TWEEDE KAMER ACCOORD MET E.D.G.-VERDRAG Ver* Staten deden Zuid- Korea geen toezeggingen Vanmorgen half acht t het uur voor Kruiningen Bevolkingsonderzoek blijft in Zeeland noodzakelijk PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Communisten, S.G,P., K.N.P. en prof. Gerbrandy stemden tegen Minister Beyen* „Pressie is op Nederland niet uitgeoefend 1 it Veiligheid eerste, Nieuw-Guinea op een na laatste punt SNIPPER AV t A NIEUWS''' Geen 314 stemmen meer nodig om premier fe kunnen worden Gerestaureerd kerkorgel van Koudekerke officieel overgedragen Rusland niet accoord met viermogendhedenconferentie MEDËRJlii, Ulfgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr, 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26—28 Exploitante: Oosterbaan Le Cointre N.V, Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG, No. 2586 Abonnementsprijs 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m, Rubriek Kabouters 10 et. per woord VRIJDAG 24 JULI 1958 'Hootdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiuema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 4.50 u., onder 20.4S u. Maan op 20.15 u., onder 3 u. Hoogwater Zaterdag 25 Juli: Vlissingen: 0.45 u. 1.87 m., 13.06 1.95 m. Terneuzen: 1.11 u. 2.06 m., 13.35 u. 2.14 m. Wemeldinge: 2.21 u. 1.66 m., 14.50 u. 1.69 m. Zierikzee: 2.09 u. 1.41 m., 14.36 u. 1.43 m. (Van onze parlementaire redacteur). BINNENHOF, 23 Juli Met 7511 stemmen heeft de Tweede Kamer van middag om half zeven het E.D.G.-verdrag aangenomen. Tegen stemden de zes communisten, de twee S.P.G.-ers, de K.N.P.-ers en prof. Gerbrandy (A.K.). Niemand haa verwacnt, dat de eindstemming zo vroeg zou kunnen plaatsvinden. Maar de Kamer legde zich meesterlijke zelfbeperking op. Een communistische poging om de debatten te schorsen faalde. Van alle kanten werden de ministers gefeliciteerd. Voorop ging de heer Welter, die een goed verliezers is en op de meest humoristische wijze met minister Beyen in debat was getreden. Een kleine nederlaag moest de re gering nog slikken. Mej. Klompé (K. V.P.) had een amendement ingediend om alle uitvoeringsovereenkomsten ter goedkeuring aan het parlement voor te leggen. Minister Drees verzette zich daartegen. Het betekende volgens hem, dat alle uitvoeringsovereenkom sten afhankelijk zullen zijn van de wil van de zes parlementen. Daardoor kan de uitwerking van het verdrag ver traagd worden. Hij beloofde de overeenkomsten ter goedkeuring voor te leggen als er strijd met de grondwet is, als er twijfel over de strijdigheid is en als andere landen een voorbehoud van goedkeu ring zouden maken. Mej. Klompé hield echter vol. Het amendement werd aan genomen met 54 stemmen tegen 31 stemmen. Tegen waren de P.v.d.A. en de C.H.U. MINISTER BEYEN. „De Nederlandse regering sloot zich bü de E.D.G. aan. Zij accepteerde daarmede een verdere ontwikkeling van de Europese integratie. Nimmer betekende het aanvaarden van deze gang van zaken, dat de zes landen zich moeten afsluiten. Het Europese leger is slechts aanvaard als een in de Navo ingeschakelde eenheid", zo zei-minis ter Beyen in zijn antwoordrede. Hij was ervan overtuigd, dat het be lang van de kleine landen het best gediend wordt door de opbouw der in ternationale rechtsorde te bevorderen. Het behoud van Europa kan niet wor den verzeker^ zonder een nauwere eensluiting dér Europese landen. Het saamhorigheidsgevoel, dat daarvoor nodig is, is nog in groei. Door de Rus sische dreiging kwam de militaire sa menwerking op de voorgrond en het ging, als gevolg daarvan, om de be wapening van Duitsland. Dit bleek echter onmogelijk zonder E.D.G., daar Frankrijk zich tegen een nationaal Duits leger verzet. Ondanks alle po gingen van Rusland om een andere in druk te wekken was de bewindsman het met de Kamer eens, dat er geen den in de feitelijke machtsverhoudin gen. Pressie op Nederland is niet uitge oefend. De minister ontkende dit met veel nadruk. Dat er voor deze spoedige behandeling een prijs van welke aard ook zou zijn bedongen of toegezegd, noemde hij stuiversromantiek. MINISTER STAF. Na deze redevoeringen was het de beurt aan de ministers Staf, v. d. Kieft en Zyistra. Zij begroeven zich diep in de technische détails. Minister Staf zei, dat onze defensieopbouw niet geheel volgens plan is verlopen. Dat komt door de verhoging van de prijzen en lonen. In 1954 zal het schema dan ook niet geheel zijn voltooid en er zullen nog zware uitgaven in 1955 en 1956 nodig zijn. In het komend najaar zul len daarover nadere mededelingen worden gedaan. De regering heeft een officiële ver klaring ontvangen, waaruit blijkt, dat de Ver. Staten achter het Nederlandse legerplan staan. De laatste maanden komen daarom de wapenleveranties in versneld tempo af. Na de lange nachtvergaderingen had de Kamer geen lust om te repliceren. Alleen de heer Weiter en twee com munisten klommen op het spreekge stoelte. De heer Weiter kwam pas goed los. Hy noemde het E.D.G.-verdrag een wangedrocht, dat nog niet eens kan lopen. Laat staan, dat het kan vechten. Minister Beyen een enorm vlot causeur vergeleek de heer Wei ter met de verloofde jongeman, tegen wie een vriend had gezegd, dat zijn verloofde zo lelijk was. „Jq denkt, dat ze leiyk is", zo zei de jongeman, „al leen als je heel lang naar haar kijkt, weet je pas hoe lelijk ze is". In deze trant ging het debat in de Kamer. Program van Wongsonegoro. DJAKARTA, 20 Juli. Het is mo gelijk, dat Kabinetsformateur mr Wongsonegoro zowel een vertegen woordiger van de Masjoemi als van de P.N.I. zal aanzoeken voor de func tie van vice-minister-president, zodat de regering zou worden geleid door een minister-president en twee vice premiers. Het politieke programma van mr Wongsonegoro, dat Donderdag is be sproken met vertegenwoordigers van alle politieke partijen, heeft de veilig heid als eerste en Nieuw-Guinea als een na laatste punt. De formateur zou hebben voorgesteld de „ijskast- kwesties" opnieuw door het parlement te laten behandelen. Heeft Syngman Rhee het verkeerd begrepen? GEALLIEERDE OFFICIEREN NAAR PANMOENDJON WASHINGTON, 23 Juli Van officiële zijde is medegedeeld, dat de Ver. Staten Zuid-Korea niet hebben toegezegd, de na een wapenstilstand te houden politieke besprekingen na negentig dagen te zullen afbreken, indien nog geen overeenstemming zou zijn bereikt. President Rhee heeft slechts de verzekering ontvangen, dat de Ver. Staten zich, indien een politieke con ferentie negentig dagen had geduurd, zullen beraden over de dan geschapen toestand. Dit is Rhee door Eisenhowers vertegenwoordiger Robertson mede gedeeld. Men acht het niet uitgesloten, dat de president deze mededeling verkeerd heeft begrepen. Paik Toe Tsjin, de Zuidkoreaanse fundamentele verandering is ingetre-1 eerste minister, heeft de V.S. ervan ZAL DE SLAG GEWONNEN WORDEN? Een spannende nacht van de laatste voorbereidingen GOES, 24 Juli Zal de slag om Kruiningen lukken? Vanochtend om half acht ongeveer zou het laatste gat in de veerhaven, dat 62 meter breeds is, door de reusachtige AX-caisson worden geblokkeerd. Vannacht lag de caisson al gereed voor de monding van de haven en er heerste een grote bedrijvig- heid. De dichting zal by laag water geschieden; iets wat de inwoners van Kruiningen met vreugde zal vervullen. Zy zullen dan immers onmiddeliyk met het herstel van hun zwaar getroffen gemeente kunnen beginnen. Ook by de Spoorwegen zal vreugde heersen: de treinen kunnen weer gaan ryden. hoog ty zal men kunnen zeggen „De dyk is dicht" en na enkele we ken heeft men misschien pas zeker heid. Een legertje journalisten heeft van nacht gebivakkeerd in „De Koren beurs" te Goes, wachtend tot het uur „U" voor Kruiningen zou slaan. Gis teravond werd het krijgsplan ont vouwd. De opperste veldheer van Rqkswaterstaat, directeur-generaal ir A. G. Maris, heeft in tegenwoordig heid van ir Th. Heyblom, hoofdinge nieur van de R.W.S. in Zeeland en ir Ferguson, verteld hoe het zal gebeu ren. ALS DE VIERDAAGSE. „Ik hoop, dat alles zo simpel zal gaan", zei hy, „dat iedereen zal zeg gen „zijn we daar nu voor gekomen?", want dat betekent voor ons het suc cesHy vergeleek het dqkherstel met de Vierdaagse. De eerste dag lukt alles persé. Men is vol goede moed. Dan komt de twee de dag, een dag waarop men doorlo pend het gevoel heeft op blaren te marcheren. Het is de dag van de mo rele inspanning. Langs de kant staan de toeschouwers en die zeggen mee warig: „Ze halen het nooit". Maar dan komt de derde dag, de dag van de re sultaten. Dan ziet men het eind nade ren. Die derde dag is heden aangebro ken. De dag, waarop Kruiningen, na ontzaggelijke voorbereidingen, van het water zal worden afgesloten. Dan komt de vierde en laatste dag. Dat is de dag van Schelphoek. Dat is de fi nish. En dan kunnen we van onze rust gaan genieten", zei ir Maris nuchter- tjes. „DAT DOEN WE ZO"! Ir Ferguson heeft nadien aan de nand van een maquette, die in de beurszaal stond opgesteld, verteld hoe de dichting zal plaats hebben. Hij is een nuchter man. „Kijk", zei hij en knutselde wat met de caissons, „dat doen we zo, en dat zo". Maar hy vertelde toch ook, dat, al is het gat dan geblokkeerd, de zaak nog niet gered is. Nee, dan be gint het pas te spannen! Want wie kent de onderloopsheid van de cais sons? Wie kent de druk, die het snel opkomende water zal uitoefenen op ue sluitstukken? Niemand. Pas na enkele uren, ja pas na een volgend COUPURE KOMT NIET TERUG. Als het gat geblokkeerd is, kan men de veerhaven weer in vroegere staat gaan herstellen. Of liever, ze zal en kele veranderingen ondergaan. De cou pure, waar tijdens de rampnacht het water naar binnen stroomde, komt niet meer terug. De weg naar de haven zal over de dyk worden geleid. In plaats van een enkele fuik zal er een dubbel stel komen, hier zowel als in Perkpolder. Niet alleen zal daardoor frequenter gevaren kunnen worden, maar ook zal de kans op pech, doordat een fuik onklaar raakt, verminderen. Voor de eerste maal sedert het be gin der ongeregeldheden in Oost- Duitsland zal de „Volkskammer" (de Oostduitse Tweede Kamer) Woensdag en Donderdag byeenkomen. Te To kio is verklaard, dat Japan bereid is de diplomatieke betrekkingen met de Sowjet-Unie te hervatten, indien de Sowjet-Unie de onafhankelijkheid en souvereiniteit van Japan erkent. Het Westduitse Staatsgerechtshof te Karls ruhe zal in de eerste helft van October een uitspraak doen over de wettigheid van de Duits-geallieerde verdragen. In geheel Egypte is Donderdag het feit herdacht, dat een jaar geleden een staatsgreep door het Egyptische leger een einde maakte aan het bewind van Faroek. In de hoofdstad werd een gro te menigte toegesproken door generaal Naguib. De K.L.M.-gezagvoerder C. M. Ramsey, die de eerste DC-6 Lift- master naar Nederland heeft gevlogen, heeft op Soestdijk enkele boeken voor de Prinsessen aangeboden, een ge schenk van de directeur van de Dou- glasfabrieken. Mr J. A. U. M. v. Gre- venstein is m.i.v. 1 Juli 1953 benoemd tot directeur van de Nederlandse Emigratiedienst. beschuldigd, dat zq dreigen Zuid- Korea economische steun te onthou den, als het zich op het punt van de wapenstilstand achter de V.S. schaart. De Noordkoreaanse radio Pjongjan heeft verklaard, dat de wapenstil standsovereenkomst voor of na de on dertekening geblokkeerd of vernietigd kan worden. De Noordelijken zullen zich houden aan hun beloften, maar een wapenstilstand hangt af van de vraag, of de Amerikanen him belof ten gestand zullen doen. NAAR PANMOENDJON. Donderdagochtend is officieel te Seoel bekendgemaakt, dat officieren die het bevel voeren over de geallieer de strijdkrachten, zijn uitgenodigd de ondertekening van de wapenstilstands overeenkomst by te wonen. Op het hoofdkwartier van het acht ste Amerikaanse leger worden hef- schroefvliegtuigen in gereedheid ge houden om hoge geallieerde function- narissen naar Panmoendjon te bren gen. Een eerste groep van vier Zweedse en vier Zwitserse afgevaardigden in de commissie van toezicht op het be stand is in het hoofdkwartier der V.N. te Moensan aangekomen. Het ms „Kungsholm", het vlagge- schip van de Zweden-Amerikaiyn, dat by de Kon. Mij „De Schelde" te Vlissingen wordt gebouwd, na dert zqn voltooiing. In de laatste week van Juli zal de technische proefvaart worden gemaakt op de Noordzee, daarna keert het schip naar de werf terug. In September of begin October zal het dan voor goed ons land veriaten; het ver trekt dan voor de officiële proef vaart naar Zweden IS ANNA PAUKER DOOD? WENEN, 24 Juli Er zijn berichten ontvangen, dat familieleden van de vroegere Roemeense minister van Bui tenlandse Zaken, Anna Pauker, die in ongenade is gevallen, al sinds vele maanden geen brieven meer van haar hebben ontvangen. Een vooraan staande communist te Wenen, een vroegere vriendin van Anna Pauker, zegt, dat zij dood is. Grondwetswijziging in Frankrijk. PARIJS, 23 Juli. De Franse Nationale Vergadering heeft van daag haar goedkeuring gehecht aan een grondwetswijziging, op grond waarvan in de toekomst „aangewe zen" premiers slechts een eenvou dige meerderheid in de vergadering behoeven ter bekrachtiging van hun benoeming, in plaats van, zoals het tot dusver het geval is geweest, een volstrekte meerderheid van 314 stemmen. De Assemblee heeft de door de regering voorgestelde herzieningen van de grondwet met 468 tegen 127 stemmen goedgekeurd. Thans zal de kwestie by de Raad van de Republiek in behandeling komen. De behande ling in tweede lezing in de Assemblee zal na het zomerreces, dat 12 October eindigt, geschieden. Een andere wijziging strekt tot het uitsluiten van communisten uit zaken kabinetten, wanneer het parlement voor verkiezingen is ontbonden. Tot dusver voorzag de grondwet in ver tegenwoordiging van alle party en in dergelijke kabinetten. BLIJDE DAG VOOR HERVORMDE GEMEENTE Vrijwilligers hielpen bij voorbereidingen der kerkrestauratie KOUDEKERKE, 23 Juli Een prachtig gerestaureerd kerkgebouw en een orgel, dat ongetwyfeid, nu het geheel opgeknapt Is, een juweeltje genoemd mag worden, dat alles is vanavond in een bqzondere byeenkomst door de kerkvoogdy overgedragen aan de kerkeraad der Ned. Herv. gemeente. Het is wel op een erg wonderiyke wijze gegaan met deze kerkrestauratie. Na de oorlog was men van de noodzaak van herstel overtuigd, maar het was geen eenvoudige zaak. De muren dienden te worden afgebikt, de luifels boven de zybanken opgeruimd, terwijl het zonder nieuwe en betere banken toch eigenlijk ook niet kon en zo kwam het tot een plan, dat thans wat het inte rieur betreft is verwezeniykt. De voorzitter van de kerkeraad, ds "L. D. van Dijl, kon in zijn openings woord wijzen op het ogenblik van gro te blijdschap, dat thans voor de ge meente was aangebroken, nu kerk en orgel officieel in gebruik konden wor den genomen. Hij heette de vertegen woordiger van de orgelcommissie der Ned. Herv. Kerk, de heer van Lochem, welkom, alsmede B. en W. en leden van de gemeenteraad. Ook de oud predikant, ds J. W. van Kooten, thans te Amsterdam, bevond zich onder de talrijke aanwezigen, die het kerkge bouw geheel vulden. OVERDRACHT. De heer van Lochem droeg het orgel LONDEN, 23 Juli In diplomatieke kringen is medegedeeld, dat men na bestudering van een artikel in de „Prawda" van oordeel is, dat de Sow jet-Unie de WesteUjke voorwaarden voor het houden van een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier verwerpt. In het artikel wordt de byeenkomst n.l. beschreven als een poging om de schepping van het Europese leger te bespoedigen. In socialistische kring te Bonn werpt men de verantwoordelijkheid voor de dreigende mislukking van een confe rentie met Molotof op de Westelqke ministers, die zich bij hun voorstel eerder hebben laten leiden door de wens om Adenauer een steun in de rug te geven voor de verkiezingen dan door de oprechte wens om met de Sowjet-Unie tot overeenstemming te geraken. NIEMAND ONTTREKKE ZICH! Tijdens eerste ronde werden 161.000 mensen onderzocht GOES, 23 Juli By de eerste ronde van het bevolkingsonderzoek op t.b.c., georganiseerd door de Prov. Zeeuwse Vereniging tot Bestrijding der Tuber culose, hebben ongeveer 161.000 mensen zich aangemeld. Hiervan bleken 96 gevallen besmet te zqn met actieve longtuberculose. 109.000 werden in deze eerste ronde niet onderzocht. Onder hen bevonden zich vele kinderen militairen en mensen, die regelmatig op het bedrijf, waar ze werkzaam zijn, onderzocht worden. Desniettegenstaande is het aantal, dat zich niet aan een onderzoek onderwerpt betreurenswaardig groot. Intussen, dus na het eerste onderzoek, meldden zich 61 gevallen van directe longtuberculose en 16 ge vallen van t.b.c. in andere organen. Dit levert wel duideiyk het bewys, dat het aantal t.b.c.-lijders in stijgende lqn is. te noemen. In de overige delen van de Van de niet deelnemers meldde zich inmiddels een aantal personen met klachten. Hierdoor kwam het bevol kingsonderzoek te staan voor de naak te feiten, dat 129 personen directe t.b.c.-lijders waren en 26 gevallen be smet met t.b.c. in andere organen. Eén en ander werd ons medegedeeld door dr C. R. N. F. van Joost, die de leiding heeft bij het bevolkingsonderzoek in Zeeland. DE TWEEDE RONDE. Eén dezer dagen is aan de tweede ronde voor wat Zeeuwsch-Vlaanderen betreft voorlopig een einde gemaakt te Graauw. Het ligt nu in de bedoe ling om in Walcheren met deze tweede ronde een aanvang te maken. Hoewel het veelvuldig voorkomt, dat de deel name aan de tweede ronde iets terug loopt, is deze in Oost Zeeuwsch-Vlaan- deren (behalve Hulst en St Jansteen), Tholen en St Philipsland zeer slecht provincie blijft de deelname nagenoeg constant. Dat er in 1952 109.000 niet-deel- nemers waren en dat de deelname aan de tweede ronde over het alge meen iets terugloopt schrijft men toe aan de mentaliteit der bevolking. Veelal speelt de gemakzucht ook een grote rol. Het komt b.v. verschillen de malen voor, dat mensen betalen, maar bq 't onderzoek niet komen op dagen. Ook zijn er velen, die zich geruststellen door de gedachte, dat gin gemaakt met het treffen der voor- -- - 11'J Knnni/Iirirfari IT.in/1 Qontomboï' bpfflD ze nog niet zo lang geleden onder zocht zijn. Dat er bij de tweede ron de weer vele gevallen van besmet ting geconstateerd worden, blijkt wel uit het feit, dat er in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen, waar het onderzoek nog niet helemaal is beëindigd, nu reeds net zoveel gevallen zijn ont dekt, als twee jaar geleden in het gehele district, n.l. 16. Onder de weg- blqvers schuilen meestal de kwets baarste groepen. Vele ex-patiënten, die menen, dat ze geheel genezen zijn maken zich aan de niet-deel- name schuldig. IEDER KOME! Om een zo geslaagd mogelqk onder zoek te verzekeren is het daarom no dig, dat de deelname zo groot mogeiyk is. Het streven der organisatoren is om de twee jaar, indien mogelqk binnen de twee jaar, in elke plaats een onder zoek te doen plaats vinden. Het is noodzakeUjk, dat ieder zich aan een onderzoek onderwerpt en zich niet uit gemakzucht of een ander voorwendsel onttrekt. Met nadruk wees dokter Van Joost er in dat verband op, dat het bevolkingsonderzoek een onder zoek is voor gezonde mensen in het belang van de gemeenschap. Ook ouden van dagen, die vaak menen, dat het voor hen geen zin meer heeft om zich te laten onder zoeken, wordt ten 'zeerste aangeraden zich niet aan het onderzoek te ont trekken. Zoals bekend zijn de kosten 1.05 per foto .Voor degenen, die niet in staat zqn de foto te bekostigen, be taalt het Rqk de kosten of wordt een foto tegen verminderde prqs gemaakt. TE GOES. Voor het bevolkingsonderzoek te Goes wordt begin September een be- bereidingen. Eind September, begin October hoopt men met het onderzoek te beginnen. Het is dan juist drie jaar geleden, dat met de eerste ronde van het onderzoek een begin werd ge maakt. Oorspronkelqk had men vorig jaar willen beginnen. Dit was echter niet mogelqk, omdat het stuitte op fi nanciële moeilqkheden. daarop over aan de kerkvoogdy. Hy zei, dat het niet alleen bq deze over dracht moet blqven. Hy wees op de voorname plaats, die het orgel in de eredienst inneemt en overhandigde tenslotte het eindkeuringsrapport aan de president-kerkvoogd, de heer W. P. Roose, daarbij meedelend, dat het or gel een aanwinst is voor de provincie Zeeland. De heer L. Erné bespeelde vervol gens het orgel, dat niet alleen uiter lijk, maar ook inwendig een ware me tamorphose heeft ondergaan. Zaten er buiten enkele lagen verf op, alles is nu keurig schoongemaakt, zodat de orgelkast een volkomen ander aanzicht kreeg en veel fraaier werd dan voor heen. Ook de mogelijkheden van dit orgel zijn uitgebreid. DE GESCHIEDENIS. De heer Roose bracht eerst dank aan de orgelcommissie voor de waardevol le adviezen. Hij noemde deze restau ratie een sluitstuk van het interieur. Ook dankte hij de restaurateurs, de firma Vulpen. Hq droeg het orgel daarop over aan de kerkeraad. De heer Roose herinnerde er vervolgens aan, dat het verfraaide kerkgebouw op 7 Februari j.l. officieel in gebruik zou zqn genomen, zq het zonder orgel, wanneer de watersnood er niet was geweest. Hq bracht hulde aan de ge meente-opzichter, de heer Rooze, die de plannen voor het herstel heeft uit gewerkt, alsmede aan de aannemer, de heer P. Flipse, voor de wqze, waarop hy alles heeft uitgevoerd. Tenslotte herinnerde de heer Roose aan het feit, dat tientallen vrijwilligers hun vrije tyd opofferden om de ban ken af te breken en de muren af te bikken. Dank was er ook voor de ge meente, die 7.500 had bqeengebracht en op de lening goed had ingetekend. Hij kon meedelen, dat de vrqwillige bqdragen dit jaar een hoger bedrag hadden opgeleverd dan de verhuur der plaatsen. Aan het eind van zqn toespraak bracht de heer Roose dank en hulde aan de orgeltrapper, de heer v. d. Heqden, die 22 jaar zijn werk zonder enig verzuim heeft gedaan en wiens taak nu is afgelopen. NAMENS DE BURGERIJ. Nadat gemeente en koor Gez. 147 hadden gezongen, sprak burgemeester J. L. Dregmans, die gelukwensen aan bood en de hoop uitsprak, dat het kerkgebouw nog tot in lengte van ja ren voor de eredienst gebruikt zal kunnen worden. Ds van Dijl aanvaardde namens de kerkeraad kerk en orgel en noemde de restauratie een teken. Hij sprak vervolgens over het laatste deel van Philippenzen 4: „Alles wat welluidend is, bedenkt dat". Aan de bijeenkomst werd medewer king verleend door het zangkoor „Zanglust", o.l.v. de heer Jan Kwist. Ingezonden Mededeling (ad< NEEM VAN WA^Ü êtNDi(NT ffffl'RUIKEN DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig tot van avond: Iets warmer Wisselende bewolking met enkele verspreid optredende buien, maar ook flinke opklaringen. Matige, nu en dan vrq krachtige wind tuss'en West en Zuidwest. Iets warmer.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1