schaal zal worden bestu deerd. In dit bedrijf zullen mensen uit de vlaswereld kennis kunnen nemen van de nieuwe werkwijze en er eventu eel zelf ervaringen mee kunnen opdoen. DE VLASPLANT. Ons land verbouwt veel vlasstro, ge middeld 25.000 ha per jaar, voorname lijk omdat het uit landbouwkundig oog punt een zeer geschikt gewas ls voor wisselbouw. De vlasplant is een zeer economische plant, omdat bijna 100 pet. ervan nut tig kan worden gebruikt. Van het zaad wordt lijnolie gemaakt; het hout, waar uit de kern van de stengel bestaat, komt tijdens de bewerking van de ion vrij als zgn. scheven. Deze laatste worden gebruikt voor het vervaardigen van bouw- en meubelplaten of kunnen als brandstof dienst doen. Het hoofdproduct van da plant is echter de vezel, waarvan het linnen wordt gemaakt. Een belangrijk deel van het vlag dat In ons land groeit wordt als stro ge ëxporteerd; de helft wordt hier tot ve zel verwerkt en een klein deel wordt tot garen gesponnen. EXPORTPRODUCT. Zowel wat het stro als de vezel be treft is vlas dus voor de Nederlandse export een belangrijk product. Wan neer men er niet ln zou slagen de kos ten van de verwerkingsmethoden naar omlaag te brengen, zou dit voorname exportartikel voor ons land verloren kunnen gaan. En daarom worden er In verscheidene Westeuropese landen proe ven genomen om tot een goedkopere verwerkingsmethode te geraken. Het vezelinstituut T.N.O. verrichtte de onderzoekingen ln samenwerking met het Nederlandse Vlasinstituut te Wageningen en gesteund door de „Stichting bijzonder Vlas- en. Linnen- onderzoek", onder leiding van dr H. J. Selling van de T.N.O. Er ls nu een werkwijze ontstaan, welke waarschijn lijk mogelijkheden biedt voor een goed kope verwerking van stro tot garen. DE WERKWIJZE. In principe zal de nieuwe werkwij ze hierop neerkomen, dat uit het stro, zoals het wordt geoogst, in een bewerking scheiding wordt gemaakt tussen de lange vezel, de korte ve zel en de scheven. Zowel de lange als de korte vezel worden hierna direct tot een voorgaren gesponnen, dat daarna een chemische behande ling ondergaat. De natte voorgarens worden onmiddellijk verder verwerkt door fijnspinnen tot het eindproduct. Door deze gang van zaken vervalt het arbeids-lntensieve roten, terwijl de dure hekelbeweging op vereen voudigde wijze wordt uitgevoerd. Voorts heeft het spinnen met aan zienlijk grotere snelheden plaats dan tot nu toe gebruikelijk was. Octrooi en voor de nieuwe werkwijze zijn door de nijverheidsorganisatie T.N. O. reeds aangevraagd. VIJFVOUDIGE MOORDENAAR IN AUSTRALIË. ADELAIDE (Australië), 25 Juli Een Roemeense immigrant, John Ba- laban, heeft Vrijdag voor een gerechts hof bekend vijf moorden te hebben gepleegd. Balaban verklaarde in 1948 een vrouw in Parijs te hebben vermoord, in December j.l. zijn vrouw, zijn schoonmoeder, zijn stiefzoontje en een Zuidslavische immigrante. Het Amerikaanse hoofdkwartier in Europa heeft de Russische beschuldi gingen van de hand gewezen, dat Amerikaanse vliegtuigen zich in het gebied van Berlijn niet hielden aan de overeengekomen bepalingen voor het luchtverkeer door de corridors boven Oost-Duitsland. De „vierde zuil". DEN HAAG, 25 Juli De Neder landse Vak Centrale die zoals be kend zich als „vierde zuil" heeft aangediend in de Nederlandse vakbe weging, heeft in een schrijven aan de leden der Tweede Kamer getracht aan te tonen, dat zij wèl aan de eisen kan voldoen, die gesteld worden voor toelating aan het georganiseerde over leg. Men heeft dit schrijven aan de Kamer gericht, omdat de competentie van de N.V.C. tijdens de debatten over het verleende uitstel voor de wet op de ondernemingsraden, door verschil lende leden in twijfel was getrokken, Het bestuur heeft verklaard, dat het bereid is, loyaal mee te werken aan de totstandkoming van ondernemings raden. Verder wordt gezegd, dat de N.V.C. wel degelijk representatief is: telt omstreeks 20.000 leden met 14 aangesloten bonden en in vrijwel alle lekken van nijverheid en handel zijn leden van de bij de N.V.C. aangesloten E' organisaties werkzaam. Ten slotte ft het bestuur zich bereid ver ard, van zijn leden dezelfde bij dragen te vragen, die ook de andere vakcentrales aan hun leden hebben opgelegd. (We merken hierbij op, dat met geen woord gesproken is over de be schuldiging van de C.N.V.-voorzitter Huppert, dat nl. de N.V.C. en met na me de mijnwerkersorganisatie com munistisch geïnfiltreerd zou zijn!) De herverkavelingen. DEN HAAG, 25 Juli. Naar aan leiding van het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over de op stapel staan de herverkavellngswet voor verschil lende gebieden van Zeeland (een ont werp waarmee de commissie zloh ln grote lijnen wel kon verenigen) heeft minister Mansholt meegedeeld, dat de verwachting gewettigd ls, dat er geen dwangmaatregelen toegepast behoeven te worden. De minister gelooft, dat voor vrij willige emigratie uit de te saneren ge bieden voldoende belangstelling zal be staan. De vooruitzichten op het stuk van geldtransfer voor emigranten uit de getroffen gebieden, noemt de mi nister gunstig, al kunnen nog geen de finitieve mededelingen worden gedaan. FINLAND IN FINANCIËLE MOEILIJKHEDEN. HELSINKI, 25 Juli Finland be vindt zich in zeer grote financiële moeilijkheden tengevolge van aanzien- iminder inkomsten uit hoofde van -yn voornaamste export-artikel, het uout. De minister van Financiën heeft alle banken verzocht geen credieten meer te verstrekken aan particuliere ondernemingen en personen en alle middelen ter beschikking te stellen van de staat, welke de middelen niet meer kan vinden voor de aflossing van obligaties en de voldoeningen aan an dere verplichtingen. Er moet niet min der dan 10 milliard Finse marken op tafel komen en de regering heeft bijna haar gehele crediet bij de nationale bank - 25 milliard mark al opge soupeerd. Ingezonden Mededeling (adv.) Per pek 25 cent Dubbel pak 45 cent i..eer cluii ivu.uuj communisLen demonstreerden op de Majiis Square in Teheran op de eerste verjaardag van de val van eerste minister Saltaneh, die zich uit de regering moest terugtrekken, nadat hij er niet in was ge slaagd met succes de relletjes in Iran te bestrijden. Hij was toe vier dagen minister-president geweest. De demonstranten droegen o.a. dit geweldige spandoek mee, waarop men Uncle Sam" en „John Buil" zietdie worden weggejaagd uit Iran. Tweede Kamerlid sprak voor C.H.-jongeren LUNTEREN, 35 Juli. Op de zomerconferentie van jongeren der Christelijk Historische Unie, die te Lunteren is gehouden, heeft het Tweede Kamerlid jonkvr. mr C. W. I. Wttewaall van Stoetwegen Vrijdagavond gesproken over het onder werp „Het vluchtelingenvraagstuk of het probleem der ontheemden". In de ruim ste zin gesproken zijn er volgens het bureau van de Verenigde Naties voor de Vluchtelingen, tussen de 40 en 45 millioen vluchtelingen in de wereld. Hiervan zijn er ongeveer 30 millioen in Azië en 11 millioen in Europa, waarvan alleen in Duitsland reeds 10 millioen Oostduitse vluchtelingen. Neemt men echter het begrip vluchte- vluchtelingen, Engeland aan linen in de negere zin, dus internatio- naalrechtelijk gezien - bijv. een Poolse militair uit het leger van Generaal An ders die in het Westen vertoeft en wei gert terug te keren - dan zijn er in de wereld thans circa twee millioen vluch telingen, die internaitonale bescherming genieten. Het is echter niet zo, aldus spr.. dat de Verenigde Naties zich alleen maar inlaten met deze 2 millioen men sen. Zo 'rijn speciale oranisaties opge richt voor de vluchtelingen in Korea eh voor de Arabische vluchtelingen uit Pa lestina. Ten aanzien van de millioenen Oostduitse vluchtelingen hebben de Ver enigde Naties echter geen speciale ver antwoordelijkheid aanvaard. De West- duitse bondsrepubliek heeft de organi satie wat het opvangen en verwerken van deze vluchtelingen betreft, flink in de hand en anderzijds is er het absorp tievermogen van de Westduitse economie waarin het overgrote deel van hen ver rassend snel kan worden geïntegreerd. Van de twee millioen vluchtelingen in internationaalrechtelijke zin bevonden zich ongeveer 15.000 van Europese oor sprong in China. Het zijn mensen die na de eerste wereldoorlog uit Rusland naar het Oosten zijn gevlucht. Nadat China een communistische staat is geworden, zijn deze mensen in grote moeilijkheden gekomen. Hun enige kans is emigratie. In 1952 en 1953 zijn tot nu toe 1300 van hen geëmigreerd naar Australië, Brazilië, Ca nada en Israël. Enige honderden van deze vluchtelingen worden in Shanghai in ziekenhuizen verpleegd. Onder hen bevinden zich T.B.C.-patiënten, geestes zieken, blinden en ehroniich zieken. Het hoge commissariaat voor de vluchtelin gen voert op het ogenblik een actie om deze patiënten uit Shanghai weg te krij gen. Ook Nederland zal 20 van hen op nemen. In het nabije oosten bevinden zich on geveer 5.000 internationale vluchtelingen, in Griekenland 16.000 17.000, in Italië 20.0000, in Triëst 4.000, in Joegoslavië 4300. in Oostenrijk 228.000 en in Duits land naast de 10 millioen Oostduitse vuchtelingen nog 200.000 internationale vluchtelingen. Frankrijk geeft asyl aan' 260.000, België aan 60.000, Zweden 45.000, Nederland 13 a 14.000, Zwitserland 10.000, terwijl Noorwegen, Denemarken en Lu xemburg relatief kleinere aantallen op namen. Nadat vlak na de oorlog de Unnra was opgetreden, die niet minder dan 7 milli oen mensen repatrieerde, werd in 1947 de internationale vluchtelingen organisa tie, de I.R.O., opgericht. Deze organisatie slaagde er in, ruim een millioen mensen naar 'n nieuw vaderland te brengen. Nu de emigratiemogelijkheden zoveel min der zijn geworden, is de tijd van de I.R. O. ook voorbij die nu is overgegaan in het hoge commissariaat voor de vluchte lingen dat onder leiding staat van onze landgenoot mr G. J. van Heuven Goed hart. Jaarverslag 1952 verschenen VLISSINGEN, 34 Juli. Ondanks de tegenslagen, die zich in 1952 heb ben voorgedaan werd de gezonde positie van het bedrijf niet aangetast. Dit deelt de directie van de Kon. Mij „De Schelde" mee in het jaar verslag over 1952, dat thans is verschenen. De orderportefeuille bevatte op het eind van 1952 nog voor f270 millioen aan diverse opdrachten, zo dat de verwachting wordt uitgesproken, dat het bedrijf in 1953 en 1954 van voldoende werk is voorzien. Over de toekomst is de directie niet hele maal gerust. Men vertrouwt er echter op, dat de maatregelen, die werden genomen tot verbetering van de efficiency een steun zullen zijn bij het verkrijgen van opdrachten. De directie spreekt dan ook de hoop uit, dat ook na 1954 de winstcapaciteiten gehandhaafd zullen kunnen worden. Uit het jaarverslag, dat fraai is uit gevoerd en met vele foto's is verlucht, blijkt, dat de Herstelbank een crediet heeft toegezegd van drie millioen, ter wijl de bank bovendien bereid was een bedrag van twee millioen te reser veren. Naar de directie .meent is de middelenbehoefte op lange termijn, ge zien de ontwikkeling van het bedrijf, gedekt. Beide reserveringen lopen tot 31 December 1954. In hoeverre van de toezeggingen gebruik zal worden ge maakt, hangt af van de middelenpo sitie. RAMPSCHADE. Hoewel niet behorende tot het ver slagjaar doet de directie enige mede delingen over de gevolgen van de ramp van 1 Februari voor het bedrijf. Te Vlissingen bleef de schade beperkt en wordt geheel door de verzekering gedekt. Wel is indirecte schade gele den, omdat een groot deel van het personeel om verschillende redenen niet heeft kunnen werken. Het kantoor en fabriekcomplex te Dordrecht heeft in ernstige mate van de ramp te lijden gehad. De overstro- mingsschade wordt hier slechts ge deeltelijk door verzekering gedekt. De stagnatie bleef gelukkig beperkt. OPDRACHTEN. Het gehele jaar waren er meer dan voldoende opdrachten voor alle be drijfsafdelingen te Vlissingen. Vertra ging in de materialenaanvoer hebben echter een storende invloed gehad. Dit heeft het bedrijfsresultaat ongunstig beïnvloed. De scheepsreparatie-afde- ling was goed van werk voorzien. Er zijn 70 schepen gedokt met 524 dok- dagen. De afdeling machinebouw heeft een aantal belangrijke objecten afge leverd. De fabriek te Dordrecht had gedu rende enkele maanden met gebrek aan werk te kampen, maar in het najaar trad een herstel in en momenteel is het bedrijf redelijk van werk voorzien. De vliegtuigorder van de S.A.A.B.- fabrieken in Zweden voor de bouw van 75 vliegtuigen werd uitgebreid tot 90 en in de loop van 1953 tot 130 toestel len. Er werden 18 machines -afgeleverd, terwijl de productie 9 tot 10 toestellen per maand bedraagt. Voorts besloot de S.A.A.B. tot het doen bouwen van zes grote verkeerstoestellen, waaraan door „De Schelde" in belangrijke mate wordt deelgenomen. De lichtmetaal-constructie te Dor drecht voerde opnieuw een aantal grote opdrachten uit. DE ORDERS. Uitgevoerd worden momenteel op drachten van het ministerie van Mari ne voor de bouw van vier onderzee bootjagers, de bouw van de „Kmigs- hoim", die bjjna gereed is, drie diesel- electriscli gedreven vrachtschepen van 6500 ton voor Rusland, een tanker van 20.000 ton voor N.V. Phs. van Om meren, een tanker van 18.000 ton voor een andere Rotterdamse firma en nog een groot aantal kleinere orders. De organisatorische opbouw van het bedrijf werd ingrijpend gewijzigd. Hierbij was het advies van de perso- neelswerkgroepen van grote waarde. Eind 1952 waren 4577 personen in dienst en 221 leerlingen volgden het onderwijs aan de bedrijfsschool. De directie deelt tenslotte nog mede, op de post „onderhanden werken" een belangrijke reserve te creëren voor een verwacht nadelig resultaat op het in aanbouw zjjnde Zweedse passagiers schip „Kungsholm". De verlies- en winstrekening geeft een batig winstsaldo aan van f 627.008,58. Zoals bekend wordt 'n di vidend voorgesteld van 6 procent, waarna op aandelen nationaal bezit 6,5 procent zal worden uitbetaald. CHURCHILL CONFEREERT MET EDEN. LONDEN, 25 Juli Bij het vertrek van Churchill naar Chequers is door zijn bureau een verklaring over zijn gezondheid uitgegeven waarin wordt gezegd, dat Churchill zeer veel baat heeft gehad bij de rustperiode van een maand. Hij zal veertien dagen in Chequers blijven. Maandag zal ook Eden, die Zondag uit de V.S. wordt terug verwacht, zich hierheen bege ven, naar men aanneemt, omdat de premier verscheidene belangrijke aan gelegenheden met hem wil bespreken. De minister van Volkshuisvesting, MacMillan, heeft Vrijdag het zieken huis in Londen verlaten. In het begin van deze maand is hij daar aan zijn galblaas geopereerd. Turkije antwoordt de S.U. ANKARA, 25 Juli. De Turkse rege ring heeft geantwoord op de Sowjet- nota over het bezoek van Britse en Amerikaanse oorlogsschepen aan Is tanbul. Zij verklaart, dat deze bezoe ken volkomen in overeenstemming zijn met de bepalingen van de con ventie van Montreux betreffende het verkeer in de Dardanellen en dat de veelvuldigheid ervan slechts kan wor den uitgelegd als een bewijs van de vriendschappelijke betrekkingen tus sen Turkije, Engeland en de V.S. Het Westberlijnse blad „Telegraf" meldt, dat Russische gepantserde en infanterie-eenheden Poolse verzets strijders hebben omsingeld in een nog steeds aanhoudende veldslag in Sile- ziëï DEN HAAG, 25 Juli. Naar wjj vernemen zal ds P. M. Legêne, de be kende voorzitter van het Zeister Zen dingsgenootschap der Evangelische Broeder-gemeente Zeist op 1 Sept. a.s. aftreden en met pensioen gaan. Hij blijft lid van het bestuur en zal eerst nog ter afsluiting van een periode van veertig jaar een laatste reis naar Su riname maken om zich dan aan lite raire arbeid en spreekbeurten te wij den. In zijn plaats is benoemd tot voor zitter dr W. Lutjeharms, predikant der Ev. Broedergemeente te Zeist. Als opvolger voor het secretariaat en de leiding van de actie in Nederland is benoemd ds J. M. v.d. Linde, de lei der van de theologische school in Su riname wiens echtgenote voor een verder verblijf in de tropen is afge keurd. Hij komt nog dit jaar naar het vaderland en zal als algemeen secre taris van het genootschap optreden. Het jaarlijkse zendingsfeest der Evang. Broedergemeente zal 23 Sept, a.s. te Zeist plaatsvinden. Beroepingswerk. Geref. Kerken (art. 31 K.O,) Beroepen te Doesburg-Doetinchem, J. Bomhof, cand. te Hasselt. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Wildervank, S. van Zwoll en A. Rebel, beiden candidaat te Rotterdam. Tweetal te Elburg, G, J. Buijs, cand. te Aalsmeer en Sj. Wijnsma, cand. te Hantum, waarvan laatstgenoemde werd beroepen. Beroepen te Doornespijk en te Nieuwpoort, M. C. Tanis, cand. te Rot terdam. Geref. Gemeente Beroepen te Goes, A. F: Honkoop, cand. te 's-Gravenhage, die bedankte voor Oude Meerdum, Borssele, Scher penisse en 's-Gravendeel. door J. BRANDENBURG 1120 Het Joodse volk beeft van angst voor deze wreedaard. Het is geen wonder, dat de keizer van Rome zo hoogst tevreden is over de rust en de vrede bij het vroeger altijd onregeerbare Joodse volk. Het volk is murw geslagen en durft niet meer. En wat komen nu die vreemde Magiërs doen? In de binnenkamers, op de daken en in de opkamers wordt het feit van de dag druk besproken en algemeen komt men in Jeruzalem tot de conclusie, dat de boodschap van een geboren Messias, een Koningszoon, niet anders dan ellende kan brengen over Jeruzalem. Niemand houdt het voor waarschijnlijk, dat Herodes dit zo maar zal laten passeren. Integen deel, men fluistert elkander toe, dat dit de koning wild van kwaadheid zal maken. Hij, die zijn eigen zonen vermoord heeft, omdat hij vreesde, dat zij hem van de troon zouden stoten, zal zeker niet rusten eer hij dat Kind gevonden en vermoord heeft. En welke maatregelen zal hij nemen om het Kind te vinden? Het volk is bang. Het sluipt door de stille straten op deze slechte Vrijdag vóór de Sabbat begint, het komt niet op straat, wanneer het niet dringend noodzakelijk is en het blijft de versterkte Romeinse wachten ver uit de buurt. Er is maar één begeerte: deze vreemdelingen moeten zo snel mogelijk weer terug naar hun eigen land, de stad uit en Palestina uit. Het moet weer worden als het Woensdag en Dinsdag was. Neen, er is geen blijdschap over de geboren Koning der Joden, over deze Messias. Er is angst. Angst om het persoonlijk bezit, angst om het eigen leven, dat men wil behouden. Het is geen dag van vreugde, het is een dag van rouw en van angst en van beving. En de Overpriesters en Schriftgeleerden? Ook zij hopen maar, dat die vreemdelingen de stad snel verlaten zul len en er nimmer in terugkeren. Er kan niets goeds van komen, weten zij. Ze zijn nu volkomen eendrachtig met elkander, ondanks al hun ver schillen over godsdienstzaken, dat deze Magiërs geen Messias zullen vinden. Wanneer de Messias komen zal, zullen zij het zijn, die de bood schap krijgen en geen onbesnedenen, zeker niet dat volk van Babyion waarover de profeet Jesaja niets dan toorn en oordeel Gods uitgesproken heeft. Jahwe heeft Zijn uitverkoren volk hier in Jeruzalem en laat zich niet in met de heidenen, die vervloekt zijn, de honden, waarvoor het brood van 's Heren tafel niet bestemd is. Het komt dan ook geen moment in hun gedachten op, met de Magiërs mee te reizen. Het zou een ver nedering zijn voor Jahwe, voor de Tempel, voor de heilige stad, voor hen zelf, ze zouden zich verachtelijk maken bij het volk. En zo laten zij de Magiërs hun eenzame gang gaan en hoe sneller zij de stad verlaten hoe liever het ook hen is. De Magiërs begrijpen echter niets van dit alles. Zij verwonderen zich zeer. De wachter van de karavanserai heeft zijn grote beloning ontvangen uit de handen van de leider van het personeel en met diepe buigingen heeft hij hun de richting gewezen, waarin zij de poort naar Bethlehem te zoeken hebben. Ook de bedelaar, die hun gisterenavond de weg wees. staat klaar om hen naar die poort te brengen. Doch ook hem is het slechts om de belo ning te doen en niet om hen te vergezellen naar de geboren Koning en Die te aanbidden. Niemand en niets uit de gehele stad volgt hen. Zij hebben het onbe hagelijke gevoel, dat Jeruzalem blij is met hun vertrek. Zo gaan zij ter poorte uit en achter hen worden de zware deuren ge sloten. Het geknars van de roestige hengsels, klinkt hen onaangenaam in de oren. Het is het onvriendelijk afscheid van een onbegrijpelijke stad, welke zij gisteren met zo grote blijdschap waren binnengekomen. De karavaan volgt de kronkelende weg naar beneden, langs de steile muren van de stad. Het is de weg naar het dal des Zoons van Hinnom. Het donkert snel en eer zij beneden komen, is het daglicht nog maar een smalle streep achter de bergtoppen van het land van Judea. Somber is de stemming van de gehele karavaan. De Magiërs zijn in zich zelf gekeerd en 'trachten de vragen, die hun hart bestormen, te be- antwoogjen. De zware druk, welke op de gehele stad ligt, heeft zich aan hun gemoed medegedeeld en stemt hen somber. Prof. Doekes: „Synodebesluiten zullen moeten worden herzien!" ROTTERDAM, 25 Juli. Nog steeds houden de moeilijkheden die in de Geref. kerk onderhoudende artikel 31 K.O. te Rotterdam-Kralingen enkele jaren geleden gerezen zijn, de gemoe deren in deze kerkformatie bezig en 't schijnt dat deze zaak, die zowel op de synode van Kampen als die van Berkel gediend heeft, thans een geheel onge dachte wending nemen zal. Er is n.l. van de hand van ds C. Vonk, Geref. predikant onderhoudende artikel 81 K.O. te Schiedam een brochure in ver band met deze kwestie verschenen ge titeld: „Terug naar de wissel", met als ondertitel: „Bezwaren tegen de onkerk- rechtelqkheden die hebben plaats gehad bjj de handeling van de zaak „Kralin gen" in het critieke stadium waarin ons kerkverband thans gekomen is", in de vorm van een historisch relaas ge publiceerd. Op deze brochure heeft ds Joh. Francke te Delfshaven in de „Kerk bode" van de Geref. kerken in Zuid- Holland-Zuid scherpe critiek ge oefend, maar niemand minder dan prof. L. Doekes te Kampen (die in de zaak-Kralingen op de synode van Berkel rapporteur was) valt in „Ons Kerkblad" van de Geref. Kerken in de prov. Utrecht ds Vonk bij en hij merkt op: „En l at ik het meteen maar ronduit zeggen die argumen ten hebben mij tot het inzicht gebracht dat de besluiten van onze voorgaande synoden ten aanzien van de zaak-Kra lingen zullen moeten worden herzien". Prof. Doekes merkt op dat de lezing van de brochure hem er van over tuigd heeft dat de inmenging van kerkvisitatoren van de classis Rotter dam inderdaad op onrechtmatige ma nier is toegegaan. Gelijk hekend hebben de bezwaar den te Kralingen aan alle kerken van het vrijgemaakt kerkverband het verzoek gericht of een hunner zich over deze groep wilde ontfer men opdat men daar tijdelijk zou kunnen inwonen. Wij vernemen dat de kerkeraad van Heemstede dit verzoek heeft ingewilligd, zodat zich nu de wel zeer ongewone fi guur gaat voordoen dat de predi kant van de "kerk van Heemstede Woord en Sacrament gaat bedienen bij de gemeenteleden te Kralingen, waar ds W. J. v. Otterlo predikant is bij de Geref. Kerk onderhouden de artikel 31 K.O. Gelijk bekend heeft de classis Rotterdam de af gevaardigden van de kerk van Kra lingen verdere toelating tot haar vergaderingen ontzegd. Ds Veltman van Zeist noemt dit ons „Ons Kerk blad" een „moreel en kerkrechte lijk onverantwoord besluit".

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3