De Schotse huizen in Veere, de loupe Werkgevers zeggen medewerking op geen algemene loonmaatregelen meer Betreurenswaardig, dat geen overleg is gepleegd Een prinsesje en een défilé... Opheffing der consumptiebeperking thans op losse schroeven herinnering aan de handel met Schotland. Onder De knuppel Het tijdstip De tijd is nu gekomen Bedrijfsuitkomsten moeten meetellen 1 Vakbondleiders Grote ontstemming over verklaring ten aanzien van de a.s. loonsverhogingen Revolte in de derde Duitse partij. 'to VftOto wwstMe. (net Het Lammetje" en „In den Struys". Thans ingericht als museum. Zeeuwse Wandelingen Zaterdag 25 Juli 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 In het vredige hoenderhok, waarin alle kippen in volle gemoedsrust hun staatsgraantje pikten, is thans de knuppel gegooid: de werkgevers heb ben laten weten dat zij met ingang van 1 Januari 1954 niet meer wensen mee te doen aan het stelsel van „alge mene loonmaatregelen", lees: met de door de overheid geleide loonpolitiek. „De tyd is voorbij!" zeggen ze. „In de chaos van de afgelopen na-oorlogse jaren was het volkomen verantwoord dat de overheid het beslissende woord had by de vaststelling der grenzen van lonen en salarissen en de regering heeft dusdoende veel goed werk ge daan, maar nu wordt het tijd dat wij, de werkgevers en de werknemers zelf, die bevoegdheid weer krijgen. Want het is in wezen onze taak en wij kun nen die beter dan wie ook vervullen!" Twee argumenten brengen zij naar voren: in de eerste plaats dat loonvor ming geen staatstaak is (een principi eel argument dus) en in de tweede plaats dat het tijd wordt dat bij de vaststelling der lonen ook weer reke ning wordt gehouden met de econo mische situatie in een onderneming of in een bedrijfstak. Met andere woor den: het moet mogelijk zijn om in een bedrijf of in een bedrijfstak, waar goede zaken gedaan worden, hogere lonen uit te betalen dan in een bedrijf of bedrijfstak waar de situatie minder rooskleurig is. Verschillen dus, waar bij men uiteraard gebonden moet zijn aan bepaalde algemene richtlijnen. Die richtlijnen moeten echter ook niet door de overheid worden opgesteld maar door het bedrijfsleven zelve en wel in feite door de Sociaal Economische Raad als toporgaan van het bedrijfs leven, eventueel terzijde gestaan door de Stichting van de Arbeid en/of cen trale organisaties van werkgevers en werknemers. Slechts in het geval dat het bedrijfsleven het te bont zou ma ken: niet tot overeenstemming zou kunnen .komen of het algemeen belang zou schaden, ziet men een taak voor de overheid. Dit alles is gezonde taal. Nog on langs hebben wij in een serie artikelen de „planmatige cijferij met allerlei ge middelden" gehekeld we behoeven daar nu niet verder op in te gaan. Het besluit van de werkgevers haalt een streep door die gemiddelden: vrijheid binnen bepaalde grenzen voor ieder bedrijf en iedere bedrijfstak; op deze wijze worden weer mogelijkheden ge opend om ieder geval afzonderlijk te bekijken. De staatsren met het staats- graan gaat verdwijnen, ieder krijgt weer zijn eigen verantwoordelijkheid. Het tijdstip waarop deze knuppel in het hoenderhok terecht komt, geeft reden tot denken. Op stapel staat een loonsverhoging ter compensatie van de huurverhoging. Daarmee gaan de werkgevers nog wel accoord en zij zijn dus bereid om wettelijke maatregelen in deze te accepteren. Maar daarnaast is er het streven de 5 pet consumptie beperking, die van het begin van het vorig jaar dateert, ongedaan te maken. De vakbonden wilden die loonsver hoging ook met wettelijke bepalingen omringd zien de kans dat de werk gevers dit accepteren is gezien de thans uitgegeven verklaring dienaan gaande, maar zeer gering. Er was al een „cijferstrijd" over deze consumptiebeperking: men kon het nl. niet eens worden over de vraag hoeveel procent deze verbruiksbeper- king thans in feite bedraagt. De werk nemersorganisaties hadden een be paald percentage op het oog de werkgevers hadden echter al laten doorschemeren, dat zij die 5 pet al zo goed als ingehaald beschouwden. In „De Werkgever" (het orgaan van de prot. chr. werkgevers) b.v. heeft mr. G. van Dam onlangs als zijn visie ge geven dat het „niet uitgesloten moet worden geacht, dat door een daling van het internationale prijsniveau de consumptiebeperking op 31 Dec. a.s. geheel zal zijn verdwenen!" Door juist nu de medewerking aan de geleide loonpolitiek op te zeggen, hebben de werkgevers deze mogelijke loonronde geheel op losse schroeven gezet. En het is geen wonder dat men van de zijde van de vakbonden hierop onmiddellijk reageert. Want zij be schouwen deze loonsverhoging niet ten onrechte als een noodzaak. Zal dit tot een arbeidsconflict lei den? Wij geloven niet dat dit nodig is, tenzij men er prestigekwesties van gaat maken. Laat men onmiddellijk met de uitvoering van de werkgevers plannen beginnen. Laat men de be doelde „algemene richtlijnen" opstel len en dan bedrijfsgewijze of bedrijfs- taksgewijze de lonen gaan bezien. Mo gelijk komen de werknemers er dan in vele gevallen beter af, dan wanneer van hoger hand een bepaald percen tage wordt gedecreteerd. En in die ge vallen, waarin dit niet mogelijk is zal men moeten berusten, want beter een baas, die tijdelijk niet zo goed betalen kan, dan een failliete baas! En beter een gezamenlijk door werkgevers en werknemers gedragen verantwoorde lijkheid, dan een afgedwongen ver hoging die alle energie aan werkge verszijde dreigt lam te leggen. DEN HAAG, 24 Juli. De besturen van de vier grote werk- geversbonden (het centraal sociaal werkgeversbond, het verbond van prot. chr, werkgevers in Nederland en het katholiek verbond van werkgeversverenigingen) hebben in een verklaring meegedeeld, dat zij behoudens uitzonderlijke omstandigheden niet meer bereid zijn mee te werken aan algemene loonmaatregelen. Zij achten de tijd gekomen om over te gaan naar een systeem, waarbij de verantwoor delijkheid voor de loonvorming meer dan tot dusverre ligt bij het be- drijfstaksgewijze overleg, maar waarbij tevens het georganiseerde be drijfsleven op centraal niveau een coördinerende taak heeft aan de hand van algemene richtlijnen. Wat de op handen zijnde loonsverhogingen betreft, de vier bonden zijn be reid medewerking te verlenen aan loonmaatregelen van een algemene strek king ter compensatie van de aangekondigde huurverhoging, voorzover deze verhoging niet door lastenverlaging wordt opgevangen. Wat de opheffing van de z.g. consumptiebeperking betreft, blijft de verklaring zeer vaag: men staat in beginsel niet afwijzend, maar een definitief antwoord wil men pas geven als de Sociaal Economische Raad zich Hierover zal hebben uitgespro ken, waarbij vooral de omvang van de totale lastenverzwaring voor het be drijfsleven van grote betekenis zal blij ken te zijn. mogelijk te zijn, afhankelijk van de economische resultaten in onderne ming en bedrijfstak. Hierover dient overleg gevoerd te worden langs privaat- of publiekrechtelijke weg, hetzij bedrijfstaksgewijze hetzij on dernemingsgewijze, waarbij vooral de werkgelegenheid een belangrijke rol zal moeten spelen. De politiek van loonbeheersing heeft in Nederland goed werk gedaan dat wordt ln de verklaring ronduit toege geven. De gunstige gevolgen betreffen met name: 1. de handhaving van het loonniveau op zodanige hoogte, dat rekening Is gehouden met een sociaal verantwoord minimum èn met een hoog peil van werkgelegenheid èn met de bevorde ring van het evenwicht op de beta lingsbalans; 2. de coördinatie van de loonsver- houdingen in de diverse bedrijfstakken; 3. de bevordering van de arbeids- vrede. Daar staan echter nadelen zowel van principiële als van practische aard te genover. Principieel is het te veroor delen, dat de verantwoordelijkheid voor de vaststelling van lonen en andere ar beidsvoorwaarden ln overwegende ma te b(j de overheid in plaats van bjj het bedrijfsleven berust. En een practlsch bezwaar ls, dat bjj de inkomsten der werknemers niet steeds op voldoende wflze rekening kan worden 'gehouden met de economische resultaten ln de verschillende ondernemingen en be drijfstakken. TERUG NAAK HET OVERLEG. De vier bonden zijn van mening, dat thans de tijd gekomen ls, dat de poli tiek van loonbeheersing kan worden losgelaten. Het loon ligt thans over het algemeen op een peil zo wordt gezegd dat ln overeenstemming ls zowel met het evenwicht op de ar beidsmarkt als met het evenwicht ln de betalingsbalans. Redelijkerwijs mag dan ook worden verwacht, dat het ver leggen van het zwaartepunt van de verantwoordelijkheid voor de loonvor ming van de overheid naar het bedrijfs leven in dit evenwicht geen verstorin gen zal brengen en dat dus de hierbo ven genoemde vier voordelen niet prijs gegeven behoeven te worden. Wat de vier bonden willen is dit: er dienen algemene richtlijnen te zijn voor het loonniveau, waarbij rekening wordt gehouden zowel met de arbeidsmarkt als met de stand van de betalingsba lans. Voor het opstellen van die richt lijnen heeft de S.E.R. een wezenlijke functie te vervullen. In hoeverre ook de centrale organisaties van het be drijfsleven en de Stichting van de Ar beid hierop Invloed kunnen uitoefenen, is nog voorwerp van nader onderzoek. Apart van die algemene richt lijnen dient er een differentiatie De overheid heeft slechts de plicht een zeker toezicht uit te oefenen. Als het georganiseerde bedrijfsleven er niet in zou slagen algemene richtlijnen vast te stellen of als die richtlijnen niet ln overeenstemming zouden zjjn met de doeleinden van de algemene economi sche politiek, dan pas zou dit mogen leiden tot een directe invloed van de overheid op de loonvorming. Daartoe dient de overheid te beschikken over de nodige bevoegdheden. Niet afwijzend, maar ongerust over opheffing consumptie' beperking. Na het ontvangen van deze verkla ring heeft het A.N.P. zich gewend tot de heren Ruppert en Middelhuis, voor zitter resp, van het C.N.V. en de K.A. B. Beiden waren van mening, dat er in de kringen van de vakbonden weinig verzet zou zijn tegen de geopperde plannen van een vrijere loonvorming, zij het, dat de heer Ruppert als voorwaar de stelde, dat de nodige coördinatie tussen het overleg in de verschillende bedrijfstakken gehandhaafd moet blij ven. Ernstige bezwaren hadden belden echter tegen de vaagheid ln de alinea die handelt over de opheffing van de 5 pet. consumptiebeperking. De heer Ruppert gaf als zjjn mening, dat de verbrulksbeperking ln ieder geval dient te worden opgeheven. „Alleen indien uit het oogpunt van het behoud van werkgelegenheid bezwaren zouden rij zen tegen een bepaald percentage van loonsverhoging zou b.v. een tijdelijke matiging van een dergelijke verhoging verdedigbaar zijn. Het C.N.V. ls dan echter van oordeel, dat ln dat geval de lasten door het gehele volk en niet al leen door de loon- en salaristrekkenden dienen te worden gedragen." De heer Middelhuis wees er op, dat de katholieke werkgeversorganisatie afzonderlijk een ander geluid heeft la ten horen dan in de thans verschenen gezamenlijke verklaring: het overleg in de katholieke sociale organisaties had al tot overeenstemming geleid over volledige compensatie van de huur verhoging en een algehele opheffing van de consumptlebeperking, terwijl men het laatste nu afhankelijk stelt van het S.E.R.-advles. „Hier klopt iets niet!", aldus de heer Middelhuis, „en voor het grote goed: de arbeidsvrede, kome er spoedig klaarheid!" .UIT DE SCHRIFT. Raad van Vakcentralen b UTRECHT, 24 Juli. De Raad van Vakcentralen, waarin het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V. samenwerken, heeft zich in zijn heden gehouden vergadering beraden over de publica tie van de vier werkgeversverbonden inzake de loonpolitiek. De Raad, erkennende ieders vrij heid om uiting te geven aan zijn standpunt, betreurt het in hoge mate, dat genoemde werkgeversverbonden deze verklaring over zulk een be langrijke zaak hebben afgegeven zon der daarover enig overleg gepleegd te hebben met de werknemers-vak- centralen. De Raad acht dit een be treurenswaardige afwijking van de sedert de bevrijding gevolgde gedrags lij- om vraagstukken van deze aard in de daarvoor bestemde instantie, namelijk de stichting van de Arbeid, tc behandelen. De in deze verklaring voorkomende uitspraak, dat de centrale werkgevers verbonden na 1 Januari 1954, behou dens uitzonderlijke omstandigheden, niet meer kunnen medewerken aan algemene loonmaatregelen, wekt de indruk, dat de werkgeversorganisa- ties zich nu reeds losmake.i van de huidige vorm van loonpolitiek. De Raad cht dit in strijd met het ad vies van de Sociaal Economische Raad in zake de in de naaste toekomst te voeren loonpolitiek, hetwelk op het desbetreffende punt unaniem was. Voorts heeft de Raad met grote ontstemming kennis genomen van de eveneens in deze verklaring voorkomende mededeling omtrent het standpunt van de werkgevers verbonden met betrekking tot de per t Januari a.s. te nemen loon maatregelen. Met name ook dit gedeelte van de verklaring acht de Raad niet slechts in strijd te zjjn met de tot dusver gevolgde methode van overleg, maar bovendien niet in overeenstemming met de feitelijke resultaten, waartoe dit overleg in de Stichting van de Arbeid reeds heeft geleid. „Kom Marijke", zei Koningin Juliana Donderdagmiddag tijdens het défilé van ouden van dagen op Paleis Soestdijk, „kom eens naast me staan, dan kun je, alles veel beter zien". Marijke vond echter, dat ze het défilé boven op de trap beter kon bekijken dan benéden bij haar moeder en zij Instal leerde zich dus daar. Maar dat kon H. M. niet toestaan en zélf ging zij haar jongste doch ter halen. BONN, 24 Juli. Nadat de West- Duitse liberale partij door een soort bestand een dreigende scheuring kort voor de verkiezingen heeft kunnen voor komen, is ook de derde Duitse rege ringspartij in interne moeilijkheden geraakt. Afgevaardigden van het hoofdbe stuur der Duitse partij zijn in allerijl naar het land Hessen gedirigeerd, waar het tot een revolte in de partij is gekomen. Het landelijke bestuur der partij heeft namelijk zonder meer een groot aantal vooraanstaande leden uitgesloten, nadat deze bezwaren had den ingebracht tegen de neo-fascisti- sche koers, die een deel der partij naar hun mening wilde sturen. Tot de uitgestotenen behoort de erevoorzitter der partij, dr Leucht- gens, een afgevaardigde in de bondsdag. Dr Leuchtgens heeft een der voormalige nazi's in de partij leiding ervan beschuldigd, dat hij in een circulaire aan voormalige func tionarissen der Hitlerpartij de wens zou hebben uitgedrukt, de Duitse partij te gebruiken om een neo-fas- cistisch front te vormen. Door de beroering in de partij in Hessen zijn de Conservatieve en de Nationalistische elementen in deze partij sterk op de voorgrond gedron gen. De Duitse partij recruteert haar aanhang voor een belangrijk deel uit de vroegere aanhangers der Nazi partij en zij heeft om dit deel der bevolking aan te trekken ook een groot aantal vroegere leidende func tionarissen dezer partij als propagan disten in haar gelederen. De bondsdagafgevaardigde Von Mar- katz wil nu trachten de huiselijke twist bij te leggen en te voorkomen, dat de partij door het afscheiden van de Conservatieve elementen haar po sitie voor de verkiezingen verzwakt. Genesis 32 24 Overdag, in de droom had Ezau hem dwars gezeten, jarenlang. Aan hém dankte Jakob zijn overhaaste vlucht, zijn eindeloze slavendienst bij zijn inhalige oom. En nu, na twintig jaar keert hij terug. Ezau is al gesignaleerd aan het hoofd van vierhonderd kameelruiters. In opperste spanning nadert Jakob de hachelijke ontmoeting. En in die nacht van angst en vrees alléén, valt eensklaps een man over hem heen. EzauWie anders zou die tegenstander kunnen zijn? Maar onder het zwijgend zwoe gen merkt Jakob dat het een ander is, een bovenmenselijk mens, een Engel? God zelf? Ja, het moet de Here zijn, die hij van kindsbeen juist op zijn hand meende te hebben. En Die blijkt nu in zijn donkerste levensnacht precies zijn tegenstander, worstelend tégen hem, uur na zwaar uur. Wij allen hebben wel eens tegen- heden, soms tegenstanders. Wij sta- Axel ren ons blind op hen. Wij verzetten ons en gevoelen beurtelings moed en angst. Wij zien op liet eind niets anders meer. Totdat op 't onver wachts blijkt dat God ons tegen is. De Here, die ons reeds deed dopen, betoont zich 'n worstelaar. Hij raakt ons op de gevoeligste plek en slaat ons daarmee de grond onder de voeten weg, zó radicaal, dat niets rest dan aan Hem te hangen. Wie in die nood enkel nog maar aan Hem hangt, zonder los te laten, die wordt overwinnaar in zijn ne derlaag. Dien zégent Hij! En mét Zijn zegen rijst over hem de da geraad en voelt hfj zich bekwaam nieuwe tegenheden onder het oog te zien en daarin, anders dan voorheen, Gods vriendelijk aange zicht. Zoals Jakobs latere naam genoot het ook „voor enkel vreug de" hield, wanneer hij van de ene in de andere beproeving viel. Gods tegenstand is onderpand van Gods verkiezing. D. J. Couvée. Ingezonden Mededeling (Adv.) GEEF U NÜ OP: HUiDEKOPERSTRAAT 20 AMSTERDAM Volgens berichten uit Essen heeft de firma Krupp de president van Tur kije een voorstel gezonden tot het bou wen van een brug over de Bosporus. De totale kosten bedragen 60 millioëri dollar. In mijn vorig artikel heb ik een paar keer de woorden „Schotse stapel" ge noemd, een uitdrukking die ik zal trachten hier te verklaren. Wanneer twee partijen een contract sluiten, bestaan er aan weerskanten rechten en plichten. Zo verbonden de Schotten zich om in Veere bepaalde koop waren ter markt te brengen en deze hier te verhandelen. Dit waren de stapel goederen. In de contracten, die na verloop van tijd vernieuwd en ook wel gewij zigd werden, werden o.a. genoemd: wol, sayet, linnen, garen, lijnzaad, manu facturen, huiden, laken, kousen, zalm, roet, olie, potlood en lood, tonnevlees, boter, leer en zout. Niemand anders mocht deze goederen vervoeren en ver handelen, Dit gaf dus een grote drukte in het oude Ter Veere. Daartegenover stond dat Veere zich verbond de Schotten in veel terwille te zijn. Veere stelde zijn kade ter beschik king en het moest tegen redelijke prijs zorgen voor werklieden om de goederen te lossen, geschikte werklui die goed op de waren moesten passen. Het moest zorgen dat de haven in goede conditie verkeerde, moest (te gen huur) pakhuizen en kelders be schikbaar stellen. Het moest ook zorgen voor de Schot se kerk, wat trouwens gebeurd is. De oudste kerk in Veere, waartegen later de nog bestaande cathedraal is aange bouwd, bestond uit 3 beuken (ruimten). Hiervan werden er twee gebruikt als Franse kerk, de derde als Schotse kerk. De Franse kerk bestaat nog, dat is de tegenwoordige Ned. Herv. kerk, die een paar jaar geleden is gerestaureerd. De Schotse kerk, hier tegenaan ge bouwd, is afgebroken; deze stond waar nu de nieuwe toegangsdeur is tot de Ned. Herv. kerk. De fundamenten zit ten nog gedeeltelijk in de grond. Toen er (na 1645) niet meer in de kerk begraven werd, moest Veere ook zorgen voor een kerkhof. Verder moest Veere zorgen voor de woning en het tractement van een Schotse predikant; kwam er later nog een predikant bij, dan kwam deze voor rekening van de Schotten. Ook moest Veere zorgen voor een huis voor de conservator der Schotten. Dat was een gewichtig heerschap, het hoofd der Schotten, we zouden hem kunnen vergelijken met een tegen woordige consul of gezant. Wanneer er een Schot met een Veerse vrouw trouwde, viel deze on der het Schotse recht en de Schotse wetten.Evenals we dat bij het con tract met Dordrecht gezien hebben, verlangden de Schotten in tijd van oorlog bescherming voor hun schepen door gewapende convooien, terwijl ze vrijgesteld waren van inkwartiering. DE SCHOTSE HUIZEN. Als herinnering aan deze Schotse sta- pelhandei z'yn nog over de twee Schotse huizen aan de kade; beiden zyn na de laatste oorlog in bezit van het Rijk ge komen en zijn nu ingericht als museum. In 1561 zijn ze gebouwd ln laat-gothi- sche stijl. Het Lammetje was de residentie van de conservator. In de grote feest zaal aan da voorkant met de fraaie gothischa schoorsteen zien we nu de oude gravenbeelden van het stadhuis, bij de restauratie door nieuwe vervan gen. Verder klokken, oude geweren en helmen en antieke meubels. De bovenzaal wordt gebruikt als expositie-ruimte van moderne schil derijen, waarvan de meeste van Vee- renaars of vroegere bewoners van dit stadje zijn. Ook de achtergevel is prachtig gerestaureerd, waarschijnlijk strekte zich het raadhuisplein vroeger tot hier uit. „In den Struys" heet het andere Schotse huis. De allesbehalve mooie gevelsteen vertoont echter geen struisvogel, maar een dodo, een uit gestorven vogelsoort die er wel wat op leek. Schippers van de Canarische eilan den brachten wel eens een exemplaar mee. (Ik las juist, dat reeds in 1508 schepen van deze eilandengroep in Veere suiker aan de kade brachten). Dit huis was de conciergerie der kooplieden: hun clubhuis of sociëteit. Hier gebruikten ze ook de maaltijden. Nu kunnen we hier de prachtige ver zameling porcelein bewonderen, die de overleden burgemeester Richel van Borselen enkele jaren geleden aan Veere heeft geschonken en die eerst een plaats had in het Stadhuis. In de tuinkamer staan enkele oude weef getouwen en bevindt zich een collectie oude costuums. Veere heeft nu dus 2 musea: de Schotse huizen en het Stadhuis, waar in de oude Vierschaar de zilveren be ker van Maximiliaan nog steeds zijn plaats heeft en ook wel houden zal. Enkele voorwerpen uit de Oudheids kamer van het Stadhuis zijn naar de Schotse huizen overgebracht, maar de kostbare beker wil men niet laten verhuizen. EINDE VAN DE SCHOTSE HANDEL. Toen in 1795 de Fransen in ons land kwamen, werd er vanwege de „gelijk heid" ook een einde gemaakt aan de voorrechten der Schotten. Gedurende de laatste tientallen' jaren bestonden sommige voorwaarden trouwens al leen maar op papier. Door de vrijere opvattingen op het gebied van de handel was het stapelrecht ouderwets geworden, L. v. W.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3